tam Mussolini verbitterd. BUITENLAND. Anthony Eden minister van buitenlandsche zaken. BEURS- EN WISSELKOERSEN. HOOHP-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. van Maandag. Bereidt Engeland een militaire omsingeling van Italië voor Het Engelsche verzoek om militairen steun. CATZ&Zn.VAN FL\, ALA-GRONINGEN ENGELAND, FRANKRIJK. DUITSCHLAND. AMSTERDAM, 23 Dcc. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee- rmg van heden- Ned. 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1000-4 97%—97%. Ned. 34 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 86%87. O. Indie 34 1000-4 97%—97%. Denemarken Oblig- 1926-5 81%80%. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl Staatssp. 1927-4% 90%90. Japan 1924-6 57 Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 98% 's Gravenhage 1929-4% 100100%. Rotterdam 1926-1930-4% 93%—94%. Zeeuws. Hyp. B 4% 92%93%. Cities Servce Cy. 1958 5 39%39%. A Amsterd, Bank 109%109%. C Rott. Bankver. 103%104%. A Twentcshe Bank 84 A Pref. Gruyler Zn A. 110%110%. denken te schenken, omdat hij 35 jaren tot volle tevredenheid van gemeentebe stuur en burgerij de gemeente heeft ge diend het comité hebben o.a. zitting genomen burgemeester B. C. de Mul, pastoor Bosch en de heeren F. V. de Groof, Ch. v. d. Borgt, F. v. d. Peyl en A. J. de Visser. HANSWEERT. Tijdens een hevige sneeuwbui Zaterdagmiddag is het mo torschip Markomannia geladen met stukgoed van Antwerpen naar Basel na bij Walsoorden omhoog gevaren en blij ven zitten. Des nachts met hoog water is de boot op eigen kracht, licht bescha digd, vlot gekomen en kon de reis wor den voortgezet. In Dordrecht zal een nauwkeurig onderzoek worden inge steld of het schip de reis naar Basel kan voortzetten. RAAD VAN 'S HEER ABTSKERKE. 'S HEER ABTSKERKE. Zaterdag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van den burgemeester voltallig. De v o o r z. deelde mede, dat de werkverschaffing deze week een aan vang heeft genomen. Van Ged. Staten was een schrijven in gekomen, dat het Armbestuur wordt ge machtigd 100 garantie te stellen voor uitbreiding van het electrisch net naar Sinoutskerke. Een verzoek van J. de Pundert om een vergoeding voor zijn kinderen die te Kwadendamme de school bezoeken, werd ingewilligd. Hem wordt een ver goeding toegekend van 25 per kind en per jaar. Opnieuw werd behandeld een voor stel van B. en W. tot uitbreiding van het electrisch net naar Sinoutskerke. In 'n vorige vergadering werd daartoe reeds besloten, docht sindsdien bleek een der inwoners niet te willen aansluiten. B. en W. stellen nu voor om de straatlantaarn te Sinoutskerke op het net aan te slui- ten en een garantie te stellen van ten hoogste 54.50. Aldus werd besloten. De begrooting 1936 werd op verzoek van Ged. Staten gewijzigd. Bij de rondvraag informeerde de hr. De Jonge, of er gelegenheid zal zijn voor werkloozen om bij den aanleg van electriciteit naar Sinoutskerke, te werk te worden gesteld. De v o o r z. zegde hiernaar een on derzoek te zullen instellen. DRIEWEGEN. De Raad vergaderde Vrijdag. Aanwezig alle leden. In het re glement van het B. A. werd een wij ziging aangebracht, waarbij is bepaald dat de secretaris-penningmeester zijfti vaste woonplaats in de gemeente Drie wegen moet hebben. Aan den heer A. W. Nieuwenhuize werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris penningmeester van het B. A., zulks met ingang van 1 Januari 1936. In zijn plaats is benoemd de heer P. Verburg. Vast gesteld werd een verordening tot be perking van radio-storingen. Besloten werd een gemeenschappelij ke regeling aan te gaan met de gemeen te Goes, betreffende het toelaten van kinderen uit de gemeente Driewegen op de openbare ULO-scholen te Goes, Verder werd besloten bij een even- tueele vacature van den rijksveldwach ter, standplaats Oudelande, te trachten dat de nieuwe functionaris de gemeen te Driewegen als standplaats wordt aangewezen. BORSSELE. Vrijdagavond gaf „het Kinderkoor" alhier, onder leiding van den heer H. de Priester, een uitvoering in de openbare school. Verschillende één- en tweestemmige liederen werden zuiver en met gevoel gezongen. Het pu bliek, dat de zaal geheel vulde, gaf her haaldelijk blijk van zijn tevredenheid over het gehoorde. Het voornaamste van den avond echter was de opvoering van het kindertooneelstukje „het gouden kleedje", door J. Buma, hoofd der school te Axel. De kleinen toonden allen hun rol uitstekend te kennen en het dave rend applaus aan het einde der opvoe ring was voorzeker welverdiend. KATS. Vrijdagavond hield de weeg- brug-vereeniging haar jaarlijksche ver gadering in café „De Vriendschap". De ontvangsten bedroegen f 791. de uitga ven f 776, goed slot van f 15. De uitkee- rints per aandeel is vastgesteld op f 3 In de vacature voorzitter werd benoemd de heer M. W. van Arenthals. De hee ren M. de Regt en L. M. de Vos werden bij acclamatie herbenoemd tot bestuurs- A Pref. Jurgens A 99%99. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 394394% A De Schelde N.B. 25—24%. A Ver- Papf. v. Geider 47%47%. C Am. Car Foundry 17%17%. C Am. Smelt Ref 34%34%. C Stand. Brands 9%9%. C North Am, Cy. 15%15%. A Born. Sum. H.M 141%141. A Linde Teves en Stokv. 73%74%. A Ned. Wol Mij. 81—82%. A Singkep Tin M. 90%90%. A J. C. Japan Ln. 33%—34. A Rotterd. Lloyd 38%—38%. A S. M. Nederland 3837%. A Amst. Thee C.M. 41%41%. A Houth. Alberts 21% C Baltimore en Ohio 9%10. C Southern Pac. Cy. 13%14. A Southern Rlw. 8%8. C Union Pac. Rr. 6565. C Int. Nickel Cy. 26%26i%. leden. De heer P. de Regt werd tot commissaris benoemd. De heer M. de Regt bracht den heer W. Priester hulde wegens zijn 25-jaiig jubileum als weger. Als weger heeft hij met 1 December zijn ontslag gevraagd, dat eervol is verleend. Voor de benoe ming van een nieuwen weger waren er 5 sollicitanten. Benoemd werd P. Pries ter met 15 van de 28 stemmen. Het voorstel van het bestuur tot aanschaf fing van een nieuwe weegbrug werd aangenomen. KAPELLE. Zaterdagmiddag had de in wijding plaats van het lokaal der Pad vinders „Ridder van der Maelsttede", groep Kapelle-Biezelinge. Na inspectie door hopman Van Gelderen werd de se cretaris der groepscommissie de heer D. Ganseman, verzocht de vlag te breken. Hierna had de bezichtiging plaats van het nieuw gebouw. De hopman heette alle aanwezigen hartelijk welkom, o.a. den wn. districtscommissaris den heer Van Heerewaarde, den heer A. C. Burger secr. plaatselijke*" afdeeling te Goes, hop man Netelenbos, den groepscommandan ten en de ouders der padvinders en vele belangstellenden. Bericht van verhinde ring was ingekomen van ir. Ten Bokkel Huinink en burgemeester Bierens van Kapelle. Hierna volgde een tractatie waarna de uitvoering van het programma volgde. De nog zeer jonge groep heeft alzoo de beschikking gekregen over een mooi gebouw staande op een prachtig gelegen terrein daartoe vrijwillig door den heer H. P. Ganseman afgestaan. KAPELLE. Met genoodigden en be gunstigers herdacht de Knapenvereeni- ging „Samuel" haar 35-jarig bestaan. Dr. J. D. Schmidt sprak een pakkend inlei dend woord wees op den zegen welke nu reeds 35 jaar van deze vereeniging is uitgegaan, op het omvangrijke werk der leiders, inzonderheid werd de mede-op richter de 85-jarige leider S. Korstanje veel hulde toegezwaaid. Spr. wees er op dat dat hij met dank aan God er op mag terugzien. Een eerediploma werd hem uit dankbaarheid geschonken, Een mooi programma werd afgewerkt, opgeluisterd werd deze feestavond met mondorgelmu- ziek en door de Fluitclub- Verschillen de afgevaardigden van andere vereeni- gingen brachten hunne heilgroeten over. OUDELANDE. Dat het in afgelegen plaatsen ook al niet geraden is rijwielen onbeheerd des avonds bij de woning neer te zetten bleek dezer dagen bij een inwoner alhier, die zijn fiets weer noo- dig had doch bemerkte, dat deze gesto len was- OUDELANDE. Op de weegbrug' bij 't station alhier zijn dit najaar ongeveer 3 millioen suikerpeeën gewogen. OUDELANDE. De rijksveldwachter, brigadier A. Helmstrijd alhier wordt ver plaatst naar Waterlandkerkje. RAAD VAN WISSENKERKE. WISSENKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester Geuze. Afwezig met kennis geving wethouder Van der Maas. Na het voorlezen van het rapport van de oefening met de brandspuit gaf de v o o r z. te kennen dat een naar zijn meening nog een reserve-machinist meer moet zijn zulks ter aanvulling wanneer een van de twee thans benoemde chauf feurs afwezig was. De heer De Boer gaf in overweging er een te zoeken on der de spuitgasten zelf die de brand spuit zoo noodig zou kunnen bedienen. Na ingewonnen advies stelden B. en W. voor om een beslissing omtrent de openbare lagere school te Geersdijk aan te houden. De heer Van Halst vroeg of hieromtrent de inspecteur is geraad pleegd. De v o o r z. zegde dat er 0ver- leg met den inspecteur is gepleegd die dit advies heeft uitgebracht. Met alg st. tot aanhouding besloten. B. en W. stelden voor aan werkloozen een brandstoffentoeslag te verleenen tot een bedrag van 1 per week vol gens de circulaire van den minister. Al dus besloten. Besloten werd tot aanvraag om vrij stelling van 't geven van lichamelijke oefening op de openbare scholen. Van Ged. Staten was er een circulaire betreffende een gemeenschappelijke re geling tot toelating' van kinderen op de Duitschl. '30 1000-5% 21%—21%. A Koloniale Bnk. 45%44%. A N.I. Hbk. 1000 83%—83. J Ned. H. M. 1000 125%—125%. A Alg. Kunstz. U. 25%—25%. A v. Berkels Pat. 46% C Calvé-Delft 56%57. A C. Suiker Mpij. 106%106%. A Ned. Ford A.M. 244—247%. A Philips Gem. B. afg. 231%230%-31. C Unilever 100%101%-100%. Anaconda Cop. 16%16%-%. Bethlehem St. 27%—28-%. Kenec Copper 16%16%-17. Un. States Leather 5%5%. U. States St. C. 27%—27%-%. A.N.I E M.—N.B. 161%—162% Kon. Petr. Mpij. 207%—208%-%. Contin. Oil Cy. 18%—18%-19. Philips Petr. Comp 22%22%. Shell Ltnion O.C. 99%-9%. C Tide Water Ass. Oil 8%9. A K.N. Stoomb. Mij. 11%—10%. A Ned. Scheepv. U. 45%45%-44%. A H.V. Amsterdam 228%—230-29, A Java Cult. Mij. 118%120. A N.I. Suiker U. 106105%. A Deli Batavia 172%179-77. C Deli Mij. 1000 186%—195-91. A Senembah 186%—190-92. A Amst. Rubb. C. 105%—106%-%. A Deli-B,at. Rubb. 63%64%. A Hessa Rubber 8485. A Serbadjadi S.R. 59%60%. Prolongatie 3%3%. U.L.O. scholen te Kortgene en Middel- aurg. De heer Van Halst informeerde naar hèt te betalen bedrag. De v o o r z. zegde dat dit van tevoren moeilijk is te >epalen daar het nogal kan schommelen. 3e heer Balkenende zegde hier wordt gevraagd om het volle bedrag en de gemeente heeft verder niets te zeg gen. De heer De L o o f f merkte op, dat men, wat de bijzondere scholen be treft, ook niets te zeggen heeft. Nadat nog enkele leden hun meening hadden gezeg'd, stelde de heer Balkenende voor de onderwijzers woning uit de exploita tiekosten te trekken, en 75 pet. te metalen Aldus besloten met de stem van den heer Van Halst tegen. Tot tijdelijk onderwijzeres in de nut tige handwerken aan de openbare lagere school te Geersdijk werd benoemd mej. Van Splunter te Kamperland- Een verzoek van J. Kallewaard om de wegen in de kommen der gemeente te aerijden met tractor, dorschmachine, stroopers en binder werd onder de ge bruikelijke voorwaarden ingewilligd. De heer H. Zweers, ambtenaar ter se cretarie, werd benoemd tot onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. Na eenige bespreking werd besloten voor een half jaar een proef te nemen om de kantooruren die nu zijn van 912 uur, 24 uur en 56 uur zoodanig te stellen dat de voormiddag blijft van 9-12 uur en des namiddags te wijzigen in 2 5 uur. De v o o r z. zegde, dat hij in verband met het afg'esprokene in de vorige ver gadering betreffende een onderzoek naar de mogelijkheid om het schor van den Spieringpolder in te dijken eerstens op het schor is geweest en daarna in den daag, Goes en Middelburg, met den uit slag dat het, gezien de hooge kosten geen werkobject voor werkverschaffing kan worden. De heer Kramer dankte den voorzitter voor de moeite. De heer Meulenberg besprak de steunregeling, hij kon niet goed vinden dat iemand die b-v, 4 dagen werkte in een week dan niet meer in aanmerking kwam voor steun. De v o o r z. gaf hier over inlichtingen. De heer De Smit aesprak de regeling, zooals die nu is in den landarbeidersbond. Ook daar be staat hetzelfde dat iemand die 4 dagen gewerkt heeft, twee dagen wel kan stem pelen maar er geen cent voor ontvangt. Het wordt voortdurend ingewikkelder met de steunregeling en het kastrekken. De heer De Smit informeerde naar de resultaten van werkloozen die te werkgesteld zijn bij landbouwers. De v o o r z. zegde hoewel de resultaten nog niet bekend zijn kan ik als mijn meening wel zeggen dat zulks weinig doel ge troffen heeft- De heer Bustraan merkte op, dat t soms wel eens voorkomt, dat er Zon dags op de haven gewerkt wordt. Hij vroeg hiervoor de aandacht van den voorzitter met verzoek om de strafver ordening zoodanig te wijzigen dat zulks tegengegaan kan worden, De heer De Boer vroeg regelend op te treden tegen het plaatsen van wonin gen die niet aan den openbaren weg grenzen en alzoo toegang moeten krij gen om op den openbaren weg te komen. De heer Kramer vroeg naar de mo gelijkheid om radio-storingen tegen te gaan. De v o o r z. zegde het naar voren gebrachte te zullen onderzoeken. KORTGENE. Het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht' gaf Zater dagavond in „De Korenbeurs alhier n uitvoering, onder leiding van den heer A. B. Holster. De voorzitter van het gezelschap, de heer P. C. Schippers bracht hulde aan het oudste lid van he* gezelschap, den heer C. Klompe. Deze vierde juist zijn 63sten jaardag en is thans 20 jaar lid van „E.M.M." Lief en leed heeft hij met de vereeniging ge dragen, De laatste 5 jaar is de heer Klompe werkzaam als penningmeester der vereeniging (applaus). Er werden daarna 7 muzieknummers ten beste gegeven, die zeer in den smaak van het publiek vielen. Na de pauze werd hét blijspel „De Distel" opgevoerd. Dit deel van het orogramma werd een groot succes. F*- is veel gelachen om de dikwijls heel rakp zetten. De uitvoering werd met een ba' besloten. De heer A. A. Schuit is benoemd tot penningmeester van de plaatselijke afdeeling van het Nat. Crisis Comité zulks in plaats van den heer J. K. C. Matthijs, die wegens vertrek voor deze unctie bedankt heeft. TERNEUZEN. Het wrak van het bij Terneuzen gezonken sleepschip Joseph -.ies is met behulp van een drijvende traan der gemeente Antwerpen uit het vaarwater overgebracht naar een der dokken van kanaal. WISSELKOERSEN. 21 Dec. 23 Dec, Londen 7.27% 7.27% Berlijn 59.36 59.32% Parijs 9.72% 9.72% Brussel 24.87 24.86 Zwitserland 47.87 47.90 Kopenhagen 32.50 32.50 N ew-Y ork 1.47% 1.47 De oorlog in Oost-Afrika. ObLmarki H.V.A, - Markt Robber Uit Rome wordt gemeld: In goed ingewijde kringen alhier ge looft men, dat Mussolini ten zeerste verbitterd is door de wijze, waarop de Britsche regeering de Parijsche vredes voorstellen in den steek heeft gelaten. Nieuwe troepentransporten naar Oost- Afrika zouden de bedoeling hebben, in verband met den huidigen diplomatie- ken toestand door een zeer krachtig offensief zoowel in Somaliland als aan het Noordelijk front nog voor het be gin van de regenperiode in Februari 'n zoo groot mogelijk gebied te bezetten, mede in de hoop, daardoor den Negus tot onderhandelingen te dwingen. Er is voor het overige vandaag geen nieuws van de fronten. Vermoedelijk hebben na Vrijdag geen ernstige gevech ten meer plaats gehad. Stijging van den Amerikaan- schen handel met Italië. Volgens het jongste maandoverzicht van het Amerikaansche departement van handel is de Amerikaansche han del zoowel met Italië als met de Ita- liaansche koloniën in Oost-Afrika, on danks de pogingen der regeering om den Amerikaanschen handel af te schrik ken van transacties met Italië, in de maand November aanzienlijk toegeno men. De totale waarde van den Ameri kaanschen uitvoer naar Italië bedroeg in November jl. 9.055.000 dollar tegen over 8,519.000 dollar in November '35. Ten aanzien van de verschillende posten bedroeg deze stijging: petroleum en pe- troleumproducten 1.252.000 dollar in Nov. 1935; 447.000 in Nov. 1934; geraf fineerd koper 1.054.000 dollar in Nov. 1935; (457.000); staal- en ijzerafval 323.0000 dollar in Nov. 1935 (250.00N: tractors en tractoronderdeelen 192,000 dollar in Nov. 1935 (79.000). Nu Anthony Eden tot Engelsch mi nister van buitenlandsche zaken is be noemd, verwacht men, dat getracht zal worden binnenkort de sancties tegen Italië aanzienlijk te verscherpen. Van groot belang in verband hiermee is de stap, die de Engelsche regeering bij de verschillende Staten aan de Middelland- sche zee heeft gedaan. Zooals reeds ge meld, informeerde zij, of deze landen bereid waren militairen steun te ver leenen, bij een eventueelen Italiaan- schen aanval op de Britsche vloot. Te Londen verluidt, dat van Turkije, Griekenland, Zuid-Slavië en Spanje voor loopig bevredigende antwoorden zijn ontvangen. Er is aanleiding om te den ken, dat de gedachtenwisseling zal wor den voortgezet, ter vermeerdering van de doeltreffendheid van de maatregelen, die aan deze en gene züde worden voor genomen om onmiddellijk het hoofd te bieden aan iedere agressie, waarvan de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee het slachtoffer zou kunnen worden Voorzorgsmaatregelen in Egypte Uit Cairo wordt gemeld, dat het Egyptische ministerie van oorlog op dracht heeft gegeven dat het reserve personeel van het leger 6 maanden lan ^er in dienst zal worden geho'klen- In Egypte bestaat algemeene dienstplicht doch steeds wordt slechts een deel der weerbare mannen onder de wapenen geroepen. Suiker Koninkl. - Amerika Tabak Unilever (Wettig gedeponeerd.) NU OOK IN COCKTAIL. LIKEUR,VERMOUTH. SHERRY OF COGNAC. (Ingez. Med.) Zondagmiddag werd te Londen offi cieel medegedeeld, dat als opvolger van sir Samuel Hoare tot minister van bui tenlandsche zaken is benoemd de tegen woordige Volkenbondsminister Anthony Eden. De mededeeling wekte verrassing, daar men te Londen vrij algemeen had verwacht, dat de keuze op sir Austen Chamberlain zou vallen. Eden heeft de laatste maanden veel van zich doen spreken. Hij is een door tastend man, die meent, dat de Volken bond veel meer dan tot dusver den po» litieken toestand in de wereld, en in 't bijzonder in Europa, dient te beheer- schen. Versch ligt nog in het geheugen, hoe vooral door zijn toedoen de sanc ties tegen Italië zoo vlot van stapel konden loopen. Eden is nog jong, slechts 38 jaar, maar hij heeft door zijn talrijke diplomatieke reizen reeds veel ervaring opgedaan- Daar hij eveneens eenige malen van scherp inzicht in politieke vraagstukken heeft blijk gegeven, geniet hij vee! ge zag in de diploma Ueke wereld. Vrij algemeen ziet men in zijn be noeming een bewijs, dat Engeland met kracht de Volkenbondspolitiek tegen Italië zal voortzetten. Drama in een kazerne. Zaterdag middag is in de kazerne van Toul plotseling uit een venster een wild vtxor geopend op de officieren en manschap pen, die op de binnenplaats verzameld waren. Een kapitein en een soldaat werden zwaar gewond en stierven kort daarop in het hospitaal. De soldaten op de binnenplaats zochten terstond dek king. Nadat de eerste schrik voorbij was, stormde een luitenant en twee on derofficieren de kazerne binnen om den schutter te zoeken. Ter bescherming hielden zij matrassen voor zich uit- In een gang lag een soldaat, die door een schot door een gebarr- cadeerde deur gewond was. Uit een na burige kamer werd daarop een gat in den muur geslagen, waardoor men een soldaat zag, die met zijn geweer in den aanslag onder een bed lag. De luitenant en de onderofficieren schoten op hem en met zeven schoten in het lichaam werd hij op de plaats gedood. Het bleek een Marokkaan te zijn. Of hij in gees- tesverbijstering of uit wraak gehandeld heeft, is niet bekend. DE REGEERING „NAAST" EEN WAPENFABRIEK. Te groote winsten gemaakt het motief. De stadhouder van Thüringen, Sau- ckel, heeft in overleg met den minister van oorlog, Von Blomberg, besloten ae wapenfabriek te Suhl, welke eigendom is der Joodsche familie Simson, ter be schikking van den Füihrer te stellen. De familie Simson is uitgewezen „wegens het uitbetalen van te lage loo- nen aan de arbeiders en het niet aan brengen van de voorgeschreven hygië nische verbeteringen." Deze laconieke mededeeling, welke door het persagentschap Havas wordt verspreid, geeft slechts gedeeltelijk weer op welk een niets-ontziende wijze de Duitsche autoriteiten tegen de eige-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2