KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. BURGERLUIE STAND. GEMENGD 1SEUWS, M— EEN ALBUM OVER ZEELAND. De vakbeweging in Nederland. SPORT, HET H0CKEY-SPEL. bouw in on~e maatschappij is veel groo- ter dan statistische beroepscijfers aan geven. Wat zou Zeeland zijn zonder fandbouw? Maar het werk in den land bouw werd altijd slecht betaald, vandaar dat men vluchtte naar andere bedrijven, die dan door samenwerking den prijs van het eindproduct konden verhoogen. Aardige staaltjes noemde spreker van de wijze van distribueeren in de stad, door melkboer, bakker, slager enz., wat het product duur moet maken. Dat alles be taalt uiteindelijk de producent. Spre ker kwam nu op de regeeringscrisismaat- reg'elen, speciaal het nu opgezegde ba con-contract werd becritiseerd, waarbij in 't licht worden gesteld de groote win sten, door de baconfabrikanten gemaakt. Ook andere regeeringsmaatregelen wer den in hun uitvoering aan critiek onder worpen, toezegging bietengarantie, melk- steunbeperking. Ook Landb. en Mij. zal niet alles opeens ten goede kunnen ver anderen, maar het systeem, dat L. en Mij. aangeeft biedt veel grooter kansen dan het huidige stelsel. Met kracht komt spreker in dit ver band op tegen de bevoorrechting van de margarine-fabricage in verband met on zen eigen veestapel. Ook wraakte spr. in hooge mate het begrip „steun". Als ech ter in andere bedrijven de vrije concur rentie zou gelden, dan zouden ook daar vele millioenen „steun" voor den dag komen. Een eensgezind platteland kan slechts verbetering brengen. De werk kring der prov. Mijen kan hierbij niet worden gemist, want de bedrijfs-econo- mie mag niet braak gelegd worden. Deze prov. Mijen moeten door ons krachtig w.orden gesteund, maar daarnaast heeft L. en Mij een eigen taak, die zich be weegt op politiek-economisch terrein. Slechts op dat terrein kunnen alle plat telanders samengaan, want wat hebben onze middenstanders b.v. aan technische vraagstukken op landbouwgebied? Sa menwerking met de prov. landbouw- maatschappijen is daarbij gewenscht, doch spreker herhaalde: Landb. en Mij. heeft een aparte taak Ook de vrouwen moeten aan die taak medewerken. In 't Noorden is men al zoo ver. Met een krachtige peroratie om L. en Mij. te steunen eindigde spreker. ZIJN BEIDE KINDEREN OPGEHANGEN. Het drama te Lochem. Gistermiddag is voor het Arnhemsche hof behandeld de zaak tegen den 31- jarigen arbeider J. S. uit L o c h e m, die wegens moord op zijn beide kinderen door de Zutphensche rechtbank tot le venslange gevangenisstraf is veroordeeld. De verdachte leefde van zijn vrouw ge scheiden en heeft in den vroegen morgen van den dertienden Juni 1935 ongeveer te vijf uur zijn beide zoontjes van 6 en 8 jaar door ophanging van het leven be roofd. Volgens den deskundige dr. De Bois uit Zutphen was het motief ver moedelijk een complex, mede ten ge volge van de minder gunstige verhou ding in het huwelijk van verdachte. De verdachte bekende en verklaarde niet te weten uit welk motief hij had gehan deld. De procureur-generaal mr. J. A, de Visser zeide in zijn requisitoir o.m. dat S. zich had schuldig gemaakt aan het ergste misdrijf, dat onze wet kent. Hij eischte eveneens veroordeeling tot le venslange gevangenisstraf. De verdedi ger, mr. Stolk uit Tiel bepleitte ter be schikkingstelling van de regeering. De uitspraak volgt over 14 dagen. In de Bussink's albumreeks Land" verscheen de be schrijving van de provincie Zee land, Een mooie uitgave. Een mensch verrijkt graag zijn kennis, in welk opzicht en op welke wijze ook. Zeker, er zijn nog wel lieden te vinden, wien het onder alle omstandigheden koud Iaat, terwijl ook de een zich meer tot een bepaalde richting, een bepaald object voelt aangetrokken. Maar de groote massa zal de mogelijkheden, wel ke geboden worden, om hun kennis te vermeerderen van het planten-, bloe men- en dierenleven, kortom van alles wat de natuur ons biedt, kennis van ze den en gebruiken van land en volk, van folklore, lucht- en zeevaart, en wat dies meer zij, niet zonder meer achteloos voorbij laten gaan. M'en wil ook wel eens wat meer weten van al deze din gen. En wanneer zulks dan op bevatte- hjke, niet te wetenschappelijke wijze wordt voorgezet, zal het waardeering en interesse ontmoeten. fn dit verband willen wij wijzen op een mogelijkheid, welke enkele firma's al sinds jaren benutten, om de verbrui kers van hun producten kennis te laten nemen van feiten en bijzonderheden op veierlei gebied; wij doelen hier op de piatenalbums. In deze categorie nemen de Bussink's albums van Jb. Bussink's en A. P, Pie- terman's Deventer Koekfabrieken N.V., uno 1593 te Deventer, een zeer voorname plaats in. De albumreeks „Mijn c,00r deze vennootschap uitge Ds, L. Nieuwpoort ter verantwoording geroepen. Het „Alg. Prot. Kerkblad" van 2 Jan j.l. deelt mede, dat ds. N. Nieuwpoort te Menado in de Minahassa (voorheen te Middelburg), naar Batavia geroe pen is, om zich aldaar te verantwoorden over zijn optreden te Menado. Ds. Nieuwpoort heeft namelijk het R.-Ka tholieke werk in de Minahassa zee scherp becritiseerd en het Kerkblad zegt, dat ook zij, die van oordeel zijn, dat de Protestantsche op.nie geenszins onder stoelen of banken behoeft te wor den gestoken, de critiek van ds. Nieuw poort niet juist vinden. Ds. Nieuwpood heeft aan den oproep (der Indische re geering), gehoor gegeven en is den 4en Januari te Batavia aangekomen. De bisschopswijding van mgr. Huibers. Naar wij vernemen zal de plechtige bisschopswijding van mgr. J. P. Huibers bisschop van Haarlem plaats vinden op Dinsd,ag 11 Febr. a.s. (feestdag van O L. Vrouwe van Lourdes) in de kathedrale kerk St, Bavo aan de Leidschevaari te Haarlem. Als consecrator zal optre den de pauselijke internuntius, mgr. Giobbe, Het ledental opnieuw gedaald voor alle bonden. Het totaal vermogen gestegen van 3-8 millioen in 1914 tot 35 mil- lioen in 1935. Het centraal bureau voor de statistiek heeft de statistiek bewerkt van den om vang der vakbeweging in Nederland en doet in zijn maandschrift dienaangaande enkele mededeelingen. Het aantal georganiseerde werkne mers bedroeg in ons land begin 1935 750.200, tegen 795.800 begin 1934 en 828.900 begin 1933. Dit laatste cijfer is net hoogste, dat tot dusver bereikt werd, hetgeen blijkt uit onderstaand staatje, dat een overzicht geeft van het verloop van het aantal vereenigden sedert 1910. 1910 185.100 werknemers 1914 266.000 1919 514.600 1920 683.500 1926 493.500 1933 828.900 1934 795.800 1935 750.200 De drie categorieën van organisaties (werklieden, administratief en technisch personeel en personeel in openbaren dienst) hadden alle aandeel in den ach teruitgang van het vorige jaar. De eerste groep (werklieden) liep terug met 6 van 524.300 tot 492.200, de tweede (ad ministratief en technisch personeel) met 2M pet. van 75.650 tot 73.700, de derde (personeel in openbaren dienst) met 6 pet. van 195.900 tot 184.300. Wat de beroepen betreft, werden in 1934 de grootste verliezen geleden on der de rijks- en gemeentewerklieden (21 pet.), mijnwerkers (17 pet.), kleermakers (12 pet.), textielarbeiders (11 pet.), han dels- en transportarbeiders (9 pet.) en leerbewerkers (9 pet.). De achteruitgang onder de rijks- en gemeentewerklieden was voor een belangrijk deel een gevolg van de regeeringsmaatregelen in zake de organisatie van overheidspersoneel, in verband waarmede enkele links-staande bonden ophielden te functioneeren. In sommige vakken ging het aantal geor- ganiseerden nog in geringe mate vooruit, o.a. in de typografie (1 pet.) en onder leeraren en onderwijzers pet.) Wat de richtingen betreft, leden de meest links-staande, vertegenwoordigd door het syndicalistisch vakverbond (N. S.V.) en het N.A.S., in 1934, evenals in geven, wordt ieder jaar met een be schrijving van een provincie v,an ons land, nader tot haar voltooiing gebracht. Zoo zijn reeds albums verschenen van Zuid-Holland, Friesland, Limburg, Gro ningen, Noord-Holland en Drenthe, ter wijl van Overijssel en Gelderland zelfs reeds- herdrukken het licht zagen. Als negende provincie in deze reeks „Mijn Land" is dezer dagen 't album met de beschrijving van de provincie Zeeland gereed gekomen. Wanneer men dit album doorbladert zal men veel lof kunnen hebben voor de gave en aantrekkelijke uitvoe ring, voor het geschrevene en voor de prachtige gekleurde, uitstekend geslaag de plaatjes. Want deze laatste zijn al bijzonder mooi -en de kleuren ervoor juist gekozen. Reeds de eerste vier plaatjes, van 'n Walchersch en 'n ^.rne- muidsch meisje, een vrouw uit het land van Axel en een tweetal Walchersche boeren, vallen op door hun echtheid van onderwerp en smaakvolle keuze der kleuren. Geen boerenmeisje met roode schort, zooals we dezer dagen nog op een kleurenreproductie afgebeeld zagen, maar natuurlijke kleuren, die er juist zoo'n bijzonder aardig cachet aan geven. En dit kan ook gezegd worden van de andere plaatjes, 100 in getal. Zoo ver halen deze plaatjes op zichzelf reeds van de schilderachtige plekjes, de fleu- rige en kleurige kleederdrachten, de monumentale en merkwaardige gebou wen, van Zeeland als waterland, van landbouw en visscherij etc. Uit verschil lende deelen van Zeeland, uit Walche ren, de Bevelanden, Tholen, Schouwen en Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de afbeel- 1933, verhoudingsgewijs het grootste ver lies, n.l. resp. 15 en 33 pet. Bij beide was iit verlies grootendeels een gevolg van ie reeds hiervoor aangehaalde regee ringsmaatregelen inzake de organisatie /an overheidspersoneel. Het ledental an de grootste drie vakcentralen (N.V. V., Chr. Nat. Vakverbond en R.K. Werk- .iedenverbond) daalde mei resp. 7, 3 en 'Vi pet., dat van de Nederl. Vakcentrale, dank zij de aansluiting eener handelsrei- zigersvereeniging, met slechts 1 pet. Het sdental bedroeg op 1 Januari 1935: N. A.S. 12.950 (57 pet. in de steden boven 100.000 inw.j, N.V.V. 298.550 (als voren 12 pet.), C.N.V. 112.200 (als voren 27 pet.), R.K.W. 179.700 (als voren 16 pet.), N.V.C. 46.400 (als voren 50 pet.), N.S.V. 2000 (als voren 77 pet.). Opmerkelijk is het lage percentage van de rechts-staan- le en het hooge van de links-staande bonden voor wat betreft het ledental in de groote steden. Het aantal georganiseerde vrouwen bedroeg op 1 Januari 1935 47.450, tegen 52.000, 55.500, 31.600 en 54.100 resp. op 1 Januari 1934, 1933, 1927 (diepte-jaar) en 1920 (topjaar). Het is dus, in tegen stelling met het totaal georganiseerden, beneden dat van het topjaar 1920 ge daald. Terwijl het ledental der vakvereeni- gingen na den oorlog aan vrij groote da ling en stijging onderhevig was, is haar bezit regelmatig toegenomen, hetgeen de volgende gegevens aantoonen Vermogen 1914 f 3.8 1920 - 6.2 1926 - 15.— 1932 - 29.9 1933 - 30.9 1934 - 32.5 1935 - 35.— Ledental. 266.000 683.000 493.000 780.000 829.000 796.000 750.000 De heer J. H. Koers schrijft ons: Het zij mij vergund, om aan een tal rijk verzoek te voldoen, de regels van het hockey-spel hier in korte trekken aan te geven. Het 25-jarig bestaan van de Middelburgsche Mixed Hockey Club, dat 18 en 19 Januari met een Mixed Hockeydag gevierd wordt, geeft hiertoe zeker aanleiding", d.aar men dan een 7-tal wedstrijden te zien krijgt. Het spel wordt gespeeld door twee elftallen: iedere speler is voorzien van een stick, waaraan zich een platte en 'n ronde kant bevindt. Alleen met de platte kant mag geslagen worden. De massieve b,al is van leer. Duur van het spel 70 min. Het veld is lang 100 yards, breed 55 a 60 yards, in twee helften verdeeld; op iedere helft bevindt zich op 25 yards afstand van de goal de bully lijn en een slag cirkel met een straal Van 15 y,arils. Evenwijdig met de zijlijnen zijn op 7 yards afstand 2 lijnen getrokken. De bullylijn is niet in zijn geheel doorge trokken, dit zou aanleiding tot verwar ring geven met de slagcirkel; de mid denlijn daarentegen is wel doorgetrok ken. Het spel wordt begonnen met een bully in 't midden van 't veld. Hierbij moeten twee tegenstanders, die met rechter schouder naar eigen doel staan. 3 x beurtelings met hun stick den grond naast den bal en de stick van hun tegen stander aanraken; daarna moet één van deze spelers den bal aanraken voordat deze in 't spel is. Tijdens iedere bully moeten alle andere spelers op minstens 5 yards afstand op eigen helft staan Deze bully wordt verder nog genomen na ieder doelpunt, strafdoelpunt (zie later strafbully) en half time steeds in 't midden van het veld; bij outbal over de doellijn loodrecht op de 25 yardslijn; dinkjes in dit album samengebracht. Men zal er met genoegen naar kijken. Boven dien niet te vergeten de twee groote platen het Middelburgsche stadhuis en een riviergezicht alsmede de vele teekeningen tusschen en naast den tekst. Men zal begrijpen dat het niet uit sluitend plaatjes zijn welke dit album bevat. Er valt over onze provincie na tuurlijk in dit boek ook veel te lezen. Over de geschiedenis, het mooie en be langwekkende, de ligging en de wateren v,an Zeeland, Om 'n zoo duidelijk en vol ledig mogelijk beeld daarvan te geven, heeft de samensteller van dit album, de heer G. J. N ij land, van alle kanten veel hulp ondervonden. De schrijver uit in een voorbericht zijn dankbaarheid daarover o.a. aan dr. S. S. Smeding te Middelburg, den heer G. Houtekamer te Kloetinge en aan dr. J. F. O. Huese te Goes, voor diens schitterende kieken. De schrijver zegt met meer dan ge woon genoegen zich tót het bewerken van dit album te hebben gezet, gegeven het feit, dat Zeeland een echt water land is, waarvan het land goeddeels aan de baren ontworsteld is: een land, dat den eeuwigdurenden strijd met het ver raderlijke zeewater voert. Waar het wa ter, in al zijn schoonheid en vaak woes te aantrekkelijkheid, domineert: karak ter en lijn geeft aan het geheele beeld. Met een bevolking, deels nog heel erg in zichzelf gekeerd, deels ook reeds op genomen in den maalstroom der toeris tische gekendheid. Evenwel een volk zóó stoer en zóó echt-Nederlandsch als in welk deel van ons lief vaderland ook. De schrijver vertelt dat het water door alle eeuwen heen der Zeeuwen Lij gelijktijdige overtreding of -sche.ds rechterlijke vergissing op de plaa's waar dit gebeurde. Een bal over de zijlijn ge slagen, wordt door de tegenpartij in gerold; alle spelers, met uitzondering van dengene, die inrolt, bevinden zich dan achter de 7 yards lijn. Een doelpunt is eerst gemaakt, wan neer de baf geheel en al de doellijn ge- passeerd is tusschen de doelpalen er onder' de lat en waarbij de bal is ge slagen of aangeraakt door de stick van een speler der aanvallende partij, bin-; nen den slagcirkel. Buitenspel. Wanneer een speler den j bal inrolt of slaat is ieder andere spe-j Ier van zijn partij buitenspel, die op 'f oogenblik van slaan of Inrollen, zich dichter bij de doellijn der tegenpartij be vindt, dan de oersoon, die slaat of in rolt, tenzij op dat oogenblik minstens 3 van zijn tegenstanders dichter dan hij bij genoemde doellijn zijn. Een speler riaaf nooit buitenspel wanneer de bal door iemand der tegenpartij naar hem toe geslagen wordt. De bal mag met stick, hand of voet gestopt worden, maar moet bij 't stop pen met hand of voet dadelijk stil lig gen. Een hooge bal met de hand ge stopt moet loodrecht neervallen. De bal mag niet worden opgeraapt, gedra gen, geschopt, gegooid, voor- of ach teruit geduwd, tenzij met de stick. Men mag zijn tegenstander niet duwen, schop pen, op zij zetten, over de schenen slaan, beentje lichten, vasthouden of te gen de stick, slaai». De stick mag alleen gehaakt worden van onderen wanneer deze stick binnen bereik van den bal is. In eigen cirkel mag de keeper schop pen. Een speler mag niet hinderen, door tusschen een tegenstander en den bal te gaan loopen of door met zijn stick of zijn lichaam den tegenstander in den weg te komen. Ook mag hij niet van links aanvallen, tenzij hij de bal kan spelen zonder stick of tegenstander te heb ben aangeraakt, De bal mag niet met opzet de lucht worden ingeslagen (snij den). De stick mag bij het slaan niet boven de schouders uitkomen (sticks) Voor iedere overtreding, 'hierboven genoemd, begaan, krijgt de tegenpartij buiten den slagcirkel een vrije slag te nemen. Bij een fout door de aanvallen de partij gemaakt binnen den slagcirkel, krijgt de verdedigende een vrije slag. Een fout door de verdedigende partij gemaakt binnen den slagcirkel wordt gestraft met strafcorner of strafbully. Strafcorner, wordt als volgt geno men op minstens 10 yards afstand van de dichtstbijzijnde doelpaal. De verde digende partij stelt zich achter de doel lijn op, de aanvallende partij buiten den cirkel, behalve degene die den bal voor zet. Onmiddellijk na den slag mag de verdedigende partij uitloopen. Voordat de bal ingeschoten wordt, door één der aanvallers, moet ze eerst gestopt wor den. Bij een lange of gewone corner zien we precies hetzelfde gebeuren; alleen wordt hier de bal van uit den hoek van 't veld voorgeschoten. Strafbully. Deze wordt gegeven voor een opzettelijke overtreding indien naar alle waarschijnlijkheid een doelpunt ge maakt zou zijn. De strafbully wordt ge nomen, door dengene, die de fout beging en den besten speler der tegenpartij op 5 yards afstand voor 't midden van de goal. De aanvaller moet nu trachten een goal te maken, de verdediger probeeren hem buiten den cirkel te slaan. Tijdens de strafbully kunnen we het volgende zien gebeuren. Eén van beide slaat den bal in de goal; aanvallende partij krijgt een doelpunt. Slaat de verdediger hem binnen den cirkel corner dan wordt de bully overgenomen; slaat hij hem buiten den cirkel, dan is de strafbully geëindigd. Dit is ook het geval, wanneer de .aan valler hem er buiten slaat of hem langs den buitenkant der doelpalen slaat of er ergste vijand, maar ook tezelfdertijd hun grootste vriend was. Hun vijand omdat het zeewater zoo vaak op heftige wijze weer terugnam wat men onder duizend moeiten en zorgen aan het water had ontrukt; hun vriend, omdat het water handel en scheepvaart onschatbare diensten bewees, maar ook omdat het slib nieuw land van vruchtbare klei vormde. Wat de Zeeuwsche stroomen betreft zegt de schrijver, dat er voor een water- sportmensch in hart en nieren eigenlijk geen grooter vreugde kan bestaan, dan te varen, te zeilen op die stroomen, met dat wisselende getij, met die schitteren de vergezichten en met al die verras sende kronkels. Wie Zeeland goed wil leeren kennen, dient niet alleen te land thuis te zijn, die moet niet alleen gewan deld hebben in de duinen van Schouwen of Walcheren, of gezworven hebben door den „zak" van Zuid-Beveland, die moet eigenlijk door Zeeland hebben gevaren, gezworven over de wijde wateren tus schen de lage kustlijnen, die moet Zee land hebben aangevoeld als het zilte, sterke waterland, als het land, dat te recht in z'n wapenspreuk voert „Luctor et Emergo". Na nog even gewezen te hebben, aan getoond met eenige cijfers, dat Zeeland een provincie is, die het in hoofdzaak moet hebben van landbouw, en in en kele regels iets uit de geschiedenis te hebben gememoreerd, gaat de heer Nij- land in gedachten een tocht maken door onze provincie, overal even toevend om een blik te slaan op het schoons en be langwekkends, dat onderscheiden deelen van onze provincie den opmerkzamen over heen. In deze laatste vier gevallen v. -J' liet spel weer begonnen met een gewone bully op de 25 yards lijn. Een fout door den aanvaller gemaakt tijdens de strafbully wordt gestraft met een vrije slag. Voor een fout door den ver dediger gemaakt bij deze strafbully wordt een strafdoelpunt gegeven. Het spel wordt geleid door twee scheidsrechters, die ieder een helft van 't veld voor hun rekening nemen; te vens toezicht houden op de lijnen. Ze wisselen niet van helft. VGETBALPROGRAMMA, 2e Klasse A. Hero-De Baronie^ GoesTSC (J. Seegelaar); VlissingenTerneuzen; Zee- landiaRBC (J. Metz); DoskoMiddel burg. 3e Klasse A. SluiskilOranje; BreskensOostburg; HulstAxel. 3e K),nsse B. Middelburg 2Hansweert; Eiland BoysZeeuwsche Boys; Zierikzee Zeelandia 2; RCSGoessche Boys. Z. V. B. Ie Klasse A: VeereGoes 2: Zeeu wen 2EMM; Vlissingen 3Hansw. Boys; IersekeMiddelburg 3, le KI. B: Terneuzen 3'Corn. Boys. Ie KI. C: Oostburg 2Breskens 2: Hoofdplaat 2SchoondijkeGroede Turkeije, Overgangsklasse: RCS 2Middelburg 4; Middelburg 5Scheldestroom 2; Zee landia 4RCS 3. 2e KI. B: KapelleGoes 3. 2e KI. C: Axel 3—Hulst 3. 2e KI. D: Schoondijke 2Breskens 3; Turkeije 2Biervliet 2; SCDOost- burg 3. 3e KI. A: Domburg 2'Zeelandia 5' RCS 4Middelburg 7; Eiland Boys 3 Middelburg 6. Koudekerke. Van 115 Jan. Ondertrouwd: J. C. Ruitenbeek, 45 j. en G. Schaap, 46 j. Bevallen: C. Schuijer, geb. van de Ketterij, d„ L. Tevel, geb. Mesie, d. Overleden: L. Kailemijn, 81 j., vrouw van J. den Engelsman. (V.c.) ZWAKZINNIGE VALT VADER EN ZOON MET EEN MES AAN. In de Achterwillens, onder de gemeente Reeuwijk, bij Gouda, is Woensdagmid dag ongeveer vier uur een vechtpartij gebeurd, waarbij twee personen met 'n mes in het hoofd zijn gestoken. De 39- jarige gehuwde J. Z„ uit de Wilhelmina- straat te Gouda, was met zijn 19-jarigen zoon en een neef er op uit getrokken, om planten te bemachtigen voor een aquarium. In de Achterwillens zat de werklooze G. J. van N. met een hengel te visschen. De passeerende drie man nen maakte een grapje en zeiden tegen den hengelaar, dat hij wel naar huis kon gaan, omdat hij toch niets vangen zou. De man is geestelijk niet normaal en lijdt aan achtervolgingswaanzin. Hij wond zich over het gebeurde op, doch de drie personen liepen door. Toen zij twintig meter verder waren, kwam Van N. hen achterop met het dikke einde van een hengel en gaf hun daarmede eenige gevoelige klappen. Daarna keerde de aanvaller terug en de drie mannen dachten, dat het daarmede afgeloopen was. Even later kwam Van N. hen echter op de fiets met een mes achterna; zij hadden geen wapen en de woedende man stak er op los. Z. kreeg beschouwer bieden. Eerst wordt door Zeeuwsch-Vlaande ren getoerd, vervolgens van Walsoor den uit, via Hansweert en Wemeldinge, naar Tholen gevaren, waarna in het voorbijgaan St. Philipsland wordt beke ken. Daarna is een mooie trip over het eiland Schouwen-Duiveland aan de beurt, om later van Zierikzee uit te gaan naar Noord-Beveland en dan naar Zuid- Beveland, en tenslotte te eindigen met de parel aan de Zeeuwsche kroon: het eiland Walcheren. Zoo beschrijft de heer Nijland op vlot te aantrekkelijke wijze ons geheele ge west, vertelt van tal van plaatsen in teressante bijzonderheden, van natuur schoon, bevolking en cultures. Aan het einde van het album wijdt de schrijver ook nog een paar bladzijden aan de hoofdstad v,an Zeeland, over dé vele merkwaardigheden en aantrekke lijkheden van deze oude stad. Alleen het kaartje der provincie, in dit boek opgenomen had misschien wat uitvoeriger kunnen zijn. De schrijver spreekt aan het einde de hoop uit dat het in dit album in klein bestek gegeven overzicht van Zeelands leven en bedrijf, maar vooral van Zee- 'j lands schoon, den lezer tot een aanspo- ring zij ook eens kennis te gaan ma ken met dit deel van ons land, met dit land van stoere sterke Zeeuwen, met dit gebied dat zoo volop Hollandsch is en dat in al zijn geledingen zoo waard is gekend, goed gekend te worden, j Het mooie Bussink's album zal zonder twijfel veel tot die bekendheid van onze provincie bij kunnen dragen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7