„lsdecourant!er al?" mmimmn stimkeü rechtszaken. LEGER EN VLOGT. AFLOOP AANBESTEDINGEN. KUNST EN WETENSCHAP. GEMENGD NIEUWS. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Noodlottige botsing in de lucht. Adverteerder, weet U wel wat dat ééne zinnetje voor U zeggen wil? Dat men soms met spanning naar het een of ander krantje uitkijkt, dat ongevraagd in Uw bus wordt ge stopt? Een ding, dat meestal niet meer aandacht krijgt dan noodig is voor het transport naar de prullemand. Het is één van die reclamemiddelen die goedkoop schijnen, maar die het in werkelijkheid niet zijn. Maar U hebt voor Uw zaak doeltreffende reclame noodig wat nut U oogenschijnlijk succes? Bedenkt dit, winkelier en middenstander, die tegen Kerstmis Uw rechtmatig aandeel in den verhoog den omzet wilt veroveren. Zegt wat U tot Uw koopers te zeggen hebt, in een goede courant. Een courant die men niet zoo maar gratis in de bus vindt, doch waarnaar men werkelijk uitkijkt. Waar men zich op abonneert en waarvoor men het geld ook over heeft, omdat zoo'n courant op elk ge bied werkelijk nieuws geeft, dat zoowel op de redac tie- als op de advertentiepagina's gevonden wordt. Een blad ook, dat niet alleen maar in de stad zelf, doch ook in tal van aanliggende plaatsen veel gele zen wordt, en de menschen die daar wonen naar de stad en naar Uw winkel trekt. Een courant die vertrouwen geniet, die elke huis kamer binnenkomt en van hand tot hand gaat. Dat is courantenreclame, en diè is nooit te ver vangen. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. Hulst fietste. Deze geraakte onder de autobus. De ziekenauto van het zieken huis te Ter Neuzen werd gerequireerd om den man, die vrij ernstig gewond "was, naar het R.K. ziekenhuis te Hulst over te brengen. OOSTBURG. Naar wij vernemen heeft de heer Aalbregtse, gemeentese cretaris alhier, dezer dagen voce de Vlaamsche club te Brugge een voor dracht gehouden over het schrift in zijne oorspronkelijke vormen bij oude en onbeschaafde volken. Het gehoor bestond uit intellectueelen en studen ten, die de voordracht, welke door vele afbeeldingen werd toegelicht, met aan dacht hebben gevolgd. Na afloop wer den verschillende vragen gesteld in verband met het schrift van den tegen- woordigen tijd, die door den spr. wer den beantwoord. Spr. werd uitgenoo- digd den volgenden winter een voor dracht voor dezelfde club te komen houden over de Nederlandsche schrijf meesters- SLUIS, Door het muziekgezelschap „Apollo" alhier werd D:nsda<f in de mu ziekzaal bij den heer B. Cammaert een welgeslaagde uitvoering gegeven onder leiding van den heer J. van den Bussehe. De voorzitter, de heer G. Metz dankte alle aanwezigen voor hun ookomst en herdacht in korte bewoordingen zijn overleden vader, eerder voorzitter van „Apollo". Hij zal zooveel het in zijn vermogen ligt, de taak van zijn vader even goed vervullen, als deze het gedaan heeft. Het programma bevatte naast talrijke muzieknummers o.a. „de Graaf van ^Luxemburg", een fantaisie van F. Lehar, ook een tweetal kluchten in 1 bedrijf n 1. „Moopie als Kindermeid" en Jo Kris, de Vondeling. Een woord van hulde dient te worden gebracht aan den le'der van de tooneel- afdeeling den heer P- de Smidt, die al zijn krachten in 't werk stelde om dit ge deelte van het programma te doen sla gen. Een gezellig bal besloot dezen avond. De zaal was goed bezet. Vereeniging voor Instrumenta le Muziek te Middelburg. Eerste concert, gisteravond in de Concert- en Gehoorzaal. Soliste: Hans Gruys, altzan- geres, Amsterdam. (-§-) Als het bezoek bevredigend war geweest, zou men zonder reserve met dankbaarheid op dit concert terug kun nen zien. Het orkest heeft, vooral voor de pauze, lofwaardig gemusiceerd en de soliste was, in 't bijzonder na de pauze, voortreffelijk. Hans Gruys maakt de laatste jaren veel naam; in 't buitenland en in Neder land zelf. Voor de tweede maal liet ze zich thans in onze stad hooren (begin dezes jaars was er het debuut in iritif men kring ten huize van mevr. Bonthuis- Dhont). Min of meer stormenderhand heeft ze de harten van muziekminnend Middelburg veroverd. Niet voordat twee toegiften waren gegeven, liet men haar gisteravond gaan. Voor ons part had ze er nog een paar aan toe mog'en voegen. De vier Fransche liederen na de pauze werden zeldzaam mooi gezongen. Hans Gruys houdt van de „modernen" (dit woord dan zeer ruim genomen) en maakt propaganda voor hen, waar dit nog noodig mocht zijn. Wij hebben de indruk gekregen, dat ze een pleitbezorg ster uit duizenden is; Duparc („Le ma- noir de Rosemonde" en „Au pavs oü se fait la guerre") zou zich geen beter kun nen wenschen. De ziel van deze prach tige muziek leeft in elke noot, die ze zingt. En verder valt er eigenlijk niets van zeggen. Dit soort van dingen zijn openbaringen, waarvan een analyse geen beteekenis kan hebben: het spreekt van zelf, dat ze gedragen worden door een superieure zangtechniek en een stem, die van nature de welluidendheid bij uit stek in pacht heeft; dat de artistieke wil en de macht tot beheersching aan wezig zijn, om de aandoeningen in al hare subtiele en forsche schakeeringen tot uitdrukking te brengen- Voor de pauze zong Hans Gruys twee stukken van Handel en een van Von Gluck. Wij hebben ergens gelezen, dat ze met deze en andere corypheeën van een verleden tijd, minder goed overweg zou kunnen. Wij weten nu wel anders. Het „Arioso" van Handel werd door en door nobel voorgedragen. Jammer al leen, dat de orchestrale begeleiding het hier even met de zuiverheid te kwaad kreeg. Voor 't overige voldeed zij aan goede eischen: De zangeres betuigde den concertmeester, den heer A. Loman, die haar in het „Arioso" secondeerde, hare waardeering. De liederen na de pauze, de Fransche, heeft mevr. Nonhebel-Faro op den vleu gel begeleid Hans Gruys liet haar ruim schoots in de hulde deelen- Zonder twij fel van harte. Het accompagnement i dwong groot respect af. Mevr. Nonhebei speelde gevoelig en met een bewonde- renswaardig begrip voor den geest, die de zangeres bezielde. Het orkest bracht een suite van Pur- cell, de „Kleine Nachtmusik" van Mo zart, twee walsen van Dvorak en eenT serenade van Tschaikowsky ten gehoore; en het begeleidde Hans Gryus voor de pauze (Handel en Von Gluck). Het heeft met een en ander veel eer in gelegd, on der de, a's steeds bezielende, leiding van den heer Caro. Persoonlijk beviel ons de verklanking van de suite en de „Kleine Nachtmusik" het best. Vooral in het eerste deel (allegro) van Mozart's stuk viel heel veel te waardeeren. De serenade van Tsha'kowsky is wat lang ademig, maar ze vormt voor een ver eeniging' als de instrumentale toch een dankbaar object voor uitvoering. Men d:ent nogal wat te presteeren, om het met een werk als dit aan te durven. Maar omgekeerd bewijst men er zijn kunnen mee. Dit kunnen mag op meer belangstel ling aanspraak maken dan gisteravond werd getoond. Er waren weliswaar meer bezette dan leege stoelen, doch de laatsten hadden goeddeels of geheel be- hooren te ontbreken. Muziek verricht een belangrijke cultureele functie. Dat geldt tegenwoordig meer dan ooit. Het zou daarom ten zeerste te betreuren zijn, indien het muzikale leven in onze stad gestadig afbrokkelde. rnmmHMmmammmm o>uf|TWTnrtim>i nu PWITOWI«6 i iffririifwiiiui iiiii IN GééN GEVAL IN DE GRACHTEN! Op 1 Januari a.s. zal te Middelburg een strengere controle op de honden belasting worden ingevoerd, door het verplicht doen dragen van een penning. Dit zal tot gevolg hebben d,at menschen, die de hondenbelasting niet kunnen betalen, hun hond weg zullen doen. Maar hoe? Ons kwam het gezegde reeds ter oore> „De grachten zijn breed genoeg", waar mee bedoeld werd: „we zullen ze wel verdrinken." Wij antwoorden hierop: „voor dit doel zijn de grachten niet breed rtenoeg en ze zijn er niet voor bestemd." Zij, die absoluut armlastig zijn, en zich om bovengemelde reden van hun hond willen ontdoen, worden verzocht eerst voorlichting te vragen bij het secreta riaat van Dierenbescherming, Middel burg, Bierkade 206. Het bestuur van Dierenbescherming afd. Zeeland. In hooger beroep. C. B„ 62 jaar, koopman te V 1 i s- s i n g e n, is in beroep gekomen te gen een vonnis van den kantonrechter te Middelburg, waarbij hij wegens over treding van het Tramwegreglement is veroordeeld tot f 10 of 10 dh. M. C., 40 jaar, logementhouder te Middelburg, tegen een vonnis van den kantoonrechter, waarbij hij we gens in dronkenschap de orde versto ren is veroordeeld tot 3 dh. De ambtenaar van het O.M, bij het kantongerecht te Middelburg in de z,aak van J. M. M„ beurtschipper te Stel lendam, die ontslagen werd van alle rechtsvervolging terzake van te laste gelegde overtreding van de bepalingen betreffende de evenredige vrachtverdee- ling. Verdachte en den Ambtenaar van het O.M. in de zaak tegen J. O., zonder be roep te Middelburg, door den kantonrechter veroordeeld tot f 15 ol 10 dh. met verbeurdverklaring van het geweer. De dienstplichtigen der lichting 1930 van de 2de schoolcompagnie van het regiment kustartillerie komen te Vlissingen in 1936 als volgt voor herhalingsoefeningen onder de wapenen: de onderofficieren-administrateur van 24 Februari t/m 18 Maart, de overige on derofficieren van 20 Februari t/m 14 Maart, de korporaals en soldaten van 27 Februari t/m 14 Maart. Namens het Bestuur der Z. L. M. te Goes werd Woensdag 18 dezer in café „Centraal" aldaar aanbesteed: het ,afbreken van een pakhuis aan de Kor te Vorsfstraat te Goes en het aldaar bouwen van een nieuw kantoor met bij- behoorende werken, alsmede eenige kleine veranderingen aan het bestaande kantoorgebouw. Architecten F. G. C. Rothuizen en ir. A. Rothuizen te Goes- Middelburg. Inschrijvers: Fa. W. de Weert en Zn. Goes f 12296; M. F. Goedemondt, Goes f. 12519; J, de Jonge, Biezelinge f 12788; J. Priem, Ovezande f 12830; H. v. Sab- ben, Goes f 13163; P. Voet en de W,aal, Kloosterzande f 13200; Gebr. Janse, Nisse f 13275; J. Bley, Kruiningen f 13280; A. de Bruijne en v. Riet, Goes f 13361; Frenks en Barenfsen, G"es f 13390; A. J. Smits, Kattendijke f 13400, H. v. Koeveringe, Schore f 134900, B. Engelse. Heinkenszand f 13800; J. Wis se, Axel f 13858; Bayens, Kapelle f 14700. Gegund aan de fa. W. J. van de Weert en Zonen te Goes voor f 12296. Lesvliegtuig raakt een militaire Fokker bij Schiphol Het eer ste toestel in brand gevlogen; de bestuurder omgekomen. Tegen half vier gistermiddag heeft bij het Amsterdamsche vliegveld Schip hol een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij een leerling-vlieger, de 20-jari- ge J. F. Metz uit Haarlem om het leven is gekomen. Hij kwam met zijn lesvlieg tuig, een Koolhoven FK 43, in botsing met een militaire Fokker, bestuurd door den 23-jarigen sergeant-vlieger G. A. Hinrichs. De laatste wist het veege lijt te redden. Beide toestellen waren al eenigen tijd in de lucht. De heer Hinrichs had uit Rotterdam |een militair Fokker-vlieg tuig, de Cl 526, gehaaTd, d,at daar was achtergebleven. Hij was reeds op het militaire gedeelte van het vliegveld (iogez. Meü.j Schiphol geland, doch had toen nog maar drie kwartier gevlogen. Um zi/a uur vol te maken, besloot hij nog eens op te 6tijgen en in de buurt van de vlieg- haven wat rond te vliegen. Een ander militair vliegtuig was ook in de lucht, evenals het lesvliegtuig van de KLM; een Koolhoven FK 43, gemerkt PH AKI, dat den naam van het Juffertje droeg en voor de opleiding der aanstaan de piloten gebruikt wordt. Het militaire toestel is aan de achter zijde door het lesvliegtuig geraakt. Van dit laatste brak een vleugel ,af en ook de Fokker werd ernstig beschadigd, 't Gebeurde op een hoogte van ongeveer 150 meter, vlak boven het restaurant van Schiphol aan de Ringvaart van de Haarlemmermeer. De Koolhoven gleed zijdelings af en tolde langs een kurke- trekker-weg n,aar beneden. Met een slag kwam het op den grond terecht, over de vaart in een weiland. Onmid dellijk daarop vloog het in brand. Personeel van Schiphol begaf zich dadelijk naar den brand, gewapend met schuimblusch-,apparaten. Doordat even wel het brandende toestel aan den over kant van de vaart lag, kon men onmo gelijk tijdig ter plaatse zijn om hulp te bieden. De ontplofte benzine veroor zaakte bovendien in een minimum van tijd zulk een vlammenzee, dat het erg ste reeds gebeurd was, voordat ooit van redding sprake had kunnen zijn. Met een roeibootje moesten de blusschers worden overgezet en inmiddels zagen zij voor hun oogen de wrakhoop als 'n fakkel branden. Met de schuimblusch-apparaten werd het vuur tenslotte snel uifgemaakt, waar na de smeulende resten met eenitfe em mers water van de omwonenden verder werden gebluscht. Eenigen tijd later verscheen ook de inmiddels schuwde Amsterdamsche brandweer, die echter geen dienst meer behoefde te doen. Het wrak met daarbinnen het lijk van den zoo rampzalig om het leven gekomen leerling-vlieger is in denzelf den toestand blijven liggen, totdat het parket uit Haarlem was verschenen om het eerste onderzoek in te stellen. Nadat dit onderzoek bad plaats ge had is in den loop van den namiddag toen het reeds geheel donker was ge worden, het geraamte van het toestet los gezaagd en kon het stoffelijk over schot van den jongen Metz worden be vrijd. Het was geheel verkoold. De sergeant-vlieger Hinrichs is beter terecht gekomen. Toen hij merkte, dat er iets met zijn toestel gebeurd w,as en hij snel onder zich de aarde zag nade ren, wist hij zijn machine nog in zoo verre in bedwang te houden, dat hij er in slaagde in het betrekkelijk veilige water terecht te 'komen. Met een bewonderenswaardige te genwoordigheid van geest, die den mi litair eigen behoort te zijn, had hij be rekend, dat het water de eenige redding voor hem w,as. De botsing gebeurde on geveer boven de brug, die nabij Schip hol over de Ringvaart in den grooten verkeersweg van Haarlem n,aar het Gooi bebouwd wordt. Eenige tientallen me ters ten Zuiden daarvan plofte de Cl op het wa'er neer. Het toestel dook onder, doch kwam even later weer bo ven drijven. De piloot kwam er uit en zwom naar den oever. Hij bad geen let sel bekomen. Militairen van Schiphol hebben het vliegtuig naar den kant van het water gesleept, waarna het op het droge is gebracht. Het is naar de mili taire vliegloodsen in de nabijheid ge bracht, waar het zal worden gerepa reerd. In een kort onderhoud, na de ramp, verklaarde de heer Hinrichs, dat hij van de botsing eigenlijk niets gemerkt heeft. Hij hoorde een slag en merkte, ^at zijn toestel niet meer naar den wil van den bestuurder luisterde. Op alle manieren probeerde hij zijn machine, die vrijwel met den neus naar beneden neerdaalde, wederom in den goeden stand te krijgen, doch hij merkte, dat hij maar weinig succes had. Toen zag hij het water en hij besloot te trachten tenminste daarin neer te komen. Met veel moeite kon hij iets aan de richting van zijn val veranderen en zelfs vlak bij het watervlak wist hij den neus van het toestel omhoog te krijgen. De val op het water was daardoor eenigszins schuin en toen de machine even was ondergedoken, kwam zij van zelf weer boven. Inmiddels had hij de riemen, waarmee hij was vastgebonden, losgemaakt, zood,at hij toen. zijn zitplaats kon verlaten. Hij had momenten van geweldige spanning doorleefd, doch prees zich gelukkig, er zoo goed te zijn afgekomen. Hoe de botsing veroorzaakt was, kon hij ook met geen mogelijkheid vertellen, omdat hij er niets van gezien had en alleen den schok bemerkt had Trouwens niemand heeft de botsino waargenomen, zoodat men omtrent de eigenlijke oorzaak van het ongeval in den blinde tast. Zonder twijfel echter draagt de omgekomen vlieger schuld. WAARSCHUWING. De commis saris van politie te Hilversum waar schuwt tegen de praktijken van een persoon, die zich noemt mr. Bakker, wonende aan de Koningsstraat te Den Helder; hij geeft zich uit voor Indisch ambtenaar met verlof hier te lande, en werkzaam aan het bureau voor econo mische zaken te Bandoeng. „Mr. Bak ker" geeft voor „kamers te zoeken" en tijdens de te houden bespreking zegt hij, dat zijn geld in den trein is gerold en thans niet in de gelegenheid te zijn een voorschot op de gehuurde kamers te kunnen geven, op welke wijze hij de(n) pensionhoud(ster) beweegt hem geld te leenen om zijn reis naar Den Helder te bekostigen. Op deze wijze pleegde hij in verschillende plaatsen hier te lande op lichting, weshalve zijn opsporing, aan houding en voorgeleiding wordt ver zocht. DE LIEVE JEUGD. Profiteerend van de eerste sneeuw in dit jaargetijde, heeft de straatjeugd van Rotterdam Zondag haar w.nterpret botgevierd door ongeveer 2000 straatlampen stuk te gooien. Verscheidene straten stonden den geheelen avond in het donker. Dit ergerlijke vandalisme kost de gemeente f 3500. Middagvergadering. Des middags waren 16 leden aanwe zig, afwezig was mevrouw Weijl. De heer VAN DER FELTZ zeide, dat er geen schooner ambt is dan van bur gemeester. Men leeft nu in een tijd van crisis, en dat blijkt o.a. uit de posten voor werkloosheid en den steun van het rijk, wat mede brengt veel afhankelijk heid. Dat is te begrijpen, men kan niet maar een rekening presenteeren, die het rijk zonder meer heeft te bepalen. Men moet niet zeggen als er beperking noo dig is, dan moet de regcering het maar doen, wij doen er niet aan mede. Er is ook een andere opvatting neer gelegd, in de woorden van den voorzit ter in September j.l. inzake zelfverloo chening in het belang van het algemeen. Deze woorden zijn spr. uit het hart ge grepen en men moest zich meer aan die woorden houden. Men moet bereid zijn de taak der regeering te vergemakke lijken, ook al boet men er zijn popula riteit bii in. Men moet zooveel mogelijk zich bij de zaak zelf houden en omgaan met alle leden, ook van andere richting, omdat men er veel uit kan leeren. Wellicht is er hier en daar nog iets te bezuinigen, bijv. op het sportterrein in de toekomst of samenvoeging van enkele takken van diensten. Spr. is geschrokken van de som van 350.000 voor valide werkloozen. Men moet trachten zooveel mogelijk productieven arbeid te zoeken, Spr. gaf toe, dat men dit makkelijker zeggen kan dan uitvoeren. Spr. meende, dat de verkiezingen hier geen onderwerp van discussie moeten zijn, iedere partij heeft gewonnen, in kwantiteit of kwaliteit. Wat de wethou ders betreft, zou een rechtsche wethou der goed zijn voor meer contact. Dit als er een wethouder kan worden aangewe zen. Rechts laat gaarne een andere over tuiging en meende spr. van het onder werp te kunnen afstappen. Spr. meende, dat de uitdrukking dat B. en W. iets in overweging zullen ne men, niet duidelijk is en vroeg wat be doeld is. Spr. meende van de wijze van zorg voor de jeugdige werkloozen dat men te zwak doet. In Duitschland" doet men het anders, daar moet het zoo als het ge ordonneerd wordt. De heer ONDERDIJK: Dan moet je er den wethouder eens naar toezenden. De heer JERONIMUS: Dan komt hij niet meer terug. De heer ONDERDIJK: Maar zonder naamkaartje. De heer VAN DER FELTZ wilde drang uitoefenen op de jeugdige werk loozen om cursussen bij te wonen, en inwonende dochters van werkloozen om zich als dienstbode aan te melden. Hierna verliet de heer VAN DER FELTZ de vergadering weer. De heer DEN HOLLANDER zeide dat men toch niet de vermakelijkheids belasting moet stellen tegenover het te kort op het sportterrein. Maar hen heeft ook nog de op handen zijnde salarisher ziening en samenvoeging van gemeente diensten. Er is wel wat te wenschen, maar niets te eischen. Wel kan men spreken over de ver houding van de gemeente tegenover hoog.ere bestuurscolleges. Men wil van hoogerhand juist de auto nomie der gemeenten voor de toekomst hoog houden en daarom moet men nu bukken onder het juk. Spr. meende ook, dat er in den Raad zoo weinig mogelijk moet worden ge sproken over politiek. Maar de heer Paul gaf er aanleiding toe. Inzake de propaganda wees spr. op die der S.D.A.P., waarop een wegwijzer stond met „Naar betere tijden". Dit wees naar rechts. Spr. meende, dat hij het dan toch nog aan het goede einde heeft. Wat de lectuur betreft, de scherpte daarin is dikwijls door de tegenpartij uitgelokt. Hoe men ook verder staat tegenover het „Plan van den Arbeid", toch moet men erkennen, dat de bestuurscolleges reeds veel doen om de werkloosheid te bestrijden. Men moet kunnen aanwijzen, dat bijv. in Zweden betere resultaten worden be reikt dan hier te lande. Reeds veel wordt er hier gedaan. Als men cijfers noemt, moet men die kun nen beoordeelen tot in bijzonderheden. Spr. is overtuigd, dat elke overheid, elke regeering, alles wil doen om de werkloosheid te bestrijden, maar het moet financieel kunnen. Verlenging van den leerplichtigen leeftijd beteekent op den duur niets. Ieder der groepen in den Raad voelt voor zorg voor de werkloo zen, al blijven er usances; maar dat is V sparer Inzal spr. zj altijd schen sche •was 'n| rechts! wethoj Thar moet 1 eischt, 1 a angei Watl betreft houder I enkel I houder dat de l de me I De ll station I de eenl behoor tusschrl wenhol Inzal propag A.P. v naar di Als J bedriejfl Jat me ten? De 1 heer Pl heer P.^ meente onder I dersve pathie kerk rl Men I hen nt Men I elders. I tal invl heid. Er z werklo looshei I gaarne I niet, d I voor d het mil die zittl die eed herinnel loonen I wat li«l Spr. I de sta ken m jes, di werkeS sche rl Spr. meend hetzij misleicjl baar g vertroi voor h Het gemee

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6