GOESCHE COURANT - W.odc 5>I6I3 ZEELAND. BINNENLAND. WEES EN WIND. TWEE BLADEN, 14 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179c JAARGANG, Het eerste Nederlandsche Katapult-vliegtuig. MIDDELBURG. NUMMER 11. DINSDAG t» incittU MIDDELBURGSCHE COURANT "J»gblac5 Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissiugen 2.30, elders 2.50 per «wartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, lügez. mededeelsngen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—% regels 2.10, eike r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eou rant" 10 ci extra Bewijsnommers 5 cent M ONZE MINISTERS IN POLEN. De ministers Deckers en Gelissen heb ben Zondag en Maandag hun studiereis door Polen voortgezet en verschillende groote industrieele en handelsonderne mingen in de provincies Krakau en Op- per-Silezië bezichtigd. De ontvangst, welke den beiden mi nisters van de zijde der Poolsche auto riteiten en de vertegenwoordigers van handel en industrie ten deel viel, was zeer hartelijk. Overal werden hun be reidwillig alle gewenschte inlichtingen en interessante bijzonderheden verstrekt omtrent de maatregelen, welke in Polen getroffen worden om de economische crisis te overwinnen en juist de laatste twee maanden tastbare resultaten heb ben opgeleverd. Gisteravond keerden de beide ministers naar Warschau terug. Zij zouden hedenmorgen door het Poolsche staatshoofd prof. Moscicki en den mi- nister-president Koscialkowski worden ontvangen. (Tel.) VERTROUWEN OPGEZEGD. De Raad van Bestuur der Nationale Unie heeft een open brief raan den mi nister-president, dr. H. Colijn gericht, waarin deze Raad na breedvoerige moti veering het vertrouwen, den 18en Maart 1933 publiekelijk aan den heer Colijn geschonken, opzegt. De brief is onderteekend door jhr. R. Groeninx van Zoelen. Hij vermeldt ech ter niet, welk deel van het Nederland sche volk de Nationale Unie op 't oogen- blik nog vertegenwoordigt en of de Unie het standpunt van haar Raad van bestuur heeft goedgekeurd. Uit dien hoofde valt niet uit te maken, of aan deze opzegging van vertrouwen eenig practisch belang moet worden toege kend. REORGANISATIE VAN DEN DIENST DER GRONDBELASTING. De minister van financiën deelt in een missive mede, dat het in de bedoeling ligt de werkzaamheden van de grondbe lasting te doen verrichten door een ambtenaar van middelbaren rang. Deze ambtenaar zal zijn werkzaamheden ver richten in een rayon, dat ongeveer zal samenvallen met dat van een hypotheek kantoor. Aangezien hij in de schatting voor de grondbelasting niet een volle dagtaak zal kunnen vinden, zal hem daarnevens worden opgedragen de schatting van huurwaarden van groote perceelen voor de personeele belasting. Bedoelde ambtenaren zullen binnen kort op de volgende standplaatsen wor den werkzaam gesteld: Deventer, Hoorn, Zutphen, Eindhoven, Leiden, Winscho ten, Alkmaar, Heerenveen, Roermond, Goes, Dordrecht, Nijmegen, Amers foort en Assen. Deze nieuwe ambtenaren worden werkzaam gesteld onder de in specteurs der directe belastingen en zullen op diens inspectie in de toekomst de administratieve werkzaamheden voor de grondbelasting voor het geheele rayon dezer ambtenaren worden ver richt. Voor de eerste maal zullen 14 ambte naren uit den actieven dienst der directe belastingen bij keuze voor die betrek king worden aangewezen en opgeleid. De keuze der standplaatsen is zoodanig bepaald, dat de ambtenaren geplaatst worden op een andere standplaats dan die van den controleur der grondbelas ting. GEWELDIGE SOC, DEM. BETOOGING TE AMSTERDAM. Voor het Plan van den Arbeid. Een massale betooging, gisteravond in de groote centrale markthal te Am sterdam vanwege de S.D.A.P. en het N. V.V. gehouden ter inwijding van het Plan van den Arbeid, is zelfs in dezen Rjd, waarin allerlei politieke partijen met steeds weer grooter demonstraties elkaar trachtten te overtroeven, mis schien wel het omvangrijkste op het ge bied van monsterbetoogingen, wat ons land ooit beleefd heeft, meldt de N.R.C. In de geweldig groote overdekte ruimte in West, waar in den maan-nacht en den vroegen morgen de tuinders uit de omgeving der wereldstad hun groen ten komen aanvoeren en verhandelen, waren 40.000 betoogers bijeen, om hun plechtige gelofte van trouw aan het so ciaaldemocratische plan van den arbeid af te leggen. Van de gaanderijen af zag men over een onafzienbare mozaïek vloer van menschenhoofden. De regie was weer in zeer vakkundige handen en klopte tot in de kleinste bijzonderheden. Luidsprekers maakten het gesproken woord tot in de verste uithoeken duide lijk verstaanbaar. Uit alle deelen der stad waren de be toogers in groote optochten naar de bij eenkomst opgetrokken met spelende muziekcorpsen bij roffelende trom onder begeleiding van veel bereden en onbe reden politie. Bijna 1% uur duurde het voordat de ze stoeten, met elkander tot een langen, kilometers langen stoet samengesmol ten, over het ruime, in het rosse licht der booglampen badende plein, door de drie ruime poorten van het gebouw bin nentrokken. De voorzitter van de S.D.A.P., de heer Koos Vorrink, heeft een rede ge houden, waarin hij het Plan van den Arbeid karakteriseerde als geboren uit de gedachte om de geweldheerschappij, die opgekomen is uit de door het kapi talistische stelsel achtergelaten puin- hoopen; het fascisme, als het groote ge vaar voor de hoogste goederen der be schaving te bestrijden door het aantas ten van de oorzaken der crisis. Op deze rede is, terwijl de heete zaal :ii het duister gehuld was, met plechtig bazuingeschal een vlaggenopmarsch ge houden, waarbij de vlaggen door het volle licht van felle gekleurde stralen bundels werden beschenen. Tenslotte las de heer Van Eek de for mule voor van de af te leggen gelofte van trouw aan het plan, welke de dui zenden aanwezigen met den kreet; ,.Op voor arbeid, vrijheid, brood, op voor het plan van den arbeid" bekrachtigden. DE WERKLOOSHEID. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering' en arbeids bemiddeling deelt mede dat in de week van 23 tot en met 28 Dec. 1935 het aan tal leden van ingevolge het werkloos heidsbesluit 1917 gesubsidieerde ver- eenigingen bedroeg 539,400 (waarvan 74,300 landarbeiders). De werkloosheid onder deze verzekerden bedroeg voor het geheel: in de week van 23 t/m 28 Dec, 1935 39 Y> pet., in de vorige ver- slagweek (9 t/m 14 Dec. 1935) 34 pet. In de overeenkomstige week van 1934 33.8 pet. Bij 1060 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 28 Dec. 1935 in totaal 487,457 werkzoekenden ingeschreven o.w. 462,218 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 468.321 werkloos o.w. 448,831 mannen. EEN WITTE RAAF, Gebrek aan werkkrachten, si garenmakers, te Roosendaal. De sigarennijverheid te Roosendaal heeft zich de laatste jaren dermate uit gebreid en heeft zooveel personeel van elders tot zich getrokken, dat het wer ven van nieuwe werkkrachten een moeilijk probleem is geworden. Uit België, waar de sigarenindustrie n,a den oorlog sterk in verval is ge raakt, zijn al honderden sigarenmakers in de Roosendaalsche bedrijven te werk gesteld. Voorts wordt getracht uit ai' deelen van het eigen land geschikte krachten naar deze bedrijven over te hevelen. Dit schijnt thans zijn grens te heb ben bereikt en daar dit feit verderen groei v,an deze industrie bemoeilijkt en het requireeren van vreemden voor de gemeente Roosendaal geen vermindering van, de werkloosheid brengt, heeft de commissie voor sociale zaken uit den raad een conferentie belegd, waarin deze aangelegenheid met de fabrikanten en de vertegenwoordigers van de ta- bakswerkersbonden is besproken. Er is beraadslaagd over de vraag hoe de jonge werkloozen uit de eigen ge meente in de sigarenindustrie te werk gesteld kunnen worden. De gemeente heeft het plan geopperd een vakschool in eigen beheer te stichten, eventueel met rijks- en gemeente subsidie. V-> de zijde van de fabrikanten is daarte genover de wenschelijkheid van oplei ding in het eigen bedrijf bepleit, omdat vakscholen groote nadeelen met zich mee brengen en nog nergens een suc ces zijn gebleken. Zij willen graag jonge werkloozen in dienst nemen en voor garenmaker opleiden, vooral daar bij den huidigen toestand een stabiel be drijf niet verzekerd is. Zoodra zich im mers elders een opleving zou voordoen, zouden wellicht tal van vreemde werk lieden naar hun woonplaats terugkee- ren, omdat zij daar natuurlijk liever wer ken dan in een andere plaats. Door beide partijen is de oplteiding van jonge werkloozen met sympathie ontvangen. De noodige voorbereidingen zullen daartoe worden getroffen, zoodat Wij moeten goede zorg wijden aan onze oogen, omdat wij er geen ander stel van hebben, dat ze kan vervan gen; dit geldt ook van onze weinige geheel betrouwbare vrienden. hiermede wellicht reeds spoedig zal worden aangevangen. De fabrikanten hebben tevens nog het gemeentebestuur Verzocht een contact commissie te vormen, welk verzoek met instemming is ontvangen. (N.R.C.) DRIEDAAGSCHE RETOURBILJETTEN BÏJ DE SPOORWEGEN? Naar ons ter oote komt, wordt bij de Nederlandsche Spoorwegen ernstig ge dacht aan de invoering v,an driedaag- sche retourbiljetten, zoo mogelijk nog met het a.s. zomerseizoen. COLLECTE BïO-VAC ANTIEOORD. Het bestuur van de stichting ,,Bio Vacantieoorddeelt mede, dat de Kerst collecte, welke in nagenoeg alle bios cooptheaters ten bate van het Bio-Va- cantieoord, de stichting van het film- en bioscoopbedrijf, is gehouden, in totaal f 40,388 (vorig jaar f 40,521) heeft opge bracht. LORD ROBERT CECIL MAG NIET SPREKEN IN NEDERLAND. Over den oorlog in Oost-Afrika, Naar aanleiding van een bericht in de organen van de Arbeiderspers, vol gens hetwelk van regeeringswege be zwaar is gemaakt tegen het optreden van lord Robert Cecil, den bekenden Engelschen staatsman, voor een te Am (sterdam gevormd Abessynië-comité, waarin de houding van den Volkenbond ten aanzien van den oorlog in Afrika besproken zou worden, kan, aldus be richt de regeeri^gspersdienst, worden medegedeeld, dat deze samenkomst in het bijzonder aan het Italiaansche bom bardement op de Zweedsche Roode Kruis-ambulance gewijd zou zijn, zoo dat bij voorbaat verwacht kon worden, dat de besprekingen zich op politiek terrein zouden bewegen. In overeenstemming nu met de door de regeering aanvaarde gedragslijn, dat aan vreemdelingen niet kan worden toe gestaan hier te lande politiek te voeren, is voor bovenbedoeld optreden toestem ming geweigerd. Nog deze maand wordt de Katapult op de „De Ruyter" gemonteerd. Bij de Heinkel vliegtuigfabrieken te Rostock zijn thans de overnemingsproe- ven gehouden met de bij deze firma ver vaardigde Katapultinrichting voor den kruiser „De Ruyter". Zooals men weet, dient een dergelijke katapult om vliegtuigen van varende schepen af te schieten. Door middel van samengeperste lucht wordt aan 't vlieg tuig, dat, op een slede geplaatst, en door een kabel over de startbaan wordt getrokken, een zoodanige versnelling ge geven, dat de voor het vliegen noodige snelheid reeds na nog geen 15 m bereikt wordt. Het opstijgen vindt nu als volgt plaats: Het vliegtuig wordt met een kraan op de slede in de haken van de stijlen neergelaten, waarop men de slede ach ter op de startbaan schuift achter een klink en aan de kabels een geringe voor spanning geeft. Dan wordt de windsnel heid en de windrichting gemeten en in verband met het vlieggewicht de druk in het luchtreservoir geregeld; daarna draait men de startbaan in den voor den start zoo gunstig mogelijken stand. Dit geschiedt electrisch, zooals trou wens alle bewegingen electrisch geschie den; voor gevallen van nood is een handaandrijving aanwezig. Nu is voor den vlieger het oogenblik aangebroken om in te stappen; hij laat op de gewone manier den motor warm draaien en wan neer hij gereed is, zet hij zijn gashandle op vol gas, steekt zijn arm buiten boord als sein dat hij afgeschoten kan worden, legt zijn hoofd stevig tegen den daar voor extra-aangebrachten hoofdsteun en zet zijn armen schrap tegen de dito elle- boogsteunen om de roeren goed in de eenmaal gefixeerde positie te kunnen vasthouden. Na het armsignaal van den vlieger en te midden van het daverend geraas van den motor, dat elk gesprek onmogelijk maakt, draait dan de start leider den starthefboom om, die het luchtventiel opent, de klink, die de sle de vasthoudt, slaat los, de lucht treedt in den arbeidscylinder en met een ver vaarlijke snelheid schiet het vliegtuig over de baan, die het binnen een secon de aflegt. Twee meter vóór het einde werden automatisch de pallen terugge trokken, die het vliegtuig op de stijlen vasthouden en de slede remt, terwijl het vliegtuig zich van de slede losmaakt en alleen verder vliegt, slaan de stijlen omlaag. Al deze gecompliceerde hande lingen vinden plaats in een onderdeel van een seconde. Men kan nu de slede in de aanvangsstelling terugbrengen en de katapult staat gereed voor een nieu wen start. De overneming is, naar de N. R. C. meldt, naar wensch verloopen. Een drie tal Nederlandsche vliegers die katapult starts maakten, roemden de soepele wij ze waarop de versnellende kracht zon der schokken wordt overgebracht. De montage van de katapult-inrichting aan boord van den kruiser „De Ruyter" zal nog in den loop van deze maand plaats vinden. DE VERMINDERING VAN DEN VARKENSSTAPEL EN VAN DE BIETENGARANTIE. Adressen van „Handelsbelang.' D'e Vereeniging „Handelsbelang" le Middelburg heeft een adres gezonden ,aan den minister van handel, nijverheid en scheepvaart, waarin nadrukkelijk wordt verzocht ten aanzien van de voorgenomen vermindering van den var kensstapel in Zeeland, met de belan gen van den handeldrijvenden midden- stad rekening te willen houden, inge zien meer speciaal de handel in voe derartikelen schade in het bedrijf zal ondervinden. De Vereeniging voornoemd heeft voorts een adres gezonden aan den mi: nister van landbouw en visscherij naar aanleiding van de voorgenomen vermin dering der suikerbietengarantie voor Zeeland. Zij wijst in het adres op het groote belang dat ook de handeldrijvende mid denstand bij deze aangelegenheid heefli in verband met de gevolgen van ver.' minderde werkgelegenheid bij het hielen laden en lossen gepaard dus aan ver minderde koopkracht alsook minder scheepvaartverkeer van voor het ver voer bestemde schepen. De vereeniging verzoekt in het adres met de belangen van den handeldrijvenden middenstand wel rekening te willen houden, aange zien de neringdoenden het gezien de tijdsomstandigheden toch reeds zee zwaar te verantwoorden hebben. BE ZIEKENHUIZEN KRIJGEN HOOG BEZOEK. Nagegaan zal worden, of er te bezuinigen valt. Naar wij vernemen zal de interdepar tementale commissie welke indertijd is ingesteld om te onderzoeken welke be zuinigingen bij de ziekenhuizen te ver krijgen zijn en welke onder voorzitter schap sf,aat van den secretaris-generaal van het departement van binnenland- sche zaken, mr. dr. Frederiks, Vrijdag a.s. een bezoek brengen aan Zeeland. De leden dier commissie zullen dien dag in gezelschap van den Commissaris der Koningin in die provincie en van de leden van Ged. Staten de ziekenhui zen in Middelburg en Vlissingen bezoe ken. EEN BELANGRIJKE UITVINDING? Besparing van 90 pet. stroom verbruik op het gebied van lichtreclame. Onze correspondent te Kapelle (Z.- Beveland) schrijft ons: Den heer A. J. Schipper te Kapelle (Z.-B.) van beroep chauffeur is het ge lukt om na 2 jaar zoeken en speuren een groote uitvinding te doen op het gebied van lichtreclame, dat vooral voor groo te zaken van enorme besparing op het gebied van electrisch licht zal bezor gen. Het is gebleken, dat als men b.v. een glazen ruit met een laag chemische stof behandelt en daar gedurende 2 a 3 se conden het licht eener electrische lamp door een reflector op laat werpen, zoo dat de ruit helder, geelachtig wit licht uitstraalt de uitstraling gedurende 30 a 40 seconden na het dooven van de lamp Middelburg, 14-I-'36. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 5.5 °C (42 °F); laagste 3.2 °C (37 °F). Heden 9 h: 3.6 °C; 12 h: 4.8 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.6 mm te Stornoway; laagste 746.5 mm te Nordöyan. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, in het N, tijdelijk wel licht krachtige W. tot N, wind, gedeelte lijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi tot temperatuur om het vriespunt. Zon op: 8 h 06; onder: 16 h 13. Licht op: 16 h 43. Maan onder: 10 h 03. L.K. 16 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. Hoogwater. Laagwatei Di 14 4.32 16.58 11.10 23.06 Wo, 15 5.10 17.35 11.43 23.42 Do. 16 5.47 18.16 12.20 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Di. Wo. Do. 14 15 16 Hoogwater. 6.26 18.43 6.59 19.17 7.30 19.52 S.aagw&tf.ï 12.07 0.18 12.43 0.55 13.21 nog zoo krachtig is, dat ze zich uitne mend voor reclamedoeleinden leent. Weliswaar is de lichtsterkte der ruit na het dooven der lamp kleiner dan tij dens de belichting en weliswaar treedt er ook een zekere kleurverandering van geelachtig wit naar geelachtig groen op, maar in vergelijking van het voordeel van zeer aanzienlijke stroombesparing zou dit nauwelijks als nadeel aan te merken zijn. De wijze waarop de stroom der lamp (lampen) periodiek wordt verbroken is van bijkomstig belang. Alen kan daar voor b.v. van een electrisch of ander uurwerk gebruik maken. Hoewel het gebruik van electrische lampen bij een toestel volgens de uitvinding aangewe zen is, kan men ook gasgloeilampen of aectyleenlampen gebruiken door een in de gastoevoerleiding geplaatste aislui- ter, die automatisch telken'; gedurende korteren tijd gas doorlaat en daarna ge durende langeren tijd den gastoevoer af snijdt. Voor de ontsteking kan dan b.v. een lokvlam dienen. Het is bekend, dat lichtreclametoe stellen met electrische gloeilampen in 't algemeen zeer veel stroom verbruiken, zoodat hun exploitatie duur is. Met het oog daarop gaat men meer over tot het gebruik van neonbuizen. Deze zijn ech ter voor de meesten te duur in aan schaffing. De uitvinding nu opent voor eiken fa brikant en winkelier, wegens het gering stroomverbruik de mogelijkheid om op zijn zaken of artikelen door middel van lichtreclames de aandacht te vestigen. (Het spreekt vanzelf, dat bovenstaan de voor rekening van den uitvinder en den correspondent blijft. Wij kunnen niet uitmaken, of de uitvinding werke lijk van groot practisch belang is Red. M. C.) Statenbesluiten van kracht. Het Provinciaal blad bevat de in de Zomervergadering 1935 der Provinciale Staten genomen besluiten tot wijziging van het Reglement voor de polder- of waterschapsambtenaren en tot instelling eener Provinciale Zeeuwsche Schoon heidscommissie en eener Provinciale Zeeuwsche Archaeologische Commissie, welke besluiten bij Kon. besluiten van resp. 19 November en 20 December zijn goedgekeurd. Onveranderd. Ged. Staten deelden aan de colleges van Burgemeester en Wethouders mede, dat in 1935 geen markten zijn ingesteld, veranderd of afgeschaft. Het Adresboek 1936.. Verschenen is de 63ste jaargang van het adresboek van Middelburg, uitgave van de N.V. Boekdrukkerij en Binderij J. C. W. Altorffer. Zooals nu reeds verschillende jaren het geval is, zijn daarin ook opgenomen de adressen van Sint Laurens en een deel van Koude- kerke. Dit voor 1936 bestemd boekje,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1