GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. LANDBOUW. WEER EN WIND. SPORT. NUMMER 1. TWEE BLADEN. DONDERDAG EERSTE BLAD. 179e JAARGANG. MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. NOORD-BEVELAND. Loop der Bevolking. 2 JANUARI 1936. MIDDf LBURGSCHE COURANT [Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per resrei, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Sii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ci extra Bewijsnommers 5 cent. ja NIEUWJAARSRECEPTIES TEN HOVE. H.M. de Koningin heeft gistermiddag te 6 uur de hooge Nederlandsche auto riteiten en te 6 h 15 de dames en dc heeren van de hofhouding in de gele genheid gesteld hun Nieuwjaarswen- schen ,aan te bieden in het Paless Noordeinde. H. M. de Koningin heeft hedenmiddag te 12 uur ten paleize Noordeinde de dames en heeren van het corps diplo matique in de gelegenheid gesteld hun Nieuwjaarswenschen aan te bieden. WEER TWEE KONINKLIJKE GIFTEN. H. M. de Koningin heeft twee belang rijke bijdragen uit het Sophiafonds ge schonken: aan de Noord-Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij te Amster dam en aan de Zuid-Hollandsche Maat schappij tot redding van schipbreukelin gen, te Rotterdam. m VERDERE TOENEMING VAN DEN GOUDVOORRAAD. Uit den weekstaat van de Nederland sche Bank, blijkt, dat de goudvoorraad voor de dertiende opeenvolgende week met 6.2 millioen is vermeerderd. De zilvervoorraad is met 1.1 millioen af genomen. OPLEVING IN DE SCHEEPVAART. Er is gedurende den laatsten tijd eeni- ge opleving te constateeren in de scheepvaart cn deze opleving wordt wel duidelijk uit de telegrammen, die via Radio-Holland worden gewisseld. Het aantel telegrammen neemt gestadig toe, maar buitendien heeft Radio-Holland behoefte gekregen aan nieuw personeel, nu verscheidene opgelegde schepen weer in de vaart zijn gekomen. Daarom heeft Radio-Holland de laatste weken weer menschen, die indertijd ontslagen waren, opgeroepen, teneinde op sche pen dienst te gaan doen. In totaal heeft men nu weer 25 a 30 marconisten op verschillende booten kunnefh plaatsen. (N. R. Crt.) Oud en Nieuw. Rustig heeft Middelburg de jaarwis seling gevierd. Als de laatste jaren ge bruikelijk herinnerden doffe slagen van de klokken aan het verscheiden van het jaar, dat voor de meesten meer slecht dan goed medebracht. Maar dat toch ook op verschillend gebied nog tot dank baarheid stemde. Ook enkele schoten kondigden te middernacht het nieuwe jaar aan. De Nieuwjaarsdag is ook rustig en zonder ordeverstoringen voorbijgegaan, wat in vroeger jaren wel eens anders is geweest. Voor de cursussen voor werkloozen. De commissie voor ontspanning en ontwikkeling van werkloozen ziet steeds gaarne haar kas versterkt. Het is dan ook te waardeeren als een of an dere vereeniging of organisatie er zich voor spant om dit doel te bereiken. Za terdagavond doen dit de „Volkstem" en „Excelsior" met een concert in het Schuttershof. Nog twee maanden tegoed. Naar het huis van bewaring is over gebracht zekere de J„ die nog twee maanden gevangenisstraf moet uitzitten. Rijwiel ontvreemd. Opnieuw is een rijwiel, dat voor een café was geplaatst, spoorloos verdwe nen. Eigenaar was J. C. H. F. alhier. AANRANDING. Woensdagavond is op het Eiland al hier een meisje aangerand door een man, die minder eerzame bedoelingen bleek te hebben. Op het hulpgeroep v,an het meisje koos de aanrander het hazenpad. De politie zoekt hem nu. Het slachtoffer van het auto-ongeluk begraven. KORTGENE. Op Oudejaarsdag, 's mid dags om 12 uur is het stoffelijk over schot van wijlen M. v,an der Linde, die bij het auto-ongeluk van Vrijdag jl. zoo droevig is omgekomen, door zijn vrien den grafwaarts gedragen. De kist was bedekt met kransen van familie en vrienden van den overledene. B. en W„ alsmede de secretaris dezer gemeente volgden de baar. Ds. Van der Most-Van Spijk sprak woorden van troost en bemoediging tot de bedroefde familie. Spr. vroeg zich af, wat er nu zal omgaan in het hart van hem, die het ongeluk veroorzaakt heeft. Spr. richtte zich daarna tot den heer P. Roodzand. „Voor U", aldus spr. „is dit oogenblik wel een heel bijzonder oogenblik. De roepstem: „Eén schrede scheidt ons slechts van den dood is voor U wel bijzonder ernstig." We mogen hier niet vragen naar het hoe en waarom; wie zou de wijsheid van God wederstaan? Hij is de eenige steun en de eenige kracht." v Een familielid dankte. AAGTEKERKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.: 741 personen (375 m. en 366 v.) Er werden in 1935 geboren 4 jongens en 6 meisjes; vestigingen 7 m. en 18 v. pers.; overle den 1 m- en 3 v. pers.; vertrokken 13 m. en 20 v. pers. (Bevolking einde 1934: 743 personen). NIEUW- EN ST. JOOSLAND. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl: 1215 personen (619 m. en 596 v.) Er werden in 1935 geboren 14 jongens en 16 meisjes; vestigingen 23 m. en 28 v. pers.; overleden 10 m. en 5 v. pers.; vertrokken 27 m. en 27 v. pers. (Bevolking einde 1934: 1203 pers.) KATTENDIJKE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dec. jl.: 1228 personen (627 m. en 601 v.) Er werden in 1935 geboren 7 jongens en 15 meis jes; vestigingen 7 m. en 15 v. personen; overleden 3 m. en 2 v. pers.; vertrok ken 11 m. en 24 v. pers. (Bevolking einde 1934: 1224 personen). Zending en vliegtuigen. Zooals men weet, worden in het Australische gedeelte van Nieuw-Guinea reeds sedert geruimen tijd vliegtuigen aangewend ten behoeven van den zen ding. Naar we in het „Nieuws" lezen, ver- keeren de plannen, om ook voor de zen ding in onzen archipel van dit hulpmid del te gaan gebruik maken, reeds in een vèrgevorderd stadium. Voor de zending op Borneo is reeds een vliegtuig aangekocht, doch er zijn nog verschillende besprekingen noodig' met de Regeering alvorens de toestem ming kan worden verkregen om de ma chine in exploitatie te nemen. Ook voor Nederlandsch Nieuw-Guinea is aan vliegtuigen gedacht, doch hiertoe tracht men tot nu toe alleen toezeggin gen te verkrijgen, om van de daar aan wezige toestellen in bepaalde gevallen gebruik te mogen maken. Ned. Herv. Kerk. R. W. Steur, cand. te Burgh heeft bedankt voor het beroep naar Bruinis- se en is beroepen te Stavenisse. Geref. Kerk. Op het drietal te Hijken komt voor B. Timmer, cand. te Goes. Wij allen hebben onze gebreken; als we ons zelf wat beter kenden, dan zouden we wellicht anderen niet zoo gauw met den vinger aanwijzen. DE CRISISMAATREGELEN. Verslag over het derde kwar taal 1935. Het verslag over de werking van de landbouwcrisismaatregelen gedurende 't derde kwartaal van het afgeloopen jaar, dat th,ans verschenen is, bevat weder 'n reeks belangwekkende gegevens om trent den toestand van onzen landbouw. Wij ontleenen aan dit verslag, dat bij de in Augustus gehouden varkenstelling bleek, dat het aantal varkens sinds Fe bruari gestegen w,as van 1,389,460 tot 1,629,377. Dit laatste aantal is echter kleiner dan dat van Augustus 1934. Vooral het aantal zware varkens is ver minderd. Deze vermindering had een stijging der prijzen tengevolge. In September w,as het wederom mo gelijk versch varkensvleesch naar Bel gië uit te voeren, namelijk in totaal 840 varkens met een geslachtgewicht van 57,102 kg. De uitvoer van bevroren var kens naar Italië bedroeg in, dit kwar taal totaal 1076 stuks, met een gewicht v.an 118,785 kg. Voorts werd het vleesch van 23,638 bevroren varkens verwerkt tot zuiver varkensgehakt in blik, welk product be stemd is om op dezelfde wijze gedistri bueerd te worden als het rundvleesch in blik. De voorraad bevroren varkens is gedaald tot beneden de drieduizend stuks. Met de distributie van rundvleesch in blik en gehakt in 'blik is voortgegaan. Het aantal bussen, dat per week werd afgenomen, nam steeds toe. De totale rundveestapel is van Mei 1934 tot Mëi 1935 met 6,7 pet. inge krompen. Ten behoeve van werkloozen en an dere ondersteunden werd per week rond 115 ton „volksmargarine" verstrekt. Nog steeds bereiken de zuivelcentrales ver zoeken uitbreiding te geven aan de ca tegorieën v,an rechthebbenden en deze margarine ook te verstrekken aan ge zinnen met minder dan vier kinderen en ten behoeve van gezinnen, welker kostwinner een inkomen heeft, dat ge lijk of nagenoeg gelijk is aan het steun bedrag. Hoewel het verslag dit niet met zooveel woorden vermeldt, valt uit de mededeelingen af te leiden, dat deze verzoeken worden afgewezen. De consumptie van spijsvet en reuzel nam, vergeleken met de vorige verslag periode, toe met rond 1600 ton. Het verslag noemt als een der oorzaken: de gedurende enkele weken bestaan heb bende vrees voor het uitbreken van een Europeeschen oorlog. Het afleveren van ongebanderollecrd vet door slagers komt nog veelvuld5-' voor. De centrale crisis-controledienst heeft groote hoeveelheden .achterhaald In de toestand van den tuinbouw is de zoo vurig gehoopte verbetering nog niet ingetreden. Hoewel een iets ruimer betalingscontingent voor den uitvoer naar Duitschland beschikbaar werd ge steld dan in het vorig kwartaal, bleef de export toch aanzienlijk beneden di van 1934. TEWERKSTELLING VAN ARBEIDERS IN 'T LANDBOUWBEDRIJF Nadere toelichting. De minister van Sociale Zaken heeft aan alle inspecties voor de werkver schaffing zooals reeds in 't kort gemeld, een omzendbrief doen toekomen. Wij ontleenen daaraan nog het volgende: Ik heb de eer, u te verzoeken, ten spoedigste aan alle gemeentebesturen in uw ressort het volgende rondschrij ven te zenden: „Namens den minister van Sociale Zaken heb ik de eer uw college mede te deelen, dat zeer ernstig de vraag onder oogen is gezien, of de regeling' in zake den loonbijslag voor den landbouw na 31 December van dit jaar al dan niet diende te worden voortgezet. Na ampe le overweging heeft de minister deze vraag bevestigend beantwoord, doch te vens besloten, de regeling eerst te laten ingaan met ingang van 1 Mei 1936, met de bedoeling, dat zij dan zal voortduren voorloopig tot 30 April 1937. Het is na melijk noodzakelijk, dat verschillende wijzigingen in de regelingen worden aangebracht. De voorbereiding van een en ander nu vergt eenigen tijd. Door verder den aanvang op 1 Mei te bepa len, wordt tevens het voordeel bere;kt, dat aansluiting wordt verkregen met 'n periode, welke geheel overeenstemt met de gebruiken in den landbouw. In het tijdvak van 1 Januari 1936 tot en met 30 April 1936 zal de loonbijslagregeling derhalve niet gelden. Echter zal dan in die periode wel voor allerlei extra werkzaamheden, welke in het land bouwbedrijf kunnen worden verricht, dus niet alleen voor ontginning van woes te gronden; doch ook voor draineeren, woelen, diepspitten, kleidelven, graven van nieuwe slooten, ophalen van be staande waterleidingen enz., evenals zulks bij particuliere ontginningen het geval is, subsidie uit het werkloosheids- subsidiefonds kunnen worden verleend. Indien in uwe gemeente de landbouw ars in de komende maanden deze extra werkzaamheden in werkverschaffing willen laten uitvoeren, kunnen zij een daartoe strekkende aanvrage via uw college bij de rijksinspectie indienen, die dan voor verdere behandeling, in over leg met het departement van Sociale Zaken, zal zorg dragen. Om alle misver stand te voorkomen zij er op gewezen, dat deze extra werkzaamheden, wil sub subsidie kunnen worden verleend, moe ten worden verricht door werkloozen, die ingevolge de daarvoor bestaande re gelen voor hulp ingevolge de steunrege ling c.q. werkverschaffing in aanmer king komen, De loonbijslagregeling, zooals deze zal gelden voor het landbouwjaar 1 Mei 193630 April 1937, zal in groote lij nen de volgende zijn: De plaatselijke commissies, zooals aeze thans reeds voor de toepassing van loonbijslagregeling best.aan, zullen, zoowel aan de hand van het zg. bouw plan 1936, dat. door de landbouwers, die tot de rijksregeling wenschen toe te treden, bij uw college moeten worden ingezonden, als van de werkelijk in 't boekjaar 19351936 uitbetaalde loonen (de bedr.agen welke in 1935 voor de betrokken landbouwers eventueel voor den zg. loonbijslag in aanmerking kwa men, moeten buiten beschouwing wor den gelaten) hebben vast té stellen, welk minimum-loonbedrag in het eerstge noemde boekjaar, dus 1936—'37 zal moeten worden verloond, alvorens de loonbijsl.agregeling in werking treedt. Aan de inspectie zal door uw colle ge dit vastgestelde minimum-loonbe drag ter goedkeuring moeten voorge legd. Van overheidswege zal dan kun nen worden vergoed 50 pet. van het geen in het bedrijf in het boekjaar 1936-'37 meer aan loon wordt uitbe taald dan het hier zoo juist bedoelde minimum-loonbedrag. De hiervoren genoemde 50 pet, bij slag van de overheid, welke dus gege ven wordt in het loon, dat wordt uit betaald boven het verplichte minimum loonbedrag, komt overeenkomstig de re gelen v.an het, Werkloosheidssubsidie- fonds, voor gemeenschappelijke reke ning van hef fonds en uwe gemeente, zoo deze althans voor subsidie van dat fonds in aanmerking komt. Ter voorkoming van misverstand zij er op gewezen, dat het meergenoemde extra bedrag .aan loon waarover de bij slag van de overheid wordt uitgekeerd moet worden uitbetaald aan arbeiders, die anders voor hulp ingevolge steun regeling c.q. werkverschaffing in aan merking komen. De tewerkstelling heeft dé goedkeuring v.an de inspectie noo dig. De mogelijkheid is niet buitengesloten, dat in bepaalde gevallen, naast de z.g. loonbijslagregeling, nog afzonderlijk sub sidie wordt verleend voor uitgesproken extra werkzaamheden (draineeren, ont ginnen enz.), gelijk hiervoren is aange geven. Wanneer uw college van ooi deel is, dat in uwe gemeente de hier geschetste loonbijslagregeling in het boekjaar 1936- 37 zai dienen te werken, moge ik u na mens den minister verzoeken, met mijn inspectie overleg te plegen Opdat, dé meergenoemde plaatselijke commissies zoo spoedig mogelijk haar arbeid ter za ke kunnen aanvatten. Indien het door de uitgestrektheid van de gemeente wenschelijk is, dat meer dan één commissie in het leven wordt geroepen, bestaat daartegen geen bezwaar, mits zulks geschiedt in over leg met mijn inspectie. Aan de leden van de plaatselijke com missie kan geen vergoeding c.q. presen tiegeld, in welken vorm ook, worden uitgekeerd. Ik vestig er uwe aandacht op, dat de ze regeling niet geldt voor de ooftteelt voor den handel. Indien uw college be reid is, tot bovenstaande regeling tce te treden, gelieve u daarvan zoowel aan den minister van Sociale Zaken als aan mijn inspectie, mededeeling te doen. Verdere bijzonderheden omtrent de uit voering zullen u zoo spoedig mogelijk worden gezonden. Er dienen namelijk nog eenige administratieve voorzienin gen te worden getroffen. Voor zoover in uw gemeente een afzonderlijke regeling heeft gegolden voor den tuinbouw c.q. bollen- en bloementeelt, deel ik uw col lege mede, dat u daaromtrent zeer bin nenkort een nadere mededeeling tege moet kunt zien." Tevens heeft de minister aan de daar- !voor in aanmerking komende inspecties medegedeeld, dat de loonbijslagregeling j voor den tuinbouw en de bollenteelt I voor het geheele jaar 1936 kan gelden. In afwijking van het vorige jaar, toen 1 ten aanzien van den loonbijslag twee verschillende regelingen bestonden, z,al thans voor den tuinbouw en de bollen teelt in groote lijnen eenzelfde regeling Middelburg, 2-I-'36, Dinsdag en Woens dag hoogste lucht temperatuur 9.4 °C (49 °F); laagste 7.2 °C (45 °F). Heden 9 h: 8.6 °C; 12 h: 9 °C. 8% mm regen of neerslag. Hoogste barometertsand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 751 mm; laagste 742 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 764.4 mm te Jan Mayen; laagste 735.8 mm te Le Havre. Verwachting tot morgenavond; Matige, tijdelijk toenemende Z. O. tot Z. W. wind, betrokken tot zwaar be wolkt, waarschijnlijk eenige regen, aan vankelijk iets kouder, later weinig ver andering in temperatuur. Zon op: 8 h 11; onder: 15 h 57. Licht op: 16 h 27. Maan op: 11 h 42; onder: 2 h 27. V.M.: 8 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Januari. Hoogwater. Laagwa-ter Do. 2 6.37 19.19 0.35 13.25 Vr. 3 7.42 20.30 1.45 14.32 Za. 4 9.00 21.46 2.56 15.44 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Januari. Hoogwater. Laagwaie- Do. 2 8.22 20.59 1.42 14.22 Vr. 3 9.21 22.08 2.54 15.30 Za. 4 10.37 23.25 4.03 16.41 gelden als voor den landbouw, nl. deze, dat de leiders van de bedrijven moe ten beginnen zelf een minimum-loonbe drag geheel voor eigen, rekening te nemen alvorens de loonbijslag gaat wer ken. Ook bij den tuinbouw en bij de bollenteelt vergoedt de overheid dan 50 pet, van hetgeen boven de minimum- loonbedryagen aan loon verwerkt wordt. Ook hier zal bedrijf voor bedrijf door plaatselijke commissies, onder goedkeu ring van den inspectie het minimum loonbedrag worden vastgesteld. Echter zal niet, zooals bij den landbouw, het geheele jaar als één periode gelden, doch voor de berekening van het mini mum-loonbedrag z,al van enkele tijd vakken worden uitgegaan. HET NEDERLANDSCHE ELFTAL. Het Nederlandsche elftal dat Zondag 12 Januari te Parijs tegen het Fransche elftal zal spelen is als volgt samenge steld: d.: Halle (Go Ahead); a.: Weber (AGOVV) en Caldenhove (DWS); m.; Paauwe (Feijenoord), Anderiessen (Ajax) en Van Heel (Feijenoord); v.: Wels (Unitas), Drok (RFC), Bakhuys (HBS), Smit (Haarlem) en Van Nellen (HHC). Reserves zijn: Ferwerda (Blauw Wi), Van Run (PSV), Mallee (NAC) en Slot (DWS). Het Ned. elftal dat Zondag over ceu week den strijd tegen Frankrijk zat aanbinden, is dus geheel gelijk aan dat, hetwelk op 8 Dec. in Dublin een fraaie overwinning op het elftal van den Ier- ischen Vrijstaat heeft behaald. Men kan dan ook gerust zeggen dat dit elftal wel het sterkste is, dat Nederland op de been kan brengen. De verrichtingen van de Oranjemannen in hun laatste wedstrijden doen velen een nieuwe ze ge op Frankrijk verwachten. Een al te groot optimisme in het resultaat zou echter wel eens een teleurstelling kun nen worden. Frankrijk kan eveneens 'n zeer sterk elftal samenstellen, waarin tegenwoordig de profs een hartig woord je meespreken. Oefenwedstrijd B-elftal. Het B-elftal dat op Woensdag 8 Ja nuari op het Sparta-terrein te Rotter dam een oefenwedstrijd zal spelen te gen de Engelsche derde-klasser Lincoln City is als volgt samengesteld: d.: Verwijveren (NAC); a,: Van Stok- kum (DWS) en Pienter (Be Quick); m.: Punt (DFC), Kools (NAC) en Breitner (HDVS); v.: Vrauwdeunt (Feyenoord), Vente (Neptunus), V,an der Horst (RCH), Woltjes Jr. (Veendam) en Van Gelder (VUC). NoorwegenEngeland. Het is thans zoo goed als zeker dat Engeland zijn jaarlijkschen uitwedstrijd in 1936 te Oslo zal spelen, tegen het

Middelburgsche Courant | 1936 | | pagina 1