LANDBOUW» BEUBSTHEKMOHSËTER van Zaterdag. RECHTSZAKEN. BUITENLAND» Amerika en het petroleum-embargo. BEURS- EN WISSELKOERSEN. 60ES. ZUID-BEVELAND. President Roosevelt oefent scherpe critiek uit op het fascisme. Ras Koeksa gearresteerd. Hij organiseerde een opstand achter het front. AMSTERDAM, 4 Januari. Het eerste getal is de verige notee ring, daarop volgt de olficieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 98%—98%. Ned. 33 1000-4 98%—98%. Ned. 34 1000-4 98%—98%. Certificaten-3 87%—87%. O. Indië 34 1000-4 97%-n97%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%83. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. Staatss. 1927-4 92%—92%. Japan 1924-6% 57%—57. Afenst er dam 1933-5 99 99 Amsterdam 1934-4 99198%. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 94%94, Zeeuws. Hyp. B-4% 93%i. Cities Service Cy. P. 1958 5 40%40% A Amsterd. Bank 111%110%. C RotL Bankver. 106%—106%. A Tewntsche Bank 84%85. A Prei. Gruyter en Zn A. 113%112%. MEENINGEN OVER DE BEGROOTING 1936. De gemeentelijke zelfstandig heid meer en meer in de kneL In het tweede blad is een uittreksel opgenomen uit de toelichting van B. en W. op de Woensdag a-s. te behandelen gemeente-beg'rooting 1936. Wij laten hier thans het een en ander volgen uit het rapport van de financieele commissie uit den Raad, die de begroo ting onderzocht: Bij de behandeling van deze begroo ting hebben wij ons een oogenblik af gevraagd, aldus de commissie, of het werk van den Raad en derhalve ook van jytze commissie met betrekking tot deze begrooting nog wel eenig nut heeft, nu deze niet meer in volle vrijheid door den Raad wordt behandeld, doch de meest belangrijke punten feitelijk buiten den Raad om worden vastgesteld. Immers, wij hebben het ervaren ten opzichte van de begrooting voor 1935, welke nie mand zal dit durven ontkennen met de meeste zorg werd samengesteld. Het overleg van B, en W. met Ged. Staten, en van dat college op zijn beurt met de door de regeering ingestelde commissie tot beoordeeling van gemeen- tebegrootingen, bracht ten slotte een voorstel tot wijziging dier begrooting, waarbij als het ware werd medegedeeld, dat deze aldus moest worden vastge steld, wilde de goedkeuring der begroo ting voor 1935 worden verkregen. De invloed van den Raad en ook van B. en W,, indien deze zich in het overleg niet kunnen vereenigen met de aan de be grooting gestelde eischen, wordt bijna geheel uitgeschakeld. Wij hebben even wel geoordeeld, dat de Raad in de aller eerste plaats de verantwoordelijkheid moet blijven dragen en zich daarvan steeds bewust moet zijn. Belasting op vermakelijkheden, Eén der door de Regeering gestelde eischen, nl. het brengen van de belas ting op tooneelvertooningen en andere vermakelijkheden op 20 pet, der entree gelden vraagt Uw bijzondere aandacht. Evenals B. en W. verwachten wij van deze belastingverhooging een teruggang van het. aantal vermakelijkheden. Wij wijzen er op, dat de exploitanten van vermakelijkheden hun prijzen reeds hebben moeten verlagen, zoodat van verhooging van entreegelden geen spra ke kan zijn met het gevolg, dat die ex ploitanten zelf de meerdere belasting zullen moeten opbrengen. Een globale berekening heeft doen zien, dat de grootste der exploitanten in 1935 bij de verhoogde belasting in plaats van rond f 1900 zou hebben betaald rond f 3200, Het zal de groote vraag zijn of deze dan zijn bedrijf zal voortzetten. Ook ver schillende vereenigingen in deze ge meente zouden door hoogere belasting op vermakelijkheden worden gedu peerd, daar ook zij de entreeprijzen niet kunnen verhoogen. Het vereenigingsle- ven in deze gemeente is toch reeds niet zoo bloeiend als in vele andere ge meenten. Wij verwachten van een ver hooging dezer belasting dan ook aller minst financieel voordeel, doch jwel cultureel nadeel. Het komt onze commissie dan ook voor, d,at een hoogere raming dezer be lasting dan voor 1935 moet worden ont raden. Bestrating van de Groote Markt. Door B. en W. wordt voorgesteld om de kosten van bestrating van de Groote Markt, in deze be.grooting op nieuw te r,amen. De minderheid onzer commissie kan zich hiermede niet vereenigen. Zij kan nog niet inzien, dat bestrating op den duur voor de gemeente voordeeliger zal zijn. Deze minderheid noemt het onver antwoordelijk een bedrag van f 6000 uit te geven. De meerderheid der commissie even wel is overtuigd van de noodzakelijk heid van bestrating v,an de Groote Markt en vindt het voorstel van B. en W. logisch na de tot tweemaal toe ge nomen beslissing te dien opzichte door den Raad en de gegrondverklaring van het beroep van den Raad tegen dh be slissing v,an Ged. Staten. Subsidie aan de burgerwacht. De Commissie zal het ten zeerste op prijs stellen, dat aan den Raad, alvo rens de begrooting wordt behandeld, voor de leden ter inzage wordt neder- A Pref. Jurgens A 101%102 A Ned. Gist- en Spiritusf. 394%394% A De Schelde N.B. 2525 A Ver. Papf. v. Gelder 51%—51% C Am. Car Foundry 19%19% C Am. Smelt Ref. 37%—35 C Stand. Brands 9%9% C North Am. Cy. 16%—16% A Born. Sum. H.M. 142%142% A Linde Teves en Stokv. 77%80 A Ned. Wol Mij. 82% A Singkep Tin M. 9494% A J. C. Japan Ln. 3334% A Rotterd. Lloyd 3939% A S. M. Nederland 37%—38% A Amst. Thee C.M. 44 A Houth. Alberts 21%—21% C Baltimore Ohio 1010% C Southern Pac. Cy. 14%15% A Southern Rlw. 8%9 C Union Pac. Rr. 6869% C Int. Nickel Cy. 27%—27% gelegd de laatstva/stgestelde exploitatie rekening van de Burgerwacht, opdat kan worden beoordeeld of dit subsidie van de gemeente gewettigd is te achten. Kosten gemeentereiniging, Onder volgno. 317 is geraamd voor losse werklieden en sneeuwruimen een bedrag van f 800. De commissie vraagt zich af of dit bedrag niet te hoog is. In dien dit bedrag werkelijk noodig is zal zij evenwel prijs stellen op een split sing van dit geraamde bedr,ag, opdat blij- ke hoeveel hiervan benoodigd is voor loonen van losse werklieden. ELLEWOUTSDIJK. Naar verluidt moeten van de iepen, staande bij het zomerverblijf der familie Van Hattum ruim 100 worden geveld wegens iepen ziekte. ELLEWOUTSDIJK. In het afgeloopen jaar werd de havqn bezocht door 69 schepen, met een gezamenlijke tonnen- maat van 93%. Aan havenrechten werd ontvangen een bedrag van 1481, tegen verleden jaar 1463, KRUININGEN. Vrijdag vergaderde de afdeeling Kruiningen van den Bond van Vereenigingen van gediplomeerde oud leerlingen van land- en tuinbouwcursus- sen in Zeeland in'hotel „De Korenbeurs". De voorzitter, de heer C. Rijk, heette in het bijzonder welkom den beer Jan sen Verplanke, adviseur der vereeni- ging. Spr. bracht dank aan de heeren Mol en Boer voor het beschikbaar stel len van een stuk grond voor het aanleg gen van een maisproefveld. Uit de re sultaten van dit proefveld is gebleken, dat het telen van zaadmais in deze streek zin heeft. Alleen zijn er nog wat moeilijkheden te overwinnen met het oogsten en drogen. De aftredende bestuursleden C. Rijk en J. Waverijn werden bij acclamatie herkozen. Uit het verslag van den pen ningmeester bleek, dat de rekening sluit met een goed slot van 83, De heer Jansen Verplanke hield daar na een lezing over „Vlasbrand" en één over „Voedingsziekte in de tarwe". Deze twee interessante lezingen werden met groote aandacht gevolgd en gaven aan leiding tot een vruchtbare gedachten- wisseling. Tot afgevaardigden naar de algemee- ne vergadering te Goes werden gekozen de heeren J. Waverijn en Boer. De heer Jansen Verplanke liet nog een paar producten zien van de kunst- mestfabriek te Sluiskil, n.l. zwavelzure ammoniak in poeder- en korrelvorm. DE VERGELINGSZIEKTE BIJ DE BIET. Een onderzoek naar de oor zaak toont als infectiebron aan een virus. De eerste mededeeling van het Insti tuut voor suikerbietenteelt, welke dit jaar het licht ziet, is gewijd aan het re' sultaat van een door D. A. Schreven in gesteld onderzoek naar de vergelings ziekte, ten aanzien waarvan zich twee meeningen gevormd hadden. Volgens de ééne opvatting zou de oorzaak van physiologischen aard zijn, waarbij voor al de waterhuishouding een groote rol zou spelen, volgens de andere zou men hier te maken hebben met een virus ziekte. Naar de oorzaak is daarom in beide richtingen gezocht. Noch in potten met verschillende grondwaterstanden, of bij verschillende percentages van watercapiciteit, of door het wortellichaam op verschillen de wijze te verwonden, evenmin als door bieten op het veld te kweeken op ruggen en in de geulen hiertusschen, heeft men eenig resultaat verkregen, doch bij het virusonderzoek bleven de 36 bieten, onder kooien gekweekt op terreinen; waar de ziekte dikwijls in sterke mate voorkwam, gezond, terwijl het gelukte de ziekte over te brengen door middel van bladluis: de 35 besmet te planten werden alle ziek. Als infec tiebron werden vergelingszieke zaad- planten en planten uit het veld gebruikt men kreeg zoodoende de ziekte bij zeer jonge en veel oudere planten. Naarmate de planten ouder waren, traden de ziek teverschijnselen later en in zwakker mate op. Duitschl. '30 1000-5% 21%—22%. A Koloniale Bnk. 46%46%, A N.l Hbk. 1000 83%—84. C Ned. H.M- 1000 127%—127%. A Alg. Kunstz. U. 27—26%—%. A v. Berkels Pat. 44% C Calvé-Delft 57%—57%-58%. A C Suiker Mpij. 107—106%. A Ned. Ford A.M. 249%—248. A Philips Gem. B. afg. 229229-30%. C Unilever 101-102-04%. C Anaconda Cop. 17%17%-%. C Bethlehem St. 30%—31%-%. C Kennec Copper 17%17%. C Un. States Leather 5%5%. C U. States St- C. 29%—29%-30%. A A.N.I.E.M.—N.B, 164—165 A Kon. Petr. Mpij. 216%—216%-18%. C Contin. Oil Cy. 20%-—20%. C Philips Petr. Comp. 24%24%. C Shell Union O-C. 9%—9%-9%, Bij de jonge geïnfecteerde planten werden steeds de oudste bladeren het eerst ziek, bij de nagenoeg volwassen planten ontstonden de beginverschijnse- len op de hooger geplaatste bladeren. Bij de ziek gemaakte planten bleek het transport van het zetmeel te zijn ver traagd en tevens phloeëmvergomming op te treden. De aangerichte schade blijkt uit een vergelijking van 296 vergelingszieke suikerbieten met evenveel gezonde, waarbij het gewicht van het loof resp. 113.5 en 120.5, het wortelgewicht 146.0 en 191.0 het suikergewicht 23.506 en 33.272 kg, het suikergehalte 16.40 en 17.42 het drogestofgehalte 22,93 en 23.48 en het aschgehalte 0.79 en 1.00 percent bedroeg. Het verschil openbaart zich dus vooral in het wortelgewicht en het suikergehalte. De schade hangt verder af van het percentage zieke planten en het stadium waarop deze planten zijn geïnfecteerd. Uit verder ondeizoek zal nu moeten blijken, welke waardplanten eveneens in staat zijn het virus te herbergen en Zoodoende als infectiebron gevaarlijk zullen zijn voor de bietencultuur. Want afgezien van het feit, dat vergelingszie ke zaadbieten zeer waarschijnlijk een veel geringere opbrengst aan zaad zul len geven dan gezonde planten, zullen deze zieke bieten 'n infecttiehaard zijn voor omliggende perc., (evenals dat het geval is bij de mozaïekziekte). Voor de zaadteelt kieze men dus uitsluitend ge zonde planten, die niet in de buurt van zieke planten gestaan hebben, aange zien het mogelijk is, dat zeer laat gein- fecteerde bieten geen symptomen ver- toonen op het oogenblik, dat zij gerooid worden. Er moet nog onderzocht worden of het virus met het zaad overgaat. Daar de eerste zieke planten meestal pas in Juli of later worden aangetroffen, zal dit wel zelden of nooit plaats hebben. Als waardplanten voor het virus ko men, behalve suikerbieten en voeder bieten, waarschijnlijk ook in aanmerking roode bieten, waarbij analoge verschijn selen zijn waargenomen. Welke planten van andere familie de rol van infectie bron spelen, is nog niet bekend. De oorlog in Oost-Afrika. Washington vraagt thans de aandacht. Gisteravond is aldaar de nieuwe zitting van het Congres (het parlement der Ver. Staten) geopend. Het eerste voorstel, dat het Congres te behandelen heeft, kan van groote beteekenis worden voor de verdere ontwikkeling van het Itali- aansch-Abessijnsch conflict. Het wil n.l aan president Roosevelt o.m. de be voegdheid geven, om den uitvoer van bepaalde grondstoffen (als petroleum, koper etc.) naar oorlogvoerende landen te verbieden. De mogelijkheid van een petroleum-embargo hangt van de al of niet aanneming van dit voorstel af. Im mers, dat embargo kan alleen zin heb ben, als Amerika, als grootste olie-le verancier, er aan meedoet Keurt het Congres het voorstel goed, (waaraan eigenlijk niemand twijfelt) dan is de kans groot, dat Roosevelt van zijn be voegdheid (vermoedelijk in overleg met Engeland en dus indirect met Genève) C Tide Water Ass. Oil 9%—9%-10. A K.N. Stoomb. Mij. 11%11%. A Ned. Scheepv. U. 45%—45%-46%, A H.V. Amsterdam 234%234-35. A Java Cult. Mij. 126%—127%. A N.L Suiker U. 109—108%. A Deli Batavia 183%—184%-85%. C Deli Mij. 1000 202-200-05. A Senembah 199—197%-201. A Amst. Rubb. C. 107%—108%-09%. A Deli-Bat. Rubb. 64%65. A Hessa Rubber 85%86. A Serbadjadi S.R. 61%62%-63. Prolongatie 2%2%, WISSELKOERSEN. AMSTERDAM, 3 Jan. 4 Jan. Londen 7.27 7.27 Berlijn 59.29 59.30 Parijs 9.73% 9.72 Brussel 24.82 24.81 Zwitserland 47.88 47.89 Kopenhagen 32.45 32.45 New-York 1.47% 1.47% gebruik zal maken. Een volmacht, om den uitvoer van oorlogsmateriaal te verbieden had, zoo als men weet, de Amerikaansche presi dent reeds. Bij het uitbreken van den oorlog vaardigde hij direct een zoodanig verbod uit. Het huidige voorstel bevat verder ook nog een bepaling, om financieele trans acties met oorlogvoerenden ongedaan te maken, terwijl tenslotte aan Amerikaan- schen burgers verboden zou kunnen worden met schepen van oorlogvoeren den te reizen. Vooral in Italië ziet men met groote spanning de beraadslagingen van het Congres tegemoet. Waarschijnlijk begin nen deze Dinsdag a.s. Rede van Roosevelt. In de vergadering van gisteren heeft Roosevelt een openingsrede uitgespro ken, die grootendeels gewijd was aan den oorlog in Oost-Afrika en de poli tieke spanning in Europa. „Het is zoover gekomen, aldus Roose velt, dat het Amerikaansche volk ken nis moet nemen van een groeiende slech te gezindheid, van neigingen tot den aan val, van bewapeningen de een gevaar opleveren voor de prikkelbare geestes gesteldheid. De toestand heeft vele ele menten in zich die leiden tot de tragedie van een algemeenen oorlog. Op het andere continent zijn talrijke volken, in het bijzonder de kleinste, die zoozeer op zichzelf zijn aangewezen, te vreden met hun grenzen, en bereid voor zichzelf en in samenwerking met na- buurstaten hun eigen oeconomische en sociale problemen op te lossen. De regeerders van die landen streven uit diepe overtuiging de redelijke vreed zame verlangens van hun volken na. Die regeerders moeten echter voortdurend acht slaan op de mogelijkheid dat van daag of morgen hun land wordt aange vallen door regeerders van andere vol ken, die in gebreke blijven mee te gaan met de beginselen strekkende tot ver broedering van de menschheid, door vreedzame middelen. Vandaag den dag is er grond voor pessimisme. Den volken, welke be- heerscht worden door een autocratische geest en gezindheid tot agressie wordt geen gelegenheid geschonken zich te uiten en deu gang der dingen naar hun wensch te wijzigen- Daar de middelen die de democrati sche regeeringsvorm ten dienste stelt, voor hen niet bestaan, volgen die volken blind en hardnekkig de leiding van hen, die den autocratischen staatsvorm belij den." In Italië (en ook in Duitschland) zul len deze woorden van den Amerikaan- schen president met weinig instemming zijn ontvangen. De critiek op 't fascis me, die ze bevatten, is scherper dan eenige staatsman heeft durven uiten, In Itlaië had men nog steeds eenige hoop, dat Amerika zich van den oorlog in Oost-Afrika wezenlijk niet veel zou aantrekken. Men zal d,aar te Rome nu wel anders over denken. Roosevelt had zich niet veel scherper kunnen uitdruk ken. De toestand aan de fronten. Van de fronten is vandaag weinig nieuws. Van Italiaanlsche zijde wordt in het geheel niets gemeld. De Abessij- nen berichten, dat gisteren twee hevi ge bombardementen hebben plaats ge had. Een op de stad Harrar en een op de bronnep in de buurt van Sasabauch. Bij de laatste overval werden 5 men- schen en 19 kameelen gedood. Nieuw troepentransport naar Oost-Afrika. Donderdagavond is het mailschip „Colombo" uit Napels naar Mogadiscio vertrokken met aan boord 75 officie ren, 125 onderofficieren en 1750 solda ten, waaronder verscheidene oorlogs verminkten, die zich als vrijwilliger hebben opgegeven. Uit Asmara, dus uit Italiaansche bron wordt gemeld, dat Ras Koeksa, de schoonzoon van den Abessijnschen kei zer, wiens overloopen naar de Italianen indertijd als een groote Italiaansche overwinning werd beschouwd, in Ti- gre op bevel van den ïtaliaanschen op perbevelhebber gearresteerd is. Het zou thans zijn gebleken, dat zijn overloopen een doorgestoken kaart tusschen hem en den Negus was en dat Ras Koeksa was belast met het verwekken van een opstand achter de Italiaansche linies. Rome bevestigt, dat tal van Abes sijnsche hoofdlieden ter dood zijn ge bracht, zonder echter de reden dezer terechtstellingen op te geven. Er wordt slechts gezegd, dat deze terechgestel den wilden zijn, maar men neemt aan, I dat zij Ras Koeksa bijstonden in de or- ganisiatie, de Italianen in de rug aan te vallen. Een bericht, dat Ras Koeksa zou zijn gefusilleerd, wordt van Italiaansche zijde formeel tegengesproken. Markt Amerika Suiker OUe - Obl.markt (Wettig gedeponeerd.) Italiaansche tegenspraken. In officieele Italiaansche kringen ver klaart men leedwezen kennis te nemen van de talrijke tendentieuze, overdreven of geheel onjuiste berichten, die in de laatste dagen in de buitenlandsche bla den over den ïtaliaanschen veldtocht zouden zijn verschenen. Met beslistheid worden de berichten ontkend, volgens welke de Italiaansche troepen Koptische kerken in brand ge stoken zouden hebben. In totaal zouden de Italiaansche ver liezen aan vliegtuigen, het toestel in begrepen, dat bij Makallé is neerge schoten, slechts vier bedragen. Drie moesten dalen wegens motordefecten, namelijk een in de buurt van Dagaboer en twee bij Makallé. Nogmaals wijst men van Italiaansche zijde op de steeds toenemende gruwe len, w'aaronder de Italiaansche gevan genen in Abessynië te lijden hebben, en men herinnert aan de groote veront waardiging, die daardoor bij het gehee- le Italiaansche volk is ontstaan en die het noodig maakt scherpe repressaille- maatregelen te nemen. Nieuwe bemiddelingspoging van Laval. De Parijsche correspondent van de News Chronicle verklaart van bevoeg de zijde te hebben vernomen dat Laval nieuwe vredesvoorstellen uitwerkt. Dit doet hij naar het blad meent, op eigen initiatief. Laval zou nog steeds de toe passing v,an petroleumsancties tegen Italië willen beletten. Het nieuwe vre desplan zal hij in de zitting van den Volkenbondsraad op 20 Januari indie nen. Van tevoren zal hij zich echter van de instemming van Mussolini ver zekeren en ook met Londen overleg plegen. Nacfat Laval van zijn vacanfie in Auvergne zal zijn teruggekeerd, kan 'n groote diplomatieke activiteit fusschen Parijs, Rome en Londen worden ver wacht. Laval zal waarschijnlijk ook met den nieuwen Britschen minister van buitenlandsche z,aken, Eden, de zaak bestudeeren. HUWELIJKSZWENDELAAR VOOR DE RECHTBANK. Twee jaar geëischL Gister stond voor de rechtbank te Amsterdam een huwelijkszwendelaar terecht, die verschillende vrouwen on- der voorgeven ze te zullen trouwen geldsbedragen heeft afhandig gemaakt. Een dienstbode had hij gedurende 2 jaar vrijwel haar heele loon afhandig gemaakt. Voorts had hij haar zwager bewogen hem een schuldbekentenis af te geven, die hij voor den zwager zou innen. Als eerste getuige kwam het dienstmeisje voor het hekje. Zij vertelde uitvoerig hoe zij in kennis met den man was gekomen, van wien later zou blij ken, dat hij een groote fantast was. En heeft hij ook over huwelijksplan nen gesproken? vroeg de president. Ja, daar had hij het direct over. Hij gaf zich uit voor officier en noemde zich „jonkheer, meester, doctor". President: En heeft hij U, toen hij U wat langer kende, niet gezegd, dat U door den Officier van Justitie onder curateele was gesteld? Getuige: Ja, dat zei hij. Ik mocht vol gens hem slechts 1 van m'n loon hou den. Iedere week gaf ik hem 5 S. 6 gul den. President: En in totaal? Getuige: Het zal zoo ongeveer 5 a 600 gulden zijn.Ik moest van de justitie alles afgeven. - President: Maar vond U dat niet vreemd? Getuige: Och, ik dacht, hij is advocaat en die zijn overal van op de hoogte. President: Heeft hij U ook verteld, dat hij officier was? Getuige: Neen, niet precies. Hij was aan 't Hof, in den Haag Het meisje had argwaan gekregen, toen zij, op advies van verd. op afbeta ling een mantel had gekocht. Deze man tel had hij haar afhandig gemaakt en cadeau gegeven aan een andere juf frouw, waarmee hij connecties had aan geknoopt. Het ongeluk voor verd. wilde echter, dat deze meisjes elkaar ontmoet ten Dan komt de zwager van het meisje

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 2