hroüft BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 10 DECEMBER 1935. No. 299. MIDDELBURG. 3®E$. WALCHEREN. m^BEVELMB. 's-HEER ARENDSKERKE. M00RD-GEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. GRAANIMPORTEURS VORMEN EEN CRISIS FONDS. De minister van Landbouw en Vis- scherij heeft het' comité van graanhan delaren te Rotterdam bericht, dat de regeering haar goedkeuring heeft ge hecht aan het plan tot vorming van een fonds, waaruit toelagen kunnen worden verstrekt aan hen, die in den graanhandel geen bestaan meer kun nen vinden m verband met de tijdsom standigheden en de Landbouw-Crisis- maatregelen- Reeds geruimen tijd is men met deze plannen, die thans ver wezenlijkt zijn, doende geweest. De importeurs zullen thans J 0.50 per 2000 kg ingevoerd voedergraan hebben te betalen ter vorming van het fonds, waaruit aan diegenen steun zal worden verleend, die zich genoodzaakt zien uit de groepen van importeurs, tusschenpersonen en agenten van bui- tenlandsche huizen te verdwijnen. (Tel.) DE N.S.B. DOET HAAR INTREDE IN DE EERSTE KAMER. De vertegenwoordigers van de N.S.B. in de Eerste Kamer, mr. A. J. van Ves- sem en V. M. J. H. graaf de Marchant et d'Ansembourg hebben gisterenavond hun intrede in den senaat gedaan, een gebeurtenis, waarvoor groote belangstel ling bestond. Buiten het Kamergebouw bevond zich reeds zeer vroeg een lange file belang stellenden. Dat dit hoofdzakelijk aan hangers van de N.S.B. waren, trad aan het licht bij de aankomst van de heeren Van Vessem en d'Ansembourg op het Binnenhof. Zij werden met gejuich be groet en hun uitroep: ,,houzee! Leve de N.S.B.!" werd geestdriftig beantwoord. Bij den aanvang der zitting stond het publiek op de tribune eenige rijen dik. Er bevonden zich een aantal recher cheurs en politie-agenten in burger tus- schen het publiek, blijkbaar om te kun nen ingrijpen indien het bij de beëedi- ging der beide N.S.B.-ers tot demonstra ties zou komen. Alles verliep echter vol maakt rustig. Nadat de bij den aanvang van iedere vergadering gebruikelijke formaliteiten achter den rug waren, verzocht de voor zitter den griffier de heeren Van Ves sem en d'Ansembourg in de zaal te ge leiden. Onder doodsche stilte traden bei den binnen en begaven zich tot voor den voorzittersstoel, waarna zij, terwijl alle Kamerleden en de minister zich van hun zetel verhieven, in handen voor den voorzitter den eed aflegden. De griffier wees hun vervolgens hun plaatsen aan. De beide heeren gingen zitten, en de in trede van de N.S.B. in de volksvertegen woordiging was een feit. De voorbuurlieden van de beide N.S. B.-ers zijn mevr. Pothuis-Smit en de heer Vorrink (s.d.), hun achterburen zijn de heeren Mendels (s.d.) en Janssen (r.k.) DE VOLONTAIRS TER GEMEENTE SECRETARIE. Misstanden. Het hoofdbestuur van den Ned, Bond van ge meente-ambtenaren schenkt aan dit vraagstuk aandacht. Steeds meer gaat men in ambtenaars kringen aandacht schenken aan het vraagstuk van de volontairs ter secre tarie- Zoo is deze kwestie ook ter sprake gekomen in de laatste, te Amsterdam gehouden hoofdbestuursvergadering van den \ed. Bond van gemeente-ambtena ren. In het weekblad van dien bond wordt dienaangaande medegedeeld, dat dit vraagstuk de volle aandacht heeft van het bondsbestuur. Over deze, voor de ambtenaren zoo gewichtige aangele genheid is met den minister van binnen- landsche zaken een correspondentie ge voerd. Deze correspondentie heeft niet tot een direct resultaat geleid, maar toch 't vermoeden gewettigd, dat, als de tijds omstandigheden eenigszins gunstiger zijn geworden, aan de rechtspositie van de volontairs aandacht zal worden geschon ken. De heer an Ballegoijen de Jong (ge meente-secretaris van Goes) acht het absoluut noodzakelijk, dat het bestuur ter zake diligent blijft. Het volontairs- vraagstuk is tot op zekere hoogte een kanker, die hoe langer hoe meer gaat doorvreten. Er zijn verschillende voor beelden aan te halen, waaruit blijkt, dat de volontairs enkele ambtenaren ver vangen, terwijl hun geen toelage wordt verstrekt of eenige zekerheid wordt ge geven, dat zij op den duur als ambtenaar zullen worden aangesteld. Zoo had men tot voor eenigen tijd te IJerseke (met meer dan 4000 inwoners) drie ambtena ren, terwijl in die gemeente thans werk zaam zijn twee ambtenaars (waarvan een gemeente-ontvanger is) en een ti/dehjk ambtenaar voor de werkloos heidsverzekering en de arbeidsbemidde- j benevens vijf volontairs- Men gaat er „.aar thans prat op, dat door de aan- s mg van volontairs enkele ambtena ren zijn uitgespaard en zoodoende de personeelsuitgaven tot een minimum Z'u:Ti^erf r(^' z9n er no£ ver" sc .1 ende andere gemeenten in Zeeland ie denzelfden weg wenschen in te •slaan De heer Ubink (directeur-secretaris van den bond) wees op een zijde van dit vraagstuk, die in bepaalde gevallen het werken wel eens moeilijk maakt, nml. dat de menschen zichzelf aanbieden om gratis of zelfs tegen vergoeding hun nerzijds te werken, ACTIEVE LUCHTBESCHERMING. Materiaal en personeel ook in vredestijd in Zeeland on misbaar. Men schrijft ons Wanneer wij telkens weer in de kranten lezen van belangrijke deelen van het Engelsche territoriale leger, welke worden omgezet in luchtweer- afdeelingen, dan rijst onwillekeurig de gedachte, dat het wel vreemd is in Ne derland nimmer van overeenkomstige maatregelen te hooren spreken. Weliswaar is ook in ons land overal de belangstelling voor de passieve of burger-luchtbescherming stijgende en op bijeenkomsten, die ten doel hebben de bevolking daaromtrent in te lich ten, Wórdt steeds gezegd, dat de a c- t i e v e luchtbescherming tot de taak der militairen behoort, maar v/elke die militairen zijn en hoe zij hun taak moe ten vervullen zijn dingen, waarover maar liever niet gesproken wordt, om dat het antwoord, dat op dergelijke vragen gegeven zou moeten worden een ontstellend licht zou werpen op den achterstand, die bij ons op dat gebied bestaat. Gelukkig heeft thans de regeering haar voornemen te kennen gegeven om over te willen gaan tot de instelling van een weerfonds en blijkt uit de daarbij verstrekte gegevens, dat in de allereer ste plaats uit dat fonds zullen worden aangeschaft de middelen, welke voor de actieve luchtbescherming onmisbaar zijn, n.l, luchtdoel geschut en lucht- vaartmaterieel, met alles wat daarbij nog verder noodig is. Zonder de min of meer fantastische theoriën te aanvaarden, welke van sommige zijden verkondigd worden over den rol, die het luchtwapen in een toe- komstigen oorlog zal spelen is het toch wel zeker, dat deze rol van meer en meer beteekenis zal worden en dat men in een dicht bevolkt land als het onze geheel aan de genade van de tegenpar tij is overgeleverd, wanneer men zich uitsluitend tot passieve verdediging zou beperken. Om dit met een eenvou dig voorbeeld duidelijk te maken is het voldoende er op te wijzen, dat vij andelijke vliegers, die geen beschie ting met luchtdoelgeschut en geen aan vallen van jachtvliegers te duchten hebben, rustig en zonder het minste ge vaar boven hun doel kunnen cirkelen, daarbij zoo laag kunnen komen als zij zelf verkiezen en ongestoord de uit werking van hun bommen blijven waar nemen om met hun bombardement door te gaan, indien zij de uitwerking niet voldoende achten. Daar men algemeen aanneemt, dat de vijandelijkheden zullen uitbreken zonder voorafgaande oorlogsverklaring en dat juist de eerste vijandelijkheden zullen bestaan in luchtaanvallen, -heeft men in 't buitenland hieruit de conse quentie getrokken om maatregelen te nemen, waardoor men in vollen vredes tijd onmiddellijk gereed is tegenover dergelijke aanvallen. Bij ons is dat tot dusver geenszins het geval. Het is duidelijk, dat wanneer wij al ons luchtvaartmateriaal te Soesterberg geconcentreerd hebben, dit als eerste aanvalsdoel van een vijandelijken lucht aanval zal gelden, met de kans, dat bin nen enkele uren Soesterberg in een woestenij is herschapen. Decentralisatie van het materiaal over zoo veel mogelijk verschillende bases is dus in verband met de beperkte oppervlakte van ons land een allereer ste vereischte, waartoe echter eerst kan worden overgegaan wanneer wij over afweergeschut beschikken om de verschillende bases te beschermen. Hoe verder de bases van de grens verwijderd zijn, hoe beter. In geval van oorlog met Duitschland zullen derhalve onze vliegvelden in Zeeland een be langrijke rol kunnen spelenmits reeds in vollen vredestijd alles gereed is, óók het afweergeschut met daarbij behoorend geoefend en geschoold per soneel! W a terschappen. Bij K. B. zijn benoemd; a. tot dijk graaf van den Spieringpolder A. M. van Nieuwenhuijzen te Wissekerke; b. tot gezworene van den Melopolder A. D. Boënne te Graauw- en Langen- dam. Dr, A.. J. Verhage voorzitter der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur, Een oud-stadgenoot dr. A. J. Verhage is als opvolger van den heer Krelage, benoemd tot voorzitter der Alg. Ver- eeniging voor bloembollencultuur. Tram en wagen. Gisteren werd een voor een groente wagen gespannen paard schichtig en kwam daardoor de wagen bij de Lan- geviele binnenbrug in botsing met een tram. De ruit van het voorbalcon van de tram moest het ontgelden. Een on derzoek heeft uitgemaakt, dat van een strafbaar feit geen sprake is. Oplichting Begin December kreeg een inwoner dezer stad bezoek van iemand uit Rot terdam, die aanbood hem voor f 2.50 een door postpapier met een afbeelding van zijn woping er op te leveren, De rijksdaalder werd bij vooruitbetaling voldaan en de doos zou 5 December in het bezit zijn van den stadgenoot, maar er is nog niets ontvangen. De waarne mende commissaris van politie, die een onderzoek te Rotterdam instelt, zal het op prijs stellen te vernemen, of nog andere personen een rijksdaalder betaald hebben en niets ontvangen. Zedenmisdrijf. Op verzoek van de politie te Nijme gen is een alhier wonend persoon aan gehouden en op transport gesteld als verdacht van een zedenmisdrijf in ge noemde f laats. Rijdt rechts. Een wielrijder kreeg een „bon" om dat hij zonder noodzaak links van den weg reed. Wie zijn hond is dat Op het politiebureau bevindt zich een lichtbruine Hollandsche herdershon.l, waarvan de eigenaar onbekend is. Een reis door Italië. Woensdag heeft de heer H. A. En kelaar, voorzitter van het comité tot behoud van het garnizoen, alhier in de bovenzaal van het café „De Eendracht voor de afd. Middelburg van de onder- off. ver. „Ons Belang" een lezing ge houden over „een reis door Italië" toe gelicht met lichtbeelden. Na een inleidend woord door den voorzitter, waarbij deze allen welkom heette en wel in het bijzonder den spreker, de verschillende leden van de afd. Vlissirigen en van den Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, verkreeg de heer Enkelaar het woord. Spreker behandelde eerst een gedeelte van de reis door Zwitserland om ver volgens in Italië te komen, door middel van lantaarnplaatjes*- werden de toe hoorders in de prachtige steden Mi laan, Bologne, Florence, met hare be roemde kerken en paleizen, marmer industrie enz., gebracht om ten slotte in Rome aan te komen, waarvan o.a. de groote St. Pieterskerk met verschillen-- de bezonderheden werden besproken^ Na de pauze behandelde spreker de stad Napels, de overblijfselen van Pom- peji met den Vesuvius op den achter grond en maakte hij verder nog een boottocht naar het eiland Capri aan den Z. ingang van de Golf van Napels. Aan het eind van zijn lezing had spreker een gul applaus van zijn aan dachtige toehoorders in ontvangst te nemen. De minister van financiën maakt be kend dat ten behoeve van 's rijks schat kist is ontvangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te G o e s f 225. RAAD VAN OOSTKAPELLE. De burgemeester heeft ont slag gevraagd, OOSTKAPELLE. Woensdag verga derde de Raad, onder voorzitterschap van Jhr. W. Z. van Teijlingen, burge meester, voltallig. Na voorlezing van de notulen der vorige vergadering, o.a. inzake het voet balveld, waarvan vermeld stond dat dii z.h.s. was aangenomen, zeide de heer Zwemer dat hij hiertegen was. Het zal in dien geest veranderd worden. Van het polderbestuur van Walcheren was op een desbetreffend schrijven van B. en W. bericht ingekomen dat de duin wegbestrating met klinkers in een ver sneld tempo zal plaats hebben. Van Leendert Jobse was een verzoek ingekomen om voor schilderwerk voor de gemeente in aanmerking te mogen komen. B. en W. stelden voor adressant dit op zijn beurt te geven en dan voor het eerst in 1937. Aldus besloten. Op een adres van de Brouwerijweg- bewoners om verbetering van dien weg door de zijkanten te bestraten werd op voorstel van B. en W. gunstig beschikt. Ook werd besloten de toelage aan het hoofd van dienst van den vleeschkeu- ringsdienst a f 200.per jaar te geven. Aan den hulpkeurmeester van- den vleeschkeuringsdienst zal 50,ge geven worden omdat hij dit jaar geen verlof heeft genomen, wanneer hij dat wel gedaan had zou het de gemeente 80,gekost hebben. De heer Brand ging hiermee ac- coord, doch meende dat een ambtenaar tijdens zijn verlof op normale krachten moet komen. Een voorstel van de gemeente Mid delburg om een gemeenschappelijke regeling te treffen voor leerlingen uit deze gemeente, die een school voor U.L.O. te Middelburg bezoeken, werd na eenige bespreking op voorstel van B. en W. aangenomen. Dp te bellen ■"■c goeding zal per leerling 25 i 30 per jaar bedragen ingaande 1 Januari 1935. Op het adres van den keuringsdienst van waren te Goes inzakp voor ambtenaren ontspon zich eenige discussie. Uit het verslag bleek niet wat het tegenwoordige salaris der ambte naren was zoodoende meenden alle leden dat zij geen oordeel kunnen vellen of deze wedden op normaal peil stonden. Tegen verhooging bleken zij in dezen tijd, nu alles tot bezuiniging noopt, geen goedkeuring te kunnen ge ven. In dien geest zal het antwoord luiden. Bij de rondvraag besprak de heer V a rt Adrichem Boogaert het venten in deze gemeente. Hij zou gaarne de politie verordening wijzigen, zoodanig, dat aan het vrije venten een einde komt. Hij maakte hiervan een voorstel, dat na heel veel besprekingen met 5 tegen 2 stem men werd verworpen. Voor stemden de heer Zwemer en de voorsteller. Ook wenschte de heer Van Adri chem Boogaert in de politiever ordening opgenomen, dat het slachten van varkens op den openbaren weg is verboden. Hij zelf was er onlangs ge tuigen van dat zooiets plaats had waar zeer veel kinderen bij tegenwoordig waren wat zijn inziens in dezen tijd niet moest plaats hebben. Ook hierover werd door alle leden van gedachten gewisseld, met als slot, dat op voorstel van den voorzitter dit voorstel werd aangehou den tot een volgende vergadering. De v o o r z. zeide vervolgens, dat dit in 1935 wel de laatste vergadering zal zijn geweest. Spr. wenschte de leden mei hunne gezinnen een pleizierig kerstfeest en een goed uiteinde en een blijde in trede in 1936 toe dankte voor het ge zellig samenzijn in 1935 en hoopte dat de goede verstandhouding er ook in 1936 zal zijn, ofschoon dit maar kort zal duren, want, aldus spr., ik heb als bur gemeester tegen 1 Maart e.k. als zoo danig ontslag aangevraagd en zal ook als gemeentesecretaris tegen dien tijd mijn ontslag indienen. ARNEMUIDEN. De Herv. Meisjes- vereen. „Ken de Heere in al uw wegen hield haar 18e jaarvergadering in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Na de gebruikelijke opening der verga dering door de consulent ds. Dippel van Middelburg, werden de armen binnen gelaten om goederen, vervaardigd en aangeschaft door de vereen, in ont vangst te nemen. Uitgedeeld werden 114 stuks, welke dankbaar in ontvangst genomen werden. Verder werd de :avond doorgebracht met het voorlezen der di verse verslagen en het zingen van liede ren. ELLEWOUTSDIJK, Maandagavond hield de onderlinge varkensverzekering „De Waarborg" alhier haar jaarver gadering. Overgelegd werd de rekening en ver antwoording, waaruit bleek, dat de uitgaven f 199 bedroegen en de inkom sten f 157. Aldus minder ontvangen een bedrag van f 42. Het totale batige slot bedroeg f 698. Aan verlies van 5 doode en onteigende varkens werd uitgekeerd f 80. De kilogramprijs werd weder vast gesteld op de wekelijksche Rotterdam- sche markt. Het inleggeld voor nieuwe leden werd vastgesteld op f 3,50. De aftredende bestuursleden C. van der Schraaf ij A. Stouthamer werden we der herkozen. Tot bode werd benoemd A. Moerman en tot keurmeester F. Wölse. RILLAND-BATH. Gistermiddag hield de algemeene broodcommissie alhier, de jaarvergadering onder leiding van den heer C. van Gorsel. Uit het ver slag van den secretaris-penningmees ter bleek, dat het afgeloopen jaar was ontvangen een bedrag van f 198 en uit gegeven f 202. Er werd 1300 kg brood door de verschillende bakkers gebak ken, en verdeeld over 28 gezinnen ge durende het tijdvak van 1 Januari tot 30 Maart. Besloten werd wederom evenals vorige jaren met lijsten bij de ingezetenen rond te gaan. En met de bedeeling aan te vangen de eerste week in Januari a.s. Het is te hopen dat de Commissie, wederom als reeds zoovele jaren, den steun van de meergegoeden in ruime mate zal mogen ontvangen. Opdat deze mooie oude instelling wederom aan haar doel zal kunnen beantwoorden, en in menig arm gezin eenige verlichting kan worden gebracht. ELLEWOUTSDIJK. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling van het „Groene Kruis". Tegenwoordig 37 leden. Het ver- plegingsmateriaal is in goeden staat- De magazijnmeester-bode werd voor het volgende jaar op hetzelfde salaris benoemd. De begrooting voor 1936 werd vastgesteld op een g'elijk bedrag in ont vang en uitgaaf van f 144. De aftredende bestuursleden, de hee ren E. Bakker en L. van Boven werden herkozen. In de commissie voor wijkver pleging werd in de plaats van C. v. d. Velde, die zich niet meer herkiesbaar, stelde, gekozen, de heer J- de Jonge Mzn. De voorzitter, de heer N. Meu- lenberg Czn, bracht uitvoerig verslag uit van de buitengewone vergadering der Zeeuwsche Provinciale Groene Kruis- vereeniging. Op voorstel van den heer Smallegange, tot beschikbaarstelling van een snelverband voor alle leden der ver- eeniging', werd afwijzend beschikt. ELLEWOUTSDIJK. Dinsdagavond vergaderde de pl. afdeeling van de Ver- eeniging Ziekenhuisverpleging. Onder de he^dzoome£! ui Een snelwerkend en succesvol mid del bij aandoe' J ningen der adem- halingsorga nen, verkoudheden, ca tarrh, kinkhoest, bronchitis en griep. Onmiddellijk merkt U verlichting (Ingez. Med.) ABONNEMENTEN en ADVERTEN TIES voor dit blad worden aangenomen door den Agent C, VAN DER PLASSCHE, ingekomen stukken werd een schrijven behandeld van het hoofdbestuur der Ziekenhuisverpleging om eenige wijziging te brengen in de korting der onderaf- deelingen, welke op een spoedeischende ledenvergadering, te houden te Goes, be handeld zal worden. Uitvoerig' werd daarna het jaarverslag behandeld. Uit 't verslag van den penningmeester bleek, dat de inkomsten f 1001 en de uitgaven f 839. Batig slot van f 161. bedroegen. Uit 't jaarverslag bleek, dat de afdee ling dit jaar meer gekost heeft, dan het geen door de groote vereeniging hier voor is bepaald. De bode werd op hetzelfde salaris, hetgeen door hem tot nog toe genoten werd, voor het volgend jaar, herbe noemd. De aftredende bestuursleden, de heeren E. Bakker en L. van Boven Sr. werden herbenoemd, terwijl in de vaca ture W. Goetheer, die niet herkiesbaar was, werd gekozen de heer S. A- de Regt. KAPELLE, Daartoe vanwege de ver eeniging van oud-leerlingen van de Tuinbouwcursussen uitgenoodigd, trad voor een tot in alle hoeken gevulde zaal in het lokaal Obadja op ir. B. Bos nia, rijkstuinbouwconsulent, om te spre ken over onderstammen. De voorzitter, de heer W. Glas, leidde den spreker in. Uitvoerig besprak ir. Bosma de be staande typen, kweekwijze, groei en op brengst, de stevke en zwakkere typen. De voorzitter was dan ook aller tolk door ir. Bosma dank te zeggen voor de goede voorlichting. Spr. heeft veei van hetgeen deh eer KRUININGEN. Woensdagmiddag werd van den landbouwer Kole, van diens land, een zak uien ontvreemd. In verband hiermede is in den loop van den dag de werkman H. uit Hansweert door de maréchaussée aangehouden. SCHORE. De brugknecht J. Schouten wordt per 1 Januari 1936 overgeplaatst naar Veere. KORTGENE. Op de haven alhier is men begonnen met rails te leggen. Deze worden gelegd voor rekening van het centraal bureau uit het Landbouw-Comi- té G.A. te Rotterdam- Dit bureau heeft n.l. in- en tegen den havendijk een pak huis laten bouwen. KORTGENE. Aan den Molenweg is een verbetering ten goede aangebracht. Er is daar n.l. een goot aangelegd van de woning van den heer Dorst tot dicht bij de beg'raafplaats. Vroeger liep het water steeds van den hooger gelegen weg over de erven der bewoners. RILLAND-BATH. Dinsdagavond hield de kolenvereeniging „De Vrij heid" alhier, de jaarveirpadejring. Te genwoordig waren 30 leden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat het ledental thans 170 bedraagt, het is dit jaar vermeerdert met 16. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f 5634, de uitgaven f 5532. Er waren af geleverd 315.000 kg eierkolen en 36350 kg anthraciet en 9600 kg briket ten. De aftredende bestuursleden, de heeren I. Lindenberg en A, Goeree, werden herkozen, resp. als voorzitter en penningmeester. Het lossen der ko len werd aanbesteed voor f 0.80 per ton, het vervoer voor f 0.80. Tot leden der kascontrole commissie werden be noemd de h-h. Chr. Wisse en G. Pre- vo. Bij de rondvraag werd de mogelijk heid besproken de kolen aan te voeren per schip, doch hiervoor werd geen meerderheid gevonden. Verkeersongeval. Naar de Tern. Crt, verneemt is Woensdagvoormiddag de autobus van den heer Jos. Wauters te Hulst, op weg naar St. Nicolaas, nabij de Tragel te St. Jansteen door de gladheid van den weg geslipt en op het ter linkerzijde van den weg gelegen rijwielpad terecht gekomen, waar juist een metselaar uit

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5