DE 0NBU1GZAMEN. tjprooï^rö! tBoaen W centgu roolKen ute in 19?» poor IR opboemen fU)oïïtenoangettof pan Doume Egberfe t Jatafc 'tón DE BINNENLAND. ZEELAND. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 31 DECEMBER 1935. No. 307. KRONIEK VAN HET JAAR. V Anno 1753 Het jaar, dat heen ging. i in. Duitschland in 1935 Joden vervolging en kerkstrijd woed den voort De bewapening bracht een economische uit putting mee In Frankrijk redde Laval den franc En geland op weg naar het herstel Rouw in België De Ver, Staten schaften de N. R- A, af Tutti frutti. De toestand in Duitschland is dit jaar naar het uiterlijk niet veel veranderd. Schokkende gebeurtenissen als in 1934 de bloedige onderdrukking der Roehm-camarilla bleven uit. Syste matisch werd de schandelijke strijd tegen de Joden voortgezet. Men is er thans zoover mee, dat Julius Streicher zich zelf geluk kan wenschen. Als het nog een tijdje in het zelfde tempo doorgaat, zullen de Joden in het Derde Rijk vol slagen worden uitgeroeid. Ook de strijd tusschen kerk en staat kwam niet tot een einde. Integendeel, hij spitste zich allengs toe. Momenteel vreest men, dat eerlang met geweld te gen de Belijdenisbeweging, welke den Godsdienst niet op nati.onaal-soci,alis- tischen leest wenscht te schoeien, zal worden opgetreden. De katholieke kerk had het hard te verduren in verband met de deviezen-processen, waarbij talrijke geestelijken, die kloostergelden naar het buitenland hadden gesmok keld, werden veroordeeld. De nat. soc. pérs was er als de kippen bij, deze vonnissen breed uit te meten voor anti- Roomsche propaganda. Economisch gaat het Duitschland bij voortduring slechter.' De ontzaglijke sommen, die ten koste zijn gelegd aan onproductieve bewapeningsdoeleinden, hebben de schatkist uitgeput. Matige schattingen, (begrootingen worden niet meer gepubliceerd) ramen, dat de open bare schuld van het Derde Rijk in twee jaar tijds met meer dan 10 milliard mark is toegenomen. De vergroote invoer van grondstoffen voor de bewapeningsindu strie had tengevolge, dat die van som mige levensbehoeften onvoldoende werd. Dientengevolge heeft men nu in Duitschland een tekort aan boter, kaas en vetten. De werkloosheid, die in de afgeloopen jaren kunstmatig werd ver minderd, nam de laatste maanden weer met sprongen toe. Het nazi-regime, dat voor de nationale idee in Duitschland heel wat presteert (meer wellicht dan gezond kan heetenl blijkt verschrik Vp lijk duur te zijn- Wij weten uit abso luut betrouwbare persoonlijke inlich tingen, dat de ontevredenheid met den dag toeneemt. Indien op het oogenblik 'eein werkelijk geheime stemming kon worden gehouden, zou de nat, soc. re geering, volgens onzen zegsman, wor den weggevaagd. In Frankrijk is Laval er in geslaagd den financieelen toestand een beetje te beredderen. Het parlement stond hem toe een half j,aar bij volmacht te regeeren en slikte achteraf de in die periode tot stand gekomen bezuinigings maatregelen. Een paar maal spande 't geducht, stond de franc aan verwoede aanvallen bloot. Maar Laval was be hendig genoeg, telkens weer zegevie rend uit den strijd te voorschijn te ko men, Het parlement gedroeg zich iets behoorlijker dan in 1934, maar fraaie vertooningen leverden zijn beraadsla gingen nog allesbehalve op. De meer derheid voor Laval is langzamerhand afgebrokkeld, bedroeg Zaterdag jl. nog slechts 43 stemmen. Het is echter niet onmogelijk, dat hij het tot de verkie zingen (in Mei vermoedelijk) zal uit door J. S. FLETCHER. 14). ,,Ik houd er niet van om mijn hoed op te hangen tusschen een stel fonkelnieu we meubels", zei Margaret, met een ril ling van tegenzin, ,,Ik zeker wel? Gen denken aan!" antwoordde Louis, ,,Neen, hoor, fonkel nieuwe spullen voor slaapkamers en keuken en zoo meer.maar goede an tieke meubels voor de woonkamers. Ik weet heel goed, wat we noodig hebben en Hollinshaw heeft bergen antiek echt degelijk eikenhout., laat dat maar aan mij over, dat komt terecht!" „Goed.-... met één beperking", zei Marg'aret. ,,Dat je er tegenover Hollins haw op staat, dat hij terugneemt, wat mogelijk niet naar mijn smaak is!" „Ja, natuurlijk, natuurlijk!" gaf Louis dadelijk toe- „Al is het maar een thee lepeltje. Ja, daar denk ik ergens aan. Ik heb nog al het oude zilver van groot vader in de Bank liggen. Dus lepels en vorken en zoo hoeven we niet aan te schaffen., daar hebben we een kist vol van.mooi oud goedje! Dat is dus ook in orde. Dan blijft er nog maar één ding te doen, Margaret!" „Wat?" vroeg ze glimlachend. Hij schoof zijn arm om haar middel iheen en trok haar naar zich toe. .„Onzen trouwdag te bepalen!" zei hij. houden. De linksche partijen voelen er niets voor vlak voor den stembusstrijd het bewind over te nemen en dan on populaire financieele maatregelen te moeten nemen. In Engeland is de .nationale" (lees; conservatieve) regeering zoo handig geweest, om profiteerend van de inge- nomendheid der kiezers met haar be leid tten aanzien van het Italiaansch- Abessijnsch conflict, vervroegde verkie zingen uit te schrijven, die haar aan 't bewind lieten. Twee ministers van bui- tenlandsche zaken versleet het Britsche rijk: sir John Simon, die niet voor het ambt deugde en sir Samuel Hoare, die zich met het befaamde vredesplan in de vingers sneed. Financieel en economisch heeft En geland vrij goed geboerd. Het land staat er beter voor dan eenig ander land in Europa. De werkloosheid nam af. In verband met de Duitsche bewape ning heeft de Engelsche regeering be sloten, de strijdkr,achtn ter zee en in de lucht aanzienlijk uit te breiden. Aan versterking van de luchtmacht zullen millioenen ten koste worden gelegd. Handig sloot de Engelsche regeering een vlootovereenkomst met de Duitsche; de Duitsche vloot mag 35 pet. beloopen van de sterkte der Engelsche. Twee zoons van den Engelschen ko ning traden in het huwelijk en George V zelf vierde zijn 25-jarig jubileum als monarch. België beleefde in het afgeloopen jaar schokkende dingen. Koningin Astrid, de alom geliefde gemalin van Leopold III vond den dood bij een auto-ongeluk in Zwitserland. De financieele moeilijkhe den van het land leidden tot een deva luatie van den belga, die tijdelijk eeni- ge verbetering bracht, doch geen blij vende economische saneering heeft be- teekend. Vele kleine luiden zagen zich door deze „muntvervalsching" een deel hunner inkomsten ontnomen. Samenvattend tenslotte nog iets over enkele andere landen: In de Ver. Staten, waar de economi sche bedrijvigheid vrij aanzienlijk is toegenomen, werd de N.R.A. (het li chaam, dat Roosevelt in 't leven had geroepen, om de crisis en sommige uit wassen van het bedrijfsleven te bestrij den) afgeschaft tengevolge van een uit spraak van het hooggerechtshof. In Griekenland keerde koning George op den troon terug. In Spanje bleef men doorsukkelen met een parlementair republikeinsch régime, dat nog steeds niet zijn even wicht heeft gevonden. In Oostenrijk won prins Starhemberg, die een groot bewonderaar van Musso lini is, aan invloed. Den laatsten tijd vertoont de regeering er eenige voor zichtige toenadering tot de arbeiders, die in meerderheid echter nog wel soci alistisch zullen denken. In Tsjecho-Slovakije trad president Masarijk, de 85-jarige „vader des vader lands" en „bevrijder der Tsjechen en Slovaken" af. Dr. Benesj volgde hem op. In Polen stierf maarschalk Pilsoedski, die er de laatste jaren een gematigd dictatoriaal bewind had uitgeoefend, In Sovjet-Rusland werd het distribu tie-stelsel afgeschaft. Men schijnt daar nu eindelijk zoover te zijn, dat de voor ziening der levensbehoeften kan plaats hebben zonder rantsoeneering. Van de Europeesche landkaart ver dween het ..onafhankelijke" Saargebied. Bij de volksstemming in Januari gehou den, sprak ruim 9/10 deel der bevolking zich voor terugkeer bij Duitschland uit. Een van de vervelendste erfenisjes van den wereldoorlog was daarmee geliqui deerd. Margaret drong zich lachend dichter tegen hem aan. „Jij bent nu al zoo de baas, Louis John, dat je dat ook maar zelf moest doen." zei ze. „Je hebt hem toch al bij jezelf vastgesteld., nou., zeg eens, is het zoo niet?" „Wel.. vandaag over drie weken dan", antwoordde hij. „Dat wordt Maan dag aanstaande over veertien dagen., in de kerk van Badford. Is dat goed?" „Ik dank van wel", antwoordde Mar garet, „Ja., het is toch wel een heel ernstige zaak! Maar.ik heb nu een maal onbegrensd vertrouwen in je!" „Blijf dat houden, kindje!" zei Louis John, „dat zal van mij een man en van jou een echte vrouw maken. In orde!., dus nu gaan we recht door zeemet open oogen.. en volle stoom!" Hij drukte haar tegen zich aan en gaf j haar een kus., en liet haar dan plotse- ling weer los, om, zonder terug te ko- men op hun zoo gewichtige onderwerp, breedvoerig over zijn machine te gaan vertellen- Die zou in negen maanden klaar zijn; een omwenteling brengen in een bepaald grootbedrijf. Een jaar na de voltooiing van die machine zou hij een rijk man zijn. een heel eind op weg om nog rijker te worden dan zijn vader. En Margaret Mary, die zijn stemmingen maar al te goed kende, liet hem rustig doorpraten, tot de schemering begon te vallen en nam dan afscheid. Inplaats van naar zijn ouderlijk huis terug te keeren, sloeg Louis den weg HET NIEUWE BACONCONTRACT. De groep bacon van de vleesch- exporteurs verzoekt wijziging te brengen in de vergoeding, welke van 1 Januari ai betaald zal worden. Naar gemeld wordt, ligt het in de be doeling van de bedrijven, welke zijn aan gesloten bij de groep bacon van de Ne derlandsche Vereeniging van Expor teurs van Vleesch en Vleeschproducten, zich tot de Nederlandsche Veehouderij Centrale te wenden, met verzoek wijzi ging te brengen in de vergoeding, welke van 1 Januari af betaald zal worden voor de bereiding van de voor uitvoer naar Engeland bestemde bacon. De in uitzicht gestelde vergoeding be draagt 3.80 per 100 kg geslacht ge wicht, hetgeen neerkomt op ongeveer 2.50 per varken, aldus deelt bedoelde groep mede. Voor dit bedrag moeten de varkens geslacht worden, vervolgens ge durende ongeveer 14 dagen behandeld en daarna verzonden; alles volgens de zeer strenge en gedetailleerde voor schriften van de Nederlandsche Bacon- contróle, terwijl bovendien moet worden ingestaan voor de goede conditie tot na de aflevering in Engeland. Deze vergoeding is zoo laag, dat slechts enkele bedrijven daarmede hun werkelijke uitgaven zullen kunnen dek ken. Daartegenover zal 't de bedrijven in 't vervolg vrijstaan, om door 't verrichten van andere werkzaamheden te trachten het tekort te dekken. Het is echter hoogst twijfelachtig of men daarin sla gen zal. De voorstelling, alsof de baconbedrij- ven door deze vergoeding aardige win sten maken, is dan ook geheel in strijd met het oordeel van ter zake deskundi gen, aldus wordt gezegd. De bezuiniging, welke door deze nieuwe verlaging der vergoeding aan de Nederlandsche Vee houderij Centrale bereikt wordt, wordt op ongeveer 30 pet. geschat. Hierdoor is het nadeel der verhoogde productiekos ten per eenheid, welke het gevolg is van den sterken achteruitgang van den ex port, geheel op de schouders van de be trokken bedrijven gelegd. Een voor de N. V. C. zeer belangrijke factor is het komen vervallen van de garantie, dat minimaal vergoed zal wor den 85 pet. der kosten in het laatste kwartaal van 1933. Het behoeft voorts geen betoog, dat de fabrikanten door de annuleering dezer bepaling in beduidend ongunstiger positie zijn gekomen. Om stopzetting der bedrijven te voor komen, zullen de baconfabrikanten trachten onderling een schaal van ver deeling op te maken, waarbij de kleinere fabrieken 60 a 70 ets. per 100 kg meer ontvangen dan de grootere bedrijven, zonder dat zulks voor de N. V. C. hoo- gere lasten medebrengt. TEELTREGELING PLUIMVEEHOUDERIJ. Naar gemeld wordt, is dezer dagen de afkondiging te verwachten van het Cri- sis-Pluimveehouderijbesluit 1936 I. Dit besluit houdt in een bestendiging van de geldende teeltregeling voor de pluim veehouderij. Gelijk men weet, zijn de twee grondbeginselen van deze teeltre geling: beperking en verbetering van den pluimveestapel. Wat de beperking aangaat, kan wor den medegedeeld, dat aan de kuiken broeders zal worden toegestaan even veel broedeieren in hun broedmachine(s) in te leggen als zij in 1935 hebben inge legd. Om deze bepaling mede dienstbaar te maken aan het tweede doel der teelt regeling: verbetering van de kwaliteit van den pluimveestapel, zal aan de ge wone broederijen worden toegestaan in hun broedmachxne(s) in te leggen 55 pet. van het totaal aantal pluimvee-eieren, vastgesteld in de hun voor 1935 uitge reikte brqedvergunning. naar de stad in. In de vallende duisternis liep hij vlug door, met zijn pijp in den mond en zijn handen in de zakken, half luid in zichzelf mompelend. „Ben er benieuwd naar, hoe ze het zullen opnemen!" zei hij, toen de lich ten van Halfirth in de vallei aan zijn voeten zichtbaar werden. En met een kort lachje voegde hij er aan toe: „En fin, dat zullen we gauw genoeg zien!" HOOFDSTUK VI,. Een wijze oude juffrouw. Onderwijl Oliver en Louis John het rampzaligste gesprek voerden, dat ze ooit gehad hadden, was de eenige vrouw in huis bezig zich in een harer tallooze zijden japonnen te kleeden. Miss Benia Carsdale, de eenig'e zuster van Oliver, die sedert den dood zijner vrouw zijn huishouden voor hem be stierd had, en dat was sedert de dagen, dat Louis John nog op de schoolbanken zat, had voor gewoonte om ieder jaar een nieuwe zijden japon te koop en en kon dan toch geen afstand doen van haar oude- lederen avond voor het diner snuffelde ze in haar kleerenkast en vond er een opwekkend genoegen in om uit al die japonnen een keus te maken. Soms voelde ze voorkeur voor de parel grijze; soms voor de antieke bruin- moiré, dan weer voor de zwarte met groene streepjes; soms voor een blauw grijze, waarin ze volgens Oliver er uit zag als een dame van voor honderd jaar. V" ''''/illt ^OUW^> (Ingez. Med.) Daarenboven zullen zij echter nog 25 pet. van het hiervoor genoemde aantal broedeieren mogen inleggen, indien zij zich verbinden, deze broedeieren recht streeks te betrekken van fokkers en/of houders van vermeerderingsbedrijven. 't Vorig jaar bedroeg dit percentage 15 pet. Men meent door verhooging van dit percentage tot 25 langzamerhand te kun nen geraken tot vollediger uitvoering van de teeltregeling. Het ligt in het voornemen van den minister van landbouw en visscherij de totstandkoming van een regeling te be vorderen, waardoor de broedeieren van fokkers en houders van vermeerderings bedrijven tegen matige prijzen ter be schikking van de gewone kuikenbroe ders zullen kunnen worden gesteld. Op deze wijze zal aan het fokkerijwezen 'n steun worden verleend, welke tegelij kertijd ten goede zal komen aan de ge wone kuikenbroeders en derhalve ten bate zal zijn van de geheele pluimveehou derij. Het broedseizoen zal aanvangen op 20 Januari 1936 en eindigen met ingang van 10 Mei 1936. Als wij op dezen oudejaarsavond een terugblik slaan op hetgeen 1935 aan Zeeland bracht, dan bepalen wij ons ditmmaal het eerst tot de hoofdstad, zelve, en denken dan aan het feit, dat de Raad bij de verkiezingen alleen ver anderde doordat drie aftredenden zich van het politieke tooneel terugtrokken en door geestverwanten werden ver vangen, terwijl het dagelijksch bestuurs- Miss Benia vond het nu eenmaal het toppunt van verfijndheid om in een zij den japon, afgezet met antieke kant, en met een gouden ketting en eenige van de kostbare ringen, die haar broer haar met Kerstmis en dergelke gelegenheden gewoon was cadeau te geven, aan tafel te komen. Als jong meisje had ze voor haar brood in een spinnerij moeten wer ken en haar handen hadden zich nog altijd niet geheel hersteld van het ruwe werk, dat ze in haar jeugd gedaan had. Maar van het oogenblik af, dat ze als huishoudster was gekomen in het groote huis van haar broer, had ze het leven van een groote dame geleid en heel diep in haar hart vond ze dat een buitenge woon prettig leven. En haar dagen vul den zich met een scherpe, ofschoon heel rustige controle op den staf van welge- drilde bedienden; met een uiterste zorg voor het stofvrij zijn van ieder richeltje van zolder tot kelder, met het houden van een wakend oogje op zilver, glas werk, porcelein en linnengoed, met een beetje langzaam vorderend handwerk; met het lezen van de plaatselijke nieuw tjes in de krant, het genieten van vier stevige maaltijden per dag en een dutje in den middag. De stroom, waarop haar levensbootje voer, was even rustig en stil als een zwoele zomermiddag op de heide en tot nog toe had geen rimpeling die rust ver stoord. -^I^H Miss Benia bemerkte niets bijzonders in het uiterlijk van den heer des huizes, college uit dezelfde heeren bleef be staan, die blijkbaar, met waardeering van eikaars principes 'samenwerken om de belangen der gemeente hoog te hou den en te bevorderen. Van het college gewagend herinnert men zich het 25-jarig burgemeesterschap van den heer Fernhout. Wij zijn daar mee op het terrein der jubilea aangeko men. Twee onzer bekende onderwijsin richtingen de Chr. Kweekschool en de Avondschool voor Handelsonderwijs vierden haar 25 jarig bestaan, daarbij echter verre overtroefd door de Gere formeerde lagere school in de Graven straat, die den hoogen ouderdom van 75 jaar heeft bereikt. Er is intusschen al tijd baas boven baas; zoo ook hier weer: het Notarishuis in de Abdij kon zijn eeuwfeest vieren. Geldt dit allemaal dus instellingen, die een lange reeks van jaren te Mid delburg gevestigd zijn, er waren ande ren, die met geheele verdwijning be dreigd werden en die in 1935 herrezen of voor ondergang behoed werden. Wij denken aan het Schuttershof, dat in Januari zijn deuren weer opende en aan het Badhuis, dat gesloten werd maar binnenkort weer in gebruik wordt ge nomen, Wel verdween de rijschool of manege, maar de plaats er van zal bin nenkort geheel door woningen zijn in genomen. Een zeer bekende en gewaardeerde inrichting nml. Kinderzorg werd verbe terd en vergroot. Maatregelen zijn in voorbereiding om te voorkomen, dat onze alom bekende en beroemde Lange Jan een prooi zou wor den van den tand des tijds. Gewacht wordt of 1936 nu eindelijk een oplossing zal brengen voor de abattoirkwestie en of het plan tot wegwerken van de Ba- teauport, het maken van een nieuwe brug ter plaatse en het tot open water toen zij dien avond aan tafel kwam. Oli ver liet zijn eetlust nooit door iets be derven. Hij al driemaal per dag ont bijt, lunch en diner en had hartgron- digen afkeer van theedrinken in den na middag en van late soupers, behalve op Zondag, als hij vroeg gegeten had. Hij was prompt in de eetzaal aanwe zig' n°g voor de bel voor het diner had opgehouden met luiden en hij nam zijn plaats in, zonder een oogenblik op zijn huisgenooten of zijn gasten te wachten. Voordat hij vork of mes aanraakte, dronk hij geregeld een paar glazen ou de sherry èn hij had juist zijn tweede glas op, toen zijn zuster binnentrad en tot de oudste tafeldienster, die stond te wachten, bemerkte: „Ik denk dat me neer Louis de bel niet gehoord heeft., och, wil je nog eens bellen, Martha, of anders even naar meneer z'n kamer gaan en hem waarschuwen?" „Niet noodig", zei Oliver. Hij komt niet etenhij is uitgegaan. Hij had laat in de club gegeten". Hij deed het gebed voor den maaltijd en begon dadelijk aan zijn soep- Hij was een van die menschen, die in stilte eten, plechtige gelegenheden dan uitgezon derd, en die al hun aandacht aan die bezigheden wijden. Maar ditmaal, toen zijn zuster juist een mooi stuk zalm op haar bord legde, zei hij met een bijna guitig lachje: (Wordt vervolgd).

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 15