REGENMANTELS BEURS- EN WISSELKOERSEN. DE ROODE KRUIS AMBULANCE IN ABESSYNIë. zeeuim MIDDELBURG. A Kon. Petr. Mpij. 231—228%-29. C Contin. Oil Cy. 21%21-%. S0E S* PADVINDERS-REVUE. Een mooie avond. BEUBSTUtRMOMETEB van Vrijdag. iMarkt Amerika Tabak Industrie KoninkL Speciale aanbieding Zie etalage MIDDELBURG ZUID-BEVELAND. Ned. Chr. Landarbeidersbond. NOORD-BEVELAND. AMSTERDAM, 17 Januari. Het eerste getal is de vorige notee- fing, daarop volgt de offieieele no tea ring van heden- Ned. 31 1000-4 99%—99%-%. Ned. 33 1000-4 99%-^99%-%. Ned. 34 1000-4 9999%-%. Certificaten-3 37%87%. O. Indië 34 1000-4 99%—98%-%. Denemarken Obiig. 1926-5 83—83%. Engeland 1960-90 4 70%—70%-71%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 92%93. Japan 1924-6% 57%-^— AAmsterdam 1933-5 100- Amsterdam 1934-4% 99—98%. s Gravenhage 1929-4% 101%- Rotterdam 1926-1930-4% 94%—94%. Zeeuws. Hpp. B-4% 93 Cities Service Cy P. 1958 5 41 42. A Amsterd. Bank 113%114. C Rott. Bankver. 109109. A Twentsche Bank 8888. A Pref. Gruyter Zn A. 114% APref. Jurgens A 102%103. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 392393% A De Schelde N.B, 36%41 A Ver. Papf v. Gelder 56%58. C Am. Car Foundry 19%20. C Am Sme't Ref. 35%—35%. C Stands. Brands 10%10%. C North Am. Cy. 17—17%. A Born, Sum. H.M. 146%146%. A Linde Teves en Stokv. 8281. A Ned. Wol Mij 82 A Singkep Tin M. 95%95%. A J. C. Japan Ln. 37%38%. A Rotterd. Lloyd 43%44%. A S.M. Nederland 41%42%. A ^mst. Thee CM1, 44 A Houth. Alberts 2323. C Balimore Ohio 10%10%. C Southern Pac. Cy. 1616%-16. A Southern Rlw. 98%. C Union Pac. Rr. 69%69. C Int. Nickel Cy. 27%—27%. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis heeft telegrafisch mededeeling ont vangen, dat de leden der ambulance in Abessynië in uitstekenden toestand ver- keeren en dr. Belmonte is genezen. Op Woensdag 15 dezer zijn zes leden der ambulance met een karavaan van 300 muilezels uit Addis Abeba vertrokken. Daarbij werd hun uitgeleide gedaan door den heer De Vries, die daags daarop zelf zou volgen met de lastauto's, tezamen met den leider dr. Winckel en dr. Bel monte. NIEUW TWEEDE KAMERLID. De burgemeester v,an Delft, mr. G. v. Baren, zal binnenkort benoemd worden tot lid van de Tweede Kamer en naai de burgemeester aan de Delftsche C;L heeft medegedeeld, zal hij deze benoe ming aanvaarden tot 1937, wanneer de verkiezingen voor de Tweede Kamer worden gehouden. Een goed jaar zal de heer V,an Baren dus het burgemees tersambt inet het Kamerlidmaatschap combineeren. Daarna stelt hij zich niet meer beschikbaar voor de Tweede Ka mer. De voorzitter van het centraal stem bureau heeft, in de vacature, ontstaan door het ontslag nemen van prof. H, Visscher, die voor de A. R. partij be dankte, tot Kamerlid benoemd ver klaard dr. H. Colijn. Uiteraard neemt de minister-president de benoeming niet aan, waardoor mr. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche zaken, voor benoeming in aanmerking zou ko men. Ook mr. De Wilde zal het Twee de Kamerlidmaatschap niet aanvaarden, waardoor men op de lijst der A. R. par tij genaderd is bij den burgemeester van Deift. PLOEGWEDSTRIJD VAN DEN KRING WALCHEREN DER Z. L. M. In een der lokalen van „De Eendracht" te Middelburg, had Donderdag de uitreiking plaats van de diploma's, me dailles en prijzen, behaald op den Ploeg- wedstrijd 1935. De voorzitter, mr. M. C. van der Min ne, besprak het mooie en het nuttige van dit werk. Spr. reikte met een aan moedigend en toepasselijk woord de vol gende prijzen uit: Categorie I (vlakploegen): eerste prij zen J. Louwerse Mz., Serooskerke; Jan Willemse Dz., Sint Laurens; tweede prij zen: Jac. Kodde, Zoutelande, A. de Lan ge Az., Koudekerke; J. J. Cevaal, Grijpskerke; derde prijzen: P. Kodde Zz., Vrouwenpolder; J. Franke, Seroos kerke. Categorie II (Wendploeg): eerste prij zen: J. Louwerse Mz., Serooskerke; W. M. van Liere, Oostkapelle; Joh. Corn. Janse, Arnemuiden en J. K. Crucq, N. en St. Joosland; tweede prijs H. van Waarde, derde prijs W. A. van Strien, beide N. en St. Joosland. Categorie III (Akkers). Eerste prijzen: P. Dingemanse, Biggekerke; L. Jacobse, Grijpskerke, en A. de Visser, St, Lau rens, en tweede prijs Jan Willemse Dz., Sint Laurens. Hierop was er gelegenheid enkele vragen te stellen over de fe^oordeeling van het werk. Uit de vergadering kwam de wensch naar voren, om de prijswin naars van vorige proefwedstrijden nog eens te controleeren en hen nog eens met elkaar te laten kampen. Het be stuur zal hier aandacht aan schenken, i Namens de deelnemers heeft de heer J. Louwerse Mz., voorzitter, bestuur en keurmeesters dank gebracht voor hun arbeid in deze verricht. De voorzitter sloot met dank aan al len, die aan het welslagen van den wed strijd medewerkten. Ter buitengewone civiele recht zitting van de rechtbank te Middelburg is de heer J. Fontijne, commissaris van politie alhier, beëedigd. Aan den heer J. Corré, concierge bij het kantongerecht is. met ingang van 1 Maart a.s. eervol ontslag verleend uit zijne betrekking wegens he* berei ken van den pensioengerechtigden leef tijd. Duitschl. '30 1000-5 23% A Koloniale Bnk. 56%55%-56%. A N.I. Hbk. 1000 89%—86%-88. C Ned. H. M. 1000 132—131%. A Alg. Kunstz. U. 27%—27%-%. A v. Berkels Pat. 45%45%. C Calvé-Delft 6060%. A C. Suiker Mpij. 111%112. A Ned. Ford A.M. 244245. A Philips Gem. B. af. 220%—220%-21 C Unilever 106%—105%-05. C Anaconda Cop. 1717%. C Bethlehem St. 30%31%-%. C Kennec Copper 17%17%-%. C Un. States Leather 5%5%. C U. Stages St. C. 28%—29-%. A A.N.I E.M.—N.B. 168—168%. C Philips Petr. Comp, 24%24%-%. C Shell Union O.C. 10%10%-%. C Tide Water Ass. Oil 10%10%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 1212. A Ned, Scheepv U. 51%—52%-53%, A H.V. Amsterdam 242%—240-43. A Java Cult. Mij. 138%—138-37%. A NI. Suiker U. 118%—117-18. A Deli Batavia 188%—185%-88. C Deli Mij. 1000 20s2óo-o/. A Senembah 203%200-199. A Amsl. Rubb. C. 120%—120-21 A Deli-Bat. Rubb. 72%—74-73%. A Hessa Rubber 94%97-98%. A Serbadjadi S.R. 71%72. Prolongatie 2%2. WISSELKOERSEN. 16 Jan. 17 Jan. Londen 7.27% 7.27% Berlijn 59.22 59.22 P.arijs 9.71 9.71 Brussel 24.83% 24.82 Zwitserland 47.88 47.89 Kopenhagen 32.50 32.45 New-York 1.46% 1.46% „Voor het kind." De verkoop der weldadigheidszegels en briefkaarten door het desbetreffend plaatselijk comité heeft een gunstig re sultaat opgeleverd. Verkocht werden: 10919 zegels a 3 ct., 3956 a 8 ct., 8911 a 10 ct., 998 a 16 ct., 1000 losse kaarten a 7 ct., 178 Nieuwjaarskaarten 15 ct., 95 Kerstkaarten 15 ct., en 487 se ries a 35 ct. De totale opbrengst bedroeg 1949. Het comité is over dit resultaat bijzon der verheugd. DE STROOMLIJN LOCOMOTIEF. Deze week heeft de nieuwe stroom lijn locomotief enkele proefritten op de Zeeuwsche lijn gemaakt en daarbij veel bekijks gehad. Als de proefritten afgeloopen zijn, zullen die met dezelfde locomotief, maar dan zonder den groe nen mantel worden herhaald om na te gaan of de kolenbcsparing door dc stroomlijn van voldoende beteekenis is om den aanbouw op groote schaal te 1 echtvaardigen. Ned. Chr. Landarb. Bond. Woensdagavond vergaderde hier het District Walcheren van den Ned. Chr. Landarb. Bond, onder presidium van den voprz. de heer P. Vreeke te Souburg, welke vergadering mede werd bijge woond door de heeren Vingerling en van Maastricht, namens het hoofdbe stuur. Besloten werd in Febr. de jaarverga dering te houden waarin een hoofdbe stuurder het woord zal voeren. Als leden van het Dag. Bestuur wer den herkozen de heeren A. Francke te Grijpskerke en J. Vos te Gapinge. Het belangrijkste punt der agenda was het bespreke.n van de loonacties voor het komend seizoen. Door de afgevaar digden der aanwezige afdeelingen wer den nadere mededeelingen gedaan over het vevioop ter plaatse. Daaruit bleek, dat het op Walcheren ten aanzien van het afsluiten van collectieve arbeids overeenkomsten in de door den Bond gewenschte richting gaat, daar elk jaar eenige uitbreiding tot stand komt, zij het dan ook veelal slechts na langdurig en moeizaam overleg. Op een tweetal plaatsen kwam een arbitrale uitspraak tot stand. Op een vijftal plaatsen, n.l. te Bigge kerke, Grijpskerke, Oostkapelle. Se rooskerke en Souburg vond geen opzeg ging plaats en blijft het contract van vo rig jaar dus gehandhaafd. Omtrent de andere vijf contracten is nog niets met zekei-heid te zeggen daar de opzegter mijn nog niet is verstreken. Pogingen zullen worden aangewend om op enkele plaatsen waar tot heden nog geen overeenkomst kon worden af gesloten, dit jaar zoover te geraken, waartoe de werkgevers eventueel tot samenwerking en overleg zullen worden uitgenoodigd. De organisatie blijft bij voort- duur de voorkeur geven aan vrijwillig overleg. „BETJE REGEERT". Het Ensemble De Boer-Van Rijk voer de Donderdagavond in de „Prins van Oranje" het tooneelspel „Betje Regeert" van Henk Bakker op. De inhoud van Betje Regelert" is v,an simpelen aard. Een fabrikapt wordt door zijn bank voor de keuze gesteld, voor dekking van zijn crediet te zorgen, ofwel zijn fabrieksgebouwen en grom den aan de bank te verkoopen. De fa- brikant, die verwacht, dat zijn gronden in het nieuwe uitbreidingsplan zullen vallen, tracht dien gedwongen verkoop te ontgaan, door aan de bank veertig effecten van duizend gulden in onder pand te geven. De fabrikant heeft deze effecten echter slechts in bèheer voor zijn oude dienstbode Betje,' en deze komt van de verduistering te weten Betje krijgt hierdoor een groote macht over het fabrikantsgezin; zij trekt er weer in als hoofd der huishouding en gaat grondig ,aan het bezuinigen. Hoe wel zij daardoor de vrouw van den fa brikant tegen zich inneemt, blijkt ten slotte aan alles, dat zij alleen het ge luk van het fabrikantsgezin op het oog had. Dat geluk wordt trouwens volko men, als nog juist op tijd de fabrieks terreinen tegen hooge prijzen verkocht kunnen worden. Van dit simpele stuk weten mevr Esther de Boer-van Rijk, Louise van der Pol, Sophie de Vries, Mieke Flink, Jaap van der Pol, Willem van der Veer en Adolf Hamburger een voorstelling te ge- i ven, die men van begin tot einde met genoegen volgt. En dit pleit temeer voor het gezelschap, daar het stuk nóch ver- rassende wendingen, nóch spannende scènes, nóch iets nieuws breng't, en nóch komisch, nóch dramatisch, nóch iets daar tusschen-in is. Ja, het is wel een heel simpel stuk, en onwillekeurig j vraagt men zich tenslotte af: is er nu werkelijk niets beters meer te vinden, of, zijn de goede auteurs misschien te duur? Hoe het ook zij, het spel van allen is van zoo veel te beter fïehalte. Mevr, De Boer, als Betje, is begrijpelijk de do- mineerende figuur, maar daarnaast krij gen ook de andere d,ames en heeren van het gezelschap voldoende gelegenheid om van hun veelzijdige talenten blijk te geven. En allen doen dat op een dusda nige wijze, dat het onbillijk zou zijn den één meer lof dan den ander te brengen. Het spel was in alle opzichten af, en deed het simpele gegeven geheel verge ten. Het spel wist te ontroeren en een lach te wekken, het wist te boeien en er de spanning in te houden. Dat ook de vele aanwezigen het spel waardeerden, bleek wel uit het sponta ne en aanhoudende applaus. Op avontuur uit. De politie heeft aangehouden den minderjarige J. van H. uit Bergen op Zoom, die alhier zwervende werd aan getroffen. Hij werd op transport naar zijn ouderlijke woonplaats gesteld. Wie z'n fiets? Op liet politiebureau, alhier, is een fiets in stalling gegeven, waarvan de eigenaar onbekend is. Het is een Gazel le, zwartgelakt, groengebiesd, zwarte kettingkast, twee handremmen, nikkelen stuur, electrische lamp merk Bosch met V.T.-dynamo. Aan den bagagedrager be vindt zich een tasch waarin een kop- sleutel Serenade, Het muziekgezelschap „Euphonia" bracht gisteravond een serenade aan den heer J. C, Pilaar. De hr. Pilaar, die gisteren 60 jaar werd is bijna 20 jaar bestuurslid van „Eupho- nia" en vervulde de laaïste 5 jaar, op een wijze die door Euphonia buitenge woon wordt gewaardeerd, de moeilijke functie van penningmeester. De jaarlijksche uitvoeringen van de Padvinders mogen zich wel in buitenge wone belangstelling verheugen. De Don derdagavond door de Goesche Padvin ders ten tooneele gebrachte padvinders revue „Naar de Wereld-Jamboree", trok zooveel belangstelling, dat de Schouwburgzaal van het Schuttershof geheel was bezet In een openings-speech, door den as sistent districts-commandant, den hr. Van Heerewaarden, uitgesproken wegens af wezigheid door ongesteldheid van ir. Ten Bokkel Huinink, richtte deze speciaal een woord van welkom tot de vele aan wezigen, onder wie wij o.m. opmerk ten: den burgemeester, wethouders, ge meente-secretaris van Goes, vele auto riteiten uit de padvindersbeweging en diverse vooraanstaande ingezetenen. Voor de pauze werden op keurige en vaak humoristische wijze de verschillen de tafceelen voor het voetlicht ge bracht. Een bepaald succes was de aan komst van den sultan op Schiphol en niet te vergeten van zijn bediende Pot natti. Hetgeen de sultan van Goes te zien en te hooren kreeg, werd door alle medewerkenden op een zoodanige wij ze ten tooneele gebracht, dat na elke scène het publiek de spelers met een langdurig applaus beloonde. Een speciale vermelding dient zeer zeker het jeugdige K.L.M.-tafereeltje, waarin de jonge employe's niet onder behoefden te doen voor de buitenge woon in den smaak vallende Eton-boy- dans. In de pauze werd een druk bezoek gebracht aan den Welpen-huisvlijtstanc en naar we constateerden gingen ver schillende voorwerpen naar een ande ren eigenaar, hetgeen natuurlijk de be doeling van de tentoonstelling was ge weest. Na de paze werd opgevoerd het OU# - Rubber - Obl.markt— (d Schepen Suiker Zeerooversdrama „Onder de Vlag des Doods" ,op zulk een pittige wijze, dab I het publiek alle dr e bedrijven met bui- tengewone belangstelling heeft gevolgd. De decors alles eigen fabrikaat waren uitstekend verzorgd; de regie en grime was bij de Goesche P. V. leiders en den heer Auerbach in goede handen en het geheel was een waardige propa ganda. Zonder aan de andere spelers te kort te doen moeten we afzonderlijk Vermel- i den de waardige wijze waarop de rol van Sultan werd vertolkt. Niet minder was de fiere zeerooverskapitein, de naast zijn bruutheid blijk gaf over een goede stem te beschikken en op flin ke en met heldere stem, eenige zeeroo- versliedjes ten gehoore bracht. De zan ger van het levenslied van Goes, had niet minder succes. Inderdaad 'n keuri ge solo-zang. En tot slot moeten we ze ker nog melding maken van de „Buziau" van den avond, die zijn rol als knecht van den sultan op zulk een vlotte en leuke manier speelde, dat de aanwezi gen het meermalen om zijn grappen en grollen uitgierden. Een buitengewoon goed muziekje ver hoogde de aangename stemming en het publiek, dat den geheelen avond met buitengewone belangstelling de aardige en vlot gespeelde tafereelen gevolgd had, beloonde leiders en spelers, waar onder zelfs nog heel jeugdige, aan het eind van den avond met een langdurig en welverdiend applaus, terwijl als slot door het geheele gezelschap en alle aanwezigen spontaan enkele coupletten van het „Wilhelmus" werden gezongen. WALWEKER. ARNEMUIDEN. Gevonden voorwer pen: een tweepersoons kano (blauwe kleur). Inlichtingen rijksveldwachter. KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente komt Dinsdagmiddag te half twee in apenbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o a. voor een voorstel van B. en W. tot vaststelling eener ver ordening houdende voorschriften voor iet in bouwexploitatie brengen van gronden door particulieren, zulks ter voorkoming van onbillijkheden welke zich vooral op dit gebied zoo gemakke lijk kunnen voordoen. Ter uitvoering van terzake ontvangen circulaires heb ben B. en W. een verordening ontwor pen, waarin de in deze gemeente tot nu toe vrijwel algemeen gevolgde gedrags lijn wordt gecontinueerd, B. en W. stellen voor een gemeen schappelijke regeling met de gemeente Vlissingen aan te gaan inzake toelating van leerlingen op de openbare scholen voor uitgebreid lager onderwijs aldaar. De inhoud van deze regeling' zal ge lijk zijn aan die welke in de laatste ver gadering met de gemeente Middelburg is getroffen. De kosten per leerling over 1936 worden op ongeveer f 17 geraamd. Tenslotte stellen B, en W. nog voor over te gaan tot aanwijzing van een deskun dige voor het ontwerpen van het uit breidingsplan. O. EN W. SOUBURG. Gistermiddag had het 9-j.arig zoontje van den heer Sch. alhier, het ongeluk, bij het hard- loopen zoodanig te vallen, dat hij een ernstige armfractuur opliep. Dr. Huys- man verleende de eerste hulp, waarna verdere behandeling in een der Zieken huizen te Vlissingen zal plaats hebben. MELISKERKE. Woensdag vergader de de vereeniging van Vee- en Varkens houders onder voorzitterschap v,an den heer Jac. Geschiere. Het aantal leden veehouders bedraagt 28 en daF der le den-varkenshouders 47. Hun aantal koeien is 138, jong vee 176 en varkens 55. De ontvangsten bedroegen in 1935 f 519 en de uitgaven f 491, batig saldo van f 28. Er hadden 9 noodslachtingen plaats. Het bestuurslid de heer K. Janse Lz. werd herkozen. ZOUTELANDE. Woensdagavond werd alhier een openbare vergadering gehou den door de N.S.B De heer J. Ph. van Kampen trad als spreker op. Er was veel belangstelling. Het zaaltje van den heer Gabriëlse was geheel gevuld. De spreker stelde in een rede van anderhalf uur aan zijn gehoor voor de wantoestan den die in onzen staat en maatschappij bestaan. De N S.B. zal nu ons verscheur de en arme volk weer tot eenheid en tot welvaart brengen. Langs welken weg (Wettig gedeponeerd. s. lira s co. Ungez. Med.| en door welke middelen de N.S.B, dit doel zal bere ken, werd door den spr, in zijn rede echter niet uiteengezet. Vijf personen stelden vragen. Gevraagd werd langs welken weg de N S.B. haar doel wil bereiken, hoe het met de bur gerlijke vrijheid zal gaan, waarom de N, S. B. steeds het Wilhelmus zingt en niet het Wien Neerlands Bloed, wat de N. S. B. met de kerken, scholen en jeugdor ganisaties wil doen en hoe zij staat te genover de Zondagsheiliging. Door deze vragen werd de spreker genoodzaakt ook een en ander te ver tellen van hetgeen de N, S. B. van plan is te doen ten opzichte van Staat, Maat schappij en Kerk. Zij zal haar handen van de kerken en christelijke scholen en jeugdorganisaties afhouden zeide hij, maar de openbare scholen kunnen niet zoo blijven. De socialistische onderwij zers zullen niet mogen voortgaan met het „verpesten" der Nederlandsche jeugd. Inzake de Zondagsheiliging gaf de spr. geen afdoend bescheid. De N. S, B, acht het Wilhelmus beter volkslied dan het „Wien Neerlandsch Bloed", De ver gadering werd met het zingen van het Wilhelmus gesloten. HEINKENSZAND. In de jaarvergade ring van de pi. afd. van den Ned. Chr, Landarbeidersbond waren gisteren 27 leden aanwezig. Uit 't jaarverslag bleek, dat het ledent,al met 1 verminderde en thans 40 bedraagt. De ontvangsten be droegen f 90, de uitgaven f 80. De hee ren de Regt, Matth. v. d. Velde en C. Traas werden herkozen als bestuursle den. In de plaats van P. de Jonge werd gekozen G. Paauwe. Als voorzitter werd herkozen H, de Regt. Besloten werd n kleine vergoeding te geven voor het bezoeken van de vergaderingen in Goes. HEINKENSZAND. Donderdagavond hield het musschengïlde alhier haar jaar vergadering. Tegenwoordig waren 28 leden. De ontvangsten over 1935 bedroe gen f 90, de uitgaven f 89, Ingeleverd waren 5029 musschen, waarvan door den heer Joh. Wirtz 3225, die daarvoor een premie ontving van f 16. De aftredende bestuursleden de heeren Jan de Jonge en J. Simonse werden herkozen. KRABBENDIJKE. Onder leiding van het hoofd der o.l. school, den heer Ham mer, is alhier een gemengd kinderkoor opgericht. Ongeveer een 50-t.al jongens en meisjes heeft zich opgegeven. Deze nuttige en leerzame lessen voor de leer lingen der scholen worden ten zeerste aanbevolen. Na ongeveer 6 jaren te hebben gesluimerd is de gemengde zangvereeni- ging „Harmonie" weer ontwaakt. De leiding werd opgedragen aan den heer Hammer. Voorloopig doet n 25-tal zan gers mede. COLIJNSPLAAT. Donderdagmiddag trad voer de afdeeling „Noord-Beve land" van den Nederlandschen Bond van boerinnen ei. andere plattelands vrouwen in hotel „Dc Patrijs als spr. op, mej C. C. Wilbrenninck uit^ R^ii.- terdam, met als onderwerp: „Goede handwerken." Deze lezing werd toege licht met lichtbeelden, terwijl tevens verschillende handwerken werden ten- i toongesteld. j De bijeenkomst was ook toegankelijk 1 voor niét-leden, van welke gelegenheid een dankbaar gebruik is gemaakt.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2