22* GOESCHE COURANT BINNENLAND. HANDEL EN NIJVERHEID. ZEELAND. mm EN WEND. NUMMER 7. TWEE BLADEN. DONDERDAG 9 JANUARI 1936. EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Electrische spoorlijnen. Dat Dampo- hoofd-bad heeft mij opgeknapt! Wat Miinhardt maakt is goed MIDDELBURG. iOES. MIDDELdURGSCHE courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regelt, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 cl. extra Bewijsnummers 5 cent. UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET- Feestdagen niet gerekend als arbeidsdagen. De Centrale Raad van Beroep heeft in hooger beroep dezer dagen een uit spraak gedaan, die van belang is voor de richtige uitvoering van de bepalingen der Ziektewet. De Middenstandsbedrijfsvereeniging had nl„ bij de vaststelling van het dag loon van een verzekerde, de dagen, dat de betrokkene werkloos was geweesF~in de 13 weken, die aan het ziektegeval voorafgingen, bij de berekening voor het gemiddelde dagloon beschouwd als dagen, w,aarop geen loon ontvangen was. De totale loonsom in de dertien weken verdiend, was daardoor lager en derhal ve was ook het gemiddeld dagloon lagei; dan waarop de ziektewet de uitkeering doet steunen. De Centrale Raad van Beroep heeft nu in het vonnis vastgelegd, dat moet worden aangenomen, dat gelijksoortige arbeiders in hetzelfde of in een soort gelijk bedrijf, in dezelfde of naburige gemeenten, in casu in het in lid 3 van artikel 6 der Ziektewet genoemde tijd vak van 13 weken, evenals gedaagde gemiddeld gedurende een periode vr> drie weken werkloos geweest zijn. Deze opvatting steunt op de overweging, dal de woorden „gemiddeld per dag" in lid 3 van art. 6, volkomen duidelijk en niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar zijn. Zij moeten in letterlijke zin worden op gevat en derhalve niet worden gelezen, alsof er stond „gemiddeld per dag, waarop gewerkt is", waaruit volgt, dat bij berekening van het dagloon moet worden rekening gehouden met het voile in meergenoemd tijdvak van 13 weken voorkomende aantal werkdagen, zijnde in dit geval, nu Paaschmaandag, Hemel vaartsdag en Pinkstermaandag daarin vielen, 75, de dagen der werkloosheid daarbij inbegrepen. (Van onzen -redacteur.) Baanvakken in het centrum Staan op het programma. Reeds meer dan eens is erop gewe zen, dat de Nederlandsche spoorwegen geleidelijk voort zouden gaan met elec trificatie van het spoorwegnet hier te lande. Bij de behandeling van de be grooting van waterstaat heeft minister Van Lidth de Jeude onlangs nog in de Kamer zich in dezen zin uitgelaten. De plannen, die eerst nog eenigszins vaag waren, nemen nu evenwel een vasteren vorm aan en binnen luttele jaren zullen waarschijnlijk eenige belangrijke nieuwe lijnen met electrische tractie worden be reden. De electrificatie van de lijn Amster- dam Rotterdam is het begin geweest van een nieuwe faze in de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen. Toen het bleek, dat deze nieuwigheid, waar-, mee uiteraard groote kosten gemoeid waren, aan de verwachtingen beant woordde, is men overgegaan tot uitbrei ding van het geëlectrificeerde net. Al heel spoedig volgen de lijnen Amster damAlkmaar en HaarlemUitgeest, mede in verband met de overbruggingen van het Noordzee-kanaal, die een snel len dienst gewenscht maakte, teneinde het scheepvaartverkeer zoo min moge lijk te hinderen. Daarna trad een pauze in, welke echter geenszins als een einde der electrificatie bedoeld was. Aan die pauze kwam een einde door de verlen ging van de eerste electrische lijn tot Dordrecht. Van meer localen aard wa ren de lijnen, die hierop volgden. Pas geleden is de electrificatie van de lijn RotterdamHoek van Holland tot stand gekomen en Zandvoort zag ten slotte 'n lang gekoesterde en reeds herhaalde malen voorgedragen wensch vervuld, doordat het vorige jaar ook de lijn naar die plaats met zijn talrijke forensen in het electrische spoorwegnet werd opge nomen. We schreven reeds, dat de electrifica tie van het baanvak tusschen de twee grootste steden van ons land aan de verwachtingen had beantwoord- Er heeft zich daarbij een merkwaardigheid voor gedaan, die ook reeds in het buitenland aan den dag was gekomen. Door de in voering van de electrische tractie is het vervoer op deze lijn en op alle vol gende lijnen, waartoe zij werd uitge breid in niet onbelangrijke mate toe genomen. De snelle en aangename wijze van verplaatsing met de intensiveering van den dienst heeft de gebruikmaking ervan gestimuleerd. Men kwam daar door in een kringloop een, die nu eens niet fataal was en wel in dit opzicht, dat de verhoogde vervoercapaciteit de vraag deed vermeerderen, waardoor de capaciteit weer moest worden opge voerd. Dit opvoeren van de vervoerscapaci teit nu is een winstpunt van de geëlec trificeerde lijnen. De kosten per trein- kilometer worden namelijk bij deze mo derne tractie lager, naarmate men meer treinen laat loopen. Bovendien kan men hierbij naar willekeur de treinen langer of korter maken. Electrische tractie werpt aan den anderen kant evenwel alleen voordeelen af, ja, zij is eigenlijk alleen loonend, bij een druk verkeer. Nu kunnen de spoorwegen natuurlijk wel eenigszins rekenen op een toename door de electrificatie zelf, doch de basis moet toch ook van dien aard zijn, dat de kost bare aanleg wordt gerechtvaardigd. Dit is nu blijkbaar het geval op eenige lij nen in het centrum en het Westen van ons land, die dan ook binnenkort voor electrificatie in aanmerking zullen ko men. Het betreft hier in de eerste plaats het baanvak AmsterdamAmersfoort, waarop veel forensentreinen loopen tus schen de hoofdstad en het Gooi. Verder staan op het programma de lijnen Am sterdamUtrecht, Rotterdam en Den HaagUtrecht via Gouda, Utrecht- Arnhem en UtrechtEindhoven. Op het hoofdbureau van de Spoorwe gen te Utrecht is men sedert kort bezig met de uitwerking der plannen en de berekening van de eraan verbonden kosten. Men denkt dat de electrificatie in 1939 gereed zal zijn, TWEEDE KAMER. De heer H. E. v. d. Brule zal opvolger van ir. Feber worden. Het Tweede Kamerlid ir. L. J. M. Fe ber zal zooals bekend, binnenkort af treden als lid van de Tweede Kamer in verband met zijn wethouderschap van Den Haag. Zijn opvolger op de lijst, prof. mr. C. P. M. Romme, heeft te kennen gegeven, dat hij een eventueele benoeming niet zal aanvaarden; vervol gens komt de heer H. E. v. d. Brule, lid van den gemeenteraad van Rotterdam, aan de beurt. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSYNIë. Een onderhoud met dr. Winckel. De leden der Nederlandsche ambu lance verblijven nog steeds in Abessy- nië's hoofdstad Addis Abeba. Een correspondent van „United Press" seint aan de „Maasbode" d.d, gisteren uit Addis Abeba, dat hij een onderhoud heeft gehad met den leider der Neder landsche colonne, dr. Ch. Winckel. In antwoord op een desbetreffende vraag, zeide laatstgenoemde, dat het bombardement van de Zweedsche am bulance bij' Dolo en de Egyptische in Daggah Boer in geen enkel opzicht ook maar de geringste wijziging ha"d ge bracht in de plannen der Nederlanders om spoedig naar het front te vertrek ken. Daar konden zij den gewonden sol daten het meest van dienst zijn, daar ook zou hun hulp het best te stade ko men. „Ik ben van meening, aldus dr. Win ckel, dat het Roode Kruis meer dan ooit noodzakelijk is om zijn werk van barmhartigheid te verrichten, ondanks het ongehoorde optreden der Italianen tegen de ambulances. Op het oogenblik wacht ik op instruc ties uit Genève met betrekking tot de beste onderscheidingsteekenen, welke op de tenten moeten worden aangebracht om ze voor de vliegers duidelijk her kenbaar te maken als ambulance. Ik voor mij persoonlijk ben een voorstan der van een totale camouflage der am bulance. Binnen weinige dagen vertrek ik van hier om met den keizer in Dessie een onderhoud te hebben." Wat betreft de beschuldiging van Ita- liaarfschen kant, dat de ambulances zouden dienen als schuilplaats voor Ajbessijnsche krijgers bij een luchtaan val, verklaarde dr. Winckel nog: „Evenmin als andere Roode Kruis- ambulances zal ook de onze ooit dienen als schuilplaats voor troepen." Ten slotte zei de doctor nog, dat de Nederlandsche collonne in Abessynië zal blijven, zoolang als menschelijker- wijs slechts mogelijk zal zijn. Aan dit verslag van het interview voegt de correspondent een aantal hier algemeen bekende bijzonderhe den toe over de samenstelling van de Nederlandsche ambulance. Hij is meer dan vol lof over haar uitrusting, welke hij schitterend noemt en een van de beste welke men in Abessynië ooit heeft gezien. Hard loopen helpt niets, de hoofd zaak is bijtijds vertrekken. Zij bestaat uit meer dan zeshonderd kisten, met een inhoud, die varieert van Röntgen-apparaten tot ser,a tegen gasvergiftiging. Drie complete sterilisa toren voor instrumenten en zelfs een veldlaboratorium voor diagnose-onder zoek, aldus de correspondent, die dan verder mededeelt, dat momenteel net plan bestaat om de basis van de ambu lance te vestigen in Dessie en dan ver derop naar het front twee hospitalen in te richten. De plaats voor deze laat ste zal intusschen nog nader worden bepaald in overleg met den Negus. De Nederlandsche ambulance kan honderd man tegelijk verplegen, en wat haar medische voorraden betreft en het geconserveerde voedsel, men schat, dat deze voor een jaar voldoende zijn./ Heel het personeel der ambulance is bezield met een groote geestdrift en wenscht zoo spoedig mogelijk met zijn eigenlijke werk te beginnen. ONDERHANDELINGEN IN HET BOUWBEDRIJF. De drie werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf hebben onderhandelingen aangeknoopt met de drie werknemers organisaties over het sluiten van een collectieve arbeidsovereenkomst voor 1936. In November hebben de R.K.- bouwpatroonsbönd en de Christelijke Aannemersbond het alleen door hen als werkgevers gesloten contract opgezegd. De Nederlandsche aannemers- en pa troonsbond voor de bouwvakken had de collectieve overeenkomst niet getee- kend, doch zijn leden sloten zich in de practijk bij de voorwaarden door de an dere werkgeversorganisaties aanvaard, aan. Bij de" nü aangevangen onderhande lingen zitten alle drie de werkgevers organisaties weer aan de conferentieta fel. De onderhandelingen hebben in zoo verre al tot een resultaat geleid, dat men het eens is geworden over een clausule, die zekerheid geeft omtrent de naleving of beteekenis van de con tracten. Bij onvoldoende naleving of beteekenis van het contract kan na over leg met korten opzeggingstermijn de overeenkomst worden opgezegd voor be paalde plaatsen of 'n bepaald district. Vrijdag a.s. gaat men verder confe- reeren. De werkgevers hebben voor stellen ingediend om tot een loonsverla ging van 5 a 6 cent te komen. MUSSERT ERNSTIG ZIEK. Naar Het Volksblad veneemt, is ir. Mussert ernstig ziek. Hij vertoeft op het oogenblik in Zwitserland voor herstel van gezondheid. TEGEN DE N.S.B. In verband met het feit dat op de bij eenkomst van de N.S.B. onlangs te Franeker gehouden, waarin ir. Mussert als spreker optrad, geen gelegenheid werd gegeven tot debat, werd gister avond te Franeker op initiatief van de a.r., chr. hist., vrijz. dem„ liberale en r.k. kiesvereenigingen een openbare vergadering gehouden om getuigenis af te leggen van den zin voor recht, orde en vrijheid en om een krachtig protest te laten hooren tegen de nationaal soci alistische beweging, wier wezen in strijd is met de vaderlandsche historie. Deze zeer druk bezochte vergadering werd voorgezeten door den heer G. van der Valk, voorzitter van de a.r. kies- vereeniging. Als sprekers traden op mr. Bijlsma te Franeker namens de vrijz. dem. kiesver., mr. J. W. Tysma van Leeuwarden, namens de a.r., de heer H. D. Louwes lid der Tweede Kamer fractie van de liberale staatspartij en tenslotte ds. Groenewoud van Balk na mens de chr. hist. Nadat vervolgens een telegram aan de regeering was gezonden, waarin haar kracht en bekwaamheid wordt toege- wenscht om het regeeringsbeleid tot j heil van het volk te blijven voeren volg- de nog een korte gedachtenwisseling. Dampo dampen diep inademen; neus, keel en borst 's-morgens en 's-avonds Hink diep inwrijven met dampo-bal- sem. Maakt elke verkoudheid „los". Doos 30 cent - Pot 50 cent (Ingez. Med.) YERSEKE. Oesterverzending Decem ber 1935. Nederland 495.882, België 1.174.269, Duitschland 307.085, Engeland 33.038, Frankrijk 80.000, andere landen 32.130, samen 2.122.404. December 1934 was dit 3.308.861. Nieuw systeem betonblokglooiïng. Naar de Zierik. Nwsbode verneemt heeft de heer M, Leendertse, water bouwkundig ambtenaar van het calami- teuse waterschap „Bruinisse" een nieuw systeem betonblokglooiïng gecon strueerd, die sterk golfbrekend is en vanwege de goedkoope constructie een zeer gewilde verdediging voor zeewe- rende polders belooft te worden. Octrooi op deze constructie is aange vraagd. ZIJDETEELT OP SCHOUWEN? Wij lezen in de Zierikzeesche Nieuws bode: Evenals in enkele andere streken van ons land de belangstelling voor de zijde teelt toeneemt, willen we hier ook tracht ten, daarvoor bij de inwoners belang stelling te wekken. Bij de autoriteiten is er reeds belangstelling, hetgeen blijkt uit het feit, dat schrijver dezes door de gemeente Haamstede, Burgh en R e n e s s e afgevaardigd is geweest naar de vergadering van de Nederland sche Zijdeteeltvereeniging op 9 Novem ber j.l. te Utrecht gehouden. Ook de medewerking, die de gemeenteraad van Haamstede heeft toegezegd, wijst er op, dat men er mogelijk iets in ziet voor on ze omgeving. Dat ook de regeering belang stelt in deze zaak, blijkt hieruit, dat op de ver gadering in Utrecht de Bijenteeltccnsu- lent Ir. Minderhoud aanwezig was, die van de regeering opdracht heeft gekre gen, de mogelijkheden van zijdeteelt voor ons land te bestudeeren. Ock de inspecteur van den Tuinbouw, Ir. v- d. Plassche was ter vergadering aanwezig. Deze voerde namens de regeering het woord, waarbij hij er op wees, dat de regeering vooral steun wil vermenen in den vorm van voorlichting. De zijdeteelt is geen zaak die in ons land nieuw is. Reeds in 1929 is de Ned. Zijdeteeltvereeniging opgericht. Tot he den heeft zij niet veel tot stand ge bracht. Met het oog op de werkver schaffing is er het vorige jaar een Gooi- sche Zijdeteeltvereenging opgericht, die veel propaganda heeft gemaakt, waar door de belangstelling opgewekt is, cok in Westelijk Schouwen. Is zijdeteelt voor Westelijk Schouwen mogelijk? Na eenige studie en informatie zijn wij tot de conclusie gekomen, dat deze teelt inderdaad óok voor onze omgeving van belang kan worden, als deze in goe de banen geleid wordt. Een goed begn zou het zijn, als eenige menschen, die belangstelling voor deze zaak hebben, bij elkaar gebracht kun nen worden, waar dan een en ander be treffende de eigenlijke teelt kon wor den meegedeeld. Voor de zijdeteelt zijn moerbeiblade ren noodig als voedsel voor de rupsen, die later de cocons leveren om ver kocht te worden. De moerbeistruiken nu willen uitstekend groeien op lichtere gronden, zooals er in onze omgeving zooveel voor komen. Zij kunnen als vol- legrondsteelt geplant worden, doch zijn ook uitstekend te gebruiken als afschei dingen en hagen. Met het oog op de werkverschaffing Middelburg, 9-I-'36. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 8.8 °C (48 °F); laagste 7.2 °C (45 °F). Heden 9 h: 8.8. °C; 12 h: 9.9 °C, 8.2 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 758 mm; laagste 755 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766:7 mm te Haparanda; laagste 735.4 mm te Thorshavn. Verwachting tot morgenavond: Matige, tijdelijk wellicht toenemende Z,W. tot W, wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk en kele regenbuien, aanvankelijk iets kou der. Zon op: 8 h 09; onder: 16 h 06. Licht op: 16 h 36. Maan op: 18 h 26; onder: 8 h 49. L.K.: 16 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. Hoogwater. Laagwater. Do. 9 1.30 13.54 8.09 20.22 Vr. 10 S 2.12 14.35 8.51 20.56 Za. 11 2.47 15.11 9.27 21.29 Hoog- en Laagwater te Wemeldmge. Januari. Hoogwater. Laagwater Do. 9 S 3.27 15.47 9.10 21.27 Vr. 10 4.09 16.28 9.50 22.02 Za. 11 4.46 17.04 10.26 22.37 opent deze teelt voor gezinnen met vee! eigen werkkrachten vooruitzichten voor een loonende teelt. Op het oogen blik is de teelt nog niet loonend, doch het verdient aanbeveling, op kleine schaal met de teelt te beginnen, opdat men, wanneer de prijzen der cocons stij gen, de teelt kan uitbreiden. We kunnen meedeelen, dat jhr. Van Citters te Burgh een kleine proef zal nemen, door te beginnen met het uit- planten van een 100 moerbeistruiken. Zij die belangstellen en er meer van wil len weten, kunnen zich vervoegen bij het hoofd der tuinbouwschool te Haam stede, die ook een beknopte handlei ding voor de zijdeteelt bezit, die hij ter lezing wil afstaan, waarna men dan zelf kan nagaan of men een kleine proef wil nemen. Zooals aan het begin is meegedeeld, wil de gemeente Haamstede deze zaak- steunen en wellicht ook de gemeenten Burgh en Renesse, als, de inwoners dier gemeenten belangstelling voor deze cuftuur toonen. Laten wij hopen, dat deze nieuwe teelt hier ingang moge vinden, opdat de werkeloosheid, vooral onder de jongere menschen, er eenigszns door bestreden kan worden. N. OPGESPOORD. De politie heeft naar aanleiding van een tweetal aangiften de daders van een paar misdrijven opgespoord en tot be kentenis gebracht. Het eene geval betrof het wegnemen van een electrische lan taarn uit een winkel in de Nieuwstraat, in verband waarmede een 15-jarige jon gen is aangehouden. Het tweede geval was het zonder toe stemming op stap gaan met een auto van een ander. De 21-jarige chauffeur K. wist zich Zondag toegang te verschaffen tot de garage, waarin o.a. de auto van den heer H. is gestald. Hij ging met kennissen rijden naar Veere, naar Goes en naar Vlissingen en plaatste toen de auto voor de woning van den eigenaar. Wegens diefstal van een belangrijke hoeveelheid benzine zal K. zich te ver antwoorden hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/ol vermogen (gewe- tensgeldj bij den ontvanger der directe belastingen alhier f 50 onder de letters B. W. Uitverkoopers opgepast.. De politie maakte proces-verbaal op tegen verschillende winkeliers, die in strijd met de wet op de uitverkoopen handelden. Wij wijzen er daarom op dat gedu rende de perioden van 1 Jan. tot 1 Fe bruari en van f5 Juli tot 15 Aug., al leen de volgende benamingen mogen ge bruikt worden: jaarlijksche opruiming,

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1