ZEELAND. LANDBOUW. BURGERLIJKEN STAND. AFLOOP AANBESTEDINGEN. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. SPORT. GOES. WALCHEREN. Loop der Bevolking. AGENDA* Bij het plaats hebben van meer dan één wedstrijd' op het sportterrein wordt bij een tweede klasse wedstrijd op het hoofdveld aangegeven welk deel van het terrein als verhuurd aan de op het hoofd veld spelende vereeniging' wordt be schouwd. Dit was ook gisteren het geval bij den wedstrijd MiddelburgGoes- Een jongmensch bevond zich op dat deel zon der toegangsbewijs en weigerde op be vel van een suppoost het terrein te ver laten. Daarop is hij door een agent van politie, die nog assistentie van een col lega kreeg, van het terrein verwijderd. De werkloosheid. Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag' ingeschreven: geheel werkloos: 971 mannen en 25 vrouwen, gedeeltelijk werkloos: 73 mannen en 5 vrouwen, niet werkloos: 7 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 1075, bijgekomen 58, afgegaan 51, over 1082. DE HAVENWERKEN, Welke wijze van uitvoering In een schrijven aan B. en W. behan delt de directeur van gemeentewerken, de wijze van uitvoering der reeds mer- malen besproken nieuwe havenwerken. Dit dit schrijven blijkt, dat van de zijde van den Zeeuwschen Aannemers- bond (afd. „Zuid-Beveland") pogingen bij het College van B. en W. zijn aan gewend, om de toezegging te verkrijgen, dat bedoelde grondwerken aanbesteed zouden worden. Hiertegenover hebben de Ned. Heide Mij. en de N.V. Grondverbetering Mij. te Zwolle, elk voor zich gepleit om 'n opdracht voor de uitvoering van be doeld grondwerk te verkrijgen. De mi nister noemt thans óók „uitvoering in eigen beheer." De directeur wijst er op, dat een eventueele aannemer zal moeten wer ken met de werkloozen, die hen wor den toegewezen, zonder dat daarbij re kening gehouden wordt met het feit, of die werkloozen voldoende ervaring hebben van het werk, dat hun opgedra gen wordt; bovendien zullen deze werk loozen om de 4 weken rouleer en; d. w. z. om de 4 waken krijgt hij weer ande re werkloozen, die voor een zeker deel al evenmin als vakkundig kunnen aan gemerkt worden. Deze voorwaarden zijn voor een goed aannemer vrijwel onaannemelijk. Daarom hebben de vertegenwoordi gers van bovenvermelde patroonsorgani satie dan ook naar voren gebracht, dat zij in dit geval „het risico der werk prestatie" niet zouden willen dragen, doch bij aanneming de loonen in reke ning zouden brengen (met de uitgaven der sociale verzekeringen), die in wer kelijkheid betaald zouden worden. Doch en daarop komt het in dit onderha vige geval juist neer wat blijft er dan eigenlijk over om „aan te beste den" en „aan te nemen?" Niets van eenige beteekenis. Hoog stens de levering en het gebruik van eenige tientallen kruiwagens. En alle risico, die er in de uitvoering van het werk zit, komt geheel en ,alleen voor rekening der gemeente. In zekeren zin geldt ditzelfde, wan neer de uitvoering aan de Ned. Heide Maatschappij te Arnhem of aan de Grondverbetering Mij. te Zwolle wordt opgedragen en toevertrouwd. Toch is er verschil. Bij aanbesteding loopt de gemeente de kans,' dat meerdere aannemers zul len inschrijven, die met deze soort werk niet voldoende vertrouwd zijn; hieron der kunnen behooren overigens ter goe der naam en faam bekend staande aan nemers, aan wie bij laagste aanbie ding wellicht moeilijk het werk ge weigerd zou kunnen worden; hiertegen over staat dat gemelde Maatschappij en, die een jarenlange ervaring op dit gebied hebben, over belangrijke en ge gronde gegevens beschikken voor het bepalen der accoord-loonen. Voor de zorgen, die elk der genoem de maatschappijen zal hebben te be steden aan de uitvoering van het werk, zal in rekening gebracht worden 4 a 5 pet. van het totaal der loonen; in dit geval dus f 1800 a f 2200 boven de reeds genoemde kosten v,an den Uit voerder. Ditzelfde zal het geval zijn, wanneer het werk zou worden aanbesteed; 'n aan nemer moet ook een uitvoerder bij het werk plaatsen en als de verantwoorde lijke aannemer zal hij eveneens een zeker winstpercentage moeten genie ten. Vervolgens wordt uitvoering in „eigen beheer" besproken. De directeur van Gemeentewerken wijst er echter op, dat daardoor zijn bureau echter te zwaar belast zal worden, schrijft dan verder: In de tweede plaats zou op onderge- geteekende als Directeur van Gemeen tewerken de volle verantwoordelijkheid vallen voor de bepaling der accoord- loonen; een verantwoordelijkheid, die ik in het onderhavige geval, waar deze loonen, in verband met steeds wisselen de afstanden en hoogten voor het ver werken van den grond, steeds opnieuw gewijzigd zullen moeten worden we gens het ontbreken van voldoende erva ring op dit gebied, liefst niet wil dragen. Ook ons als Directie van Gem. werken ontbreekt ten opzichte van voormeld grondwerk de zoo zeer ge- wenschte ervaring'. De directeur van G.W- adviseert ten slotte: niet tot uitvoering in eigen be heer over te gaan, doch de voorkeur te geven aan uitvoering door een der ge noemde maatschappijen. B. en W. merken op, nog geen beslis sing te hebben genomen, EEN NIEUWE LEGES-VERORDENING. Verhooging der meeste tarieven- Bij missive van 2 Augs, 1935, houden de opmerkingen met betrekking tot de gemeente-begrooting voor 1935, werd door Ged. Staten namens de regeering aangedrongen op wijziging der verorde ning op de heffing van leges; verzwaring der tarieven werd over het algemeen noodig geacht. Aan dit verlangen gevolg' gevende, hebben B, en W. een geheel nieuwe, op wat meer moderne leest geschoeide le gesverordening ontworpen, daar de be staande, meermalen gewijzigde veror dening in sommige opzichten verouderd mag heeten en bovendien niet steeds even duidelijk is. Zooals gezegd, is het de wensch der regeering, dat verschillende tarieven zullen worden verhoogd. B, en W- heb ben hieraan voldaan tot zoover als zulks naar hun meening, zonder overwegend bezwaar kon geschieden. Hieruit volgt, dat zij enkele tarieven ongewijzigd heb ben gelaten en op één punt een verla ging hebben toegepast. Met name geldt het eerste voor de rechten, verbonden aan de voltrekking van huwelijken, die in het jaar 1928 moesten worden ver minderd, omdat ze zoo hoog waren, dat er van de gelegenheid om in de raadzaal te trouwen nagenoeg geen gebruik werd gemaakt. De voorgestelde verlaging betreft de beschikbaarstelling van afdrukken van en uittreksels uit de kiezerslijst. B. en W- ramen de opbrengst, na wij ziging f 130 hooger dan in 1934 en f 350 hooger dan de raming voor 1935. WIJZIGINGEN IN DE STRAATBELASTING. Bij de behandeling in de Raadsverga dering van 17 Oct. 1935 van eenige be zwaarschriften tegen aanslagen in de straatbelasting over het dienstjaar 1935 werd aangedrongen op een wijziging der desbetreffende verordening, speciaal voor zooveel betreft de regeling der z.g. „extra-straatbelasting". B. en W. hebben in verband daarme de^ de geheele verordening aan een re visie onderworpen. Volgens de tegenwoordige tekst is „extra-straatbelasting" verschuldigd zoowel voor perceelen, gebouwd aan na 1 Januari 1918 door de gemeente aan gelegde straten, als voor die, gebouwd aan na dien datum door de gemeente overgenomen straten. Nu geschiedt dit overnemen van door particulieren aan gelegde straten steeds zonder daarvoor eenige vergoeding te geven. Het is in verband daarmede duidelijk, dat het ge heel in strijd zou zijn met de bedoeling der verordening, zoo voor perceelen aan zoodanige door de belanghebbenden zelf bekostigde straten nog „extra- straatbelasting" zou zijn verschuldigd In de tweede plaats is het niet wel te verdedigen, dat ten eeuwigen dage 1.50 per meter breedte moet worden be taald. Het is zelfs de vraag of deze re geling niet in strijd is met artikel 280 der Gemeentewet, waar wordt gezegd, dat de straatbelasting moet worden geheven naar grondslagen, volgens welke een „billijke bijdrage" gevorderd wordt in de kosten van straataanleg. In verband hiermede stellen B. en W. voor het genoemde bedrag van 1.50 te doen betalen gedurende 30 achtereen volgende jaren. Verder hebben B. en W. geconsta teerd, dat tengevolge van de regeling in artikel 5, in sommige gevallen le veel, in andere te weinig belasting wordt ge heven. Teneinde deze onzuiverheden weg te remen hebben B. en W. een regeling ontworpen, waarbij eenerzijds wordt re kening gehouden met het feit, dat een perceel wordt gebaat door een straat, waaraan het met de zijkant grenst, ook al heeft het daarop geen uitgang, ander zijds echter wordt erkend, dat deze bate grooter wordt, wanneer het perceel op deze straat één of meer uitgangen heeft. MELISKERKE. De heer J. Jakobsen, wethouder dezer gemeente vierde Za terdag zijn 80sten geboortedag. Van verschillende zijden ontving de jubilaris gelukwenschen o.a. van den ge meenteraad bij monde van burgemeester De Keijzer. De Raad bood ook een bloemstuk aan. WESTKAPELLE. Benoemd tot adj. opzichter bij den polder Walcheren (standplaats Westkapelle) de heer G. Sturm te Oost- en West Souburg. I c Ned, Herv. Kerk. R. W. Steur cand. te Burgh heeft het beroep naar Oud-Alblas aangenomen en heeft bedankt voor de beroepen naar Arnemuiden en Stavenisse. Oud Ger. Gemeente. Bedankt voor het beroep naar Ierse- ke door J. Lichtenberg te Lisse (Z.-H.). Mej. J, Vroon te Middelburg is be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de Christelijke School te Vrouwenpol der. NEDERLANDSCH RUNDVEE NAAR ENGELAND. Maatregelen, om besmetting te voorkomen. Zaterdag zijn de ruim honderd run deren, welke .Engeland in Nederland heeft gekocht, teneinde frisch bloed le kunnen brengen in het eigen stamboek rundvee met het stoomschip Shering- h,am van Hoek van Holland vertrokken. Zooals men weet is deze aankoop iets zeer bijzonders en is te beschouwen als een eervolle buitenlandsche onder scheiding voor het Nederlandsche stam boekrundvee. De met zeer veel zorg uitgezochte dieren zijn drie weken ge leden te Hoek van Holland in de rijks- quarantaine-stallen ondergebracht, w.aar zij sedertdien onder bijzonder scherpe controle zijn gehouden. Na aankomst in Engeland zullen zij nog vier weken in quarantaine worden gehouden. Voor het transport waren ,alle moge lijke maatregelen genomen, om even tueele besmetting te voorkomen. Op het hoofddek van de Sheringham een vrachtschip van de Londen North Eastern Railway Company, die o.a, ook de Harwich-lijn exploiteert w,aren speciale stallen ingericht. Nadat het schip in de Merwehaven te Rotterdam de gewone lading had ingenomen is het geheele schip gedesinfecteerd, waarna het naar Hoek van Holland is vertrok ken, waar het ligplaats heeft genomen aan den Harwich-steiger, vóór de Vien na, een passagiersschip van dezelfde reederij. De steiger was in de buurt van de ligplaats eveneens geheel met een desinfecteerende vloeistof bespoten en zoo w,aren ook de loopbruggen, de krat ten, die als heiningen moesten fungee- ren, de gangpaden, kortom alles, waar mee de dieren maar in aanraking zou den kunnen komen gedesinfecteerd. Ook de speciale overalls van het met het transport belaste personeel, hun petten en hun klompen en de vrachtauto, waar mee de dieren van de stallen naar den steiger werden vervoerd, waren met ontsmettingsmiddelen behandeld. ONGERUSTHEID DER GRONINGER MIJ. VAN LANDBOUW. Over de Landbouwcrisisregeling. Het dagelijksch bestuur van de Gro ninger maatschappij van landbouw heeft zich met een adres gericht tot het Kon. Nederl. Landbouwcomité, waarin het zijn ongerustheid uitspreekt o.m. over de volgende feiten: Het ontbreken van een vaste lijn in de veehouderijpolitiek. Een gedwongen af slachting voor dragende, oudere melk koeien was half December bij doelbe wust optreden van de zijde van den ge- organiseerden landbouw mogelijk ge weest. Daardoor zou èn de vleeschposi- tie èn de melkpositie in sterke mate ver beterd zijn. De toestand van het akkerbouwbe drijf rechtvaardigt in geen enkel opzicht de richtprijsverlaging van de tarwe. On der normale omstandigheden zal het ak kerbouwbedrijf bij de huidige prijzen zeer stellig verliesgevend zijn, Het dep. van sociale zaken moet meer meehelpen in den nood der kleine boe ren te voorzien, voorzoover deze niet kan worden verholpen door de algemee- ne prijsregeling van het landbouwcrisis- beleid. De nu gevolgde methode, waarbij het landbouwcrisisfonds ter verbetering van de positie van den kleinen boer het dep. van sociale zaken wil trachten te ontlasten, doch waarbij dit departement voor grootere uitgaven zal komen te staan bij de werkloosheidsbestrijding der landarbeiders, lijkt het dag. bestuur zeer ondoelmatig. MIDDELBURG—GOES 2—4. Zwakke Middelburg-verdedi ging Goes wint verdiend. De hekkesluiter Goes is er in ge slaagd de kampioenen en het boven aan de ranglijst staande Middelburg op eigen veld te verslaan. Niet op 't nip pertje of door geluk, maar zuiver ver diend. Een prestatie van de Goesena- ren derhalve welke wel niemand zal hebben verwacht. Goes zooals het de zen middag speelde was de meerdere van de groen-witten, De Goesenaren hadden zulk 'n overwicht in 't veld, dat de cijfers dit o.i. juist uitdrukken. Goes speelde beter over alle linies. De ver dediging was trapvast, de middenlinie met Daniëlse aan het hoofd als de stu wende spil en de voorhoede met open en afwisselend spel vormden een ge heel, dat men bij dit laag geplaatste elf tal niet gedacht zdu hebben te vinden. Daarbij gevoegd een goede dosis en thousiasme, zie daar de verklaring voor de mooie overwinning van Goes. Maar was Middelburg daar dan niet tegen opgewassen, zal men vragen? De groen-witten hebben toch al voor heetere vuren gestaan. Een ding, en wel een zeer voorname, moet echter aller eerst in 't oog gehouden worden: Mid delburg h,ud invallers voor Merk en Leijnse, En juist het afwezig zijn van den rechtsback heeft veel tot deze ne derlaag bijgedragen. Goes heeft van de onvoldoende bezetting van de rechts backplaats handig geprofiteerd om voor de overwinning al spoedig na het begin den grondslag te leggen, om de zege geleidelijk aan te verstevigen. Ploegfaert stond rechtsback, Neufégli- se rechtshalf en Lohman rechtsbuiten. Eerstgenoemde mag een goede halfspe- ler zijn, dezen middag heeft wel laten zien dat zulks nog niet beteekent, dat men dan ook voor de backplaats ge schikt is. De verzwakte verdediging had dan ook schuld aan het eerste doel punt, 4 min. na den aanvang door Bou- deling voor Goes gemaakt. Ook het tweede doelpunt door Leijnse na een kwartier gescoord en eveneens het der de, 10 min. voor rust van den voet van Sinke zou een volledige verdediging van Middelburg misschien voorkomen hebben. Nu dient hier echter aan toegevoegd, dat het backstel v,an de middenlinie weinig steun ontving. Was dus het niet medespelen van Leijnse een groote handicap voor Mid delburg, het mag, wel te verstaan, niet als een verontschuldiging voor deze nederlaag gelden. Ook het spel van Goes lag hun niet; een goed doorgevoerd, open spel met actieve buitenspelers als Schrijver en Blokpoel, Middelburg werd door de Goesenaren telkenmale uit positie gespeeld, en mede door hun enthousiasme waren de resultaten voor de gasten dan ook be vredigend. Middelburg stelde daarte genover een lusteloos spel. Zij beging daarbij de oude fout, het spel veel le kort te houden. Het was soms onbe grijpelijk hoe men de vleugelspelers ne geerde en door korte passen het doel der tegenpartij trachtte te bereiken. Dit korte spel leverde Goes geen moei lijkheden op. Telkens konden de gas ten de aanvallen onderbreken, mede doordat het plaatsen bij de Middelburg spelers veel te wenschen overliet. Zoo als gezegd: de vleugelspelers en dan in 't bijzonder Lohman, werden veel te weinig in het spel betrokken. Vooral ten opzichte v,an laatstgenoemde, was dit een groote fout. Lohman, die Merk evenals in Vlissingen uitstekend verving, had zeer zeker voor meer ver rassingen kunnen zorgen. Hij had reeds aan beide doelpunten het grootste aan deel. Het eerste punt maakte Vogel even voor rust uit een goed van rechts aangegeven bal vlak langs doel gezet; terwijl de rechtsbuiten het tweede punt zelf m,aakte. Het was een goed doel punt dat aan zijn doortastendheid te danken was. Dit laatste d.oelpunt na de rust gescoord had eigenlijk het keer punt kunnen zijn voor de groen-witten. Edoch, men speelde hetzelfde ondoor dachte spel verder. En toen Leijnse daarna, tengevolge van een fout van Vijgeboom voor de vierde m,aal de M.- keeper passeerde, was het pleit be slecht. Het strekt Goes tot eer, dat zij ook bij dezen voorsprong zich nog niet t,ot een uitsluitend verdedigend spel liet verleiden. Den geheelen wedstrijd huldigde zij de opvatting dat de aan val de beste verdediging is en dat heeft veel tot haar succes bijgedragen. Bovendien kwam dit de spanning ten goede, en bleef het spel van Goes het aankijken waard. Van Middelburg, met de falende voorhoede, die mooie kan sen voorbij liet gaan, kan dit niet ge zegd worden. We zeiden reeds dat de zwakke ver dediging van Middelburg veel schuld aan deze nederlaag heeft. Toen echter de stand 30 voor Goes w,as, ging Dirkse op de backplaats staan, Her- togs spil en Ploegaert linkshalf. Daarna heeft Goes maar één goal aan haar score gevoegd. Het pleit er dan ook wel voor dat deze opstelling, al lijkt zij ons nog niet ideaal, van het begin af aan zoo had behooren te zijn, Intusschen, Goes verdiende haar over winning ten volle, door beter spel en door enthousiasme al kostte dit laatste dan ook verschillenden spelers blessu res; bij Goes moest nog een speler uit vallen. Toch was het spel niet ruw. Scheidsrechter Jacobs w,as niet geheel feilloos. R.B.C.ZEELANDIA 3—3. Scheidsrechter Van Hoek maakt gelijk. De groen-zwarten hebben gisteren in Roosendaal tegen R.B.C. weer een ge lijk spel behaald. Het heeft anders de Zeelandianen niet meegezeten, want nog tot 20 min vóór het einde was de stand 31 voor Zeelandia, en zag het er naar uit dat deze voorsprong behouden of zelfs nog vergroot zou worden. Evenwel op een gegeven moment schoot een der R.B.C.-spelers tegen den onderkant van de lat, waardoor het leder ruim een meter het veld terug insprong. Scheids rechter Van Hoek wees naar het mid den. Even later gaf hij om voor de Zee landianen onbegrijpelijke redenen een penalty, waaruit R.B.C. den gelijkmaker in 't doel zette. Deze tegenslag ontmoe digde Zeelandia dermate, dat zij niet meer kans zag de verdiende twee punt jes te behalen. Dit te meer, daar 't spel, dat toch reeds aan den ruwen kant was, tengevolge van de slappe leiding, nog ruwer werd. De strijd eindigde dan ook in een zeer onaangename stemming. Over het verloop nog het volgende: Wegens het te laat verschijnen van den scheidsrechter begon de wedstrijd een kwartier over tijd. Het begin ken merkte zich door een vluggen, open strijd, waarbij beide partijen tegen el kaar bleken opgewassen. Uit een mooien aanval gaf Janisse met een hard schot Zeelandia de leiding. Met een mooie goal van den R.B.C.-midvoor werd de stand, enkele minuten vóór de rust, ge lijk. Direct na de hervatting namen de groen-zwarten hét spel in handen; zij drukten hun meerderheid dan ook uit in twee doelpunten. Zoo bleef het tot 20 minuten voor het einde, toen de thuis club op de hierboven omschreven wijze een gelijk spel wist te bevechten. RITTHEM. De bevolking dezer ge meente bedroeg op 31 Dec. jl.: 682 per sonen (345 m. en 337 v.) Er werden in 1935 geboren 5 jongens en 11 meisjes; vestigingen 7 m. en 10 v. pers,; overle den 2 v. pers.; vertrokken 12 m. en 7 v, pers. Bevolking einde 1934: 670 per sonen). ZOUTELANDE, De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl,: 921 personen (489 m. en 432 v.) Er werden in 1935 geboren l3_jongens en 9 meis jes; vestigingen 18 m. en 28 v. pers.; overleden 2 m. en 3 v. pers.; vertrokken 9 m. en 20 v. pers. (Bevolking einde 1934: 887 personen). ELLEWOUTSDIJK. De bevolking de zer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl 528 personen (275 m. en 253 v.) Er wer den in 1935 geboren 2 jongens en 4 meis jes; vestigingen 4 m. en 3 v. pers.; over leden 3 m. en 1 v. pers. vertrokken 4 m. en 9 v. pers. (Bevolking einde 1934: 532 personen.) Middelburg. Bevallen: C- Slimmen-Nieuwenhuize d., C. IJssel-Dingemanse z., H, J. Vroon- Quist d. Overleden: I. Grijspeere 73 j- geh. m, E. Schoonaard. Getrouwd: J, Dekker 26 j. en J, Wer ner 26 j., P- W. J. Hoeks 29 j, en C. J. Risseeuw 29 j, Ritthem, Over de maand Dec- Bevallen: Geen. Overleden: Geen. Getrouwd: J. van Keulen 22 j. en La. Verhage 19 j. Trouwenpolder.. Van 29 Dec. 1935 tot 4 Januari 1936. Bevallen: L. Breel geb. Cijvat d. Ondertrouwd: J. Ludikhuize j.m. 28 j. met P. Francke, j.d. 25 j. Zoutelande. Over de maand December. Bevallen: S. Kodde geb. Melis z.; J. Minderhoud geb. Koppejan d.; Overleden: N. Kerkhove, 66 j., man. Borsselen, Over de maand Dec. Bevallen: G- E. Witte, geb. Van Sluis z. Overleden: M, de Vos 76 j., echtg'en. van C. Verburg, P. de Bue 46 j. echtgen. van G. A. Corstanje. (D.Z-) Krabbendijke. Over de maand December. Bevallen: P. Buteijn geb. De Jager z A. W. van de Vrede geb. Geense z J. J. Schouten geb. Lobbezoo d. Overleden: W. Polderman 63 j. echt- gen. van C. Karelse (D. Z.) Kats, Van 18—19 Dec. Getrouwd: C. Klaassen 27 j- jm. en J. S. Maas 25 j. jd. Bevallen: M. Slimmen, geb. Post z, (NB.) Wissenkerke. Van 2227 December. Bevallen: E. W. van de Velde, geb. Steendijk z., G. J. Melis geb, Verhage d., A. J. Heijboer geb. de Looff z-, M. T. de Bruin geb, Clement z. Overleden: C. de Regt 87 j. wedn. van M. A. de Looff. (N.B.) De Rijkswaterstaat heeft de ver breeding van het kanaal door Zuid-Be veland over een lengte van bijna 4 km, n-1, WemeldingeSchore met bijkomen de werken gegund aan J. Visser Azn. te Sliedrecht voor 256.400. Het onderhoud van het Ned. Gedeelte van het kanaal van Sluis naar Brugge is gegund aan I. la Gasse en Zoon te Kou- dekerke voor f 435 per jaar. MIDDELBURG. MA 6 Jan- Dl 7 Jan GOES. M A 6 Jan Dl 7 Jan. Uitv. Orkest en Tooneelver- „Kunstvrienden"; Pr. v, Oranje 20,000 h. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6