22* GOESCHE COUPANT^ü BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. LEGER EN VLOOT. NUMMER 305. DRIE BLADEN. ZATERDAG 28 DECEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. -- rjsa De richtprijs voor de tarwe. Wordt opnieuw verlaagd, thans tot f 9. Ten einde den steun, welke uit het landbouwcrisisfonds op verschillende landbouwcrisisproducten wordt gegeven meer naar evenredigheid te verdeelen, heeft de minister van landbouw en vis- scherij besloten, den richtprijs voor de tarwe, welke voor den oogst van dit jaar f 10 bedroeg, voor den aanstaan den oogst tot f 9 te verlagen. DE AMBULANCE VOOR ABESSYNIë. Te Addis Abeba aangekomen. Gisterochtend is bij het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis in Den Haag een telegram ontvangen van den leider der Nederlandsche ambulan ce naar Abessynië, waarin medegedeeld ■werd, dat de ambulance Dinsdagochtend j.l. te Addis Abeba was aangekomen. De verdere opdrachten zal de ambu lance krijgen van de regeering van Abessynië. Naar men weet zal minister Slotema- ker de Bruïne op Oudejaarsdag voor het Algemeen Nederlandsch Verbond een radio-rede houden tot alle leden van den Nederlandsche stam. Het hoofdbe stuur van hei Roode Kruis heeft de am bulance hiervan op de hoogte gebracht en verzocht, op het vastgestelde uur te trachten, radio-verbinding met Nederland te krijgen. Het radio-toestel van de ambulance is daarvoor wel geschikt, zoodat het waarschijnlijk is, dat onze landgenooten in Abessynië op Oude jaarsdag de stem van minister Slotema- ker de Bruïne zullen hooren. De minister zal in zijn rede ook eenige woorden richten tot de leden der ambulance. Het nieuwe handelsverdrag met Duitschland. Nog eenige bijzonderheden. Omtrent het Maandag te Berlijn on- derteekende nieuwe handelsverdrag tus- schen Duitschland en Nederland heeft dr. Hirschfeld, de leider der Ned. dele gatie, gisteren eenige mededeelingen gedaan. Volgens dr. Hirschfeld is de tekst van het verdrag vrijwel gelijk aan het vorige, doch daarnaast zijn verschil lende afzonderlijke overeenkomsten ge sloten, die op de uitvoering van het ver drag betrekking hebben. In de eerste plaats zijn, als reeds gemeld, verlagin gen van invoerrecht voor verschillende Nederlandsche goederen bevestigd. De belangrijkste veranderingen zijn: een consolidatie, resp. verlaging van het invoerrecht voor verschillende soor ten zaden, in het bijzonder groenteza den; een verlaging van het invoerrecht op druiven van 15 mark op 7 mark; de vaststelling van het invoerrecht op oesters op 65 mark per 100 kg; en de invoering van een zg. tarief contingent voor gloeilampen. Wat onze voornaamste uitvoerpro- ducten, boter, kaas, eieren en melkpro ducten betreft, is overeengekomen, dat de invoerprijs thans lager gesteld zal worden, maar dat hiertegenover een grooter kwantum kan worden ingevoerd. De opbrengst in geld zal dan ongeveer dezelfde blijven als zij in het loopende jaar is geweest. In dit opzicht kan er van een prin- cipieele wijziging in het Duitsche stand- punt gesproken worden. De Duitschers hebben het beginsel van de autarkie fei telijk losgelaten en zijn er op uit, uit hun beperkte koopkracht, te halen wat zij er uit kunnen halen om door invoer in hun nijpend tekort aan vetten te voorzien. Van Duitsche zijde was de oppositie tegen den te hoogen prijs gaandeweg in kracht toegenomen. De Duitschers ble ken niet langer geneigd hem te betalen. Van de zijde onzer delegatie is men hiervoor gezwicht. De overwegingen waren, dat het niet geraden was den Duitschen klant te verspelen. Ten aanzien van den Duitschen in voer in ons land zijn practisch gespro ken voor alle Duitsche goederen, waar voor hier te lande een contingent be staat, nieuwe en over 't algemeen lagere contingenten overeengekomen, In eenige gevallen is het contingent lager gesteld dan de werkelijke invoer over 1935 ftextielgoederen). De regeling van den m- en uitvoer van steenkolen is onver anderd gebleven. Bij de vaststelling van de nieuwe la gere contingenten is men er van uitge gaan. dat een zekere aanpassing bij de gewijzigde marktomstandigheden in Ne derland gewenscht was. Bovendien was in 1934 en '35 gebleken, dat Duitsch land niet in staat was een aantal van zijn verdragscontingenten voor ons land uit te putten, een gevolg eenerzijds van de verminderde Nederlandsche koop kracht, anderzijds hiervan, dat de Duit sche industrie in vele opzichten niet meer kon consumeeren, wat vooral in 1934 een groote rol heeft gespeeld, omdat Duitschland toen op de Neder landsche markt nog niet. met het zg. Zusatzausfuhrverfahren (exportpremies) opereerde. Het verleenen van exportpremies, om anders niet uit. te putten contingenten uitgeput te krijgen, zal eenigszins ver minderen. Voor de Nederlandsch" J- strie zit hierin dus een kans^ dat zij minder last zal hebben v,an de Duitsche concurrentie. De minister van landbouw en vissche- rij heeft kort geleden het baconcontract opgezegd. Het college van regeerings- commissaris heeft een plan in behan deling, waardoor de particuliere organi saties bij het opkoopen, slachten en ex porteeren van de varkens worden inge schakeld. Het bedrijfsleven zal dan op treden met steun en onder controle van de overheid. Uiteraard is de uitvoering van een dergelijk plan tijdroovend. Daar het bestaande baconcontract 1 Januari afloopt en er in ieder geval een regeling moet zijn, heeft de minister van land bouw besloten, het baconcontract ook na 1 Jan, te laten doorloopen, evenwel niet ongewijzigd. De veehouderijcentra le onderhandelt met de baconfabrikan- ten om te komen tot noodzakelijke ver anderingen in het bestaande contract. Het resultaat van deze onderhandelin gen zal aan den minister worden voorge legd. Mochten de veranderingen pas na 1 Januari tot stand komen, dan zullen zij met terugwerkende kracht van dien datum af gelden. EEN NIEUWE UITVINDING OP SCHEEPVAARTGEBIED. Automatische registratie van scheepscommando's. Tijdens de onlangs in Indië gehouden proefvaart van de „Janssens", het nieu we schip der Kon. Paketvaart Mij., is een Nederlandsche uitvinding gede monstreerd, waarvoor uit de kringen der officieele genoodigden en technici groote belangstelling bestond, aangezien deze vinding, indien zij volledig beant woorden zal aan de verwachtingen, wei- ke men er van koestert, wijde perspec tieven opent voor het reconstrueeie van scheepsongevallen en scheepsrarr pen, waarbij het in de eerste plaats aan komt op een juist inzicht in de door commando verrichte manoeuvres. Het betreft hier een door den heer Faber uitgevonden instrument, dat den naam „Faber's Automatic Recorder" heeft gekregen en dat alle commando's, door middel van de scheepstelegraaf gegeven, registreert, zoodat deze, op een strook papier neergelegd, steeds kunnen worden gecontroleerd. Het belang hiervan zal men direct begrijpen, wanneer men de verslagen leest van de zittingen van den Raad voor de Scheepvaart, waar alle aanva ringen, strandingen, enz, van schepen worden behandeld. Men weet dan, dat bij het reconstrueeren van dergelijke ongevallen de getuigenverklaring van de bemanning dikwijls den doorslag moet geven, vooral wat betreft de gege ven commando's en de wijze waarop deze zijn uitgevoerd. Het blijkt meerma len, dat deze verklaringen van elkan der afwijken, al worden ze ook naar ge weten afgelegd. Dit is trouwens een be kend verschijnsel. De heer Faber heeft met dit instru ment aan dezen toestand een einde ge maakt. Als een stille, betrouwbare ge tuige registreert het al datgene dat la ter bij de reconstructie van 'n ongeval van waarde zal blijken te zijn. Het legt elk commando vast, door middel van de scheepstelegraaf gegeven, bovendien re gistreert het apparaat het „begrepen"- teeken, dat door de machinekamer op elk commando wordt gegeven, terwijl ook wordt opgeteekend het aantal om wentelingen, dat door den voortstuwer wordt gemaakt, zoodat daardoor kan worden vastgelegd of het gegeven com mando werkelijk behoorlijk is uitge voerd. Het instrument werkt automa tisch; zoodra de handle van de telegraaf op de brug wordt bewogen, vangt het aan te registreeren. Mr. J. H. Thiel f Te Haarlem overleed gisterenmiddag de heer mr. J. H. Thiel, die in 1863 te Wissekerke is geboren en dus den leeftijd van 72 jaar bereikte. De heer Thiel ontving allereerst zijn opleiding tot onderwijzer en was in den aanvang van zijn loopbaan o.a. werk zaam aan de Rijksleerschool te Mid delburg. Eerst op lateren leeftijd wijdde hij zich aan de studie in de rechten en be haalde hij den meestertitel. Zijn liefde bleef echter bij het onderwijs en zoo was hij districts-schoolopziener te Amster dam en later inspecteur van het M.O. en het Handelsonderwijs. Als Vrijz. Dem. had hij enkele jaren zitting in de Prov. Staten van Noord- Holland terwijl Haarlem in hem een ter zake kundige wethouder van onderwijs heeft gehad. DE MINIMUMPRIJZEN VOOR GARNALEN. De minister van landbouw en vissche- rij heeft besloten, artikel 5 van de con sumptie-garnalen-beschikking 1935 I te wijzigen. De minimumprijzen voor ongekookte garnalen, aangevoerd in alle plaatsen in Zeeland zal zijn f 0,14 per kg; voor gekookte garnalen, bestemd voor pel lerijen f 0,15 per kg franco pellerij; met dien verstande, dat, wanneer de pellerij niet gevestigd is op de aanvoerplaa.s, de vracht van de aanvoerplaats naar de pellerij voor rekening van den visschers komt, indien de Centrale daartoe zulks bepaalt, waarbij de Centrale tevens voorschrijft, hoeveel de maximumvracht per kg bedraagt, welke ten laste van de visschers mag worden gebracht; voor gekookte garnalen, met andere bestem ming dan voor pellerijen f 0,16 per kg franco wal of franco afslag op aanvoer plaats.- (St. Crt..) In de week van 15 tot en met 21 December kwamen in onze provincie voor 8 gevallen van roodvonk, nl. 3 te Biervliet, 2 te O.- en W.-Souburg en 1 in ieder der gemeenten Goes, 's H. Arendskerke en Kloetinge. GOES. Het A. N. W. B.-bord, Het jubileum A.N.W.B.-bord, dat in deze gemeente op het gemeentelijke sportterrein met den daarbij behooren den jubileumboom geplaatst was, had de jeugd zoodanig toegetakeld, dat de woorden niet meer te lezen waren. De AlN.W.B. heeft thans een nieuw bord aangeboden, en dit is in een be schermend kastje bij den boom ge plaatst. Het opschrift is door stevig gaasbeschermd. Mogelijk dat het nu veilig is. Begrooting 1936. Woensdag 8 Januari a.s. zal de Raad bijeenkomen en de begrooting 1936 be handelen. Gemeente-archivaris, B, en W. zullen den Raad voorstel len over te gaan tot het plaatsen .van een oproep voor gemeente-archivaris. Bedoeling is, gezamenlijk met Hulst 'n archivaris aan te stellen, waarbij Goes dan het grootste deel van het salaris voor haar rekening zal nemen. Goes zal in verband daarmede tevens de woon plaats van den nieuwen archivaris zijn. Deze overeenkomst werd in begin sel met Hulst getroffen, omdat volgens rijksverordening alleen een gediplomeerd archivaris aangesteld mag worden en dit voor één van beide gemeenten al leen te zware offers zou vergen. Evenals de Goesche archivaris is ook de archivaris van Hulst onlangs overleden. Verkoop Kersttakjes. De verkoop van de Kersttakjes voor werkloozenzorg heeft f 130 netto opge bracht. ZUID-BEVELAND. HANSWEERT. Naar de Zierikz.-Nwsb. verneemt is de ambtenaar der Visscherij- politie op de Zeeuwsche Stroomen, de heer H. L Claessens, met ingang van 1 Jan. 1936, overgeplaatst van Zierikzee naar Hansweert. DE MOEILIJKHEDEN VAN DE OESTERKWEEKERS. IERSEKE. De verzending van oesters is dit seizoen ongeveer 40 pet. minder geweest dan verleden jaar. Het ergste is, dat we ons afzetgebied in Engeland geheel kwijt zijn. Dat land voorziet zich van oesters uit Frankrijk, dat goedle kwaliteiten levert voor dezelfde prij zen als Nederland de slechte oesters. Reeds meer dan eens hebben vooraan staande kweekers monsters naar Enge land gezonden. Over den prijs viel altoos te praten maar de kwaliteit liet geen handel toe. Nu hebben we nog het ge luk dat Duitschland wat meer afneemt, anders konden we de productie heele- maal niet kwijt. België neemt de klei nere soorten, maar van regelmatige marktprijzen is geen sprake. De prijs is na aftrek van verschillende noodzake lijke onkosten laag. Bovendien heeft een willekeurige afname plaats naar gelang der uitvallers. Den oesterkweekers staat nog wat te wachten, daar aan staande jaar de oesterproductie vrijwel nihil zal zijn. Men heeft nl. geen oesters om uit te zaaien, daar deze door ver schillende oorzaken (ziekte en slippers) dood zijn. Andere jaren begon in No vemberDecember de visscherij op zaaioesters, dit jaar is men niet kunnen beginnen daar er geen zijn. Koesterde men tot voor eenige-weken nog de hoop dat de minister Fransche zaaioesters zou aankoopen en die distribueeren on der de kweekers, ook deze illussie heeft men moeten laten varen, daar verluidt dat indien er nog aangekocht worden deze op 'n paar perceelen van den Staat zullen worden uitgezaaid. Dus zal dan de oesterkweekers aanstaande jaar zijn afzetgebied in België (toch reeds zoo sterk aangevochten) geheel kwijtraken. Waar zijn we aan toe? Dat is de vraag die gemakkelijk gesteld, maar moeilijk te beantwoorden is. Bovendien komen er nog Fransche plantoesters. Engeland heeft reeds mil joenen aangekocht, onze regeering mag niet te lang wachten, daar ze anders achter het net zal visschen. IERSEKE. Vrijdagmiddag te 1 uur had het 10 jarig zoontje van den melk- slijter P. v. d. E. het ongeluk onder een wagen te geraken waardoor zijn rechterwijsvinger half werd afgereden. Dr. Klinkenberg verleende heelkundige hulp. De jongen zal zijn vinger geheel moeten missen. IERSEKE. Onze correspondent heeft den heer Jan Vette (in zijn verslag van de Vebo) enkele dingen laten zeggen, die niet gezegd zijn, b.v. dat wat hem aanging we het Visscherijbestuur wel konden opruimen. KAPELLE. De afd. Kapelle-Biezelinge van de Ver. voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland kwam Vrij dagavond in spoedvergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer A. J. van Liere. De voorz. ontvouwde het voorstel van de Centrale-vereeniging om in den vervolge geen 20 pet. maar 10 pet. uit te keeren, als aanvullende vergoeding. Het werd aangenomen. WAARDE. De heer J. J. Mol, voor zitter van het algemeen Burgerlijk Arm bestuur heeft tegen 1 Januari a.s. zijn ontslag ingediend. l^QQRD-BEVELAND. Drie jongemannen door auto overreden. Een om 't leven gekomen, een ernstig en een licht gewond. KORTGENE. Vrijdagavond omstreeks kwart vóór 7 gebeurde er op den pro vincialen weg Kortgene-Geersdijk een zeer ernstig ongeluk. Drie jongemannen van plm. 2528 jaar wandelden over den weg. Achter hen kwam een auto. Deze reed in volle vaart tegen de jongeman nen aan. Marinus van der Linde, smidsknecht te Kortgene, was op slag dood. De on gelukkige lag onder den wagen. Het hoofd was geheel gespleten. Jan Koets, timmermansknecht, brak een been, en de derde, Piet Roodzand, notarisklerk, werd aan het gezicht gekwetst. De auto stopte. De bestuurder bleek de heer V. uit Wissenkerke te zijn. Direct werd dr. Gelderman te Kort gene in kennis gesteld van het gebeurde. Deze kon slechts den dood van V. d. L. constateeren. De doode werd op een baar naar het lijkenhuisje op de begraaf plaats vervoerd. K. werd door dr. Gel- Middelburg, 28-XII-'35. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 10.8 °C (52 °F); laagste 2.3 °C (37 °F). Heden 9 h: 9.1 °C; 12 h: 9% °C. 10.2 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 748 mm; laagste 742 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 761.6 mm te Helsingfors; laagste 734.9 mm te Ler wick. Verwachting tot morgenavond; Matige, tijdelijk toenemende Z.O. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring, tijdelijk re gen, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 51. Licht op: 16 h 21. Maan op: 9 h 50; onder: 9 h 28. Zo. 30 Dec. Zon op: 8 h 12; onder: 15 h 52. Licht op: 16 h 22. Maan op: 10 h 10; onder: 20 h 53. E.K. 1 Jan. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. December. Hoogwater. Laagwater. Za. 28 2.43 15.07 9.22 21.30 Zo. 29 S 3.20 15.50 10.05 22.09 Ma. 30 4.02 16.34 10.50 22.53 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Za. Zo. Ma. 28 S 29 30 December. Hoogwater. 4.43 17.03 5.22 17.45 6.02 18.25 derman naar het gasthuis te Goes ge bracht. We hadden een onderhoud met den heer R. Deze vertelde: „We liepen rechts van den weg in de richting Geers- dijk. Achter ons kwam een auto. In- plaats van links te passeeren, reed deze in volle vaart tegen ons aan." De politie onderzoekt de zaak. Naar ons van bevoegde zijde ter oore kwam, rook de heer V. naar alcohol. De con sternatie in het dorp is groot. Op de plaats van het ongeval was veel publiek toegestroomd. Vrouwen schreiden, en de mannen bespraken in groepjes het droe vig ongeval. De minister van financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ontvangen, wegens over vo rige jaren te weinig betaalde belasting naar het inkomen en-of vermogen (ge- wetensgeld) bij den ontvanger der di recte belastingen te Kortgene 82.60. ZEEUWSCH-VLAANDEREN 0,D. TERNEUZEN. In verband met de ge ruchten, dat van wege het Departement van Financiën het voornemen bestaat de voormalige batterij ten westen der bebouwde kom te slechten en het ter rein voor bouwgrond te bestemmen, cir culeert een adres aan den Minister van Financiën, met verzoek 'dit eenige plekje natuurschoon dat men hier bij de stad heeft, in den tegenwoordigen staat te behouden. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd bij het dienstvak der militaire administratie tot kolonel de luitenant-kolonel K. Bouwens, van dat dienstvak, werkzaam bij het depar tement van Defensie en is hem met in gang van dien datum op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Zijn met ingang van 1 Jan. bevorderd tot kapitein ter zee de kapitein-luitenant ter zee J. A. Sonnenberg; tot kapitein luitenant ter zee de luit, ter zee le kl. G. G. Bozuwa; tot officier van gezond heid le kl., die der 2e kl. E. A. Hassel- bach; is de titulaire rang van kapitein ter zee verleend aan den kapitein-luit. ter zee J. A. Kruys. Bij beschikking van den minister van Staat minister van defensie d.i. zijn de volgende plaatsingen gelast, met 1 Jan. de kapitein luit. ter zee A. C. Wakerlin, de luit. ter zee 2e kl. D. J. van Door- ninck Azn. aan boord „Hertog Hen- drik", met 10 Jan. de luit. ter zee 3e kl. R. W baron van Lijnden aan boord Z. 7. IwvitwlaU IS MIDDELBURGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent HET BACONCONTRACT. Onderhandelingen over gingen na 1 Januari. wijzi- Het is opmerkelijk, dat menschen, die niets te zeggen hebben, als regel het hardst praten. w Laagwater 10.21 22.33 11.02 23.15 11.46 23.58 Voor behoud van het wandelpark.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1