DE ONBUIGZAMER HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor SOct KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG IS JANUARI 1936. No. 12. De nood van den Deenschen boer. De regeering wil hem zijn schuldenlast helpen dragen en verlichten. Voorstel tot gedwongen leening en extra belasting. Hooge inkomens en vermogens moeten hun steentje bijdragen. Maar als 't parlement er niet aan wil? EEN SCHIP TEGEN TABAK? De middenstand en de Iandbouwcrisispolitiek. Samenwerking tusschen de commissie-Van Loon en den Middenstandsraad. DE UITBETALING VOOR BACONVARKENS. PROF. GELISSEN EN DR. DECKERS OP AUDIëNTIE BIJ DEN POOLSCHEN PRESIDENT, NEDERLAND OP DE JAARBEURS IN PALESTINA. KAMER VAN KOOPHANDEL. Pleidooi voor gratis veerdiensten. Van den A. N. W. B. (Ingez. Med.) thew Scarpe zijn eigendom verkocht heeft, meneer Carsdale?" vroeg hij met gedempte stem. „Verkocht?" hij. DE ZEEUWSCHE LUCHTLIJN. MIDDELBURG. B. EN W. VRAGEN EEN CREDIET VOOR DEN LUCHTBESCHERMINGS DIENST. De Deensche regeering heeft dezer dagen aan het parlement een rigoureus voorstel gedaan, waarvan de strekking ïs den landbouw te hulp te komen. Zij wil een z.g. gedwongen leening uitschrij ven en een extra belasting heffen. Aan de gedwongen leening moeten alle belastingbetalers deelnemen, die een in komen hebben van meer dan 15.000 kro nen (pl.m. 4800) 's jaars, mitsgaders de bezitters van vermogens boven de 100.000 kronen (pl.m. 32.500). Een ex tra belasting meent de regeering dan nog te mogen opleggen aan hen, die meer dan 10.000 kronen 3250) 's jaars ver dienen. De bedoeling is van het geld, dat al dus voorhanden komt, aan de boeren, die onder schulden gebukt gaan, leenin gen tegen lage rente te verstrekken. Dit kan, naar de corr. van de Tel. meldt, op twee manieren geschieden: De landbouwers, wier schuldenlast 85 pet. beloopt van de hypotheekwaarde van hun bezit, doch wier schulden de 110 pet. dezer waarde niet te boven gaan, kunnen uit de staatskas een sub sidie, om rente te betalen, ont vangen ten bedrage van 3 pet. van het schuldbedrag, voor den tijd van twee jaar. De landbouwers wier schuld de waar de van hun bezit met meer dan 10 te boven gaat, kunnen uit de staatskas op billijke voorwaarden saneeringslee- ningen ontvangen. Deze saneeringslee- ningen zullen gebruikt worden om ande re schulden, die vaak hooge renten ver gen, af te lossen. Zij kunnen echter al leen worden verstrekt aan degenen, die hun bezit vóór 1 Januari 1933 hebben verworven, en de leening mag hoogstens 25 pet. bedragen van de hypotheek waarde. De leener moet bepaalde waarborgen verstrekken. De saneeringsleeningen die nen volgens het thans opgestelde plan met 2 pet. 's jaars te worden afgelost, „terwijl in de eerste twee jaar een rente wordt betaald van 1 daarna is de rentevoet afhankelijk van de conjunc tuur. Het plan behelst verder de bepaling, dat bij grondbezit ter waarde van meer dan 40.000 kronen, de verstrekking van een saneeringsleening afhankelijk is van de vraag' of de staat een deel van het betrokken bezit voor verkavelingsdoel einden kan overnemen; waartoe 10 mil- lioen kronen beschikbaar wordt gesteld. Volgens een officieele telling hebben ongeveer 50.000 Deensche boeren een schuldenlast, die tusschen de 85 en 110 pet. van de hypotheekwaarde ligt; het totaal dezer schuld wordt op 200 mil- lioen kronen geschat. Deze groep landbouwers kan dus ren tesubsidie krijgen maar geen saneerings leening. Daarnaast hebben 60.000 land bouwers een schuldenlast van meer dan 110 der waarde hunner bezittingen; deze groep kan dus saneeringsleeningen krijgen. De totaalschuld dezer groep be draagt ongeveer 500 millioen kronen. Het wetsontwerp is opgesteld op grond van de overweging, dat het den Deen schen landbouw en het bedrijfsleven in het algemeen zoowel sociaal als econo misch veel schade zou berokkenen in dien duizenden landbouwbedrijven in den loop van korten tijd gedwongen zou den worden van bezitter te verwisse len. De verhoudingen in het bedrijfsle door J. S. FLETCHER. 26). loen hij het tuinhekje open duwde z.aë Oliver den man, dien hij zocht ke Hoyland zelf. 1 ftti een éez®tte man van middelbaren eertijd, met een zuur gezicht en lang zame bewegingen, was in zijn tuin aan net werk. Er jjep een praatje, dat Abe in zijn jeugd een groote liefdesteleurstel- ïng had ondervondenmaar of dit vriifS>7eir n*et< Abe was altijd zaam verknocht °P vader er, j W1,Ze v00r zlJn ou<le den moeder, die bij hem inwoon- ziin va^ eJ°)^!feter en blikslager van in Halfirth wa kleine werkplaats in lilhrth, waar hij al even vaak wel als niet was. Hij was eer, j- WdS een van die men- schen, die met een heel u i- werk toch goed in hun onderhoud^ï- f U - V0°rZien. e" kb werkte alleen als hij er zelf zm m had. Zijn werkplaats was meer dicht dan openea ais die dicht was, dan kon men hem in zijn tuin vinden arbeiden of visschen in de rivier. Nu was hij in zijn tuin bezig met aardappelen poten en voor de deur van het huisje zat de oude vader in het warme zonlicht te suffen. Oliver knikte Abe vriendschappelijk toe en liep het zijpad langs naar het aardappelveldje. Hij had zich voorgeno men vriendelijk, hartelijk en inschikke- Iijx te zijn. In zijn verhouding met an ven en de productiecapaciteit zouden daar nadeel van ondervinden en daarom meent men, dat de staat moet ingrijpen, om de crisis eenigermate te overwinnen. De bevolkingsgroepen met hooge inko mens en belangrijke vermogens moeten hun deel daarin bijdragen. Degenen, die aan de gedwongen lee ning moeten deelnemen, zullen obliga ties ontvangen, welke 314 rente ge ven. Hij kan de leening natuurlijk niet opzeggen. Binnen 50 jaar wil de staat j de leening aflossen, te beginnen 1 Janu ari 1942. Met het geld, dat de extra heffing zal opleveren, moeten de gaten (rente-verlies etc.) blijkbaar worden ge- j stopt. De heffing zal niet hoog zijn, doch de regeering raamt, dat ze per jaar toch wel ettelijke millioenen oplevert. De groote vraag is nu natuurlijk, of het parlement het voorstel zal slikken. Over de Tweede Kamer maakt men zich niet bezorgd. Bij de jongste verkiezin gen hebben de sociaal-democraten en radicalen een flinke meerderheid be haald. De samenstelling der Eerste Ka mer is echter conservatiever. Het staat geenszins vast, dat deze haar fiat aan de zaak zal geven. Men rekent er in Denemarken op, dat dan echter een actie tot afschaffing van de Eerste Kamer wordt ontketend. Zoo iets is al eens eerder gebeurd. Het. mis lukte toen echter. Misschien zou men nu meer kans van slagen hebben. Reeds sedert geruimen tijd circuleeren er geruchten, volgens welke de Kon. Pa- ketvaart Maatschappij een der drie door haar in opdracht te geven schepen zou doen bouwen in Duitschland. De over eenkomst zou bedoeld zijn als een com pensatie-transactie, welke ten bate zou komen van de Nederlandsch-Indische ta baksproducenten. Naar de Msb. ter oore komt, zou de transactie thans tot stand zijn gekomen. Als gevolg hiervan zou den de Indische tabaksproducenten kun nen rekenen op een nog iets hooger con tingent voor den invoer in Duitschland dan over 1935 werd toegestaan. Bij in formatie bij de directie van de Kon. Pa- ketvaart Mij. te Amsterdam wilde men aan de N. R. C. dit bericht noch ont kennen, noch bevestigen. De onlangs door minister Deckers in gestelde staatscommissie-Van Loon, die moet onderzoeken of de landbouwsteun op een anderen leest dan den huidigen dient te worden geschoeid, heeft den Middenstandsraad verzocht haar van voorlichting te dienen over de bezwaren, welke door de betrokken middenstands- bedrijven, als gevolg van het thans gel dende stelsel worden ondervonden. Teneinde aan deze taak uitvoering te geven, heeft de Middenstandsraad een delegatie uit zijn midden benoemd, be staande uit de heeren mr. F. J. H. Bach, F. L. van der Leeuw en W. G. Scheeres, welke belast is met het onderhouden van regelmatig contact met genoemde staatscommissie. Als resultaat van dit contact zullen de middenstands-vakorganisaties, welke oelang hebben bij de Iandbouwcrisispo litiek, in een op 15 dezer op het depar tement vein landbouw en visscherij te 's-Gravenhage te houden vergadering van de staatscommissie gelegenheid heb ben om haar bezwaren kenbaar te ma ken. I In verband met deze vergadering heeft, op initiatief van de commissie van over leg uit de drie Nederlandsche midden standsbonden, dezer dagen een voorver gadering plaats gehad, waarin die be zwaren zijn besproken. Besloten is, dat in de vergadering van de staatscommissie elke vakorganisatie slechts door één persoon zal worden ver tegenwoordigd, elke bedrijfsgroep zal slechts één woordvoerder aanwijzen. Als bedrijfsgroepen worden aangemerkt: I bakkersbedrijf, vleeschbedrijf, graanhan del en malerij, groenten- en fruithandel, melkhandel, boter- en margarinehandel en kruideniersbedrijf. j De voornaamste bezwaren van de middenstandsorganisaties tegen de be- staande crisismaatregelen zijn, dat deze maatregelen in het algemeen slechts be schouwd worden als maatregelen, welke alleen ten doel hebben steun te bren- 1 gen aan den landbouw. De belangrijke invloed, welke de genomen maatregelen noodzakelijk moesten hebben op andere takken van volksbestaan, is vaak geheel uit het oog verloren, althans wordt daar mede niet voldoende rekening gehouden. Een tweede groot bezwaar is, dat de controle op de uitvoering van de crisis maatregelen te weinig rekening houdt met het practische bedrijfsleven. Veel eer wordt geëischt, dat het bedrijf zich aan de controle aanpast, dan dat de controle zich zooveel mogelijk voegt naar het bedrijf. Aan den minister van landbouw en visscherij is het volgende telegram ge zonden: De algemeene vergadering van het Centraal Bureau voor de varkensfokke rij in Nederland, waarin vertegenwoor digd alle in ons land werkende var- kensstamboeken, met in totaal meer dan 10.000 aangesloten leden, dringt er bij U.E. ten sterkste op aan, de uitbeta ling naar kwaliteit voor de baconvar- kens in ieder gev,al ten volle te hand haven en vraagt U.E. om in de gelegen heid te worden gesteld, dit verzoek mon deling toe te lichten. De president der Poolsche republiek heeft de Nederlandsche ministers Deckers en Gelissen gisteren in audi ëntie ontvangen, waarbij tegenwoordig waren de Nederlandsche gezant te War schau mr. dr. L. Carsten en de Poolsche gezant in Nederland, dr. Babinski. Vervolgens brachten de ministers een bezoek aan den voorzitter van den mi nisterraad, Koscialkowski, die hun na mens den president der republiek het grootkruis der orde ..Polonia Restituta" overhandigde. De minister van financiën, Kwiatkows- ki, bood den gasten een maaltijd aan. De plannen van het Comité ter be vordering van den handel tusschen Ne derland en'Palestina om op de in Mei 1936 te Tel-Aviv te houden Palestijnsche jaarbeurs een Nederlandsche sectie te organiseeren, hebben bij de Regeering en het Nederlandsche bedrijfsleven 'n dusdanig gunstig onthaal gevonden, dat het Comité thans definitief besloten heeft de plannen te laten doorgaan. De collectieve inzending van het Ne derlandsche bedrijfsleven zal woruen gehuisvest in een afzonderlijk paviljoen. De uitvoering der plannen is in handen gelegd van het Nederlandsche Jaarbeurs instituut te Utrecht, Vrijdagavond vergadert de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden op het Stadhuis te Middelburg. De agenda bevat o.a.; ver kiezing van een nieuwen voorzitter, van de voorzitters der afdeelingen, de be noeming der vaste commissies en van een adviseerend lid en een plaatsvervanger ter bijwoning van de vergaderingen van het curatorium van de stichting Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zuid-Holland en Zeeland. De Koninklijke Nederlandsche Toe ristenbond A.N.W.B. wijst er in een adres aan den minister van waterstaat op, dat vele eeuwen lang Noord- en Z. Nederland werden gescheiden door on ze groote binnenwateren, welke oor zaak waren, dat niet alleen het verkeer daarover een groot oponthoud onder vond, maar bovendien het verkeer een dikwijls onbelangrijk bedrag voor den overtocht daarvan had te betalen. Als gevolg van den deels voltooiden, deels onderhanden bouw van de brug gen over de groote rivieren mag spoe dig worden verwacht, dat aan dezen toe stand volledig een eind zal komen. Immers kan niet alleen de voltooiing van den bruggenbouw binnen afzienba- ren tijd worden tegemoet gezien, waar door het hierboven in de eerste plaats genoemde bezwaar (het oponthoud) automatisch komt te vervallen, maar te vens is door de aanvaarding van het be ginsel, dat het geheele verkeer gelijke lijk moet betalen voor alle werken wel ke voor dat verkeer noodig zijn, afge zien van de vervanging der bestaande veergelden door tolheffing op te bouwen bruggen, waardoor ook het in de tweede plaats genoemde (het financieele) be zwaar tegen Jen bestaanden toestand zal worden weggenonmen. Er is echter een deel van ons land en wel met name Zeeland en een deel van de Zuid-Holiardsche eilanden, hetwelk èn onderling èn van het overig deel van ons land is gescheiden door bree- de rivierarmen, waardoor zoowel aan de onderlinge verbinding als aan die met het vasteland van Nederland dezelfde bezwaren verbonden zijn als tot dusver re aan de verbinding tusschen Noord en Zuid Nederland, met het gevolg, dat de ontwikkeling van deze streken in hooge mate wordt belemmerd. Als gevolg van de geografische ge steldheid kan er niet aan worden ge dacht, de bestaande veren te vervan gen door vaste bruggen, zoodat, wat het bezwaar van het oponthoud betreft, het de Landsregeering practisch niet moge lijk zal zijn, de bewoners dezer streken op gelijke lijn te brengen met de overige bewoners van ons land, maar naar de deren had hij een hekel aan onaange naamheden zoolang men hem ten minste zijn gang liet gaan. Hij groette Abe dus kameraadschappelijk, alsof ze elkaar eiken dag ontmoetten. Maar Abe, die zich niet kon herinneren, dat hij in de laatste dertig jaar ooit iets meer dan een toevallig knikje (van den grootfabrikant had gekregen, beant woordde dien groet zoo kort en afge meten mogelijk en bleef waar hij was, doorgaande met zijn werk, maar zijn bezoeker van terzijde wantrouwend in de gaten houdende. „Ik kom eens met |e praten, AV begon Oliver. „Ik ben juist bezig dit stuk grond hier eens goed op te nemen. Jij en jouw familie hebben hier al een heelen tijd gewoond, is het zoo niet?" ,,'n Paar honderd jaar en langer", antwoordde Abe, richtte zich wat op, schraapte den vettigen grond wat van zijn schoenen af en keek Oliver vlak ir het gezicht, „En, wat zou dat, meneer Carsdale?" „Och.... nee.... niets bijzonders", antwoorde Oliver haastig. „Ik had Hat al meer gehoord.... dat had f- meer gehoord." „Het is wel aan iedereen hier in de streek bekend", zei Abe. „Iedereen kent de geschiedenis van Ryvedale Flat Scarpes als eigenaarsHoylands als huurderszoo al volle twee eeuwen lang!" „O juist. ja. Och, je moogt het wel weten ookde Scarpes zijn niet langer je landheeren!" Hoyland kreeg een kleur en keek zijn bezoeker strak aan. „Wüt u me daarmee zeggen, dat Ma'-' „Ja, hij heeft het verkocht, dat is hee lemaal geen geheim meer", antwoord de Oliver. Hij heeft het mij verkocht. Dit is nu alles van mij", vervolgde hij met een breed armgebaar, dat van den kant der rivier af over bosch en wei den wees en eindigde, waar ze stonden. „Sinds gisteren!" „Van u?" zei Hoyland en bleef Oli ver onbewogen aanstaren, totdat hij zijn schop tegen den grond wierp en een paar stappen deed naar Oliver toe. „En.... meneerwat nou?" vroeg Oliver keek in de richting van den ouden man, die voor de deur zat en wenkte met zijn hoofd in de richting van het pad, dat langs het huisje liep. „Hij is zoo doof als een pot", zei Hoyland hoofdschuddend. „Al staat u er bij te schreeuwen, dan hoort hij nog niets. Maar zien kan hij nog goed. zijn oogen zijn zoo goed, als zijn ooren slecht zijn. Dat is het eenige plezier, dat hij nog in zijn leven heeft.... daar zoo te zitten en zijn oude plekje hier wat rond te kijken.... U bent toch'zeker niet van plan ons hier vandaan te jagen, meneer Carsdale?" vroeg hij opeens, door angst overmeesterd. „Dat toch niet, wel? In geen geval zoolang de oude nog leeft! Hij is hier geboren, ziet u?" Het schoot Oliver te binnen wat Mat thew hem gezegd had in de herberg op de heide en ook, wat hijzelf toen had geantwoord. „Hoor eens", zei hij. „Ik ben niet van plan iemand hard te behandelen, noch om iets te doen, wat niet recht is, Hoy land! Maar ik heb dit stuk grond ge kocht met een heel speciaal doel en dat moet ik volvoeren. Ik kwam hier om je een heel royaal aanbod te doen. „Uw bedoeling is dus wèl, dat we weg moeten?" viel Hoyland hem in de rede, terwijl hij een eigenaardigen blik op den ouden man sloeg, die hen zat te bekij- ken. „Dat zou zijn dood beteekenen", vervolgde hij- „En van moeder ook zoo'n paar oude menschen laten zich niet verplaatsen. Ze hooren hier bij de plaats. Laat hen hier blijven, meneer Carsdale, tot het hun tijd is! U zult heusch zoo lang niet meer behoeven te wachten, meneer!" „Neen, dat gaat niet." antwoordde Oliver, wat korzelig geworden door den tegenstand. „Luister nu maar liever, naar wat ik te zeggen heb. Ik wil nie mand uit zijn huis zettenten minste niet op slag. Maar ik zal, laten we zeg gen over een maand of drie, vier, deze plaats noodig hebben. Nu zal ik je zeggen, wat ik van plan ben Je weet denkelijk wel, dat ik aan het andere einde van de stad een stel keurige huisjes heb staan1 zelf een paar jaar geleden laten zetten, zooals je wel weten zult- Het zijn heel goede huizenmodern ingericht en van allerlei gemakken voorzienbadka- mer, stroomend wateren een aardig tuintje er bij. Eén er van staat leeg'..J daar kun je intrekken, Hoylandvrij van huur, zoolang je vader en moeder leven en daarna kun je er zelf blijven wonen voor dezelfde huur, die je hier verwoonten dat is, naar ik gehoord j heb, vijf pond per jaar. Zeg op., is dat meening van den A.N.W.B. mag dit voor de Regeer ng geen reden zijn om, nu die verbinding' gebrekkig moet blij ven, nog bovendien de vergoeding voor het gebruik van die verbinding te be stendigen en dus ook het bovengenoem de financieele bezwaar niet weg te ne men. Integendeel, er bestaat nu des te meer reden om het toch reeds achterge stelde deel van ons volk althans in dit opz cht tegemoet te komen. Mpn blijft ook volkomen in de lijn van de thans gevolgde verkeerspolitiek, welke, naar de meening van den adres sant volkomen terecht de meening hul digt van „allen betalen voor allen", wanneer de kosten van exploitatie der hierbedoelde veerdiensten, welke ver geleken kunnen worden met de rente van de (niet) gebouwde bruggen, wor den gebracht ten laste van het Ver- keersfonds (afdeeling Landwegen) en voor den overtocht per veer geen kos ten in rekening worden gebracht. Adressant wijst er ten slotte op, dat er te meer aanleiding zal zijn om zulks te doen, wanneer het wetsontwerp wordt aangenomen tot verhooging van de benzinebelasting met Yi cent per li ter, omdat de te verwachten opbrengst van deze heffing grooter zal zijn dan voor den versnelden bruggenbouw noo dig is en deze opbrengst voldoende zal zijn om daaruit tevens de exploitatie van de hierbedoelde veren althans ten deele te financieren. Op grond van vorenstaande overwe gingen acht de A.N.W.B. het een eisch van billijkheid tegenover de bewoners der Zeeuwsche en Zuid-Hollandsche eilanden, de belangrijke veerverbindin- gen tusschen deze eilanden onderling en met het vasteland kosteloos te maken en de exploitatiekosten dezer veerdien sten te brengen ten laste van het Ver- keersfonds (afdeeling Landwegen). Gedurende de maand December 1935, beliep het aantal passagiers van- en naar Vlissingen 203 (Dec '34, 317). Zoo wel uit Vlissingen als uit Middelburg, maakten 23 inwoners van den dienst ge bruik. Deze 46 personen maakten ge zamenlijk 63 reizen, zoodat ditmaal dus het grootste aantal passagiers van el ders kwam. Het aantal Zeeuwsch Vla mingen was aanzienlijk grooter, dan in November. Hieronder volgen nog eenige cijfers over het jaar 1935: Passagiers van- of naar Vlissingen 3919, lading 31475 kg. Passagiers van- of naar Haamstede 6019, lading 10998 kg. B. en W. hebben voor den Raad een aantal bescheiden betrekking hebben de op den Luchtbeschermingsdienst ter inzage gelegd, waaruit o.a. blijkt dat de organisatie daarvan een feit is gewor den. Ten einde den dienst ook daadwerke lijke te kunnen doen optreden, wanneer dat onverhoopt noodzakelijk zou zijn en hem ook door oefeningen voor zijn taak geschikt te maken, is thans het tijdstip aangebroken om tot aanschaffing van de daarvoor benoodigde materialen over te gaan. Voor de meest noodzake lijke benoodigdheden, zal een bedrag van rond 3500 noodig zijn. B. en W. stellen den Raad voor, bedoelde som te hunner beschikking te stellen,, B. en W. kunnen niet mededeelen, welk be drag voor volgende jaren nog noodig zal zijn voor een behoorlijke en zoovee! mo- nu geen redelijk en goed voorstel?" Maar Hoyland schudde het hoofd en er kwam een uitdrukking van verbol genheid op zijn gezicht. „Ik verlang geen vrije woning van wien dan ook, meneer Carsdale!" ant woordde hij. „Als ik vader en moeder ergens anders heen wilde brengen, dan kon ik ze in het mooiste huis van Hal- firth zettenik heb nog wel wat geld. En al hebben we nooit meer dan een vormelijke huur aan Scarpe voor deze woning betaald, dan komt dat, omdat het een oude, vaststaande gewoonte waser bestaan familierelaties tus schen ons en de Scarpeser zijn hu welijken tusschen de Hoylands en de Scarpes geweest, zooals u in het kerk archief kunt zien. Het is een gemeene lage streek van Scarpe om ons dak bo ven ons hoofd te verkoopen.." „Matthew Scarpe had recht om met zijn eigendom te doen wat hij verkoos", viel Oliver, die geen zin had te rede twisten, tegen hem uit. „En ik heb recht om met het mijne te doen wat ik wil. Al dit land is nu het mijne en ik zeg je, dat ik over drie maanden dit huisje noo dig heb. En daar je geen zin schijnt te hebben om deze zaak op vriendschappe- lijken voet met me af te handelen, zal ik er verder over zwijgen. Als je er nog eens over nagedacht hebt en dan tot redelijker inzichten komt, nou, dan kun je het tegen mijn zaakwaarnemer Har- greaves gaan vertellen. Hij heeft vol macht om een schikking met je te tref fen, zooals je maar wilt". (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5