mmmé& RECHTSZAKEN. BEURS- EH WISSELKOERSEN. BELGIE. FRANKRIJK. DUITSCHLAND OOSTENRIJK. VER. STATEN. Scheepsramp aan de kust. De pensioenrechten van het personeel der Vlissingsche Gasfabriek. BEURSTHEKMüMËlïit van Maandag. GEMEH6D RffiUWS. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. RANSEL m RIJVIRiili, AMSTERDAM, 13 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden Ned. 31 1000-4 99%—99%-%, Ned. 33 1000-4 99%99%-%. Ned. 34 1000-4 99%99%-%. Certificaten-3 88%89%. O. Indie 34 1000-4 99-98%-%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82%. Engeland 1960-90 4 71—71%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9291%. Japan 1924-6% 57%—57%. Amsterdam 1933-5 100%100. Amsterdam 1934-4% 99^-99. 's Gravenhage 1929-4% 101%101%. Rotterdam 1936-1930-4% 94%94%. Zeeuws Hyp, B-4% 93— Cities Service Cy P. 1958 5 40%40%. A Amsterd. Bank 113%113. C Rott. Bankver 109%—108%. A Twentsche Bank 86%88. A Pref. Cruyter Zn A, 113%114%. A Pref. Jurgens A 102101%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 392398%. A De Schelde N.B. 29%32%. A Ver. Papf. v. Gelder 5354%, C Am. Car en Foundry 20%19%. C Am. Smelt en Ref. 3735%. C Stand. Brands 109%. C North Am. Cy. 17%17. A Born. Sum. H.M. 146147%. A Linde Teves en Stokv. 8181%. A Ned. WoJ Mij. 81%—81%. A Singkep Tin M 93 93%. A J. C Japan Ln. 39%39%. A Rotterd. Llovd 4446 A S. M. Nederland 41%44%. A Amst Thee C.I-l 46%45 A Houth Alberts 2323. C Baltimore Ohio 1110%. C Southern Pac. Cy. 15%15%-%. A Southern Rlw. 98%. C Union Pac. Rr. 69%68. C Int. Nickel Cy. 27%—27%. het werk stéllen om de Italianen uit Makalle te verdrijven waarbij zij wor den geholpen door den hevigen regen val. De Abessijnsche opmansch in het Noorden wordt thans gericht op Abaro, dat ongeveer 25 km ten Noorden van M,akalle ligt. De toestand wordt daar uiterst gevaarlijk voor de Italianen ge noemd. Tengevolge van den bijna 14 dagen durenden regen zijn biina alle oude en nieuwe wegen voor de Italianen onbruik - baar geworden. De Abessijnen blijven dezen toestand uitbuiten. Berichten van het Zuidelijk front doen concludeeren d,at de staf van het Itali- aansche Somalilèger groote hergroepee ringen ten uitvoer legt. De meeste' strijd krachten worden uit Ogaden terugge trokken en gedirigeerd naar de omge ving van Dolo. Ras Desta zou de verzekering heb ben gegeven aan het front bij Dolo te kunnen standhouden. Op advies van Ras Dest,a heeft de negus intusschen de mo bilisatie gelast van 200,000 man welke bestemd zouden zijn voor de Zuidelijke provincies. Wederom Alpenjagers ver scheept. Zaterdagavond is de „Atlanta" uit Napels naar Oost-Afrika vertrokken met ,aan boord 28 ofifcieren, 44 onder officieren en 1105 manschappen van divisie Alpenjagers „Pusteria", de di visie zwarthemden „Tevere" en cara binieri. Wat de militairs maatregelen aan Engeland kosten. Naar de Daily Express bericht zal het parlement, wanneer dit ^4 Febr. weer bij eenkomt zich bezighouden met de kos ten welke Engeland moet maken bij de sanc+ies en de militaire maatregelen in de Middellandsche Zee. Het blad ge looft, dat de kosten van de militaire maatregelen, een millioen pond sterling per week bedragen terwijl ook de ver liezen tengevolge v,an de toepassing der sancties op meerdere millioenen is te schatten. Men moet er op rekenen dat deze uitgaven het verwache over schot op de loopende begrooting aan zienlijk zullen verminderen. WEER EEN BEETJE HOOP TER VLOOTCONFERENTIE. De eerstvolgende zitting van de vlootconferentie te Londen, die reeds van Vrijdag j.l. uitgesteld was tot heden, is wederom uitgesteld. Zij zal nu Dins dagmorgen bijeenkomen. Dit uitstel houdt verband met nieuwe instructies, welke de Japansche delega tie uit Tokio heeft ontvangen. Men hoopt nu te Londen, dat de Japanners wat meegaanden zullen worden. Reden voor optimisme bestaat er echter nog' aller minst, ZESTIEN MILLIOEN VERDUISTERD? De justitie te Brussel houdt zich bezig met het onderzoek inzake een bedrog op groote schaal, dat door twee Brussel- sche wisselagenten en twee bankiers uit Parijs op de beurs moet zijn gepleegd. Talrijke slachtoffers van de bedriegers hebben klachten ingediend. Naar de eer ste raming zouden ongeveer zestien mil lioen francs verduisterd zijn. AARDVERSCHUIVING. In de onmiddellijke nabijheid van de stad Cap in Zuid-Frankrijk is een grond- massa van ruim 1 millioen kub. meter in beweging gekomen. Met een snelheid van 2 tot 3 meter per dag beweegt de massa zich in de richting van Cap. Een kanaal' is reeds volkomen bedolven. Door deze grondverschuiving heeft zich een kunst matig meer gevormd welks watermassa de stad dreigden te overstroomen- Ten Zuiden van Grenoble is een geheele heu vel in beweging gekomen. Een rivier is uit zijn bedding gedrongen. De verkeers verbinding met een naburig dorp is vol komen afgesneden. Sneeuw. Zondagochtend is een he vige sneeuwval in Z. Duitschland inge zet, welke den geheelen dag heeft aan gehouden en ook nog des avonds voort duurde, Het tramverkeer te München kon slechts met groote moeite worden Duitschl. '30 1000-5 22%—22%-%. A Koloniale Bnk. 50%54%-56%. A N.I. Hbk. 1000 9-0%—89%-90. C Ned. H. M. 1000 129%—130-%. A Alg. Kunstz. U. 2626%. A v. Berkels Pat. 4745%, C Calvé-Delft 60% A C, Suiker Mpij. 114114. A Ned. Ford A.M. 245—247. A Philips Gem. B. afg. 224%—224-20. C Unilever 106%406%-05%. C Anaconda Cop. 17%17%-%. C Bethlehem St. 31%— 30%-%. C Kennèc Copper 17%17%-%. C Un. States Leather 5%—5%, C U. States St. C 29%—29-%. A A.N.I.E.M.—N B, 168—169% A Kon. Petr. Mpij 221%—222%-23%, C Contin. Oil Cy. 22%21%-%. C Phillips Petr. Comp. 23%24%. C Shell Union O.C. 9%—9%-9%é C Tide Water Ass. Oil 9%9%-9%. A K.N. Stoomb. Mij. 12%12-%. A Ned. Scheepv. U. 55%54%-55. A H.V. Amsterdam 239%244%-48. A Java Cult. Mij. 131135-39. A N.I. Suiker U. 115—l!8%-20. Deli Batavia 184%187-86. C Deli Mij. 1C00 201-202-04. A Senembah 197199-98. A Amst. Rubb. C. 111%—113-%. Deli-Bat. Rubb. 68%69%-%. A Hessa Rubber 86%87% -88%. A Serbadjadi S.R. 63%66-%. Prolongatie 2%.2. WISSELKOERSEN. gaande gehouden, zij het ook met groo te vertraging. Mil Ook het autoverkeer ondervond groo te stagnatie. De sneeuwploegen hebben den geheelen dag hard gewerkt. KAZERNE INGESTORT. Minstens 5 dooden. Zaterdag is het dak van een oude ka zerne te Graz ingestort en door drie verdiepingen geslagen. Vele soldaten- verblijven werden volkomen vernield. Tot dusverre heeft men vijf lijken uit de puinhoopen gehaald. Daar deze kazerne veel soldaten herbergde, vreest men, dat er nog meer slachtoffers zijn. Zes kinderen en een priester verdron ken, Een autobus met acht kinderen, leden van de Katholieke Jeugd-Organi- satie, onder leiding van een priester, is tengevolge van ijzel op den weg nabij Weenen in den Donau gereden. Zes kin deren verdronken, evenals de priester. GEEN GRATIE VOOR HAUPTMANN. Uit Trenton wordt gemeld: Het gratieverzoek van Hauptmann is door het hof van genade verworpen- Hierdoor is het.practisch zeker gewor den, dat Bruno Hauptmann zijn leven op de electrische stoel zal eindigen. De be raadslagingen over de uitspraak duur den ruim zes uur. De uitspraak kwam tot stand met zeven stemmen voor en één tegen n.l. de stem van den gouver neur van New Jersey, Hoffmann. Nader wordt gemeld: Nu het hof van genade gratie aan Hauptmann geweigerd heeft blijven hem nog twee wegen open: uitstel van executie door gouverneur Hoffmann met ten hoogste 3 maa.l 30 da gen of hervatting van het proces op grond van nieuw bewijsmateriaal, in te dienen door den verdediger. Minstens 35 xnenschen verdronken. De kustwacht te Point Adam meldde Zondag dat twee of drie schepen op de rotsen bij de monding der Columbiarivier stuk waren geslagen en dat daarbij vele opvarenden om het leven waren geko men. Een dezer schepen was vastge raakt toen de storm een snelheid van 90 mijl per uur bereikte. Men zag hoe drie mannen zich vastklemden aan de wrakstukken van het snel verdwijnende schip. De kustwacht trachtte nog de mannen te helpen, doch de hooge zee maakte 't onmogelijk een lijn over te gooien. La ter bleek dat het verongelukte schip de „Iowa" was en dat de bemanning, die 35 koppen telt, om het leven is gekomen- De schoener „North Point" kwam niet ver van de „Iowa" eveneens bij de ver raderlijke uitmonding der Columbiari vier in ernstige moeilijkheden. De „Fin land" en het Britsche stoomschip „Ro chelle" verloren hun uit timmerhout be staande deklading, terwijl zij voor de kust van Oregon met den storm hadden te kampen. Later werd gemeld dat de „Rochelle" nabij Coosbaai in gevaar verkeerde. De schoener „Sjasla" met 12 man aan boord zou zich in zinkenden toestand bevin den. Tenslotte bestond ongerustheid over de bemanning van drie booten der kust wacht die waren uitgevaren onv de bemanning van drie booten der kust wacht die waren uitgevaren om de „Iowa" bij te staan, doch van welke men niets meer heeft gehoord. (De Columhia-rivier loopt langs de grens van de staten Oregon en Was hington en mondt bij Astoria uit in den Grooten Oceaan). OVERTREDING UNIFORM VERBOD? De Hooge Raad wees arrest in het cassatieberoep van den off. van justitie te Middelburg tegen een vonnis der rechtbank aldaar, waarbij A. de W. is ontslagen v,an rechtsvervolging terzake van de hem ten laste gelegde overtre ding van art. 435a van het W, van S (uniformverbod). De W. had in een 1 Mei-optocht met een roode vlag geloo- pen, waarop voorkwamen de woorden „De S.D.A.P. Uw partij." Wegens een vormfout heeft de Hooge Raad het vonnis vernietigd en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Den Haag. DE MOORD OP SARA BEUGELTAS. De Hooge Raad heeft verworpen het cassatieberoep van den 21-jarigen E. P. te Amsterdam, die in hooger beroep door het gerechtshof te Amsterdam is veroordeeld tot levenslange gevangenis straf met betrekking tot den moord op 27 Aug. 1934 gepleegd op de 7-jarige Sara Beugeltas in een bananenpakhuis te Amsterdam. Proces tegen de Imperial Con tinental Gas Association voor den kantonrechter te Middel burg. Hedenmiddag zijn voor den plaatsver- vangenden Kantonrechter, mr. F. B. Evers, te Middelburg de pleidooien be gonnen in het proces van het personeel der Vlissingsche Gasfabriek tegen de Imperial Continental Gas Association te Londen, die tot voor enkele maanden de Vlissingsche Gasfabriek heeft geëxploi teerd en met welke een geschil is gere zen om de pensioenrechten van het per soneel. De Imperial Continental Gas Associ ation is een der grootste Britsche onder nemingen op dit gebied, die op het ge heele vasteland concessies en monopo lies voor gasvoorziening heeft geëxploi teerd, en ook jarenlang in Nederland de gasvoorziening van tal van groote ge meenten, o.a. ook van Amsterdam, in handen had. Vlissingen was de laatste Nederlandsche gemeente, waar de gas voorziening nog door de Britsche onder neming geschiedde, doch toen in het af geloopen jaar de concessie afliep, be sloot de gemeente Vlissingen geen ver lenging der overeenkomst toe te staan. Men trad in onderhandeling met de Nederlandsch-Indische Gas Maatschap pij te Rotterdam, die vele gasfabrieken in Indië en ook enkele in ons land, b.v. te Gorinchem, exploiteert en in overleg met de provincie Zeeland werd opge richt de N.V. Zeeuwsche Gas-Maat- schappij, waarvan zoowel de provincie Zeeland, als de gemeente Vlissingen en de Nederlandsch-Indische Gas Maat schappij aandeelhouders werden, zoodat de gasvoorziening te Vlissingen daar door in handen kwam van een semi- overheidsbedrijf. Het personeel der Vlissingsche Gasfabriek werd zoo goec als geheel van de Imperial Continenta Gas Association overgenomen. De pensioenregeling. De N.V. Zeeuwsche Gas Maatschap pij deelde het personeel der Vlissing sche Gasfabriek mede, dat het de nor male pensioenregeling, die geldt voor semi-overheidsbedrijven, zou krijgen doch stelde daarbij als voorwaarde, dat het, personeel zijn pensioenrechten bij de Imperial Continental Gas Associ ation geldig zou maken. (Er bestond een regeling, dat de arbeiders na 25 dienst jaren er op 60-jarigen leeftijd recht had den op een bepaald pensioen.) Aangezien de Imperial Continental Gas Association aan het verzoek der ar beiders tot erkenning van de pensioen rechten niet heeft voldaan hebben de ar beiders, waarvan de meerderheid geor ganiseerd is bij den Nederlandschen Bond van Overheidspersoneel doch ook bij de R.K. en de Christelijke organi saties van overheidspersoneel, in over leg met hun organisaties en met de Zeeuwsche Gas Maatschappij de zaak aanhangig gemaakt bij den Kantonrech ter en erkenning van hun pensioenrech ten geëischt. Namens de arbeiders treden op de ad vocaten mr. J. J. van der Velde te Am sterdam en mr. W. F. C. Baars te Rot terdam, namens de Britsche onderne ming mr. J. Offerhaus te Rotterdam. De advocaten der arbeiders hebben bij re quest in totaal 100 processen aanhan gig gemaakt, voor de 50 arbeiders, die het proces voeren; n.l. 50 processen over de ouderdomspensioenen en 50 processen over de weduwepensioenen. Van de zijde der Imperial Continental wordt verklaard, dat de pensioenrege ling, waarop de arbeiders zich beroepen, slechts heeft gediend als richtsnoer voor AMSTERDAM, Londen Beriijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 13 Jan. 7.27% 59.22% 9.72% 24.81 47.91 32.50 1.46% 14 Jan 7.27% 59.22 9.71% 24.87 47.86 32.50 1.46% de verleening van pensioenen indien bij ontslag op pensioengerechtigden leeftijd van een arbeider pensioen werd ver teend. Dit geschiedde echter „naar ver kiezing". De eischers voeren daartegen aan, dat in het verleden pensioeneering altijd is voorgekomen, dat de regeling indertijd in de fabriek was aangeslagen, dat ja ren geleden, toen de Vlissingsche Gas fabriek arbeiders noodig had, een adver tentie in de Zeeuwsche bladen, waarin sollicitanten werden opgeroepen, onder de arbeidsvoorwaarden ook de pen sioenregeling vermeldde., en dat zoo wel de gemeente Vlissingen als de Ne- derlandsch Indische Gas Maatschappij diet vorige jaar, toen zij tijdens de on derhandelingen inlichtingen vroegen om trent de bestaande pensioenregeling, zij als antwoord de regeling toegezonden kregen. Na de schriftelijke re- en dupliek be stond hedenmiddag voor de pleidooien zeer groote belangstelling, zoowel van particuliere zijde alsook van officieele zijde, namelijk van den kant van het ge meentebestuur van Vlissiingen en het provinciaal bestuur van Zeeland, die bij dit proces ten nauwste betrokken zijn. Morgen komen wij op de genoemde pleidooien terug. Suiker - -Obl.markt- - Markt - - Schepen - - Tabak - OUe - Rubber Amerika Philips (Wettig gedeponeerd.) GASVERGIFTIGING. Oude man omgekomen. Zaterdagavond heeft zich te G o u d a een ernstig geval van gasvergiftiging voorgedaan, welke ontstaan is door een breuk in de leiding van het lichtgas en waarbij een oude man om het leven is gekomen. In het pand woont de heer H. van met zijn vrouw, terwijl zijn dochter met haar zesjarig dochtertje in huis is. Om streeks kwart over achten waren de vrouwen de deur uitgegaan om haar Zaterdagavond-inkoopen te doen. Toen zij omstreeks kwart over tien terug kwamen, bemerkten zij .tot haar groote ontsteltenis, dat in het huis een zware gaslucht hing. Nog grooter werd haar schrik, toen zij den ouden man in de keuken bewusteloos vonden, terwijl 't kindje eveneens buiten kennis in bed lag. De pogingen om het, bewustzijn te doen terugkeeren, werden bij het kleine kind ,al spoedig met sucdes bekroond. De oude man bleek er evenwel ernstiger aan toe te zijn. Pogingen om hem weer tot bewustzijn te brengen bleven zon der resultaat en bij een nader onder zoek bleek, dat de man reeds was over leden. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat door verzakking van de straat 'n breuk in de leiding was ontstaan. Het gas was door den vloer de keuken binnen gedrongen, POLITIEK TUMULT IN DE KAL- VERSTRAAT. De opening v,an een N.S.B.-sigarenwinkel in de Kalverstraat bij den Dam te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag aanleiding gegeven tot nogal wat tumult. Er werd voor en in de buurt van het huis gecolporteerd en gedebatteerd. Een paar honderd n,ati- onaal-socialisten zongen 't „Wilhelmus toen de driekleur en de N.S.B.-vlag^aan den gevel werden geheschen. De politie zag zich ten slotte genoodzaakt met geweld de straat te ontruimen. De me nigte werd verspreid met behulp van bereden agenten en motorrijders. Hier bij werd menige rake klap met gum mistok en wapenstok uitgedeeld. Ook Zaterdagavond was het in de Kalverstraat voor den winkel zeer ru moerig en moest de politie af en toe optreden. HARDHOORIGE OP ONBEWAAK- TEN OVERWEG OMGEKOMEN. Hedenmorgen heeft op den onbewaak- ten overweg te Apeldoorn aan den Sprengerweg een ernstig ongeval plaats gehad. Op genoemd tijdstip na- derde de trein uit Apeldoorn den over weg. De 63-jarige D. passeerde te voet den overweg toen hij door de locomo tief werd gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was onherkenbaar ver minkt. D. heeft vermoedelijk tengevol ge van hardhoorigheid den naderenden trein niet opgemerkt. DE STORM HAALDE EEN STREEP DOOR DE REKENING. Het eenige maanden geleden te Egmond gestrande stoomschip „Kerkplein" is Zaterdag ochtend door den hevigen N.W.-storm opnieuw op het strand, vlak bij de dui nen geworpen. Men w,as reeds eenige weken bezig, het schip vlot te krijgen en hoopje daarin Zaterdag Je zullen slagen. De storm haalde in den vroegen ochtend echter een streep door de re kening. De „Kerkplein" zit nu nog on gunstiger dan vóór de bergingswerk zaamheden. GEHEIME ZENDER IN BESLAG GE NOMEN. Zaterdagnacht is door den burgemeester van de gemeente Voorst, (Gelderl.) den chefveldwachter en den majoor der rijkspolitie te Twello een ge heime zender in beslag genomen. DE MAAS WAST OPNIEUW. In den afgeloopen nacht is te V e n 1 o het peil van de Maas met 24 cm gestegen. Hedenmorgen wees de peilschaal 15.04 boven A.P. aan. Mede doordat thans boven Limburg een mist hangt, wagen de schippers het niet bij dezen water stand uit te varen. Verschillende sche pen op weg naar Venlo zijn in verband met de weersgesteldheid elders blijven liggen. MIJNWERKER OMGEKOMEN. In de dominiale mijn te Kerkrade werd Vrijdagnacht de mijnwerker H. A. door een stuk spoorwegstaaf tegen het onder lijf getroffen. Ernstig gewond werd de ongelukkige naar het ziekenhuis over gebracht, waar hij Zondagavond is over leden. A. was gehuwd, 43 jaar oud en vader van zes kinderen. DOODGEVALLEN. Zaterdagnacht is de 40-jarige ongehuwde A. Br. in zijn kosthuis aan den Schaesbergerweg te Heerlen van de trap gevallen. In den loop van Zondag is de man overleden. Zondagnacht is in zijn woning aan de Plaarstraat te H e e r 1 e n, de 30- jarige werklooze van N. van de trap gevallen. De man w,as bijna op slag dood. Apeldoorn: 1 doode, De 54-jarige wielrijder J. K. kwam op den Hoenderlooschenweg te Apel doorn in botsing met een auto. K. is overleden; hij was vader van 5 kinde ren. Zuid Laren: 1 doode. Te Zuid Laren is een auto met groote vaart tegen een boom gereden. De 24 jarige bestuurder J. S. werd er uit geslingerd en gedood. Overschie: 1 doode, Zaterdagavond is de 48-jarige land bouwer v. d. H. te Overschie, bij bet plotseling oversteken van den weg door een auto overreden en gedood. Veenendaal: 1 doode. De 45-jarige D. G. uit Scherpen- zeel is Zondagavond te Veenendaal door een auto aangereden en gedood. De automobilist reed snel door. Horn: 1 doode, De ruim 80-jarige P, C. te Horn (Limb.) is van een kar gevallen, door de wielen overreden en gedood. Afferden: 1 doode. Op den weg NijmegenVenlo is ter hoogte van Afferden en Bergen het 8- jarig dochtertje van den heer T, door een vrachtauto gegrepen en onmiddel lijk gedood. Voor het practijk-examen Duiteche handelscorrespondentie der Federatie (Mercurius) is te Amsterdam geslaagd mej. J. E. Gaastra te Vlissingen. Faillissementen. M. de Bart, autobushouder te Goes Het totaal passief bedraagt 6144 waar van preferent 445. De baten zijn nog niet volledig bekend. D. v. Hoeve, landbouwer te IJ z e n- dijke. Totaal passief 18.811, waarvan preferent 3860. De baten zijn nog niet volledig bekend.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2