'Dampa BINNENLAND. ZEELAND. Belangrijke opdracht voor „De Schelde". Wkoudheid WEER m WgRfL ond ID. SN. NUMMER 13. TWEE BLADEN. DONDERDAG 16 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Pref. Gelissen en dr. Deckers op de terugreis. Eén van de drie nieuwe schepen der K.P.M. zal te Vlissingen worden ge bouwd. MIDDELBURG. 18ES» WALÜHEREü EUID-BEVELAHD. De 392 der >ste oe- en) erd na rle- stig Hi dd en lijk bij :er- der nry MIDD tovintciHle ELBURüSCHE COURANT i Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per I «wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per repel, ïngez. mededeelingen oO ct. p. r. 3ii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent Wat zij in Polen zagen kan geen recept voor ons land zijn Uitbreiding der econo mische betrekkingen mogelijk geacht. Woensdagochtend zijn de ministers Deckers en Gelissen te Posen aangeko men. Na de stad te hebben bezichtigd, brachten zij eeti bezoek aan de land bouwbedrijven en de suikerindustrie in de omstreken. Er was verder een ontvangst door het gemeentebestuur van Posen. Hedennacht hebben de ministers de terugreis naar Nederland aanvaard. Voor hun vertrek stonden zij een in terview toe aan een Corr. v,an de Tel., waarbij zij iets meedeelden over de op gedane indrukken. „Wij zijn over ons bezoek aan Polen zeer tevreden", verklaarde dr. Deckers. „De ontvangst, welke ons ten deel viel, was allerhartelijkst en wij hebben met de leidende Poolsche staatslieden en vooraanstaande persoonlijkheden uit het economisch leven, alsook met bekende figuren uit het industrie- en zakenleven buitengewoon interessante en leerrijke besprekingen gevoerd. De energie, waar mede in Polen getracht wordt de econo mische crisis te overwinnen, heeft onze volk bewondering." Op de vraag, of er voor Nederland uit de ervaringen, welke Polen bij de ge volgde economische politiek heeft op gedaan, directe conclusies te trekken vallen, antwoordde de minister echter ontkennend. Ofschoon er in vele opzich ten vergelijkingen tusschen de beide landen kunnen worden getrokken, zijn de toestanden overigens te verschillend dan dat de methodes, welke in het Oos ten worden gebezigd zonder meer ook in net Westen zouden kunnen worden toegepast. ,,Wii brengen geen recepten mee n,aar huis. doch de resultaten van een studie op het gebied der economische politiek, waarvan wij het materiaal nauwkeurig zullen bestudeeren. Van datgene, wat voor ons land van belang is, hopen wij profijt te trekken." Minister Gelissen wees er op, dat de samenwerking tusschen Polen en Ne derland on economisch gebied kan wor den uitgebreid, hetgeen des te gemak kelijker zal vallen daar er tusschen de beide landen nimmer politieke tegen stellingen hebben bestaan en ook in de toekomst niet ontstaan kunnen. Het interview was hiermede afge- loopen. Het bezoek had er toe bijgederagen, dat de belangstellinö voor Nederland bij het Poolsche publiek weer levendig gewor den is. Alle Poolsche bladen wijden sinds eenige dagen beschouwingen aan de politieke en economische verhoudin gen in Nederland, waarbii over het al gemeen van een oprechte sympathie en levendige interesse blijk wordt ge geven. EEN GOED BESLUIT En zijn consequenties. De Brusselsche correspondent van de N.R.C. meldt; Het bericht, volgens hetwelk de Ne derlandsche regeering voortaan in het diplomatieke verkeer met België van de Nederlandsche taal gebruik zal maken, heeft in Vlaamsche kringen groote vol doening gewekt. Hiermede wordt- een actie afgesloten, welke ongeveer 30 jaar geleden door het Algemeen Neder- landsch Verbond in Vlaanderen Nederland werd ingezet. De katholieke Vlaamsche Standaard verheugt zich zeer over dit besluit en schrijft t.Wij spreken hierbij nu het vertrou wen uit dat Brussel in deze aangelegen heid up date zaj wi]ien zijn, en vol komen hoffelijk, 't is te zegen dat op Buitenlandsche Zaken van België van e en af 1, de diplomatieke nota's van 6 k m, ^et Nederlandsch zullen worden beantwoord; 2. dat de diploma tieke nota s en bescheiden van Brussel aan Nederland gericht, op initiatief van Brussel, eveneens m. het Nederlandsch zullen worden gesteld; 3. dat ons depar tement van buitenlandsche zaken voortaan ook bij het verkeer met de Belgische legatie in 's-Gravenhage en met de Belgische consuls in Nederland het Nederlandsch zal gebruiken. Dan zal hiermede een toestand zijn genormaliseerd die al te ongewoon was, en m BEPERKING VAN DEN INVOER VAN VLEESCH, SCHAPEN EN SLACHT- PAARDEN. Bij Kon. besluit is, uit overweging, dat het gewenscht is, de tijdelijke beperking van den invoer van vleesch, levende schapen en slachtpaarden voort te zet ten, o.m. bepaald: Gedurende het tijdvak van 12 maan den, aanvangende 16 Jan. 1936 en ein digende 15 Jan. 1937, is de invoer uit ieder land verboden van; a. versch, gekoeld en bevroren rund en kalfsvleesch, voor zoover deze meer bedraagt dan 10 van het bruto-ge- wicht, hetwelk gemiddeld gedurende de jaren 1929, 1930 en 1931 is ingevoerd; b. „ander" vleesch, voor zoover deze meer bedraagt dan 20 van het bruto gewicht, hetwelk gemiddeld gedurende de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd; c. levende schapen, voor zoover deze meer bedraagt dan 20 van het aan tal stuks, hetwelk gemiddeld gedurende de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd; d. slachtpaarden, voor zoover deze meer bedraagt dan 20 van het aan tal stuks, hetwelk gemiddeld gedurende de jaren 1931 en 1932 is ingevoerd. CONCENTRATIE VAN BIJZONDERE SCHOLEN. Commissie wordt spoedig be noemd. De benoeming van de door de regee ring bij de terugneming van de concen tratie-paragraaf van het onderwijs-be- zuinigingsontwerp in uitzicht gesteide commissie is thans, naar de Tel. meldt, binnenkort te verwachten. Van deze commissie, welke zal wer ken onder leiding van de ministers van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Financiën, zullen deel uitmaken de voorzitters der zes groote Tweede- Kamerfracties, ieder bijgestaan dcor een onderwijsdeskundige. Ten aanzien van deze laatsten staat nog niet vast of zij eveneens gekozen zullen worden u t genoemde fracties. De commissie zal tot taak hebben het vraagstuk van de kleine scholen in vol len omvang te bestudeeren en zoo mo gelijk te komen tot een voorstel voor 'n nadere concentratieregeling welke zoo wel voor de voorstanders van het open baar als voor die van het bijzonder on derwijs aanvaardbaar zou zijn en welke de door de regeering beoogde bezuini ging zal mogelijk maken. EEN ITALIAANSCHE PLUIM VOOR NEDERLAND. „Giornale d'Italia juicht verbod optreden Lord Cecil toe". De „Giornale d'Italia" schrijft over 't door de Nederlandsche regeering uitge vaardigde verbod van optreden van lord Cecil in Nederland, dat bij dit gebaar der Nederlandsche regeering een gevoel voor internationale correctheid en neu traliteit geconstateerd moet worden. De Nederlandsche regeering heeft zoo schrijft het blad „den ouden Britschen agitatorbelet op Nederlandsch grond gebied de bedreigingen, insinuaties en fantasiën te herhalen, die hij rondstrooit in zijn club en in de Engelsche dagbla den. Reorganisatie Zeeuwsche gewassen- keuringsdienst. Bij den Zeeuwschen gewassenkeu- ringsdienst heeft een reorganisatie plaats gehad. Besloten werd voortaan niet alleen maar te keuren, doch ook meer voor lichtend te werken, terwijl er tevens be zuinigingen werden ingevoerd. Zoo zullen er cursussen in selectie en kennis van aardappelen gegeven wor den, terwijl van den Plantenziektenkun- digen Dienst uit Wageningen spreek beurten zullen worden vervuld. De bezuiniging zal o.m. hierin bestaan dat de auto's worden afgeschaft en de keuringen voortaan per fiets zullen ge schieden, Het itwee keurmeesters systeem is voorts vervangen door het één-keurmeesterssysteem. (De Z.) Onregelmatigheden bij de werkverschaffing op Tholen. Wegens het plegen van onregelmatig heden zijn er in de werkverschaffing aan de inpoldering van het Zuiderschor te al te lang heeft voortgeduurd, en waarin Anna Jacobapolder, gemeente een neel stuk Vlaamsche en Nederland- St. Philipsland, zestig werkloozen in sche waaidigheid werd gekrenkt." werkverschaffing geschorst waaronder Zwarigheden moeten prikkels zijn, geen struikelblokken. vijf uit Oud-Vossemeer. De zaak is in onderzoek. Teneinde op betere wijze te kunnen blijven voldoen aan de groeiende be hoefte van de China-Java-Mauritlus- Afrika lijn der Kon. Paketvaart Mij. dan met het thans in die lijn varend mate rieel mogelijk is, heeft deze maatschap pij opdrachten gegeven voor den bouw van drie moiorpass.agiersschepen, res pectievelijk aan de N.V, Kon. Mij. De Schelde te Vlissingen (inclusief voort stuwingswerktuigen), de Nf.V. Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam (voortstuwingswerktuigen te leveren door Werkspoor Amsterdam) en de fir ma Blohm en Voss te Hamburg (voort stuwingswerktuigen te leveren door Gebrs. Sulzer te Winterthür). De voornaamste bijzonderheden van elk dezer schepen zijn; lengte over al les 560 voet, breedte 72 voet, holte 4034 voet, beladen diepgang 30' 1,5", draagvermogen circa 12000 ton. Zij wor den ingericht voor het vervoer van ruim 80 eerste klassepassagiers en cir ca 90 Chineesche kajuitklassepassagiers. Dc voortstuwing zal geschieden door drie schroeven gedreven door drie Sul zer motoren van 3600 pk elk. Deze zui len den schepen een dienstvaart van 16 mijl per uur verzekeren. De schepen zullen de namen „Ruys", „Tegelberg" en „Boissevain" ontvangen en aldus wor den genoemd naar de drie doortasten de mannen die in 1888 het initiatief hebben genomen tot de oprichting van de K.P.M. Men schrijft ons uit Vlissingen: Met groote vreugde is alhier heden morgen het bericht ontvangen over dz gunning van een schip voor de K.P.M. aan de Kon. Mij. de Schelde en dit ie meer, omdat niet zooals bij de andere werven de levering der machines aan derde moet worden toevertrouwd, maat „onze fabriek" krijgt het volle pond, en maakt niet alleen het schip maar ook de machines. Er kan van een groote opleving wor den gesproken, omdat dit nu in korten tijd 't tweede schip is dat aan de Schel de wordt gegund, want ook een vracht schip voor de Rotterdamsche Llovd zal worden gebouwd en de afdeeling scheepsbouw is dus voor geruimen tijd van werk voorzien. Bovendien zal waar schijnlijk de bouw van een onderzee boot worden opgedragen. De afdeeling machinebouw heeft even eens geruimen tijd werk, nu de machi nes voor den „Prinsendam" daar voor het belangrijkste deel worden gemaakt De perspectieeven voor de Schelde zijn dus heel wat gunstiger dan in het voor jaar v,an 1935 toen er in de afdeeling scheepsbouw heel weinig werk was. Van de zeer vele werklieden, die werkloos zijn, zullen in den loop van het iaar zeker velen een plaatsje kun nen krijgen. Het is wel een zeer verheugend/be- richt, niet alleen voor Vlissingen zelf, waar toch vermoedelijk ook uit andere gemeenten wel meer of minder perso nen aan den slag zullen kunnen komen, Waarom een der schepen in Duitschland wordt gebouwd. Zooals boven gemeld, wordt een der drie nieuwe schepen in Duitschland ge bouwd. Ter verklaring van dit feit, deelt de N.R.C. het volgende mede: Naar men weet, is de Duitsche siga- renindustrie, die normaal ongeveer 65 pet., althans naar hoeveelheid, van on zen geheelen Sumatratabaksoogst af neemt, gedwongen, zich met de helft van dit normale kwantum dekblad te vreden te stellen. Bedroeg die invoer naar de waarde normaal 40 millioen mark per jaar, krach tens de contingenteering is dit bedrag nu vastgesteld op 2034 millioen mark. Zoowel voor de Duitsche industrie, die zonder Sumatra-dekblad geen sigaren kan maken, die bij het publiek in den smaak vallen, als voor onze Sumatrata- bakmaatschappijen, beteekent deze ex portbeperking dus een groot nadeel. Weliswaar opent het nieuwe Neder- landsch-Amerikaansche handelsverdrag eenige vooruitzichten dat Amerika iets meer tabak zal koopen, doch men over schatte deze mogelijkheid niet, aange zien de Amerikaansche sigarenindus- trie slechts koopster is van zeer bepaal de partijen. Ook voor andere landen geldt dit in zooverre, dat daar vrijwel alles over staatsmonopolies loopt en uitbreiding van den export daarheen in verband hiermede weinig kans van sla gen biedt. De eenige mogelijkheid om aan vorming van voorraden Sumatrata- bak te ontkomen, is derhalve, dat het Duitsche contingent minder afhankelijk wordt gemaakt van Duitschland's devie- zenpositie, n.l. met behulp van com pensatie-transacties buiten de clearing om. Gemakkelijk is dit evenwel niet, aan gezien kleine transacties voor het over bruggen van een verschil van ca. 20 mil lioen mark hier uiteraard niet in aan merking komen. Bovendien: de tijd dringt want de voorjaarsinschrijvingen op de tabaksmarkt staan voor de deur. Wil men ontwrichting op de tabaks- markt voorkomen, welke ongetwijfeld zou intreden, als Duitschland niet meer zou kunnen koopen dan voor het ge noemde bedrag van 2034 millioen mark. dan zal men dus wel heel snel hebben te kiezen of te deelen. Dat die keuze echter verre van gemakkelijk is, spreekt vanzelf, daar wij noode een mooie scheepsbouworder, waarvoor onze scheepswerven immers zoo schitterend zijn ingericht, naar het buitenland zullen laten gaan. Het bouwen van een luxe schip en tot die categorie behooren de schepen van de K.P.M. verschaft aan vele handen werk en men kan zich dus voorstellen, dat onze regcering in dit geval voor een extra moeilijke keus werd gesteld. Intusschen ziet men weer door dit ge- \al gedemonstreerd, hoe men toch met alle clearing en contingenteering niet aan een zekere mate van vrijhandel kan ontkomen, indien men met hetgeen op een bepaald gebied wordt gewonnen op een ander gebied den toestand niet wil ontwrichten. Ook in lndië is de werk loosheid groot en men behoeft zich slechts rekenschap te geven van het vervoer van koloniale producten, als ta bak, om tot het inzicht te komen, dat ook onze koloniale scheepvaart er ten slotte ten zeerste bij gebaat is, dat de export van koloniale producten zooveel mogelijk onbelemmerd kan worden voortgezet. Duitschland heeft onze Sumatratabak broodnoodig en wij hebben even groote behoefte aan den export van dit artikel. Er zal dus naar een oplossing moeten worden gestreefd, waarbij alle belangen, zoowel die van den Nederlandschen scheepsbouw en de daarmede in ver band staande werkloosheid, die op kos ten van de Nederlandsche gemeenschap bestreden wordt, als die van de Suma- tratabakscultuur, waarvan de welvaart, in lndië voor zoo'n groot deel afhanke lijk is, zooveel mogelijk tegen elkaar worden afgewogen. Uit dit oogpunt be schouwd kan men zich voorstellen, dat de betrokken scheepvaartmaatschappij, die uiteraard niets liever zou willen dan haar schepen in Nederland te laten bou wen, zich in dit geval op een strikt neu traal standpunt wenscht te plaatsen. De K.P.M. vindt haar arbeidsterrein geheel in lndië, terwijl het contract met het In dische gouvernement haar geen bijzon dere verplichting oplegt, al haar sche pen-op Nederlandsche of Indische wer ven te laten bouwen. Vooral deze maat schappij heeft er stellig alle belang bij, dat één van de voornaamste bronnen van de Indische welvaart niet wordt verstopt en het is dus te begrijpen, dat zij van haar kant bij de totstandkoming van de compensatie-transactie geen bij zondere moeilijkheden in den weg heeft gelegd. Anti-revolutionnaire kiesvereeniging Woensdagavond hield de A. R. kies vereeniging „Nederland en Oranje" haar jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris, den heer J. S. Hoek, kwam o.m. naar voren de groote activiteit, betoond bij de verkiezingen voor de Prov, Staten en den Gemeenteraad. Een 50-tal nieu we leden was geboekt. Het verslag van den penningmeester, den heer S. Caljouw, gal een nadeelig slot aan. De voorzitter, mr. P. Dieleman, nam als zoodanig ontslag wegens drukke werkzaamheden. De vergadering koos erdrijft men door in- 'rijving en inademing van lat Miiriharöfmaakt is goed (Ingez. Med.J Middelburg 15-I-'36 Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 4.6 °C; (40 °F); laagste 0.6 °C (33 °F). Heden 9 h: 1.1 °C; 12 h: 2.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 765 mm; laagste 754 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 766.8 mm te Boedapest; laagste 747.6 mm te La Coruna. Verwachting tot morgenavond: Meest matige O. tot Z, wind, zwaar bewolkt .tot betrokken, aanvankelijk weinig oi geen, later toenemende kans op sneeuw of regen, aanvankelijk tem peratuur om liet vriespunt oi lichte vorst, later dooi. Zon op: 8 h 04; onder 16 h 16. Licht op: 16 h 46. Maan op: 1 h 24; onder: 10 h 35. N.M.: 24 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 16 5.47 18.16 12.20 Vr, 17 6.34 19.09 0.25 13.08 Za. 18 7.28 20.11 1.22 14.06 Hoog- en Laagwater te Wemeidinge. Januari. Hoogwater. Laagwater Do, 16 7.30 19.52 0.55 13.21 Vr. 17 8.10 20.40 1.36 14.07 Za. 18 9.00 21.42 2.32 15.04 in zijn plaats met bijna algemeene stem men dr. K. Huizenga, en herkoos tot be stuursleden de heeren S. Caljouw, J S. Hoek en W. A. den Hollander. De heeren Den Hollander en Kögeler, leden van den gemeenteraad, gaven een beschouwing over de gemeentepolitiek der a.r. leden, waarbij eerstgenoemde in hoofdzaak sprak over de finantiën der gemeente en de gehouden wethouders verkiezing, en de heer Kögeler inzon derheid wees op de veie bezuinigingen door Ged. Staten opgelegd en de plaats van het Burgerlijk Armbestuur. De vergadering besloot over 3 weken weer bijeen te komen, om dan in den breede van gedachten te wisselen. Bij de rondvraag drong een der aan wezigen met klem aan op meer A. R. lectuur tegen goedkoopen prijs. De politie maakte proces-verbaal op tegen een wielrijder, die de veiligheid van het verkeer in gevaar bracht. De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité bracht deze week f 53,16 op. VEERE. Op 31 December 1935 be droeg de bevolking 976 personen (492 mannen en 484 vrouwen). Gedurende het jaar 1935 werden 6 m. en 8 vr. ge boren, 8 m. en 7 vr. overleden, terwijl 18 mannen en 29 vrouwen zich in de ge meente vestigden en 24 mannen en 26 vrouwen vertrokken. De bevolking op 31 December 1934 bedroeg 980 personen (492 mannen en 488 vrouwen). IERSEKE. De zoogenaamde steunre geling is nu toch eenigszins aan den gang. Een 80-tal werkloozen is aan het werk gesteld. Op deze manier worden de oesterperceelen opgeknapt en dui zenden bennen slippers vernietigd. De verpachting van een aantal perceelen grond voor het Weeshuis bracht nog aardige prijzen op. De goed koopste pacht was f 50 per ha; de hoog ste f 114 per ha. In de uitgelegde oesterpannen van verleden jaar begint eenige handel te komen. De prijs is wel niet zoo hoog als in 1935 maar de kwaliteit der pannen is ook veel minder. De prijs is 4 a 5

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1