voor I 14.50 Het jaar is 10 dagen langer gemaakt! Witkam's Geschenkenhuis 'n echte Junghaus klok VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUSD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. BUITENLA UB* De Jodenvervolging in Duitschland. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. ENGELAND, Diefstallen. Gisteravond is tusschen half zeven en kwart over negen ingebroken in de wo ning van S. aan den Seisweg. Vermist wordt ongeveer 50. Voetsporen wijzen op het bezoek van één persoon. Mede door het nemen van vingerafdrukken hoopt men op het spoor van den dader te komen. Van een bodewagen, die in de Helm stond, verdween een flesch advocaat. Aanhoudingen. De politie hield een man aan, die nog wat tegoed had, hij werd naar 't huis van bewaring overgebracht. Ook is een Belgische vrouw aange houden, die zonder middelen van be staan was, zij is over de grens geleid. Te veel aan bacchus geofferd. De politie stelde een persoon in ar- a-est, die te veel aan bacchus had geof Serd. Giften Crisisfonds. Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen Maandelijksche bijdrage Perso neel Fa. A. Kreijmborg en Co. 2.75. De aangehouden Heelster. Op verzoek van de politie te Apel doorn zijn ten huize van vrouw M. al hier, die wég'eris heling is aangehouden en naar Brummen overgebracht nog een paar koffers met kleeren en een rijwiel in beslag genomen. Het huis van de vrouw staat nu on beheerd en daarvan heeft een persoon gebruik gemaakt door het openschuiven van een raam binnen te klimmen. Hij werd deswege naar het politiebureau overgebracht en beweert goederen te hebben willen halen, die zijn eigendom zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. Bimbamslag - Nieuwste model - Jarenlange garantie Lange Kerkstraat Tel. 515 Goes (Ingez. Med.) EEN KALM JAAR. 1935 is voorbijgegaan, zonder dat zich voor deze gemeente groote gebeurtenis sen voordeden. Een van de belangrijkste feiten: de toestemming van de Kroon tot be strating der Groote Miirkt, had voorloopig weinig praCt.ische w,aarde, omdat het potje van f 6000 mtusschen opgeteerd was. Gelukkig hebben we weer reden om te hopen, dat deze be strating nu in 1936 zal plaats vinden. Ook wat de werkloosheid betreft, kwam er niet veel verandering. Er was een kleine toename. Deze viel temeer op, omdat er dit jaar geen werkverschaf fing kon plaats vinden. Gelukkig is het vooruitzicht voor 1936 ook in deze gun stiger, door het totstandkomen van de nieuwe havenplannen. De gemeente breidde zich voorts weer geleidelijk uit. In de bouwplannen 2 en 3 verrezen weer vele nieuwe wonin gen, die bijna allen ook huurders von den, In verband met de uitbreiding en de verdere plannen van Goes in deze, dient hier ook het plan tot opheffing van Kattendijke genoemd te worden, dat dit jaar vele gemoederen in bewe ging bracht en door Raden en dubbele Raden behandeld werd. Het voorstel is thans in handen der regeering. Een en ander te memoreeren feit is t heengaan met pensioen van den heer Wierts van Coehoorn, den graag gezie- nen commissaris van polite te Goes, 't Commissariaat werd opgeheven. Voor den heer Wierts van Coehoorn kwam een inspecteur, de hr. Reneman in de plaats, die zich reeds deed kennen als een waardig en actief plaatsvervanger. Helaas was ook het heengaan van een ambtenaar door den dood te betreuren. Nog onverwacht stierf onze archivaris, de hr. De Kruijter, die in breeden kring geacht en bemind was, en in Goes een leege plaats achter liet. Verder troffen Goes geen groote on gelukken. Het komt ons voor, dat er voor onze gemeente nog vele redenen zijn, om met eenige voldoening op het achterliggende jaar terug te zien en met vertrouwen 1936 in te gaan. Aanrijding. Gisteren heeft op den hoek van de Rijffelstraat en de Vlasmarkt een aanrij ding plaats gehad tusschen den wielrij der J, S. uit Goes en een auto bestuurd door v. d. B. uit Kortgene. Het rijwiel werd vernield, doch persoonlijke onge lukken kwamen niet voor. De politie onderzoek de zaak. Jubileum. 1 Januari 1936 herdenkt de heer T. Faberij de Jonge te Goes den dag dat hij 25 jaren geleden tot regent van "t Weeshuis te Goes werd benoemd. De collecte voor het plaatselijk Cri siscomité bracht deze week 49.58 op. WERKLOOZEN. Het aantal werkloozen steeg van 806 tot 895, van wie 56 bij de werkverschaf fing te werk zijn gesteld. DE BRAND TE SOUBURG. O. W>SOUBURG. Omtrent den gistermorgen plaats gehad hebbenden brand in de Nieuwstraat alhier, kan nog worden gemeld, dat- het vuur naar alle waarschijnlijkheid is ontstaan in een fauteuil in een benedenvertrek. Het vuur is hierin schijnbaar van den vorigen avond blijven smeulen. Te omstreeks vijf uur in den morgen werd de brand door omwonenden, ontdekt, die zich door het inslaan der ruiten toegang tot de woonkamer verschaften. Met ver eende krachten is het gelukt den brand, die zich ernstig liet aanzien, te blus- schen. De woning is voor een groot ge deelte uitgebrand. Toen men een on derzoek naar den bewoner, den onge veer 30-j,arigen heer J. J. v, B., ging instellen vond men hem bewusteloos boven aan de trap liggen. B. schijnt nog gepoogd te hebben naar beneden te gaan, doch is op enkele passen van de trap neergevallen. In bewusteloozen en in emstigen toestand is hij naar het ziekenhuis te Vlissingen over gebracht, waar hij des middags tot het bewustzijn terugkeerde. Naar wij verne men is zijn toestand thans vrij goed. HANSWEERT. Maandagavond had in de concertzaal van den heer De Boer de huldiging plaats van den scheiden den gemeenteveldwachter J. Jansse namens de burgerij van Hansweert. Het woord werd o.a. gevoerd door pastoor Bosch en de heeren A. de Visser en F. V. de Groof. Hem werd een bedrag in enveloppe overhandigd. Daarna voer den nog het woord verschillende oud collega's die met Jansse hebben samen gewerkt en nog in dienst zijnde politie ambtenaren. Allen spraken de wensch uit, dat hij nog vele jaren van zijn wel verdiende rust zal mogen genieten. Zeer bewogen dankte de heer Jansse voor de goede wenschen en geschenken. Het muziekgezelschap „Scheldegalm" bracht gisteravond nog een serenade. De belangstelling van de burgerij was zeer groot, wel een bewijs hoe goed gezien Jansse was. HANSWEERT. De heer J. W. ten Dam, rijksklerk te Almelo wordt met ingang van 1 Jan. a.s. overgeplaatst naar hier. KRABBENDIJKE. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer M. C. Fonteine, wachtmeester der Kon. Marechaussee te Willemstad (N.B.) is met ingang van 1 Jan. „1936 bevorderd tot opperwacht meester en wordt op 10 Jan. a.s. ,als zoodanig overgeplaatst naar Sluiskil, belast met het commando over de bri gade aldaar. WEMELDINGE. Maandagavond had alhier de 25e jaarvergadering plaats van de Coöperatieve aan- en verkoops- vereeniging Helpt Elkander", onder voorzitterschap van den heer J. Oele. Uit de verslagen van secretaris en pen ningmeester bleek, dat over het ,afge- loopen boekjaar 1934-'35 was ontvan gen f 10317; uitgegeven f 9477; batig saldo dus f 840. De bestuursleden M. Ferdinandusse Jz., secretaris en de commissaris Th. Vleugel werden herko zen. Het entreegeld bleef bepaald op f 1 per lid; terwijl het salaris van het bestuur gehandhaafd werd op 2 pet. van de bruto ontvangsten. Het lossen van de in 1936 benoodigde brandstoffen werd gegund aan P. Feijkel Jz. voor 2 85/100 ct. per hl aan het spoor en 4 cent per hl losplaats kan,aal. Het ver voer werd aan Joh. Mieras voor 2 en 4 cent per hl; resp. spoor- en kanaal ge gund. Voor 't nazien der rekening werd aangewezen de hr Adr. Kosten Hz. In verband met 't 25-jarig bestaan~3er ver- eeniging werd door den voorz. geme moreerd, dat de beide bestuursleden Wabeke Fz. en H. Pieterse van de op richting ,af de functie van bestuurslid hebben bekleed. Bij het sluiten van het boekjaar telde de vereeniging 361 le den. BRANDSTICHTING? Maandagmorgen j.l. omstreeks 6 uur ontstond brand in een zolderkamertje van de woning van den slager W. B. te Burgh, in welk perceel ook diens slagerij is gevestigd. Het zolderkamertje werd door brand vernield doch deze kon tij dig worden gebluscht alvorens verder onheil te veroorzaken. Bij een door de politie ingesteld onderzoek deed men de ontdekking, dat bij den brandhaard zich een doosje met petroleum bevond en petroleum was gestort en gedeeltelijk verbrande lucifers werden aangetroffen, zoodat het vermoeden ontstond dat hier opzettelijk brand was gesticht. De poli tie vond daarom termen B, als ver dacht van brandstichting aan te houden. Deze gaf bij zijn verhoor over het vinden van het brandbare materiaal een niet aannemelijke verklaring. Verdachte is daarop aan de justitie te Middelburg voorgeleid. AARDENBURG. Zaterdagavond gaf de tooneelvereeniging „A.K.C." een uitvoering in de sociëteit. Opgevoerd --rJ&'Ü werd het tooneelspel „De Loreley" van J. van Goch en J. Braun. Het publiek was erg onder den indruk en hier en daar werd een traan weggepinkt, bij de droevige tooneelen. Hets lot was ech ter opbeurend. Den spelers komt voor het gebodene alle lof toe. De Volkenbond moet ingrijpen zegt James Mac Donald. Gelijk in het tweede blad in het kort wordt gemeld, heeft James Mac Donald, hooge commissaris voor de Duitsche vluchtelingen zijn functie neergelegd. Aan het memorandum, waarmee hij dit besluit motiveert ontleenen wij nog 't volgende: Het moreele gezag van den Volken bond en van de staten, die er lid van zijn, moet zich doen gelden door een krachtig beroep op de Duitsche regee ring, uit naam van de menschheid en de beginselen van het internationaal Euro- peesch recht. Men moet trachten een wijziging te verkrijgen van een politiek, die een bron van onrust is voor de we reld, een uitdaging aan het menschelijk geweten en een bedreiging van de ge wettigde belangen der staten, welke be langen aangetast worden door de immi gratie van Duitsche vluchtelingen. Uit overwegingen van menschelijk- heid en gezond verstand moet men ho pen, dat een vriendschappelijke, maar vastberaden interventie van den Bond en de staten, die al of geen lid ervan zijn, bij de Duitsche regeering het ge- wenschte resultaat zullen hebben. Zoo niet, dan kunnen de problemen, voort vloeiende uit de vervolging van Joden en niet-ariërs, niet geregeld worden door philanthropische maatregelen en zij blij ven een bedreiging van den internatio nalen vrede en een aantasting van de gewettigde belangen der andere staten. Indi enmen een ramp wil vermijden, moet het probleem bij den wortel wor den aangetast. Dit is de taak van den Volkenbond. Het paot stelt Raad en As- semblée in staat zich bezig te houden met alle kwesties, die tot het domein van den Bond behooren, of die van in vloed kunnen zijn op den wereldvrede. McDonald eindigt met een persoonlij ke opmerking: Ik ben er van overtuigd, dat smarte lijk lijden in de aan Duitschland gren zende landen en een nog grootere men- schelijke tragedie in het binnenland on vermijdelijk zijn, indien de huidige ten dens in het Rijk niet fundamenteel wordt veranderd en daarom heb ik niet het recht te zwijgen. Indien de gevolgen van een binnenlandsche politiek zijn, dat honderdduizenden worden gedemorali seerd, of moeten vluchten, dan moeten overwegingen van diplomatieke correct heid plaats maken voor de bezorgdheid van eenvoudige menschelijkheid. Ik zou in mijn taak te kort schieten, indien ik niet de aandacht van den Raad op den huidigen toestand vestigde en niet be pleitte, dat de openbare meening der wereld, door bemiddeling van den Vol kenbond en de staten, die er wel en geen deel van uitmaken, het noodige doet, om daarin verbetering te brengen en de dreigende tragedie voorkomt. DE COMMUNISTISCHE OPHITSINGS- ARBEID IN ZUID-AMERIKA. Het verbreken der diplomatieke be trekkingen tusschen Uruguay en Sovjet Rusland is, naar de Times uit Riga meldt, zoowel de communistische inter nationale als de Sovjet regeering onaan genaam. Beiden hebben Uruguay sinds langen tijd gebruikt als basis voor hun ondergrondschen arbeid tegen de buur staten van Uruguay. De communstische internationale heeft zich te Montevideo veilig gevoeld. Bij de voorbereidingen voor het laatste wereldcongres te Mos kou heeft zij zelfs openlijk gewezen op de vorderingen welke de van Montevi deo uit geleide communistische agenten in Zuid-Amerika hebben bereikt. Volgens het officieele rapport der communistische internationale hebben de drie congressen der communstische partijen in Zuid- en Midden Amerika o.m. tot resultaat gehad, de betrekkin gen met de breede massa der Indianen, in 't bijzonder in Paraguay tot stand te brengen, en de nationale zelfstandig heidsbeweging der Indianen in te leiden, In het rapport der Komintern is er voorts op gewezen, dat de conferentie te Montevideo in October 1934 in het bijzonder plannen heeft uitgewerkt voor een omwenteling in Brazilië en in Cuba. STORM EN SLAGREGENS VEROORZAKEN NIEUWE RAMPEN. Uit verschillende deelen van Frank rijk worden tengevolge van de hei ige stormen en de aanhoudende regens van de laatste dagen nieuwe overstroomin gen gemeld. De Rhone en de S,aone wassen nog steeds en verscheidene kleine plaatsen aan de benedenloop van de Rhone staan onder water. Op sommige plaat sen staat het water 2 meter hoog. Op vele straatwegen staat ongeveer 1 m water. Ook de Garonne stijgt per uur 1 a 2 cm. Bij Moulines zijn vele groote verkeerswegen onbegaanbaar geworden. Tengevolge van den dooi is ook de Moe De Administratie van de Radio Bode begint het jaar met een heel goede daad: ieder die in 1935 nog geen abonné op de Radio Bode was, en zich nu direct abonneert, kan nog profiteren van de kostbare AVRO-premie: de zeldzaam mooie kunstkalender, waaraan weer 12 van Neêrlands bekendste meesters hun werk gaven! Maar dan moet U zich ogenblikkelijk opgeven als abonné dit verlengde aanbod geldt slechts tot 10 Januari! Abonneer U dus direct! U betaalt maar f 3.per halfjaar om regelmatig iedere week Neêrlands grootste programma-blad te ontvangen - een tijdschrift van 100 pagina's. Alle program ma's, ook van de Centrales, tal van tekeningen, artikelen, foto'siedere week opnieuw! Abonneer U laat geen dag verloren gaan! Stort vóór of op 10 Januari op Giro 128.000, AVRO, Amsterdam, of geef U op bij ons hoofdkantoor, Keizersgracht 107, Amsterdam of bij een der volgende bijkantoren te: Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. BODE Neêrlands nationaal radioblad. (Ingez, Med.) zei in de omgeving van Metz sterk ge wassen. Verscheidene huizen aan den oever van de rivier, moesten door de bewoners ontruimd worden. In de haven van Lorint zijn door den storm vier wijn-tankschepen losgesla gen, die met groote moeite door een sleepboot geborgen en vastgemaakt konden worden. Oesters voor de soldaten. De voor zitter v,an de federatie voor oestercul tuur in het gebied van Marennes heeft bericht ontvangen, dat de minister van oorlog zijn goedkeuring heeft gehecht aan het consumeeren van oesters door het leger onder drie voorwaarden: De leverancier moet het vereischte gezond heidscertificaat overleggen, de oesters moeten onmiddellijk uitgereikt worden en binnen zoo kort mogelijken tijd wor den geconsumeerd. DE OLYMPISCHE SPELEN EN DE JODENVERVOLGING. Terwijl van Duitsche zijde alle moge lijke moeite wordt gedaan, om het bui tenland ervan te overtuigen, dat aan t bezoek en de deelneming van Joden aan de Olympische Spelen van 1936 geen enkele moeilijkheid in den weg zal wor den gelegd, wordt thans meegedeeld, dat het Joden verboden is, de Fest- spiele te Bayreuth in 1936 te bezoeken. Dit verbod herinnert aan de onlangs uitgevaardigde verordening, waarbij het den Joodschen cultureelen bond verbo den werd een opvoering te geven van Mozart's opera „Cosi Fan Tutte Bei de verboden, die gemotiveerd worden met de mededeeling, dat het niet in overeenstemming' is met de waardigheid der Duitsche kunst, als zij door Joden wordt beoefend of genoten, zullen be zwaarlijk de goedkeuring der hoogste en verantwoordelijke regeeringsinstanties kunnen dragen, aangezien zij in flagran- ten strijd zijn met de propaganda-actie voor de Olympische Spelen te Berlijn. Veeleer schijnen zij het product te zijn van de radicale anti-semietische strooming in de partij, die zelfstandig en wellicht zonder de regeering er in te kennen de actie tegen de Joden for ceert. Men mag gevoegelijk aannemen, schrijft de Tel. dat van de zijde der regeering binnenkort maatregelen genomen zullen worden om deze actie te beteugelen en de anti-semietische uitwassen althans voor en tijdens de Olympische Spelen ie matigen of te camoufleeren. Misdadiger heldert een mysterie op. De om zijn vele misdaden beruchte Duitsche Otto Wilhelm, die eenigen tijd geleden uit de gevangenis te Aken wist te ontvluchten, doch later weer kon worden gegrepen, heeft in een berouw volle bui zijn zonden opgebiecht en daar bij de mysterieuze verdwijning van zijn vrouw, die ook door de politie gezocht werd, opgehelderd. Wilhelm had, toen hij na zijn.ontsnap ping uit de strafgevangenis te Aken weer gevat werd, na een langdurig ver hoor bekend den opperwachtmeester Steinbusch uit Aken te hebben vermoord toen deze hem bij een diefstal betrapte. Zijn vrouw, die met de verschillende misdrijven op de hoogte moet zijn ge weest, en deswege door de justitie werd gezocht, bleef ondanks alle ijverige na sporingen onvindbaar. Thans heeft Wilhelm het mysterie op gehelderd. Zijn vrouw was, zoo ver klaarde hij, het vorig jaar door anderen vermoord en haar lijk zou te Zoers bij Aken begraven zijn. Nadat hem haar graf was aangewezen, had hij er meer malen bloemen gebracht. In tegenwoor digheid van W. werden te Zoers nu op gravingen verricht en inderdaad werd op een meter diepte het lijk van de je* zochte vrouw aangetroffen. De recherche zet thans haar onder zoek in deze zaak voort en men ver wacht dat de schuldigen wellicht bin nenkort bekend zullen worden. DE LINDBERGHS TE LIVERPOOL, Gisteravond is de „American Impor ter" met aan boord de familie Lindbergh, te Liverpool aangekomen. Het echtpaar heeft niet overnacht in een hotel. Hun bestemming was nog onbekend. De dalende werkloosheid. Op 16 December bedroeg het aantal werkloo zen in Engeland 1.868.565. Dit is 49.997 minder dan op 25 November van dit jaar en 217.250 minder dan een jaar geleden.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 8