C0eïs bijzonders DE 0NBUIGZANEN. KRONIEK van den OAG. ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 7 JANUARI 1936. No. 5. smmk ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Zó bijzonder, dat het niet mogelijk is het artikel naar werkelijkheid af te beelden. Zó fijn van smaak, dat het moeilijk is U deze te omschrijven. Grotendeels chocolademaar hoe vernuftig toegepast! Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma en croquant van samenstelling. In eerste klas zaken verkrijg baar: 14 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) Van assistent-hofmeester tot millionairszoon. -J Overbevolking in Italië? Een Fransch professor toont aan, dat daar de laatste jaren geen sprake van was, De vermin dering van het geboortecijfer overtreft die van het sterfte cijfer. De bevolking gaat dus langzaam achteruit. Het voornaamste motief, dat Italië heeft gebezigd ter rechtvaardiging van zijn optreden in Oost-Afrika, is dat der overbevolking. „Wij hebben behoefte aan expansie, niet alleen om grondstof fen te kunnen verzamelen, maar om 'n deel van het Italiaansche volk, elders een bestaan te kunnen verschaffen", al dus heeft men Mussolini en zijn tra wanten herhaaldelijk hooren verkondi gen, Zij beweren daarbij dan, dat het overbevolkingsvraagstuk de laatste ja ren zoo urgent geworden zou zijn, om dat de bevolking zoo geweldig toenam. Men was geneigd dit op hun gezag aan te nemen, al gingen telkens stemmen op, die de juistheid van de bewering in twij fel trokken. Thans komt een Fransche professor, de heer Ichok, leider van het instituut voor de statistiek aan de Pa- rijsche universiteit, met cijfers. En deze cijfers bewijzen, dat de twijfelaars toch gelijk hadden. De bevolking van Italië is na 1922 slechts in geringe mate toegeno men; na 1930 maakte het accres zelfs plaats voor een achteruitgang. Prof. Ichok bestudeerde, naar de ge neeskundige medewerker van de „N. R. C." uiteenzet, de officieele cijfers door het centraal instituut voor de statistiek van het koninkrijk Italië gepubliceerd met betrekking tot sterfte en geboorte. Wij ontleenen daaraan de volgende be langwekkende bijzonderheden: De algemeene sterfte is geleidelijk van 30.5 per 1000 in 18721875 gedaald tot omstreeks 20 per 1000 in het begin van deze eeuw en in 1929 op 16.5, in 1930 op 14.1 en in 1931 op 14.8, dus thans ge middeld in de buurt van de 15 per 1000 terecht gekomen. De daling gedurende die 60 jaar werd alleen om voor de hand liggende redenen, gedurende den we reldoorlog onderbroken (26.4 per 1000 in de jaren 19151918). Men kan dus zeg gen, dat de sterfte in die 60 jaar tot d e helft daalde. Hierbij moet worden aan- geteekend, dat de daling in andere lan den in vergelijking nog grooter is ge weest (blijkbaar door sneller verbetering van de hygiënische verhoudingen?): in Duitschland daalde de sterfte van 19.9 tot 11.1, in Engeland van 16.0 tot 11.4, in Zweden van 15.5 tot 11.7, in Zwitser land van 17.5 tot 11.6, in de Vereenigde Staten van Amerika van 14.7 tot 11.3; alles per 1000 inwoners in hetzelfde tijdsverloop (1901 tot 1930). In landen als Spanje, zijn de verhoudingen echter ongunstiger: sterfte daalde van 26.1 tot 17.3, terwijl in Japan de sterfte sedert jaren, om en nabij de 20 per 1000 is blij ven staan. Men ziet hoe interessant der gelijke vergelijkende gegevens zijn. Nu de andere zijde van de medaille: het geboortecijfer. In dit verband wijst hij op de enorme daling van huwelijks frequentie en huwelijksvruchtbaarheid sedert 1922. Wij laten hier zijn tabel volgen, omdat hier het zwaartepunt van zijn betoog ligt: per 1000 inwoners bevolking in jaar millioenen geb, cijfer 1922 38.2 30.8 1923 38.5 30.0 1924 38.8 29.0 1925 39.1 28.4 1926 39.5 27.7 1927 39.8 27.5 1928 40.197 26.7 1929 40.549 25.6 1930 40.888 26.7 1931 40.177 24-9 door J. S. FLETCHER. 19.) Hij sloeg een ander schapenpad in naar de hoeve, waar hij Matthew Scarpe hoopte aan te treffen- Met een half uur loopen was hij er en toen hij een ruw pad met diepe wagensporen overstak om de deur der hoeve te bereiken, bleef hij even staan kijken en er over naden ken, hoe eigenaardig het leven op zoo'n hei toch wel zijn moest. Met haar lage muren, lage kozijnen, stevige luiken, haar zware dak met groote stukken steen beleg'd, om te voorkomen dat het stroo door de gierende winden zou wor den meegevoerd, met haar kleine ven sters en oude, in lood gevatte ruitjes van meer dan honderd jaar geleden, scheen deze heide-hoeve een symbool te zijn van de stoere kracht en de ruwe levenswijze der menschen, die op deze barre hoogvlakte woonden. De hoeve was gebouwd, om tegen stormen en ruw weer bestand te zijn en zoo was het ook met haar bewoners. Geen menschen om gemakkelijk over tëJialen, dacht Oliver bij zichzelf, toen hij de met vlakke stee- nen geplaveide binnenplaats naar de witte portiek overliepen toch was hij van plan een dier menschen dien eigen morgen over te halen tot een belangrij ken stap. Hij moest meer dan eens aan de deur kloppen, voordat hem werd opengedaan en een groote, bonkige vrouw, bijna even Uit deze cijfers blijkt, dat de daling van het geboortecijfer ook in Italië reeds de winst aan levens door de da ling van het sterftecijfer meer dan teniet gedaan heeft en in plaats van toenemen de overbevolking toenemende ontvol king dreigt (1930: 40.888 en 1931: 40177) Prof. Ichok staat dan uitvoerig stil bij het verloop van de sterftecijfers voor de verschillende jeugdige leeftijdsgroepen en komt daarbij tot de slotsom, dat blijkbaar van een verbetering van de hygiënische omstandigheden, waaron der die groepen ieven nauwelijks sprake is en dat er ook geen aanwijzingen zijn, die een stijging van de huwelijksvrucht baarheid waarschijnlijk maken en zon der verhooging van die vruchtbaarheid zal „herbevolking" op de gewenschte wijze moeten uitblijven. Zijn slotconclu sie is woordelijk: Aangezien, ondanks alle pogingen ter bevordering van het geboortecijfer, de daling van dal cijfer slechts giooter wordt, loopt Italië verre van ovei bevolkt te zijn, in tegendeel het gevaar, ontvolkt te worden, tenzij men de activiteit verdubbelt bij de bestrij ding van te vermijden ziekte en ontij- digen dood, een strijd, die ten deele reeds met succes bekroond is, maar nog een breed arbeidsveld biedt. Het is jammer, dat in het artikel van prof. Ichok de cijfers na 1931 ontbreken, die wellicht nog sprekender de dalende lijn van de bevolking aanwijzen, terwijl hij ook geen vergelijkende cijfers heeft gegeven over het verloop van het be- volkingsaccrès in de verschillende lan den, waardoor het beeld van de „alge meene ontvolking" in Europa een scher per geteekenden achtergrond voor de specifiek Italiaansche ,-ituatie zou heb ben gegeven. Ook ontveinzen wij ons niet, dat „absolute ontvolking" in den zin van achteruitgang van het bevol kingscijfer voorloopig nog heel goed ge paard kan gaan met „betrekkelijke overbevolking".... maar dan zou men niet, zooals in Italië door „fokpremies" op groote schaal naar verergering van die relatieve overbevolking moeten streven (om die dan weer als werkelijk wel heel gezocht argument voor een expansie oorlog te gaan gebruiken.) Yooralsnog blijkt uit de cijfers en feiten en beschouwingen van prof. Ichok wel afdoende dat men aan het „overbe- volkingsargument" van Italië geen waar de mag toekennen, zoolang niet bij voortgezette studie blijkt, dat er on danks de ontvolking toch nog een rela tieve overbevolking bestaat.... die men niet zelf bevordert! TARWE EN SUIKERBIETEN. Een adres aan de drie centrale landbouworganisaties. De gezamenlijke landbouworganisa ties in de provincie Zeeland hebben zich met een adres tot de drie Centrale Landbouworganisaties gewend, met het verzoek alle pogingen aan te wenden, dat de minister op de aangekondigde verlaging van den richtprijs der tarwe tot 9 per 100 kg terugkomt en de prijs op 10 per 100 kg blijft gehandhaafd. Tevens verzochten de landbouworga nisaties aan de besturen van de 3 C. L. O. te bevorderen dat het kwantum ga rantiebieten, dat aan de provincie Zee land voor 1936 zal worden toegewezen, gelijk aan dat voor het jaar 1935 te la ten. Indien de verbouw van suikerbie ten in streken waar deze teelt nimmer is bedreven, toch noodzakelijk wordt geacht, dan dient volgens het oordeel van de Zeeuwsche landbouworganisaties de hoeveelheid garantiebieten in Neder- groot als hij zelf, met stevige, gespierde armen vol zeepsop voor hem stond- Oliver kende haar wel van gezicht en had haar heel zijn leven reeds gekend, ofschoon hij in jaren geen woord met haar gewisseld had. De menschen van de heide kwamen zelden zijn huis voor bij, de vrouwen van de heide gingen zelden naar de stad. Vroeger, toen hij haar voor het eerst had leeren kennen, was Miriam Scarpe een knappe, gezet te, donkeroogige en zwartharige vrouw geweest, een struische schoonheid met eigenaardige aantrekkingskracht- De donkere oogen schitterden nog altijd, 't zwarte haar was nog glanzend en begon slechts spaarzaam te grijzen, maar het gelaat was een en al rimpels en de ou de, uitdagende houding was veranderd tot bittere geslotenheid, hard als de rotsen in den omtrek. Ze was een hoe kige vrouw, die best een zigeunervorstin zou kunnen zijn en in den ouden tijd gemakkelijk als heks berucht was ge worden, Doch haar harde oogen werden iets zachter en om de grimmige lippen vertoonde zich een flauw lachje, toen ze den schatrijken fabrikant herkende en met een gastvrij gebaar voor hem opzij ging- „Oh., bent u het, meneer Carsdale", riep ze verbaasd uit. „Komt u binnen., ik heb u in lang niet zoover dezen kant uit gezienu hebt toch, hoop ik, niet erg staan kloppen? Het gebeurt zoo zelden, dat er iemand aan de voordeur komt, dat we die meestal op slot hou den en ik was druk bezigachter het huis", land te worden verhoogd, doch dit dient niet te geschieden ten koste van die gebieden waar suikerbietenver bouw sinds lang plaats vindt, KRUININGEN. De Commissaris der Koningin heeft benoemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Kruiningen, Jacobus Verlare thans agent van politie te Zierikzee. OVEZAND. Zaterdag had alhier de jaarlijksche algemeene vergadering plaats van de Landbouwvereeniging „Helpt U zeiven" welke door 20 leden werd bijgewoond. Uit het jaarverslag en de rekening over 1935 bleek, dat het ledental met 11 was (verminderd en thans 328 bedraagt; dat drie aankoopen van kunstmeststoffen waren gedaan tot een gezamenlijke hoeveelheid van 1476400 kg van verschillende soorten en tot een gezamenlijk bedrag van 53345. Tot bestuurslid der vereeniging werd herkozen de heer Jac. Blok te Borssele, VERMINDERDE SCHEEPVAART BEWEGING. TERNEUZEN. Gedurende het afge- loopen jaar zijn langs de Westsluis in totaal opgevaren 2065 zeeschepen me tende 1,925,407 N.R.T. Voor het jaar '34 bedroegen de cijfers: resp. 2257 zee schepen met een tonneninhoud van 2,069,574. AARDENBURG. De motorwagens op de lijn naar Brugge die thans de uitge breide dienstregeling' onderhouden, blij ken naar we van het personeel verna men uitstekend te voldoen, en bij de passagiers is er maar één roep over. Het is werkelijk ook een groot verschil of men een uur moet zitten in 'n tochtigen vuilen tramwagen op harde banken, dan wel in een moderne goed gesloten wa gen op lederen kussens, gedurende 45 minuten, daar de rijtijd over het traject van 20 km met 10 minuten is bekort. In de wagen zijn 3 compartimenten van 4 zitplaatsen rechts en links van den middengang', terwijl de balkons die flink ruim zijn, niet zijn afgescheiden van de binnenruimte. Op beide balkons is een zitplaats voor den bestuurder, waarnaast evenals bij een aiito de verschillende handles van het bewegingsmechanisme zich bevinden. De voortstuwing geschiedt door een motor met stookolie als brand stof, die geplaatst is aan de buitenzijde in 't midden van den wagen, en door 't openen van een klep gemakkelijk op alle plaatsen kan bereikt worden. Bij druk verkeer kunnen 2 a3 wagens aan gekoppeld worden. Men deelde ons me de, dat de besturen van een paar Neder- landsche trammaatschappijen reeds be langstellend naar het nieuwe verkeers middel zijn komen kijken. AARDENBURG. Enkele weken gele den lazen we, dat de minister verlangde dat men zijn belasting niet meer in 2 termijnen en dan nog wel de 6e en de 12e maand betaalde, doch dat dit meer geregeld zou moeten geschieden, 't Is te begrgijpen dat de staat niet zoo lang' op 't geld kan wachten, doch geregeld wat in kas wil hebben. Eigenaardig doet het dan aan, te vernemen en zelf te on dervinden, dat er nog verscheidene per sonen in deze gemeente zijn die hun aanslag over 1935/36 voor de inkomsten belasting nog niet hebben ontvangen, ja zelfs niet eens een verloopigen aanslag- „Waschdag, is het niet zoo, vrouw Scarpe?" zei Oliver, haar in de lage zit kamer volgend- „U houdt er de oude goede gewoonte op na.op Maandag niets doen., op Dinsdag wasschen.. is het zoo?" „Och ja, ziet u, meneer Carsdale, het moet nu eenmaal toch gebeuren", ant woordde Miriam. „En ik houd er geen meid op na., die geven je tegenwoordig meer last dan gemak! Gaat u zit ten, mijnheer Carsdale.. wilt u geen glas bier hebben? Zelf gebrouwen.... ik heb juist een vat aangeslagen, dat we een jaar geleden gevuld hebben en het is nu net goed., best om te drinken!" „Dat kan ik niet weigeren.ja heel graag", antwoordde Oliver. „Het is al lang geleden, dat ik echt eigen brouwsel geproefd heb., ik dacht niet, dat het tegenwoordig nog gebeurde met al die brouwerskarren, die je rond ziet rij den!" „Och, maar wij Searpes veranderen niet veel", zei Miriam, „wij doen nog net als onze voorvaders gedaan hebben, meneer Carsdale." Oliver keek het vertrek eens rond, toen zijn gastvrouw weg was om bier te tappen. Hier wees niets op verande ring, dacht hij bij zichzelf. Dat vertrek met al wat er in was, zou hij net zoo aangetroffen hebben, als hij zijn bezoek honderd jaar geleden was komen bren gen. Met een vaag' gevoel van nieuws gierigheid keek hij naar de zwart be- rookte balken der zoldering, de oude meubels, de open kasten vol ouder- wetsch aardewerk en glas, de ingelijste AARDENBURG. Een handelaar ter plaatse vond den prijs van radiotoestel len in Holland te duur, en daar ze in België beduidend goedkooper zijn trok hij derwaarts om zich er een te ver schaffen- Bij zijn terugkeer koos hij een weg, waaraan geen Hollandsch kantoor gevestigd is, wat echter niet belette dat hij gesnapt werd. Het schijnt dat hem 't grapje plm. f 70 kost, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de winst in verlies verkeerde. KINDJE GESTIKT. In een onbe waakt oogenblik heeft het 1-jarig doch tertje van het hoofd der school S. te R ij s s e n, Maandagmorgen getracht zich tusschen de spijlen van haar ledikantje door te werken. Het lichaam kon er door, maar het hoofd bleef steken met het t gevolg, dat de kleine na eenige oogenblikken is gestikt. Toen de moeder eenige oogenblikken laTer bij het kindje kwam trof zij dit levenloos aan. RICHTINGAANWIJZERS VOOR TRAMS. Het bestuur van den A.N-W.B heeft zich tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat ook in ons land het aangeven van richtingsverandering door bestuurders van tramwagens bij de wet wordt voorgeschreven. AUTO RIJDT DOOR NEERGELATEN SPOORBOOMEN HEEN. Zeven gewonden. Gisteravond botste een auto uit de richting Marssum tegen de neergelaten boomen van den bewaakten overweg bij de halte Leeuw iurden aan den Harlinger straatweg. Door de kracht van de botsing werden de boomén weg geslingerd en kwam de wagen midden op de spoorbaan tot stilstand, juist op het oogenblik dat een trein uit de rich ting Stiens naderde. De machinist rem de nog op korten afstand uit alle macht, doch dit kon niet verhinderen dat de auto eenige meters werd meegesleurd. In de auto zaten zeven personen, nl. de bestuurder H. Miedema, D. Glas en echtgenoote, mevr. Van der By en drie kinderen van 11, 7 en 2 jaar, allen uit Dokkum. De beide dames werden ern stig gewond. Het 7-jarig meisje br,ak het linkeronderbeen, terwijl de 4 andere inzittenden allen lichte kwetsuren op liepen. De auto werd totaal vernield. AMOKMAKENDE SOLDAAT DOODT KAPITEIN EN SERGEANT. Te Larantoeka (Oost-Flores) heeft 'n soldaat amok gemaakt. Hij schoot den kapitein van de infan terie A. J. M. Koster en den sergeant majoor Zandbergen dood. Daarna viel hij ook anderen aan, doch bij dezen aanval werd de amok-maker gedood. De legerleiding te B,atavia ontving bevestiging van bovenstaand bericht, met de toevoeging, dat de amokmaker bij een poging om het kampement bin nen te dringen, werd neergeschoten. Nadere bijzonderheden zijn nog niet verkregen, (Larantoeka op Oost-Flores vormt met de Solo-eilanden de onderafdeeling Flores van de residentie Timor en on- derhoorigheden. Als fungeerend con troleur zetelt in Larantoeka een gezag hebber van bijstand die een officier naast zich heeft. Er ligt een klein gar nizoen in Larantoeka; de vermoorde kapitein, in 1927 aangesteld, was nog niet lang geleden op Flores geplaatst, toe daar, begin vorig j,aar, eenige onrust onder de bevolking was geconstateerd, getuigschriften en merkwaardige platen, die naast het met koper ingelegde kabi net hingen., de huisvrouwen der Scar- pes hadden die van geslacht op geslacht gewreven en gepoetst., en zouden daarmee doorgaan, lang nadat de tegen woordige Scarpes van de wereld ver dwenen waren. „Het geeft hier alles zoo den indruk, dat u hier van vanaf de dagen van den Zondvloed gevestigd bent, vrouw Scar pe!" zei hij opeens, met de hand de ka mer rondwijzend, toen vrouw Scarpe binnen kwam met 'n kruik bier en 'n stel oude geslepen glazen, die een verzame laar moesten doen watertanden. „Ik weet, dat ik nog eens in deze kamer ge weest benja, dat zal nu wel vijftig jaar geleden zijn, want ik was nog maar een jongen, die een boodschap kwam brengenen heusch, ik zie g'een veran dering! Ik kan me alles nog herinnren!" Miriam keek haar bezoeker van ter zijde aan, terwijl ze een glas bier voor hem inschonk. Ze reikte hem het eene glas over en bracht het andere zelf aan haar lippen. „Op uw gezondheid, mijnheer Cars dale." zei ze. „Verandering?.... in vijf tig jaar,.Wel, ik zou er op durven wed den, dat hier niets veranderd is sedert de dagen van Koningin Anne.wanneer det ook geweest mag zijn! Bij ons ver anderen we nooit iets!" „M'aar u bent zelf toch geen Scarpe", zei Oliver, haar tersluiks aankijkend. „U heet Marriner van uzelf.ik kan me u nog best herinneren, toen u nog een flinke jonge vrouw was.en u hebt TONNEMA C'E - SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT (Ingez. Med.) Wijlen kapitein Koster was destijds 'n bekend vlieger-officier. Op 29 Juni 1921 werd hij gebreveteerd bij de luchtmacht). Sprookjesachtige carrière van een Nijmeegschen jongen. Er zijn vele soorten romans, die ma1 graagte gelezen Worden, maar geen boeit toch zoozeer als die waarin ver haald wordt van een wonderbaarlijke carrière: van de loopbaan van 'n een- voudigen jongen, die het tot roem en rijkdom brengt. Wat nu volgt doet inderdaad denken aan een v,an die verhalen, die met zoo veel smaak genoten worden.... met dit verschil echter, dat dit avontuur van een Hollandschen jongen werkelijkheid is, schrijft de Nijmeegsche Crt.: George Buytendijk uit N ij m e g e n zoon van een Nijmeegsch café-houder, is een jongen met meer dan gewone am bities. Hij gaat in het vak van zijn va der, krijgt zijn opleiding in Schevenin- gen en in Zwitserland en is dan klaar voor de practijk steekt daarin reeds menigen ouderen employé de loef af. Een ander zou in de zaak van zijn va der zijn gegaan en later ongetwijfeld een eerzaam hotelhouder geworden zijn. De 19-jarige George echter heeft ande re aspiraties, wil breeder de vleugels uitslaan en alvorens zich te vestigen wat meer van de wereld zien. En wat biedt daartoe schooner gelegenheid dan de v.aart naar vreemde landen? Zoo monstert hij aan bij den Rotter- damschen Lloyd en het begin is nu niet direct rooskleurig. Bij de uitreis van Rotterdam naar Indië zijn er maai bit ter weinig passagiers en er zullen dus ook maar weinig fooien zijn. Het ziet er dus niet naar uit, dat de jeugdige .assistent-hofmeester met 'n dikke porf.e- monnaie huiswaars zal keeren. De terugreis begint met betere voor- u goed gehouden!" „Iedere vrouw, die met hen trouwt, wordt zelf ook een Scarpe", antwoordde Miriam. „Ik ben vergeten dat ik ooit iets anders geweest ben", Oliver nam een langen teug van het bier en zette zijn glas met een zucht van welbehagen neer- „Lekker goedje", zei hij goedkeurend. „Echte hop en mout., heel wat anders dan wat ze in de brouwerijen maken. Daar doen ze er van allerlei rommel doorheen! Maar ja, ik zou uw zoon graag eens willen spreken., is hij thuis?" „Hij is over de hei naar Ryvedale ge gaan", antwoordde Miriam. „Hij wou graag wat hulp hebben met de schapen en nu is hij naar het dorp om te zien of hij een mannetje vinden kan, Kan ik soms iets voor u doen, meneer Cars dale?" „Neen, dank u", zei Oliver. „Het heeft niet zooveel om het lijf en er is geen haast bij. Maar ik had zin een eindje de zen kant op te wandelen en kwam toen op de gedachte twee vliegen in één klap te slaan. Dus, hij is naar het dorp? Dan loop ik nog een eindje door in die richting- Misschien kom ik hem tegen". „Als u dat karrespoor volgt, gebeurt dat vast. Hij is al een uur weg", zei Mi riam. Ze bleef hem wantrouwend na staan kijken toen hij de aangegeven richting insloeg, (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 5