GOESCHE COUBANT£!2£ BINNENLAND. ZEELAEflö, BUITENLAND. De positie der Italianen in het Noorden wordt benard. WEER EN WIND. NUMMER 2. TWEE BLADEN. VRIJDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. m Nederland in den Wereld-aether. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. ÜEEUWSGH-VLAANDEREM W.D. De Italiaansche bladen dringen op „harde maat regelen" aan. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. 3 JANUARI 1936. MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mat „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct, extra Bewüsnommeri 5 cent PRINSES WOONT FILMVOORSTELLING BIJ. In het Passage Theater te 's-Graven- h,age werd Donderdagavond een gala voorstelling gegeven van de film „Het mysterie van de Mondschein Sonate" waarvan de opbrengst door de directie is bestemd voor het Nederlandsche Roo- de Kruis. De voorstelling werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana, met klein ge volg. De Prinses werd door den directeur van het theater, naar de voor haar ge serveerde en versierde loge geleid, BEZUINIGING BIJ DE NED. SPOORWEGEN. Bh de Nederlandsche Spoorwegen znljbs» van het administratief personeel met ingang van 1 Februari a.s. op wachtgeld worden gesteld 2 chefs de bureau, 1 chef-commies en 3 commie- zem. Tegen Moskou's communisti sche, anti-godsdienstige propa ganda. (V a x o nzen m-r e d a c t e u r). „Hier Nederland P.C.J. op golfleng te 19,71 meter. Nederlandsch wereld programma voor Afrika, verzorgd dooi den K.R.O." Zoo ongeveer zal spoedig op gezette tijden eenige malen in de week de stem van Nederland over de wereld klinken, in het Fransch, Duitsch, Engelsch, Spaansch en Portugeesch. Want in Februari van dit j,aar zal de Katholieke radi,o-omroep aanvangen met de verzorging van een wereld-om roep, met gebruikmaking van de Phi lips' kortegolfzenders. Nederland, dat anders op radio-ge- bied een vooraanstaande plaats inneemt, komt hiermede tamelijk achteraan, Duitschiand en Engeland hebben reeds lang kortegolf-uitzendingen, bestemd voor andere werelddeelen, en men ver- gete in dit opzicht vooral Rusland niet! Naar de directie van den K.R.O. ons mededeelde in antwoord op een verzoek om nadere inlichtingen over de plannen, zijn deze Russische mede de aanleiding ertoe geweest, dat ,aan minister De Wilde verzocht werd gedu rende enkele uren per week zooge naamde wereldprogramma's te mogen uitzenden. Mien zag het als een ernstige tekort koming, dat Nederland zelf met zijn omroep-programma's zich niet richtte tot de vele belangstellende landgenoo^ tea die over de geheele wereld ver spreid zijn. Ja, zelfs meende men, dat er hier sprake zou kunnen zijn van plicht, wegens de .omstandigheid, dat Russische zenders zich tot onze land- genooten richten, waartegenover Ne derlandsche programma's, gedragen door een positief Christelijke gedachte dienden te worden gesteld. Weliswaar draagt de Phohi-zender, waarvan ook de K'.R.O. wekelijks gebruikt maakt, Nederlandsche programma'è tot ver over onze landgrenzen, doch deze vin den krachtens de beschikbare golfleng ten en de gebondenheid aan bepaalde uitsüjpiduren alleen een behoorlijke ont vangst in Nederlandsch Oost-Indië. Er is, met het oog op de vele buiten landsche uitzendingen, behoefte aan te genwicht in den wereld-aether en wat Moskou betreft aan tegengif, zoo oordeelde men en blijkens zijn toestem ming Is de minister het daarmede eens. Door nvjddel van een der kortegolfzen ders zal tevens één maal per week een esperanto-uur worden verzorgd, om 't woord te richten tot de millioenen Es perantisten op de wereld, die hierdoor zullen te hooren krijgen van onze cul tuur en die op de hoogte zullen wor den gebracht van de belangrijkste ge beurtenissen in ons land. Er bestaat geen enkel bezwaar, ook andere omroep-organisaties aan de we reld-uitzendingen te doen deelnemen. De minister van binnenlandsche zaken heeft, ingaande 1 Februari a.s. na in gewonnen advies v,an den radio-raad, de noodige machtiging op deze voor waarde verleend voor een proeftijd van ee* jaar. Mes is nu natuurlijk druk bezig met de voorbereidingen, waarvan pater J. Dito O.P. de leiding heeft. Twee zen deus van Philips, ieder met twee golf lengten, staan den wereld-omroep ter heschikking: de P.H.I. met 16,88 en 25,57 meter en de P.C.J. met 19,71 en 31,18 meter. Voorloopig zal men uit zendingen verzorgen voor Azië (Japan. Acfater-Indië) van 12,50 tot 13,50, het geen ter plaatse overeenkomt met dc avonduren van 21,30 ot 22,30; voor Afri ka van 18,20 tot 19,20, hetwelk tusschen 20,00 en 21,00 uur ontvangen wordt; naar Midden-Amerika en het Noordelijk deel van Zuid-Amerika van 0,20 cot ,20, hetgeen ook overeenkomt met de uren van ontvangst tusschen 20,00 en 21,00. Daarnaast handhaaft men een ko loniale uitzending van 14,05 tot 15,05, die in Ned. Oost-Indië van 20,45 tot 21,45 ontvangen wordt. Het zullen zoo genaamde gerichte uitzendingen zijn zooals dat op dit gebied gebruikelijk is. Waarschijnlijk zal de eerste uitzen ding op 6 Februari geschieden. DE BEPERKING VAN DE GOEDEREN LEVERING AAN BELGIë. De regeering zit niet stil. In antwoord op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Van Kem pen, in verband met de gevolgen, voor Nederlandsche belanghebbenden voort vloeiende uit de Belgische koninklijke besluiten van 1 Oct, 1935 in zake be perking van levering van buitenlandsche producten aan Belgische overheidslicha men, heeft minister Gelissen het volgen de medegedeeld, Bi, een ingesteld onderzoek is geble ken, dat deze besluiten in hoofdzaak in houden een samenvatting van reeds ter zake bestaande regelingen, die tot nog toe niet tot klachten aanleiding hebben gegeven- In hoeverre uit de nieuwe be sluiten nadeelen voor bestaande Neder landsche belangen zijn te duchten, hangt in hoofdzaak af van de wijze, waarop de besluiten toegepast zullen worden. Na dere inlichtingen hieromtrent worden bij de Belgische regeering ingewonnen. In afwachting van het resültaat van 't ingestelde onderzoek werden démarches bij de Belgische regeering ondernomen, ten einde hetzij intrekking der besluiten te verkrijgen, hetzij een zoodanige toe passing daarvan, dat geen nadeelen voor j^ederlandsche bedrijfstakken of in Bel gië gevestigde Nederlandsche belangen daaruit zouden voortvloeien. DE GRAANRECHTEN EEN ONRECHT VOOR DE PLUIMVEEHOUDERS. Een origineele demonstratie op het Ministerie van Landbouw en Visscherij. Men schrijft ons: De tienduizenden, die tezamen het wereldje vormen der kleine, nijvere pluimveehouders, die het met hun on aanzienlijke, door iedereen 'geminachte, kleine kippen zoover gebracht hebben, dat de waarde van den export van eie ren en pluimvee een vooraaanstaande plaats inneemt onder de exportcijfers van de andere takken van den Land bouw; die tienduizenden, voor wie nog nooit steun aan de Regeering gevraagd behoefde te worden, omdat zij zich zelfs in deze crisis staande wisten te houden dank zij hun vakkennis, aanpassingsver mogen, groote vlijt en soberheid; die tienduizenden, over wie in de couranten zelden geschreven werd, zoodat zij een bij het groote publiek vrijwel onbekend wereldje vormen; die tienduizenden zij zijn thans uit hun slof geschoten; zij willen zich thans aan het Nederlandsche volk bekend maken als harde werkers voor de volkswelvaart, die ten onrechte door de Regeering broodeloos gemaakt worden; zij hebben thans een eensgezind breed front gemaakt en voeren thans een krachtige actie, omdat zij ten doode toe op onrechtmatige wijze door de graan rechten, de monopolieheffingen op gra nen belast zijn; zij hebben stuk voor stuk aan den Minister van Landbouw en Vis scherij een Nieuwjaarswensch gezonden, met de leuze als Sluitzegel er op ge plakt: wij vragen geen steun, wij vragen recht; teruggave aan de pluimveehouders van de door hen betaalde graanrechten. Tot goed begrip dient men te weten, dat de Regeering het juiste principe hul digt, dat de steun, welke in deze crisis aan den Landbouw verleend wordt, door de geheele Nederlandsche bevolking naar draagkracht opgebracht moet wor den. Van dit principe wordt om onver klaarbare redenen afgeweken bij den steun, welke de Landbouw krijgt door de monopolieheffingen op granen. Want de pluimveehouders zien voor die graan rechten hun voederrekening verhoogd met het ondragelijke bedrag van f 2 per 100 kg. De pluimveehouders worden op onrechtmatige wijze gedwongen met f 1 oer zak van 50 kg een andere tak van Landbouw, namelijk de graanverbouw, te steunen. De Regeering heeft erkend, dat het onbillijk is, dat één tak van Landbouw ten doode toe belast wordt om een an- W ie anderen beoordeelt, begaat honderd fouten; wie zich zelf beoor deelt, heeft er altijd voordeel van. dere tak te redden. Zij heeft getracht de graanrechten op indirecte wijze aan de pluimveehouders te restitueeren, door den export van eieren te bevorderen, waardoor de eierprijs loonend bleef. Het zijn niet alleen de pluimveehouders zelf, doch ook de Besturen hunner grootste organisatie's, die aan de doeltreffend heid van een dergelijke indirecte scha deloosstelling twijfelen. Sedert echter de export door interna tionale omstandigheden tot een mini mum geslonken is, is van een doeltref fende restitutie in het geheel geen spra ke meer. En thans doet de toestand zich voor, dat de Regeering heeft erkend, dat sedert 1 Sept j.l., dus reeds vier maanden, de graanrechten vrijwel ten volle op de pluimveehouders drukken, en dat Zij nog steeds overweegt, of re stitutie mogelijk is, en dat intusschen de pluimveeteelt kapot gemaakt wordt! Dat hun actie mog'e slagen en zij op rechtstreeksche wijze, financieel schade loos gesteld worden, zij de wensch van iederen rechtschapen Nederlander! CANADA OP DE JAARBEURS- Het secretariaat der Kon. Ned. Jaar beurs te Utrecht deelt mede, dat aan de voorjaarsbeurs 1936 voor de eerste maa officieel deelgenomen zal worden door Canada met een collectieve inzending van Canadeesche fabrikaten en produc ten. De Canadeesche reg'eering zelf komt uit met een regeerings-stand en informatiebureau. De minu ter van landbouw en vis scherij heeft de crisissteunbeschikking (Tarwebloem B) II aangevuld met de bepaling dat een bedrag van f 5,25 wordt vergoed, indien de in het voer- brood verwerkte tarwebloem B reeds vóór 4 September 1935 bij de verwer kers daarvan aanwezig was. De minister van landbouw en vis scherij heeft in de commissie van advies van het crisis-organisatiebesluit 1933 voor het tijd vak 1 Jan. t/m 31 Dec- 1936 o.a. benoemd tot plaatsvervangend lid voor zaken betreffende consumptie aardappelen, den heer L. Kranenburg te Wilhelminadorp. Besmettelijke Ziekten. In de week van 22 tot en met 28 De cember 1935 is in onze provincie voor gekomen 1 geval van roodvonk, nl. te Goes. i@i£> DE BEGROOTING KOMT WOENSDAG IN BEHANDELING. Verhooging hondenbelasting Benoeming archivaris. Aan leg haven. Woensdag a.s. komt de Raad in open bare vergadering bijeen, o.a. ter be handeling van de begrooting 1936. Ze is sluitend gemaakt zonder noemens waardige belastingverhooging. Alleen stellen B. en W, voor de hondenbelas ting te brengen op f 7,50 voor luxe en op .f 5 voor zg. landbouwhonden. Verder komen aan de orde de voor stellen tot definitieve goedkeuring van het plan tot aanleg van den haven, en tot benoeming van een gemeente-archi varis samen met Hulst. Goes zal f 450 salaris per jaar moeten betalen. In de begrooting is verder weer op genomen de bestrating van de Groote Markt en van de Voorstraat. Wij komen morgen nader op een en ander terug. MELISKERKE, Volgens opgaaf van den Burgerlijken Stand werd over de geheele maand December, alhier géén aangifte gedaan van overlijden, gehoor ten en in ondertrouwd of geTrouwc zijnde personen. Een typisch verschijn sel voor een plaats met 740 inwoners. BAARLAND. De hr P. Leijs, secr. penningm. van 't B. A. heeft tegen 1 Maart a.s. eervol ontslag aangevraagc HOEDEKENSKERKE. Als bijzonderheid kan worden gemeld dat de gemeente- begrooting voor 1935 nog steeds de ver- eischte goedkeuring niet heeft verkre gen. KRUININGEN. Naar wij vernemen zal de Directie der Nederlandsche Spoor wegen binnenkort voor rekening van 't Rijk in het openbaar aanbesteden het af breken en opruimen van de goederen loods met een bergplaats en het maken van een goederenloods met bijkomende werken op het stationsemplacement te KruiningenIerseke. OOSTBURG. Door de vrouwenvereeni- ging „Tot hulp en steun" alhier werden 174 stuks kleedingstukken aan behoef- tigen uitgereikt. Be oorlog in Oost-Afrika. Uit de, overigens zeer vage, berichten van de fronten valt af te leiden, dat de positie van de Italianen in het Noorden langzamerhand slechter wordt. Van ver schillende zijden bedreigen Abessijnsche troepen thans de stad Makalle. Het schijnt, dat de verbindingen tusschen de ze stad en het achterland nog steeds veel te wenschen overlaten. Vandaar dat de Italianen niet verder oprukken, doch integendeel teruggedrongen worden- On danks het feit, dat ze de opdringende legers der Abessijnen intensief met vliegtuigbommen bestoken. Ook in het Zuiden is de positie der Italianen niet benijdenswaardig. Ras Desta neemt in de buurt van Dolo een dusdanige sterke positie in, dat de Ita liaansche operaties er geheel door wor den verlamd. De berichten van gisteren, dat hier een grootsch opgezette aanval door de Italianen zou plaats vinden, zijn niet bevestigd. Waarschijnlijk is dit ook niet, aangezien hier weldra de regens zullen beginnen. De laatste dagen zijn er reeds buitjes gevallen. Weer een Italiaansch vliegtuig neergeschoten. Reuter meldt uit Dessié, dat aldaar een officieel communiqué is gepubliceerd volgens hetwelk Dinsdag j.l. een Ita liaansch vliegtuig in de buurt van Ma kallé is neergeschoten, Er vlogen dien dag twee Italiaansche vliegtuigen op geringe hoogte boven het dorpje Kertia in Wolkait. In dit dorp be vond zich een kleine afdeeling' Abessijn sche soldaten en de vliegtuigen openden onmiddellijk het vuur. Een Abessijnsch scherpschutter slaagde er in een van de toestellen dusdanig te treffen, dat het een noodlanding moest verrichten, waar bij het neerstortte. De beide inzittenden van het toestel moeten den dood gevon den hebben- Het vernielde toestel had twee mi trailleurs aan boord, waarvan er een is aangeboden aan den soldaat, die er in geslaagd was het toestel naar beneden te krijgen- Er moet harder worden aange pakt, schrijft de Italiaansche pers. Het ziet er naar uit., dat het Itali aansche volk ongeduldig begint te wor den door het uitblijven van overwin- ningsberichten. De Italiaansche bladen schrijven thans, dat de oorlog veel te „zacht" wordt gevoerd en dat er veel harder moet worden aangepakt. Als doekje voor het bloeden dient hierbij natuurlijk de bewering, dat de Abes sijnen onmenschelijke oorlogsmethodes toepassen. Zoo zegt de Tribuna: Het Italiaansche volk vraagt tegen de wilde barbaarschheid van de Abessijnen, dat de oorlog met de meest harde en doel treffende middelen wordt voortgezet. Lavoro Fascista: Alle Italianen voe len thans, dat de Abessijnen niet lan ger mogen profiteeren van onze edel moedigheid en onze reserve om moder ne middelen te gebruiken Van middelen, welke meer doeltreffend zijn dan tot Middelburg, 3-I-'36. Donderdag hoog ste luchttemperatuur 9.2 °C (48 °F); laagste 7.1 °C (45 °F). Heden 9 h: 7.6 °C; 12 h: 7.6 °C. 2.2 mm regen. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af- geloopen etmaal: 748 mm; laagste 742 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 761.3 mm te Jan Mayen; laagste 739.6 mm te Blaa- vanshuk. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrok ken, waarschijnlijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op; 8 h 11; onder: 15 h 58. Licht op; 16 h 28. Maan op: 24 h 11; onder: 3 h 50. V.M.: 8 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. Hoogwater. Laagwater Vr. 3 7.42 20.30 1.45 14.32 Za. 4 9.00 21.46 2.56 15.44 Zo. 5 10.14 22.53 4.12 16.56 Januari. Hoogwater. Laagwater Vr. 3 9.21 22.08 2.54 15.30 Za. 4 10.37 23.25 4.03 16.41 Zo. 5 11.58 5.17 17.58 Maast da alom bakende z.aGenever. thans een nieuw type (extra droog) (Injgftz. Med.) nu toe zijn toegepast, zal thans gebruik dienen te worden gemaakt, (sic.) Een nieuwe Italiaansche lezing van het bombardement der Zweedsche ambulance Er zou nu per ongeluk maar één bom op de Roode Kruis tenten zijn gevallen. Te Rome wordt officieel medege deeld dat de minister van buitenland sche zaken Suvich, Woensdag den Zweedschen gezant te Rome bij zich heeft verzocht, waarbij hij hem ophel dering heeft gegeten over de omstan digheden waaronder het bombardement van de Zweedsche ambulance plaats vond. De Italiaansche vliegtuigen waren uit gezonden voor een strafoefening op. de Abessijnsche troepen, die wreedheden hadden bedreven tegen Italiaansche ge vangenen. De vliegtuigen bombardeer den in de buurt van Dolo een aantal tenten, waarin het Abessijnsche com mando verblijf hield. Een van de bommen schijnt echter zijn doel gemist te heb ben en is op de Zweedsche ambulance terecht gekomen, waarbij de Zweedsche leider van deze ambulance werd ge wond. Suvich sprak het leedwezen uit, die de Italiaansche regeering over 't gebeur de gevoelt, doch wees er op, dat de buitenlandsche bladen opzettelijk een tendentieuze beschrijving van het bom bardement gegeven hadden om de open bare meening in Zweden te misleiden. Het oordeel van Prins Karei van Zweden. Het bestuur van het Zweedsche Roo de Kruis heeft gistermiddag een verga dering gehouden. Prins Karei heeft ge sproken over het groote ongeluk, dat de Zweedsche ambulance in Abessynië getroffen heeft en over de vreeselijke daad van een oorlogvoerende mogend heid. De Prins zeide verder dat men zoo spoedig mogelijk nieuw materiaal naar Abessynië zou zenden en men de gewonden zou vervangen. Prins Karei heeft voorts een tele gram aan de negus gestuurd waarin hi) o.m. zegt "dat niets in staat is om de verantwoordelijkheid van de Italianen voor het gebeurde weg te nemen. Een dreigement van den negus. Keizer Haile Selassi heeft Donder dag in een nota aan den Volkenbond gedreigd de particuliere bezittingen van Italianen in Abessynië in beslag te zul-

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1