GOESCHE COURANT^ W.9dc BINNENLAND. ZEELAND. WLEI EN WIND» NUMMER 306. TWEE BLADEN. MAANDAG 30 DECEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Suikerbieten en tarwe. MIDDELBURG. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. M00RD-BEYELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. OOSTKAPELLE. MIDDEL5UBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. PIÖI3 Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—? regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct extra Bewijsnornmers 5 cent. HARE MAJESTEIT BLOEMEN KOOPENDE. Men schrijft aan de N.R.C.: Het was Vrijdagmiddag 27 December 's middags ongeveer 2 uur. H. M. de Koningin, vergezeld van een hofdame, komt in een open rijtuig van den Wassenaarschen Weg de Javabrug op. Op den hoek van de Koninginne gracht zwenkt het rijtuig en stopt bij den daar geposteerden bloemenverkoo- per. Deze wordt bij H. M. ontboden, die verschillende bossen bloemen koopt. Men ziet geen politie noch militairen. De toevallig aanwezigen blijven eerbie dig op het trottroir, heeren en jongens, vrijwel allen met ontblooten hoofde. Nie mand dringt onbescheiden op naar het rijtuig; ieder neemt onwillekeurig een eerbiedigen afstand in acht. Toen H. M. weer verder reed, dacht ik bij mijzelf: Gelukkig het land waar de Vorstin zich op zoo ongedwongen wijze te midden van haar volk kan bewegen; gelukkig de Vorstin, die zich zoo gedra gen weet door de liefde van haar volk. DE GEWIJZIGDE DRANKWET. Het oordeel der Tweede Ka merleden. Vele Tweede Kamerleden hebben bij het afdeelingsonderzoek van het wets ontwerp tot wijziging van de Drankwet niet zonder verwondering kennis geno men van het voorstel, het verbod van de z.g. verpachting te heffen en deze in de wet te regelen. Zij keurden het af, dat thans reeds voorgesteld wordt, wegens veelvuldige ontduiking', het in 1931 zorgvuldig ge kozen standpunt te verlaten en de ver pachting, waartegen indertijd zoo groote bezwaren uit de Kamer zijn gerezen, te erkennen en te regelen. Gevraagd werd o.m., hce de minister nu reeds, nadat de bepalingen goeddeels eerst sinds 1 April 1934 van kracht zijn en, ingevolge de overgangsbepalingen der wet van 14 Maart 1935 ten deele pas na 1 Mei 1937 in werking' zullen treden, van handhaving van de wettelijke regelen wil afzien. Onwettige daden van ontduikers en woekerpachtprijzen vragende vergun ninghouders mogen niet de norm zijn waarnaar de wetgever zich richt- In ieder geval zou een dergelijke prin- cipieele aangelegenheid niet in dit ont werp, dat overigens een technische her ziening beoogt, niet thuishooren. Daartegenover konden verschillende andere leden zich met de voorgestelde principieele wijziging vereenigen; hier door zal worden tegemoetgekomen aan sinds jaren gevoelde bezwaren van het bedrijfsleven. Zij juichten het toe, dat de minister een verruiming voorstelt, op een punt waar de wet niet strikt toe te passen is. Sommigen dezer leden wilden zelfs verder gaan en bepleitten, dat een ver gunning of een verlof A steeds op een ander zou kunnen worden overgeschre ven. Vergunning of verlof A moeten im mers als een vermogensbestanddeel wor den bezien. Zij zouden tevens gaarne zien wanneer het uitstervingssysteem zou worden geremd. Het minimum is thans bereikt, waar mede aan de bestaande behoefte kan worden voldaan- Verdere daling zou bij eenige economische "verbetering, clande stiene verkoopgelegenheden doen ont staan. T egemoetkoming? Verschillende groepen van leden wa ren met de regeering van oordeel, dat er in dezen tijd aanleiding bestaat, aan de vergunnings- en verlofsbedrijven eenigermate tegemoet te komen in de moeilijkheden, welke deze bedrijven ondervinden; echter had men de tege moetkoming gaarne minder bescheiden gezien en vreesde men niet een toene ming van het gebruik van zwak-alcoho- lische dranken. Nederland, aldus de le den, behoort wat alcoholgebruik betreft, tot de matigste landen van Europa. De wet is hier te lande den vergunning- en verlofhouders kwalijk gezind en beje gent hen eer met vertrouwen dan met vertrouwen. Deze leden waren echter onderling verdeeld wat betreft de in de wet aan te brengen wijzigingen. Eenige leden vroegen een voorziening tegen het verkoopen van zwak-alcoho- lische dranken in allerlei zaken waar deze verkoop niet thuis hoort: kruide niers-, groenten- en fruitwinkels ver koopen b.v- goedkoope wijnen zonder verlofsrecht te betalen. Sommige leden bepleitten een breede technische herziening van de Drankwet. De wet van 1881 was duidelijk en over zichtelijk, de wet-Kuyper was reeds in gewikkelder, de wet-Verschuur is uiterst moeilijk leesbaar, hoogst inge wikkeld en zeer onduidelijk. Zij be pleitten instelling van een commissie van voorbereiding. AARDBEVING GEREGISTREERD. Nabij of in Noord-Sumatra. Het Kon. Ned. M'et- Instituut deelt mede: In den morgen van 28 December om 2 uur 28 minuten 36 seconden Green- wichtijd is aan het Meteorologisch Insti tuut te den Bilt een sterke aardbeving opgeteekend. De afstand bedraagt ongeveer 10,000 km. De richting ligt iets benoorden het Oosten, waaruit volgt, dat de oorsprong moet liggen in de nabijheid of in Noord- Sumatra. MEER DOUGLASSEN. De K-L.M. heeft besloten, bij de N.V. Ned. Vliegtuigenfabriek een order te plaatsen voor drie nieuwe machines van het type Douglas D.C, 2. Deze toestellen zullen geheel gelijk zijn aan de reeds in gebruik zijnde; behoudens een aantal kleine wijzigingen en verbeteringen, wel ke in de praktijk wenschelijk zijn geble ken. De levering der nieuwe vliegtuigen zal in Mei 1936 geschieden. GOUD VOOR ITALIë. Te Rome zijn de laatste dagen via de Italiaansche consulaten uit verschillen de landen belangrijke hoeveelheden goud, zilver en contanten binnengeko men- Uit Amsterdam, Rotterdam en Heerlen, werden door tusschenkomst van de in beide eerstgenoemde steden ge vestigde consulaten, gouden sieraden tot een gezamenlijk gewicht van 5 kg ont vangen, Hierbij bevonden zich ook en kele giften van Nederlanders. Twee voor Zeeland fnuikende be richten Vorige week Maandag /naakten we melding van het plan, dat de regeering zou hebben om, een gedeelte van den bouw der suikerbieten te verplaatsen naar den Wieringermeerpolder en Gro ningen, waard Dor Zeeland circa 100 mil - lioen kg minder te verbouwen zou k.ii- gen, en Zaterdag werd gemeld, dat de richtprijs voor tarwe van f 10 op f 9 gebracht was. Dat deze twee berichten door den Zeeuwschen landbouw met ontsteltenis ontvangen zijn, behoeft wel haast geen betoog'. En niet alleen door den landbouw, maar ook door het li chaam, dat in deze provincie voor den Zeeuwschen landbouw steeds op de bres staat, de „Zeeuwsche Landbouw-Maat- schappij". Dit laatste ervoeren we in een kort onderhoud, dat we met den secretaris der Z.L.M'., ir. Dorst, hadden. De heer Dorst deelde ons allereerst mede, dat 't bericht betreffende de wijziging in de suikerbietenteelt, nog steeds als offi cieus beschouwd moet worden. De Z.L.M. kon er bij de bevoegde autoritei ten geen bevestiging van erlangen. Maar niettemin vreesde de hr. Dorst, dat de bedoelde wijzigingen inderdaad te wach ten zijn. Voorts kwam het bericht voor de Z.L.M., evenals voor geheel Zeeland, „uit de lucht vallen". Overleg er over is tot heden met bevoegde instanties in Zeeland niet gepleegd- De hr. Dorst bleek volkomen overtuigd van het belang van deze teelt voor den Wieringermeer en Groningen, in verband met de teeltwis seling, maar hij wees er eveneens op, dat het g'emis van een deel der suikerbie tenteelt den landbouw in Zeeland geheel ontredderen zou. Zeeland is geheel op het haar toegewezen kwantum ingesteld en compensatie in den vorm van een an der gewas zal moeilijk te vinden zijn, en in elk geval een beduidend verlies be- teekenen. Intusschen is de Z.L.M. in deze dili- g«nt men zie het elders opgenomen Zaterdag verzonden telegram, doch kan nog weinig doen, zoolang geen of ficieel bericht geworden is. Wel „officieel" is de verlaging van den richtprijs der tarwe, een bericht, dat de Z.L-M. al even rouw op het lijf viel als het gerucht betreffende de sui kerbieten. En dat ook deze wijziging een De edelste offers zijn niet altijd de schitterendste; een groot offer is ge makkelijker in een uur te brengen dan duizend kleine opofferingen in den loop van vele jaren. riii}vjifóri HH enorm verlies beteekent voor Zeeland, blijkt wel uit het feit, dat gemiddeld de tarweopbrengst 90 millioen kg (90.000 ton) bedraagt, zoodat verlaging met f 1 per 100 kg een mindere opbrengst van f 900 000 beteekent! En dit knelt temeer, omdat onder nor male omstandigheden zelfs een richtprijs van f 10 niet loonend is, vandaar dat de Z.L.M. op verhooging aandrong. Inplaats van verhooging wordt nu echter een verlaging van f 1 gedicteerd! De hr- Dorst wees er op, dat de richt prijs nu achtereenvolgens f 12,50, f 12, f 11 en f 10 bedroeg, en dat 1934 nog van een loonende opbrengst gesproken mocht worden, doch toen was de oogst buitengewoon gunstig. Hij leverde 120 millioen kg op tegen normaal 90 millioen kg. Onder normale omstandigheden, al dus verzekerde de hr. Dorst ons, moet een richtprijs van i 9 absoluut verlies op leveren, Intusschen slaat de Z.L-M. op de bres. Zij zal al het mogelijke doen, om zoowel in het één ah; hel ander nog een gun stiger resultaat lc vevkrhgen. HELING. De politie hield de gehuwde vrouw M. alhier aan, en stelde haar ter beschik king van den burgemeester van Brum- men, als zijnde verdacht van heling van lijfgoederen. iüES, Rijwieldiei geknipt. De politie alhier heeft aangehouden zekeren J. E. te Amsterdam, die te Roosendaal een rijwiel ontvreemd had. De man, die nog in het bezit van het rijwiel was, werd op transport naar Roosendaal gesteld. DRUKTE IN DE HAVEN. De laatste dagen is het in de haven van Vlissingen vrij druk. Deze toene mende scheepvaartbeweging wordt het meest veroorzaakt door de vele schepen die bij de S. H. V. komen bunkeren. Werd verleden jaar het bunkeren tij dens de feestdagen in December stop gezet, dit jaar werd op de Kerstdagen met man en macht gewerkt om de wach tende schepen in en buiten de haven van steenkool te voorzien. Men ver wacht, dat deze drukte voorloopig zal aanhouden. De politie heeft van een schip, dat op de reede lag, een matroos gearres teerd, die nog straf had te vereffenen. Hij is naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht. 148 sollicitanten. Voor de betrekking van adjunct-op zichter bij den polder Walcheren heb ben zich niet minder dan 148 sollicitan ten aangemeld. HARDLEERSCH.. ARNEMUIDEN. De rijksveldwachter heeft proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren A., woonachtig te Middelburg, wegens oplichterij. Genoemde A. had bij een landbouwer te Nieuw- en Sint Joos- land, toen deze niet thuis was, de aan wezige (n) wijs gemaakt dat hij paarde- haar van den landbouwer gekocht had, hetwelk hij mede nam en er een te ge ringe prijs voor betaalde. Toen de land bouwer dit hoorde kwam dra de ont goocheling, en voor A. niet veel beter. Eenige weken geleden heeft A. het zelfde verricht bij een landbouwer te Arnemuiden, met hetzelfde resultaat, namelijk eerst paardehaar, daarna pro ces-verbaal zonder paardehaar. De landbouwers zijn gewaarschuwd voor dezen hardleerschen A. Van Fanfare naar Harmonie. 's-HEER ARENDSKERKE. Zaterdag 28 December hield het fanfare-gezel schap „Excelsior" een algemeene ver gadering in 't c,afé „De Gouden Leeuw" ter bespreking, hoe te handelen met de gelden, welke door het comité van den bazar bijeen gebracht zijn voor ver nieuwing of aanschaffing der benoodig- de nieuwe instrumenten. De voorzitter verzocht den directeur, den heer W. Harthoorn, mede te deelen, wat de re paratie van eenige oude en aankoop van de benoodigde nieuwe instrumen ten zou kosten indien het fanfare mocht blijven, daar er stemmen opgingen over te gaan tot harmonie. Nadat de kosten genoemd waren werd met bijna alge meene stemmen besloten tot aankoop van de benoodigde instrumenten voor harmonie. Het bestuur en de directeur zullen zoo spoedig mogelijk stappen doen om aan diverse firma's prijs en aanbieding te vragen voor de benoodigde instru menten. KLOETINGE. De jaarlijksche Roode Kruis collecte heeft opgebracht in deze gemeente 10. NISSE. Zaterdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van burgemees ter A. van der Poest Clement. Afwezig de heer Joos Mol. De regeling met de gemeente Goes betreffende bijdrage L. O, school werd ongewijzigd goedgekeurd. Even eens het voorstel inzake een kerstgave en kastoeslag woor werkloozen. Aan plaatsing van deze gemeente van klas se A in klasse B zal medewerking ver leend worden. Tot lid van het B. A. werd herkozen M. Nieuwenhuijze en tot lid van de com missie van toezicht op 't L. O. de heer A. Vette. WEMELDINGE. Zaterdag werd alhier de bazar ten bate van het fanfaregezel schap O. K. K. gesloten. De belangstel ling is zeer groot gev/eest. Alle drie da gen was er zeer veel publiek. Hoewel het netto bedrag nog niet kon worden opgegeven staat toch reeds vast dat de verwachtingen verre overtroffen zijn. De bruto opbrengst bedroeg inclusief de beide verlotingen enz. 1621. DE JUSTITIE STELT EEN ONDERZOEK IN NAAR HET AUTO-ONGELUK. In verband met de Vrijdagavond jl. te Kortgene plaats gehad hebbende aanrijding met een auto, waarbij een persoon om 't leven kwam en een met een beenbreuk naar het ziekenhuis te Goes is overgebracht, stelde de jus titie uit Middelburg Zaterdag jl. een onderzoek ter plaatse in. De gewonde te Goes werd als getuige gehoord. De motordeskundige Vijgeboom uit Vlis singen onderzofcht de auto. Het sectie- onderzoek zal geschieden tot vaststel ling van de doodsoorzaak bij het slacht offer. Onze correspondent te Kortgene meldt ons nog, dat hij uit betrouwbare bron vernam, dat er iets haperde aan de remmen van den auto. Ook de verlichting was niet in orde. Er waren lampjes van 6 volt in de lan taarns geschroefd, hetgeen een te zwak ke kracht genoemd werd. KopUchten waren niet aanwezig. Zaterdagavond is het lijk uit het huisje op de begraafplaats naar de gym nastiekzaal der o.l. school vervoerd. Zondagmiddag kwam dr. Hulst uit Lei den ter plaatse aan. Deze heeft het lijk gerechtelijk geschouwd. Onze correspondent te Kortgene had nog een onderhoud gehad met den heer Visser, te Wissekerke die het ongeluk veroorzaakte. De heer V. vertelde het volgende: Ik reed met mijn auto van Colijns- plaat langs den molen van Kortgene. Over den straatweg wilde ik via Geers- dijk huiswaarts rijden. Daar er op Kort gene, ter gelegenheid van den derden Kerstmis, dansmuziek was, waren er veel fietsers onderweg. In de buurt van de boerderij van Iz. van Maldegem kwam ik wel 20 a 30 fietsers tegelijk tegen. Ze reden naast en achter elkaar, doch allen rechts van den weg in de rich ting Kortgene. Ook ik reed rechts van den weg in de richting Geersdijk. De lichten van de auto had ik gedempt, zulks voor het gemak van de veis fiet sers. Opeens zag ik rechts van deu weg drie menschen. Meteen dat ik het zag, gebeurde ook het ongeluk. Ik reed plm. 25 km. De heer Roodzand te Kortgene, de eenige van het drietal die er goed van af gekomen is vertelde het volgende: „Ik geloof niet, dat de heer Visser 25 km reed; zijn snelheid was grooter. Van te voren heb ik geen licht gezien, ik hoorde de auto ook niet aankomen. Op het moment dat het ongeluk gebeurde Middelburg, 30-XII-'35. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 10.6 °C (51 °F); laagste 6.8 °C (45 °F). He den 9 h: 7.6 °C; 12 h: 9.6 °C. 5.2 mm re gen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen et maal: 755 mm; laagste 745 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 765.8 mm te Boedapest; laagste 735.0 mm te Malin- head. Verwachting tot morgenavond: Meest krachtige Z. tot Z, W. of W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, nu en dan regen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 10 h 27; onder: 22 h 17. E. K.: 1 Januari. Hoog- en Laagwater te Vlissingen, Ma. Di. 30 31 Laagwater 10.50 22.53 11.37 23.40 December. Hoogwater. 4.02 16.34 4.50 17.23 Januari Wo. 1 S 5.40 18.15 12.27 Hoog- en Laagwater te Wemelcünge. December. Hoogwater. 6.02 18.25 6.47 19.12 Januari 7.32 20.00 Ma. Di. 30 31 Wo. 1 Laagwalf 11.46 23.58 12.32 0.47 13.24 zag ik het licht wel, doch het was toen reeds te laat. Onderweg passeerden ook wij verschillende fietsers. Toen het on geluk gebeurde was er evenwel niemand aanwezig. Op dat moment waren er geen fietsers in de onmiddellijke nabij heid. De heer Visser kan niet verblind zijn geweest van het licht van de fiet sers, die voor of achter ons kwamen." Men ziet, de verklaringen loopen nog al uiteen. Wij vernemen nog, dat de toe stand van den 'heer Koets, die een been gebroken heeft, naar omstandigheden goed is. KORTGENE. Vrijdagavond brandde de kerstboom nog in het huis van den heer J. de Zw. Op een gegeven moment vloog de boom in brand. Door snel in grijpen van één der huisgenooten, kon erger voorkomen worden. De boom werd vlug naar buiten gebracht, waar het brandje gebluscht is. KORTGENE, Het B. A. dezer gemeen te heeft aan 50 behoeftige gezinnen een nieuwjaarsgift uitgedeeld. KORTGENE. De plaatselijke afd. van het Crisis-Comité is voornemens, om aan plm. 50 behoeftige gezinnen steen kolen uit te deelen. Er zullen plm. 130 mud kolen verdeeld worden. KORTGENE. De Chr. Meisjes-Vereen. „Zonneschijn" heeft aan 32 behoeftige gezinnen een Kerstgave uitgedeeld, be staande uit kleedingstukken, welke door de meisjes vervaardigd zijn. COLIJNSPLAAT. Zaterdag wapperde van het tehuis „Rustoord" de vlag. De oudste verpleegde, mej. M, Kramer, te vens oudste inwoner der gemeente, vier de haar 95sten geboortedag. Daar één der verpleegden ernstig ziek was moest de serenade die het Chr. muziekgezelschap S. D. G. wenschte te brengen worden afgelast. Landbouwschuur afgebrand. BRESKENS. Zondagnacht is te Bres- kens brand uitgebroken in de kapitale, voor eenige jaren gebouwde, landbouw schuur van den heer J. B. Becu. Het vuur vond gretig voedsel in het vele graan dat in de schuur was geborgen. Het vee en enkele landbouwwerktui gen zijn gered. De motorspuit van de N.V. Van Melle's Confectionnery Works kwam ter hulp, maar kon niet voorkomen, dat de geheele schuur uit brandde. De omliggende gebouwen konden echter behouden worden. Abonnementen en Advertentiën vooj ir.f blad worden aangenomen door den Agent E. FLIPSE

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1