Quaker g DE ONBUIGZAMEN. Daar knaptU van op .1 Havermout: ri KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 17 JANUARI 1936. No. 14. ïaals L95 !.65 .90 .50 1.7 5 ►.25 .54 )lete Iboe- jotd- Nederland, Engeland, Frankrijk en het Abessijnsche conflict. MIDDELBURG. WALCHEREN. *n K, O. V. 36 om Va c. recia- 155 ct., J15 ct., 5 Ruime prhage, ïlburg. Si- 5 bl. Hjb. en deze fburg. cent. rkaas itbijt- en Beu- rg. ge- Achttien jaar na den wereld oorlog. Bereid U ten strijde! Het kraambed van Mussolini. Overbodige bewijslevering in Oost-Airika, In Europa is niets om voor te vechten. En toch Het is niet prettig uit een droom wakker geschud te worden, als die droom en een van het gezellige lieflijke soort was. Op een bepaald terrein hebben we na den wereldoorlog gezellig gedroomd. Het zou nu uit zijn met die verschrik- king, meenden we. Met een beetje goe den wil moest dat kunnen. Fouten uit het verleden, die het oorlogsmonster hadden opgeroepen, waren kenbaar en zouden in het vervolg vermeden worden. Een volkenbond en een ontwapenings conferentie werden successievelijk in 't leven geroepen, om de schoone gedach ten in daden om te zetten. De ontwapeningsconferentie, wier ge boorte luidruchtig begeleid- werd door het lawaai van het Japansche bombar dement van Sjanghai, stierf aan de poli tieke vliegende tering en den Volken bond ten spijt, hebben Bolivia en Para guay mekaar vier jaren lang stroomen bloeds afgetapt en sprong Italië het kei zerrijk Abessynië naar de keel. Van daag aan den dag zijn vrijwel alle landen ter wereld bezig hun oorlogsbegrootin- gen (defensie-budgetten, zegt men thans liever (als boonen die te weeken liggen, uit te laten dijen. Sommige, als Polen, hebben zelfs een derde deel van de totale staatsinkomsten voor dit proces over. Duitschland houdt zijn uitgaven voor leger, vloot en luchtvaart daaren tegen liever geheim, misschien uit de philantropische overweging, dat het niet gezond voor het menschdom is, het al te erg aan het schrikken te maken. Maar de bolsjewieken te Moskou zijn minder teergevoelig en verkondigen met veel tam-tam, dat de vredessterkte van hun roode leger nu reeds 1.3 millioen man omvat en mechanisch zoo voortreffelijk uitgerust is, dat het eiken aanval in min der dan geen tijd in bloed zal weten te smoren. Zelfs van een gelijktijdig offen sief door Japan en Duitschland (resp. in het Oosten en het Westen) zijn we niet bang, verkondigde eergisteren Toe- chatsjewski, de maarschalk der Sovjet- Unie, op de jaarlijksche bijeenkomst van het centrale uitvoerende comité. In En geland is pas een z.g. onkwetsbaar mi litair vliegtuig uitgevonden, waarvan de beweerde vernielingscapaciteiten met onmiskenbare bedoelingen den eventu- eelen vijand onder den neus worden ge wreven. Tenslotte beginnen ook de landen, waar het pacifisme welig wor tel had geschoten, als b.v. Zweden en Nederland, noodgedwongen aan de be wapeningsziekte te lijden. Het is maar een greep, dien wij gedaan hebben uit den overvloed van angst wekkend materiaal. Genoeg echter, om aan te toonen, wat er van het schoone streven naar ontwapening in de praktijk is terecht gekomen. Men moet zich afvragen, hoe ter we reld deze ijselijke ontwikkeling mogelijk werd na een oorlog, wiens verschrikkin gen in vier jaar tijds alles, wat ooit op dit slagveld was gepresteerd, zelfs in 80 en 100 jaar, overtroffen. Waar hapert het nu eigenlijk met een menschheid, dié na zooveel gruwelijke ervaring, dolzin nig op een herhaling dier verschrikkin gen schijnt toe te stormen. Dezer dagen kon men in een Duitsch militair tijd schrift een verheerlijking van den oor log vinden, waarop Mussolini, die eens verklaarde, dat het slagveld voor den man beteekent, wat het kraambed voor de vrouw is, jaloersch zou kunnen wor den. Wij moéten eerlijk bekennen, deze mentaliteit niet te begrijpen. Ze is voor ons een gesloten boek. Of zou alles te rug te brengen zijn op een soort van krankzinnigheid, waarvan de lafhartig- door J. S. FLETCHER. 28). ,,Ik veronderstel, dat je den jongen deze week nog wel gezien hebt, Benia? Ja, daar ben ik wel zeker van!" zei hij. „Ja, natuurlijk heb ik hem gezien, Oliver", antwoordde Benia. „Ik zag geen reden waarom ik dat niet zou doen. Al hebben jullie dan oneenigheid met elkaar, daar heb ik toch niets mee te maken, wel?" „Nee hoor, dat is in orde, beste meid", zei Oliver. ,,A1 wil je hem elk uur van den dag spreken! En hij kan hier ook gerust komenik heb hem het huis immers niet uitgejaagd? Hij is gewoon weg heengegaan..in de meening, dat hij beter onafhankelijk kon zijn. Waar heb je hem gesproken?" ,„In zijn werkplaats", antwoordde Benia. „Ik wist niet, waar ik hem an ders zoeken moest". „Waar woont hij dan?" vroeg Oliver. „Heeft hij je dat niet verteld?" „Voorloopig in de Griffin", zei Benia. „Maar hij heeft niet verteld, waarheen hij van plan is te gaan wonen. Hij kan net zoo gesloten zijn als jij, als het hem te pas komt, dat weet je zelf ook wel". „Dat bewijst zijn gezonde verstand!" zei Oliver goedgehumeurd. „Maar.... heeft hij soms nog wat gezegd over dat heid een belangrijk bestanddeel uit maakt? Als men de constellatie van de huidige wereld bekijkt, is er niets, maar dan ook niets, dat het risico van een oorlog waard kan heeten. Elke aanvaller moet beseffen, dat hij te doen zal krijgen met een tegenstand, die zelfs een overwin ning in feitelijk verlies moet laten ver- keeren. De offers, die hij voor zoo'n overwinning zou moeten brengen, kun nen het denkbeeldige profijt nooit goed maken. Italië is op 't oogenblik bezig, deze eenvoudige zaak ten overvloede nog eens te bewijzen. Tegen wat het thans reeds aan zijn oorlog in Abessynië ten koste heeft gelegd, zou zeer waar schijnlijk de geheele verovering van dat land niet opwegen. En op zulk een suc ces hoopt zelfs Mussolini niet meer, ook al is generaal Graziani dan momenteel ook weer aan het oprukken. Wat Europa betreft, geldt wel in zeer bijzondere mate, dat geen enkele poli tieke of territoriale aspiratie een oor log kan rechtvaardigen. Duitschland, Hongarije en Bulgarije zijn in ons we relddeel de eenige ontevredenen. Wie op de kaart nagaat, wat ze kunnen be- geeren, zal onmiddellijk inzien, dat de gedachte, om daarvoor te gaan vechten, alleen maar in het brein van een krank zinnige zou kunnen opkomen. En toch, welke Europeaan vreest niet, dat op een kwaden dag desondanks de poppen weer aan het dansen zullen raken? O, kraambed van Mussolini! Men schrijft ons: Het is wel merkwaardig, dat terwijl het kr.anten lezend publiek in Neder land met groote en begrijpelijke belang stelling de internationale gebeurtenis sen volgt, tohc zoo weinigen begrijpen Koe nauw z ij z e 1 f betrokken zijn bij 't feit, dat Engeland bij zijn optre den tegenover Italië nauw rekening moet houden met de wenschen der Franschen. Openlijk is in Engeland van regeerings- wege te kennen gegeven, toen men daar begonnen is met de versterking van de luchtvloot, dat daarbij de overwegingen ten aanzien „van de integriteit van ze kere gebieden aan de andere zijde van de Noordzee" een zeer groote rol speel den. En onomwonden hebben daarna de Engelsche bladen geschreven, dat vol gens oordeel der militaire .autoritei ten, de Engelsche luchtvloot sa men met de marine, wel in staat zou zijn om vijandelijke marine-bases aan onze kust in bedwang te houden, doch d.at te land de verdediging der „Low Countries" (de Nederlanden) door de Franschen zou moeten geschieden, tenzij men voor het Engelsche leger even zwa re financieele offers ,aan het volk zou willen opleggen als voor de vloot. Daar de vrees voor het vestigen van vijandelijke luchtbases in ons land zoo sterk heerscht als in Engeland het ge val is, is het niet te verwonderen, dat ook bij het optreden tegenover Italië, Frankrijk in laatste instantie de beslis-- sing geeft. Terecht heeft de Nederlandsche pers naar aanleiding van de bovenvermelde beschouwingen in de Engelsche bladen, er op gewezen, dat klaarblijkelijk met onze Nederlandsche opvattingen geen rekening werd gehouden, echter zonder daarbij te onderzoeken, in hoeverre dit onze eigen schuld was. Hoewel het in verband met de rol, welke men aan het Fransche leger ten opzichte van ons land toedenkt, wel duidelijk is, dat ook de gevechtswaarde van het Nederlandsche leger volgens buitenlandsche begrippen onvoldoende meisje van.Joe Bickerdyke?" „Neen. heelemaal niet!" antwoord de Benia. „Geen woord! Hij heeft ner gens over gesproken dan alleen over zijn machine". „Zoo, zoo.... nou ik denk zoo, dat Louis een macht geld uit dat ding zal slaan. Ik verwacht het vast. Mij best! Nou dan.... ik ga vandaag naar Lon den. Ik blijf er een week, het kan ook wel tien dagen worden. Ga dus maar je je graag wat gezelschap hebt, stuur dan gewone gangetje, terwijl ik weg ben. Als aan een of andere vriendin een telegram dat ze je gezelschap komt houden al wou je ze allemaal laten komen. Ze zijn welkom, hoor I" „Och, ik z,af wel eens zien, Oliver", zei Benia. „Ik voel me best op mijn gemak.ik heb altijd genoeg te doen, dat weet je ook wel. Heb je alles al in gepakt, wat je noodig hebt?" „Ja, dat is klaar.... ik heb niets meer te doen dan naar den trein te rijden, die om tien uur vertrekt." Kort daarop vertrok hij met twee groote koffers. En toen hij in zijn wa gen stapte, zei hij tegen zijn chauffeur: „Stop onderweg even bij de Old Bank, wil je? We hebben meer dan tijd ge noeg." Hijzelf had geen rekening bij de Old Bank. Hij had zijn geld op een bijkan toor van een groote moderne Londen- sche Bankvereeniging, die overal in het land afdeelingen had, maar toch ken den de bedienden hem daar goed ge wordt geacht, toch is het begrijpelijk, dat onze Regeering thans in de allereer ste plaats bedacht is op middelen om j onze neutraliteit in de lucht beter te handhaven. De aanschaffing van het tot dusvej geheel ontbrekende modern luchtdoel geschut en de uitbreiding van de lucht vloot, komen dan ook vooraan op het program. Een zaak, die hierbij tevens onder de oogen gezien zal moeten worden, is de vorming van een reserve voor het personeel van den vliegdienst. i HoeweT de eischen, die gesteld wor den voor het militaire vliegbrevet zeer veel hooger zijn, dan die voor den sport vlieger, zoo is het toch wel duidelijk dat het een groot voordeel is, wanneer men voor de opleiding tot militair vlie ger de keuze kan doen uit jongelui, die reeds als sportvlieger blijk van aanleg hebben kunnen geven. In Engeland en vooral ook in Duitschland, wordt om deze reden dan ook het sportvliegen op alle mogelijke manieren aangemoedigd en het is te verwachten, dat ook in Ne derland de burgerluchtvaart in 't alge meen, gunstige gevolgen zal ondervin den van de noodzakelijkheid om de mi litaire luchtvaart uit te breiden. Om slechts een enkel voorbeeld te ge ven hoezeer de luchttactiek is veran derd, willen wij er op wijzen, dat de. tijd van het gevecht van man tegen man in de lucht, geacht wordt voorbij te zijn. Om onze neutraliteit in de lucht te kunnen handhaven en een luchtmacht te hebben, die preventief kan werken, moeten wij beschikken over escadrilles jachtvliegers, die in gesloten formatie de vijandelijke escadrilles kunnen aan vallen door evenwijdig daarboven vlie gende, het vijandelijk escadrille met bommen te bestrooien. Engeland heeft aaja de Middelland- sche Zee-mogëndheden gevraagd of zij bereid zijn tot militairen steun bij een aanval v,an Italië op de Engelsche vloot. Maar veel zwaarder nog weegt het voor Engeland te 'weten, dat thans de preventieve waarde van de Nederland sche luchtvloot onvoldoende is, met hef oog op „de integriteit van zekere ge bieden", welke voor Engeland zelf een levensbelang is. - DE WEG BERGEN OP ZOOM—WOENSDRECHT De A.N.W.B. acht het wen- schelijki dat het Rijk hem over neemt. Onlangs is de verbetering tot stand gekomen van het gedeelte Van den Rijksplanweg no. 58 bij Woensdrecht, waardoor thans een goede verbinding is ontstaan tusschen Noord-Brabant en Zeeland. Het gedeelte van dezen Rijksweg van Bergen op Zoom naar Woensdrecht is nog in onderhoud bij de provincie N - Brahant, waar op alle bij die provincie in beheer en onderhoud zijnde wegen voor het gebruik daarvan mef rijwielen een belasting wordt geheven, onder den naam „Weggeld." Behalve dat hierin eenig onrecht wordt gevoeld, omdat door de wielrij ders reeds rijwielbelasting wordt be taald, levert het aanvragen van weg- kaarfen voor het gebruik van dit weg gedeelte bezwaren op voor de wielrij ders, welk bezwaar zou worden opge heven, indien de weg Bergen op Zoom Woensdrecht door het Rijk in beheer en onderhoud zou worden genomen Voor het Rijk zijn daaraan geen directe kosten verbonden, omdat deze weg eeni ge jaren geleden door de provincie is verbeterd en in vrij goeden staat ver keert. De A.N.W.B. heeft nu aan den minis ter van Waterstaat verzocht, te willen bevorderen, dat in het belang van het drukke rijwielverkeer de weg Bergen op ZoomWoensdrecht, welke een on derdeel vormt van den Rijksplanweg no. 58 Bergen op ZoomVlissingen, in beheer en onderhoud zal worden ge nomen door het Rijk, Besmettelijke ziekten. In de week van 5 tot en met 11 Ja nuari kwamen in onze provincie voor 8 gevallen van roodvonk, nl. 3 te IJzen- dijke, 3 te Middelburg, 1 te Hulst en 1 te Oost- en West Souburg. Subsidie industrie-laboratorium voor gas. Van het jaar 1935 af verleent de ge meente jaarlijks, ten laste van de be grooting der Gasfabriek, aan de te Den Haag gevestigde „Gasstichting" een bij drage ad 100. Blijkens de overgelegde bescheiden, is genoemde stichting thans voornemens over te gaan tot de oprichting van een industrieel laboratorium, met het doel de noodige onderzoekingen te kunnen verrichten en gegevens te verzamelen ten aanzien van de toepassingen van gas in de industrie. Het bestuur dier Stich ting verzoekt in de kosten der vermelde oprichting een afzonderlijke bijdrage te willen toestaan. B. en W. achten zoodanig laborato rium van groot nut, te meer, waar steeds deskundig advies zal kunnen worden verkregen over bepaalde toestellen, doch meenen, dat de bijdrage tot 100 dient beperkt te blijven en vooralsnog alleen voor 1936 behoort te worden toe gestaan. Uitbreiding waterleiding-buizennet. De heer G. J. Bensink heeft aanslui ting verzocht op de Duinwaterleiding ten behoeve van het pand, hetwelk thans voor hem in aanbouw is aan den Kou- dekerkschen weg. Voor inwilliging van dat verzoek zal een doortrekking van het buizennet over een lengte van 915 m noodig zijn, wat ongeveer 3500 zal vorderen. Verzoeker heeft zich bereid verklaard gedurende 10 jaren 175 (5 van 3500) per jaar als bijdrage in de kos ten van doortrekking aan de gemeente te betalen en voorts het water tegen het gebruikelijke abonnemenstarief te be trekken. B. en W. meenen, dat een levering onder die voorwaarden ook voor de ge meente aannemelijk is en stellen voor, hun 3500 crediet te verleenen voor bedoelde doortrekking. NIEUWE SCHOOLGELDVERORDENING L. O. De commissie van financiën uit den Raad vereenigde zich met het voorstel tot vaststelling der nieuwe schoolgeld verordening L.O., doch maakte daarbij enkele opmerkingen. Naar aanleiding van die opmerkingen antwoorden B. en W. o.a„ dat zij tegen de toevoeging bij de aanwijzing wie be talen moet, tegen de woorden: „bij ont stentenis der ouders of verzorgers, door de leerlingen zelf", principieel bezwaar maken. In casu gaat het toch om aan wijzing van de aansprakelijke personen, voor de betaling van schoolgelden en minderjarige schoolkinderen kunnen toch kwalijk voor die betaling worden aan sprakelijk gesteld. Wel gaan zij er mede accoord nader te lezen, dat het schoolgeldjaar samen valt met het schooljaar. Een voor groote gezinnen meer ont lastend tarief zal voor het l.o. zeker niet worden goedgekeurd. B. en W. achten geen termen aanwezig om boven 3000 de opklimming telkens 100 te doen zijn. Ook in de nog geldende verorde ning zijn de opklimmingen 200, terwijl zulks evenzeer het geval is bij het tarief noeg om hem dadelijk bij den directeur toe te laten. Oliver begon direct, zon der den stoel, die hem haastig aange boden werd, aan te nemen, over zaken. „Dank u, ik heb geen tijd om te gaan zitten. Ik moet den expres nog halen en ik zal u niet langer dan twee minuten bezig houden. Mijn zoon, Louis Carsdale, heeft hier immers een reke ning staan, is het niet?" „Jazeker, al een jaar lang", antwoord de de directeur. „U weet er denkelijk wel van af, dat mijn zoon bezig is een of andere nieu we machine pit te vinden?" „Dan zal het wel een goede worden, mijnheer Carsdale", meende de direc teur lachend. „Ik veronderstel dat die een heele omwenteling zal moeten te weeg brengen." „Och, ja, dat moeten we nog zien", antwoorde Oliver, terwijl hij een gevou wen strook rose papier uit zijn zak haal de. „En u weet, wat de zenuw van den oorlog is, niet waar? Je kunt er niet buiten, meneer Murgatroyd. Schrijf dit beetje dus op rekening van mijn zoon het kan hem te pas komen, ziet u?" De directeur vouwde de chèque open en nam kennis van het bedrag. tienduizend pond. Hij keek Oliver aan, maar deze had zich reeds omgewend naar de deur. „Zal ik mijnheer Louis hier advies van sturen, mijnheer Carsdale?" vroeg: hij. „O ja, vertelt u het hem maar", ant woordde Oliver, „Maar op de gewone Voelt U zich wat moe of lusteloos, ontbijt dan eens met Quaker Havermout. Het bevat de vitamine B, die niet veel in ander voedsel voor komt en een bijzonder gunstige uitwerking heeft op het zenuw stelsel. Een natuurlijk tonicum, dat U veel goed zal doen! Een heerlijk, warm bord Quaker Havermout is het beste begin van den werkdag. Eén ding is zeker, het beste havermout heet Quaker. QUAKER OATS-GRAANPRODUCTEN H.V. ROTTERDAM (Ingez. Med.) manier; Zooals ik zei, zal hij daar voor loopig mee voort kunnen en" vervolgde hij met een vertrouwelijk knipoogje, „ik zou liever niet zien, dat hij aan zijn grootvaders erfdeel begon. Begre pen?.... en zoo heeft hi] wel genoeg, totdat hij die machine op de markt kan bi enger,.... nietwaar'1" „In orde, mijnheer Carsdale, ik snap het", antwoordde de directeur. Met een knikje nan Oliver afscheid En onderweg naar. het station hield deze ééne gedachte hem bezig. dat het toch zoo fijn was, om zoo met dui zenden ponden te kunnen gooien. Vroe ger had hij den tijd gekend, dat hij om zichtig met een shilling moest omsprin gen; bij wist nog heel goed, hoe het hem aan zijn hart ging een bankje van vijf pond kleiri te moeten maken en hoe hij zich vaak dingen ontzegd had, om toch maar niet een paar shillings van de spaarbank te moeten halen. „Och en daardoor komt het toch, dat ik nu in een ,auto kan rijden en champagne drinken en eerste klas naar Londen reizen en aan Louis tiendui zend pond kan geven om te verknoeien desnoods! Als ik toen niet zuinig op een duit geweest was, dan zou ik nu niet royaal met ponden kunnen zijn! Maar je kunt ook gemakkelijk royaal zijn, als het geld vlugger binnenkomt, dan je kunt uitgeven." Die wetenschap, dat het geld hem zoo snel toevloeide, maakte Oliver al tijd verkwistend, wanneer hij naar Lon den ging. Dan logeerde hij steeds in de voor het u.l.o., in hetwelk door B. en W. geen wijziging wordt voorgesteld. B. en W. kunnen geen volstrekte ze kerheid g'even, dat eene bepaling, waar bij met alle gemeentelijke scholen reke ning wordt gehouden inzake het op school hebben van meer kinderen, zoo als de commissie wenscht, zal worden goedgekeurd. Toch willen zij wel eenige uitbreiding geven aan de voorgestelde bepaling door voor den zgn. kinder-af- trek èn de lagere èn de uitgebreid la gere scholen in aanmerking te nemen. KOUDEKERKE. De tuinbouwver- eenjging vergaderde Woensdag onder voorzitterschap van den heer L. Janse. Uit het jaarverslag bleek, dat de win- tercursus door 10 leerlingen werd be zocht. De aanvoeren waren niet groot te noemen maar de prijs was goed. Uit het verslag van den penningmees ter bleek, dat er een goed saldo van f 27. over 1935 is. De heer Drijver bracht rapport uit over de bestrijding der kanker bij vruchtboomen, gehouden in den boom gaard van A. Wondergem. Gebleken is dat kankerverf, het beste resultaat op levert. Ook zijn proeven genomen met onverdunde carboleum, met lijnolie en menie. Verder was er een rapport over de pootwijdte bij aardappelen. De proe ven werden genomen in den tuin van L. Janse. Besloten werd tot het gezamelijk aan schaffen van turfmolm, bloempotten en tonkingstokken. De heer Wattel van Middelburg, amb- deftigste hotels, waar hij een .suite nam, die hem ponden per dag kostte en leef de hij op meer dan vorstelijke wijze. En op den avond, dat hij ditmaal in Lon den kwam, had hij in zijn privé-zitka- mer dan ook het parlementslid voor Halfirth te gast en bood hij hem een diner aan, dat in heel Londen of Parijs niet had kunnen worden overtroffen. Oliver kende zijn gast heel v.an nabij; hij was zelf voorzitter van de kiesver- eeniging in Halfirth; hij ontmoette hem vaak voor gemeentelijke zaken en dat parlementslid van zijn kant kende Oli ver heel goed, of dacht dat ten minste en had vaak bij hem gelogeerd in- het groote huis op de heide. Gewoonlijk kwamen ze met elkaar in aanraking voor publieke aangelegenheden, maar bij deze gelegenheid liet Oliver, zoodra ze een sigaar hadden opgestoken, be merken, dat het ditmaal over een privé aangelegenheid ging. V,ïk ben speciaal hierheen gekomen om een vertrouwelijk praatje met u te maken, mijnheer Swandyke", begon Oli ver, wiens leuningstoel vlak naast dien van zijn gast geschoven stond. „U en ik kennen elkaar nu al jarenlang en u hebt een veiligen zetel in onze streek beko men, en we zullen elkaar nog wel heel wat meer leeren kennen. Ik kan dus vrijuit met u praten. het blijft hee lemaal onder ons.... en u kunt mij een beetje goeden raad geven. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5