GEMENGD NIEUWS. RECHTSZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. FRANKRIJK. RUSLAND. VER. STATEN. Het tekort op de loopende begrooting op 3 milliard geraamd. Weer een échec voor Roosevelt. IERLAND. WISSELKOERSEN. BÈÜitö i nttfiÉHyMËÏER van Uinsdag. D00DENDAGB0EK VAN HET VERKEER. KORTGENE. AMSTERDAM, 7 Januari. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de oflicieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 98%—99. Ned. 33 1000-4 98%—99. Ned. 34 1000-4 98%—99. Certificaten-3 87%— 87%. O. Indie 34 1000-4 97%—98%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%83 Engeland 1960-90 4 71%—71. Zwitserl. Staatssp- 1927-4% 92%92. Japan 1924-6% 57—57. Amsterdam 1933-5 100—100. Amsterdam 1934-4% 9999. 's-Gravenhage 1929-4 101 101 Rotterdam 1926-1930-4% 94—94. Zeeuws. Hyp, B-4% 93%93%. Cities Service Cy. P. 1958 5 40%40%. A Amsterd. Bank 110%111%. C Rott. Bankver. 107—107%. A Twentsche Bank 85 A Pref. Gruyter en Zn. A. 113%'113% A Pref, Jurgens A 101%101%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 394%399. A De Schelde N.B. 2525%. A Ver. Pauf. v. Gelder 50%51%. C Am. Car en Foundry 19%19%. C Am. Smelt en Ref, 34%34%. C Stand. Brands 9%10%. C North Am. Cy. 16%17. A Born. Sum. H.M. 142%144%, A Linde Teves en Stokv. 8383. A Ned. Wol Mij. 82% A Singkep Tin M'. 95%94. A J. C. Japan Ln. 35%36%. A Rotterd. Lloyd 40%41%. A S. M. Nederland 4040%. A Amst. Thee C.M. 45%46%. A Houth. Alberts 21%21%. C Baltimore Ohio 10%10%. C Southern Pac. Cy. 15%15%, A Southern Rlw. 9%9%. C Union Pac, Rr. 7068%, C Int- Nickel Cy. 27%26% ex div. gaat Gayda dan in op de tegen Italië de vorige week in alle Scandinavische landen gevoerde campagne, die slechts gebaseerd was op een niet gecontro leerd bericht, dat ,afkomstig was van een wild opperhoofd van Ras Desta. Dit bewijst hoe gemakkelijk het is de openbare meening tegen Italië op te jagen, terwijl tegelijkertijd beschaafde landen onaangedaan zijn gebleven door het onthoofden van It,aliaansche gevan genen. „Italië zal dit alles niet verge ten", aldus eindigt Gayda. 2.500 mijnwerkers in staking. 2.500 mijnwerkers van het steenkolenbekken van Mure d'Ysère hebben gisteren be sloten in staking te gaan, op grond van een loonsverlaging van 6 pet., welke de mijnonderneming weigerde in te trekken. De arbeidersdelegaties zijn er over verontwaardigd, dat voor het in stand houden v,an de orde in het gehee- 1e stecnkoolbekken troepen, zelfs van de mobiele garde, zijn samengetrokken. De stakende mijnwerkers worden door de kooplieden en boeren van het gebied met alle middelen ondersteund. VEELBELOVENDE JEUGD, De Parijsche correspondent der Haag- sche Crt, meldt: De recherche in Toulon is op een merkwaardig spoor gekomen- Door „buurpraatjes" kwam de politie er ach ter, dat twee jongens van de school Rouvière, niet ouder dan veertien jaar!, een plan hadden. In een steengroeve in de omgeving, de groeve van Rouvière, hadden ze n.l. een honderdtal dynamiet- patronen gevonden? die daar moesten dienen om de sterke onderaardsche gan gen tot explosie te brengen. En de twee veel belovende knaapjes hadden er niet beter op gevonden, dat al dat gevaarlijke materiaal mee te nemen, met het nobele doel een munitietrein bestemd voor de munitiefabriek van Dardennes, te doen springen. De edele knaapjes waren zoo goed op de hoogte van de wijze, waarop men dergelijke patronen tot ontploffing brengt, dat ze ook uit voorzorg de spe ciale Bickford-lonten hadden gestolen. Voor de recherche hebben ze. zonder het minste berouw, een volledige be kentenis afgelegd- Dat belooft! NASPEL VAN HET RIJKSDAGBRAND-PROCES. Torgler uit de Communistische Partij gezet. Popoff en Taneli gedegradeerd. Volgens Berichten in de Engelsche bladen uit Moskou heeft de Centrale Executieve van de Komintern een com munique gepubliceerd, waarin officieel mededeeling wordt gedaan van de maat regelen, genomen tegen Torgler, Popoff en Taneff, op grond van hun „onwaar dig gedrag" tijdens het Rijksdagbrand proces te Leipzig. Volgens dit communiqué hebben Po poff en Taneff bekend tijdens hei pro ces den meed te hebben verloren en op tchandelijke en laffe wijze te zijn op getreden. Zij zijn derhalve gedegradeerd 'ot gewone Fden van de Bulgaarsche Communistische Partij. Hun is verbo den in de toekomst eenigerlei verant woordelijke functie te bekleeden. Torgler wordt uit de Communistische partij gezet, eveneens op grond van zijn zwakke houding. Men heeft den indruk, dat hem het lidmaatschap van de partij ontnomen is, o.m. op grond van de ver- Wachting, dat hij als getuige gebruikt zal worden tegen Thaelmann, wiens proces binnenkort aan de orde zal ko men. Het officieele communiqué verklaart, dat de vergrijpen der drie mannen hoofdzakelijk bestaan hebben in het feit, dat zij nagelaten hebben gebruik te maken van de gelegenheid van het pro ces om voor de Komintern te strijden en het communistische prestige hoog te houden tijdens een proces, waarop de oogen van de geheele wereld gericht waren. Zij hebben te veel bezorgdheid getoond voor hun eigen vrijspraak en veiligheid, zoodat zij Dimitroff zelfs al leen lieten staan in zijn strijd om de communistische vaan hoog te houden. Taneff heeft zelfs gepoogd in de gevan genis zelfmoord te plegen, maar een zoodanige bourgois-reactie op ongeluk moet aan de kaak gesteld worden als Duitschl. '30 1000-5 22%—22%-%. A Koloniale Bnk. 46%—46%. A N.I. Hbk. 1000 84% -^84%. C Ned. H. M. 10z0 128%—129%. A Alg. Kunstz. U. 26%26%-%. A v. Berkels P,at. 44%45%. C Calvé-Delft 60%-61-%. A C. Suiker Mpij. 106%107%. A Ned. Ford A.M. 24624ó%. A Philips Gem. B. afg. 231%232-30. C Unilever 107%107%-06%. C Anaconda Cop. 17%16%-17, C Bethlehem St. 30%—30%-%. C Kennec Copper 17%17%-%. C Un, States Leather 5%5%. C U. States St. C. 29%—29%-28%. A A.N.I.E.M.—N.B. 166%—168 A Kon. Petr. Mpij. 219%220%-22. C Contin. Oil Cy. 20%20%. C Philips Petr- Comp. 24%23%. C Shell Union O.C. 9%9%-%. een romantisch zwak gebaar, dat geen revolutionnairen bolsjewiek past. Wie neiging tot zelfmoord bespeurt moet zijn persoonlijke individualiteit vergeten en zich herinneren, dat hij lid is van de Communistische Partij, dat iedere com munist partijkapitaal vormt, dat niet verkwist mag worden, omdat het niet gemakkelijk kan worden vervangen. De Bulgaarsche Communistische Partij wordt thans onder nieuwe leiders ge reorganiseerd, leiders, die vastbesloten zijn het programma van de Komintern ten uitvoer te leggen op waardiger wijze dan Popoff en Taneff dit hebben gedaan. Roosevelt hoopt het 't volgend jaar tot 1 milliard terug te brengen. President Roosevelt heeft bij het Congres de begrooting voor het jaar 1936-'37 ingediend. (In Amerika loopt een belastingjaar v,an 1 Juli30 Juni). Wat de loopende begrooting (die 30 Juni a.s. dus eindigt) betreft, deelt hij mede, dat het tekort, dat deze vermoe delijk zal opleveren, nader op ruim 3 milliard dollar wordt geraamd, dat is 1 milliard minder dan de oorspronkelijke raming. Deze verbetering is een gevolg van een vermindering van de uitgaven en een vermeerdering van de inkomsten der belastingen tengevolge van het oeconomisch herstel van de Ver. Staten in het afgeloopen iaar. Voor het jaar dat 1 Juli a.s. begint voorspelt de president een verder te- rugloopen van het tekort tot ruim 1 millioen door een nieuwe vermindering van uitgaven en vermeerdering van in komsten. De inkomsten worden geschat op 5,6 milliard dollar, de uitgaven op 6,7 milliard. Hierbij zijn evenwel niet inbegrepen de nieuwe credieten tot hulp aan de werkloozen welke vermoedelijk een half milliard dollar zullen bedragen. In 1936 zal de totale openbare schuld vermoedelijk het recordcijfer van 31 milliard behalen. Uitbreiding der bewapening. Naar schatting zal ongeveer 200 mil lioen meer worden uitgetrokken voor leger en vloot, teneinde de vloot de sterkte te geven welke bij de verdragen is toegestaan en te voorzien in de ver vanging en verbetering van de uitrus ting van het leger en de vermeerdering van het personeel. De verhooging is voornamelijk be stemd voor den bouw van schepen en vliegtuigen, alsmede voor vermeerde ring van het aantal officieren en man schappen. De begrootingen vormen het minimum d,at noodig wordt geacht om de doeltreffendheid van de marine te handhaven. 94 schepen, die op het oogenblik in aanbouw zijn, zullen worden afgebouwd en 12 torpedojagers en 6 duikbooten worden op stapel gezet. In het begin van het dienstjaar 1937 zullen 27.660.000 dollar worden besteed voor den ,aankoop van 377 watervliegtuigen. Het actieve vlootpersoneel zal eveneens worden uit gebreid. De legerbegrooting toont, dat de re geering 31 millioen dollar, voor de con structie van 507 legervliegtuigen, die in hoofdzaak ter vervanging moeten die nen en het totaal van 1342 vliegtuigen d,at thans in dienst is, niet zullen ver- hoogen: De neiuwe bouwplannen blijven nog beneden het bedrag dat door den minister van oorlog in zijn rapport is aanbevolen. De taktiek van Roosevelt om in de begrooting niet de bedragen op te ne men die noodig zullen zijn voor de be strijding van de werkloosheid, waardoor de begrooting onvolledig blijft is geheej nieuw en blijkbaar ingegeven door den wensch om tq wachten tot een over zicht is verkregen v,an de bedragen die in het afgeloopen jaar voor de werk loosheidsbestrijding noodig zijn geweest. ■9 m Hoe angstwekkend de tekorten ook zijn, Roosevelt slaat in zijn boodschap bij de begrooting een optimistischen toon aan. Fü speculeert er op, dat bin nen eenige jaren het economisch herstel algeheel za! zijn en dan kan men weer met sluitende begrootingen gaan wer ken en de tijdens de crisis gemaakte schulden aflossen. Dit is een wissel op de toekomst, maar het ziet er toch wel eenigszins naar uit, dat de speculatie zal gelukken. Als de tijden werkelijk be ter worden, is een schuld van ruim 30 milliard tenslotte best te dragen voor een mogendheid als de Ver. Staten. De landbouwwetgeving in strijd met de grondwet verklaard. Het federale hooggerechtshof te Was hington heeft gisteren de z.g. A. A. A., de wet tot steun van den Amerikaan- schen landbouw, in strijd met de grond wet verklaard. Zooals men zich zal herinneren gebeurde verleden jaar het zelfde met de N. R. A. de wettelijke or ganisatie, welke de industrie en den handel aan banden legde. Voor presi dent Roosevelts gezag was dat een ge duchte slag, doch in de praktijk zijn de gevolgen meegevallen. Het bedrijfsle ven bleek reeds zoover op de been, dat het zonder inmenging der regeering goed kan gaan. De beslissing inzake de A. A. A. is voor Roosevelt's gezag niet minder fnui kend. Afgewacht zal moeten worden, of de landbouw het evenals de industrie zonder ordening van bovenaf zal kunnen stellen. Men is daar nog niet zoo zeker van. Het geheeie door Roosevelt opgetrok ken gebouw van een nationale „Plan- wirtschaft" ligt thans in duigen, Restau ratie zou slechts mogelijk zijn door grondwetswijziging. Daarvoor lijkt in het Congres echter geen meerderheid te vinden. DE TERECHTSTELLING VAN HAUPTMANN UITGESTELD. Gouverneur Hoffman heeft de te rechtstelling van Bruno Hauptmann, welke was vastgesteld op 14 Jan., tot een naderen datum verschoven. De gou verneur zou besloten zijn elke mogelijk heid aan te wenden om volledige helder heid te krijgen in de moordzaak alvo rens de terechtstelling te laten doorgaan. Overmoedig meisje door leeuw ver scheurd. Een jeugdige Iersche, Patri cia MacKeever te Belfast is op vrqese- lijke wijze het slachtoffer gewórden van haar overmoed. Zij had zich name lijk in een leeuwenkooi gewaagd en was daar met een bal gaan spelen. Een der leeuwen werd hierdoor woedend en wierp zich op de jonge vrouw, die hij voor de oogen van de ontzettende toe schouwers verscheurde. FAILLISSEMENT BANKIERSFA. VAN GILSE EN ZONEN. Crediteurslijst bevat niet min der dan duizend namen. - Boekhouding was een warboel In de grootste zaal van het gerechts gebouw te Breda werd Maandag de verificatie-vergadering gehouden van schuldeischers in de faillissementen der bankiersfirma P. A. G. van Gilse en Zo nen te Roosendaal en van haar vennoo ten F. V, J. M- van Gilse en mevrouw M. I. L. van GilseVan Loon. Behalve per trein, auto en rijwiel, wa' ren de crediteuren uit West-Brabant met een viertal groote autobussen naar Breda gekomen ter bijwoning der verga dering, zoodat de groote zaal geheel ge vuld was en men zelfs tot op het po dium plaats had genomen. Nadat de volmachten waren ingele verd, werden de crediteurenlijst in de drie faillissementen voorgelezen, hetgeen daar deze lijsten in 'totaal duizend na men bevatten, twee en een half uur in beslag nam. Er bleek slechts één be twiste vordering te zijn ter zake van verschuldigd pensioen. Over deze vor dering is een procedure loopende. Uit het curatoren-rapport blijkt, dat de boekhouding in ieder opzicht te wen schen overlaat. Om een evenwichtspo sitie in de balansen terug te vinden, zou men over een reeks van jaren terug moe ten gaan. Aan het slot van het rapport deelen curatoren mede, dat zij zéér waarschijn lijk ongeveer I Juli een eerste uitdee- ling'slijst zullen kunnen opmaken en dat gezien de tot dusverre verkregen op- C Tide Water Ass. Oil 9%9.%-9%. A K.N. Stoomb. Mij. 11%12%. A Ned. Scheepv. U. 48%49%-50%. A H.V. Amsterdam 236%236%-35% A Java Cult. Mij, 127%126. A N.I. Suiker U- 110—109%. A Deli Batavia 186%186%-88, C Deli Mij. 1000 205%—204%-04. A Senembah 204%202-03. A Amst. Rubb. C. 110%—112-11. A Deli-Bat. Rubb. 68%—68%-%. A Hessa Rubber 8786%, A Serbadjadi S.R. 64%—63%. Prolongatie 33. 6 Jan. 7 Jan. Londen 7.26% 7.26% Berlijin 59.28 59.27 Parijs 9.72% 9.72% Brussel 24.81 24.80% Zwitserland 47.91 47.91 Kopenhagen 32.45 32.45 New-York 1.47% 1.47% - Philips -Obl.markt - Suiker - Tabak jrengsten en de taxaties van nog te realiseeren baten en rekening houdend met onverhoopte tegenvallers, een actief zal overblijven, dat in staat zal stellen, een uiteindelijke uitkeering te doen van circa 24 pet. GROOTE PARTIJEN JAPANSCHE TEXTIELGOEDEREN NAAR ONS LAND GESMOKKELD Sinds ge- ruimen tijd ingekomen klachten dat groote partijen Japnsche textielgoe- deren op de Nederlandsche markt wer den gebracht, welke in geen geval kon den vallen onder de toegestane contin genten-invoer van deze artikelen heb ben geleid tot de ontdekking van een frauduleuzen invoer op groote schaal van deze handelswaar. De schuldige, een in de Prins Hendriklaan te Amster dam wonende handelaar in ongeregeld goed, is er op een wijze, die nog deel v,an het onderhoek uitmaakt, in geslaagd voor verscheidene duizenden kilogram men Japansche textielgoederen in te voeren zonder betaling van consent en invoerrechten. Groote partijen van deze goederen zijn gisteravond in een op- slgplaats aan den Singel in beslag ge nomen en gedeeltelijk naar het O.I. Huis overgebracht. De opslagplaats met het geen daarin is achtergebleven is ver zekerd. De handelaar is waarschijnlijk naar het buitenland gevlucht. EEN SMOKKELAUTO BESCHOTEN. Gistermorgen is in de Wouwsche Planta ge te Wouw, door kommiezen een smokkelauto onder vuur genomen, toen deze aan het stopsein geen gevolg gaf. In de bosschen van de Plantage gelukte het de ambtenaren een der banden stuk te schieten. Het voertuig reed echter door, zoodat de ambtenaren, die in het dorp stonden opgesteld, op hun beurt den auto beschoten, toen deze passeer de. Een tweede band begaf het, waar door de auto in een droge sloot reed, doordat de chauffeur de macht over 't stuur verloor. De drie inzittenden kon den worden gearresteerd. Auto en smokkelwaar, bestaande uit 100 kilo suiker, zijn in beslag genomen en n,aar Roosendaal vervoerd. ZEDENMISDRIJF TE OSS. Nu na genoeg alle geheimzinnige misdrijven, welke in de laatste jaren te O s s zihi gepleegd, tot klaarheid zijn gebracTTt, heeft de politie opnieuw een onderzoek geopend in een oude zaak, welke vier jaren geleden is gebeurd en die nooit openbaar is geworden. In Maart 1932 is plotseling de 23-i,arige ongehuwde fa brieksarbeidster S. uit Oss overleden. Op grond van geruchten liet de po litie het lijk opgraven en bij onder^pek in het St. Anna ziekenhuis bleek, dat zij het slachtoffer zou zijn van abortus pro- vocatus. De politie bewaarde het diepste stil zwijgen en de zaak geraakte in het ver geetboek. Thans is aangehouden, op grond van het hernieuwde onderzoek de 25-jarige ongehuwde H. uit Oss, die in het politiebureau is opgesloten. Hij zou reeds bekend hebben op grond van de aanwijzingen die de politie tegen hem had. Hij is gevankelijk naar 's-Hertogen- bosch öebracht en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. (N. R. C. Unilever St^#— OU c Schepen Koninkl. Markt Amerika (Wettig gedeponeerd.) Boven Smilde: 1 doode, Gistermiddag is de heer A. O., ten gevolge van ondoordacht oversteken van den weg te Boven-Smilde, aangere den door een auto en gedood. Enschede: 1 doode. De 75-jarige motorrijder B. reed te Enschede tegen een trottoirband, kwam te vallen en is later overleden, Lopik: 1 doode. Onder Lopik is Vrijdag een auio in de Lopiker Wetering gereden. De 17 ja rige D. J. is thans aan een daarbij opge- loopen longontsteking gestorven, Dedemsvaart: 1 doode. De 15-jarige G. geraakte nabij De demsvaart door onoplettendheid giste renavond in botsing met een motorrij der. Enkele uren later overleed ne jon gen. Abonnementen en Advertentiën vooi dit blad worden aangenomen door den Agent K. DE VOS In hooger beroep. D. A- R., 27 j., koopman te Goes heeft hooger beroep aangeteekend tegen een vonnis van den politierechter te Middel burg, waarbij hij wegens overtreding van de tabaksbelastingwet is veroordeeld tot 3 x 100 boete of 3 x 10 dagen hech tenis. Politierechter te Middelburg. Zitting van Dinsdag 7 Jan, De volgende personen waren gedag vaard: lo. L. B., 42 jaar, timmerman, en 2o. J. P. D., 31 jaar, caféhouder, beiden te Ter Neuzen, wegens mishandeling te za- men en in vereeniging, van J. van Lan- gevelde te Ter Neuzen op 27 October. Eisch: resp. 15 b, s. 10 d. h. en 5 3. s. -3 d, h. Vonnis beide 15 b. s. 10 d.; C. D., 44 jaar, koopman, Zuiddorpe, wegens verduistering van een paard, toebehoorende aan R. de Smet bij Zuid dorpe in December 1930, of wel verduis tering van het bedrag van 250.— dat hij van dat paard had ontvangen, bij ver- koop. Eisch: 6 weken gevangenisstraf. Von nis 1 maand voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en 45 schadevergoeding; M. L. T., 19 jaar, fabrieksarbeidster, Hoofdplaat, wegens mishandeling van L. M. Synnesael te Hoofdplaat. Eisch en vonnis 5 b. s. 3 d. h.j J. V., 19 jaar, visscher, Breskens, we gens mishandeling van J. de Kok te Breskens op 3 November, door hem te Eisch: 20 b. s. 10 d. h. Vonnis 15 b. s. 10 d. h.; A. P, de P., 50 jaar, visscher Breskens, wegens mishandeling van T. Cambier te Breskens op 15 November. Eisch: 25 b. s. 15 d. h. Vonnis 20 b. s. 10 d. h.; P. P., 48 jaar, koopman, Leiden, we gens beleediging van den belasting-amb tenaar J. van Mourik, toen deze de me degevoerde goederen wilde visiteeren, te Sas van Gent op 5 November. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d. h.; A. K. v. T-, 61 jaar, liedjeszanger, zon der vaste woonplaats, wegens beleedi ging van den wachtmeester De Bruijn en den maréchaussée Van den Boom, te Koewacht op 21 October, toen deze ambtenaren hem, als verdacht van over treding, wilden overbrengen naar een plaats van verhoor. Eisch: 25 b. s. 10 d. h. Vonnis 15 b. s. 10 d. h.; lo. C. v. d. W., 21 jaar, tuinier, 2o. J. P., 19 jaar, drukker en 3o. J. F. E., 25 jaar, allen Hulst, wegens beleediging van M. Baert te Clinge op 9 November. Eisch en vonnis 20 b. s. 10 d. h. voor ieder; M. Th. van D„ huisvrouw van C. A., 35 jaar, Hulst, wegens beleediging van L, Magnus te Hulst op 4 October. Eisch en vonnis 15 b. s. 10 d. h. A. G„ 20 jaar, chauffeur, te 's-Hee- renhoek, was bij vonnis van den politie rechter van 24 December 11. veroordeeld wegens diefstal van grint te Borsselen tot f 20 of 10 dagen hechtenis. Verdach te was tegen dit vonnis in verzet geko men. Eisch vrijspraak. Mr. P. C. Adriaanse achtte het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak: Vrijspraak. n Kantongerecht Oostburg, Uitspraken van 2 Januari: Een niet-ingeschreven bok ter dek king beschikbaar stellen: A. J. de N., te Oostburg 1 s. 1 d. h.; Te Breskens visch koopen, elders dan op den vischmijn: E. B. te Oostburg 5 s. 5 d.h.; Onroerend goed bezigen tot reclame: J. K. te Aardenburg; L. J. v. d. V. te Aardenburg; P. C. H. te IJzendijke; C. F. B. te Biervliet; A. de M., te IJzen dijke; A, B. B. te IJzijdijke allen 1 s. 1 d h De zaak tegen N.S.B.-redacteuren. Naar wij vernemen heeft de officier van Justitie te Utrecht hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de arrondissementsrechtbank aldaar, inzake het proces tegen vier N.S.B -redacteuren, De zaak zal binnenkort voor het ge' rechtshof te Amsterdam dienen.

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2