GEMENGD GEOWS iUinHLAND. Steun aan kleine boeren en noodlijdende tuinders. De nieuwe havenplannen. FRANKRIJK. ENGELAND. ■mnrnin-taasg Een uitkeering ,neens, vermoe delijk in Februari. Uit Den Haag iVordt gemeld: Bij de behandeling der landbouwcrisis- politiek is steeds een moeilijke vraag ge weest op welke wijze voldoende tege moet kon worden gekomen aan de oeco- nomische nooden der z.g. kleine boeren Onder deze groep worden nog al eens samengevat zij, die 13 koeien bezitten en 15 ha cultuurgrond bewerken. Deze kleine boeren hadden reeds vóór het intreden der crisis een zeer sober bestaan. Het spreekt dus vanzelf, dat de scherpe prijsdaling van alle landbouw producten hen in het bijzonder moest treffen. Wel ontvangen zij b.v. op hun melk en varkens steun, welke voor den gfeheelen landbouw is vastgesteld, maar de hoeveelheden, welke de kleine boe ren produceeren, zijn zeer gering, zoo dat de bijslag op den wereldprijs niet .steeds voldoende uitkomst brengt. Reeds van het begin der landbouwcrisispoli- tiek af is getracht den kleinen boeren tegemoet te komen. Vandaar dat bij al lerlei maatregelen, o.a, bij de teeltbe perking uitzonderingen zijn gemaakt. Een geheel voldoende resultaat is daarmede nog niet verkregen. De nood van vele boeren is nog van dien aard, dat zij reeds in de werkverschaffing zijn geplaatst of zich daarvoor zullen moeten .aanmelden. Het is een groot nationaal belang, dat deze kleine zelfstandigen niet ten gronde gaan, maar op hun bedrijfjes kunnen blijven werken. Om dat te bereiken is een financieele tegemoetkoming gewenscht. Zij kunnen deze gelden dan gebruiken om hun be- drijfsbenoodigdheden aan te schaffen of te betalen (veevoeder, meststoffen, zaai goed, enz.). Een dergelijke vorm van hulp is zoowel uit een moreel als uit een oeconomisch en financieel oogpunt on getwijfeld heel wat verkieselijker dan werkverschaffing of armenzorg. Daarom, heeft de minister van land bouw en visscherij besloten voor de klei ne boeren uit het landbouwcrisisfonds een uitkeering ineens tot een bedrag wisselend tusschen 25 en 30 gulden per bedrijf, beschikbaar te stellen. Zij, die blijkens de gegevens der belasting een inkomen hebben, dat deze uitkeering niet dringend noodzakelijk maakt, zullen uiteraard hiervoor niet in aanmerking komen. Met de voorbereiding van de uitvoe ring van dezen maatregel is nog al eeni- ge tijd gemoeid. Aangenomen wordt, dat de uitkeering in Februari zal kunnen plaats vinden. Behalve de positie der kleine boeren vraagt ook de toestand van een aantal noodlijdende tuinders de aandacht. In bepaalde streken van ons land, met name in Noord-Holland, is een misoogst opgetreden. Dientengevolge hebben een aantal kleine tuinders slechts een zeer geringe hoeveelheid groenten ter vei ling kunnen brengen. Daardoor missen zij niet alleen de inkomsten van de op brengst der groenten, maar ook den bij slag, die krachtens de crisisbepalingen daarop wordt gegeven. Er zijn een aantal tuinders, die daar door te gronde dreigen te gaan. Ook hier is het noodzakelijk de helpende hand te bieden, opdat deze nijvere wer kers in de kosten van aanschaffing van hun bedrijfsbenoodigdheden worden te gemoet gekomen. Vandaar, dat de mi nister van landbouw en visscherij voor hen van deze groep, voor wie dit drin gend noodzakelijk blijkt, tot een bijzon dere uitkeering heeft besloten. Ook hier kan de uitkeering in Februari worden tegemoet gezien. ONBILLIJK EN WILLEKEURIG Een open brief van de graan handelaren aan de Z. L. M. Het dagelijksch bestuur van de ver- eeniging. van handelaren in granen, za den en peulvruchten in Zeeland heeft de volgende open brief aan het dage lijksch bestuur van de Zeeuwsche Land- bouwmaatschappij gericht: In het officieel orgaan Uwer maat schappij van 21 December 1935, treffen wij aan de volgende mededeeling: „Schorsing coöp. vereenigingen als tarwehandelaar." „Besloten werd te protesteeren tegen de schorsing van de coöperatieve aan- koopvereenigingen te Zierikzee, St. Philipsland en Abeel ,als opslaghouder van tarwe. De wijze waarop deze schor sing is bewerkstelligd werd als onre delijk en willekeurig geacht" Vooropstellende dat er in Zeeland geen door de stichting „Gewestelijke Tarweorganisatie voor Zeeland" erken de Tarwehandehren meer zijn, doch slechts „erkende opslaghouders", en het Uwe bedoeling is, tegen intrekking van de erkenning als zoodanig, voor een enkele organisadie te protesteeren, wenschen wij U enkele vragen te stel len: le. Is het Uwe meening, dat de door den minister van landbouw ontworpen regelingen voor erkenning van opslag houders v.an tarwe onredelijk zijn? 2e. Is het Uwe meening, dat de met de uitvoering van deze regelingen be laste, boven de G.T.Z. staande instan ties in Den Haag, een onbillijke of wil- ekeurige uitvoering aan die regeling hebben gegeven? 3e. Is het Uwe meening, dat, de door den minister van landbouw, gehoord de adviezen van de verschillende Land bouworganisaties, vastgestelde prijzen Een overzicht van het nieuwe, groote werk. We hebben over de nieuwe haven plannen, die in werkverschaffing uitge voerd zullen worden, reeds zooveel me degedeeld, dat er eigenlijk niets nieuws meer over té zeggen valt. Om onze lezers echter een duidelijk beeld van deze plannen te geven, druk ken we er hierboven een plattegrond van af. Geheel links ziet men de thans be staande zwaaihaven, waar de eerste ver betering begint. De brug wordt n.l. door een 12 meter breede overkluistering ver vangen. Aan de oude haven zelf wordt niet veel veranderd. Alleen de kade langs de Albert Joachimkade wordt ver beterd voor het aanleggen van de vracht booten die beurtdiensten onderhouden. voor de verschillende landbouwproduc ten van dien aard zijn, dat het nood zakelijk is, dat de landbouwers door middel van hunne organisaties, de hier voor gestelde belooning, ten koste van den handel, tot zich trekken? 4e Welk landbouwbelang is er mede gemoeid, dat de opslag van tarwe zal geschieden door cene, eerst lang na de invoering der tarwewet opgerichte, Coöperatieve Aankoopvereeniging? Wat de geschiedenis betreft van de Tarwewet, wenschen wij U in herinne ring te brengen, dat de uitvoering van de Tarwewet in handen werd gelegd van de landbouw-organisaties, terwijl de handel moest blijven ingeschakeld. Ofschoon wij nu niet willen beweren dat in Zeeland geen loyale uitvoering is gegeven, willen wij toch het navolgen de aanstippen: le. dat in deze provincie klachten zijn geuit door den handel inzake bevoor rechting van een reeds vóór de invoe ring van de Tarwewet bestaande coö peratieve organisatie, terwijl de belang hebbenden daarvan een belang rijken invloed hadden en hebben in de vroegere en thans bestaande Geweste lijke Tarwe Organisaties, 2e. dat in andere provincies te dien opzichte zeer vele gerechtvaardigde klachten zijn geuit, 3e. dat de handel inplaats van in de uitvoering te zijn betrokken op voet van gelijkheid, ten deze geplaatst werd in een ondergeschikte positie, 4e. dat de erkennig als Tarwehande laar of opslaghouder van de bedoelde coöperaties door de voorgangster van de stichting „Gewestelijke Tarwe Or ganisatie voor Zeeland", de Vereeni- ging „Gewestelijke Tarwe Organisatie voor Zeeland" op geen enkelen rede lijken grond heeft berust. Geen enkel belang bij de uitvoering van de Tarwewet gebood de oprichting en de inschakeling van organisaties, uit sluitend ten behoeve van de uitvoering dier wet. (Ingez. Med.) EEN MENSCHENETER. Gister nacht hebben twee mannen in de Kip straat te Rotterdam ruzie ge kregen, welke wist in een vechtparij onaardde. Daarbij heeft de een den an der een stuk uit de kin gebeten. De beschadigde heeft zich in het zieken huis aan den Coolsingel moeten laten behandelen. De menscheneter is onbe kend gebleven. ((N.R.C.) DOOR HET IJS GEZAKT EN VER DRONKEN. Op Tweeden Kerstdag zijn te Rotterdam de 12-jarige S. en de 14-jarige D„ die zich op het broze ijs op het Noorderkanaal hadden gewaagd, door het ijs gezakt. Een twee tal voorbijgangers sprongen te water en zij mochten er in slagen S. van on der het ijs vandaan te trekken. De, jon gen die geheel bevangen was door de koude, werd naar een ziekenhuis over gebracht. D. die onder het ijs was ge schoten, kon men niet bereiken. Na ruim een uur werd zijn lijk opgehaald. EEN PSEUDO-RECHERCHEUR. Dezer dagen fietste de 18-jarige dienst bode A. D. over den 's-Gravendijkwal te Den Haag. Het was donker en haar fietslantaarn brandde niet. Plotseling sprong een man voor haar fiets. Hij stak zijn hand op, om te beduiden, dat zij moest afstappen. Het meisje deed dit en toen vertelde de man, dat hij rechercheur was, dat zij een overtreding beging, dat hij haar ver baliseeren moest en dat zij 50 cent boete had te betalen. Toevallig had het meisje juist twee kwartjes bij zich, die zij aan den man gaf. Daarop mocht zij gaan. Toen zij het avontuur later aan anderen vertelde, gaf men haar den raad bij de politie toch eens naar het geval te in- formeeren. Het kwam toen spoedig uit, dat het meisje het slachtoffer van een oplichter was geworden. SCHEVENINGSCHE LOGGER GE ZONKEN. Ter hoogte wan het licht schip Noord Hinder is het Nederland- sche visschersvaartuig Sch (Schevenin- gen) 135 van de reederij v;h. F. Vrolijk te Sc heveningen tijdens den storm vergaan. Een visschersboot wel ke van Oostende was uitgevaren om assistentie te verleenen is er in ge slaagd de geheele bemanning van het zinkende schip te redden. De Sch. 135 is in de diepte verdwenen. De schipbreuk heeft zich omstreeks 6 uur gisteravond afgespeeld. Het schip, een motorlogger, is toen lek gestooten en liep vol water, dat met pompen niet was te keeren. Toen het water tot de machinekamer doordrong, heeft men vuurpijlen afgeschoten op welke nood seinen een treiler uit Oostende hulp kwam verleenen. Hef schip is snel ge zonken. De bemanning die uit 14 per sonen bestond, is toen op de Belgische boot overgestapt. DOLLE KOE VERNIELT KEUKEN INVENTARIS. Bij den slager v. O. te Voorschoten, brak een koe los uit een stal. Het dier vernielde vier rijwie len en kwam ten slotte het huis binnen. In de keuken werd nagenoeg alles ver nield. Verschillende pogingen om de dolle koe dood te schieten mislukten, daar het kaliber vuurwapen, waarmede de politie schiet, te licht was. Ten slot te g'elukte het, de koe met een lasso te vangen, waarna het dier werd doodge schoten. Zoowel de familie Van O. als de omwonenden hebben angstige oogen- blikken doorgemaakt. FAMILIE-DRAMA. Te O v e r- d i n k e 1 (Twente) heeft een echtelijke twist plaats gehad, waarbij een vrouw vermoedelijk uit noodweer haar man Van D. genaamd, een doodelijken steek met een mes heeft toegebracht. De Tel. verneemt hierover het vol gende: Donderdagavond had het echtpaar vrienden op bezoek om 't Kerstfeest te vieren. Er was nogal veel sterken drank gebruikt, waardoor Van D„ in beschon ken toestand was geraakt. Toen gister ochtend omstreeks vier uur geen jene ver meer in het huis aanwezig was, wil de Van D. opnieuw sterkedrank gaan koopen. Zijn vrouw verzette zich hier tegen en trachtte haar man te overle den het feest nu maar te eindigen en niet meer te drinken. Hiervan wilde hij echter niets weten. Hij zwaaide met de leege jeneverflesch in het rond en maakte er zijn vrouw verwijten van, dat zij hem dwars wilde zitten. Er ontstond een woordenwisseling, die ten sloUe op een vechtparij dreigde uit te loopen, Van D. stormde plotseling met de leege flesch in het rond en trachtte zijn vrouw een klap te geven. De vrouw, wetende dat haar man m bechonken toestand tot alles in staat zou zijn, greep uit noodweer een broodmes, waarmede zij den man een steek in de borst toebracht. Van D. zakte ineen en bleef hevig bloedend op den grond lig gen, tot groote ontzetting van de vrouw, die eerst nu tot bezinning kwam en be greep, dat haar man ernstig getroffen moest zijn. Er ontstond in het huis groote con sternatie, de kinderen van Van D., die bij het drama tegenwoordig waren ge weest, liepen huilend het huis uit en De groote verandering begint geheel rechts op het kaartje. Daar, aan het ein de van de Sportterreinen, wordt de ha ven afgetakt en deze tak loopt dan, op plm. 70 m evenwijdig met de oude ha ven, door tot aan de Meestoof, waar een nieuwe zwaaihaven gegraven wordt. Langs dezen haventak komen weer groote industrieterreinen beschikbaar, kruiseling gearceerd en met A op het kaartje aangegeven. Ook aan de Oost zijde van de nieuwe haven op het kaartje met B aangegeven blijft dan nog een flinke strook reserve voor op slag- en industrieterrein. Zooals reeds medegedeeldi zal de uit voering van dit werk ongeveer twee jaar in beslag nemen. Het zal dus niet illeen een winst brengen aan terreinen, een nieuwe brug, een nieuwe zwaaihaven, maar ook aan arbeid voor de Goesche werkloozen. waarschuwden den veldwachte Bakker, die zich direct naar de woning begaf en vervolgens ar. Couvreur uit Losser te lefonisch van het gebeurde op de hoog te stelde. De medicus spoedde zich naar de woning en vond daar den doodelijk getroffen Van D. op den grond liggen. De man was buiten kennis en dr. Cou vreur verleende den gewonde de eer ste hulp, doch zag onmiddellijk, dat overbrenging naar het ziekenhuis niet meer zou baten. Hier was geen redding meer mogelijk. Gistermiddag om twaalf uur is Van D. in zijn woning overleden. De vrouw, die hierna door veldwachter Bakker in hechtenis werd genomen, heeft diep be rouw van haar daad. Het lijk is in be slag genomen. Het gebeurde heeft in het kleine plaatsje groote ontroering ge wekt. Van D. stond bekend als een goede kerel, die echter tot gewelddaden in staat was, als hij een borrel op had. EEN ZONDERLINGE HISTORIE. B. v. d. W., een bewoner van een woon- scheepje te M e p p e 1, kreeg een jonge dochter, waarvan hij natuurlijk aangifte deed bij den ambtenaar van den burger lijken stand. Volgens zijn beweringen, had hij zijn trouwboekje verloren. Maar aangezien men ter secretarie niet alles direct voor waarheid aanneemt, werd n onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de tegenwoordige vrouw van v. d. W. slechts een plaatsvervangster was. Zijn wettige wederhelft vertoeft el ders. Tegen den man is proces-verbaal opgemaak wegens valschheid in ge schrifte. EEN ONDEUGENDE VEERMAN. Men meldt uit Maastricht aan de N.R.C. Rijksambtenaren hebben de veerpont over de Maas tusschen Bunte en het Belgische plaatsje Herberich in beslag genomen. Bij de laatste verpachting van dit veer werd bepaald, dat de pachter de boot, in welken vorm ook, niet in dienst van smokkelaars mocht stellen. Ook na herhaalde waarschuwingen heeft hij zich niet aan deze bepaling gehouden met het gevolg dat de rijksambtenaren dezer dagen tot in beslagneming zijn overgegaan. De boot is op Nederlandsch gebied op het drog'e gebracht. Eerst na betaling van de boete zal de boot wor den vrijgegeven. De bewoners van de streek hopen, dat dit spoedig zal gebeuren, daar zij van de stopzetting veel last ondervinden. MIJNWERKER OMGEKOMEN. Gistermiddag is op de 380 m verdieping in de domaniale mijn te K e r k r a- d e, een trein, die mijnwerkers naar de sch,acht vervoerde, ontspoord. Een der mijinwerkers, J. van L. geraakte daarbij bekneld. Hij was onmiddellijk dood. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. EDEN EN MUSSOLINI. Geen vrienden van elkaar. Dat de nieuwe Britsche minister van buitenlandsche zaken, lord Anthony Eden, een persoonlijke tegenstander is van Mussolini, is reeds lang een publiek geheim. Toen hij zes weken geleden zoo meldt het bekende Parijsche weekblad „Gringoire" met een Franschen se nator dineerde, bracht Eden het gesprek ook op hef Italiaansch conflict. „AI zou Mussolini ons de bronnen van den Nijl, het Abessijnsche merengebied, en de helft van Abessynië aanbieden zei- de Eden, wij zouden beslist neen zeggen, want Mussolini zelf willen we eronder krijgen". De antipathie tegen den Duce, die uit deze woorden spreekt, zoo meldt het Parijsche blad verder, dateert overigens reeds van September j.l., toen Eden, zoo als men zich zal herinneren, te Rome een onderhoud met Mussolini had. „Geef u toe, zeide hij toen tot den Duce, anders riskeert u de ergste per soonlijke onaangenaamheden", en hij knipte eens met zijn oogen, terwijl hij den nadruk legde op het woord „per soonlijke". Met een uitermate koel gebaar stond de Duce toen op, om aan het onderhoud een einde te maken: „Mijnheer, zeide hij kortweg, het is niet gebruikelijk, het boofd der Italiaan^, sche regeering op dien toon toe te spre ken". En drie dagen lang wachtte Eden te vergeefs op een nieuwe audiëntie in het Palazzo Venezia. Eden heeft dit affront nooit kunnen verkroppen. STORMRAMP. Zeven menschen verdronken. De Atlantische kust is Donderdag door storm geteisterd. Bij Lorient is een trei ler vergaan. Zeven menschen zijn omge komen. Royan is door een vloedgolf geteis terd, waardoor groote schade is aange richt. In de haven van dit stadje werden vaartuigen losgeslagen en tegen de kade geslingerd. Te Foncillon heeft de storm binnen enkele minuten 150 meter van de borst wering van den boulevard vernield en enorme blokken steen op de kade ge worpen. WAAROM VLUCHT LINDBERGH UIT AMERIKA? Wekenlange strijd tegen ge heimzinnige bende. Over de motieven, die kolonel Lind bergh, de populaire Amerikaansche vlieger, die zijn populariteit echter ont zettend duur moet betalen, er toe heb ben gebracht, Amerika met vrouw en kind te verlaten en zich voorloopig bij een familie-lid te Cardiff in Engeland te vestigen, doen nog steeds allerlei vreem de geruchten de ronde. De „Daily Mail" weet, volgens de Tel. te melden, dat men niet alleen zijn kind met ont voering bedreigd heeff, doch dat men den vlieger heeft doen weten, dat men van plan is ook hemzelf en zijn vrouw te ontvoeren, om hen als gijzelaars te gebruiken ten gunste van Bruno Haupt- mann, die op het oogenblik in de doo- dencel van de gevangenis te Trenton opgesloten zit. Jack Lait, een bekend Amerikaansch reporter voor crimineele aangelegenhe den, heeft verder een tipje opgelicht van den sluier, die tot dusverre den vreeselijken strijd, welke Lindbergh de laatste maanden tegen de kidnappers gevoerd heeft, aan het licht eener dui zendvoudige publiciteit onttrok. Lindbergh's auto werd de laatste we ken voortdurend gevolgd. Meermalen werd hij tijdens een autorit door voor- bijsuizende wagens van den weg ge drongen en het is ongetwijfeld aan de koelbloedigheid van den vlieger te dan ken, dat hij telkens meester over het stuur van zijn wagen wist te blijven. Vrienden van den kolonel waren gere geld opgebeld. En wanneer zij de h.oorn van de haak namen was er aan de an dere zijde van de lijn een onbekende stem, die hem verzocht, Lindbergh te adviseeren ten gunste van Hauptmann te intervenieeren. Mocht de kolonel daartoe niet kun nen besluiten, dan zou men niet voor zijn lot kunnen instaan. Daarbij komt nog, dat Lindbergh een groot aantal dreigbrieven heeft ontvan gen, die aan duidelijkheid niets te wen schen overlaten. In hoeverre dit alles inderdaad verband houdt met het lot, dat Hauptmann schijnt te wachten, is

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7