=2* GOESCHE COUBANT^ü BINNENLAND. IEELAND. soes. WEER m WIND. BUITENLAND. Makalle door de Abessijnen bedreigd. NUMMER 8. TWEE BLADEN VRIJDAG 10 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Twee duikbooten voor Polen? VLISSIKGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. iOÖRD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. De jongste Italiaan- sche troepenversche pingen voor het Noor delijk front, waar de toestand critiek be gint te worden, be stemd. MIDDELBUBOSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Visssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per rogei, lagez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgse he Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bU het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7. regels 2.10, elke r'. m. 30 ct. Rubrissf „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. "xtra Bewijsnummers 5 cent 31 MINISTER COLIJN IN ZUID-FRANKRIJK. De „Johan de Witt" van de. Maat schappij „Nederland", aan boord waar van zich minister dr. H. Colijn en me vrouw Colijn bevinden, is gistermorgen te zeven uur de baai van Villefranche (Fransche Rivièra) binneng'evaren waar het schip het anker heeft laten vallen. De Nederlandsche consul te Nice, de heer Em. de Kuyper, liet zich onmiddel lijk na aankomst der Nederlandsche gas ten per motorbarkas naar de „Johan de Witt" brengen om den minister te be groeten. Ondanks den eenigszins storm- achtigen overtocht had de reis den heer Colijn zeer goed gedaan. Aan de kade te Villefranche werden de heer en me vrouw Colijn opgewacht door den heer H. Mouchet, prefect van het dep. der Zee-Alpen, die hen namens de Fransche regeering op Franschen bodem welkom heette en hun een aangenaam verblijf toewenschte. Na zich eenigen tijd met de aanwezigen te hebben onderhouden vertrokken de heer en mevrouw Colijn in een auto naar onbekende bestemming- WAT MINISTER DECKERS IN DENEMARKEN ZAG. De Nederlandsche minister van land bouw en visscherij, mr. dr. L. N. Deckers, die, als gemeld, ter bestudeering van de maatregelen, welke Denemarken heeft genomen ter bestrijding van de land bouwcrisis, eenige dagen te Kopenha gen heeft vertoefd, heeft in een onder houd met de Tel. nog een en ander ver teld, over den algemeenen indruk, dien hij bij zijn verblijf in Denemarken heeft opgedaan. „De hoeveelheid materiaal, die men mij hier op zoo vriendelijke wijze ter beschikking heeft gesteld, is zoo groot, dat ik natuurlijk nog niet in staat ben nu reeds vergelijkingen te maken tus- schen Nederland en Denemarken. Ik kan dus ook niet zeggen, welke in De- nemavken toegepaste maatregelen, ook Wel heb ik echter opgemerkt, zoo ging minister Deckers verder, dat men in Denemarken de oplossing der nati onale problemen met succes heeft ter hand genomen. Ik hoop dan ook, dat ik van al hetgeen ik hier gezien heb, iets ten nutte van Nederland zal kun nen gaan toepassen." „Het stelsel volgens hetwelk men in Denemarken na de ingekrompen af zetmogelijkheden voor bacon de var kensproductie in de afzonderlijke land bouwbedrijven onder controle heeft ge steld, heb ik, aldus de minister, met bij zondere aandacht bestudeerd, evenals de wijze, waarop de levering van slacht rijpe exportvarkens geschiedt. Zooals men weet, is daarvoor in Nederland apart kaartsysteem ingericht." Op een vraag of dat Deensche stel sel ook in Nederland nuttig gebruikt zou kunnen worden, antwoordde de minis ter: „Ik heb U al gezegd, dat het mij uit den aard der zaak nog niet mogelijk is geweest, al het verkregen materiaal, alle weten en verordeningen, die ik hier heb leeren kennen, te hestudeeren; ik kan dus ook de mogelijkheden, die zij voor Nederland bieden, thans onmogelijk reeds beoordeelen. Dit kan ik U echter wel zeggen, dat ik over de resultaten van mijn bezoek aan Denemarken zeer tevreden ben." HET BESTUUR. VAN DE A.V.R.O. De Radio-Bode meldt, dat aan de al g'emeene vergadering van de Avro zal worden voorgesteld den heer G- de Clercq, thans waarnemend voorzitter, definitief tot voorzitter te benoemen De heer De Clercq is in verband hier mee afgetreden als penningmeester en in zijn plaats is de heer J. Corver in Den Haag tot penningmeester benoemd. DE NEDERLANDSCHE HANDELSBALANS. Blijkens mededeeling van het Cen traal Bureau van Statistiek bedroeg de waarde van den Nederlandschen invoer zonder goud en zilver in December 1935 f 73 millioen {v.j. 75 millioen) en van den uitvoer f 52 millioen (v.j. f millioen). y De waarde van den invoer over 1935 bedroeg f 936 millioen (v.j. f 1.038 mil lioen) en die van den uitvoer f 675 mil lioen (v.j. f 712 millioen). Het percentage van den invoer ge dekt door den uitvoer bedroeg in De cember 71,2 (v.m. 70,4, v.j. 74,6) en in 1935 72,1 (v.j. 68,6). die 56 Naar de Tel. verneemt worden se dert eenigen tijd in ons land besprekin gen gevoerd over het voor rekening van de Poolsche regeering hier te lande doen bouwen van twee onderzeebooten. De onderhandelingen hieromtrent zijn nog niet geëindigd, al schijnt er een goe de kans te zijn, dat binnen afzienbaren tijd de nog bestaande moeilijkheden tot oplossing zullen kunnen worden ge bracht. Verschillende factoren spelen evenwel in dezen een rol. DE VESTIGINGSEISCHEN VOOR MIDDENSTANDSBEDRIJVEN. Omtrent het komende wetsontwerp tot iet stellen van vestigings-eischen voor middenstandsbedrijven, dat thans om ad vies aan den Raad van State is verzon den, verneemt het Ned. Weekblad voor Kruidenierswaren, dat het in het voor nemen van de regeering ligt, de vesti gings-eischen te beperken tot vakkun digheid en financieele draagkracht; ten zij de Raad van State anders adviseert en de regeering dit advies mocht volgen, zal de behoefte dus niet tot de eischen worden gerekend, DE SLACHTOFFERS VAN DE UIVER. Stoffelijk overschot in Februari naar ons land. De regeering van Irak heeft thans toe stemming verleend tot het overbrengen van het stoffelijk overschot van vier der slachtoffers van het in December 1934 bij Rutbah Wells verongelukte K.L-M.- vliegtuig Uiver. Omstreeks midden Februari zal het vervoer naar Nederland plaats hebben. 9.235.000 6.000.000 1.167.000 138.738 DE RAMPZALIGE TOESTAND IN DE OESTERCULTUUR. Men schrijft ons uit Ierseke: De oesterverzending uit Zeeland wordt het beste geïllustreerd met cijfers. Was verleden jaar December reeds een achteruitgang van 30 pet. bij dezelfde maand in 1933, ditmaal is het in December weder 36 minder. Uitvoer 2e halfjaar 1932 13.500.000. 1933 10.300.000 1934 6.900.000 1935 4.474.000 terwijl ook de prijs met 40 pet. is achter uitgegaan. Nog veel erger wordt het als men b.v. Engeland alleen bekijkt. Uitvoer 1930/31 n. Engeland 18.700.000 1931/32 12.200.000 1932/33 1933/34 1934/35 Dit seizoen tot 1 Januari Ook Duitschland toont na 1933 een achteruitgang van 75 pet. België van 80 pet. Werd de uitvoer van oesters in 1930 b.v. op 1 200.000 geschat, die is het eerste halfjaar van dit seizoen niet grooter dan goed 100.000, Cijfers zijn dor, maar leerzaam. Vele bedrijven die op de een of andere ma nier gesteund worden kunnen daardoor kunstmatig in 't leven gehouden wor den, maar wat moet er met de oester cultuur gebeuren. Het zal die moeten worden gesteund? De pachten vanwege den Staat zijn voor 1935 95 kwijtge scholden dat was natuurlijk al een ver betering, maar dat is geen hulp in den directen zin. Nu gaat het natuurlijk moeilijk om de menschen oesters te la ten eten tegen goeden prijs. Bovena' zijn de schelpziekte en de slipper lim ped een handicap. Hadden we aanvan kelijk nog de hoop, dat de aangekochte voor 100.000 Fransche zaaioesters onder de diverse kweekers zouden worden gedistribueerd, ook dat zal niet doorgaan. De vraag rijst onheilspellend: Waar zijn we aan toe? Het antwoord schijnt niet anders te kunnen zijn, dan aan den ondergang. SLEEPSCHIP OP DE WESTER- SCHELDE GEZONKEN. Tengevolge van den hevigen Zuid westerstorm is het Belgische sleepschip „Cesarina" op de Westerschelde ten hoogte van Baarland gezonken. Bij goed weer waren gistermiddag de sleepboot „En Avant" met genoemc sleepschip en een tweede dergelijk schip de „Prudentia" van Hansweert vertrokken. Beide sleepschepen waren met zand geladen. Buitengaats werd de sleep door een hevigen storm overval len, hooge zeeën sloegen over de sche pen heen en de sleepschepen raakten Wees niet bedroefd, dat elke dag moet gaan, dat ieder licht moet wijken, dat ook wij eens moeten glijden in den langen nacht, De Dood sloopt wel den vorm, maar niet het wezen. Joh. Reddingius. los. Het mocht de bemanning van de „En Avant" met groote moeite geluk ken schipper Simons met zijn familie van de Cesarina te redden voordat dit schip zonk, terwijl ook schipper Simons van de „Prudentia met zijn familie aan boord van de sleepboot werd genomen. Op weg naar Terneuzen praaide de sleepboot „Hoogezand" de „En Avant" en nam de geredden over, terwijl deze sleepboot op zoek ging naar de „Pru dentia", het niet gezonken sleepschip. Met veel moeite slaagde men er in een persoon op dit schip te brengen, die nu een tros vast maakte. Ofschoon deze tros herhaaldelijk dreigde los te siaan, is het schip toch veilig in de haven van Terneuzen binnen gebracht. Hedenmorgen zijn sleepbooten uitge varen om naar de „Cesarina" te zoeken. Besmettelijke ziekten. In de week van 29 December 1935 tot en met 4 Jan. 1936 kwamen in onze pro vincie voor 7 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Middelburg, 2 te 's Heer Arends- kerke en 1 in ieder der gemeenten Clin- ge, Goes en Zaamslag. l)e collecte voor het plaatselijk Crisiscomité bracht deze week f 71,52 op. Declamatie Jac. van Elsacker. Voor „Wetenschappelijke Belangen' trad gisteravond in Schuttershof de heer Jac. van Elsacker, te Rotterdam,, op. De hr. Van Elsacker had een gevari eerd programma samengesteld, hoewel zijn onderwerpen meest van ernstige strekking waren. Hij opende den avond met „Wij" van Garnie Stuweling, ge volgd door „Vrede op Aarde" van J. H. de Groot. Verder noemen we nog een fragment uit „Kleine man, wat nu? van Hans Fallada, „Kerstgeschenk" van Top Naeff, en als meer komische num mertjes „Klokslag 10", van Willy Cor- sari, en „Een bofferd" van Ali van WyheSmeding. Werden de nummers van ernstige strekking onder doodsche stilte en met ontroering aangehoord, bij de komische wist de hr. v. Elsacker een gullen lach te ontlokken. In alle opzichten was zijn declamatie gaaf en pakkend, bracht hij de strekking van poezie of proza zuiver en sterk tot uiting. De voorzitter de hr. Van Ballegoijen de Jong, dankte den hr. Van Elsacker in welgekozen woorden voor den mooien avond, en was daarbij, zooals uit het ap plaus bleek, den tolk der aanwezigen. Paard op hol. Hedenmorgen sloeg op den Koude- kerkschen weg een paard, gespannen I voor een kar op hol rende de Badhuis straat door. Ter hoogte van hef. Betje Wolfsplein mislukte een poging om het paard te grijpen. Eerst op het Bellamy- park is het hollende dier tot staan ge bracht. Persoonlijke onglukken waren niet veroorzaakt, doch de wagen was deerlijk gehavend, ARNEMUIDEN. Wederom is een gental motorvisschersvaartuig'en naar IJmuiden vertrokken, om aldaar de gar- nalenvangst uit te oefenen daar geble ken is dat daar meer garnalen gevangen worden, dan aan de Zeeuwsche kust. KLOETINGE. Gisteren vergaderde de Werkmansver. Samen Sterk in de ge meente herberg. De vergadering was goed bezocht, en stond onder leiding van den heer G. Korstanje, Uit het jaarver slag bleek, dat de gezondheidstoestand over het algemeen goed was- Uit de re kening van den penningmeester bleek, dat de inkomsten bedroegen f 263 en uitgaven waren f 285, zoodat er een te kort in de kas moest worden geboekt. Iets dat bijna nog nooit gebeurde. Doch gezien, de slechte tijden trachtte men de contributie zoo laag mogelijk te stel len, om zoo mogelijk ook langs dezen weg eenige verlichting' te brengen. Op de vergadering heerschte een zeer goe de stemming en hoop vol gaat men dan ook het nieuwe jaar tegemoet. KORTGENE. De declamatrice, me vrouw M. Emeis-Van Buuren uit Rot terdam, trad Donderdagavond voor het departement Noord-Beveland van het „Nut voor 't Algemeen" op. De voorz., de heer G. F. Maris open de, waarna de declamatrice op boeiende manier, een 12-tal stukken voordroeg. Ernst en luim wisselden elkaar af. Dat het publiek de voordracht van mevrouw Emeis ten zeerste waardeerde bleek wel uit het vele en gulle applaus. De zaal van „De Korenbeurs" was goed be zet. ONGELUK OP HET VLIEGVELD. HAAMSTEDE. Woensdagmiddag kwam het toestel 497 uit Soesterberg, bestuurder luitenant v. Enst, waarnemer luitenant de Bakker, tijdens een oefe ning, door een verkeerde manoeuvre bij de landing zoodanig terecht, dat het landingsgestel gekraakt werd en het toe stel op z'n kop kwam te staan. De bei de inzittende officieren bleven onge deerd. Door den burgemeester van Haamstede en de politie is een onderzoek ingesteld. Het lijk van den verdronken stoker gevonden. TERNEUZEN. Gisteravond is men er in g'eslaagd het stoffelijk overschot van den stoker J. D. uit de machinekamer van de gezonken sleepboot „Walvisch" te bergen. Het zal overgebracht worden naar Hansweert, de geboorteplaats van J. D. Het schip is buiten de vaargeul ge bracht. Aanvaring. TERNEUZEN, Tengevolge van den Zuidwesterstorm is het van Gent ko mende Spaansche stoomschip Galdamus in aanvaring gekomen met het op het kanaal bij Terneuzen liggende Deensche stoomschip Gudrun- Laatstgenoemd schip bekwam averij aan den bakboords boeg. De Galdamus is op het kanaal vastgemeerd in afwachting van een in te stellen onderzoek naar eventueele scha de, en voor het vaststellen der cautie. CADZAND. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.965 per sonen (502 m. en 463 v.) Er werden in 1935 geboren 6 jongens en 10 meisjes; vestigingen 24 m. en 20 v. pers.; overle den 5 m. en 10 v. pers.; vertrokken 19 m. en 18 v. pers. (Bevolking einde 1934; 957 personen). Middelburg, 10-I-'36, Donderdag hoog ste luchttemperatuur 12.1 °C (54 °F); laagste 11.7 °C (53 °F). Heden 9 h; 8.5 °C; 12 h: 12^ °C. 7.2 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 758 mm; laagste 752 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.0 mm te Perpignan; laagste 718.9 mm te Ler wick. Verwachting tot morgenavond: Stormachtige tot krachtige, later af nemende Z.W. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, af en toe regenbuien, later iets kouder. Zon op: 8 h 08; onder: 16 h 07. Licht op: 16 h 37. Maan op: 19 h 37; onder: 9 h 07. L.K.: 16 Januari. Hoog- en Laagwater te Januari. Hoogwater. Vr. 10 S 2,12 14.35 Za. 11 2.47 15.11 Zo. 12 3.21 15.47 Vlissmgen. Laagwater. 8.51 20.56 9.27 21.29 10.02 22.00 Hoog- en Laagwater te Wemelöinge. Januari. Hoogwater. Laagwater, Vr 10 4.09 16.28 9.50 22.02 Za. 11 4.46 17.04 10.26 22.37 Zo. 12 5.21 17.39 11.00 23.08 saasaHewssszseaBBB De oorlog in Oost-Afrika. Uit nadere berichten van het Noor delijk front valt thans inderdaad ,af te leiden, dat de Abessijnen er de laatste dagen in geslaagd zijn het grootste deel van het Tembien-plateau (ten N, W. van Makallé) te heroveren. Bij verrassing moeten de Italianen, die tijden den re gen geen aanval verwachtten, verjaagd zijn. De sterke afdeelingen van Ras Seyoem, die het karwei volbrachten, schijnen nu verder op te rukken en de verbindingen met M,akallé te bedrei gen. De situatie aan het Noordelijk front lijkt dan ook zeer critiek voor de Ita lianen te worden en het is wel aan geen twijfel onderhevig, dat de groote hoe veelheden nieuwe troepen, die de laat ste dagen naar Oost-Afrika zijn vertrok ken, daar zeer noodzakelijk^ zijn. Te Rome is men van meening, dat ook de divisie Alpenjagers, die thans onder weg is naar het front, bestemd is voor het Tigre-gebied. Men is daar van mee ning, dat de Italianen nog voor het be gin van het regenseizoen een nieuw offensief willen openen, w,aarbij zij hun linie tot Amba Aladji, dat den laatsten tijd intensief door de Italiaansche vlieg tuigen is bestookt en dat op een afstand van ongeveer 170 kilometer Zuidelijk tn Mak,allé ligt, naar voren willen brengen. Het gebied tusschen Am6a Aladji en Makallé is echter zeer moei lijk begaanbaar. Er zijn hooge bergen en nauwe ravijnen, terwijl Aimba Alad ji zelf op een moeilijk bereikbaar rotsplateau ligt, dat zeer lastig te ne en zal zijn. De Abessijnen zijn hier strategisch zeer sterk in het voordeel. Het is echter de vraag of de Alpenja gers op tijd zullen komen om een derge lijk offensief te ondernemen afgezien van de vraag, of deze troepen, die wel iswaar gewend zijn aan bergterrein maar niet aan groote hitte en aan tro pische regens hier hun befaamde kwa liteiten ten toon zullen kunnen sprei den want gelijk boven gemeld is, is het aan twijfel onderhevig of Makallé onder de Abessijnsche bedreiging van thans, nog wel houdbaar is voor de Ita lianen. Men kan er in ieder gev.al wel zeker v,an zijn, dat de Abessijnen er alles op zullen zetten, om den Alpenjagers voor te zijn. In het Zuiden is de toestand minder duidelijk. Van den inval van ras Desta in Italiaansch Somaliland komen geen berichten meer. De Alpenjagers. De divisie der Alpenjagers die te hulp snelt naar het Noordelijk front, werd in 1859 door Garibaldi opgericht, die deze troepen gebruikte voor zijn strijd tegen Oostenrijk. Na dien t.ijd wer den de Alpenjagers officieel bij het Ita liaansche leger ingelijfd. De manschap pen werden geworven uit de hooglan den; zij w.aren van jongs af aan gewend aan de moeilijkheden van het bergter rein. De opleiding van de manschappen werd altijd met bijzondere nauwkeurig heid ter hand genomen. Oorspronke lijk werd een compagnie gevormd door 4 officieren, 183 manschappen en 8 last dieren. Het waren keurtroepen, die be stemd waren voor de bewaking van de grenzen. Voor den wereldoorlog had Italië 8 regimenten met 26 bataljons en 78 com pagnieën. De soldaten droegen een Oos- tenrijksch jagerhoedje. De verschillen de bataljons werden vernoemd naar de dorpen, waar de soldaten vandaan kwa men. Tijdens het fascistische régime werd de divisie Alpenjagers uitgebreid. Zij gelden nog steeds als de elite troe pen van Italië.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1