EET irocfi NIEUW! KRONIEK van den SAG. BINNENLAND. ZEELAND. Het beste en het grootste. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 24 DECEMBER 1935. No. 303. HuiveriCflOpqepast KROONTJE Een Kerstvertelling. Het handelsverdrag met Amerika. MIDDELBURG. S.0IS. WALCHEREN. F.UID-BEVELAMD. Kerstmis met kanongebulder. Niets nieuws onder de zon, maar het is ijselijk De span ning in en om de Middelland- sche zee neemt weer toe. Engeland's informaties inzake militaire hulp, Een veeg tee- ken. Bezinning Mussolini onthaalt de wereld dit jaar op onwelluidende Kerstmuziek. Vorige jaren waren het Bolivia en Paraquay of Japan, die de bloedende praktijk in luidruchtige tegenstelling tot de bede van het „vrede op aarde" lieten staan. Op een primeur in het na-oorlogstijdperk kan de Duce dus niet bogen. Maar het door hem in Afrika ontketende geknet ter van geweren en gebulder van kanon nen is voor Europa ijselijker dan het vo rige in Zuid-Amerika en Azië. We hoo- ren het hier (in den geest) duidelijker. Het is dichterbij en bedreigt ons met grooter gevaar. Toen de Abessijnsche oorlog begon en de Volkenbond zich tegen Italië schrap ging zetten, was er angst in menig hart. Men vreesde dat de sancties het ver schrikkelijk geweld naar ons wereld deel konden doen overslaan. Allengs is die angst echter tot bedaren gekomen. Het bleef rustig in de Middellandsche zee: de samentrekking van Britsche zee strijdkrachten, de Italiaansche mobilisa tie in Lybië (tegen het Britsche bolwerk Egypte) ten spijt. Een oogenblik namen de vijandige gevoelens tusschen Rome en Londen weliswaar scherpe vormen aan, maar men was er bijtijds bij, om mo gelijke noodlottige gevolgen te voorko men. Zachtjesaan is nu in Europa het vertrouwen gegroeid, dat het wel goed zal gaan; dat op den duur het conflict in Oost-Afrika tot een uiteinde zal ge raken, zonder dood en vernieling elders te veroorzaken. Heden, aan den vooravond van Kerst mis, kan men daar helaas niet zoo ze ker meer van zijn, als een paar weken geleden. Het intermezzo van de bemid delingspogingen van Hoare en Laval heeft den toestand er niet beter op gemaakt. Men verneemt nu, dat de En- gelsche regeering bij de verschillende landen aan de Middellandsche zee is gaan informeeren, of zij bereid zijn de Engelsche vloot te hulp te komen, indien deze eens door de Italiaansche van het water en uit de lucht mocht worden aangevallen. Volgens geruchten zouden de antwoorden op die vraag voorloopig bevrediend luiden. Dat wil dus zeggen, dat hulp voorwaardelijk is toegezegd. Voorwaardelijk, want de meeste landen hebben hun zee- en lucht strijdkrachten niet in gereedheid voor een dergelijk avontuur. En ze zullen in elk geval wel te kennen hebben gege ven, er niet bepaald happig op te zijn. Te Londen verluidt nu, dat de Engel sche regeering de gedachtenwisseling over deze zaak zal voortzetten; blijk baar dus een eventueel gezamenlijk op treden wil voorbereiden. Merkwaardig is intusschen, dat in deze berichten niet van Frankrijk gerept wordt. Dat kan beteekenen, dat de Fran- sche regeering reeds voldoende toezeg gingen heeft gedaan (gelijk indertijd werd gemeld). Dat kan echter ook be teekenen, dat Engeland bezig is, de Fran- schen voor consequenties te stellen, voor 't geval ze geen voldoende toezeggingen hebben gedaan. Het laatste lijkt ons waarschijnlijker. De Fransche regeering met Laval aan 't hoofd, voelt nu een maal weinig voor een geharnast optre den tegen Italië. Laval is er, iooals wij Zaterdag uiteenzetten, van den beginne af, op uit geweest, de sanctiepolitiek te dwarsboomen. Minister Hoare, die niet tegen hem opgewassen bleek, schoot er zijn ministeneele leven bij in.*) I Engeland heeft van dit gedoe van La- val nu vermoedelijk voor eens en altijd genoeg. Eden is minister van buitenland- sche zaken geworden. Men weet van I hem, dat hij een kras voorstander der j sanctie-politiek is. De openbare meening in Engeland juicht zijn benoeming toe. Het lijdt nauwelijks twijfel, dat de En gelsche regeering, als ze de anderen maar genoeg mee kon krijgen, de sanc tie-schroef vast wil aandraaien. De ge varen, die daarmede gepaard gaan, ziet ze nuchter oogen, blijkens de informaties bij de Middellandsche-zee-landen inge wonnen. Het is alsof Londen nu rede neert: als 't dan niet anders kan, dan desnoods maar met geweld. Men hoeft niet te gelooven, dat Mus solini er gemakkelijk toe over zal gaan tegen half Europa in den krijg te treden, met de wetens chap dan nog wel, dat hij in dat geval nergens meer iets zal kunnen koopen (blokkade). Maar des ondanks is de ontwikkeling, die de zaak thans lijkt te nemen, verontrustend. Men weet van te voren nooit, hoe de dingen zullen loopen. Prettige overwegingen zijn dit alles behalve, op den vooravond van Kerst mis. Maar de Kerstdagen behooren da gen van bezinning te zijn. Bezinning op het hoogste goed dezer aarde. De barre werkelijkheid kan daarin niet ontbre ken. Nadat dit geschreven was, werd uit Parijs gemeld, dat er thans besprekin gen gaande zijn tusschen de Engelsche en Fransche generale staven. Men zie de rubriek buitenland. U hebt kou gevat neem dadelijk een (KROONCACHETS) en t gevaar is bedwongen Per stuk 5 cl. Doos 12 kroontjes SOd (Ingez. Med.) We waren bij de doktersfamilie op Kerstvóóravond uitgenoodigd en toen, precies om zeven uur de deur van de eetkamer openging, was het daarachter een geschitter van kristal en porcelein en damast, dat een voortreffelijken maal tijd beloofde. Pas was de soep veror berd, of de telefoon ging. „Als dat nu maar niet Annemarie is" zei de doktersvrouw ontsteld. „Neen, maar, dat zou een dikke streep door mijn feestrekening zijn. Nooit heeft een dokter een rustig uur. Zoo vaak als we ons verheugd hebben op een gezellig feestje, komt dat lamme ding tusschen- beide!" Ze had goed geraden. De dokter kwam binnen en zeide: „Ik word bij Annemarie geroepen, je weet wel, de vrouw van den mijndirec- teur." Daar heb je het nu al weer! Mijn broer heeft ons nog wel een gans ge zonden en mijn man is er dol op en „Eet nu maar smakelijk, allemaal, ik moet geen tijd verliezen. De dappere Annemarie heeft tot het uiterste ge wacht, eer zij mij op een avond als de zen liet roepen...." De dokter wilde alleen gaan, maar dat kan ik niet over mijn hart verkrij gen. Hij zou, na de auto gebruikt te hebben, nog wel een half uur moeten klimmen. Ik was een goede vriend van hem, dus gingen we samen. Binnen het; De voornaamst 2 bepalingen' Thans is het de vorige week met de Ver. Staten gesloten handelsverdrag ge publiceerd. De door Nederland en Ned. Indië verkregen concessies komen op 't volgende neer: A. eene reductie op het Amerikaan- sche tarief van invoerrechten van 50 pet. voor: tulpen, crocus, en verschei dene andere bloembollen; rozestruiken; blauwmaanzaad, koolzaad, radijszaad, bloemzaden en andere tuinzaden, boe renkoolzaad, mangelwortelzaad, spina- ziezaad; spliterwten, zuurkool, parel gort, bordpapier, geweven etiketten, cacao, cacaoboter en chocolade, touw en touwwerk, jenever, Röntgenapparaten, brouwersrijst, Goudsche tabakspijpen en, (van belang voor Ned. Indië), stroo- hoeden en kajepoetolie. B. eene reductie van minder dan 50 pet. voor: tabak, aardappelmeel, dextri ne, Goudsche en Edammer kaas, sluit- kool, rapenzaad, rutabagazaad, bieten zaad, peenzaad, chichorei wortelen, uien in flesch, haring, trijp (poolweefsels), bristol karton, theebromine en cafeïne, e(etbare gelatine, geraffineerde glyce rine, lithopone, amyl alcohol, foezelolie, „laundry sour", ammonium silicofluori- do, Haarlemmerolie, essences en amyl accetate. C. het Amerikaansche invoerrecht, respectievelijk de vrijdom van invoer uur waren we bij het huis van Horbis, Annemarie's man. De dokter begon da delijk allerlei voorbereidselen te treffen, nadat hij de aanstaande moeder even onderzocht had. Ik bleef in het keuken tje, waar een klein lampje brandde en een groote waterketel boven een open haardvuur pruttelde. Ik kende Horbis wel, maar nu maakte ik ook nog ken nis met zijn moeder, een oude opge wekte vrouw, en met den broer van Horbis, een eerste-jaars-student. Toen we hoorden, dat daarginds alles goed ging en het waarschijnlijk een ge makkelijke bevalling zou zijn, raakten we in een rustig gesprek. De gerustheid maakte ons vertrouwelijk. De oude moe der bekende, dat zij er ernstig over ge dacht had behalve den dokter ook nog een man te raadplegen, die bekend was voor de geneeskrachtige kruiden, waar mee hij alle ziekten genas. „Maar dit is toch geen ziekte," zeide ik, „maar een natuurlijke functie van het lichaam." Ja, dat is ook zoo, beaamde de moeder, maar wij vrouwen hebben nu eenmaal een zwak voor bijzondere mid deltjes, al moet ik persoonlijk zeggen, dat ik in den dokter een onbegrensd vertrouwen stel. Ik zou U anders heel wat kunnen vertellen van wonderbare genezingen. „Laat eens hooren, laat eens hooren," zeide ik, belust als ik was om eens iets te vernemen van allerlei bijgeloof en kwakzalverij, die onze bergbewoners in stilte aanhangen en bewonderen. En men begon; eerst, schuchter, de recht werd geconsolideerd voor: palm olie, tapioca, iapiocameel en cassave, narcissen, karwijzaad, karwijolie. zwa velzure ammoniak, zwavelzure kinine, mollenvellcn, kinabast, gütta percha, aloë, gambir, kapok sisal, copal, citro- nellaolie, sago, sagomeel, reptielhuiden, ongemalen peper, ongemalen nootmus kaat, ongemalen foelie, cassia en rotan. De Nederlandscheh. concessies. De Nederlandsche concessies aan de Vereenigde Staten van Amerika ten aanzien van het tarief van invoerrech ten zijn de volgende: A Het Nederlandsche tarief van in voerrechten zal zoolang het verdrag van kracht blijft, niet worden verhoogd ten aanzien van de volgende artikelen: co- pieerpersen e.d. kantoorbenoodigdheden autobuitenbanden en autobinnenbanden; Amerikaansche grenen- en pijnboomen hout (vrijdom); koelkasten; koper m koeken, staven en blokken (vrijdom); terpentijn (vrijdom); pure lard en steam lard (vrijdom); oleomargarine (vrijdom); oleostearine; grease stearine; schrijf-, reken-, tel- en boekhoudmachines; ta bak in bladen; personen- en vracht auto's; automobielmotoren en -chassis; tractors; gezouten paardevleescn; ver- sche appelen en -peren; gedroogde prui men; rozijnen; abrikozenpitten; grape fruit; gecondenseerde vruchten, asper ges in blik; havermout; gepelde rijst; zwavel (vrijdom); borax (vrijdom); hars (vrijdom); smeerolie (vrijdom); ruwe ka toen (vrijdom). B. Het iarief van invoerrechten iïi Ned.-Indië zal, zoolang het verdrag van kracht blijft, niet worden verhoogd ten aanzien van de volgende artikelen: ver- sche appelen, versche druiven, gedroog- vruchten, zalm in blik, havermout, vruchten in water of jus of in wijn, ge conserveerde groenten, tabak in bladen, lakleder en overleder, automobielbui ten- en binnenbanden, inwendige ver brandingsmotoren, koelkasten, schrijf machines, personen- en vrachtautomo bielen, automobielchassis en toebehoo- ren. Ten aanzien van de monopolieheffin gen in Nederland is het volgende over eengekomen. De heffing op versche appelen wordt van 4 cl. per kg bruto op 2 ct. per kg bruto teruggebracht in de periode van 1 Maart30 Juni en voor een maximale hoeveelheid van 13.500 ton. Van invoe ren boven deze hoeveelheden in ge noemde periode zal weder 4 ct. geheven worden. Voor versche peren geldt hetzelfde als voor versche appelen, met dit ver schil, dat de periode, waarin de heffing verlaagd zal worden, op 1 Februari zal aanvangen en dat de onder de verlaagde heffing toelaatbare hoeveelheid 2300 ton bedraagt. De heffing op gedroogde pruimen wordt van 4 ct. per kg op 2 ct. per kg, die op grapefruit alsmede die op rozij nen van 2 ct. op 1 ct. per kg verlaagd. De heffing op abrikozenpitten van 1.50 per 100 kg bruto komt geheel te vervallen, terwijl de bestaande heffin gen op geconserveerde vruchten, asper ges in blik en gepelde rijst niet zullen worden verhoogd. De invoer van Amerikaansche tarwebloem. Uit de gepubliceerde details blijkt, dat Nederland en de overzeesche ge westen den jaarlijkschen aankoop van een hoeveelheid Amerikaansche tarwe bloem hebben toegestaan, ter grootte van 5 pet. van de binnenlandsche be hoefte, op voorwaarde echter, dat de prijzen concurreerend zijn. Naar schat ting bedroeg deze invoer hier te lande in de laatste twee jaar ongeveer 2 pet. van de jaarlijksche consumptie moeder alleen; daarna de student, ver volgens alle twee te zamen en elkaar in de rede vallend en aanvullend. Ein delijk kwam Horbis zelf een oogenblik binnen en nam hij aan het gesprek deel, waarbij hij als zijn meening te kennen gaf, dat er niets zóó groot was als de geheimzinnige macht van den gletscherreus, waaraan ieder in zijn om geving geloofde. Maar daarmee dreef hij den student uit zijn bewonderende positie. „Alles goed en wel, zeide hij, we kunnen ver tellen van allerlei dwaasheden, waar aan men hier hecht, maar wij moeten die niet verdedigen en niet gelooven. Wat is ten slotte „het grootste". Wat voor den een het mooiste en het groot ste is; is het niet voor den ander. Er zijn er, die Homerus' Ilias en Odys see het mooiste en het grootste van de letterkundige scheppingen noemen. En toch zijn dat maar sagen, naverteld in den vorm van een groot kunstwerk, maar toch sage. Neen, voor het eeuwig ware, voor het diep menschelijke, dat als een vuur uit de ziel van een begena digden dichter opvlamt, d a a rvoor heb ik bewondering. Dat zegt mij heel wat meer dan de „gleischergeest" of de fi guren van Ilias en Odyssee. Ja, moeder tje, dat lijkt U misschien vreemd en ik kan U dat ook niet zoo uitleggen, maar een feit is het, dat wij, jongeren, tegen woordig naar waarheid en duidelijkheid verlangen en niet zoo gauw dweepen met verzinsels, sagen, berggeesten en wat dan ook. Ik zal U zeker niet over tuigen, maar ik Nieuwe verkeersweg geopend. Zaterdagmorgen te omstreeks elf uur is, zonder eenige feestelijkheid die trouwens wel gewettigd zou zijn geweest de nieuwe verkeersweg Noord- B r a b a n tZ e e 1 a n d, gelegen on der de gemeente Woensdrecht, -openge steld, meldt het „Dagblad van Noord- Brabant". Aanwezig waren ingenieur Spruijt, namens den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, de technische amb tenaar Crüb en de dagelijksch opzichter tevens technisch ambtenaar, beiden van denzelfden dienst, jhr. J. van Vreden- burch, vertegenwoordiger van de K.N. A.C., te Cappellen de aannemer Bakkeren uit Princenhage, alsmede de algemeen uitvoerder van het werk, de heer W. Wouts. Nadat deze heer en zich nabij de af sluiting hadden verzameld, met de nog aanwezige arbeiders, heeft ir. Spruijt de technische ambtenaren, aannemer en uitvoerder geluk gewenscht met het fraaie stuk werk, dat afgeleverd werd. Hierop hebben twee arbeiders de laat ste beletselen weggenomen en zijn de hiervoor genoemde autoriteiten in hun auto's den weg afgereden en onder den fraaien, ruimen tunnel door naar het eindpunt in den Caterspolder, waar eveneens de afsluiting verwijderd werd. De weg Bergen op ZoomVlissfngen, De Minister van Waterstaat heeft, naar de A.N.W.B. meldt, het gedeelte van den weg Bergen op ZoomVlissin- gen, gelegen tusschen den Hogerwaard- polder en den provincialen weg van Bergen op Zoom naar Hoogerheide, dat sedert 21 December j.l. voor het openbaar verkeer is opengesteld, inge deeld in de eerste klasse. De Markt in Kerststemming. De laatste dagen en niet het minst gis teren en heden is de Markt herschapen in een verkoopplaats van Kerstboomen kerstplanten en kerstbloemen en ook op enkele plaatsen in de Langedelft is die verkoop aan den gang. Het geeft een gezellige drukte en een vroolijk aan zien. De tentoonstelling in den Stadhuishal' Een herhaald bezoek aan de tentoon stelling van de M.T.V. in den Stadhuis hal, toen alle dieren hun plaats hadden gekregen, heeft ons tevens er aan herin nerd, dat wij nog geen melding maakten van een drietal stands, nml. van de Fir ma Sluis uit Weesperkarspel, en de fir ma van Sluijs en Co. en Schulte en Thieme alhier. De burgemeester, de heer M. Fern- hout, heeft zich bereid verklaard de ten toonstelling hedenavond te komen openen. Een vuurbol. Zaterdagmorgen, ongeveer zes uur, is te Goes en omgeving een donderslag ge hoord. Men meldt ons nu, dat tusschen 's-Gravenpolder en 's-Heer Abtskerke door enkele personen is gezien, dat op dit moment een vuurbol, zich bewegende van Westelijke naar Oostelijke richting, met een harden knal uiteen is gespron gen. (De Z.) Inbraak. NW. EN SINT JOOSLAND. Toen de N. Zondagavond na kerktijd in zijn wo ning terugkwam, bemerkte hij, dat on- genoode gasten zijn woning met een be zoek hadden vereerd. Door een raam bleek men te zijn binnengekomen. Er wordt eenig geld vermist- Voor de N„ Dat behoeft ook heelemaal niet en zou je ook niet kunnen, jongen, ant woordde de moeder glimlachend. Want daar, bij verzinsels, sagen en berggees ten zoek ik óók niet de voorwerpen mijner diepste vereering. Want ik, ik ik wil het wel bekennen ik ken niets zoo groot als Napoleon. Dat is voor mij de grootste figuur onder de reëele men- schen geweest. Wat een man! Ik herin ner me zoo goed, hoe grootvader, toen ik nog een kind was, vertelde van den Russischen veldtocht. Hij had dien als jonge vrijwilliger meegemaakt. En voor Napoleon had hij een onuitroeibare ver eering. Net als ik nu nog. De student stoof op. „Maar moeder, nu is u er toch glad naast! Hoe kan U tegenwoordig nog een schepper van oorlogen en oorlogsgru welen, hoe kan men den oorlog en de oorlogstechniek verheerlijken. Want, moeder, dat doet U toch met uw dwee- perij met Napoleon! Vindt U niet wendde hij zich tot m ij, zeker om het woorden-duel met zijn moeder af te bre ken, vindt U niet, mijnheer, dat de dra ma's van Shakespeare en dat de Faust van Goethe bovenaan staan op de lijst van de hoogste voortbrengselen van menschelijken geest en menschelijk ver nuft? Faust en Hamlet zijn voor mij scheppingen, wier diepte men niet meer peilen kan." Stil wat, stil wat, niet zoo hard, zeide de moeder en wees naar de deur. Uit de kamer er naast drongen angstige kreten door. Dichtwerken zijn de WYBERT-S1ROOP werft» oplossend bij vastzit tende hoest, verkoud heid, griep, bronchitis, kinkhoest. Aangenam® smaakkinderen zijn er dol op (Ingez. Med.) die alleenwonend is, beteekent dit een groote schadepost. Vermoedelijk heeft men de woning weer op dezelfde wijze verlaten, als men die is binnengedron gen. De politie heeft de zaak in onder zoek. O. EN W. SOUBURG. De Nieuwjaars commissie is voornemens, ook bij de wisseling van dit jaar, aan hulpbehoe venden, ,anderen dan ondersteunden, ingevolge een steunregeling, kleeding, deksel en anderszins uit te deelen. Om hiertoe te kunnen geraken heeft ze in haar laatste vergadering besloten, op 28 Dec. a.s. een geldinzameling langs de huizen te houden. Zij hoopt, dat ve len zullen medewerken, om ook de min vermogenden een feestdag te bezorgen. VEERE. De dezer dagen alhier gehou den collecte en kaartenverkoop ten .bate der vereeniging „Voor het Kind" heeft een bedrag opgebracht van 20. De molen van Ellewoutsdijk. Zooals men zich zal herinneren is de molen „De Hoop" te Ellewoutsdijk ver leden jaar afgebrand, doch door de eigenares weder opgebouwd. Thans is, door de goede zorgen van een belangstellend bestuurslid van de vereeniging ,De Hollandsche molen' ter herinnering hieraan een gedenksteen vervaardigd en in den molen aange bracht, waarop men het volgende leest: 1806' Phoenix* Door 't vuur verbrand Kwam ik tot stand, Steeds is de wind Mijn beste vrind. Ik maal gerust Naar het mij lust Voor groot en klein De granen fijn Door de techniek Der Dekkerwiek. 1933—1934. Hiertusschen het wapen van Elle woutsdijk. HANSWEERT. Het Belgische sleep- schip „Johanna" is tijdens mist op de Oosterschelde omhooggevaren en blijven zitten. Met hoog water is het schip met behulp van zijn sleepboot vlotgekomen. Het heeft de reis naar Antwerpen voort gezet. Het schip is geladen met ijzer en heeft belangrijke schade bekomen. HANSWEERT. Een kind van den heer H. werd Zondagmiddag zoodanig door een hond gebeten dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De po litie heeft de zaak in onderzoek en tracht den eigenaaar van den hond op te sporen. meening, de uiting van enkele personen. Maar heldendaden, zooals een tocht naar de stratosfeer, de verkenning van de Noordpool of was het de Zuid pool? zulke heldendaden. „Overmoed, waaghalzerij, krachtpat serij hebben met den bliksem en den donder van het genie vonk gemeen zaam!" bracht de zoon, die zich ging opwinden, met groot gebaar uit en hij trok daarbij minachtend zijn lippen om hoog. Het ei wil natuurlijk knapper zijn dan de hen, repliceerde de moeder. Een 75-meter sprong met de ski's, het vliegen over den Oceaan, dat zijn toch zeker heldendaden en ik beweer, dat Napoleon, had hij in onzen tijd ge leefd, ook in dergelijke heldendaden de grootste der grooten zou geweest zijn. Met hem is geen levend wezen te ver gelijken. Hij is Eensklaps werd het stil in het ver trek. De conversatie viel. 't Was of ieder aan iets heel anders dacht en alleen maar gesproken had om eenig stemge luid voort te brengen. Ik trachtte wat te zeggen om de stiltq te verbreken, om de gevoelens van beklemdheid of angst geen gelegenheid te geven zich te diep te doen gelden. In mijn meening had de student gelijk, niet zijn jong-oude moeder. Maar ik wilde hem eerst wat plagen, zijn hooge stem wat neerslaan, hem laten zien, dat er ook nog andere groote en edele daden waren dan het maken van gedichten. Ik wilde hem er op wijzen, dat b.v. de man, die den we reldvrede tot stand brengt voor mij de

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5