De Ahessijnen vallen weer aan. BEURS- EU WISSELKOERSEN. VLISSINGEN. ZUID-BEVELAND. N00RD-SËVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. De garnaal- en mosselvisscherij in België. BINTEMUNDt Tembien geheel in hun handen Groote concentratie van Fran- sche oorlogsschepen in de Middellandsche zee. BEUBSTHEBMOMETEB «aa Donderdag. De vlootconferentie zit omhoog. BELGIE. AMSTERDAM, 9 Januari. Het eerste getal is de vorige «stee ring, daarop volgt de officieeie notee- ring van heden. Ned. 31 1000-4 99%—99%. Ned. 33 1000-4 99%—99%. Ned- 34 1000-4 99%—'99%. Certiiicaten-3 87%87%, O. Indie 34 1000-4 98%—98%. Denemarken Oblig. 1926-5 8483%. Engeland 1960-90 4 71—71. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 92 Japan 1924-6 57%—57%. Amsterdam 1933-5 100% Amsterdam 1934-4 99 's Gravenhage 1929-4% 101%101%. Rotterdam 1926-1930-4% 94%—94%. Zeeuws. Hyp. B-4% 93—93. Cities Service Cy. P. 1958 5 40%40%. A Amsterd. Bank 113%113%. C Rott. Bankver. 108%109%. A Twentsche Bank 8585. A Pref. Gruyter Zn A. 113%113%. A Pref. Jurgens A 101%101%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 399% A De Schelde N.B. 2627%. A Ver. Papf. v. Gelder 52%5 C Am. Car en Foundry 19%19%. C Am. Smelt en Ref. 34%—34%. C Stand. Brands 10% e.d,10%. C North Am. Cy. 17% e.d.—17%. A Born. Sum. H.M. 144146%. A Linde Teves en Stokv. 84%82. A Ned. Wol Mij. 80—81. A Singkep Tin M, 9394%. A J. C. Japan Ln. 3837%. A Rotterd Lloyd 44%44. A S. M. Nederland 4343%. A Amst. Thee C.M. 46% A Houth. Alberts 21%22. C Baltimore Ohio 11%10%. C Southern Pac. Cy. 15%15%. A Southern Rlw. 9%9%, C Union Pac- Rr. 69 e.d.69%. C Int. Nickel Cy. 2726%. halfjaarlijksche opruiming, seizoenop ruiming, balansopruiming, of inventaris opruiming. Voor opruimingen op andere tijden is de toestemming van de Kamer van Koophandel noodlg. Nuts-Spaarbank. Gedurende 1935 is bij de Nutsspaar- bank ingebracht f 1.367.800 in 11013 posten en uitbetaald f 1,358,289 in 6885 posten, Door uitgifte van 604 nieuwe Koek jes en afbetaling van 466 boekjes, steeg het aant,al spaarders tot 7376. In 1935 is aan rente bijgeschreven f 69.845 en op ultimo December was het totaal te goed voor de inleggers f 2.407.851. SCHIP IN NOOD. HANSWEERT. Het Belgische motor schip „Rosalie'' schipper Dupont gela den met loodoxyde van Sluiskil naar Duitschland passeerde in de Biezeling sche Ham een zeeboot waarvan de la ding ging werken. Het schip kwam in zoodanige positie te liggen dat het ge vaar liep om te slaan. De schipper trachtte toen het schip op de Molen plaat omhoog te zetten. Op de noodsig nalen van den schipper en van de zee boot is de sleepboot „En Avant 5" van hier uitgevaren, die de bemanning ge red heeft. De vrouw en een kind moes ten door het raam getrokken worden, die zaten in de roef. Men heeft getracht het schip recht te zetten, doch deze pogingen zijn tot dusver niet gelukt. IERSEKE. Met verwondering namen de mosselkweekers alhier kennis van het verzoek dat de mosselkweekers van Zeeuwsch-Vlaanderen voor de 3de maal richtten aan de ministers van landbouw en visscherij en waterstaat. Ze kunnen niet begrijpen dat er nog mosselkwee- kers worden gevonden die gebrek aan zaad hebben. Er is de laatste jaren zoo veel zaad gevallen dat het of voor niets was te visschen of anders voor een ap pel en een ei te koopen. In 1933 is er op de Westerschelde een berg eerste klasse mosselzaad gevallen dat gratis weggebracht kon worden. In 1934 dito onder Hellevoetsiuis jen in 1935 onder Vlissingen. De prijs van eerste kwaliteit fijn zaad daalde soms tot 0.25 a 0.30 per ton. En als dé natuur de kweekers geen parten speelt door storm of anders zins, zullen er van 't voorjaar bergen halfwassen mosselen zijn om verzaaid te worden. Nog wekelijks worden onder Vlissingen geheele vrachten mosselzaad gevangen en verhandeld. Dus dat het bedrijf gestaakt zou moeten worden is nonsens. Of het nu raadzaam zou zijn de vele dammen, pieren en kribben langs de Nd.zee kust te verhuren is een twee de vraag. Maar voor het mosselbedrijf is het geen levensëisch. Deskundigen schatten de aangevoerde hoeveelheid Belgische mosselzaad (van de Belg, kust) op pl.m. 16000 ton welke meestal tot den prijs van f 1 de ton zijn verhandeld. KATS, Woensdagavond werd alhier in de Ned. Herv. Kerk door het Groene Kruis ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan der vereeniging een filmavond gegeven. De voorzitter, de heer M. de Regt opende met een hartelijk welkom voor de groote opkomst. Hij hoopte, dat deze avond goede vruchten zou mogen dra gen. De film was getiteld: „Waar een wil is, is een weg". Zij heeft zeer zeker bij alle aanwezigen een diepen indruk achter gelaten. Hier werd duidelijk naar voren gebracht de bestrijding tegen de zoo zeer gevreesde ziekte de tubercu lose. Aan het slot dankte de voorzitter in het bijzonder het kerkbestuur voor het welwillend afstaan van het kerkgebouw. J. P. Stoffels, f TERNEUZEN, Na een langdurig ziek bed overleed alhier gisteren de heer J. P. Stoffels, die op 1 April 1918 als 17- jarige jongen in dienst trad bij den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wes terschelde. De overledene, die slechts den leeftijd van 34 jaar mocht bereiken hij was 31 Maart 1901 geboren was opgeklommen tot agent van den Dienst; welke functie hij sedert 1 Januari 1931 bekleedde. Een laat maar belangwekkend verslag. Door de administratie van het Zeewe zen in België wordt een jaarverslag uit gegeven over de zeevisscherij. Dit ver slag verschijnt in den regel met vrij veel vertraging. Zoo gaat 't jongste rapport over het jaar 1934. Toch is het voor Zee land belangwekkend na te gaan welke de situatie is in de Belgische zeevis scherij, te meer waar over 1934 de con- tingenteeringspolitiek reeds sterk haai invloed deed gevoelen, terwijl er boven dien, zooals uit het jaarverslag blijkt, over nieuwe plannen werd gesproken. In het yerslag komt allereerst 'n over zicht voor van de werkzaamheden van den Hoogen Raad voor de Zeevisscherij gedurende het jaar 1934. Onder de be langrijke problemen, waarmee de Hoo- ge Raad zich had bezig te houden, be vond zich de kwestie van den invoer van garnalen. Een voorstel tot stichting van een garnalenpellerij te Nieuwpoort werd door een buifenlandschen handelaar ge daan. De Hooge Raad was de meening toegedaan, dat dit voorstel kon worden verwezenlijkt, op voorwaarde, dat de onderneming een vergunning bekwam voor den invoer van gepelde garnalen uit het buitenland in de verhouding van 50 van zijn Belgische productie. Ten hoogste zouden twee buitenlandsche garnaalbooten worden gebruikt. De Hoo ge Raad adviseerde verder dat een streng toezicht op de productie en den invoer moest worden uitgeoefend en dat eventueel aan Belgische ondernemingen dezelfde voordeelen moesten worden j toegestaan. j Naar de „Tel." meldt, werd door een Nederlandsche firma uit Brouwershaven bedoelde garnaalpellerij opgericht. Dit voorbeeld werd kort daarop gevolgd door een paar Belgische ondernemingen, n.l. te Zeebrugge, Heyst en Oostende, terwijl onlangs nog een tweede Neder landsche firma een garnaalpellerij heeft geopend te Oostende met een afdeeling te Nieuwpoort. Uit het verslag blijkt verder dat er in 1934 in de garnaalvisscherij een pro bleem bestond, dat, thans nog altijd niet is opgelost en eventueel zal moeten worden behandeld bij de Belgisch-Neder landsche besprekingen tot herziening van het verdrag van 1839. In België be staat thans een sub-commissie, die daar omtrent een studie voorbereidt. Het betreft namelijk den invoer van garnaal van Breskens, door Bouchautsche vaar tuigen, als zoogenaamde garnaal uit de Westerschelde. Kr,acht'enis de Neder- landsch-Belgische overeenkomst van 1843 over de bevissching van de Wes. terschelde zijn de Belgen en Nederlan ders hier gelijkberechtigd. Hierdoor be staat de mogelijkheid dat Nederlandsche zeegarnaal als Scheldegarnaal wordt in gevoerd en door de Belgische garnaal visschers wordt er over geklaagd, dat zoodoende de contingenteeriingsmaat- regelen ten deele kunnen worden ont i doken. i Mosselen. Ook het verslag van de commissie j voor zeevisch en mosselteelt bevat be langrijke gegevens. Er werden proefnemingen gedaan om s op de Belgische kust een mosselcultuur S te vestigen. De commissie concludeert, j dat de Belgische kust zich niet voor een I groote mosselcultuur leent. Te Nieuw- poort, Zeebrugge en Heyst werden klei ne lcweekerijen opgericht door particu lieren, die in zekere mate tegemoetko ming verdienen. Maar v,an een aanstu ren op een grootere cultuur kan er geen sprake zijn. f Een andere kwestie is echter die van het trekken van mosselzaad. Voor d" eerste maal werd in België daaromtrent een statistiek opgemaakt, Aan de eige- j naars van 10 booten te Bouchaute en 9 te "Zeebrugge werden vergunningen ver leend. Er werden 109 reizen gemaakt en 551.100 kilo mosselzaad getrokken. De wenschelijkheid werd onderzocht het trekken van mosselzaad op de Belgische kust geheel of gedeeltelijk in aanbe steding te geven, doch een beslissing blirkf nog niet te zijn gevallen. Ook op het gebied van het oester- Duitschl. '30 1000-5 22%—22%-%. A Koloniale Bnk. 48%47%. A N.l. Hbk. 1000 85%—85%-86%. C Ned. H. M. 10C0 129%—129%. A Alg. Kunstz. U. 26%—26%-26. A v. Berkels Pat. 46—47%. C Calvé-Delft 60%—60-%. A C. Suiker Mpij. 108%109. A Ned. Ford A.M. 244249. A Philips Gem. B. afg. 228—226%-25%. C Unilever 106%104%-05. C Anaconda Cop. 17%17%-%. C Bethlehem St. 33%—31%-31. C Kennec Copper 17%17%, C Un. States Leather 5%5%. C U. States St- C. 29%—29%-%. A A.N.I.E.M N.B. 170—168 A Kon. Petr. Mpij. 221 219%-18% C Contin. Oil Cy. 20%21%. C Phillips Petr. Comp 2424%. C Shell Union O-C. 9%9%-%. kweeken werden proefnemingen gedaan. In de handelshaven te Nieuwpoort wer den onder de leiding van een speciale commissie, die wordt gepresideerd door professor Damas, diverse middelen aan gewend om het broed op te vangen van op rechte of op platte kaders liggende oesters. De resultaten hebben echter niet aan de verwachtingen beantwoord. Dit zou moeten worden toegeschreven aan het snel verwijderen der larven bij de herhaalde vernieuwing van 't water, of wel aan den ziekelijken toestand van de Zeeuwsche oesters, die voor de proeven werden gebruikt. Betere resultaten wor den verwacht van een gebruik van vol komen gezonde oesters. Ook in de spuikom te Oostende wer den Zeeuwsche oesters neergelegd, doch ook hier was het sterftecijfer hoog. Het is duidelijk gebleken, dat, om met eeni- ge kans op welslagen oesterkweekproe- ven in deze kom te doen, zelfs met vol komen gezonde oesters, het water op regelmatige wijze moet kunnen worden ververscht. Daarom zullen door den spe- cialen dienst der kust in de oude wip- deuren van deze kom kleine sluisdeuren worden aangebracht. De oorlog in Oost-Airika. Volgens berichten uit Addis Abeba zouden zich thans aan het Noordelijk zoowel als aan het Zuidelijke front weer groote gevechten ontwikkelen. In het Noorden zouden de troepen van Ras Kassa en Ras Seyoem gebruik hebben gemaakt van het plotselinge intreden van den regentijd om met krachtige afdeelin- gen hun reeds eerder begonnen op- marsch ten Westen van Aksoem voort te zetten. De Italianen zouden zich op verbitterde wijze verzetten en genesteld zijn in blokhuizen, machinegeweerstel lingen en terreinversterkingen. Verder melden de Abessijhen, dat ze thans geheel Tembien in hun bezit hebben. De Italianen zouden hier op de vlucht zijn geslagen. Ook de legergroep van Ras Desta in het Zuiden heet tot den aanval te zijn overgegaan. De Abessijnen zouden hier straalsgewijze in drie verschillende co lonnes oprukken. De eerste colonne zou optrekken naar Jet (ten O. van Dolo) de tweede naar Loeg (ten Z. van Dolo en de derde langs de grens van Kenya naar Dolo. Ras Desta zou 60.000 man tot zijn beschikking hebben. Omtrent den toestand in Tembien wordt nader uit Dessie gemeld, dat dè Italianen op hun terugtocht kerken in brand zouden hebben gestoken. Van Italiaansche zijde wordt intusschen te gengesproken, dat men Tembien heeft prijsgegeven. De vlootbewegingen in de Mid dellandsche Zee. De Engelsche bladen publiceeren groot opgemaakt de berichten over het samentrekken van de Franschje vloot in de Middellandsche Zee. Een uitvoerig bericht uit Parijs maakt er melding van, dat ruim 90 Éransche oorlogsschepen van ,alle klassen op 20 Januari in de Middellandsche Zee of in de nabijheid daarvan zullen kruisen. Op dien dag komt te Genève de com missie van achttien bijeen, waarvan men aanneemt, d,at zij beraadslagen zal over een olie-embargo. Het optreden van nog twee andere Fransche eska ders wordt in eenige Fransche kringen geinterpreteerd als een bewijs er voor, dat de recente besprekingen tusschen de Britsche en Engelsche vlootdeskun- digen vrucht gedragen hebben. Ondanks de reserve, die in officieeie kringen in dit opzicht in acht wordt ge nomen, verluidt, dat deze vlootbewe gingen wellicht een gevolg geacht moe ten worden van de herhaalde Fransche beloften zich gereed te houden tot het C Tide Water Ass. Oil 9%9%-9%. A K.N. Stoomb. Mij. 12%12%-%. A Ned. Scheepv. U. 54%—55-53%. A H.V. Amsterdam 238%-^235%-36. A Java Cult. Mij. 128128%. A N, I. Suiker U. 112113. A Deli Batavia 186%—189-85. C Deli Mij. 1000 202%—202%-03. A SenemHah 201%199. A Amst. Rubb. C. 112%—111 -10% A Deli-Bat. Rubb. 69—68%-68. A Hessa Rubber 87%87%, A Serbadjadi S.R. 64% 63%. Prolongatie 2%2%. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 8 Jan. 7.27% 59.27% 9.71% 24.81 47.92% 32.50 1.47% 9 Jan. 7.27 59.26 9.73 24.81 47.94 32.50 1.47 Obl.markt Tabak H.V.A. Philips Unilever OUe Robber Suiker verleenen van bijstand in geval van een Italiaanschen aanval op de Engelsche schepen in de Middellandsche Zee. Engeland trekt schepen terog. Vermoedelijk in verband met deze concentratie van Fransche schepen, zal Engeland een viertal groote slagsche pen, waaronder de befaamde „Hood" uit Gibraltar terugtrekken. Maandag a.s. varen ze naar Engeland. Ze zullen echter door vier andere, minder om vangrijke worden vervangen. Een Duitsche ambulance naar Abessynië. Uit Berlijn wordt gemeld: Naar men hier verneemt heeft het Duitsche Roode Kruis het plan, om bij te dragen aan het Werk van het inter nationale Roode Kruis in Abessynië, door een ambulance uit te rusten en deze met artsen, verplegers en genees middelen naar Abessynië te zenden. De besprekingen tusschen het interna tionale Roode Kruis-Comité en het Duit sche Roode Kruis zijn nog gaande. Men wijst er hier met nadruk op, dat een zenden van een ambulance naar Abessynië geenszins beteekent, dat men stelling neemt voor Abessynië, De politieke actie van de Ita lianen, Reuter meldt uit Addis Abeba: Volgens een officieel communiqué van de Abessijnsche regeering, hebben de Italiaansche vliegtuigen op 5 en 6 dezer boven het geheele Tigré-gebied pamfleten v,an den volgenden inhoud omlaag geworpen: „Aangezien de Abessijnsche regeering uitsluitend het belang van de provin cie Shoa*) wenscht te dienen, waarvoor zij alle andere provincies gebruikt, blijkt wel, dat zij niet geschikt is om geheel Abessynië te besturen. Ontruk u aau deze slavernij en leef in vrede voor uw eigen land." Het bombardement van de Zweedsche ambulance. De Zweedsche regeering heeft ot (fis- verre, in strijd met anders luidende be richten, nog geen stappen gedaan in ver band met het bombardeeren van de Zweedsche Roode Kruis-ambulance door Italiaansche vliegers. Naar te Stockholm verluidt en naar o.a. „Aftenbladet" weet te melden, zou een desbetreffende beslissing v,an de Zweedsche regeering eerst genomen worden na het ontvan •ien van de daartoe noodige bescheiden. Daartoe behoort o.a. ook het rapport van den Italiaanschen opperbevelheb ber onder wiens ressort de vliegers hun actie ten uitvoer hebben gelegd. Intus schen is een dergelijk rapport op dit oogenblik in Stockholm nog niet ont vangen. Ook de leiding van het Zweedsche Roode Kruis wacht nog een uitvoeri ger rapport over de aangerichte schade, teneinde daarnaar te kunnen afmeten welk vervangingsmateriaal i gezonden moet worden en welke eventueele scha devergoeding moet worden geëischt. Volgens „Aftenbladet" zou een protest te Genève mogelijk zijn. Frankrijk en de sancties. Minister-president Laval, die na eeni ge dagen rust weer te Parijs is terug gekeerd heeft gisteren een delegatie ontvangen van de organisatie van Fran sche producenten en van den bond tot bevordering van 't economisch verkeer. De delegatie wees op de gevolgen van de sancties tegen Italië voor den Fran schen handel. De delegatie verzocht de regeering voor het vlotmaken der han delssaldi in Italië ten bedrage van 450 millioen francs een voorschot- en dis- conteeringsysteem in te voeren. Boven dien uitte de delegatie het verlangen dat de banken en de belastingautori teiten bij vorderingen op Fransche on dernemingen, die getroffen zijn door de sancties tegen Italië, daarmede reke ning zouden willen nemen. Ten slotte uitte de delegatie nog den wensch tot minder strenge toepassing van het ver bod van aankoop van grondstoffen uit Italië voor de volgende voor Frankrijk belangrijke producten: hennep, zwavel parfum-ingrediënten, e.d. Volgens de „Echo de Paris" zou Laval op dit laat ste punt faciliteiten hebben toegezegd. Wat het ontdooien van de in Italië vast gevroren Fransche credieten eïi de voorschotten aangaat heeft Laval echter zijn antwoord nog voorbehouden. Shoa is het centrale deel van Abes synië met de hoofdstad Addis Abeba. Schepen Markt Amerika KoninkL m (Wettig gedeponeerd.) Italië en het Roode Krtfis, Terwijl de Italiaansche bladen er reeds herhaaldelijk cp gewezen hebben, dat de Abessijnen misbruik maken van het Roode Kruis, bevat thans voor de eerste maal ook het officieeie Italiaan sche legerbericht no. 91 een desbetref fende aanduiding. De „Lavoro Fascista" houdt zich in zijn editie van gisteravond met deze berichten bezig. Het blad be weert, dat van Abessijnsche zijde het teeken van het Roode Kruis misbrifikt wordt ter bescherming van troepen en munitie-opslagplaatsen. Italië heeft der halve het recht de bescherming van 't Roode Kruis op Abessijnsch gebied Piet meer te erkennen, aldus het blad. Een opstand in Godjam, Naar Reuter uit Addis Abeba meldt, loopt daar het gerucht, dat een opstan dige beweging, welke enkele dagen ge- ledën in de provincie Godj,am was uit gebroken, geëindigd zou zijn, dank zij de krachtige tusschenkomst van de in woners der provincie zelf, die op deze wijze hun trouw aan den negus hebben betoogd. Zij zouden aan dedzjas Asfaw, den aanvoerder van de troepen, die uit gezonden waren om den opstand te be dwingen, de drie hoofdaanstichters heb ben uitgeleverd, t.w. dedzjas G,asahan, dedzjas Hailoe een neef van ras Hailoê, en de zoon van dedzjas Wodadjo. De opstand was niet van beteekenis, doch had tot binnenjandsche moeilijk heden kunen leiden. Hij was niet van pro-Italiaanschen aard, doch een uiting van politieken naijver tusschen enkele kleine hoofdlieden, die gebruik maakten van den huidigen abnormalen toestand, In Abessijnsche kringen legt mén er den nadruk op, dat het waarschijnlijke échec van den opstand toont, dat de politieke eenheid des lands veel ster ker is dan velen dachten. De verdedi ging des vaderlands heeft deze een dracht bekrachtigd. De kans haar weer vlot te brengen, lijkt gering. De vlootconferentie te Londen, die gisteren na het Kerstreces weer bijeen kwam, zit omhoog. De Japanners heb ben een voorstel van Engeland, Frank rijk en Italië, om nu van een over eenkomst tot vermindering of stabilisa tie der maritieme strijdkrachten toch niets kan komen een vlootbouwwed- strijd te remmen door mekaar van me kaars bouwprogramma's op de hoogte te houden, van de hand gewezen. De Japanners willen daartegenover een maximum vastgesteld zien, dat voor alle vlootmogendheden zou gelden. Zij zou den op die manier met Engeland en Amerika op een lijn kunnen komen. En geland en Amerika willen er natuurlijk niets van weten. De conferentie is nu tot morgen ver daagd. Als morgen geen oplossing wordt gevonden, is de kans groot, dat de gede legeerden onverrichterzake huiswaarts moeten keeren. En dan kan dus het spel beginnen: bouwen maar, om mekaar te overtroeven. De welvaart in Palestina. Door een vergissing bij de correctie, is in de Kroniek v. d. Dag van gisteren over de welvaart in Palestina, een naam verkeerd gespeld: Hoofieu, zooals er abusievelijk stond, moet zijn Hoofien, Tragisch, Toen mej. R. van Esschen met haar kinderen van Brasselaet naar huis terugkeerde, per rijwiel, had zij het ongeluk in de rails te rijden van. de electrische tram en kwam zij zoo danig met haar hoofd op de rails te val len, dat zij onmiddellijk dood was. Haar beide kinderen stonden huilend bij haar om hulp te roepen, denkend dat ze niet kon opstaan, en niet beseffende, dat hun moeder al was overleden. De dokter, die ijlings ontboden was, kon niets anders dan den dood consta- teeren. Drama. Woensdagmorgen heeft een bewoner van Hal, een in de nabij heid van Brussel gelegen plaatsje, zijn vrouw met een revolverschot gedood. Vervolgens sloot de moordenaar zijn 4 kinderen in een kamer op, waarna de man zich op het dak verschanste. Van daar bedreigde de moordenaar de in middels verschenen gendarmes en de samengestroomde menigte met zijn vuur-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2