RECHTSZAKEN. ONDERWIJS. BUITENLAND. DE STERRENHEMEL I JANUARI 1936; 20 HMT. ©EERSlEKxJ ©VOLLÈMMN (N LMTSTE KV&KIlER ©NILUVE: MMN ZUIP venus MARS 0 juprrm q saturnus AMERIKAANSCHE NOTITIES. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND. 00STZEE-LANDEN. MEXICO. VER. STATEN. Ster v/d 3e grootte, of kleiner Ster v/d 2* grootte. Ster v/d 1' gr. Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 64222 Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland op 1 Jan- 1936, des avonds te acht uur Middel bare tijd, gelijk aan 2 h 41 min. Sterren tijd. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten op komen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriëntatie eenvoudig genoeg. Op dit kaartje loopt, van het WNW naar het OZO, door de sterrenbeelden Zwaan, Cassiopeia, Perseus, Wagenman en Tweelingen, een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan. DE ZON: De middaghoogte van de zon neemt de ze maand toe van 15° tot 20%°. de dag- boog de tijd dat zij boven den horizont staat), neemt toe van 1% uur tot ruim 9 uur. DE MAAN: De schijngestalten van de maan zijn: E.K.: 1 Jan.; V.M.: 8 Jan L.K.: 16 Jan.; N.M.: 24 Jan.; E.K.: 30 Jan- Laat ste Kwartier en Nieuwe Maan vallen buiten onze teekening; men vindt het Eerste Kwartier van 1 Jan. in de V i s- s c h e n; de Volle Maan van 8 Jan- nabij Castor en Pollux in de Tweelingen en, drie weken later, het Eerste Kwar tier van 30 Jan. nabij den Ram. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Saturnus, Venus 3,6) is deze maand mor genster in Schorpioen, Slangen drager en Schutter; zij staat den 15en in samenstand met Jupiter; laatstgenoemde is dan de" zuidelijkste van de twee. Mars (m 1,3) is avondster in S t e e n- b o k en W a t e r m a n; hij is 1 Jan. om 8 uur juist onder gegaan, in het WZW. Den 25en Jan. staat Mars in samenstand met Saturnus; laatstgenoemde is de zuidelijkste van de twee dan- Jupiter (m 1,4) is morgenster in den Slangendrager. Saturnus 1,2) is avondster in den Waterman (m magnitude helderheid, vergele ken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft In druk'etters vermeld zijn de namen van de sterrenbeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend ZQNS- EN MAANSVERDUISTE RINGEN. Er zullen in 1936 vier eclipsen plaats vinden, twee van de zon en twee van de maan, n.l.: 8 Januari: een totale maansverduiste ring', zichtbaar in ons land. De totaliteit begint om 17 h 58 min. Greenwich-tijd; zij eindigt om 18 h 21 min- G.M.T. 19 Juni: een totale zonsverduistering, in Nederland precies bij zonsopgang be ginnende De lijn der totaliteit loopt over A_thene, Omsk, Tomsk en de Noordelijke Japansche eilanden. De maximale duur der totaliteit is daar 2 min. 32 sec. 4 Juli: een gedeetelijke maansverduis tering, slechts in Oost-Europa zichtbaar. 1314 Dec,: een ringvormige zonsver duistering, slechts in Australië waar te nemen. film onthoudt zich er echter van den nood, waarin zij komt te verkeeren, in schrille kleuren te teekenen. Een rijke kunstverzamelaar biedt haar zijn finan- cieele hulp aan. Zij meent: met bijbe doelingen, en weigert. Veertien dagen la ter vraagt ze hem om zijn hulp. Van wat ze in die veertien dagen beleefde, ziet men niets op het witte doek. Ze is nu bereid te accepteeren, zegt ze. Dat ver klaart alles, en tegelijkertijd ontneemt het aan het verhaal, de sombere kleur, die er niet in past. De rijke heer heeft heelemaal geen bijbedoelingen. Valerie beleeft een sprookje. Hoe zou dat sprookje uit den toon zijn gevallen na een schildering van realistisch leed, van wanhopig zoeken naar werk. Dat de film zich daarvan onthoudt, bewijst haar zui verheid. Indien de geschiedenis was be handeld, zooals in een ouderwetsche ro man, die de deugd na smartelijk lijden hare belooning laat vinden, zou het een hopeloos geval geworden zijn. Nu werd het een kostelijke, gave legende, zich afspelend in een moderne samenleving, en welluidend afgestemd op het alge meen menschelijke. Paula Wesseley is de centra figuur in de film. Zij speelt voortreffelijk; zoo voortreffelijk, dat men gevaar loopt haar aandeel in het generale resultaat te over schatten. Primair blijft tenslotte de man, die de camera op haar richtte. Men let te eens op, hoe hij een close-up nam, om een harer felle aandoeningen te fixeeren. Het gezicht op zichzelf wordt hier bijzaak. Men ziet het snel grooter worden, terwijl de woorden, die de hartstochtelijk bewegende mond spreekt, parallel daarmee aanzwellen. De ver dienste van de aldus bereikte expres siviteit is veel meer te danken aan het juiste hanteeren der camera dan aan het spel. Koude in het Noorden, warmte in het Zuiden. De een gaat ski-en, de ander zonnebaden. Ook voor smalle beurzen zijn de geneugten bereikbaar. (Van onzen correspondent). New-York, December 1935. Amerika is een bevoorrecht land en het is te begrijpen, dat zijn bewoners er soms een beetje al te prat op gaan met te beweren, beter af te zijn, dan de rest van de wereld. Een frappant staaltje zag ik dezer dagen in de étalages van een der grootste warenhuizen, waar een paar ramen ingericht waren voor de ge neugten der wintersport. Wassen beel den in de laatste mode uitgedost, ston den of zaten daar te ski-en en te bob sleden of reden er schaatsen. Volgens de berichten ligt er in het Noorden des lands, om maar te zwijgen van Canada, de noodige sneeuw en is er heel wal water bevroren. Maar de ramen daar naast vertoonden de meest ideale tafe- reelen van zonnebaden aan het strand of golfpartijtjes op de grasvelden in het Zuiden. En inderdaad kan de New-Yor- ker, die er de contanten voor bezit, kie zen tusschen een trein naar het Zuiden om zich te laten bruinbaden of een naar het Noorden om zijn longen met vries kou te vullen. Het is maar een quaestie van smaak, al mogen Europeanen ook de keus hebben tusschen een winter in San Moritz of aan de Rivièra, de Ameri kaan bezit het allemaal in zijn eigen land! In de staten New-York, Pennsylvania en die van New-England, bestaan ze ventig verschillende plekken, waar zoo genaamde „sneeuwtreinen" heenrijden. Sinds de laatste paar jaar zijn de Ame rikanen dol geraakt op ski-en; ik kan er Vein meepraten, want mijn dochtertje en haar vriendinnetjes zeulen de ski's naar buiten, zoodra de eerste vlokken gaan vallen. En met een soepelheid, die men natuurlijk eerder van particuliere ondernemingen kan verwachten, begon nen de spoorwegmaatschappijen als de New-York Central en de New Haven en Hartfprd „sporttreinen" over de week end in te leggen, waar men voor een belachelijk lagen prijs als 2.10 dollar naar Bear Mountain Lake en terug kan, om een heelen dag van sneeuw en ijs te ge nieten. Maar het mooiste is wel, dat men er heelemaal niet voor gefortuneerd behoeft te zijn om er aan mede te doen, precies als men 's morgens zijn secre taresse in een keurig rijcostuum door het New-York Central Park of in de om geving kan zien rondgaloppeeren. En 't valt niet te ontkennen, dat dergelijke mogelijkheden voor menschen met een bescheiden beurs er de levenslust en energie in houden. In een „department store" of een wa renhuis kan men een uitstekend winter- L*>0lj*enue ski's, stokken, schoenen, handschoenen, een pak, wollen onder goed en sokken, een donkere bril enz voor minder dan 75 dollar of onge veer honderd gulden verkrijgen. In plaats van de traditioneele winterrust op het platteland heeft men daar ook alweer het voordeel in gezien van het de stadsche gasten zoo plezierig moge lijk te maken en vandaar dat naast de gewone hotels en pensions, die het vroe ger van de zomergasten moesten doen, ook tallooze boerderijen hun extra ka mers te huur zetten en adverteeren. Vlak bij mij in de buurt is een bergmeer, dat hoog en goed beschut ligt en waar het een winterparadijs is op een paar uurtjes rijden met de auto van de stad New York, waar geen stukje sneeuw te bekennen valt. Is het wonder, dat de Amerikaansche athleten zulk een goed figuur slaan, wanneer zij letterlijk het heele jaar door gelegenheid tot oefenen hebben? Verscheidene New Yorksche depart ment stores hebben nu kunstmatige ski banen laten aanleggen, waar Zwitser- sche en Oostenrijksche deskundigen de beginnelingen onderwijs geven. Een an dere geliefkoosde sport is ijs-hockey, dat men in Amerika of Canada moet hebben zien spelen om eenige idee te krijgen, wat men daar hieronder ver staat; ik zeg dit o.a. op gezag van de Hollandsche militaire ruiters, die zoo pas naar hun vaderland terugkeerden en die deze sport nog nimmer zoo span nend en hoogst amusant hadden zien vertoonen. En dan is er nog een andere sport, waar vele Amerikanen als fana tieke „hikers" of wandelaars dol op zijn, die van tochten per sneeuwschoen te maken, dat merkwaardige schoeisel, dat er als eën tennisracket uitziet en waarmee men de meest onbegaanbare wegen en piaatsen bereiken kan. Hoe precies de verhouding is tusschen de New Yorkers, die de voorkeur geven aan een kouden neus of die lever een zachter klimaat opzoeken, valt niet met zekerheid te zeggen. Genoeg zij, dat een menigte er de voorkeur aan geeft om liever de win terjas thuis te laten en in een zomer pakje te gaan rondloopen, hetgeen men op een afstand van 20 uur per trein van New York af al kan gaan doen. En komt men nog verder, dan is het ver standiger om in een badpak rond te loopen. Daar de beide Carolina's, Georgia, Florida en staten ten westen daarvan kennen de bewoners geen sneeuw en ijs, hebben die zelfs nog nooit gezien! Daar is het land van den- nenbosschen en magnolia's, van zout- moerassen en roode klei, waar golf ge speeld wordt en van November tot Fe bruari te paard achter de honden ge jaagd wordt. Het zijn vooral de lijders aan verkoudheid, griep en influenza en dergelijke kwalen, die bij het eerste op treden van den winter hun koffer pak ken. J,a, ik ken er, die al jaren achter een nooit anders dan zonneschijn en blauwe lucht gezien hebben, hetzij we gens een hartkwaal of omdat zij, rond uit gezegcT, rijke weekelingen zijn. Maar in Florida leeft men in een se- mi-tropisch klimaat, waar men het hee- !e jaar door onder de palmen loopt of het verkoelende n,at zoekt. Florida, het land van de sinaasappelen, citrpenen en grapeTruit, waar gevischt wordt op tonijnen en zwaardvisschen, waar de plaatsnamen Miami en Palm Beachr.over de heele wereld bekend zijn en zelfs een attractie zijn voor geblaseerde, Eu ropeanen! Het is er derhalve ooit pe perduur om fe wonen, maar met een beetje bekendheid van Amerikaansche 'oestanden is het voor een bescheiden beurs best te doen. Dan blijft er ten slotte een stukje zee over per boot of door de lucht om terecht te IcomenAop Cuba. Nassau en Jamaica om geheel en al terecht te komen in de tropische omgeving, waar een helmhoed het nor male hoofddeksel is. Het merkwaardige in Amerika is en blnft, d:at al die voordëelen voor vrij wel ieder bereikbaar zijn.cDe een trekt er per vliegmachine heen, de ander in een woonwagen achter zijn auto en 'n derde loopt gedeeltelijk of profiteert van te mogen meerijden. Natuurlijk is het gros Gebonden aan zijn haantje, maar er zijn altijd duizenden te vinden, die als trekvogels heengaan, waar het hun het beste bevalt. Maar zelfs voor de thuisblijvers is het door goedkoop reiden mogelijk gemaakt om het een tonige bestaan zoo nu en dan eens op te frisschen. Te 's Gravenhage slaagde voor 't examen kommies bij de directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen de heer Adr. Risseeuw, thans hulpkom mies te Sluis. Brandstichters veroordeeld. Voor de rechtbank te Zutphen had den zich gisteren te verantwoorden G. J. G. arbeider en W. A. B. verdacht van brandstichting op 8 Sept. jl. in 'n woning aan de Morellenlaan te Apel doorn. Voorts stond terecht C., koopman te Bemnes verdacht vaki uitlokking vin dezen brand. Hij had n.l. den twee eerst- genoemden verdachten een bedrag van f 100 beloofd indien zij het huis in brand staken. Bovendien had zich in verband met deze brandstichting te verantwoorden de eigenaar van de wo ning, de koopman J. V. uit Naarden, die aan den koopman V. den sleutel van het huis had verschaft. C- had ver klaard dat hij een belooning van f 150 van V. zou krijgen indien hij er voor zorgde d,at diens woning in brand werd gestoken. Terwijl de eerste drie ver dachten bekenden, bleef V. ontkennen iets met de brandstichting te maken te hebben. Wel gaf hij toe enkele we ken tevoren in Apeldoorn te zijn ge weest en de woning te hebben bezocht. De off. van justitie eischte tegen G. J. G. 134 jaar gevangenisstraf, tegen W, A. B, 3 jaar, tegen C. eveneens 3 jaar en tegen J. V. 3Vz jaar gevangenisstraf. KANARIES BRACHTEN MOORD AAN HET LICHT. Geheimzinnig einde van Fransch beeldhouwster te Tunis. Twee kleine gele kanarie-vogels, die dood op den bodem van hun kooi lagen, hebben in Tunis (de Fransche kolonie in N. Afrika) een moord aan het licht ge bracht, die alle elementen bevat voor een filmscenario of een boeiende detec tive-roman. Want die twee kleine roer- looze vogellichaampjes voor het venster van de woning van de Fransche beeld houwster Rachel Hautot wekten be vreemding bij de omwonenden. Zij waarschuwden de politie, die de deur van het huis openbrak Toen deed men een vreeselijke ont dekking. Op het atelier vond men na melijk het levenlooze lichaam van de jonge kunstenares. Een zijden kous, rond den hals van het lijk gebonden, liet omtrent de doodsoorzaak geen twij fel. Bij het medisch onderzoek kwam aan het licht, dat men de jonge vrouw eerst met een stomp voorwerp op het hoofd had geslagen en daarna gewurgd. De moord moest minstens drie weken geelden gepleegd zijn. De kleine gele kanaries waren den hongerdood- gestor ven. Welk drama heeft zich met deze vrouw afgespeeld, die eenzaam leefde te midden van haar scheppingen? Is zij het slachtoffer geworden van de ge heimzinnige machten van het romanti sche land, waar zij op zoo tragische wij ze haar einde vond? Men weet het niet, doch tijdens het politieonderzoek is een merkwaardige omstandigheid aan den dag gekomen. Men vond n.l. rond de rustbank, waar op het lichaam uitgestrekt lag, een groot aantal beelden opgesteld, waarvoor Arabieren uit de Oostersche wijk van Tunis model hadden gestaan. De stee- nen gezichten staarden naar het lijk en zij moeten opzettelijk zoo neergezet zijn. Bij de huiszoeking ontdekte de politie nog een brief, die voorzien was van een Fransch poststempel en die begin van deze maand besteld moest zijn. Ook deze spreidde echter geen licht over de mysterieuze affaire. DE KERKELIJKE BLADEN WORDEN GRETIG GELEZEN. Ze durven meer zeggen dan de nieuwsbladen. De kerkstrijd heeft onder meer ten gevolge gehad, dat de belangstelling voor kerkelijke bladen belangrijk is toe genomen. In het aïlgemeen schijnen deze kerkelijke organen minder dan ge wone bladen te kampen te hebben met de uiterst strenge censuur, waaronder in het derde rijk de pers staat. Ook al worden er aanhoudend heele oplagen van kerkelijke bladen in beslag geno men, toch gaan de redacties ervan voort, artikelen en mededeelingen te publiceeren, welke men elders ver geefs zoekt. Het weekblad „Der Katholik", hei officieel orgaan van het bisdom Ber lijn, bereikt op het oogenblik een op lage van 74,000 exemplaren, een cijfer dat door de meeste groote dagbladen niet geëvenaard wordt. Het officieel or gaan van het bisdom Berlijn „Die ka- tholische Kirchenzeitung" heeft een bijna evengroote verspreiding. Het op lagecijfer van deze beide Zondagsbla den nam in het afgeloopen jaar met bijna 40 pet. toe. Het veertiendaagsch orgaan der Be- lijdeniskerk, de Junge Kirche, begint deze maand zijn vierden jaargang met een oplage van 30,000 exemplaren, 't Heeft 4000 abonné's meer dan het weekblad der (nat. soc.) „Duitsche Christenen", hetwelk sedert eenigen tijd onder den titel Positives Christen- turn verschijnt. Kenmerkend voor de huidige toe standen op kerkelijk gebied is het feit, dat al deze organen een ruime plaats hebben ingeruimd voor mededeelingen betreffende andere confessies. Niet al leen treft men in de katholieke kerke lijke bladen een uitvoerige rubriek aan, waarin redevoeringen en predicaties van protestantsche geestelijke in ex- tenso worden afgedrukt, doch de pro testantsche kerkelijke bladen houden er thans zelfs een zeer actueele Vati- caansche kroniek op na. (N. R. C.) Een vierling, De schrijnwerker Ewald Zimmerlein te Neurenberg is dezer dagen verblijd met de geboorte van 4 gezonde kinderen. Alle vier zijn meisjes. EEN MERKWAARDIG MENSCH OVERLEDEN. Hij gaf 15 millioen uit voor de drankbestrijding. Frederik Charrington, die een ver mogen van 15 millioen gulden aan drankbestrijding heeft besteed, is gis teren op 85-jarigen leeftijd te Londen overleden. Hier volgt zijn levensge schiedenis in zijn eigen woorden: „Op 20-jarigen leeftijd als student van Marlborough College was ik op zekeren avond met eenige vrienden op stap. In een van Londens beruchtste straten kwamen we langs een drank paleis op het oogenblik dat een bleeke jonge vrouw een m,an die de deur uit kwam toeschreeuwde: om godswil, geef mij een stuiver; de kinderen lijden hon ger. De dronkaard hief zijn vuist op en sloeg haar neer. Mijn vrienden en ik kwamen tusschenbjeide en toevallig keek ik naar de deur waarboven het opschrift in gouden letters prijkte: „drinkt Charringtons bier." Hier was een der oorzaken van den rijkdom van onze familie. Op dat oogen blik hief ik mijn hand ten hemel en zwoer dat geen stuiver van dat ver vloekte geld mijn handen ooit zou be zoedelen. Charrington besteedde zijn geheele vermogen aan de bestrijding van drank, spel, tabak enz. Meer d,an 50 jaar heeft hij iederen Zondag een warmen maal tijd verschaft aan eenige honderden kinderen uit het arme Oosten van Lon den. Zijn methoden waren niet altijd van de zachtzinnigste. Hij had een lijfgar de van 2 of 3 jonge mannen die hij be keerd had maar hij ontzag zich vol strekt niet ook voor groote en deftige restaurants herrie te maken zoodra hij maar iemand in de 'gaten kreeg die aangeschoten was. Op 73-jarigen leeftijd werd KTj nog bewusteloos geslagen bij een vechtpartij. In 1915 bracht hij het Lagerhuis in opschudding door, midden in een zeer ernstige discussie over de oorlogspen sioenen, binnen te stormen en voor de sergeants het verhinderen konden de mace van de tafel voor den voorziters- stoel weg te nemen en te protesfeeren tegen de bar in het restaurant van het Huis in oorlogstijd. „Uncle Fred", zoo als hij algemeen genoemd Werd, was toen in zijn 65ste jaar maar zoo sterk dat er zes leden van het Huis aan te pas kwamen om hem te overmannen. (Hif werd formeel gearresteerd, en 2 uur in den post van het Huis vast ge houden om te kalmeeren en daarna vrijgelaten. Zijn secretaris heeft meegedeeld dat de overledene, die 2en Kerstdag kou gevat heeft en n,aar bed is gegaan zijn lichaam aan het London Hospital heeft vermaakt. Van het aanzienlijke fami liefortuin. dat de jonge Charrington in 1871 erfde, is nog een goed deel over, hetgeen in den gees' van den overlede ne verder voor drankbestrijding zal worden aangewend. Een gezin vermoord. In het dorp Merguni, in Litauen is een uit vier per sonen bestaand "gezin vermoord. De drijfveeren voor deze verschrikkelijke misdaad zijn onbekend. Men gelooft, dat de moordenaars over de grens van Let land zijn gevlucht. Al te hartelijk, Generaal Rafael Sanchez Tapia, Mexicaansch minister van oeconomische zaken, werd op Nieuwjaarsdag door een vriend geluk- gewenscht met de jaarwisseling. Na af loop der, in Mexico gebruikelijke om helzing moest hij zichonder medi sche behandeling stellen, daar hij een gebroken rib had opgeloopen. UITBREIDING VAN DE LUCHTMACHT. 800 nieuwe vliegtuigen in drie jaar. Na een conferentie van den genera- len staf is, naar Reuter meldt, bekend geworden, dat Amerika voornemens is de grootste luchtvloot ter wereld te scheppen. De minister van oorlog heeft reeds maatregelen getroffen voor den bouw van 800 vliegtuigen binnen een tijd van drie jaar. Tegen de afschaffing van den electri- schen stoel.. Hoewel in Noord-Caro-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 7