J£2sü GOESCHE COUCAKT^ü BINNENLAND. WEER EN WINS. NUMMER 307. VIER BLADEN. Hei getij neg niet gekeerd. ZEELAND.* Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling 1 4 ets. per ons (2 ons voor 25 ets.) MIDDELBURG. L OA 1/1 MIDDEL5URQSCHE COURANT llagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per reeef. ïngez. mededeelingen 60 ct. p. r. SBÜ contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coo- rant" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cent *33 Wanneer men op den laatsten dag van het jaar een terugblik werpt op hetgeen 1935 ons land bracht, dan dringt aller eerst naar voren dat in de voorbije 12 maanden, een der ernstigste uitingen van de crisis: de werkloosheid, nog geen noemenswaardige vermindering heeft ondergaan. Was het werkloozenGijfer aan het eind van 1934 reeds boven de 400.000, thans, aan het einde van 1935, is het aantal arbeidzoekenden nog eer der iets hooger. De steunmaatregelen moesten onverminderd gehandhaafd blij ven. Ook de uitvoer van verschillende producten gaf nog geen stijging te zien, al was een kleine verbetering van land en tuinbouwproducten tegen het einde van het jaar verheugend. Ter verbete ring van dezen uitvoer voerde de regee ring tal van besprekingen met verschil lende landen. Zoo kwamen handelsver dragen tot stand in Maart met België, in Juni met Spanje en eenige weken ge leden met de Ver. Staten en verleden week met Duitschland. Ook in ander opzicht maakte de re- geering moeilijke oogenblikken door. We denken aan de aanvallen op onzen gulden, die echter, dank zij de krach tige houding van het kabinet, afgeslagen konden worden. Op 25 Juli waren de moeilijkheden zoodanig, dat het kabinet- Colijn zijn ontslag aanbood. Na een mis lukte poging van prof. Aalberse, kwam het kabinet-Colijn met eenige verande ringen weer terug. Minister Deckers ging van defensie naar het nieuwe dep. van landbouw en visscherij. Minister Gelis- sen, die reeds voordien de plaats had ingenomen van minister Steenberghe, kreeg het dep. van handel en nijverheid, terwijl mr. Slingenberg de leider werd van het dep. van sociale zaken. In Janu ari overleed de minister van waterstaat, ir. Kalff. Jhr. van Lidth de Jeude werd zijn opvolger in Maart d.a.v. Het voornaamste, wat de Staten Ge neraal te verwerken kreeg, was het Be- zuinigingsontwerp, terwijl de onderwijs- bezuiniging eveneens veel stof deed op waaien. De moeilijkheden in verband met de door de rechterzijde ongewenscht geachte bezuiniging op de bijzondere scholen, zijn ook nu nog niet van de baan. De Statenverkiezingen in April druk ten de opkomst van het Nationaal Socia lisme voor het eerst in cijfers uit. De N.S.B. veroverde bij deze verkiezingen 44 zetels. Voor de K. L. M. is 1935 een donker jaar geworden. Een drietal ram pen bracht groote ontsteltenis teweeg. In April verongelukte de Leeuwerik met 7 dooden, terwijl de laatste week in Juli al zeer rampspoedig was; het veronge lukken van de Kwikstaart eischte 7 en van de Gaai 13 dooden. In deze opsomming mag niet ontbre ken een prestatie van onze zeemacht, die ver buiten onze grenzen bewonde ring wekte: de wereldreis van de K XVIII werd tot een goed einde gebracht. En evenmin een prestatie van belang op sportgebied: Eu we werd wereldkam pioen schaken. NIEUWJAARSGROET VAN MINISTER SLOTEMAKER Voor de radio. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, prof- dr. J. R. Slotema- ker de Bruine heeft hedenmiddag een groet per radio uitgesproken voor de Phohi, welke bestemd was voor de Ne derlanders, in Oost- en West-Indië, zoo wel als in Amerika, Afrika enz. Deze groet, zoo zeide de minister, moet een eigen stempel dragen op dezen avond van nadenken en inkeer, van weemoed en danken. Het moet een innerlijk woord zijn, een zuiver persoonlijk woord als van mensch tot mensch. Dit is uiteraard niet geheel mogelijk; maar iets er van is toch bereikbaar. In Oost-Indië luisteren naaste verwanten; ik zeg van harte: God zegen jullie. Ook iets van band kunnen wij gevoe len met onze Nederlanders, die de am bulance in Abessynië vormen. Ik uit de beste wenschen voor het herstel van dr. Belmonte en aan U allen geef ik de ver zekering, dat wij in het moederland U vergezellen met warme sympathie bij Uw smartelijke zware, schoone werk- Overigens is de kring van mijn luisteraars thans wel zeer wijd getrokken; toch, nu van avond een gevoel van samenbinding ons aangrijpt, reiken wij elkaar de hand; wij sluiten den kring. Allen hebben wij zware maanden achter ons; sommigen in htm persoonlijk leven; allen alom in het ecoDcmiisch leven. Eikaars zorgen ver staan wij; in een gevoel van samenho righeid kunnen wij allen samen dragen. Dit sterkt; laat de ring gesloten zijn. Toch wordt gij juist vanavond aldus niet bevredigd; het is nog al te „men- scnelijk"; het draait alles om den mensch, zijn daad, bedoelen, kunnen. Wij moeten daarachter of daarboven grijpen. Dat leert onze dag ons ter deg'e. Het wijsgeerig denken- Ons worstelen met cultuurteleurstelling, met economischen druk, met internationalen nood; ja, ook de techniek stelt te leur naast ver rukking, die zij vermag te wekken indien zij niet in dienst staat van hooger krachten. Wij tasten naar wat achter o: boven den mensch ligt- De Oudejaars-avond drukt dit stem pel zeer zeker ons op. Wat wij zoo al len beseffen of tenminst vaag vermoe den, dat ga ik U zeggen met een -sym bool. Onlangs woonde ik als minister van Kunsten en Wetenschappen 'n eerste opvoering in Nederland bij van „Ariane et Barbe bleue". De tekst is van Maeter linck; de muziek van Lucas. Ik erken, dat ik heb geluisterd en geschouwd niet ambtelijk maar als mensch; wat wilde dit ons zeggen? Maeterlinck is te diep om ons enkel als kinderen 'n sprookje Blauwbaard te vertellen; wat dan? Ik zie het. Of.... ik verbeeld mij, het te zien; ook dan nog is het goed- Daar stond een onvergetelijk tafereel: De Vrouwen blijken niet te zijn omge bracht; zij verblijven in onderaardsche gewelven, kil, vochtig, waar nooit zon schijnt. Aiiane, de jongste pas verwor ven vrouw vnii. Barbe bleue daalt daar heen af; zij verhaalt er van de zonne- wereld, die allengs vergeten was, van warmte, van licht. Zij stijgt de treden op; slaat zwarte paneelen stuk; daar ver toont zich licht, een rose zonsopgang! Dan staat haar scherp geteekende sil houet boven het duistere verblijf tegen de rijzende zon. Zij wijst! Zóó sluit het doek. Wij allen verkeeren in een duister, kil, vochtig verblijf, persoonlijk gevoelen wij dat wellicht van avond heel diep; al len ervaren wij het met het oog op den wereldtoestand. Wij moeten ons laten verwijzen naar de zon, boven en buiten de menschheid. Ik weet, dat mijn luisteraars deze ééne zelfde gedachte op zeer onderschei den wijze vullen. Van mij weet gij, hoe ik haar vul; ik denk acht dagen terug en zie den geboortedag alom gevierd, waar het Christendom zijn invloed spreidt van Hem, om Wien het lied zingt; „Daar is uit s werelds duist're wolken Een licht der lichten opgegaan". Gevuld moet de gedachte zijn. In dezen geest spreek ik, nu ik af scheid van U neem, den oud-vaderland- schen groet: Zalig uiteinde! Veel heil en zegen in het nieuwe jaar! TOCH NIET ALLES KOEK EN EI Hoewel er een conflict is gerezen tusschen de directie der K. L. M. en 't corps vliegtuigbestuurders, dat dreig de ernstige vormen aan te nemen, zijn de piloten, op advies van den minis f er van waterstaat jhr. Van Lidth de Jeude. er !toe overgegaan, hun be/sluiten alsnog te wijzigen. Gistermiddag is tusschen partijen, als gevolg daarvan, de gelegen heid gevonden een gentleman-agree- mej' stand te brengen waarbij men wederzijds op zich heeft genomen ern stig te trachten te geraken tot een de finitieve en beide -partijen bevredigende regeling. HET HANDELSVERDRAG MET DE VER. STATEN. Amerikaansche actie, om TT A ongedaan te maken. Het A.N.P. meldt uit Washington: In sommige kringen overweegt men, het verleden week onder leiding van den staatssecretaris voor buitenlandcshe za ken Cordell Huil tot stand gekomen han delsverdrag tusschen de Vereenigde Sta ten en Neder and aanhangig te maken bij het Opperste Gerechtshof der Ver eenigde Staten, om te trachten, het han delsverdrag in een proefproces in strijd met de Grondwet te laten verklaren. De regeering bezit de bevoegdheid tot het sluiten van handelsverdragen, zonder dat deze door het congres geratificeerd behoeven te worden. De tegenstanders van de New Deal, die van meening zijn, dat het met Nederland g'esloten verdrag verschillende zwakke punten heeft, stel len zich op het standpunt, dat de re geering zich hiermee congresbevoegd heden heeft toegeëigend en dus in strijd met de Grondwet heeft gehandeld. BALANS. Wanneer er een vol jaar ge werkt is, dan maakt de koopman een opstelling van cijfers, waarin inkomsten en uitgaven een eigen rubriek krijgen, Het verschil tus schen de totalen is de winst of het verlies. Feitelijk doet het woord balans meer denken aan evenwicht, dus aan winst noch aan verlies. Maar in de balans der kooplieden is dit de bedoeling niet; de bedoeling is, dat er winst zij. Hoe wil anders de koopman nieuwe handelswaar koopen; hoe kan hij zijn personeel betalen; hoe wil hij anders leven Onwillekeurig maakt ook ieder mensch bij de jaarwisseling zijn balans op, niet alleen van geld en goed; ook van geestelijke winst of moreel verlies. Dan ziet men over het afgesloten levenstijdperk en overweegt het debet en credit. Aan gene zijde van de balans vin den wij een onwaarachtigheid of onvriendelijkheid tegenover 'een vriend, waardoor wij tot schade van hem en van ons een verkoe ling te weeg brachten. Aan diezelf de zijde vinden wij een weigering, om een behoeftige bij te springen, waar het toch wel mogelijk was. Wij hadden daarvoor naar onze meening prachtige motieven: we. hadden al eenige malen aan on- waardïgen gegeven; wij hadden zwarte eii snoode ondankbaarheid ondervonden, na een gift en zoo nog vele meer. Maar: zou hierbij niet het bekende woofrd van Lessing eenigermate gelden: „Het hart spreekt ons immer erg naar den mond Een waar Christen weet, dat het aardsche goed onze eigendom niet is, maar slechts leengoed, over liet beheer waarvan wij rekenschap zullen hebben te geven. Aan de winstzijde vinden wij een nieuwen vriend, die in ons le ven trad: een mensch, die naast ons zijn arbeid vond; een zwerf dier, dat onderdak vond; een nieuw boek, dat ons gemoed voed sel gaf van een goede soort. Aan deze zijde staat de toewijding, waarmede een krank familielid werd verpleegd en de opgewekt heid, waarmede een arme huis moeder man en kinderen verzorg de ondanks nijpende geldnood. En wee ons, wanneer bij het op maken van deze balans de schaal overslaat naar de debet-zijde. Dan is een hellend vlak betreden, dat voert naar moreele afgronden, die oppervlakkig beschouwd, niet af schrikwekkend zijn, maar in wer kelijkheid koud, ledig en gruwelijk. Ook het menschengeslacht als geheel heeft zijn balanstijden. Zoo bijv. sedert 1918. Wat is er al niet, ook door zeer hoogstaande men- schen, over het groote probleem: 20-ste eeuw nagedacht. Onlangs nog door een bekend historicus, die evenmin als zijn voorgangers opwekkende klanken kon doen hooren. Hoe men het ook beziet, de wereldbalans is zorgelijk. Maar tot de menschheid behooren U en ik en aan ons is het, om daarin verandering te brengen. De toe komst der menschheid ligt in onze hand; wij kunnen althans trachten, het debet te verminderen en het credit te verhoogen. Huizinga besluit zijn boek met: Katharsis (zuivering); welnu het debet worde aan gezuiverd. Putter. Distillateurs zijn ontevreden over de verlaging van 50 procent op het invoer recht op Nederlandsch gedistilleerd. De zuivelboeren van het Midden-Westen zijn ontevreden over de verlaging der invoerrechten, en door de verlaging van de rechten op koloniale producten uit Nederlandsch-Indië voelen zich vooral de Philippijnen achtergesteld. In Porto- Rico is men teleurgesteld door de ver laagde rechten op Nederlandsche tabak en vooral op dekblad, waarvoor Porto- Rico het monopolie hoopte te krijgen. In al deze kringen is men bereid, een actie tegen het handelsverdrag te steu nen. DE WERKLOOSHEID. Bij 1062 organen der openbare ar beidsbemiddeling stonden op 14 Dec. in totaal 460.572 werkzoekenden inge schreven, onder wie 435.368 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 441.387 werkloos, onder wie 422.087 mannen. Blijkens mededeeling van de af- deeling werkverschaffing en steunver- leening van het dep. van sociale zaken waren einde November 1935 van de werklooze werkzoekenden er 54.547 ge plaatst bij een werkverschaffing. Boven dien waren er nog 3408 personen met financieelen steun van de overheid te werkgesteld in het landbouw- en tuin bouwbedrijf; laatstbedoeld aantal is niet begrepen onder het als werkloos opge geven aantal personen. NIEUWE DIRECTEUR VAN NED. SIERTEELT-CENTRALE. De minister van Landbouw en Vis scherij heeft in plaats van den heer A, D. C, Poolman, aan wien met ingang van 1 Augustus jl. eervol ontslag als zoodanig is verleend, tot directeur van de stichting Nederlandsche Sierteelt centrale benoemd den heer J. C. Segers te Den Haag. EEN TROUW DIENAAR VAN DE KONINGIN TER AARDE BESTELD. Op de algemeene begraafplaats te Apeldoorn is gisteren het stoffelijk over schot ter aarde besteld van den heer W. Jeths, eerste portier van het Paleis Het Loo. De heer Jeths heeft 48 jaar het Kon. Huis gediend. Lange jaren was hij in den persoonlijken dienst van H. M. als haar persoonlijke eerste koetsier, daarna als zoodanig van wijlen Prins Hendrik. Daarna werd hem den vertrou- wenspost van eersten portier op Het Loo toevertrouwd. Aan de groeve heeft de hofmaarschalk van de Koningin, baron de Smeth, in op dracht van H. M. en van Prinses Juliana een toespraak gehouden waarin uit kwam de groote trouw waarmede de overledene ons Vorstenhuis heeft ge diend. RADEN VAN ARBEID. Goes met Middelburg vereenigd Mr. Goedbloed voorzitter der vereenigde Raden De heer Harts naar Rotterdam. Het was ons reeds geruimen tijd be kend, dat de R,aden van Arbeid te Goes en te Middelburg vereenigd stou den te worden; ook was het ons niet onbekend, dat de plaats waar de ver eenigde Raden gevestigd zouden wor den, nog niet a priori vast stond. Thans is dze beslissing gevallen: de vereeniging vindt per 1 Mei aanstaande plaats en de vereenigde Raden van Ar beid worden te Middelburg ge vestigd. Naor wij vernemen wordt mr. J. W. Goedbloed, thans voorzitter van den Raad van Arbeid te Goes, voor zitter van de vereenigde Raden; verder is, naar luid dei berichten, de tegenwoor dige voorzitter van den Middelburg- schen Raad van Arbeid, de heer M. J. Harts, voorbestemd om per 1 Mei ,a.s. voorzitter van den Raad van Ar beid te Rotterdam te worden, PROVINCIALE STATEN. De heer J. de Priester te Oost- en W.- Souburg heeft de benoeming tot lid van de Provinciale Staten van Zeeland, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. Catshoek te Zierikzee (S.D.A.P.), aange nomen. Ged. Staten van Zeeland hebben opnieuw benoemd tot lid van de Pro vinciale regelingscommissie voor de paardenfokkerij in Zeeland, de heeren J. J. Geluk te Noordgouwe en H. J. Aernoudts te Sluis. Met ingang van 6 Januari a.s wordt de rijksveldwachter P. Schipper te Anna Jacobapolder verplaatst naar Z u i d- d o r p e. In verband met den NIEUWJAARSDAG zal ons blad morgen NIET VERSCHIJNEN, Middelburg, 31-XII-'35, Maandag hoog ste luchttemperatuur 9.5 °C (49 °F); laagste 7 °C (45 °F). Heden 9 h; 9 3 °C; 12 h: 9.5 °C. 5.2 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 752 mm; laag ste 748 mm. Hoogste bai ometerstand in net Euro- peesche waarnemingsgebied'. 763.8 mm te Marseille; laagste 734.8 mm te Black- sod. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot stormachtige, later ai- nemende Z. tot Z.W. wind, zwaar be wolkt tot betrokken, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 53. Licht op: 16 h 23. Maan op: 10 h 44; onder; 23 h 40. Wo, 1 Jan, Zon op: 8 h 12; onder 15 h 54. Licht op: 16 h 24. Maan op: 11 h 00; E.K.: 1 Januari. Do. 2 Jan. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 55; Licht op; 16 h 20; Maan op: 11 h 19; onder: 1 h 03. V.M.: 8 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. December. Hoogwater. Laagwater Di. 31 4.50 17.23 11.37 23.40 Januari Wo. IS 5.40 18.15 12.27 Do. 2 6.37 19.19 0.35 13.25 Hoog- cn Laagwater te Wemeldinge. December. Hoogwater. Laagwaiei Di. 31 6.47 19.12 12.32 Januari Wo. 1 7.32 20.00 0.47 13.24 Do. 2 8.22 20.59 1.42 14.22 TONNEMA C'E, SNEEK FABRIKANTEN VAN KING PEPERMUNT (Ingez., Med.) "est en telepaat on Nieuwjaar. Het post- en telegraafkantoor is mor gen geopend als op Zondagen, doch be halve voor de busrechthouders is er geen gelegenheid brieven af te halen. De bestellingen hebben als op werkda gen plaats. Een laatste waarschuwing. Van de zijde der politie en de Kamer van Koophandel verzoekt men ons er nog eens op te wijzen, dat bij de aan kondiging der opruimingen in winkel zaken, die in de maand Januari toege staan zijn, alleen mag worden gesproken van „jaarlijksche opruiming", „half-jaar- lijksche opruiming", „seizoen oprui ming", „balans-opruiming" of „inventa ris opruiming". Art- 3 der wet op uit- verkoopen en opruimingen laat aankon digingen op andere wijze niet toe. Het is de politie reeds gebleken dat men zich daaraan niet houdt. Zij wil voorloopig nog aannemen, dat dit door niet voldoende begrijpen van de wet komt, zij heeft nog niet ingegrepen, maar zal dit na dit bericht wel doen. Zij, die nog twijfelen, kunnen op het bureau van de Kamer van Koophandel inlich tingen bekomen.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7