GOISCHE COURANT W.9d€ PI 813 De Nederlandsche ambulance gaat naar Dessié. BINNENLAND. ZEELAND. LEGER EN VLOOT. WEER EN WIND. NUMMER 4. TWEE BLADEN. MAANDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. Opnieuw een Roode Kruis ambulance, de Egyptische, gebombar deerd. De gecombineerde Raden van Arbeid. 6 JANUARI 1936. MIDDELBURGSCHE COURANT 'Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 rant. De oorlog in Oost-Airika. De Nederlandsche roode kruis-ambu- lance, die zich op het oogenblik nog te Addis Abeba bevindt, staat op het punt de Abessijnsche hoofdstad te verlaten. Zij zal zich naar Dessie begeven, waar zich thans nog het hoofdkwartier van den keizer bevindt. Dessie ligt onge veer halverwege tusschen Addis Abe ba en het Noordelijk front. De Egyptische ambulance ge bombardeerd. Zaterdagmorgen is wederom een Roode Kruis ambulance, thans in de na bijheid van Daggaboer aan het Zuidelijk front door Italiaansche vliegtuigen ge, bombardeerd. Het was de Egyptisch-Abessijnsche, waarbij zich ook twee Britsche missio narissen bevonden. De ambulance heeft aanzienlijke schade geleden. Menschen- levens zijn gelukkig niet verloren ge gaan. De bombardementsaanval zou zijn uitgevoerd door 5 Italiaansche vlieg tuigen. Nader wordt nog gemeld, dat de am bulance zich op groeten afstand bevond van de militaire veldlegers. Nadat de bommen naar beneden geworpen waren werden de Roode Kruis-tenten met ma- chfnegeweervuur bestookt. Meer dan 1Ó0 bommen vielen op de tenten van het Zweed sche Roode Kruis. Volgens een D.N.B.-bericht uit Stock holm heeft de leider van de Zweedsche Roode Kruis-ambulance, dr. Hylander, op verzoek van het Zweedsche Roode Kruis, een uiteenzetting gegeven van 't noodlottige bombardement bij Dolo. Dr. Hylander zeide, dat de ambulance zich op ongeveer vijf kilometer afstand van de troepen van Ras Dest,a bevond. Het op het lazaret aangebrachte kruis was ongeveer drie meter groot. Op den morgen van den 22sten December vlo gen twee Italiaansche vliegtuigen bo ven de ambulance, wierpen bommen en vuurden machinegeweer-salvo's af waarbij echter niemandg gewond werd Naar aanleiding van dezen luchtaanva zond dr. Hylander aldus een D.N.B. - bericht een telegram aan het Abes sijnsche Roode Kruis, dat echter niet terechtgekomen is. Den volgenden dag verschenen opnieuw Italiaansche vlieg tuigen, die herhaaldelijk over het station vlogen, ditmaal echter zonder bommen te werpen. Den 30sten kwamen zij te rug en hadden ongeveer een hoogte van tweehonderd meter. Zij hebben naar dr. Hylander zeide, minstens hon derd bommen geworpen, die gevolgi werden door machine-gjeweervuur. De Italianen hebben waarschijnlijk echter geen gebruik gemaakt van gasbommen, De operatie-tent vertoonde na het bom bardement 450 gaten, In totaal werden 28 zieken gedood. Niet uit het veld geslagen Het Zweedsche Roode Kruis is door de ramp niet uit het veld geslagen. Het vernietigde materiaal zal zoo spoedig mogelijk worden vervangen. Meq, be schikt te Stockholm nog over voldoende middelen, om een nieuwe uitrusting te verzenden en het werk op den ouden voet voort te zetten. Misschien kunnen zelfs de al eenigen tijd geleden besnro- ken plannen om den medischen stat uit te breiden verwezenlijkt worden. Er staan, naar de N. R. C. meldt, tiental len jonge Zweedsche artsen klaar om naar Abessynië te vertrekken. "En wan neer het Roode Kruis, dat bij de in Uctober begonnen inzameling 'n 600.000 kronen ontving, een nieuw beroep op de offervaardigheid van het Zweedsche volk doet, kan het er zeker van zijn het dan benoodigde geld te ontvangen Vooral nu, na het bombardement van dr. Hylander's groep. Want vrijwel al gemeen staat men op het standpunt, dat het met nog meer energie voorzet ten van 't eenmaal ondernomen werk der barmhartigheid op de Abessijnsche slagvelden het eenige antwoord dient te zijn op de daad, „de barbaarsche misdaad" van de Italiaansche vliegers. Steeds meer Roode Kruis-hulp. De stroom van Roode Kruis-hulp uit j verschillende landen van Europa ten be hoeve van Abessynië houdt nog steeds aan. De reeds aanwezige ambulances zullen versterking ontvangen, terwijl men te Addis Abeba de aankomst van ambulances uit Finland en Noorwegen verwacht en ook een Britsch Roode £ruis-detachement van de grens van Soedan onderweg is. Eén haar op 't hoofd van een onthoofd Italiaansch soldaat is meer waard dan alle 50 mis dadige landen, die de sancties toepassen. De Italiaansche pers is de laatste da gen, in verband met de tegenslagen in Abessynië, uiterst verbitterd, en zet onafgebroken haar campagne ter .aan wakkering van den oorlogsgeest voort. Zooals men weet, heeft staatssecretaris Suvich zijn spijt betuigd aan den Zweed- schen gezant te Rome, over het bom bardement der Zweedsche ambulancei in Zuid-Abessynië, doch overigens praat men liever over dit onverkwikkelijke incident heen en legt men allen nadruk op de onthoofdingen en verminkingen van Italiaansche gevangenen en op het gebruik van dum-dum-kogels, waaraan de Abessijnen zich zouden hebben schul dig gemaakt. De volgende uitlating in de „Tevere" is typeerend voor de houding van de Italiaansche bladen: ,Een tent vol Abessijnen, Engelschen en zelfs officieele Volkenbondsperso nen, of een heel kamp met Roode Kruis- tenten of, als men wil, alle vijftig mis dadige landen, die de sancties toepas sen, bij elkaar, zijn tezamen nog minder 'waard dan één enkele haar op hef hoofd van een onthoofd Italiaansch sol daat. De vliegers in onze bombarde mentsvliegtuigen zijn zich daarvan be wust en het is hun taak, het aan de wereld te toonen." Deze verzekering, die intusschen ook in sommige Italiaansche kringen een slechten indruk heeft, gemaakt, wordt gevolgd door klachten over tendentieu ze berichtgeving in het buitenland. Officieele Italiaansche ver- Iieslijst. Volgens een officieele Italiaansche statistiek zijn van 1 Januari 1935 tot 31 December 1935 van de Italiaansche strijdkrachten in Oost-Afrika 390 offi cieren, onder-officieren en minderen gedood en worden 14 militiairen ver mist. In hetzelfde tijdvak zijn 259 arbeiders tengevolge van ongelukken of ziekte om het leven gekomen. In 1935 zijn 61.000 arbeiders uit Italië in Oost-Afrika aangekomen, van wie de meesten in Eritrea. 11.338 arbeiders zijn naar Italië te- ïuggekeerd wegens het afloopen van hun overeenkomst of om .andere rede nen. Op het oogenblik werken in Eri trea en Somaliland 50.000 arbeiders. Werving van specialisten. De Italiaansche minister v.an oorlog heeft de vrijwillige aanmelding open gesteld voor 3630 specialisten voor ge motoriseerde infanterie-regimenter. tanks, snelle vechtwagens, artillerie, ge nie, sanitaire diensten en intendance De in dienst tredenden zullen zich voor twee jaar moeten verbinden. Anti-Italiaansche demonstra ties in Egypte. In de provincie Fayoem (Egypte) heb ben anti-Italiaansche demonstraties plaats gehad naar aanleiding v.an de be richten omtrent het bombardement der Egyptische ambulance te Daggaboer. De Suezkanaal Mij. doet goede zaken. De Suezkanaal Mij. heeft in het afge loopen jaar ongeveer 40 millioen francs meer winst gemaakt dan in 1934, het geen in hoofdzaak zijn oorzaak heeft in de reusachtige Italiaansche verschepin gen. Gasbommen Bij de jongste Iuchtaainval .aan het Noordelijk front zijn boven de stad Am ba Aleja, ten Zuiden van Makalle gif gasbommen geworpen. Eenige personen werden gedood en verscheidene ge wond. In het Zuiden werd o.a. Daggaboer opnieuw door bommen bestookt. Twee vliegers neergeschoten. Officieel wordt medegedeeld dat twee Italiaansche vliegers gisteren bij een vlucht over het K.afta-gebied in het b W. van Abessynië, nabij de grens van. den Soedan zijn neergeschoten en ge dood. Waar 's menschen schoonste en lief ste gedachten zijn, daar i s hij; hij is niet waar hij leeft, maar waar hij lief heeft. DE KONINGIN NAAR HET LOO. H.M. de Koningin zal Vrijdag 10 Jan. naar het Loo vertrekken om daar enkele dag'en te vertoeven- H. K. H. Prinses Juliana zal H. M. de koningin morgen vergezellen bij haar bezoek aan de tentoonstelling te Am sterdam uitgaande van het centraal co mité voor jongere werkloozen. DE ZUIDERZEE-VEREENIGING 50 JAAR. Een bijzonder gedenkwaardige dag was het Zaterdag in de historie van de Zuiderzee. Een halve eeuw bestond de bekende Zuiderzee-Vereeniging, welke in den loop der afgeloopen vijftig jaren, geleid en voorgelicht door krachtige figuren zulk een belangrijk aandeel gehad heeft in de voorbereiding van de uitvoering der Zuiderzee-werken en dus een groot nationaal belang gediend heeft. Verschillende onderzoekingen, be trekking hebbende op de vele vraag stukken van fechnischen en sociaal economischen aard, zijn op initiatief der nu jubileerende vereeniging onderno men. Zij heeft o.a. de publicaties der uitkomsten van de studies, meerendeels gefinancierd, kortom zeer groot werk verricht. Reden te over dus om het hal- ve-eeuwfeest te herdenken. Een bijzondere samenkomst werd dan ook Zaterdagmiddag gehouden in de Aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam, in tegenwoordigheid van den minister van waterstaat, jhr. ir. O, C A. van Lidth de Jeude, en tallooze andere autoriteiten. NIEUWE INDUSTRIE. Het verleden jaar gestichte oecono- misch-technologisch instituut voor de provincie Overijssel heeft een belangrijk succes kunnen boeken. Er zal n.l., dank zij dit instituut een voor Nederland ge heel nieuwe industrie worden gevestigd en wel een eterniet-industrie, die zich zal toeleggen op het vervaardigen van gas- en waterleidingbuizen, die ieder jaar in groote hoeveelheden moeten worden ingevoerd uit het buitenland speciaal België. De fabriek zal te Goor worden ge bouwd. DE STROOMLIJN-LOCOMOTIEF. Naar de Msb, verneemt zal de stroom lijn-locomotief in de tweede week van Jan. de werkplaats te Tilburg verlaten om haar proeftochten aan te vangen die gehouden zullen worden tusschen Tilburg en Vlissingen, Hoe lang deze zullen duren valt nog niet te zeg gen Na afloop komt zij in den sneldienst Op welk baanvak is nog' niet bekend- NIEUW GEMEENTEHUIS TE ROOSENDAAL. Burgerzin Zaterdag heeft te Roosendaal onder groote belangstelling, de plechtige ope ning plaats gehad van het nieuwe ge meentehuis. Reeds sedert langen tijd vol deed het oude Raadhuis niet meer aan de gestelde eischen. De gemeente-admi nistratie was zoodanig uitgebreid dat men verschillende takken van dienst el ders onder moest brengen. Bij het fail lissement van de bankinstelling der fa milie Van Gilse, kocht de gemeente ver leden jaar het prachtige patriciërshuis en het daarbij behoorende park dezer familie. Voor een groot gedeelte waren de gelden voor den aankoop van dit pane opgebracht door de burgerij zelf, die daarmede een treffend blijk van bur gerzin gaf. De ingebruikneming van het nieuwe gebouw heeft op feestelijke wij ze plaats gevonden. Het bombardement van de Zweedsche ambulance. Degenen, die ingevolge den oproep van den heer Knoppe te Rotterdam, een kaartje willen zenden naar het Zweed sche Roode Kruis te Stockholm, gelie ven er rekening mee te "houden, dat de enveloppes gesloten en voorzien van 1214 cent porto moeten zijn, indien er een losse postzegel bij ingedaan wordt. De enveioppes mogen open zijn en gefrankeerd met 214 cent, als ze alleen een kaartje bevatten. Buitengewone kringvergaderingen der Z. L. M. Het Dagelijksch Bestuur v.an de Z. L, M. heeft besloten om evenals het vo rige jaar vergaderingen te houden in de kringen van de Maatschappij, waar de toestand van het land- en tuinbouwbe drijf zal worden besproken. Évenals het vorige jaar heeft de Al- gemeene voorzitter, mr. P. Dieleman, zich bereid verklaard deze vergaderin gen te leiden. Da data waarop en de plaatsen waar deze kringvergaderingen zullen worden gehouden zijn de volgende: Maandag 20 J.anuari te Zierikzee. Woensdag 22 Januari te Kruiningen. Woensdag 22 Januari te Goes. Donrerdag 23 Januari te Middelburg. Vrijdag 24 Januari te Axel. Zaterdag 25 Januari te Kortgene. Maandag 27 Januari te Oostburg. Woensdag 29 Januari te Tholen. C. baron de Vos van Steenwijk gaat heen. Naar wij vernamen heeft de schout bij nacht tit. adjudant i.b.d. van H. M. de Koningin, commandant van het Kon. instituut voor de marine te Willemsoord de heer C. baron de Vos van Steenwijk, met ingang van 1 Febr. a.s. H. M. de Koningin eervol ontslag uit den zee dienst geraagd onder toekenn'ng van pensioen Goes of Middelburg? Aan de N. Rott. Crt. werd dezer da gen naar aanleiding van het bericht over de vestiging te Middelburg van de gecombineerde Raden van Arbeid te Middelburg en Goes het volgende ge schreven: „Ieder die in Zeeland bekend is, weet dat niet Middelburg, maar Goes het centrum van Zeeland is. Daarom zijn er ook de Prov. Keuringsdienst van Waren en de bureaux van de Zeeuwsche Land- bouw-Maatschappij. Binnen afzienbaren tijd wordt er ook de geautomatiseerde telefoondienst gecentraliseerd, ook wor den er -de meeste prov. vergaderingen gehouden. Mr. Dieleman heeft zich on langs in de slg. vergadering van de Z.L. M. in dien geest uitgelaten. En toch niet de voor den buitendienst zoo gun stig gelegen plaats gekozen. Bovendien staat er te Goes een Rijks gebouw gereed om den vergrooten R. v. A. te herbergen; te M'burg moet er verbouwd en bijgebouwd worden". Thans wordt' daartegenover van an dere zijde in hetzelfde blad (de N.R.C. o.m, het volgende opgemerkt: „Het juiste punt voor de vestigin j van een bestuursorgaan dient bepaald te worden in verband met de taak van dit orgaan en, voorzoover dit nu een raac van arbeid betreft, is die taak er hoofd zakelijk een van persoonlijk contact met de bevolking. Dit geldt voor de uitvoe ring van alle wetten, waarbij een raac van arbeid betrokken is. Een maatstaf voor de mate van dit contact is de zegelverkoop. De cijfers over 1934 staan hieromtrent te onzer beschikking. Zij geven het volgende beeld: de raad van arbeid te Middel burg verkocht te zijnen kantore voor een bedrag van 210.000 op een totaal bedrag in zijn district van f 678.000; de raad van arbeid te Goes verkocht in hetzelfde jaar te zijnen kantore voor 54.000 aan zegels op een totaal l e- drag in zijn district van 411.000. Maar er is meer; ook de bevolkings dichtheid spreekt hier een woordje mee. Genoeg zij dan alleen reeds, dat 27 pro cent van Zeelands bevolking op Wal cheren woont; Middelburg heeft ruim 18.000 inwoners, Vlissingen is over de 20.000 en het landbouwcentrum Goes haalt op z'n eentje de 10.000 nog niet tegenover de 40.000 inwoners der twee grootste steden van Zeeland, die door een electrische tramverbinding van om het kwartier uit een verkeers-oecono- misch oogpunt meer bij elkaar behoo- ren dan Marlot bij het Boomen- en bloe- menkwartier onzer Residentie! Waar bevindt zich de meeste in dustrie? Zeeland is niet een hoofdzake lijk industrieëele provincie, tenminste nog niet. Maar de industrie die er is, vindt men in Vlissingen, in Middelburg, verder in Breskens, Terneuzen en Sas van Gent. En nu is het boven den Moer dijk misschien niet van algemeene be- Middelburg, 6-I-'36, Zaterdag-Zondag hoogste luchttemperatuur 7.9 °C (46 °F); laagste 4.7 °C (40 °F). Heden 9 h: 6.9 °C; 12 h: 8.7 °C. 2.3 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 765 mm; laag ste 749 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.1 mm te Jan Mayen; laagste 729.1 mm te Ma- linhead. Verwachting tot morgenavond' Matige tot krachtige Z.O. tot Z. wind, zwaar bewolkt oi betrokken, met kans op regen, later opklarend, iets kouder. Zon op; 8 h 10; onder: 16 h 02. Licht op: 16 h 32. Maan op: 14 h 44; onder: 7 h 13. V.M.: 8 Januari. Hoog- en Ma. Di. Wo. 6 7 8 Laagwater te Januari. Hoogwater. 11.25 23.53 12.23 0.44 13.10 Vlissingen. Laagwater 5.25 17.53 6.28 18.49 7.19 19.37 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwater Ma. 6 0.41 13.09 6.31 19.00 Di. 7 1.43 14.10 7.31 19.55 Wo. 8 2.39 15.02 8.20 20.42 kendheid al weet menige automobi list, die de Belgische badsteden gaarne bezoekt, het zeer wel dat de beste en veelvuldigste verbinding van Z. Vlaanderen met overig-Nederland over het voortreffelijke pontveer van Bres kens loopt. Al lijkt het dus, dat Goes dichterbij het Zeeuwsch-Vlaamsche in dustrie-gebied is, in werkelijkheid is dat toch niet in die mate het geval als de „pro-Goessisten" het wel gaarne zouden willen. Zoo zijn er, om eens iets te noe men, via Breskens 12 bootverbindingen per dag tegen 6 op de lijn Terneuzen HoedekenskerkeGoes! Ook overigens ligt Middelburg rela tief gunstiger dan Goes; het verschil in afstand voor de bootverbinding met SchouwenDuiveland is miniem en dit verschil wordt meer dan gecompenseerd door het feit dat de rechtgeaarde Schou wenDuivelander tegenwoordig per Zeeuwsche luchtlijn vliegt in plaats van met een zoo langzaam vervoermiddel als een boot te gaan. Zooals men weet, ligt het Hollandsche aanknoopingspunt van de Z.L.L. op Waalhaven, het Zeeuwsche echter op Walcheren. En nu verluidt wel, dat Goes te eenigertijd een vliegveld zal krijgen, met een luchtverbinding Ter neuzenGoes—SommelsdijkMiddel- harnisWaalhaven, maar dat is nog maar toekomstmuziek. Een raad van arbeid is niet een ding, dat op z'n eentje arbeidt hij heeft schier dagelijks van doen met allerlei andere bestuursinstanties. Ook dit moet op de plaats van vestiging van invloed zijn, In Middelburg, van eeuwen her tot vandaag aan den dag het cultuur-histo risch centrum van Zeeland, zijn o.m. ge vestigd: het provinciaal bestuur, de wa terstaat, de kantoren van de P.E.ZE.M., de provinciale stoombootdiensten, de arrondissementsrechtbank, het kanton gerecht, de raad van beroep (die al leen te Middelburg zitting houdt) de inspectie van de P.T.T., de, rijksgebou wendienst. Als medisch centrum ver dient, ondanks het feit dat Goes 2 uit stekende ziekenhuizen- en een vrijwel volledig stel specialisten heeft, toch ze ker Middelburg 3e voorkeur, o.m. om dat het medisch niet alleen volledig ge outilleerd is, zoo wat specialisten als materiaal betreft, maar bovendien het consultatiebureau en het paviljoen van de provinciale vereeniging tot bestrij ding der tuberculose er gevestigd zijn- Weer een ander punt is, de kwestie der beschikbare gebouwen. Ook hier dient naar een zuinig beheer gestreefd te worden immers? Welnu: de raad van arbeid te Goes is in een van het rijk gehuurd gebouw gevestigd waarvoor naar luid der berichten reeds, bij vertrek van dien raad uit Goes, een andere bestemming is gevonden; de Mid delburgsche raad van arbeid heelt een eigen gebouw, dat, in tegenstelling met andere berichten te dezer zake, volko men geschikt is om met enkele onbe- teekenende veranderingen de gecombi- neerde raden te huisvesten; van de

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1