ZEELAND. GEMENGD NIEUWS. LEGER EN VLOOT. BIOSCOPEN. GOES. Begrooting 1936. Een tegenvaller. ZEEUWSCH-VLAANDEREH W.D. KRUININGEN. MIDDELBURG. den verwacht, hoewel het restrictie percentage voor de eerste helft van 1936 gehandhaafd is gebleven op 40 pet. en het voor Ned. Indië vastgestelde quotum tegelijkertijd is verhoogd. Nog slechts weinig Ned. Indische rubber- mijen zullen in staat zijn, over het afge- loopen jaar een klein dividend uit te keeren; hun financiëele positie zal ech ter in het algemeen wel eenige verdere verbetering te zien geven. Voor de thee-cultuur was 1935 min der bevredigend dan zijn voorganger. De gemiddelde prijs van de Amsterdam- sche thee-veilingen bedroeg ca. 34 cent per kg tegen 39 cent vorig jaar. Voor het volgende restrictie-jaar, in gaande op 1 April a.s. ,is het uitvoer- percentage gehandhaafd op 82 pet. der standaardproductie. Aandeelen Koninklijke Petroleum hebben in het afgeloopen jaar een koers winst van ca. 80 pet. kunnen boeken, als gevolg van de verbetering, die speciaal in de tweede helft des jaars op de pe- troleummarkt is ingetreden. Zoowel de productie als het verbruik hebben in '35 een record bereikt en vooral in de Ver. Staten is de toestand gunstiger gewor den, nu in verschillende productiegebie den tusschen de producenten onderling overeenstemming is verkregen tot rege ling der voortbrenging. Zoowel de pe troleum- als de benzineprijzen zijn er dientengevolge aanmerkelijk hooger dan aan het einde van het vorige jaar. Hieronder laten wij een overzicht volgen van enkele koersen gedurende 1935. Deze slaan resp. op eind 1934, laag ste 1935, hoogste 1935 en eind 1935. AKu 29 24 34 27 Centrale Suiker 35 34 107% 107% Ned. Ford 253 233 282 249% N. Gist-Spir. 400 385 436 393% Ned. Scheepsb. 16% 14% 28 24% Unilever 74 73% 107% 101% Kon. Petroleum 132% 132 216 212 Amst. Rubber 89 89% 116% 106% N. Scheepv. Unie 29% 29 47 45 H.V. „A'dam" 148 149 235 232% Jav. Cultuur 74 74 127 126 Deli Mij. 128 119 201% 201% Senembah 126 126% 206 206 Bij de aanbieding der gemeentebe- grooting 1936 schrijven B. en W. o.a. aan den Raad: Aan de toelichting tot de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1936 heb ben wij weinig toe te voegen. Bij de raming der verschillende pos ten, voor zooveel die niet onder de vas te zijn te rangschikken, is de meest mo gelijke zuinigheid betracht. De jaarwedden en loonen zijn geba seerd op de jongste regelingen dienaan gaande; evenzoo de uitgetrokken sub sidies voor de bijzondere bewaarscho len. Of een en ander tenslotte de goed keuring van hoogere autoriteiten zal wegdragen, dient te worden afgewacht. Wat betreft de uitgetrokken posten wegens pensioensbijdragen, is bereids rekening gehouden met het aanhangige wetsontwerp tot wijziging der Pensioen wet, inhoudende n.l. de bepaling, dat de door de gemeente aan het pensioenfonds verschuldigde premiën, zijnde in totaal 15% van het Bedrag der pensioens grondslagen, zullen worden terugge bracht tot 14% Zooals u bekend, is de gemeente verplicht om in totaal 10 van het bedrag der pensioensgrondsla gen op het personeel te verhalen. Het is niet mogelijk geweest, zooals zulks de laatste jaren het geval was, de begrooting voor gemeentewerken we derom te drukken en tot een lager to taalcijfer te komen, dan een vorig jaar. Integendeel bedoeld totaalcijfer is eenigszins omhoog gegaan; dit kan ech ter, wil verwaarloozing worden ontwe ken, onmogelijk anders. De bestrating. Deze verhooging zit voornamelijk in den onderhoudspost voor „bestratin gen". Het is niet mogelijk onze bestra tingen eenigszins „op peil" te houden, indien geen bescheiden bedrag 2000) voor aanschaffing van nieuw materiaal wordt toegestaan. Speciaal meenen wij er op te mogen wijzen, dat de Zaagmolenstraat noodza kelijk geheel herstraat moet worden en dat daarbij nog al eenig nieuw materiaal noodig is; dat de bestrating van de 's H, Hendrikskinderenstraat slecht is; dat langs de Vest (Voorstad vanaf Ganze- poortbrug tot Oostsingel) verbetering hard noodig is, enz. Bestrating Groote Markt. Voorts zal uwe vergadering op deze begrooting onder volgno. 476 aantreffen een post ad 4400 voor bestrating der Groote Markt. Dit bedrag is bestemd voor de aanschaffing van materialen; de overige 1600 is, zooals blijkt, bestemd voor loon voor werkverschaffing. Alhoewel wij officieel van de door de Kroon genomen beslissing nog geen ken nis hebben gekregen, is deze Ko ninklijk besluit van 23 October 1935, no. 34 toch genoegzaam bekend en o.m. reeds in extenso opgenomen in 't week blad „De Gemeentestem". Zooals u be kend, ging het bij het geding in quaestie om een besluit van uwe vergadering tot wijziging der gemeentebegrooting voor het jaar 1934, waarbij een post was uit getrokken tot bestrating der Groote Markt. Gedeputeerde Staten weigerden hun ne goedkeuring en uw Raad besloot, van deze beslissing in beroep te gaan bij de Kroon. Nu de uitspraak van de Kroon einde lijk is afgekomen, is het dienstjaar 1934 reeds lang afgesloten, zoodat uit de be grooting voor dat jaar geen uitgaven meer kunnen worden gedaan. Bovendien zijn de gelden niet meer beschikbaar om naar den dienst van een opvolgend jaar te worden overgebracht, tengevolge van een tegenvaller, veroorzaakt door het feit, dat de winstuitkeering van het gas bedrijf rond 10500 is gebleven beneden de som, die aanvankelijk was geraamd. Met genoemde zeer positieve uit spraak voor oogen, hebben wij gemeend, volledige vrijheid te kunnen vinden om de kosten van bestrating opnieuw op de begrooting te brengen, en daartegenover wij komen hierop nader terug een beroep te doen op het werkloosheids- subsidiefonds. W erkloosheidsbestri jding. Wat nu aangaat den financieelen toe stand der gemeente, is het natuurlijk voor u van het hoogste belang om te we ten, welke bedragen er zijn uitgetrok ken wegens werkloosheidsbestrijding en armenzorg. Op dit punt is gedurende de laatste jaren eenige ervaring verkregen, zoodat thans met eenige meerdere zekerheid dan voorheen, ramingen kunnen worden gemaakt. Aan de hand der cijfers over het loo- pende, thans nagenoeg verstreken dienstjaar, meenden wij voor steun aan werkloozen te moeten uittrekken een bedrag van 56.000, tegen oorspronke lijk 48.500 voor 1935, terwijl voor sub sidie aan het Burgerlijk Armbestuur werd geraamd 48.000 tegen 50.000 voor 1935. De havenplannen. Het zal u mogelijk opvallen, dat in deze begrooting nog geen rekening is gehouden met dé kosten van uitvoering der nieuwe havénplannen. Te dezen aan zien zij opgemerkt, dat weliswaar een toezegging is ontvangen van „Werk fonds", doch dat de officieele beslissing van het Departement van Sociale Za ken, zonder welke het plan niet tot uit voering kan worden gebracht, nog niet is afgekomen. Bovendien zijn op enkele punten nog geen vaste cijfers te geven; aan het bureau van Gemeentewerken wordt hieraan momenteel met kracht ge arbeid. Wij meenen, dat de vaststelling der begrooting op een en ander niet kan wachten. Later kan bij wijzigingsbesluit een definitieve uittrekking der verschil lende posten plaats vinden. Daarbij zal dan natuurlijk een belangrijk deel van de som, die voor steun is uitgetrokken, naar den post „werkverschaffing" dienen te worden overgebracht. Niet onmogelijk achten wij het voorts, dat ook de post „subsidie aan 't Burgerlijk Armbestuur" hierdoor verandering zal ondergaan. Subsidie Gasthuis. Wegens subsidie aan het Gasthuis is, overeenkomstig de door het Bestuur dier instelling ingediende begrooting, uitge trokken 5500. Wij meenen, dat de voorzichtigheid gebiedt, aldus te hande len, ondanks het feit, dat de rekening van het Gasthuis over 1934 slechts sloot met een nadeelig verschil van in feite 246.48, omdat de ontvangsten en uit gaven van een ziekenhuis de ervaring leert zulks overal aan zeer sterke schommelingen onderhevig zijn. Wij heb ben evenwel en het doet ons veel genoegen, ook voor het Bestuur, zulks te kunnen melden grond om te ver wachten, dat de rekening van het Gast huis over 1935 zal sluiten zonder of met een zeer gering tekort. De belastingopbrengst. Wat de raming der belastingopbrengst betreft, zij medegedeeld, dat deze berust op cijfers, verstrekt door den Inspecteur der Directe Belastingen. Het wil ons voorkomen, dat deze, evenals de laat ste jaren steeds het geval was, eenigs zins aan den pessimistischen kant zijn. Echter is het beter, rekening te houden met ramingen, die te zijner tijd kunnen meevallen, dan dat aan te hoog gespan nen verwachtingen later de bodem wordt ingeslagen. Gelijk wij reeds uitvoering hebben uit eengezet in ons toelichtend schrijven tot de begrooting voor 1935, zondert het Rijk tegenwoordig een deel van de be lastingopbrengst, die in normale jaren aan de gemeente ten goede zou komen, af ten behoeve van het Werkloosheids- subsidiefonds en doet de Regeering uit dat fonds slechts uitkeeringen aan de gemeenten, indien en voorzoover zij daaraan behoefte blijken te hebben, na dat vooraf verschillende beperkingen zijn gesteld. Krachtens deze regeling wordt aan de gemeente onthouden een totaal bedrag van 59.248.16. Het spreekt vanzelf, dat voor 't over bruggen van een dergelijk, in de finan ciën der gemeente geslagen gat, niet met de gewone uitkeering uit het werkloos- heidssubsidiefonds kan worden volstaan, doch dat de extra-bijdragen uit dat fonds noodzakelijk zijn. Het werkloosheidssubsidie- fonds. De gewone bijdrage uit het werkloos- heidssubsidiefonds, dat wij voortaan kortweg „het fonds" zullen noemen, be draagt onder de bestaande omstandig heden voor deze gemeente 37.7 van de bedragen, uitgetrokken wegens werk verschaffing en steunregeling (zie volg- nos. 476 en 477), derhalve 37.7 van 1600 plus 37.7 van 56.000 21.715.20. Is dit bedrag niet voldoende om de begrooting sluitend te maken, dan heefc de gemeente recht op een extra-subsidie uit het fonds, hetwelk kan worden opge voerd tot 99 van de kosten bovenge noemd, doch in twee gedeelten wordt uitgekeerd, n.l. 70 van het aldus be rekende bedrag en de rest indien en voor zoover daaraan later behoefte blijkt te bestaan. (Zie volgnos. 126 en 127). Kan ook daarna de begrooting nog niet sluitend worden gemaakt, dan wordt bovendien verleend een z.g. „belasting- bijdrage", welke kan worden opgevoerd tot het geheele bedrag, hetwelk geacht kan worden, naar het fonds te zijn over gebracht, dus 59.248.16. Eerst wanneer ook met deze bijdrage nog geen sluitende begrooting zou kun nen worden verkregen, zou de gemeente zijn te rangschikken onder de z.g. „nood lijdende" gemeenten. De bijdrage, die voor het sluitend ma ken der begrooting noodig is, bedraagt evenwel 30.703.86, welk bedrag, even als de extra-werkloosheidsbijdrage, in twee tempo's wordt uitgekeerd. De ge meente is dus nog een eind van het sta dium van noodlijdendheid verwijderd. Vergelijkt men deze cijfers met die der begrooting voor 1935, dan blijkt, dat de belastingbijdrage voor dat jaar was geraamd op 17.408.54, dus 13.295.32 minder. De opbrengst der salarisvermindering is moeilijk te berekenen aangezien de ingevoerde kinderbijslag hier tegenover staat. Summa summarum blijkt dus, dat ten slotte de begrooting voor 1936 nog zui niger is opgezet dan die voor 1935. Bijzonderheden bevat de ingediende begrooting overigens niet. Industrie laboratorium. De „Gasstichting", waarbij ook het gasbedrijf dezer gemeente is aangeslo ten, heeft het plan opgevat om te ko men tot de oprichting van een industrie laboratorium hier te lande. Doel van de oprichting' van een der gelijke inrichting is, de middelen te ver krijgen om te beoordeelen, in hoeverre in allerlei gevallen gas met voordeel in de industrie kan worden toegepast zoo mede aanwijzingen, hoe men zulks op de meest voordeelige wijze moet doen. De kosten zullen voor deze gemeente bedragen f 222 per jaar. De Gascommissie en B. en W, zijn voor toetreding. „Kunstvrienden". De Goesche orkest- en tooneelver- eeniging maakte 'n moeilijken tijd door. Een deel der leden scheidde zich af en richtte onder anderen naam een speci ale tooneelvereeniging op. Sindsdien liet „Kunstvrienden" niet meer van zich hooren, maar thans blijkt dat „de zaak op derzelfden voet wordt voortge zet". Dinsdag a s. wordt weer een mondor gel concert gegeven met medewerking van een mandoline-ensemble en het be kende duo Timm. Bebouwing Patijnweg, Door een drietal koopers van bouw terrein aan den Patijnweg 4s verzocht om medewerking tot vestiging der erf dienstbaarheid, dat vóór de te bouwen woningen geen beplantingen mogen wor den aangebracht van zoodanige hoogte, dat daardoor 't uitzicht wordt belemmerd. B. en W. hebben daartegen geen be zwaar en meenen, dat het verbod niet tot beplantingen beperkt moet blijven, maar mede dient te worden uitgestrekt tot muren en schuttingen. „Zestien jaar," „De Haghe spelers" voerden Vrijdag avond in Schuttershof het tooneelspel „Zestien jaar" van Door Almé en Phi lip Stuart op. Dit tooneelspel behandelt het conflict van een zestien-jarig meisje als haar moeder gaat hertrouwen. De geschiedenis op zichzelf is simpel van opzet, een sobere gbeep uit het dagelijksche leven, doch daarom juist aannemelijk en treffend. Het Iaat zich zoo zuiver aanvoelen, welk een schok het is voor de zestien-jarige Irene, ,als zij haar moeder, die reeds 13 jaar we duwe was, plotseling in de armen van een vreemden man ziet. Zij was opge voed in de gedachte, dat haar ouders een ideaal huwelijk hadden, en haar va der, die verongelukte toen zij drie jaar was, was voor haar het symbool ge worden van alles wat mannelijk, goed en edel is. En deze daad van haar moe der, die zij toch ook zoo innig lief had, en die ze het gemis van haar vader zoo gaarne wilde vergoeden, was haar, on begrijpelijk, heilig schennis. Irene raakt dan uit haar evenwicht, maar gelukkig is zij omringd door liefde volle en verstandige menschen, die haar heur evenwicht terug weten te geven, en haar doen inzien, dat het zoo toch het beste is. En tenslotte is zij het zelf, die aan mr. Corbett vraagt, bij haar en haar moeder te blijven. „De Haghe-spelers", met sterren als Rika Hopper, Marie van Westerhoven, Jaoues van Hoven, Peter van Hulzen, Dolly Bouwmeester, Tine Medema en Adrienne Camver, als de zestien-jarige, hebben dit fijne tooneelspel op werke lijk onnavolgbare wijze opgevoerd. Er was steeds sfeer, men waande steeds zelf mede te leven.... Een werkelijk superieure voorstelling, waarmede Ver kade zijn naam als Neerlands beste re- giseur weer geschraagd heeft. De aanwezigen, die het tooneelspel steeds met stille aandacht en spanning volgden, vertolkten hun bewondering door een spontaan applaus. Merken we nog op, dat Schuttershof vrijwel geheel bezet wa6. BRESKENS. De chauffeur de J. uit Groede heeft Woensdagnacht in de Dorpsstraat alhier den heer M. uit West- kapelle (België) zoodanig aangereden dat geneeskundige hulp terstond moest worden ingeroepen. Ernstig gewond werd de heer de M. per auto naar een zijner familieleden gebracht. De politie stelt een onder zoek in. SLUIS. Tot hulpkomies bij het kan toor der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen is benoemd de heer B. Klop uit Rotterdam. DE BEIDE ZIEKE PILOTEN AL WEER BETER. De ziekte van de beide vliegers van de Douglas Perkoe- toet blijkt gelukkig niet van ernstigen aard te zijn geweest. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat zoowel Te Roller als Brinkman genoegzaam her steld zijn om de reis voort te zetten; men heeft Bagdad al weer verlaten. INVAL BIJ EEN ZWENDELBANK. De officier van justitie te A ra ster d a m, de subst. officier, alsme de een inspecteur van politie en eenige rechercheurs hebben Vrijdagmiddag 'n inval gedaan in het kantoor van de commanditaire vennootschap G. A. ten Hope en Co. in de Nicolaas Maesstraat, een der ondernemingen, die. reeds ge- ruimen tijd bij de justitie op het leitje genoteerd stond als zwendelbank. Men trof het kantoor geheel verlaten aan. De beheerder bleek met de noorderzon vertrokken te zijn. Eenige nog aanwe zige bescheiden zijn in beslag genomen. EEN ROEKELOOZE CHAUFFEUR. Gisteravond omstreeks acht uur stond op den rijksweg tusschen Muiden en Naarden bij de Hakkelaarsbrug een vrachtauto, waarvan de chauffeur de deur aan den wegkant opengooide zon der uit te kijken of er iemand aankwam. Helaas was dit het geval. De 25-jarige D. v. d. Kwast uit Bussum, die uit de richting Naarden kw,am, reed met zijn motorfiets in volle vaart tegen de deur. Hij is met een zware hoofdwond naar Bussum vervoerd. De veldwachter heeft tegen den roekeloozen chauffeur T. H. uit Muiden proces-verbaal opgemaakt. PERSONENAUTO TEGEN TREIN GEREDEN. Vrijdagmiddag heeft te O 1 s t een ernstig ongeluk plaats gehad op den onbewaakten overweg. Een ta xi uit Deventer, waarin waren gezeten de bejaarde heer en mevr. Meindersma uit Deventer, werd gegrepen door den personentrein, komende uit de richting Deventer. Beide personen, die ernstige verwondingen bekwamen zijn met den zelfden trein naar het station Olst ver voerd, waar eerste hulp werd verleend. Per auto zijn beiden daarna naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. De chauffeur kreeg lichte hoofdwonden. De oorzaak is te wijten aan het feit dat een der voorbanden van de auto lek raakte, tengevolge waarvan de chauf feur de macht over het stuur verloor, met het gevolg dat de auto inplaats van te stoppen, zooals de bedoeling was, te gen den trein reed. EEN INCIDENT IN DEN HAAG- SCHEN GEMEENTERAAD. De bur gemeester van 's Gravenhage heeft Don derdagmiddag de raadszitting moeten schorsen wegens een hevig tumult. Terwijl een aantal leden om den heer D.rees geschaard stond protesteerde mevr. De Vries (soc. dem.) tegen een opmerking van den heer Westerman (Nat. Herstel). Deze zeide daarop, dat mevr. De Vries zich als een hakatoe gedroeg. Hij beweerde niet voortdurend door mevr. De Vries geïrriteerd te willen worden. De burgemeester riep den heer Wes terman tot de orde, maar toen deze de vergelijking terugnam, omdat ze belee- digend was voor.... de kakatoe, moest de burgemeester wegens heftige protes ten van sociaal-democratische zijde de zitting schorsen. EEN WELDOENER. Op ruim 80- jarigen leeftijd overleed dezer dagen in de gemeente Purmerend, de heer S, Rins, een in de omgeving van deze stad geziene persoon, van wien men overigens maar heel weinig wist. Reeds geruimen tijd leefde de man stil en de renten van zijn bezittingen, in hoofdzaak bestaande uit een aantal ka pitale boerderijen, vormden zijn eenige inkomsten. De moeilijkheden, waarmede de boerenstand te kampen h,ad, kende de overledene maar al te best en gaar ne hield hij hiermede ten alle tijde re kening. Het openen der testamenten bracht evenwel voor alle betrokkenen, wel zeer groote verrassingen. Zijn drie aan arme boerenmenschen verhuurde flinke boerderijen met de bijbehoorende landerijen, tezamen circa 75 ha groot, bleek de heer Rins vermaakt te heb ben aan de pachters, bovendien vrij op naam. Het door den overledene zelf be woonde huis aan de Hoogstraat werd bij de laatste wilsbeschikking van den heer Rins het eigendom van een buur man, den heer J., evenals de inboedel der woning en waardevolle bezitingen, gevormd door goud- en zilverwerk en di verse antiquiteiten. Voor de bedachten is de'inzet van het nieuwe jaar dus wel bijzonder gunstig. Bij Kon. besluit zijn met ingang van 1 Jan- benoemd bij het reserve-perso neel der landmacht tot reserve tweede luitenant bij het wapen der infanterie de vaandrigs L. M. C, Heukeshoven en B. Zuidema te Goes en E. B. G. Lo- kerse te K a p e 11 e-B iezelinge. Bij het dienstvak der militaire admi nistratie: G. K. de Waardt te V 1 i s s i n- g e n en D. Remijnse te W o 1 f a a r t s- d ij k. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent ADR. STROOSNIJDER, CITY. De vroolijke scheiding- De scheiding op zichzelf heeft weinig om 't> lijf, maar het voorspel, de voorbe reiding om deze gemoedelijke scheiding mogelijk te maken, beslaat bijna de g"e- heele flim. Het is nu niet zoo, dat men al maar narigheden en moeilijkheden uit den weg ruimt, integendeel het gaat er vroolijk en opgewekt naar toe, want bij Fred Astaire is de scheiding slechts bij zaak, doch Mimi's (Ginger Rogers) aan wezigheid hoofdzaak. Deze Fred Astaire ontpopt zich bovendien meer als step- danser dan acteur, wat weer met zich brengt dat het muzikale gedeelte in deze film een groote plaats inneemt. Fred kleppert er dan ook langdurig en lustig op los. Grootsche scenes zijn daarbij in elkaar gezet. Fred heeft niet over pech te klagen wanneer zijn vriend, als advo caat, de scheidingskwestie af te hande len krijgt. Hij is er als de kippen bij om te fungeeren voor den man, die Mimi's geliefde heet te zijn en die haar ontrouw moet aantoonen. Mimi die eerst niets van dezen „geliefde" weten wil, gaat er tenslotte noodgedwongen toe over- En tenslotte is alles koek en ei, waarbij men als besluit nog even een dans de monstreert. Aardige songs verhoogen daarnevens de stemming en gezelligheid. De prinses en de verslaggever. Het gaat er op z'n Amerikaansch naar toe. Alles grootsch en geweldig en ook sensationeel. Twee sensatiereporters van concurreerende persbureaux trachten elkaar het eerste en het beste nieuws af te snoepen. Zij houden, zoodra ze maar eenigszins kunnen elkaar voor den mal. Waar de eene is kan men ook de andere reporter vinden. Beiden zijn in Frankrijk beland, omdat zij een aarts hertog en een prinses, die op den troon van haar land zal terugkeeren, bescha duwen. Belust op kopy schrikken de handige Amerikanen nergens voor te rug. Brown (Lee Fracy) stuurt het 't verst: hij en de prinses (Gloria Stuart) worden verliefd op elkaar. En dat komt het persbureau ten goede. Het kost ech ter nog heel wat moeite voor Brown zijn geliefde veilig weet. Een in vlot tempo gespeelde film met nu en dan komische verwikkelingen ELECTRO. Episode. (§-) „In der Beschrankung zeigt sic'n der Meister." Het heeft heel wat ge duurd, eer ook de film deze stelling als een conditio sine qua non voor het be grip kunst bewees. Ze gaat zich nog dagelijks aan de zotste overladenheid (de baarlijke prullaria blijft natuurlijk buiten beschouwing) te buiten. Maar men ontmoet nu toch telkens rolpren ten, die gaaf van stuk zijn en de cine matografie een plaats in de zon der kunstzinnigheid geven. Prof. Huizinga ten spijt, mag men zeggen, dat onze ver guisde moderne eeuw in elk geval de uitdrukkingsmiddelen van het schoone met één heeft vermeerderd. En men kan er bovendien van overtuigd zijn, dat dit middel op den duur een beteekenis voor de menschelijke cultuur krijgt, welke de muzen der andere kunsten wellicht ja- loersch zal maken. „Episode" van den Oostenrijkschen regisseur Walter Reisch, behoort, al ploegt ze dan niet diep, tot die films, waaraan men herinneringen bewaart. Ze is speelsch en luchtig, als sommige mu ziek van Haydn en Mozart. Ze vermijdt alle zwaarwichtige accenten, zelfs in den dramatischen aanvang, waar men een bankier zelfmoord ziet plegen. Als in een roman terloops en zakelijk meegedeeld, werkt deze inleiding. Drie tellen later is men het lugubere van het geval ver geten. De man blijft als 't ware onper soonlijk; zijn daad is er alleen om haar gevolgen voor anderen en die anderen gaan ons, toeschouwers, pas interessee- reji. Het verhaal speelt in den jare 1922 in Weenen: de tijd van de inflatie, die de bandeloosheid, door den oorlog voor bereid, normaliseerde. De doode ban kier is niet meer dan één uit velen. Valerie Gartner, een jonge beeld houwster, wordt een der slachtoffers. De

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6