BINNENLAND. SPORT. Minister Gelissen niet zonder hoop. ORDENING IN DE MIDDENSTANDSBEDRIJVEN. ZEELAND. MIDDELBURG. WA L0HERER. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. semenüd mmm, Er zijn eenige teekenen van opleving. De Haagsche redacteur van „De Stan daard" heeft aan den minister van han del, nijverheid en scheepvaart, ir. H. Ge- lissen de vraag voorgelegd, hoe hij den toestand ziet bij den aanvang van het nieuwe jaar. De minister antwoorde o.a.: „Er zijn eenige dingen, die hoopvol stemmen. In 1935 zagen we in de wereld een toenemende vraag naar grondstoffen en stijging van de productie, met uitzon dering van den landbouw, gepaard gaan de met een vermeerdering van den we reldhandel. Daardoor ontstaat eenige opleving in de scheepvaart met tevens een aantrekking van de vrachtprijzen. Er zijn teekenen, die er op wijzen, dat Nederland hiervan ook definitief zijn deel krijgt. Maar al te veel wordt ver geten het woord van dr. Colijn: Wij zijn later dan de meeste andere landen in de crisis geraakt, we komen er ook la ter weer uit. Overigens dient men er wel op te let ten, dat de Vereenigde Staten met hun 10 millioen werkloozen op de 120 mil lioen bewoners, een nog aanmerkelijk hooger werkloosheidspercentage hebben dan wij met 400.000 op de 8 millioen. En dat ondanks de ingrijpende maatregelen daar. Bovendien moet er op gelet wor den, dat uit de stijging van de werkloos heid niet mag worden afgeleid een da lende productie. Tevens mag niet wor den vergeten, dat jaarlijks 47.000 arbeid- zoekenden het leger arbeidskrachten versterken. Naar mijn meening heeft de Nederl, industrie in 1935 meer verdiend dan in 1934. In sommige takken van de nijverheid is een onmiskenbare gunstige tendenzj het handelsverdrag met Amerika geslo ten biedt hoop op verruiming van afzet. De beginselen van dat handelsverdrag, beoogend meer wederzijdschen handel, vormen in elk geval 'n tegenstelling met de in de laatste jaren heerschende nei ging om het handelsverkeer te beper ken. En dat is een gelukkig verschijnsel. Onze schepen zijn weer in de vaart en het vrachten-indexcijfer stijgt. In de landen die gedevalueerd hebben, is er een noodzakelijke aanpassing van het levenspeil naar boven, bij ons een daling, zoo kan er weer een breeder draagvlak ontstaan. In de chemie spreekt men van autocatalyse, wat het beste weer te geven is met zelfversnelling. In de crisis vertoont zich hetzelfde beeld, zoowel in den neer- als opgang. Als we weer op gang komen, wordt het tempo steeds sneller. Zoo mogen we het nieuwe jaar ingaan met eenig meerder vertrouwen, hopend, dat de opleving een blijvend beteren toestand voor ons volk zal brengen." Op het departement van dezen jon gen, krachtigen minister, aldus besluit de interviewer, loopcn al de draden van ons oeconomisch leven samen. Zijn woord, getuigend van getemperd opti misme, is van meer waarde dan van wien ook. Omdat hij recht van spreken heeft en niet zoo zou spreken als hij er geen grond voor had. Moge ons volk met hem verstaan, wat hij in zijn leerschool als levenswet voor den maatschappelijken arbeid leerde: strijden, werken, volharden. Zoo alleen kan onder Godes Zegen de crisis overwonnen worden, zoo kan uit de bouwvallen het nieuwe leven op bloeien. HET NIEUWE HANDELSVERDRAG MET DE VEREENIGDE STATEN. Het treedt in ieder geval op 1 Februari in werking. Naar aanleiding van het bericht over verzet in de Ver. Staten tegen het nieuwe handelsverdrag met Nederland, hetgeen aanleiding zou geven tot een proces voor het Opperst Gerechtshof beeft het Hbld. bij het departement van handel, nijverheid en scheepvaart, ge ïnformeerd, of daar niets van een dergelijk proces bekend was. Men moest echter in ontkennenden zin ant- wooroen, maar men deelde mede, d,it het verdrag in elk geval per 1 Febru ari in werking zal treden. De mogelijkheid van aanvechtbaar heid van het te sluiten verdrag was tij dens de onderhandelingen reeds ter sprake gekomen. De Amerikaansche on derhandelaars hebben verklaard, over tuigd te zijn, dat zij met de bepaling van het verdrag binnen het kader van de volmachten waren gebleven. Men zal de uitspraak van het Hoog Gerechtshof dienen af te wachten, of deze eenigen invloed zal oefenen op het tot rland gekomen verdrag. Dat dit pro ces wellicht de activiteit van Neder- landsche exporteurs naar Amerika ietwat kan remmen, behoort niet tot ie onmogelijkheden. Het blad heeft zich ook tot de Ame rikaansche legatie in den Haag gewend met de vraag, of men bij het gezant schap reeds van het proces op ae hoogte was. Men deelde mede, dat zulks niet het geval was, Men had ook daar van het verzet uit de Nederland- sche ochtendbladen kennis genomen. Men wees er overigens op, dat er voor al van de zijde der protectionisten in Amerika oppositie wordt gevoerd tegen de positie van den president der Ver eenigde Staten,, die zelfstandig verdra gen met vreemde mogendheden kan sluiten. Het met Nederland gesloten tractaat is toevallig 't jongste verdrag in de rij der door Amerika in den laat- sten tijd tot stand gekomen handels verdragen. Vermoedelijk groepeert om die reden het verzet zich tegen het Nedertandsch-Amerikaansche handels verdrag. Over den uitslag van het proces kon men zich uit dien aard der zaak niet uitlaten. MINISTER COLIJN NAAR HET ZUIDEN. De minister-president en mevr. Colijn zijn gisteravond per s.s. „Johan de Witt" naar het Zuiden van Frankrijk vertrok ken, waar zij eenigen tijd zullen vertoe ven. Zij worden tegen 21 Jan. a s. in Den Haag terugverwacht. DE NIEUWE WARENWET IN WERKING GETREDEN. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de Warenwet op 1 Januari 1936 in wer king treedt. Naar aan de N. R. C. wordt gemeld, is door de Koningin bepaald, dat de bestaande indeeling van het land in Keuringsdiensten ingevolge de Waren wet tot 1 Maart a.s. ongewijzigd zal blijven. De bectaande keuringsdiensten bliji- ven tot dien datum hun taak dus on veranderd vervullen. Drs. J. C- v. d. Voorde te Wolphaarts- dijk schrijft ons: Wanneer wij het middenstandsbedrijf aan een nader onderzoek onderwerpen, dan valt onze aandacht op de volgende factoren, die zijn huidige positie in meer dere of mindere mate bepalen: 1. de toenemende penetratie van het grootbedrijf op dit terrein van het economisch leven. Het groote warenhuis, de filiaalinstellingen zijn hiervan over bekende uitingen, 2. het aantal middenstandsbedrij- ven, dat in de laatste jaren, zoowel ab soluut als t.o.v. de toegenomen bevol king, verhoogde levensstandaard, en intensiever ruilverkeer, sterk gestegen is. Een statistische vergelijking van het aantal dezer bedrijven op een gelijk aan tal inwoners en oppervlakte tusschen verschillende landen, wekt de gedachte van een sterke overbelasting in Neder land. 3. de incidenteele maatregelen, in den vorm van wetten en verordeningen, die van overheidswege genomen zijn, waar door de bedrijfsvrijheid vaak in sterke mate aan banden werd geleg'd. 4- het huidige deflatieproces, hetgeen beteekent toenemende daling van inko mens, wat, in verband met het gemis aan evenredige aanpassing van alle prij zen, wederom of uiteindelijk leidt tot daling van de koopkracht. Uit deze enkele factoren blijkt dus duidelijk, dat de positie van de midden- standsbedrijven, zoo niet onmogelijk, dan toch wel uiterst moeilijk is gewor den. Het is dus verklaarbaar, dat in de kringen van hen, die deze bedrijven ex- »ploiteeren, klachten worden geuit; dat men zoekt naar nieuwe mogelijkheden om deze gevolgen te verzachten of er zoo mogelijk aan te ontkomen. Bij alle pogingen om uit deze impasse te geraken, dient de middenstand, in casu het middenstandsbedrijf echter vooral rekening te houden met de oor zaken van de genoemde expansie van het grootbedrijf. Deze groei, welke -in derdaad groote afmetingen begint aan te nemen, wordt uiteindelijk geleid door zuivere bedrijfseconomische motieven. Het grootbedrijf met zijn groote omzet ten, en dus lagere bedrijfskosten per eenheid product (hetwelk uiteraard zelf weer tot nog grootere omzetten stimu- I leert), dit grootbedrijf kan goedkooper j leveren, dan het op zich zelf staande j kleine en middelgroote bedrijf; hierin f schuilt de basis en de kracht van zijn ontwikkeling en bestaanszekerheid. In het licht van deze kenmerkende verschillen in bedrijfsomstandigheden dient de middenstand zijn maatregelen te nemen. Met alle macht dient hij elke poging aan te grijpen, tereinde de voor- deelen van het genoemde grootbedrijf te benaderen. Te weinig leeft nog' de ge dachte, dat een bepaalde schakel in het economisch verkeer, waarop al van ouds de middenstandsbedrijven beslag j legden, slechts bestaansrecht heeft, wanneer er behoefte aan bestaat. Deze behoefte berust niet op ethische overwegingen, niet dus, omdat deze middenstands-bedrijfstakken al zoo vele jaren bestaan, maar omdat ze n o o d i g zijn. Willen de middejn- standsbedrijven hun functie behouden, j d,an dienen ze blijvend bij te dragen tot een rationeele voorziening in de men- schelijke behoeften. Dit zal op den duur niet meer uitsluitend kunnen door het individueele middenstandsbe- drijf, daarvoor zal noodig worden o r- ganisatie. Deze opkomende organisatie, welke ook in deze kringen reeds in zekere mate vertrouwen begint te verwerven, verkeert echter nog in een beginstadi um. Noodzakelijk voor het doorwerken ervan is sterke vermindering van de onderlinge concurrentie, die onder be paalde omstandigheden juist kan leiden iot verhooging van de bedrijfskosten. De organisatie moet zich dus niet alleen buiten, maar ook binnen de bedrijven doen gelden. Slechts als groep is de middenstand sterk en opgewassen -te gen haar door de omstandigheden moei lijker geworden taak. De vrije concurrentie, die eertijds terecht gold als het richtsnoer ter verkrijging van een zoo groot mogelijke welvaart, zal in de toekomst niet het eenige richtsnoer meer zijn. Een oplos sing van de huidige moeilijkheden is niet te bereiken door een herstel van de viije concurrentie, omdat de economi sche omstandigheden v,an vandaag niet meer zijn die van vroeger. Het vaste ka pitaal, de toenemende beteekenis nl. van het kapitaal, dat geïnvesteerd is in gebouwen en machines, met den daaruit voortvloeienden drang n,aar verhooging van den omzet en vaak ontijdig ver- koopen, zou bij het oude sterk individu alistisch getinte economische systeem sléchts leiden tot ontwrichte markten en kapiaalvernietiging, wat het doel van elk economisch systeem, het verkrijgen van een zoo groot mogelijke welvaart voor de geheele maatschappij, volkomen in den weg zou staan. Vooral de middenstandsbedrijven, die zoo vele moeilijkheden hebben te over winnen, dienen zich bewust te worden van deze groote wijziging in het eco nomische bestel. Een krachtige aaneen sluiting zal hen bovendien sterk doen staan, wanneer maatregelen, die haar belang bedreigen, bestreden moeten worden, terwijl langs indirecten weg getracht kan worden aan een te grooten groei van het aantal middenstandsbe drijven, paal en perk te stellen. Ook het middenstandsbedrijf heeft zijn specifieke voordeelen voor den consument. .De aard van het product, de kwaliteit v,an de door het bedrijf ver leende diensten, de psychologische fac tor bij het koopen e.a. binden den verbruiker vaak aan de oudere be drijfsorganisatie. Aan saneering van de middenstandsbedrijven als georganiseer de groep z,al echter op den duur niet te ontkomen zijn. PORTEMONNAIE MET f 10 GEVONDEN. Oneerlijke jongen heeft het geld den vinder afgenomen. Een jongen van 7 jaar vond een portemonnaie op straat, waarin o.a. 'n bankbiljet v,an f 10 zat. Een iets oudere jongen nam het geld er uit en gaf toen de ledige portemonnaie weer aan den vinder. De politie, die met een en an der in kennis is gesteld, stelt een na der onderzoek in. ARNEMUIDEN. Ingaande 1 Januari is aan den besteller bij de P.T.T., den heer L. Kraamer, na een diensttijd van bijna 38 jaar, op zijn verzoek eervol ont slag als brievenbesteller verleend, met recht op pensioen. Na afloop van den avonddienst op Dinsdag j.l., werd op het P.T.T, station afscheid genomen van het overige P.T.T. personeel. Met den heer Kraamer gaat een beambte heen, die op een trouw en plichtvol leven kan terugzien. OOST EN WEST SOUBURG. De Nieuwjaarscommissie alhier, is ook dit maal door de offervaardigheid van vele ingezetenen in de gelegenheid gesteld haar bedeeling onder de armen bij de wisseling des jaars te houden. De inzameling langs de huizen bracht, trots de voor velen eveneens moeilijke tijdsomstandigheden, meer op dan vorig jaar- Zoodoende was het de commissie mogelijk ruim f 256 onder 58 gezinnen te verdeelen. Het geld is uitsluitend besteed aan kleeding, dekking en noodzakelijke be hoeften, SEROOSKERKE. In de laatste ver gadering van den kerkeraad der Geref, Kerk alhier werd er door een der leden de aandacht op gevestigd, dat ook in advertenties in Chr. bladen een „Kerst man" als een soort tweede St. Nicolaas in Chr. kringen wordt geïmporteerd. Be sloten werd aan de betrokken bladen een schrijven te zenden waarin op dit kwaad zal worden gewezen, teneinde voortschrijding er van zooveel mogelijk tegen te gaan. BRESKENS. Wegens de opheffing van het belastingkantoor op 1 Januari j.l., wordt de heer A. Loose, Rijksontvanger alhier, als zoodanig tijdelijk werkzaam gesteld ter inspectie der invoerrechten en accijnzen te Vlissingen. SLUIS. Tengevolge van den hevigen wind had de koopman Z. alhier het on geluk Dinsdag j.l. met zijn rijwiel, gela den met manufacturen, in de sloot te ge raken halverwege de z.g. „Hoogte" en het Veer. De sloot stond tengevolge van de aan houdende regens vol water. Het ongeval werd gecompliceerd doordat het rijwiel boven op Z. terecht was gekomen. Ge lukkig voor hem kwam toevallig een bakker aanrijden, die met moeite Z. uit zijn netelige positie kon bevrijden, an ders zou hij zeker door verdrinking in het koude water omgekomen zijn. i VOETBAL, Het gaat met het verloop van de competitie om den K.N.V.B.-beker niet vlot. Voor de derde ronde is gisteren wederom de wedstrijd LeerdamAxel ,afgelast. Uok in de vierde ronde gingen verschillende ontmoetingen niet door. Van de gespeelde wedstrijden noemen we de volgende rsultaten: VelocitasRigtersbeek 42; Tuban- tiaAlkmaar 61; SWVeendam 14; Blauw WitSneek 130? ZAC WVV 31; TerneuzenBW 51; PSVZilvermeeuwen 60; De Baronie tRVC 32; De KooiLonga 02; D WS-DHC 2—2. ZEEUWSCH-BRABANTSCHE TURNKRING. De jaarvergadering te Bergen op Zoom. Onder voorzitterschap van den heer J. J. Th. B a k k e r uit Bergen op Zoom, kwam de Zeeuwsch-Brabantsche Turnkring aldaar in jaarvergadering bij een- Van de 16 vereenigingen waren 5 af wezig. De voorzitter heette in zijn openings woord speciaal welkom de turnmakkers Brand uit Schiedam en Verheijden uit Rotterdam, die namens de K.N.G.V.- kampcommissie aanwezig waren. Staande luisterdg de vergadering naar het Bondslied, gespeeld op een gramo- phoonplaat. Het jaarverslag van den secretaris bracht nog eens de wenschelijkheid naar voren van de organisatie van de medi sche sportkeuring, alsook den aanleg van meer sportterreinen en sintelbanen. De vereenigingen V.Z.O.S. te Ierseke en O.K.K. te Kortgene traden als proeflid toe. Het aantal leden bedroeg thans 576 tegen 575 eind 1934. Het aantal adspi- ranten bedroeg 844. De heer Brand kreeg hierop het woord over den plaats gehad hebbenden esta- fette-marsch over 120 km en speldde met woorden van dank bedrukte linten in de blauw-witte K.N.G.V. kleuren aan de Zeeuwsche en Brabantsche vlagg'en. Nadat vervolgens de kampsluitings- marsch „Moro Vita" van Gounod ge speeld was, droeg de voorzitter beide vlaggen aan den kring als officieele kringvlaggen over en dankte hij de kampcommissie. De financieele verslagen werden uit gebracht en overeenkomstig het advies der financieele commissie werd de pen ningmeester gedéchargeerd. Het jaarverslag der technische be- stuurderen, dat o.a. aandringt op nog meer deelname aan de vaardigheidsproe- ven, werd goedgekeurd, waarin de turn sters en turners uit Vlissingen de nieuwe Zebra-serie demonstreerden. Dit is een oefenreeks, samengesteld door den voor zitter der technische kringbestuurderen, den heer L. van der Steen, bestemd voor gecombineerde uitvoering voor dames en heeren. De volledige naam is „Zebra serie '36" zij mogen alleen door Bonds- vereenigingen worden uitgevoerd en zijn bestemd voor het optreden op 't Bonds- feest te Amsterdam. Bij enkele candidaatstelling werden de aftredende bestuursleden de heeren L. van der Steen en R. van Roo, herkozen. Op voorstel van het bestuur stelde de vergadering het werkprogramma vast en plaatste daarop: le. te trachten bij het Bondsfeest te Amsterdam te mogen uitkomen met een algemeen kringnummer, terwijl de ver eenigingen krachten en financiën zullen kunnen concentreeren op deelname aan het Bondsfeest, zoodat voor dezen tijd geen specifiek kringwerk zal worden op gezet. 2e. aan Medioburgum te Middelburg wordt toegezegd, dat, mede in verband met het onder 1 genoemde, ernstig ge tracht zal worden te voldoen aan haar verzoek om een optreden bij gelegen heid van het 45-jarig bestaan dier ver- eeniging. 3e. ongeveer Nov. 1936 zal een ver- eenigingsdriekamp georganiseerd worden te Bergen op Zoom. 4e. subsidie zal aan het K.N.G.V. ge vraagd worden voor het inrichten van een voorturnsterscursus. 5e. medewerking zal worden verleend aan den door de V.T.V. te organiseeren marsch, terwijl met andere deelen even eens over een afstandsmarsch onderhan deld zal worden. 6e. athletiekwedstrijden zullen in de onderscheiden deelen van den kring wor den georganiseerd. 7e. het spel, en speciaal het handbal spel, zal worden gepropageerd in over leg met de bondsspelcommissies. 8e. de eischen van de vaardigheids diploma's zullen verder geïnstrueerd worden en de deelname zal met alle be schikbare middelen worden bevorderd. Bij de rondvraag werden inlichtingen gevraagd en verstrekt over de oefenin genreeksen en eenige technische opmer kingen over de vaardigheidsproeven ge maakt. De heer Mazure bracht den voorzitter dank voor zijn leiding en voor alles wat hij voor den kring en de turnzaak doet. Op initiatief van den voorzitter werd een collecte gehouden met als doel den werkloozen medeleden een financieele tegemoetkoming te kunnen geven bij deelname aan het Bondsfeest. Deze col lecte bracht 11.90 op. De vereenigin gen werden opgewekt bij uitvoeringen op vergaderingen enz., hetzelfde te doen. DE BRAND OP DE „TARAKAN" GEBLUSCHT. Op het motor vrachtschip „Tar,akan" van de Stoom vaart Mij. Nederland te Amsterdam was, als gemeld, Maandag, toen het zich ter hoogte van Ouessant bevond, brand ontdekt in een der ruimen. Nadat men de luiken had afgesloten is het schip naar Plymouth gevaren om allereerst de ontplofbare stoffen welke het schip ter vervoer aan boord had, te lossen, en daarna het vuur te blusschen. Men is hierin Dinsdagavond geslaagd. Bij on derzoek bleek de schade gering. Ze be trof slechts enkele kisten lucifers. Het schip zelf was in 't geheel niet bescha digd en heeft Woensdagochtend de reis naar Indië voortgezet. VOSSEN EN WILDE KATTEN OP DE VELUWE. In den laatsten tijd worden op de Veluwe ongewoon veel vossen aangetroffen. In het Koninklijk Park 't Loo en omstreken zijn in dit set- zoen tot heden acht vossen geschoten. Zij bezorgen de bewoners van eenzame boerderijen veel last door het plunderen van de kippenhokken. Vooral de boeren te Uddel ondervinden daarvan veel na deel. Opmerkelijk voor de Veluwsche bos- schen is verder het belangrijk toene mend aantal verwilderde katten. Deze zijn zeer schuw en voor een jager vrij wel niet onder schot te krijgen. Zij voe den zich met jonge konijnen en fazanten en zijn daardoor veel grooter en vetter dan de gewone huiskatten. GEVECHT TUSSCHEN STROOPERS EN JACHTOPZIENERS. Twee mannen gearresteerd. In den nacht van Maandag op Dinsdag ontmoetten de jachtopziener Wolsink en de rijksveldwachter Brouwers in de bos- schen van Groot-Hagen bij D o e t i n- c h e m een vijftal stroopers, die met een lichtbak werkten. Een zekere Angenent uit Doetinchem, die een g'eweer droeg, schoot van dichtbij op de politie, waar bij de hond van Wolsink, die aan de lijn werd gehouden, een poot werd afge schoten. Bij het gevecht, dat nu volgde, werd het vijftal gearresteerd. Twee hunner, n.l, Angenent en een zekere Dekker, die met de lichtbak naar de politie sloeg werden in arrest gesteld. Zij zijn gevan kelijk naar Arnhem overgebracht. De drie andere lieden werden, nadat pro ces-verbaal was opgemaakt, in vrijheid gesteld. EEN MOORD OP NIEUWJAARS MORGEN. Oud-matroos te Venlo doodge stoken. Woensdagmorgen omstreeks kwart over vijf is de 29-jarige P. Gr- oud-ma troos van de Ned. marine in de Wijn gaardstraat te Venlo door den 33- jarigen J. St. doodgestoken. Een clubje vrienden had in de woning van zekeren W- in genoemde straat Oudejaarsnacht gevierd. St. is daar later binnengeko men. Hij dronk een paar flesschen bier en is daarna, door Gr. gevolgd naar buiten g'egaan. Hier ontstond tusschen beiden een woordenwisseling en het eind van het lied was dat St- zijn mes trok en G. een snede in de linkerlies toebracht. Hierbij werd een slagader getroffen, zoodat G. weldra tengevolge van bloedverlies overleed, De gastheer W. die hoorde, dat er buiten iets gaande was, snelde zijn huis uit, om nog tus- schenbeide te komen, doch kreeg daar bij van S- een snede over den beneden- arm. Intusschen waren ook de overige gas ten naar buiten gekomen, die trachtten den dader te grijpen. St. vluchtte zijn huis binnen en deed de deur achter zich op slot. Het gezelschap trachtte nu de deur te forceeren, doch slaagde hierin niet. Tenslotte kwam St. met een stoel naar buiten, waarmede hij in het rond sloeg. W. was inmiddels thuis een brood mes gaan halen- Toen hij hiermede te rugkwam, was de politie echter op de plaats aangekomen. Zij wist erger din gen te voorkomen. S. werd gearresteerd- KIND IN BRAND GERAAKT BIJ HET OLIEBOLLEN BAKKEN. Dins dagmiddag om 5 uur is in de woning van den tuinbouwer G. K, te Winschoteroos- tereinde, terwijl de vrouw bezig was met het bakken van oliebollen voor oudejaarsavond de vlam in de pan met vet geslagen. Door de oplaaiende vlam men werd een kind van één jaar met ernstige brandwonden bedekt. Op me disch advies is het kind naar het r.k. ziekenhuis te Winschoten overgebracht. De toestand was zorgelijk. TWEE VERSTEKELINGEN MAKEN EEN ONVRIJWILLIGE LUCHTREIS Een kapitein die handig, maar niet slim was. Een dezer dagen zijn met het vlieg tuig de „Snip" van Curasao naar Aruba twee passagiers vervoerd voor wie de ze vlucht nu niet direct een plezier tochtje beteekende. Een Noorsch schip had op Curacao eenige zware machinedeelen gelost en vertrok een paar dagen later naar Aru ba om aldaar ook nog eenige lading at te geven. Op reis naar de West had men de ontdekink ggedaan, dat z*?" Engelsche negerjongens aan boord be vonden, die niet tot de bemanning oe hoorden en ook niet in het bezit waren

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 6