mmrmmmm Frankrijk zal Engeland helpen. KERKNIEUWS. wan Zaterdag. Wetten vsal faxeertebletten BEURS- EN WISSELKOERSEN. Bij een eventueelen Itali- aanschen aanval op de Britsche vloot. Open lijke verklaring van La- val in de Fransche Ka mer. De toestand aan de fronten. BELGIË. DUITSCHLAND. ZWEDEN. ITALIë. ZWITSERLAND. VER. STATEN. Z. AMERIKA. DE AVONTUREN VAN DEN GOUDMAKER" DUNIKOVSKI. "f7v AMSTERDAM, 28 Dec. Het eerste getal is de vorige notee- ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned. 31 1000-4 98%—98 Ned. 33 1000-4 98%—98 Ned .34 1000-4 98*6— 98 Certificaten-3 87 87 O. Indië 34 1000-4 97%—97 Denemarken Oblig. 1926-5 81%82 Engeland 1960-90 4 70% Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 9090% Japan 1924-6% 57 Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 98% 's Gravenhage 1929-4% 100%—100% Rotterdam 1926-1930-4% 94%93% Zeeuws. Hyp. B-4% 93% Cities Service Cy. P. 1958 5 39%40 A Amsterd.. Bank 110%—111 C Rott. Bankver. 105%105% A Twentsche Bank 8484 A Pref. Gruyter Zn. A. 112%—112% A Pref. Jurgens A 99%99%, A Ned. Gist- en Spiritusf. 395395 A De Schehlde N.B. 24%24% A Ver. Papf. v. Gleder 48%49% C Am. Car Foundry 18%—18% C Am. Smelt Ref. 34%35% C Stand. Brands 9%9% C North Am. Cy. 16%16% A Born. Sum. H.M. 141141% A Linde Teves en Stokv. 7575% A Ned. Wol Mij. 82%—82% A Singkep Tin M. 92%92% A J. C. Japan Ln. 34% A Rotterd.. Lloyd 38%38% A S. M. Nederland 37%—37% A Amst. Thee C.M. 41%41% A Houh. Alberts 21% C Baltimore Ohio 10%10 C Southern Pac. Cy. 14%14% A Southern Rlw. 8%8% C Union Pac. Rr. 65%65% C Int. Nickel Cy. 27%—27%. Gerei. Gem. Ds. H. Ligtenberg te Lisse is beroepen v te Goes. De oorlog in Oost-Afrika. In de Fransche Kamer is gistermid dag en -avond een debat gevoerd over de buitenlandsche politiek. Vandaag zou het worden voortgezet. Als de stem ming zich niet ten gunste van Laval wij zigt, is de k,ans groot, dat hij een ne derlaag lijdt. Niet alleen van socialis tische en communistische zijde, is zijn beleid ten aanzien van het Italiaansch- Abessijnsch conflict scherp veroordeeld, doch ook de woordvoerders van de ra dicale partij en het republikeinsche centrum oefenden v.innige critiek uit. Alevel, Laval heeft jeeds gisteren zijn uiterste best gedaan, de gematigde linkerzijde (éen deel der radicalen én het republikeinsche centrum dus) in het gevlei te komen. Als hij er vandaag nog een schepje op doet, zou het best kun nen zijn, dat het debat toch nog zon der ongelukken afloopt. Uitvoerig heeft de Fransche minister president zijn in samenwerking met Hoa- re ontworpen vredesplan, dat zooveel stof opjoeg, verdedigd. Hij legde er den nadruk op, dat verscherping van de sancties oorlog had kunnen beteekenen. Daarom meende hij ales te moetei\ doen voor een minnelijke schikking. De socialistische leider, Leon Blum, voerde hier tegenaan, dat Mussolini het wel gelaten zou hebben een gewapend conflict te ontketenen, indien Frankrijk en Engeland met tal v,an andere staten, de tanden hadden laten zien. Laval verklaarde verder en dit was bet voornaamste uit zijn rede dat de geruchten, dat hij zou hebben gewei gerd, Engeland voldoenden steun toe te zeggen, voor 't geval de Engelsche vloot door de It,aliaansche zou worden aange vallen, van allen grond zijn ontbloot. Hij had niet geaarzeld voor Frankrijk de verplichting te aanvaarden, Engeland ter zee, te land en in de lucht te hulp te komen, indien Italië inderdaad agres sief zou worden. Deze in het openbaar, met verhefing van stem uitgesproken woorden, heb ben te Londen een uitstekenden in druk gemaakt. Uit verschillende Fran sche perscommentaren van de laatste dagen, was trouwens al gebleken, dat Frankrijk blijkbaar bezig is zijn draai te nemen. Mussolini heeft geen hand uitgestoken ter verdediging van het vredesplan van Hoare en Laval. Inte gendeel, hij hield een paar dagen nadat het gepubliceerd was, te Pontia een rede, waarin de landen, die de Volken- bondspolitiek steunen, er opnieuw van langs kregen. Dat heeft in Frankrijk kwaad bloed gezet, Zelfs een blad als de Temps", dat tot dusver pro-Itali- aansch was, betoogt thans, dat Frank rijk niets anders overblijft, dan zonder eenige aarzeling in samenwerking roet Engeland de Volkenbondspolitiek krach tig te steunen. Dit perscommentaar en de rede van Laval laten gelooven, dat het nu uit is, met de Fransche schipper- politiek. Al zal Laval dan wel naar 'n verzoening blijven streven, het werk van Genève remmen, als de laatste maanden, kan zijn taak niet meer zijn. Blum, de socialistische leider ver klaarde o.a. nog, dat Frankrijk niets van Italië heeft te vreezen, doch veel van het nationaal socialistische Duitschland. De aanwezigheid van een internationaal verdrag tot onderlingen bijstand zou er een waarborg voor zijn, dat Frank rijk ook dit gevaar niet behoeft te duch ten Een derge]jjk verdrag moet ont staan met of zonder de hulp van Duitsch land en in het uiterste geval is de hulp van Duitschland nog .af te dwingen. De politiek van Laval was gericht tegen de veiligheid van Frankrijk en zij heeft de collectieve veiligheid in hooge mate verzwakt. Blum werd tijdens zijn rede door pro testen van rechts onderbroken; aan den anderen kant juichten zijn partijgenoo- ten hem herhaaldelijk hartstochtelijk toe. Nadat de rechtsche afgevaardigde Taittinger vervolgens een lans voor Mussolini had gebroken, kwam oud minister Reynaud, de leider van het re publikeinsche centrum aan het woord Tot dusver ging deze fractie met de schipper-politiek van Laval accoord. Zij bleek nu echter ook bekeerd te ziin. De rede van Reynaud werd zoodoende de gebeurtenis van den dag. Hij herinnerde er aan, dat Hitler in zijn ,,Mein Kampf" als het doel van Duitschland's buitenlandsche politiek heeft aangewezen: een wig te drijven ;n de Fransch-Engelsche samenwerking. Frankrijk mag zich echter onder geen beding van Engeland vervreemden. Al leen zoo lang beide landen samen gaan, houdt Duitschland zich rustig en elke poging om deze eendracht te versplinte ren, moet onherroepelijk worden afge wezen. Daarmede is ook de actie van Italië veroordeeld. 'Het Engelsche volk, aldus Reynaud, heeft ingezien, dat het bij den oorlog in Oost-Afrika niet uitsluitend gaat om 't conflict tussche/i Italië en Abessynië, doch om veel grooter belangen. En niet alleen om materieele voordeelen of na- deelen, doch om moreele waarden van principieel belang. Men mag de omme keer in de Britsche politiek dan ook niet onderschatten. Het is een omme keer, zooals er slechts weinig in de ge schiedenis voorkomen en het belang er van is zeer groot. Frankrijk mag niet doen of er in Engeland niets gebeurd is. Frankrijk heeft te kiezen tusschen Italië, dat het Covenant heeft geschon den en Engeland plus een consequente Volkenbondspolitiek. Als Frankrijk zich thans tegenover Engeland stelt, dan be- teekent dit onherroepelijk oorlog. De rede van Reynaud werd zoowel door de linker- als door de rechterzijde met levendige toejuichingen ontvangen. Het debat is hierop verdaagd. Zooals x-eeds gezegd, valt niet te zeggen, of La- val vandaag bij de voortzetting een een meerderheid zal laten. In elk ge val echter is uit het debat gebleken, dat Frankrijk zich beter dan tot dusver met Engeland z:al verstaan. De positie van Mussolini wordt met den dag ne teliger. De berichten van gisteren over plaat selijke Italiaansche successen, worden vandaag aangevuld met telegrammen over Abessijnsche successen. Een afdee- ling Abessijnen zou er Donderdag in geslaagd zijn, ten W. van Makalle, een aantal Italiaansche stellingen te ver overen, waarbij o.a. elf machinee-gewe ren werden buitgemaakt. Voor t overige is de situatie aan het tront in het Noorden weer totaal on overzichtelijk. Vermoedelijk zijn de Abessijnen weer op verscheiden plaat sen met hun guerilla-t,aktiek bezig. De Italianen kennen daar tot dusver geen goed middel tegen. In het Zuiden worden de Italianen nog steeds verontrust door een bedrei ging in den rug door Ras Desta en zijn troepen. Italië s strijd tegen de sancties. rlJe, ?TeiH eern c°nsortium gevormd, dat tot doel heeft den binnenlandschen handel op zoodanige wijze te reorgani seren, dat de ondernemingen die han del dreven met het buitenland en die door de sanctiemaatregelen tegen Italië in moeilijke omstandigheden dreigen te gaan verkeeren, de mogejijkheid krij gen om te blijven bestaan. Reuter meldt uit Singapore, dat It,a- he poogt in Br Indië tin, rubber en an- dere grondstoffen aan te koopen, waar toe het zich bedient van agenten u Spanje, Duitschland, ja zelfs Zuid-Am nka en de Ver. Staten. De locale .autoriteiten oefenen een strenge controle uit. Sommige opkoopers kwamen er rond voor uit, dat de door hen gezochte waren in het eind bestemd waren voor Italië. Vooral waren de op koopers happig op het koopen van 'n bepaalden wortel, die verwerkt wordt tot een insecten- en ziektendoodenc poeder. ;i( Duitschl. '30 1000-5 21%—21%-%. A Koloniale Bnk. 4o%4o%. A N.L Hbk. 1000 82%—83%. C Ned. H.M. 1000 126%—126%. A Alg. Kunstz. U. 25%—27-25%. A v. Berkels Pat. 4443%. C Calvé-Delft 57%—57%. A C. Suiker Mpij. 106%106%. A Ned. Ford A.M. 248248%. A Philips Gem. B. afg. 227%228-26. C Unilever 180%100%-99%. C Anaconda Cop. 17%17%-%, C Bethlehem St. 29%29%-%. C Kennec Copper 17%17%-%. C Dn. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 27%—27%-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 162%—162%. A Kon. Petr. Mpij. 212—213%-15. C Contin. Oil Cy. 2020-19%. C Philips Petr. Comp. 23%23%. C Shell Union O.C. 9%9%-9%, C Tide Water Ass. Oil. 9%9% A K.N. Stoomb. Mij. 10%—11% A Ned. Scheepv. U. 45—45%-45 A H.V. Amsterdam 229229-% A Java Cult. Mij. 121122% A N.I. Suiker U. 104105 A Deli Batavia 181%180% C Deli Mij. 1000 197%—197%-98%. A Senembah 197—195%-96%. A Amst. Rubb. C. 106%—106%-%. A Deli-Bat. Rubb. 63%63%. A Hessa Rubber 8682%. A Serbadjadi S.R 59%60%. Prolongate 3%4. WISSELKOERSEN. 27 Dec. 28 Dec. - Londen 7.27% 7.27 Berlijn 59.30 59.28 Parijs 9.71% 9.70 Brussel 24.84 24.83 Zwitserland 47.89 47.89 Kopenhagen 32.50 32.47% New-York 1.47% 1.47% - DE SPIONNAGE-AFFAIRE TE LUIK- De geheele bende vermoede lijk geknipt. Hoewel de Belgische justitie, meldt de Tel., zooveel mogelijk het stilzwijgen bewaart met betrekking tot de affaire der vier te Luik gearresteerde personen, die van spionnage ten gunste van Duitschland worden beschuldigd, zijn in- tusschen toch nog enkele andere bij zonderheden uitgelekt Zoo is bekend geworden, dat een der aangehoudenen heeft verklaard, zich bij de andere drie gearresteerden te hebben aangesloten uit vaderlandslievende over wegingen met het doel hen te verklik ken. Hij had dit zelfs vóór de arrestatie aan den kolonel van den staf te Luik medegedeeld, hetgeen bij het onderzoek door dezen kolonel werd bevestigd. Men is echter niettemin nog niet van de on schuld van dezen „patriot" overtuigd en voorloopig blijft hij dan ook in verze kerde bewaring. De drie andere personen beweren op hun beurt, dat zij geen enkel de Belgische militaire organisatie be treffend document van waarde aan hun Duitschen opdrachtgever ter hand heb ben gesteld. Alles wat zij hem zouden hebben gegeven, hadden zij geknipt uit militaire tijdschriften en dagbladen. De justitie is evenwel van oordeel, dat de hooge bedragen, welke zij van hun opdrachtgever hebben ontvangen, niet door onbenullige gegevens of details zonder waarde gewettigd worden. Hier bij komt nog als bezwarende omstandig heid, dat een der aangehoudenen des tijds heeft gesolliciteerd naar een be trekking van ingenieur bij de rijks-ge- schutfabriek te Luik. Uit de vragen lijsten, welke men te zijnen huize in be slag heeft genomen, blée'k o.m. dat zijn lastgevers speciale waarde hechtten aan gegevens betreffende de Belgische ar tillerie en dan meer in het bijzonder aan sommige technische details in verband met in bovengenoemde fabriek vervaar digde kanonnen. Naar men meent, is door de arrestatie der vier personen de hand op de geheele bende gelegd. HET SPOORWEGONGELUK BIJ GROSS-HERINGEN. 32 lijken geborgen. Nog zeven personen vermist. Officieel wordt medegedeeld, dat men thans het 30ste slachtoffer van de spoor wegramp heeft kunnen indentificeeren. Het blijkt, dat tot dusverre 32 en niet, zooals eerst was gemeld, 33 dooden ge borgen v zijn, zoodat de indentiteit van twee dooden nog niet is vastgesteld. Volgens bij de politie ontvangen mededeelingen worden nu nog 7 per sonen vermist. Men vreest, dat hun lijken in de Saaie liggen. Het totaal aan tal dooden bedraagt dus 39. Belasting op vrijgezellen. Teneinde de afneming van de bevolking tegen te gaan, is in bet Parlement een voorstel ingediend om de belasting voor de groo. te gezinnen te verlagen en een belasting voor vrijgezellen in te stellen. Aardverschuiving. In het Westelijk deel van de Italiaansche Riviera hebben de hevige regens der laatste dagen aardstortingen veroorzaakt, waardoor het verkeer op vele plaatsen is ont wricht. De hoofdverkeersweg langs zee, v .'or al tusschen S&vona en Albissola is dn or groote stukken rots geblokkeerd. Verder zijn rotsblokken neergekomen op de spoorbaan GenuaVentimiglia, zoodat het treinverkeer groote vertraging on dervond. Bij Ponte Dossio is de weg on der een steenlawine bedolven. Tusschen Cesana en Claviere zijn op dén straatweg acht lawines omlaagge- komen. Drie bewoners van Claviere werden door de neervallende massa's verrast. Twee hunner wisten zich te red den, doch de derde werd onder de la wine bedolven en kwam om het leven. Vier dooden bij lawine-ongeluk. Uit Chur wordt gemeld, dat op de Flix-Alp drie gymnasiasten uit Zurich van 16 tot 18 jaar oud, die met andere vrienden een skitocht maakten, door een lawine zijn bedolven. De lijken kon den geborgen worden. Bij Davos werden twee broers tijdens een storm door 'n lawine bedolven. De jongste, een 15- jarige jongen, kwam om het leven. Ruim 200 slachtoffers van den sneeuw storm. De sneeuwstorm en de koude in het Amerikaansche Midden-Westen en in een deel v,an de Zuidelijke staten lebben 210 slachtoffers geëischt. Vele dorpen zijn van de buitenwereld afge sneden en op de met sneeuw en ijs be dekte straatwegen gebeuren vele ver- kersongelukken. Massavergiftiging door gesmokkelde whisky, Te Aliquippa in Pennsylva- nie werden vele personen na het gebruik van zg. Moonshine-whisky tijdens het Kerstfeest ernstig ziek. Tot nog toe zijn zes personen overleden; de toestand der andere paiënten is zeer ernstig. Uruguay verbreekt de diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie. Volgens berichten uit Montevideo heeft de regeering van Uruguay besloten de betrekkingen met de Sovjet Unie te ver breken, aangezien dit land Uruguay tot het middelpunt der communistische pro paganda in Zuid-Amerika zou hebben gemaakt. De Russische gezant zou gisteren reeds zijn paspoort hebben ge kregen. Om de degelijkheid van zijn uit vinding te bewijzen en de her ziening van zijn proces te Parijs te bekomen is te Vilvoorde een fabriek opgericht. Na drie maanden en acht dagen te zijn geduld wordt hij verzocht België te verlaten. (Van onzen correspon dent). Brussel, 26 Dec. De Poolsche ingenieur Jan de Hab- dank Dunikovslti is ook in Nederland geen onbekende, ten gevolge van het proces dat tegen hem in Frankrijk is ge voerd en dat eindigde met zijn veroor deeling tot twee jaar gevangenisstraf en terugbetaling van 2.700.000 fr. aan de burgerlijke partij, die tegen hem een aanklacht had ingediend wegens oplich terij. Sedert jaren is het leven van dezen man een aaneenschakeling van inciden ten, waarin ook twee Nederlanders een rol hebben gespeeld, en waaromtrent men ten minste zeggen kan, dat zij vol geheimzinnigheid zijn. Het is als een spannend detectiveverhaal, een politie roman, waarvan echter het slot nog niet is geschreven en waarvan ook nog niet kan worden gezegd, dat het recht heeft gezegevierd. Een week hebben wij ons ongeveer met zijn geval bezig gehouden en in dezen tijd hebben wij voldoende verno men om bladzijden vol te schrijven. Het slot is geweest dat wij, ons de vraag stelden, na tal van inlichtingen te heb ben ingewonnen en verscheidene ex perts te hebben geraadpleegd, om ons voor te lichten, of wij hier niet te doen hebben met een uitvinder, die waarlijk het slachtoffer is van allerlei machina ties, zooals hij het zelf beweert, ofwel eenvoudig van het noodlot van zijn eigen naieviteit, zooals nog meer met uitvin ders gebeurt die het hoofd niet kunnen bieden aan degenen die azen op de win sten welke zijn uitvinding kan opleveren of hem trachten onschadelijk te maken uit vrees voor de nadeelen welke zijn uitvinding voor hun belangen zou kun nen veroorzaken. Sedert 13 September bevond Duni kovski zich te Brussel, met zijn vrouw en vier kinderen. De oudste zoon, 17 jaar oud, was te San Remo gebleven Hun verblijf was geheim. Een veertien tal dagen geleden was er te Brussel een echo ontvangen, in den vorm van een Havastelegram, dat Dunikovski het plan had met zijn machines naar Brussel te komen doch de autoriteiten die wij daar over te Brussel aanspraken wisten te verzekeren dat van Dunikovski geen spoor was te Brussel. Het Staatsbelang verplicht sommige ambtenaren wel eens de waarheid geweld aan te doen en wij hebben het hun ook niet kwalijk geno Rubber Koninkl. Aku Markt Amerika Obl.markt- Tabak Schepen (Wettig gedeponeerd.) «BrgÜ^APÓTH en DUOCjlirl "llflat TTÜjnhaftdi: maakt Ugoed" (Ingez. Med.) men, om redenen die men nader zal ver nemen- Het toeval hielp ons bij onze opzoe kingen naar Dunikovski, dien wij ten slotte hebben ontdekt in een bemeubeld apartement vdn Molenbeek, tot zijn ei gen verbazing. Doch dat is slechts bij komstig. Dunikovski deed zich aan ons voor, niet als een soort alchimist, die er in slaagde, of beweerde in te slagen, slijk goud te veranderen, maar als een technicus, die van zijn vader een ont dekking had geërfd waardoor het moge- ijk werd de goudwinning te verbeteren, dat is, uit gouderts dat bij ontleding 15 gram goud bevat per ton, ongeveer 700 gram te halen. De ontdekking van den vader van Dunikovski. Het viel ons, bij onze gesprekken, dadelijk op hoe Dunikovski eerder een verstandigen indruk maakt, maar dat wij ons tegenover een man bevonden die door zijn gezondheidstoestand hij is een longlijder niet over een alles overwinnende combativiteit beschikt. Ten hoogste heeft hij den strijdlust van iemand die zich eerder zou talen vermoor den, dan het doel op te geven hetwelk ïij nastreeft, namelijk zijn eerherstel en iet bewijs te leveren dat zijn ontdekking een werkelijkheid is, om deze dan ook winstgevend te maken- Met dat doel bevindt hij zich te Brus sel en heeft hij den steun van een mach tig Fransch syndicaat, dat zich nog ach ter de schermen houdt, maar dat ook besloten schijnt de noodige kapitalen desnoods op te offeren om Dunikovski het bewijs te laten leveren van zijn on schuld, want over de werkelijke waarde zijner ontdekking, of van zijn geheim zijn zij overtuigd, na verscheidene hon derden expertises, in alle mogelijke om standigheden en met de strengste waar borgen die men kan uitdenken. Als men den minsten twijfel oppert over de waarde van de ontdekking dan glimla chen deze heeren, verwijzende naar de honderdduizenden franc die zij uitgaven, om hun overtuiging te staven. Wat ons ook opviel is het feit dat eerst nu uitdrukkelijk tot ons de omstan digheid kan doordringen dat het geheim van Dunikovski geen tooverij is. Tijdens zijn incidenten in Frankrijk werd hij als een soort toovenaar voorgesteld. Hij verdedigt zich tegen deze bewering met hardnekkigheid. Hij is de zoon van den Poolschen ge leerde Eimil Dunikovski, hoogleeraar tei Lwow, en die ook doceerde te Lemberg, Weenen en Munich, Hij maakte deel uit van vele internationale wetenschappe lijke genootschappen, en ook van de Belgische wetenschappelijke academie. Het was in 1920 dat deze geoloog en mineraloog een nieuw stralend natuur kundig element wist te isoleeren, zooals radium wordt geïsoleerd, dat hij „Pro tor" noemde en dat dus in de natuur aanwezig is. Zijn theorie kwam hier op neer dat zich in de aarde een kracht bevindt, met stralende eigenschappen, die de ontwikkeling van planten, mine ralen enz. bevordert. Is eenmaal dit ele ment afgezonderd, dan kan men de na tuur ter hulp komen, zoo bv. bij me- taalbevattend erts. In dit erts zijn er metaaldeeltjes die te klein zijn om met de gewone procédés tot waarde te wor den gebracht. Er zijn ook bestanddeelen, waarop de vormende kracht van de na tuur niet langdurig genoeg heeft inge werkt en die dus, met de huidige procé dés, waardeloos zijn. Het „Protor -ele ment komt de natuur ter hulp. Het erts wordt bestraald, alvorens te worden be werkt op de normale manier, door het nieuwe element, dat tegelijkertijd onder thermische en electrische spanning wordt gebracht. Daarna wordt het erts bewerkt zooals gewoonlijk. De bestra- zijn proefi mogel van

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2