GOESCHE COULANT - PI6I3 W.9de BINNENLAND. ZEELAND. liiims, WEEN EN WIND. BUITENLAND. Intensieve luchtbombarde menten in het Noorden. j. j. NUMMER 5. TWEE BLADEN. DINSDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Landbouwproducten naar Duitschland. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREK. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Sleepboot omgetrokken en gezonken. Militaire bedrijvigheid van Engeland en Frank rijk. looie de ge- de zij uit >t 20 ïuis- n jze de- jl: rer- ïeis- Iver- 4 m. 532 'er- La. ïcht- Z.) 7 JANUARI 1936. MIDDELBUQGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per icwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8vi contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ci. extra Bewijsnommers 5 cent- MINISTER DECKERS IN DENEMARKEN. Maandagmorgen heeft de minister van landbouw, mr. dr. Deckers, in ge zelschap van zijn secretaris, ir. Peters, een bezoek gebracht aan zijn sociaal- democratischen collega te Kopenhagen. Minister Deckers vertoeft sinds Zon dag in Denemarken met het doel een onderzoek in te stellen naar de Deen- sche landbouwtoestanden en crisismaat regelen. Hij denkt nog eenige dagen te Kopenhagen te blijven. (Volksbl.) Nederland mag alleen tegen Engelsche noteering leveren. Van den Deenschen minister van landbouw Bording, vernam „Het Volks blad' Maandag uit Kopenhagen, dat de Duitsche regeering op het oogenblik nog slechts bereid is, voorraden land bouwproducten van andere landen te koopen tegen de noteering van de En gelsche m/arkt. Wiij leiden hieruit af, al dus het blad, dat deze voorwaarde ook geldt ten aanzien van het nieuwe Nederlandsche handelsverdrag met Duitschland. Hieromtrent was bekend gemaakt dat ons land voortaan naar Duitschland grootere hoeveelheden kon uitvoeren, maar tegen lagere prijzen. Het totaal van de waarde moest echter gelijk blij ven aan dTe van het afgeloopen jaar. De verlaagde prijs was echter niet bekend gemaakt. Het ligt dus voor de hand, dat Nederland voortaan aan Duitschland kan leveren tegen Londensche noteering, 't geen een achteruitgang beteekent per kilo met 40 pet. ACTIE VOOR KLEINE BOEREN. Oprichting van een neutrale organisatie. Te Nijmegen is Zondag een vergade ring gehouden, waarin werd besloten 'n neutrale organisatie van kleine boeren te stichten. Ze zal heeten: Maatschap pelijk Herstel. Tot leden van het voor- loopig bestuur zijn gekozen ir. M. D. Dijt te Haarlem, de heeren W. Tromp te Winssen, J. Pouels te Neder-Asselt, Chr. Maters te Oosterhout, B. Cornelisse te Nijmegen en B. Huibertse te Rossum. De nieuwe organisatie zal naast de be staande boerenbonden staan en er zoo mogelijk mede samen werken. Het doel er van is het herstel van de maatschap pelijke toestanden door het brengen van evenwicht in de levensvoorwaarden van voortbrengers en verbruikers, terwijl geageerd zal worden tegen vernietiging v,an levensmiddelen en beperking. DE NEDERLANDSCHE AMBULANCE IN ABESSYNIë. Minister de Graeff pleegt over leg met den Franschen gezant te Addis Abeba over de veilig heid van onze ambulance. In het gebeurde met de Zweedsche Roode Kruis-ambulance in Abessynië heeft de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. de Graeff, aanleiding ge vonden zich, met het oog op de aan wezigheid van de Nederlandsche ambu lance daar te lande, telegrafisch in ver binding te stellen met den Fr,anschen gezant te Addis Abeba, den heer Bo- dard, wien, naar men weet, de behar tiging van de belangen van de Neder landsche onderdanen in Abessynië is toevertrouwd. De minister heeft in de gegeven om standigheden de bijzondere aandacht v,an den heer Bodard, den gewezen Franschen consul-generaal te Batavia, met wien hij sinds vele jaren in persoon lijke relatie staat, voor de belangen van de leden der Nederlandsche ambu lance gevr,aagd. Onder dagteekening van 2 Januari is hierop het volgende antwoord binnen gekomen: De Nederlandsche missie heeft Addis Abeba, waar zij in veiligheid verkeert, nog niet verlaten. De heer Bodard laat alle noodige voorzorgsmaatregelen ne men, welke strekken kunnen om te voorkomen, dat de missie onnoodig zal worden blootgesteld', wanneer zij het terrein van de militaire operaties zal hebben bereikt. EEN NIEUW SCHIP VOOR DE KON. PAKET VAART-MIJ? Naar de N.R.C. verneemt overweegt de directie van de Kon. Paketvaartmij. te Amsterdam een nieuw schip te laten bouwen bij de Nederlandsche Scheeps bouw Maatschappij aldaar. TEGEN TE SNELLE MECHANISATIE VAN DE SIGARENINDUSTRIE. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp inzake de mechanisatie in de sigaren-industrie. De regeering is voornemens tot ultimo 1938 de verdere mechanisatie in de hand te houden, ten einde te groote en ongewenschte schok ken (ontslag van handwerkers) in deze nijverheid op te vangen; vergunningen zullen noodig zijn voor uitbreiding' van het aantal bosjes- of wikkel, opdek- en compleetmachines. RIJKSMETAALCOMMISSIE INGESTELD. Bij beschikking van den minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart is te rekenen van 19 September j.l. ingesteld onder den naam van Rijksmetaalcom- missie, welke tot taak heeft het verrich ten of doen verrichten van onderzoe kingen in zake de oprichting van nieuwe of uitbreiding van bestaande bedrijven op het gebied van het bereiden en ver werken van metalen. Als voorzitter treedt op prof. L. A. van Royen, te Wassenaar. DE BELASTING OP BUITENLANDSCHE PLEIZIERREIZEN, Het wetsontwerp spoedig te verwachten. N,aar de „Haagsche Courant" ver neemt, is het wetsontwerp tot het hef fen van een belasting op buitenlandsche pleizierreizen, binnenkort te verwach ten. Het wetsontwerp is eenigen tijd ge leden toegezonden aan enkele, bij het reizigersverkeer betrokken instanties, o.a. de Ned. Spoorwegen, de Alg. Ned. Vereeniging voor Vreemdelingenver keer en den A.N.W.B., teneinde naar haar meening over de voorgestelde maatregelen te vernemen. Het zou in het voornemen liggen, de wet op 1 April a.s. in werking te doen treden. LOOP DER BEVOLKING. Feitelijk onveranderd- De bevolking bestond op 1 Januari 1935 uit 8685 m. en 9678 v., totaal 18363 personen. Zij vermeerderde door vesti ging met 370 m en 485 v„ en geboorte van 125 m. en 120 v., met 495 m en 605 v., of totaal 1100 personen. Zij verminderde door vertrek van 376 m. en 532 v,, en overlijden van 86 m. en 99 v., met 462 m. en 631 v., totaal 1093 personen. De bevolking vermeerderde met 33 mannen en verminderde met 26 vrou wen, totale vermeerdering 7 personen. Op 1 Januari 1936 telde de gemeente 8718 m. en 9652 v., totaal 18370. In 1934 was de bevolking gedaald met 122 en in 1933 met 4 personen, in 1932 vermeerderde zij met 69 en in 1931 met 30 personen, daarvoor was er lan gen tijd daling "en wel in 1930 niet 205, 1929 met 52, 1928 met 113, 1927 met 244, 1926 met 148, 1925 met 100, 1924 met 112. Men mag dus reeds verheugd zijn, dat in 1935 de bevolking feitelijk gelijk bleef. Terwijl het aantal vestigingen 53 be neden dat dér vertrekkenden bleef, overtrof het aantal geboorten dat van overlijden met 60. In 1934 waren die getallen 186 en 64. EEN „GRATIS" RITJE. Een autobezitter deed bij de politie aangifte, dat een ander met zijn auto zonder toestemming een ritje is gaan maken en wel van ongeveer 100 km. De gevolgen zal hij wel gevoelen als hij wegens diefstal van een vrij belang rijke hoeveelheid benzine wordt ver volgd Nog niet begrepen? Niettegenstaande de vele waarschu wingen en de volledige gelegenheid in lichtingen te verkrijgen, hebben een 8- tal winkeliers hun opruimingen toch nog aangekondigd op een wijze, die niet in overeenstemming wordt geacht met de bepalingen van art, 2 der wet op de uit- verkoopen en opruimingen. Daarom heeft de politie desweg'e proces-verhaal tegen hen opgemaakt. Weer een rijwiel vermist. De politie kreeg weer aangifte van diefstal van een rijwiel. Zij denkt in dit geval aan een diefstal. Menschen, die te lang talmen, te vaak wachten en overwegen, zal het nooit voordeelig gaan in de wereld. Zij, die aanpakken, met vasten wil, zullen slagen. Aangehouden. De politie hield alhier aan B. die be trokken is geweest bij de schietpartij te Arnemuiden en die deswege tot 14 da gen gevangenisstraf is veroordeeld. De man is naar het huis van bewaring over gebracht. Ruitentikkers. De politie stelt een onderzoek in naar de daders van vernieling van twee rui ten in de woning van mej. L. in Klein Vlaanderen. Mishandeling. Proces-verbaal is opgemaakt tegen ze keren B. wegens vrij ernstige mishande ling van S- Wielrijders. De hr. Renema, inspecteur van poli tie, alhier, schrijft ons: „Met ingang van 4 Januari j.l. is in werking getreden het verbod om binnen de bebouwde kom der gemeente met meer dan twee rijwielen naast elkander te rijden. Ik vestig er de aandacht op dat dit verbod streng zal worden nageleefd en dat niet meer wordt gewaarschuwd". Giften Goesche wijkverpleging. De Goesche wijkverpleging ontving in het 4e kwartaal 1935 de volgende giften: 1 van 25; 1 van 10; 4 van 5; 2 van ƒ3; 5 van 2.50; 1 van 2; 2 van 1 en 1 van 0.50. ARNEMUIDEN. Doordat de vangst der garnalen zeer gering genoemd kan worden, waardoor de inkomsten der visschers, welke toch al niet hoog ge noemd waren, nog verminderden, zijn een paar motorvisschersvaartuigen naar Ymuiden vertrokken, hopende daar meer te vangen en zoodoende tevens meer te verdienen. Van de slechte vangst zijn niet alleen de visschers de dupe, doch ook de men schen, die de garnalen voor de pelle rijen pellen, evenals de diverse venters, koktom de geheele gemeente, die 't toch al zoo zwaar te verduren had. HANSWEERT. De marechaussée van hier en de marechaussée van de briga de Hontenisse hebben met medewer king der belasting-ambtenaren, aan boord van Belgische scheepjes op de Wester-Schelde, een 9-tal geweren in beslag genomen. Het lag in de bedoeling der opvarenden met deze wapenen op ae Schelde te jagen. KLOETINGE. Gisteravond reed een tankwagen van de Shell uit Goes, ko mende uit de richting Kapelle, in de bocht bij de begraafplaats op een met een paard bespannen vrachtwagen van Van der Schaaf te Kapelle. De vracht wagen werd in de sloot geworpen, en de tankauto werd zoodanig beschadigd, dat hij met een takelwagen naar Goes moest worden overgebracht. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele schade is nogal aanzienlijk. OUDELANDE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec- jl.786 personen (414 m. en 372 v.) Er werden in 1935 geboren 4 jongens en 5 meisjes; ves tigingen 6 m. en 6 v. pers.; overleden 1 m. en 2 v- pers., vertrokken 6 m. en 6 v. pers. (Bevolking einde 1934 780 per sonen). De stoker verdronken Hedenmorgen ongeveer half acht kwam het voor Gent bestemde Duitsche schip „Frielinghaus" de haven van Ter- neuzen binnen, geassisteerd door de Belgische sleepbooten „President", „John B. Best" aan den kop en „Wal visch" achter het schip. De Walvisch werd door het schip omgetrokken en zonk direct. De kapitein en de stuurman wisten zich in den mast te begeven en konden door de bemanning van de andere sleep boot worden gered. Deze zag nog iemand drijven en het bleek te zijn de machinist, van wie het niet is komen vast te staan, hoe hij uit de machine kamer in het water is gekomen. Hij was bewusteloos doch kon door kunstmatige ademhaling worden bijgebracht en is toen op medisch advies naar het zie kenhuis vervoerd. Intusschen was de stoker J. D. ge boortig uit Hansweert, doch wonende te Antwerpen, met het schip in de diep te verdwenen en bij het afzenden van dit bericht, was men er nog niet inge- slaagd het lijk te bergen. Toen het ongeluk geschiedde, heeft men aan boord van de Frielinghaus het anker uit geworpen, doch de ketting brak en het schip bleef trekken. De Walvisch ligt midden in de haven, maar niet hinderlijk voor het verkeer en reeds was bergingsmateriaal uit Antwerpen op weg naar Neuzen. Tot pastoor te Boschkapelle heeft de bisschop van Breda benoemd den heer W. J. Jacobs, kapelaan te Roosendaal. Middelburg, 7-I-'36. Maandag hoog ste luchttemperatuur 8.6 °C (47 °F); laagste 5.6 °C (42 °F). Heden 9 h: 6.1 °C; 12 h: 7 °C. 0.6 mm regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 753 mm; laagste 748 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.4 mm te Stensele; laagste 738.5 mm te Holy head. Verwachting tot morgenavond: Meest matige Z.O. tot Z. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke op klaring, aanvankelijk eenige regen, wei nig verandering in temperatuur. Zon op: 8 h 10; onder: 16 h 03. Licht op: 16 h 33. Maan op: 15 h 56; onder: 7 h 55. V.M.: 8 Januari. a Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. Hoogwater. Laagwater. Di. 7 12.23 6.28 18.49 Wo. 8 0.44 13.10 7.19 19.37 Do. 9 1.30 13.54 8.09 20.22 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater. Di. 7 1.43 14.10 7.31 19.55 Wo. 8 2.39 15.02 8.20 20.42 Do. 9 S 3.27 15.47 9.10 21.27 (Ingez. Med.) De oorlog in Oost-Afrika. De Italianen hebben gisteren bijzon der hevige luchtaanvallen gedaan boven het Wolkait-gebied. Volgens mededee lingen van Abessijnsche zijde zijn hier vele soldaten van de troepen van Ras Ayele bij om het leven gekomen. Ver der hebben de Italiaansche vliegtuigen de troepen tusschen Amba Aladji en Makallé intensief bestookt. Wat het Zuidelijk front betreft, ma ken de Italianen weer melding van het overloopen van tal van stammen uit Ogaden. Het ziet er nu naar uit, dat de Italia nen toch v,an plan zijn in het Zuiden krachtiger op te treden. Er zijn nl. twee nieuwe divisies, in het geheel 27000 man sterk, in Italiaansch Somaliland aange- j komen. Een derde divisie zal binnen- kort worden uitgezonden. Van Abessijnsche zijde wordt gemeld, dat het in het Noorden reeds is gaan regenen, waardoor groote operaties voorloopig uitgesloten zijn. Engeland treft nog steeds om vangrijke militaire maatregelen. De Sunday Dispatch meldt, dat het Engelsche stoomschip „Scithia", dat 20,000 ton meet, is verbouwd tot troe pentransportschip. De Scithia, welke tot voor kort dienst deed op Amerika, zal Woensdag v,an Southampton naar Alex- andrië (Egypte) vertrekken met troepen tanks, geschut en ander oorlogsmateri- aal. Het blad wijst erop, dat het de eerste keer is sedert den wereldoorlog, dat 'n Engelsch stoomschip door het ministerie van oorlog is gerequireerd voor het transport van troepen. Waarschijnlijk zullen binnenkort ver scheidene schepen van de White Star Line, o.m. de Laurentic, de Laconia en de Samaria, voor hetzelfde doel even eens worden gerequireerd. Volgens een bericht uit Londen, heeft de Engelsche regeering besloten, om te Mombaza (Kenya) het voornaamste Britsche steunpunt in Oost-Afrika, bin nenkort belangrijke verdedigingswerken te doen aanleggen. Reeds de komende vier weken zullen naar Mombaza zwa re stukken geschut en schijnwerpers worden vervoerd. Tevens zal uit de te Mombaza wonende Engelsche ingenieurs en vroegere artilleristen een corps vrij willigers worden gevormd. Voor den aanleg der verdedigingswerken is aan gewezen de haven Kilindini aan de Z. W. zijde van het eiland Mombaza. Fransche voorzorgsmaatregelen De marinecorrespondent van de Dai ly Tel. meldt dat Fr,ankrijks bijdrage tot de voorzorgsmaatregelen in de Middel- landsche Zee in verband met den hul digen politieken toestand bestaat uit de oefentocht van een machig Fransch es kader aan de kust van Marokko. Een tweede Fransch eskader, dat heden de oorlogshaven Brest verliet, blijft in de nabijheid van Gibraltar en kan, inge val van nood in drie of vier dagen het Oostelijk bekken van de Middelland- sche Zee bereiken. Een andere belangrijke maatregel van Frankrijk is de met grooten spoed be gonnen aanbouw van een nieuwe vloot basis te Mers-el-Kabel bij Oran in Al gerije. Deze vlootbasis heeft ten doel den oorlogsschepen grootere bescher ming te verleenen tegen aanvallen uit de lucht dan het geval is met de groote vlootbasis Bizerta in Tunis, welke van Italië uit gemakkelijk met vliegtuigen te bereiken is. „De Geneefsche lucht wordt voor Italië ondragelijk", zegt Gayda. Virginio Gayda, de hoofdredacteur van de „Giornale d'Italia", die vaak ui ting geeft aan de officieele Italiaansche opvattingen, heeft in het Zondagsblad „Voce d'Italia" een artikel gepubliceerd, dat de vraag doet opkomen, of Musso lini voornemens zou zijn Italië's lid maatschap van den Volkenbond op te zeggen, Gayda schrijft o.a.: „De Geneef sche lucht wordt voor Italië ondrage lijk". Italië is in den Volkenbond ge bleven, teneinde te vermijden nieuwe Europeesche complicaties op te roepen. Maar, „onze weerstand heeft een grens. Alles dringt Itali naar die grens toe." Italië is het voorwerp van drie aanval len, de Abessijnsche, de Britsch-Impe- rialistische en de Geneefsche, die En geland gewillig gevolgd heeft. Uitvoerig

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1