FOKON DE ONBUIGZAMER Opgewekte stemming op de Amsterdamsche beurs. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG II JANUARI 1936. No. 9. KRONIEK van den OAG. Koersstijging van obliga ties en aandeelen, De belangstelling voor Ame- rikaansche fondsen ge luwd. Bankmoeilijk- heden in Zwitserland, ran i tie •ier. len- ien. snd. BH ran ed- tot jur- S1 18, ers- aagt -12 jrk. trij- >DE ialf res BEI II reu, ste, 5,30 or- rijs, dit ex. dan J. ige- ari usl. dd. srl. ar, bg- arg. IBM -17. .50, roi- De Italiaansche moeilijkheden aan het Noordelijk front Van het offensief in het defensief Maarschalk Badoglio acht ver sterking der troepen noodzake lijk De militaire bedrijvig heid in de Middeiandsche zee Intimidatie, die aan een pe troleum-embargo vooraf gaat? Maarschalk Badaglio heeft Mussolini onlangs om meer troepen gevraagd. Ge ruchten daarover waren er reeds een maand geleden. Hij zou de toestand aan het Noordelijk front bedenkelijk gevon den hebben. De Italianen moeten het eenmaal veroverde gebied voortdurend tegen Abessijnsche guerilla-benden ver dedigen. De geschiedenis van den strijd om het Tembien-plateau bewijst, hoe groot de moeilijkheden zijn. Maarschalk Badoglio heeft geen kans gezien, dit woeste terrein te zuiveren. Deze week moesten zijn troepen het grootendeels weer aan den vijand afstaan. De positie van Makalle is hierdoor critiek gewor den. Tembien ligt ten N. W. van deze stad. De Abessijnen bedreigen van Tem bien uit dus de verbindingen met de li nie AksoemAdoea en de Italiaan sche bezetting van Makalle moet zich naar twee zijden verdedigen; naar het Zuiden, waar de Abessijnen sterke stel lingen hebben ingenomen en naar het Noord-Westen. Bovendien is het niet onmogelijk, dat Abessijnsche troepen ten Oosten van de stad een omtrekken de beweging trachten te maken. Bij de ze bedreiging komt tenslotte nog, dat de Italianen zich moeten verweren tegen een Abessijnsch leger in Scire (ten Wes ten van Aksoem). Het is niet duidelijk, hoe de posities hier op 't oogenblik pre cies zijn. Ze noodzaken de Italianen echter in elk geval een belangrijk deel van de troepen op deze linie vast te houden. In enkele woorden kan de situatie aan het Noordelijk front dus als volgt geschetst worden: de Abessijnen vallen thans aan; de Italianen werden in het defensief gedrongen. De terrein moeilijkheden hebben den laatsten par ten gespeeld. Ze hopen uit de moeilijk heden te raken, door meer troepen te laten aanrukken; o.a. Alpenjagers, die in een bergachtig terrein getraind wer den. De komende weken zullen moeten leeren, of deze nieuwe inspanning niet te laat komt. De situatie aan het zuidelijk front blijft even onoverzichtelijk als ze al maanden lang was. Van de bedoelin gen van Ras Desta, die zich met zijn troepen nog steeds in de buurt van Dolo ophoudt, begrijpt niemand iets. Herhaal de malen, ook deze week, werd gemeld dat hij Italiaansch Somaliland was bin nengerukt. Telkens bleek dit een verzin sel te zijn. De Italianen moeten hun troepen hier de laatste dagen versterkt hebben. Of dat gebeurde om een nieuw offensief in te zetten, zal men moeten afwachten. Wat de afgeloopen week in de repor tage over het Italiaansch-Abessijnsch conflict nog het meest de aandacht trok, waren ae berichten over voorgenomen manoeuvres van de Fransche vloot in de Middellandsche zee. Het heet, dat deze manoeuvres op ongewoon groote schaal in de tweede helft dezer maand, als te Genève de Volkenbondsraad en vermoedelijk de sactie-commissie weer zullen vergaderen, plaats zullen vmden. Hoewel men van officieele zijde te Pa rijs te kennen heeft gegeven, dat ze niet bedoeld zijn als een demonstratie tegen Italië, gelooft iedereen het tegendeel. In de Engelsche pers, ook in die bladen, wier inlichtingen nog al eens van het departement van buitenlandsche zaken te Londen afstammen, wordt nadrukke door J. S. FLETCHER. 23). - Matthew, die de cheque nog steeds s'ond te beduimelen, alsof ni) niet goed wist, wat hij er mee moest aanvangen, schudde het hoofd. 2e za! me er van langs gt ven, me- "eer Carsdale", zei hij, ,,Hoe het ook loopt, dat zal ze zeker doen! Ik zal haar er nooit toe kunnen overhalen het oude huis op de heide te verlaten! Laat haar daar dan blijven wonen", ze* Oliver. Hij had nu, wat hij hebben vo11. verlanÊens en gevoelens van Miriam Scarpe konden hem geen steek meer schelen. „Kom, dat kun je gemakkelijk genoeg voor elkaar bren gen. Het voornaamste van alles is, dat je haar goed aan het verstand brengt, dat ik meer dan royaal ben geweest. geen enkele andere kooper zou je ooit die som er voor gegeven hebben, Mat thewnoch onderhands, noch in pu blieke veiling. Ik heb je werkelijk een hoogen, om niet te zeggen den aller- hoogsten prijs betaald!" „wel. daar zult u uw redenen wel voor hebben", bemerkte., Matthew, de cheque eindelijk in een ouderwetsche portefeuille opbergend en opsltaande. En plotseling keek hij Oliver aan. „Drommels! Dat is 'n ding, waar ik heelemaal niet aan gedacht heb! Hoe gaat het nu met Abe Hoyland en zijn buisje?" lijk beweerd, dat de manoeuvres ver band houden met de afspraken, die nu definitief tusschen de Fransche en En gelsche' generale staven zouden zijn ge maakt. Ook moet de Engelsche genera le staf in contact zijn getreden met de militaire leiders in verschillende andere Middellandsche zee-staten, (Zuid-Sla- vië, Griekenland, Turkije). De zee- zoo wel als de luchtstrijdkrachten dezer mo gendheden zouden voor een eventueele „hulpverleening" in gereedheid zijn of worden gebracht. Het is duidelijk, dat al deze berichten op intimidatie berekend zijn. Men wil Mussolini suggereeren, dat een eventueele militaire actie tegen de Engelsche strijdkrachten in de Middel landsche zee, Italië aan vernietiging zou bloot stellen. Vermoedelijk loopt de intimidatie op de afkondiging van een petroleum-embargo vooruit. Het heet nu weer, dat president Roosevelt van plan zou zijn, Amerika aan dit embargo te laten meedoen, als hij de noodige be voegdheden maar verwerft. Het duurt echter nog een paar weken, voordat het Congres daarover de laatste beslissing zal nemen. de oplosbare KUNSTMEST voor kamerplanten, 40 ct, p. IL n gratis verzorgingsaanwijzinf bij de Bloem- en Zaadwinkels- (Ingez. Med.i Financieel economisch weekoverzicht. Op de Europeesche beurzen hebben de jongste gebeurtenissen in de Ver. Staten (opheffing van de A.A.A.) in zoo verre een terugslag gehad, dat de be langstelling voor Amerikaansche fond sen sterk is geluwd. Men ziet weer dui delijker de gevaren, die aan het bezit van Amerikaansche aandeelen verbon den zijn en is meer dan tot dusverre ge neigd, tot winstnemingen over te gaan. De Fransche aankoopen van dollarsha- res zijn reeds daardoor verminderd, om dat men den politieken toestand en daarmede de vooruitzichten voor den franc gunstiger beoordeelt en dus min der reden voor „kapitaalvlucht" heeft- Fransche staatsfondsen hebben meer weerstand aan den dag gelegd en het maakte een gunstigen indruk, dat de nieuwe 5 pet. staatsleening van frs 2 mil liard, waarop de inschrijving sinds 10 Dec. jl. a 95 pet. openstond, tenslotte is volteekend. Stabiel is de toestand op de markt voor Fransche staatsfondsen ech ter nog lang niet; hij zal dit eerst kun nen worden, wanneer de politieke hemel in Frankrijk volkomen zal zijn opge klaard en hiermede ook voor den franc geen vrees meer behoeft te worden ge koesterd De Fransche bank verlaagde het disconto tot 4 pet. Een bericht betreffende betalings moeilijkheden en een dientengevolge verleend moratorium voor drie maanden aan de groote Zwitsersche bankiersfir ma Leu Co. hebben de Europeesche beurzen nagenoeg onbeïnvloed gelaten, al maakten zij dan ook geen aangenamen indruk- Het was reeds lang bekend, dat de Zwitsersche groote banken voorna melijk tengevolge van hun groote ver liezen op Duitsche „Stillhalte'-credieten een proces van reorganisatie en aanpas sing doormaken, dat wel een belangrijke kapitaalreductie noodzakelijk zal ma ken, maar, naar men vertrouwt, geen verdere terugwerking op het economi sche leven in Zwitserland zal hebben. Naar men weet, staan de Nederlandsche Banken er heel wat beter voor dan de Zwitsersche, mede doordien zij hun Duitsch belang tijdig hebben weten te rug te brengen tot een betrekkelijk ge ring bedrag, terwijl bovendien de noo dige voorzieningen voor eventueele ver dere verliezen zijn getroffen- Men mag aannemen, dat het bedrijf voor de Ne derlandsche banken in het afgeloopen jaar weder loonend is geweest, zoowel wegens den grooteren omvang der ef fectenzaken en de groote bedrijvigheid op de valuta-markt als wegens den hoo gen stand der rentekoersen in een groot deel van het jaar. De verwachting', dat de financieele resultaten dezen beteren gang van zaken zullen weerspiegelen, leidt tot een goede vraag naar deze bankaandeelen, vooral van de zijde van beleggers. Na de jaarswisseling heeft de beleg- gingsvraag zich ook weer in toenemende mate tot de obligatiemarkt gewend en vooral Nederlandsche en Ned. Indische staatsfondsen hebben hiervan geprofi teerd. De 4 pet. Nederlandsche leenin gen noteeren nog slechts een fractie be neden den parikoers; in hun koersstand worden zij slechts overtroffen door en kele provinciale leeningen, nl. de 4 pet. soorten der Provincie Zuid-Holland. Deze verheugt zich in een bijzonder goed crediet, en als eerste der binnenlandsche openbare lichamen kon zij dan ook reeds weer met een 4 pet. leening aan de markt komen, die slechts 34 pet. bene den den parikoers werd aangeboden. Voor de overige provinciale en gemeen- teleeningen was de stemming in de af geloopen week eveneens vast en ook de pandbriefmarkt kreeg een deel mee van de vraag, voortspruitend uit de be hoefte naar belegging van de bij de jaarswisseling beschikbaar gekomen mid delen. Het leeuwendeel der belangstelling richtte zich echter op de aandeelen- markt en deze toeneming der kooplust kwam in des te ruimere mate in het koersverloop tot uiting, omdat er slechts weinig materiaal aan de markt komt Vooral aan de vraag naar scheepvaart- aandeelen kon slechts tegen voortdu rend oploopende koersen worden vol daan. Verschillende dezer fondsen boek ten dientengevolge sinds het begin van dit jaar een koerswinst van 10 pet. of meer. Kon. Paketvaart overschreed den pari-koers met 10 pet., waarbij ge ruchten liepen over de mogelijkheid van ■een hervatting der dividenduitkeering over het afgeloopen jaar. Het bericht, dat de maatschappij in verband met het tekort aan scheepsruimte van den laat sten tijd een order heeft geplaatst voor den bouw van een nieuw schip, droeg mede tot de vaste stemming bij. Aan de plaatsing van deze order (bij de Nederlandsche Scheepsbouw Mij.), mag vooral ook daarom beteekenis wprden gehecht, omdat er eens te meer uit blijkt, van welk een direct belang een verbetering van den economischen toestand in onzen Oost ook voor het Nederlandsche bedrijfsleven kan wor den, ,alleen reeds door het plaatsen van bestellingen voor langen tijd achterwe ge gelaten vernieuwingen en uitbreidh, gen. Het staat wel vast, dat de gang van zaken bij de Indische scheepvaart- mijen in den laatsten tijd veel gunstiger is geworden; zoo moet de Stoomvaar* Mij. „Nederland" haar afschrijvingen thans weer verdienen, wat als een be langrijke vooruitgang is te beschouwen, al kan van hervatting van de dividend betaling voorloopig natuurlijk nog geen spr.ake zijn. Gunstige riividendgeruchten liepen er ook omtrent Koninklijke Petroleum; het ■heet dat deze haar uitkeering van 6% tot 9 zal verhoogen en in verband hiermede trad ook voor dit fonds een verdere koersstijging U,n. Daarentegen daalden aandeelen Redjang Lebong scherp in koers, op het eindelijk losge komen officiëele communiqué, dat na de hooggespannen verwachtingen teleur- stelde. Het blijkt nl., dat de ertsproduc tie in 1936 vermoedelijk nog zal kunnen worden gehandhaafd, doch dat het goud gehalte lager zal worden. Een verder diepteonderzoek van de mijn zal we gens de hooge daaraan verbonden kos ten niet plaats vinden. Van de leidende industriëele fondsen waren vooral aandeelen Unilever ge vraagd, speciaal van de zijde der Lon- densche arbitrage. De prijsverbetering van tal van producten, waarbij het Uni- lever-concern belang heeft, zal zich, naar men mag aannemen, in de financi- ëele resultaten van deze onderneming weerspiegelen. Aandeelen Philips' trok ken aanvankelijk eenige kooplust, maar brokkelden later in koers af. Daarte genover konden een geheele reeks min der courante binnenlandsche industri ëele fondsen (van Gelder's Papier, Ned. Scheepsbouw, Werkspoor, Hollandsche Draad- en Kabel, Ned. Kabelfabr., enz.) een koersavans boeken, waarmede de gunstigere verwachtingen van het pu bliek over den gang van zaken in het nieuwe jaar duidelijk zijn gedemon streerd. De Indische cultuurafdeeling bleef bij de algemeen vaste tendenz niet ten ach ter. Van suikeraandeelen waren het vooral H.V.A.'s, die van de herleving der vraag profiteerden, wegens de groo te belangen, die deze onderneming heeft bij talrijke producten, welke den laat sten tijd in prijs zijn gestegen. In rub- beraandeelen was voor het eerst sinds verscheiden weken ook weer meer be weging; in aansluiting op de jongste prijsverbetering van het product en de optimistische verwachtingen ten aan zien van de statistische positie der rub- bermarkt liepen de noteeringen over de geheele linie op. Ook voor tabaksaan- deelen blijft nog' altijd goede kooplust bestaan, ondanks het koersavans, dat deze fondsen reeds achter den rug heb ben. Thee-aandeelen werden eveneens in de koersstijging betrokken en de aan deelen van Indische handelsmijen (Lin- deteves, Internatio, Moluksche, Tels, enz.) zetten hun koersstijging voort. Zoo is het nieuwe jaar voor de Am sterdamsche beurs wel in een bijzonder opgewekte stemming geopend. Men mag slechts hopen, dat de beurs niet in over drijvingen vervalt, omdat teleurstellin gen dan niet zouden kunnen uitblijven. WcU Ls die rueuMte HONIG'S KALFSSOEP (lngez. MedJ „Wat zou dat?" vroeg Oliver. „U zult hem er toch niet tytzetten?" vroeg Matthew rangstig bezorgd. „Hij, heeft zijn ouden vader en moeder bij zich inwonenze zullen hun dagen zoo graag onder het oude dak willen 'slijten. Ik zou niet graag hebben, dat zij er last van ondervonden, meneer Cars dale." „Laat dat maar aan mij over. laat dat maar aan mij over! Ik zal doen wat recht is! En met Cullingworth en zoo ook. laat dat maar aan mij over! Kom, Matthew, nu ga ik maar naar huis toe. Nou dandus jij ontmoet me Donderdag op het kantoor van Har- greaves? Zorg, dat je er om twaalf uur bent. En in dien tusschentijd mondje dicht hoor!" Buiten namen ze afscheid, Oliver n,am het pad, dat door de heide naar, zijn huis voerde en Matthew volgde het karrespoor, dat naar de hoeve leidde. Het sloeg twaalf uur op den ouden to renklok, toen ze het dorp verlieten-en Oliver moest even lachen. Hij had zich zelf voorgenomen dien morgen een groot stuk werk ,uf te doen en het was gebeurd ook. Hij keek in de vallei neer met een nieuwe gewaarwording. Hij en Joe Bickerdyke waren nu de eenige ei genaars er van, Matthew Scarpe liep op weg naar huis zijn hersens te pijnigen om een antwoord op de vragen, die zijn moeder hem vast en zeker stellen zou. En zoo dra hij d,an ook thuis was en aan tafel zat om te gaan eten, kwam ze er mee aandragen. „Wat moest Carsdale van je hebben I Matthew?" vroeg ze zonder eenige in leiding. Matthew was er op voorbereid. Hij hiëld zich onverschillig en nam mes en vork op om te beginnen. „Och, niet veel", zei hij. „Iets over 't maken van een sluis in de rivier* bene den bij de plaats van Abe Hoyland. iets met dat reservoirik snapte er het rechte niet van. Ik heb hem gezegd, dat hij met de rivier doen kon, wat hij wilde. dat het mij niet aanging. Miriam slikte die leugen gemakkelijk genoeg. Maar toch was haar gevoel van jaloersche bescherming van eigen recht er door opgewekt. „Zoo. zoo.... Ja, daar weet ik niet veel van ,af, jongen!" zei ze, „Maar ver geet niet, dat wij nog vischrecht in dat water hebben. Dat hebben we langs ons heele land, van het uiteinde van het bosch af tot Stone Corner toe. Pas op, d,at je nergens in toestemt, dat ook maar eenigen inbreuk op onze rechten zou kunnen maken!" „Kom, dat is wel in orde", zei hij sussend. „Carsdale zal heusch niets doen, wat niet recht is!" „Daar ben ik nog zoo zeker niet van!" bemerkte Miriam. „Hij is slim en geslepen, anders zou hij nooit zooveel geld bij elkaar gekregen hebben, dat zeg ik maar! Als hij wat wil met de ri vier, dan moet je Hargreaves er bij ha len, denk daarom Matthew!" „Ja, ja, ik z,al er Hargreaves wel eens over spreken. Maar het beteekent niets." Miriam ging er niet verder op door. Ze kende de geestesgesteldheid van haar zoon al lang en breed genoeg om te we ten, dat hij er niet veel verbeeldings kracht op nahielden dus n,am ze zijn verhaal aan voor kennisgeving. Maar toen hij Donderdagsmorgens naar Halfirth ging, herinnerde ze hem nog eens aan haar opmerkingen over het geval. „Nou, M,atthew", zei ze, hem tot de deur brengend, waar zijn ruwharige pon- ny op hem te wachten stond, „vergeet vooral niet vandaag eens met Hargrea ves te praten over wat Carsdale en die lui van de waterwerken eigenlijk wil len. Als je ze niet in de gaten houdt, dan zullen ze nog inbreuk op jouw rechten maken over de rivier. en als je eenmaal toelaat, dat ze aan je recht tornen, nou dan ben je het ook zoo goed als kwijt." „Ja, ja, dat komt wel in orde", zei Matthew. „Ik was toch van plan even bij Hargreaves aan te gaan!" Hij ging dan ook naar Hargraeves toe en nog wel voor den middag, voor dat hij Oliver gezien had. Maar Oliver was terstond na de transactie over het land naar den rechtsgeleerde gegaan, zoodat deze geheel voorbereid was op de komst van Matthew. Een beetje ver legen kwam Matthew bij hem binnen. „Ik reken, dat u wel erg verwonderd zult staan., meneer Hargreaves, als u hoort, dat ik mijn land heb verkochl", begon hij met een wantrouwenden blik op den rechtsgeleerde en diens papie ren. „Maar ja, ziet u, ik ben een beèt- ie beu geworden van het leven daar op die hei.... dat is geen leven voor ie mand, die graag wat vooruit wil komen Een gelijkmatige koersontwikkeling, die rekening houdt met de merites van elk fonds afzonderlijk, is nog altijd te ver kiezen boven een plotselinge, vaak on gemotiveerde hausse over de geheele linie. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: 4 Nederland 983499% 4 Ned. Indië 9734—98% Rotterd. Lloyd 39%44%44 St. Mij. „Nederland" 3843% Ned. Scheepv. U. 45)45654% H. V. Amsterdam 232%—239%—235% A'dam Rubber 106%—113%—110 Deli Batavia Mij. 181%189185% Philips 230—232%—226 Unilever 101—107—104% Kon. Petroleum 212222219. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSYNIë. De leider van de Nederlandsche Roo- de Kruisambulance in Abessynië, dr. Winckel, hoopt in het begin van de ko mende week met voorraden geneesmid delen en vergezeld van doktoren uit Addis Abeba naar Dessie te vertrekken. Tenzij de weersomstandigheden verbe teren, rekent men er op, dat het transport naar Dessie ongeveer drie weken zal duren. De oorzaak van het reeds eenigen tijd uitgestelde vertrek uit de Abessijnsche hoofdstad is al dus meldt United Press aan de Tel. te wijten aan den hevigen regenval van de laatste twéé weken. BELASTING OP PLEZIERREIZEN. Onjuiste berichten? In verband met de berichten om trent de belasting op plezierrei zen kan de N. R. C. mededeelen, dat de minister van financiën in den Nederlandsche Spoorwegen, den A.N.W- B. en de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer vertrouwelijk 't voorontwerp voor deze belasting heeft toegezonden met het verzoek er hem voor 15 December hun opmerkingen over te doen toekomen. De drie ge noemde lichamen hebben het vooront werp bestudeerd en er in een gezamen lijke conferentie overleg over gepleegd waarna zij een advies aan den minister hebben ingezonden, dat vrijwel vernietigend was voor het ontwerp. Men kan hieruit wel de gevolgtrekking maken, dat berichten als zou het definitieve ontwerp thans reeds gereed en aan den Raad van Sta te voorgelegd zijn, niet juist kunnen wezen. CONTROLEURS BIJ DE UITVOERING VAN DE STEUNREGELING. Bezwaren van het N.V.V. tegen oud-onderofficieren. Het Nederlandsch verbond van vak- vereenigingen heeft een brief gericht tot den minister van sociale zaken naar aanleiding van het besluit van den mi nister, volgens hetwelk onderofficieren, die gepensionneerd zijn of binnenkort voor pensioen in aanmerking komen, zullen worden aangesteld als gemeen telijke controleurs bij de uitvoering van de steunregeling. Het verbond zet uiteen, dat de bijzon dere arbeid, waar het hier om gaat, deskundigheid en tact vereischt, wes halve de personen hiervoor met groote zorg moeten worden gekozen. Voorts wordt er de nadruk op gelegd, dat voor al in dezen tijd iedere mogelijkheid ora het aantal werkloozen, niet gepension- in de wereld. ik zou liever wat meer om handen hebben, ziet u?" „Nou, dan heb je daar nu toch zeker wel kans voor", antwoordde Hargreaves die van Oliver wist, hoe hij het geval moest aanpakken en zich daar strikt aan hield. „Je hebt me daar maar geen goed zaakje gemaakt!.... Zoo'n prijs zou niem.and anders je er ooit voor ge geven hebben! Zesduizend driehonderd pond voor zoo'n lapje weiland.... nou, ik moet zeggen, je bent een boffert, Matthew Scarpe." „Alles goed en wel", zei Matthew, „maar ik ben bang.... voor wat de oude vrouw thuis er van zeggen zal!" Hij voelde bijna neiging om den advo caat te vragen het geval aan Miriam te vertellen, maar op dat oogenblik kwam Oliver juist binnen en moesten de noodige formaliteiten vervuld wor den. Op aandringen v,an Oliver had Hargreaves dag en nacht doorgewerkt om de benoodigde documenten in orde te brengen en zoodoende had Matthew nu in enkele minuten alle stukken ge- teekend. Hij ging toen naar zijn bank, gaf de cheque van Oliver ter bijschrij ving op zijn rekening en voelde zich toen een rijk man. Hij kon zich immers een groote, goed ingerichte boerderij in een andere streek koopenen als zijn moeder niet met hem mee wilde gaan, nou, dan zou hij moeten zorgen da* ze in het oude huis kon blijven le ven en zelf naar een vrouw omzien. (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5