DE ONBUIGZAMEN. zoet, voedt U goed! KRONIEK van den DAG. Stel Uw maaltijd voor Kerstmis jaar zoo samen: 't Zij warm of Neerlands TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 23 DECEMBER 1935. No. 302. MIDDELBURG. Ook U zult het zeker ervaren: GOES. WALCHEREN. De hopelooze vlootconierentie. Onoverbrugbare tegenstelling tusschen Japan en Amerika en Engeland. De Japanneezen houden aan den eisch der ge lijkheid vast. Engelsch voor stel, om een surrogaat-verdrag te sluiten. De vlootconierentie te Londen, die moet probeeren voor het 't volgend jaai afloopend verdrag van Washington een nieuwe overeenkomst tot beperking der zeestrijdkrachten in de plaats te stellen, heeft kerstvacantie genomen tot 6 Janu ari a.s, Toen enkele weken geleden de beraadslagingen begonnen, hebben wij op deze plaats uiteengezet, dat de ge delegeerden der vijf groote zeemogend heden (Engeland, Amerika, Japan, Frankrijk en Italië) naar de oplossing van een schier onoplosbaar probleem zouden moeten zoeken. Het verloop van de conferentie is tot dusver in overeen stemming daarmede ontmoedigend ge weest. De Japanneesche afgevaardigden ei- schen een vloot voor Japan op, die even groot is als die van Amerika en Enge land. Wordt daarin toegestemd, zeide ze, dan komt 't er ons niet veel op aan, hoe ze ingericht moeten worden. Men kent de bedoelingen van Japan. Het wil baas worden in het Verre Oosten. Met een vloot, die niet behoefde onder te doen voor de Amerikaansche en de En- gelsche, zou het die hegemonie min of meer automatisch bereikt hebben. Im mers ter verdediging hunner belangen in het Verre Oosten, kunnen Amerika en Engeland slechts een deel hunner zeestrijdkrachten afstaan. De bescher ming van het eigen grondgebied en, wat Engeland betreft, van velerlei andere belangen in de wereld, staat den beiden landen niet toe, zeer groote machten in de Chineesche wateren bijeen te trek ken, Op 't oogenblik (het verdrag van Washington bepaalt, dat de Japannee sche vloot zich tot die der anderen moet verhouden als 5 3) kan er theore tisch van evenwicht sprake zijn. Bij ge lijkheid van sterkte zou Japan in de meerderheid zijn. Engeland en Amerika hebben cate gorisch de Japanneesche eischen van de hand gewezen. Ze denken er niet aan, Japan als 't ware de vrije hand in het Verre Oosten te geven. De laatste we ken heeft de Engelsche regeering dat een paar maal duidelijk onder woorden gebracht. Ze sprak met bijzonderen na druk van gevaren in den Pacific, geva ren, die haar bezorgd maken. De Japan- neezen weten, wat dat beteekent. Als men niet tot een compromis komt, zal een wedstrijd in het bouwen van vloten worden ontketend. Zeer waarschijnlijk zou Japan, met zijn armoede, dien wed strijd verliezen. De Amerikanen staan op het stand punt, dat de verhouding 5 3 gehand haafd moet worden (de Engelschen zijn desnoods bereid in een iels gunstiger verhouding voor Japan toe te stemmen) en stellen tegelijkertijd voor, de in het verdrag van Washington bepaalde maxi male tonnages van alle categorieën met 20 te verminderen. De Japanneezen zien in dit voorstel, naar de N. R. Crt. schrijft, een slimmigheidje. Zij bezitten n.l. ongeveer alles aan tonnage, waarop zij recht hebben; de Amerikanen echter zijn met hun aanbouw vrij aanzienlijk onder het hun toegestane maximum ge bleven. Het resultaat van de regeling zou zijn, dat Japan gedwongen werd een belangrijk aantal kostelijke schepen te sloopen, terwijl Amerika er in zekere categorieën nog had kunnen bijbouwen. De regeling zou het slechts veel goed- kooper voor de Amerikanen hebben ge maakt, om van den hun toegestanen voorsprong op Japan werkelijk partij te trekken. Men zegt, dat de Japanneezen n*ef eens vriendelijk zijn geweest, toen zij dit voorstel verwierpen. door J. S. FLETCHER. 9). I.ouis voelde zich getrokken tot het doen van uitvindingen. Hij was er mee begonnen op een leeftijd, dat andere jongens met proppenschieters speelden. Als hij een stuk speelgoed kreeg, begon hij met het uit elkaar te nemen. Hij had een hekel aan leeren, maar voor wis kunde en bouwkundig' teekenen had hij een groote handigheid. Na drie jaar op e®n college gestudeerd te hebben, wist hij zijn vader over te halen hem er van daan te nemen en hem naar een techni sche school in een naburige stad te stu ren. Daar werkte hij met noesten vlijt t°t zijn achttiende jaar, toen zijn vader er bij hem op aandrong, dat hij naar Ox ford of Cambridge zou gaan studeeren, Louis had er heelemaal geen zin in en kreeg weer zijn zin. Hij studeerde twee jaar aan het Armstrong-college te New Castle. Nu was hij al weer een jaar thuis cn Oliver wist, dat hij bezig was aan een machine, die een groote omwente- hng op industrieel gebied brengen moest wat, wist hij niet precies. Ergens in een donker straatje van Halfirfn had hij een werkplaats, met een speciaal gemaakt slot afgesloten; niemand, zelfs Oliver niet, was ooit binnen die werkplaats ge 5 Hoezeer de gedelegeerden ter confe- rentie zelf inzien, dat hun pogingen waarschijnlijk geen succes zullen heb ben, blijkt uit een voorstel der Engel schen, dat er alleen op berekend is, een al te verwoede bouwwedstrijd te voor komen. Volgens dit voorstel moeten de landen hun plannen voor een reeks van jaren vaststellen en die dan aan de anderen meedeelen, Bindend hoeven deze plan- ïen niet onder alle omstandigheden te zijn. Maar van ieder wijziging zou even eens mededeeling gedaan moeten wor den. Dit is natuurlijk niet meer dan het surrogaat van een vlootverdrag, dat in' de praktijk vermoedelijk slechts een zeer geringe rem op den bouwwedstrijd zou beteekenen. De controverse tusschen Japan en Engeland-Amerika beheerscht de con ferentie. Tal van andere problemen, die een algeheel welslagen in den weg staan, worden er door op den achter grond gedrukt. Slechts een er van, is tot dusver ter sprake gekomen: de kwes tie der duikbooten. Engeland, dat in den wereldoorlog heeft ervaren, welk een machtig wapen de onderzeeër beteekent 'voor landen, die geen geld hebben om kostbare kruisers en slagschepen te bouwen, zou deze gevaarlijke „sluip moordenaars" het liefst totaal afschaf- fen. Frankrijk en Italië echter wenschen er een heelenboel. Op den duur zal aan deze zaak wel een mouw gepast wor den, daar Engeland van een flinke ster ke Fransche zeemacht eer voor- dan nadeel kan verwachten. Tenminste zoo lang ze gemeenschappelijke belangen te verdedigen hebben. De opbrengst van de collecte die Zaterdagmiddag voor versterking van de k,as der Commissie voor ontspanning der werkloozen is gehouden, heeft f 117,93 opgebracht. De commissie verzocht ons, dank te brengen aan allen, die hebben mede gewerkt tot het bereiken van dit resul taat. Een afscheid. Zaterdag tegen het einde van den schooltijd hebben het personeel en de kinderen van school C, alsmede de le den der oudercommissie zich in een der lokalen der school vereenigd om af scheid te nemen van mej. H. C. J. P, Esink, onderwijzeres aan die school, die na .een diensttijd van ruim 43 jaren de school gaat verlaten. Namens het personeel heeft het hoofd der school, de heer F. A. Rosendaal 't woord gevoerd, namens de oudercom missie de heer C. van Sluijs en n,amens den Bond van Nederlandsche Onderwij zers, de heer C. Roelands, De scheiden de had verschillende geschenken in ont vangst te nemen. Nadat door de kin deren nog een afscheidslied was ge zongen, bedankte mej. Esink .aangedaan voor de hartelijke woorden en de mooie geschenken. Tentoonstelling instituut voor arbeidersontwikkeling. Zaterdagmiddag had in een der be nedenlokalen van het Volksgebouw „De Gouden Poorte" de opening plaats van de tentoonstelling uitgaande van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling. De voorzitter, de heer P. M. Ba ij ens, heette de belangstellenden welkom en wees er op dat er vroeger ook wel aan ontwikkeling was gedaan doch, dat in zijn tegenwoordigen vorm dit werk ruim 10 jaar geleden is aan gepakt. De tentoonstelling heeft nu ten doel iets te kunnen toonen van de re sultaten voor zoover dit mogelijk is. Dit zijn de gebouwen van Natuurvrienden weest, behalve Louis zelf en een vreem de, eigenaardige man, Naplor Bew ge naamd, dien hij als eenigen helper en vertrouweling had aangenomen. In het huis van zijn vader had hij een kamer, die hij als bibliotheek en studeerkamer ge bruikte, een kamer, volgepropt met technische boeken en vreemde modellen van machinedeelen, waar Oliver nooit zonder een zekere angst binnen ging- Hij zelf had in zijn tijd ruimschoots ge- j bruik gemaakt van de nieuwste machi- I nes en had een grooten eerbied voor de mannen, die in staat waren zulke ver nuftige dingen te bedenken, waardoor het werk zooveel vergemakkelijkt werd, maar hij zelf was niet in staat om ook slechts een krukas of vliegwiel te be denken en hij begreep niet, waar zijn zoon zooveel vindingrijkheid vandaan had gehaald, In bouw en uiterlijk was Louis het evenbeeld van zijn moedereen kleine, donkere vrouw. M'aar de geest van die moeder had zich nooit verhe ven boven de beslommeringen van keu ken en provisiekast en zoo was Oliver tot de gevolgtrekking gekomen, dat, men mocht dan al spreken van erfelijk heid, het meeste toch van allerlei onge kende omstandigheden moest afhangen, Hoe de Natuur werkte, daar kwam je toch nooit achter. Zijn taak in het leven was nu eenmaal geweest: geld maken., de taak van Louis John zou naar alle j waarschijnlijkheid zijn: machines maken. enz., maar de meeste resultaten zijn ver borgen in de geesten van de leden. Spr. heette in het bijzonder welkom den voor zitter van den plaatselijken raad den hr. P, Ph. Paul, die zich bereid had ver klaard de tentoonstelling te openen en ook den heer Klooster die na de ope ning de aanwezigen langs het tentoon gestelde zou leiden Hierna verkreeg de heer Paul het woord en zeide, dat de oprichting van het instituut reeds van 11 jaar geleden dateert. Het verheugt spr. zeer tot de opening te zijn genoodigd, omdat daar uit blijkt de goede verhouding van het instituut tot de moderne arbeidersbe weging. Reeds in 1914 en 1917 nam de politieke partij maatregelen inzake de ontwikkeling en in 1922 traden ook de leden van het N, V. V. tot de commis sie toe. De Sociale Gids van November 1924 bracht ter zake veel lezenswaar dig, en is te vinden in de openbare lees zaal. Spr, vond gelegenheid op te wek ken tot een druk bezoek aan die lees zaal. Niettegenstaande subsidies is de financieele toestand van het insituut niet gunstig. Het doel is vooral opvoeding van het kader. Het instituut organiseert ook arbei dersavondscholen, en houdt lezingen, filmavonden, enz. Daarnaast zijn ont staan de vereenigingen van natuurvrien den, die later een onderdeel van het in stituut werden. Ook bij de ontwikkeling der jeugdige werkloozen verleend het instituut me dewerking en bij het Plan van den Ar beid is ook voor het instituut een groo te plaats ingeruimd, Spr. is overtuigd, dat de plaatselijke arbeidersbeweging alles zal doen wat mogelijk is ter zake van de tekorten en het wegwerken daar van Spr, vraagt of men wel voldoende het werk waardeert van. het instituut en begrijpt, dat het er om te doen is zich ook sterker te maken tegenover de meerdere kennis, die men veelal aan treft bij tegenstanders. Men moet die kennis niet over, maar ook niet onder schatten. Men heeft veel in eigen hand en zoo ook voor de toekomst. Men is vol idealen, maar moet ook rekenen dat men in een moeilijken tijd leeft. Om die te overwinnen moet men eigen kracht en die der arbeidersbeweging niet onderschatten. Men kan nu zien wat gedaan wordt voor de geestelijke wapens van de leden en met de hoop, dat vele een kijkje zullen komen nemen, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. De v o o r z. bracht den heer Paut dank voor zijn woorden en vooral ook voor den toegezegden financieelen steun. Hierna begaf men zich naar de bo venzaal en konden alle, voorgeleid door den heer Klooster zich overtuigen wat Instituut en Natuurvrienden bereiken. Het was een belangrijke verzameling, waarover reeds in ons nummer van Vrij dag een en ander is vermeld, ZEEUWSCH VLAAMSCHE TRAMWEGMAATSiCHAPPIJ N.V. Zaterdagmiddag was in St. Joris een vergadering belegd v,an de aandeelhou ders der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Tramwegmaatschappij N.V. Het ging om het voorstel tot afschrij ving van 85 pet. op de aandeelen. Er waren niet voldoende aandeel houders aanwezig en ook was niet een voldoend deel v,an het aandeelenkapi taal tegenwoordig. Hierom werd de vergadering ver daagd tot Zaterdag 18 Januari. WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs stonden \Zater- dag ingeschreven: geheel werkloos: bar mannen en 26 vrouwen; gedeeltelijk werkloos: 64 mannen en 5 vrouwen; niet werkloos: 8 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 1 na bijgekomen 46, afgegaan 39, over 1040 Louis zat aan zijn teekenfafel een diagram te maken volgens een ruwe schets uit zijn zakboekje, toen zijn va der binnen trad. Hij keek op van zijn werk en knikte glimlachend tegen hem, want al hadden ze weinig overeenkomst op verstandelijk gebied, ze konden het toch altijd goed met elkaar vinden. „Zoo jongen!" zei Oliver. „Alweer thuis, zie ik- Plezier gehad?" Louis wees op zijn teekening'. „Ik heb gevonden, wat ik rioodig had. Zaterdag! Daar ging het om. Is uw gast al weg.kon u nog al met hem opschie ten?" „Een heel gezellige kerel", antwoord de Oliver, zich in een leunstoel naast den haard neerzettend, zoodat hij achter zijn zoon zat en een sigaar opstekend, „Ik geloof, dat ik voor het eten nog net een sigaar rooken kan. Ja, Rawlin- son is een prettige vent., jammer, dat je hem niet ontmoet heb. Maar., na zijn vertrek heb ik heel wat onaangenaam heden gehad, erger dan ooit te voren.. Ik ben juist even bij je gekomen., om er over te praten Een poos'e hoorde men niets dan het schuren van het potlood over het papier. Toen zei Louis doodbedaard: „Ja, ik heb er over gehoord- Toen ik van het station kwam. ben ik even in de Club geweest. Er werd over het gebeur de gesprokenhet spijt me voor u. Wi: zijn nu eenmaal geen menschen, om zulk, soort dingen licht op te nemen. Wij gaan Kerstmaaltijd Sneeuwsoep Gebraden Kaaslapjes Aardappelen Groenten Appelmoes met Slagroom Beschuitjes met Kaas Recept Sneeuwsoep (voor 4 personen) 1 L. melk, theekopje room, 2 eieren, wat vanillesuiker, een citroenschil, wat gemalen noten of amandelen. Klop de eidooiers en roer ze door de melk en room, voeg de vanille suiker en geraspte citroenschil toe, strooi de noten of amandelen er over en bedek de soep met vlokken stijfgeklopte eiwit-sneeuw. Recept Gebraden Kaaslapjes (voor 4 personen); 1 pond vette kaas, ons bloem, 1 kopje melk, paneermeel. Meng melk en bloem, wentel de ongeveer J tot 1 cm dikke plakjes kaas hierdoor en daarna door paneermeel. In heete boter vlug goud bruin bakken en goed warm eten. (Knip dit uit) (Ingez. Med.) ONZE RIJWIELPADEN. Ware hindernis banen. Evenals in vele steden laten de rij wielpaden in de bebouwde kom voor zoover ze er hier en daar zijn veel te wenschen over. In de binnenstad heeft men hier en daar een smalle strook kleine steentjes aan den kant van straat of weg, maar die strook heeft dan een onbepaald be gin en eind. Langs de singels, aan den kant van het water, is het rijwielpad langer en ook duidelijker afgebakend. De toestand is op velé plaatsen echter zeer slecht. Vooral aan den Westsingel. Aan den Oostsingel ziet men ook op vele plaatsen gaten in het rijwielpad, en het rijwielpad langs de Voorstraat is ge heel onberijdbaar. Toch zouden wij op deze feiten niet wijzen, als ze de ergste waren, want al is de veiligheid van het verkeer er niet mee gebaad, al te gevaarlijk wordt de toestand op de bedoelde wegen er ook niet door, omdat het niet de drukste verkeerswegen zijn en er in den regel met matigen gang gereden wordt. Heel wat gevaarlijk is de toestand echter op den wel zeer drukken en snellen verkeersweg MiddelburgBerr gen op Zoom voor zoover deze door Goes leidt. Langs den Rijksweg is of wordt voor uitstekende fietspaden ge zorgd van Middelburg af tot even in Goes, mciar dan komen er plotseling een paar leelijke obstakels. Op den hoek van de ScheHestraut, tegenover het Ravelijn, staat een sta len paal precies midden in het rijwiel pad en aan dien paal bevindt zich een een bordje met het opschrift: „Rijwiel pad". Het lijkt alsof die paal tracht ook op gevoelige wijze aan den wielrijder kenbaar te maken, dat hij hen iets te zeggen heeft! Enkele tientallen meters verder ko men de Schengestraat, zusterlijk naast naast elkaar, op den besproken grooten verkeersweg uit. Ons inziens zou net in alle opzichten verkieselijk zijn, als de groote verkeersweg, met daar langs het rijwielpad, ir. volle breedte door liep. Dit is echter niet het geval, de bestra tingen van Schengestraat en Westsingel snijden het geasfalteerde rijwielpad en vinden hun einde tegen de goede klin kerbestrating van den grooten verkeers weg. En nu zou die alleen een technische en aesthetische fout zijn, wanneer de drie hier samenkomende wegdekken van gelijke kwaliteit waren, doch dit is juist allesbehalve het geval. De bestrating van den verkeersweg is goed, het as- phaltdek van het rijwielpad eveneens, doch de bestratingen van Schengestr. en Westsingel, die dit rijwielpad plot seling onderbreken, zijn eigenlijk onbe recht op ons doel af, als we wat willen hebben.en als we het dan niet krij gen.... nou, dan is de teleurstelling al tijd heel erg voor ons. Ik begrijp, hoe u het voelt., ik zou het net zoo voelen!., 't is heel hard!" Oliver gaf zich geen tijd om de be doeling van die woorden geheel te door gronden. Hij was er zich vagelijk van be wust, dat er iets van een waarschuwing in doorklonk, maar voor het oogenblik hield hij zich aan de oppervlakkige be- ieekenis van de woorden en was er dankbaar voor, dat zijn zoon met hem meevoelde. „Jazeker", zei hij. „Maar wat denk je nu wel van een kerel als dien Joe Bic- kerdyke? Om een vriend zulk een sme- rigen streek te leveren! Wat is jouw meening over h m?" Alvorens antwoord te geven, leg'de Louis zijn potlood weg, trok een doos sigaretten naar zich toe en stak er be daard een op. Nadenkend bleef hij wel een minuut lang zitten rooken, al rond starend en Oliver vroeg zich af, wat hij wel zat te denken. De bedaarde en af gemeten manier van doen, die Louis er op na hield, ergerde zijn vader meer dan eens. „Zoo oppervlakkig bekeken", zei hij eidelijk, „zou ik zoo zeggen, dat Joe Bickerdyke in dit geval als een gluiperige slang had gehandeld en als een lafaard. Maar als ik er een beetje dieper in door denk, dan moet ik zeggen, dat hij pre gaanbaar. De keien van deze bestrating, de z.g. „kinderhoofdjes" vormen een op pervlakte dat aan een miniatuur heu vellandschap doet denken. De gevolgen van den omschreven toe stand zijn duidelijk: de wielrijder, die plotseling dit heuvellandschap voor zich ziet, maakt plotseling een sierlijke zwenking naar links, om op den ver keersweg zijn tocht te vervolgen, tot het rijwielpad weer zijn loop langs den ver keersweg vervolgt. Er zijn op dit rijwielpad langs den grooten verkeersweg door Goes nog meer aanmerkingen te maken. Zoo staat er ergens ook nog een lantaarn onge veer middenin; langs de v, d. Spiegel straat staan de boompjes vrijwel pre cies midden in het ruim een meter breedte rijwielpad, enz. En al die ob stakels hebben hetzelfde gevolg: die wielrijder wijkt plotseling van den rech ten weg het rijwielpad af, en komt daardoor op het deel weg voor het groote verkeer Dat dit herhaaldelijk gevaar oplevert is wel duidelijk, omdat de wielrijder zich niet altijd eerst op de hoogte stelt of er soms een motor of auto achter hem komt, en omdat de motor- of autorijder er niet altijd op bedacht is, dat de voor hem rijdende wielrijder plotseling na.ir links zal zwenken. We hebben ud alles ter plaatse ge- constateer I en bevonden, dat van 'le liën wielrijders, die Schengestraat pas seerden, er zeven linksaf den autoweg op zwenkten, één reed onversaagd recht door over de kinderhoofdjes; één deed dit ook, doch blijkbaar gewaarschuwd door het signaal van een achter hem komende auto, en één sloeg den hoek cm. Het komt ons voor, dat verbetering van één en ander dringend gewenscht en een eisch voor veilig verkeer is Het „dooden dagboek van het ver keer" komt toch wel vol! GAPINGE. Vrijdagavond hield de Kolenvereeniging, onder voorzitterschap van den heer Jac. Suurmond, hare jaar vergadering. Aanwezig waren 35 leden. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek, dat de Vereeniging er goed voor staat en het ledental steeds toenemende is. Dit verslag werd goedge keurd, evenals dat van den penning meester, waaruit bleek dat de vereeni- gign er ook financieel goed voorstaat. Over 1935 is een goed slot gemaakt van ruim f 172- Er is een voorraad in het pakhuis aanwezig, vertegenwoordigende een waarde van ruim f 567. In 1935 wer den aangekocht 1630 hl eierkolen en 521 hl stukkolen, samen 2151 hl en 8000 kg bruinkolen. cies gedaan heeft, wat ik van hem ver wachten kon". „Hè?.. Hoe meen je?" „Wat zoudt u dan wel verwachten van iemand uit Halfirth, die in de at mosfeer hier is grootgebracht en opge voed?" vroeg Louis met iets, dat veel op bijtende spot geleek. „Zijn we niet allemaal zoo opgebracht? Wat denken we anders dan: Ieder voor zich en de hemel voor ons allen? Wat denkt een man in Halfirth anders van den dag af, dat hij tandjes krijgt? Misschien zelfs nog eerder? Geld! Geld! Is hij niet de handigste, die een ander een das kan omdoen? Is het hier niet de eenige vei lige weg, waarop je eer en aanzien kunt verwerven, om geld te maken, macht in handen te krijgen en je buurman te be dotten? J'oe Bickerdyke is een typisch oroduct van zijn omgevingdat is alles. Hij is niet beter of s'echter dan wie an ders ook. Hij is een inboorling van deze vallei, vader, anders niet!" „Maar ik zou Joe Bickerdyke nooit zoo behandeld hebben, als bij dat mij ge daan heeft", antwoordde zijn vader stijf hoofdig. „Ik zal niets zeggen van een man, die zijn best doet voor zichzelf., .geordende liefde begint bij zichzelf!".. Daar houd ik bet bij! Maar.ik zou hem toch nooit aangedaan hebben, wat hij mij heeft geleverd!" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5