Laval haalt kleine meerderheid. KUNST EN WETENSCHAP. BUITENLAND. 8EURSTHERM0METER van Maandag. LAATSTE BERICHTEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. «INQFRWMS Een Abessijnsche over winning. De stad Abbi Addi in Tembien her overd. Bloedjge veldslag op het Tembi en-plateau. De Abessijnen winnen. ENGELAND. IERLAND. KAPELLE. AMSTERDAM, 30 Dcc. Het eerste getal is de vorige notee- jring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned. 31 1000-4 98—98%. Ned. 33 1000-4 98—9834. Ned. 34 1000-4 98—9834. Certificaten-3 873487%. O. Indië 34 1000-4 9734—97%. Denemarken Oblig. 1926-5 8283%. Engeland 1960-90 4 7034—70%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 90%91. Japan 1924-6% 5757%. Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 98%—'98%„ 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 93%94%. Zeeuws. Hyp. B-4% 93% Cities Service Cy. P. 1958 5 4039% A Amsterd. Bank 11}11034. C Rott. Bankver 105%106. A Twentsche Bank 8484%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 112%114% A Pref. Jurgens A 99%95%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 395393%. A De Schelde N.B. 24%—24%. A Ver. Papf. v. Gelder 49%50 C Am. Car en Foundry 18%17%. C Am. Smelt en Ref 35%35%. C Stand. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 16%16% A Born. Sum. iH.M 14134140%. A Linde Teves en Stokv. 75%75%. A Ned. Wol Mij. 82% A Singkep Tin M- 92%93. A J. C. Japan Ln. 34%34%. A Rotterd. Lloyd 38% A S. M- Nederland 37%— A Amst. Thee CM. 41%41%. A Houth. Alberts 21% C Baltimore Ohio 109%- C Southern Pac. Cy. 14%14%. A Southern Rlw. 8%8%, C Union Pac. Rr. 65% C Int. Nickel Cy. 27%—27%. mivsBsi ,m cm Duitschl. '30 1000-5 21%—21%. A Koloniale Bnk. 45%46%- A N.I. Hbk. 1000 83%—82%. C Ned. H. M. 1000 126%—126%. A Alg. Kunstz. U. 26%—26%-7. A v. Berkels Pat- 43%43%. C Calvé-Delft 57%—58. A C. Suiker Mpij. 106%106%. A Ned. Ford A.M. 248%—249%. A Philips Gem, B. afg, 227229%-230% C Unilever 99%100% -101%, C Anaconda Cop. 17%17% C Bethlehem St. 29%29%-%. C Knenec Copper 17%17%-% Un. Sta es Leather 5%5%. C U. States St C. 27%—27%-28. A A.N.I.E.M.N B. 162%—(163. A Kon. Petr. Mpij. 214%—212-%. C Contin Oil Cy. 19%19%-%. C Philips Petr. Comp. 23%23%, C Shell Union O.C. 9%9%-%. sar C- -> J,yr. rrfV*' Winterclub Domburg. Vrijdag jl. hield dr. C. Romijn uit De Bilt id de Winterclub te Domburg een interessante lezing over: handelen en waarnemen bij dieren. In grooten geta le waren leden en introducé's opgeko men om den vroegeren dorpsgenoot, die ook eenige jaren geleden reeds in de Winterclub optrad, te hooren. Dr. Romijn gaf eerst een korte inlei ding over de geschiedenis en het .ar beidsveld der dierpsychologie als we tenschap is deze tak der biologie jong: ten tijde van Darwin en nog lang daar na bestond ze uit een reeks anecdoten, waarin aan de dieren menschelijke ei genschappen en gevoelens werden toe gekend en ze bleef beperkt tot meer populair-wetenschappelijke kringen. In de laatste tientallen jaren is dit anders geworden: de dierpsychologie heeft zich gericht tot de bestudeering van de handeling, het „gedrag" van het dier en tracht daaruit conclusies te trekken omtrent waarneming, ervaring, aange boren en verworven gewoonten van 't dier. Van overwegend belang bij de dier psychologie is natuurlijk de bestudee ring der instincthandelingen. In haar zuiversten vorm treden deze werkingen van het instinct op bij de insecten en onder deze zijn de maatschappelijke in stincten bij mieren en bijen wel buiten gewoon merkwaardig. Spreker stond hierbij langer stil en gaf als voorbeeld o.m.: het kweeken van schimmels door de bladsnijdermie- ren, waarbij arbeidsverdeeling plaats vindt: de sterkste arbeidsters trekken uit om van boomen en heesters de stuk jes blad te halen, die, fijngekouwd, tot kweekbodem dienen van den schimmel; de zwakkere arbeidsters fungeeren als tuinlieden en zorgen er in 't bijzonder voor, dat de schimmel geen vrucht maakt, daar in dat geval de schimmei- draden niet de knolletjes vormen, die de mieren en larven tot voedsel die nen. Niet minder belangwekkend zijn de gedragingen der honingmieren en die der graanverzamelaars, terwijl we bij een andere miersoort: de oecophylla smaragdina 'n zeer merkwaardige en sociale instincthandeling aantreffen, daar hierbij gebruik van werktuigen te pas komt; deze mieren gebruiken hun eigen larven voor het aaneenspinnen van de bladeren, waaruit hun nest is opgebouwd; ook hier weer een prakti sche arbeidsverdeeling: een aantal werkmieren houdt twee bladvlakken bij een met haar kaken, terwijl een andere ploeg, ieder met een larve tusschen de kaken, aan den onderkant de bladran den aaneenspint. Een vraag die zich voordoet bij het waarnemen van de zoo doelmatig func- tioneerende maatschappijen van mieren en bijensoorten is: bezitten deze insec ten het vermogen elkander iets mee te deelen, een vraag die ongetwijfeld be vestigend moet worden beantwoord; als merkwaardig voorbeeld gaf spreker hier den honing- en den stuifmeeldans bij de bijen. De sociale instincthandelingen vertoonen groote overeenkomst met menschelijke handelingen, ze zijn in doelmatigheid vaak zelfs volkomener dan deze, wil dit nu zeggen dat zij te vergelijken zijn met menschelijke ver standshandelingen, m.a.w. begrijpt het dier wat het doet? Dit is daarom reeds uitgesloten, omdat deze handelingen, met zoo groote volkomenheid uitgevoerd, nooit worden geleerd; de jonge arbeid sters, pas ontpopt, verrichten het geheel der handeling in volkomenheid: de in stincthandeling is aangeboren. Kenmerkend voor de instincthande ling, in tegenstelling met de verstands handeling is ook: dat het dier zich n:et bewust is van de onderdeelen der han deling: een spin herkent wel door de trilling van den draad, die naar haar schuilhoek leidt, het teeken „prooi" en reageert daar onmiddellijk od; zij her kent echter niet de mug of vlieg als prooi zonder de daarmee verbonden trilling: een haar voorgelegd insect valt ze niet aan. Evenmin als het dier zijn instinct handeling. in onderdeelen begrijpt, heeft het ervaring van het doel waartoe de handeling leidt: de graafwesp, die een eitje wil gaan leggen, zorgt op de vol gende wijze voor haar nageslacht: ze graaft een kuil, zoekt een prooi, bv. een pijlstaart rups, verlamt deze, sleept ze naar den rand van den kuil, inspec teert den kuil, sleept de rups erin, legt haar eitje er op en sluit dén kuil. De larve, uit het eitje komend, voedt zich met de verlamde, versch-geconserveer- de rups, verpopt zich en verlaat als vol wassen inscet den kuil, om na bevruch ting voor eigen kroost dezelfde in stincthandeling te verrichten. Daar de kuil na het eierleggen gesloten is en de moederwesp reeds lang is gestorven, vóór de nieuwe generatie het nest ver laat, is het duidelijk le dat de instinct handeling verricht wordt in volkomen onbewustheid van haar doel; 2e dat bij de volgende generatie in geen enkel op zicht v,an overgeërfde ervaring sprake kan zijn. Na nog te hebben aangetoond het verschil tusschen instincthandeling en automatische handeling concludeerde spreker: het instinct is drang naar be vrediging van behoeften, in de eerste plaats stoffelijke behoeften, deze drang is aangeboren, niet door erv,aring be kend; hij drijft aan tot het zoeken van voorwerpen ter bevrediging van de behoeften en naar handelingen noodza kelijk tot het bemachtigen van deze voorwerpen. Bij de lagere dieren iTu ;*ijn deze voorwerpen en de bijbehoorende handelingen buiten alle ervaring om bekend, de handelingen worden uitge voerd als geheel, zonder besef van de onderdeelen waaruit ze zijn opgebouwd. Bij de hoogbre diersoorten, met na me bij de zoogdieren, nemen we waai- dat de aangeboren instincthandelingen gewijzigd en geregeld worden door de ervaring, naar gelang van de omstan digheden: de zoogenaamde gewoonte- vorming; hier treedt dus de mogelijk heid op van door ervaring leeren. Tn korte trekken maakte spreker dui delijk. hoe dit door verschillende proe ven is aangetoond. Bij de zoogdieren, met name bij katten, honden en aoen, gaat de gewoontevorming zeer snel: is eenmaal de ervaring opgedaan, onmid dellijk wordt er een volgende keer naar gehandeld. Toch zou men te ver gaan indien men concludeerde, dat de hond het verband begrijpt tusschen oorzaak en gevolg: legt men buiten bereik van den hond een kluif, die door een touw aan een stok is verbonden waar de hond wel bij kan, dan vat de hond hst verband niet tusschen stok en kluif, ook heeft het geen resultaat wanneet men den poot van den hond vat en hier mee het stokje naar hem toehaalt. Zoo dra echter de hond door zijn springen toevallig met zijn poot den stok naar zich toehaalt en daarmee de kluif, is de ervaring opgedaan, den volgenden keer verricht hij dadelijk de juiste handeling. Slechts bij de anthropoïde apen kar men constateeren, dat 't verband wordt gevat: ligt een banaan buiten de kooi buien bereik van den aap en verbindt men aan de banaan een touw dat tot in de kooi loopt, dan vat de aap ter stond het touw en trekt de banaan naai zich toe. Dit niet alleen: hij zal zelfs een stok gebruiken om de banaan naar zich toe te halen, mits stok en banaan hem tegelijk in het oog vallen: hij sta pelt kisten opeen, zij het niet altijd even handig, om de vruchten te berei ken; zelfs zal hij, wanneer hij al spelend twee bamboestokken in elkaar heeft gepast, die ieder op zichzelf te kort waren om de banaan te bereiken, da delijk gebruik maken van deze ver lengde „hengelstok". Niet alle mensch apen bleken echter bij deze proeven even intelligent. Na de pauze bracht spreker door 'n aantal lantaarnplaatjes verschillende momenten in beeld. Met groote belang stelling was door de aanwezigen de in teressante uiteenzetting gevolgd, gelijk ook uit het stellen van verschillende vragen bleek. In hartelijke bewoordin gen bracht de voorzitter den dank var de vergadering aan den spreker over. Bij de te Amsterdam gehouden examens van de Ned. Vereeniging van Voetkundigen voor het diploma Voet kundige en Leeraar-Voetkunde, slaagde de heer Ch. L. van Weijnsbergen wö nende te Roosendaal, afkomstig uit Middelburg. Geslaagd te Haarlem voor het the oretisch examen van het Ned. Genoot schap voor heilgymnastiek en massage mei S. Kamp en de heer J. H. Bakke beiden *e V 1 i s s i n g e n. C Tide Water Ass. Oil 9%9%-%. A K N. Stoomb. Mij. 11%—11%. A Ned. Scheepv. U. 45%45%-%, A H.V, Amsterdam 229%234%-32, A Java Cult- Mij. 122%—126. A N I, Suiker U. 105108, A Deli Batavia 180%—179%-82%. C Deli Mij. 1000 198-199-201%. A Senembah 196-199-201. A Amst. Rubb. C. 106%—106%-7, A Deli-Bat, Rubb. 63%—64. A Hessa Rubber 82%85%-6%. A Serbadjadi SR. 60%60%. Prolongatie 43%. De oorlog in Oost-Afrika. Laval heeft Zaterdag gezegevierd. De debatten over zijn buitenlandsche poli tiek in de Fransche Kamer zijn geëin digd met de aanneming van een motie van vertrouwen: 304 afgevaardigden stemden voor; 261 tegen. De meerder- ïeid bedroeg dus 43 stemmen. Groot mag deze niet heeten, maar onder de gegeven omstandigheden kan Laval het er mee doen. Na de besprekingen van Vrijdag kon men in geen geval een groo- ter meerderheid verwachten. Het gunstig resultaat is te danken aan iet feit, dat Laval Zaterdag opnieuw met nadruk heeft betoogd, voortaan nauw met Engeland te zullen samenwer- cen. Frankrijk, zoo voegde hij hieraan toe, is het eenige der 50 Volkenbonds staten, die aan de sancties deelnemen, dat aan de Engelsche regeering niet slechts de politieke toezegging heeft ge daan, doch ook „technische regelingen" (dit zijn afspraken tusschen de generale staven van land-, zee- en luchtmacht) met haar heeft getroffen voor het ver- leenen van bijstand in geval Engeland in de Middellandsche Zee een ongeprovo- ceerden overval van Italië zou onder gaan. Hij deelde voorts mede, dat Frank rijk de loyaliteit heeft gehad de Italiaan- sche regeering daarvan te verwittigen. Uit Laval's rede bleek tenslotte nog, dat Mussolini Frankrijk heeft teleurge steld. In plaats van het Fransche stre ven naar verzoening te vergemakkelij ken, is de Duce voortdurend bezig ge weest, roet in het eten te gooien. Laval zal zijn pogingen voortzetten, maar dan binnen het kader van den Volkenbond en in samenwerking met Engeland. Hoezeer het pessimisme in Italië is toegenomen, blijkt uit het feit, dat men zich te Rome zeer ingenomen toont met Laval's overwinning, ondanks het feit, dat de Fransche minister te verstaan heeft gegeven, dat het uit zal zijn met zijn halfslachtige politiek. De Engelsche pers is uit den aard der zaak eveneens tevreden met het verloop van de debatten in de Fransche Kamer. De politieke medewerker der „Sun day Express" verneemt, dat men in wel ingelichte kringen te Londen van mee ning is, dat een krachtiger houding van Frankrijk ten aanzien der sancties ver wacht kan worden, daar de Fransche Kamer zich ondubbelzinnig heeft uitge sproken voor een sterke samenwerking met Engeland. Engeland, aldus het blad, zal voor zorgsmaatregelen in de Middlelandsche Zee nemen, daar men het mogelijk acht dat de uitwerking, die de sancties thans reeds hebben, Italië tot een daad van aanval zou kunnen verleiden, zelfs in dien geen nieuwe sanctiemaatregelen worden toegepast. Voorloopig zal men nu wel niet vee meer van vredespogingen vernemen. Sir Eric Drummond, de Engelsche gezant te Rome, is drie weken met vacantie naar Engeland gegaan. Dat wijst er op, dat er in elk geval, de komende drie weken rust zal zijn, wat de internatioanle on derhandelingen betreft. Het nieuws van de fronten is van jlaan nogal sensationeel. Er blijkt uit Bat er vlak voor en tijdens de Kerstda gen wel degelijk en hard gevochten is Aan het front in het Noorden tenminste op het Tembien-plateau. De Abessijnen zijn er hier in geslaagd, de stad Abbi Addi (ten W. van Makalle,) waar zij een week geleden leelijk klop kregen te heroveren. De correspondent van het D. N. E seint er het volgende over: Op 22 December is aan het Noorde lijk front een groote slag begonnen, die tot den Heiligen Avond voortduurde. WISSELKOERSEN. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 28 Dec. 7.27 59.28 9.70 24.83 47.89 32 47% 1.47% 30 Dec. 7.25% 59.25 9.73% 24.82% 47.92 32.42% 1.47% 3e Abessijnen tastten hier met deelen van het léger van Ras Seyoern de groo te versterkte fortificatie der Italianén >ij Abbi Addi aan. Na een buitenge wóón zwaren en bloedigen strijd wérd Abbi Addi door de Abessijnen veroverd. Op 24 December begon de strijd, op nieuw. De Italianen zonden krachtige vervan gingstroepen te hulp in den strijd, waar aan behalve door groote afdeelingen ïuropeesche troepen deelgenomen werd door Askaris. Eskaders bommenwerpers ondersteunden de Italiaansche troepen. Het kwam tot een uitermate bloedige worsteling, waarbij aan Italiaansche zij de sterke afdeelingen artillerie- en ma- chinéweertroepen steun verleenden. Volgens Abessijnsche berichten heb- sen de Abessijnen over de geheele linie gezegevierd. Na het innemen van Abbi Addi bestormden de Abessijnsche troe pen de Italiaansche bolwerken en ma chinegeweernesten ten Noorden en Noord-Oosten van de oorspronkelijke Italiaansche stellingen. Aan beide zijden zouden de verliezen buitengewoon groot zijn, daar de Abessijnen zonder dekking te zoeken onder het machinegeweer voortstormden en er ten slotte in slaag den dit tot zwijgen te brengen. Onder de gevangenen bevinden zich volgens de Abessijnsche berichten 20 Italiaansche officieren. De Abessijnsche buit bedraagt 12 machinegeweren, ge heel in stelling gebracht, een reusachti ge hoeveelheid munitie en talrijke kara bijnen. Verscheidene honderden Askaris uit Erythrea zouden eveneens gevangen zijn genomen Te Rome zijn deze Abessijnsche over- winningsberichten tot dusver niet te gengesproken. In de oorlogsbulletins van maarschalk Badoglio wordt er ech ter met geen woord van gerept. Twee bommenwerpers verloren Tijdens een bombardement van een vijandelijke colonne in het Takazze-ge bied op 25 dezer, aldus geeft een Itali- aansch bericht uit Adigrat toe, werd 'n taliaansch toestel door Abessijnsch ge weervuur gedwongen te dalen. De piloot van een ander vliegtuig wilde zijn ka meraad te hulp komen en landde in de nabijheid, doch bij de landing werd zijn toestel beschadigd. De vijandelijke colonne welke zich in de nabijheid van de vliegtuigen be vond, viel aan, doch de bemanning van de toestellen wist, geholpen door de overige toestellen van het bombardee rend escadrille, den vijand te verdrijven. De piloten vernielden de toestellen, welke niet meer konden opstijgen, en bijgestaan door een detachement Spa in's, welke hen was komen zoeken, be reikten de mannen weer veilig de Ita liaansche linies. Een Abessijnsch aanvalsplan. Te Addis Abeba wordt officieus ver nomen, dat een groote gecombineerde actie van Ras Seyoem en Ras Kassa aan het Noordelijk front voor de deur staat, om de actie, welke de voorhoede sedert eenige weken heeft ontplooid, te steunen. Er zou hier sprake zijn van een gecombineerde actie op de flank en het centrum van de Italiaansche troepen. Men verwachtte dat hedenavond laat het verwachte groote Abessijnsche of fensief zou beginnen. Voorbereidingen worden getroffen voor het vertrek van den Negus uit Des- sie naar het noorden en in de kwartie ren van den generalen staf is een koortsachtige drukte merkbaar. De toestand in het zuiden. Ras Nasiboe verklaarde, dat hij zeker is van het resultaat van den oorlog, vooral wat betreft het zuidelijk front, nu de Italianen in de twee eerste maan den niets hebben bereikt. Het juiste aantal manschappen van Nasiboe is niet bekend, doch dit wordt geschat op min stens 75.000. Het gros van het Abes sijnsche leger is geconcentreerd tus schen Daggaboer en Sasah Baneh, met ruiterij aan de Fafanrivier. Blijkbaar zijn Gerlogoebi, Gorahei en Wal Wal op het oogenblik door geen van beide partijen bezet, meldt Reuter.. Een 120-jarige zwerver dood gevon den. Volgens berichten in de Pool- sche bladen, is in het bosch bij Kielce het lijk gevonden van den rondzwer- venden bedelaar Jan Brutkiewigsj, die volgens een geboortebewijs, dat hij op zich droeg en dat gedateerd was 1816 den leeftijd bereikt had van bijna 120 jaar. Tabak - Aku Obl.markt- Philips - Koninkl. Markt Amerika H.VJL. Suiker Schepen Mijnen Rubber (Wettig gedeponeerd.) 108 Jaar. Te Londen is een der oudste vrouwen van het Britsche Rijk overleden. Het was He'ene Palmer, di'è 108 jaar is geworden en er zich op be roemde, nooit ih een bioscoop te zijn geweest en nooit te hebben getelefo neerd. Drie menschen verbrand. t Te Edin burgh zijn bij e^n hotelbrand drie per sonen in de vlkmmen omgekomen. In het ziekenhuis zijn 7 gewonden opge nomen. ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent DE WINKELSLUITING. De winkels te Middelburg mogen Oudejaarsavond tot 10 uur open. Men zeide ons, dat ons bericht betref fende het sluitingsuur van winkels te Middelburg op Oudejaarsavond onjuist zou zijn. Dit bericht is echter volkomen juist. Ingevolge een gemeentelijke verordening die gebaseerd is op de winkelsluitings wet, mogen de winkels te Middelbueg inderdaad tot 10 uur geopend zijn. BRAND TE SOUBURG. Oude man bewusteloos gevon den. Hedenmorgen vroeg is door de omwo nenden brand ontdekt in de woning van J. J. v. B. aan de Nieuwstraat te Sou burg. Door het inslaan van de ruiten kwam men in de voorkamer en kon het vuur worden gebluscht. Men vond den alleenwonenden Van B. bewusteloos op bed en is deze in ernstigen toestand naar een der ziekenhuizen te Vlissingen over gebracht. BENOEMING. De gemeenteraad van Souburg be noemde heden met algemeene stemmen tot onderwijzer aan de O. L. school den heer H. K. van Duijvenvoorde te Oude water. H.M. DE KONINGIN SCHENKT HET N.C.C. OPNIEUW 30,000, De Koningin heeft een bedrag van 30,000 ter beschikking gesteld van het Nationaal Crisiscomité, evenals het vo rig jaar speciaal bestemd voor kleeding en dekking in dringende gevallen, TEWERKSTELLING VAN ARBEIDERS IN DEN LANDBOUW. De regeling wordt gehandhaafd» De minister van sociale zaken heeft besloten, dat de loonbijslagregeling voor land- en tuinbouw ook in 1936 zal gelden, met dien verstande dat de eer ste vier maanden van 1936 de regeling voor den landbouw wordt onderbroken, om op 1 Mei 1936 voor een geheel land bouwjaar dus tot 30 April 1937 te worden voortgezet. De volledige rege ling zal spoedig worden bekend ge maakt. DE BERECHTING DER OSSCHE MISDADIGERS. De rechtbank te den Bosch heeft he den weer uitspraak gedaan in een aan tal Ossche strafzaken. Allereerst werd vonnis gewezen in de zaak tegén d§n 58-jarigen landbouwer H. L, van Erp (Driek van Renieren) en den 47-jarigen arbeider N. J. van Geenen, terzake van uitlokking van de brandstichting op 10 Aug. 1926 in de woning, bewoond door de families Bevers en van Zandvoort, waarbij een vrouw en drie kinderen den dood vonden. Van Erp werd ver oordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf (eisch 8 jaar), van Geenen werd vrijge sproken en onmiddellijk in vrijheid ge steld, (eisch 5 jaar). De 47-jarige arbei der M. F. de Bie werd wegens uitlok king van den roofoverval te Oyen, waarbij A. Verhoeven werd gedood en welke zaak aanvankelijk was uitgesteld veroordeeld tot 10 jaar gevangenis^raf. Mej- Ballegoy, bijgenaamd Hanneke van Martekus, de hospita der Ossche bende, hoorde wegens heling van éoe" deren, 5 jaar gevangenisstraf met aftrek ren den

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2