BINNENLAND. ZEELAND. Geef Uzelf BIT Kerstgeschenk1. DERDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 18 DECEMBER 1935. No. 298. de handelsbesprekingen met amerika. bestendiging van de rijks steunregeling. gouverneur van slobbe is verzocht in functie te blijven. MIDDELBURG. vereeniging voor volkstuinen „kweeklust". GOES. provinciale duivententoonstelling. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. raad van wemeldinge. De Nederlandsche delegatie, die te Washington onderhandelingen heeft ge voerd over een'handelsverdrag met de Vereenigde Staten is met uitzondering van mr. A. Th. Lamping, den chef der delegatie, en den heer Kerkhoven, hier te lande teruggekeerd. Het einde van de onderhandelingen is in zicht en men hoopt, dat zij spoedig afgesloten kunnen worden. Minister Slingenberg heeft aan de ge meentebesturen, die de rijkssteunrege ling hebben ingevoerd, bericht gezon den, dat het niet zijn voornemen is thans verandering te brengen in de nor men van de geldende steunregeling en dat de regeling weer voor een half jaar, dus tot einde Juni '36, wordt verlengd Minister Colijn heeft Dinsdagmiddag in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begrooting van Koloniën meege deeld, dat hij den gouverneur van Cura cao instemming met zijn beleid heeft betuigd en hem heeft verzocht, zijn functie nog eenigen tijd te blijven ver vullen. (Tel.) Dinsdagavond vergaderde in De Een dracht te Middelburg de Vereeniging tot exploitatie van volkstuinen voor land en tuinbouw „Kweeklust", onder voorzit terschap van den heer J. F. V e r m e u- 1 e n, die in zijn openingswoord wees op den vooruitgang, die het Volkstuinwe zen, waarvan spr. doel en streven uit eenzette, in Middelburg blijft nemen. Na enkele mededeelingen, heeft de secretaris, de heer J. Verhage, het jaar verslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat het aantal leden steeg van 174 tot 193 en het aantal donateurs constant, n.l 6 bleef. Men nam het nieuwe terrein aan den Karelsgang in gebruik. Voor 19341935 werd 20 pet. reductie op den pachtprijs der gronden toegestaan. Het verslag werd met dank aan den secretaris goedgekeurd. De secretaris van de grondcommissie, de heer J. Boone, wees op de moeilijk heden bij het verdeelen van perceelen van 300 m2, zijnde de ook door den voor zitter en penningmeester genoemde grootte, die volgens den minister als maximum aan een volkstuiner mag wor den gegeven. Er moesten 18 nieuwe leden geholpen worden, terwijl slechts 7 hun grond op zegden. Op enkele uitzonderingen na staan de tuintjes goed, de oogst was over het algemeen zeer goed. De Volkstuinen blijven een sieraad voor de stad. De penningmeester, de heer J. La- brujère, bracht zijn rekeningen uit. Die van de grondexploitatie geeft aan dat 3.76.75 ha in pacht was voor 735 en verhuurd voor 1196, zoodat 460 winst is gemaakt. De rekening der vereeniging wees aan inkomsten 1409, uitgaaf f 1214, goed slot 195. Mede op advies van de kascommissie werden de rekeningen goedgekeurd en dank gebracht aan den heer Labrujère, die zich om drukke werkzaamheden na 5 jaar met langer kon beschikbaar stel len. De voorzitter drukte zijn oprechten spijt daarover uit. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren J. Boone en M. Vreeke en gekozen in plaats van den heer J. La brujère, de heer J. Antheunisse. die het secretariaat op zich zal nemen, daar de heer Verhage penningmeester zal worden. Bij de rondvraag werd het idee naar voren gebracht, grond te koopen, waar tegen de voorzitter waarschuwde, afge scheiden van het feit, dat de vereeniging er ook geen geld voor zou hebben. Eveneens om financieele redenen, bleef hij toetreding tot den landelijken Volkstuinbond ontraden. Enkele leden bespraken zaken van meer internen aard, waarna de heer Boone als bode dank bracht voor den aangenamen omgang, dien hij met den afgetreden penningmeester en met diens echtgenoote bij zijn bezoeken heeft mo gen hebben. De heer M. Kleinepier dankte als oud secretaris en mede namens de leden, ook den heer Labrujère voor zijn arbeid als penningmeester. De heer Labrujère dankte ook zijner zijds voor de aangename samenwerking en voor de gesproken woorden. Met de beste wenschen voor het vol gende jaar, sloot de voorzitter de door ruim 60 leden bijgewoonde vergadering. 330 inzendingen. De afdeeling D. van den Ned. Alg. Bond van Postduivenliefhebbers heeft .er gelegenheid van haar 10-jarig be- iuan een provinciale tentoonstelling .eorganiseerd in de bovenzaal van café „De Beurs" te Goes. Bij de opening dezer tentoonstelling was o.a. ook de burgemeester van Goes, mr. V,an Dusseldorp, tegenwoordig. De voorzitter, de heer De Boer heette de aanwezigen welkom, en verzocht daar na burgemeester Van Dusseldorp de .entoonstelling te willen openen. Deze zeide, gaarne aan deze uitnoodiging te zullen voldoen, en tot zijn genoegen ver nomen te hebben, dat de resultaten van deze tentoonstelling de verwachtin gen overtroffen. Spr. erkende voorts, niet met de duivensport op de hoogte te zijn, doch op dit gebied had hij weer iets geleerd. Met belangstelling had hij vernomen, hoeveel tijd en zorg de lief hebbers aan de veredeling van het dui- venras besteden. Ongetwijfeld, aldus spr., is het een sport, waarin men ge heel moet opgaan, en tevens een nuttige bezigheid. Spr. complimenteerde woorts den heer Van Uxem, den secretaris, die voor de organisatie dezer tentoonstel ling zooveel tijd besteedde. Spr. besloot met zijn beste wenschen te uiten voor het verdere verloop der tentoonstel ling en verklaarde haar voor geopend. We kunnen hier dadelijk aan toevoe gen, dat aanvang zoowel einde dezer tentoonstelling een sucecs waren. Er waren 330 inzendingen, wat een hoo- -tor aantal is, d,an nog bereikt werd. Voorts waren de duiven, over het ge heel genomen, van zeer goede kwali teit. Èr werd menig prijsje gewonnen, en er waren ook een zeer groot aantal prijzen beschikbaar: bekers, placquet- tes, medailles, kunst- en huishoudelijke voorwerpen. Voorts w,as er steeds veel belangstelling voor de tentoonstelling, zoodat deze wel in alle opzichten ge slaagd mag heeten. Hieronder volgen de uitslagen: Klasse Oude doffer: le, 5e, 10e en 17e prijs: K. Hecke, Vlissingen; 2e Traas, Lewedorp, 3e J. Kats,. Vlissingen; 4e en 14e J. Kuzee, Goes; 6e niet toege kend; 7e W. de Verijer, Vlissingen; 8e en 13e Schipper, Wemeldinge; 9e A. de Breed, Vlissingen; lie D. van Boven, Ierseke; 12e L. Pieterse, Kattendijke; 15e B. de Ridder .Vlissingen; 16e J. P. Sabbe, Goes; 18e en 19e W. J. v Uxem, Vlissingen. Klasse Oude Duivinnen: le prijs C. v. d. Meulen, Vlissingen; 2e en 9e L. van Sorge, Vlissingen; 3e L. Baert, Goes; 4e J. W. Hansen, Vlissingen; 5e W. Krij- nen, Waarde; 6e Blauwkamer, Waarde; 7e J. Timmerman, Lewedorp; 8e B. de Ridder, Vlissingen; 10e en 14e C. J. Ku zee, Goes; lie M. C. de Buck, Vlissin gen; 12e W. J. v. Uxem, Vlissingen; 13e J. de Ridder, Vlissingen. Klasse jonge Doffers: le prijs Bl,auw- kamer, Waarde; 2e K. Helder, Goes; 3e K. G. Louisse, Waarde; 4e P. Rijck, 's- Heerenhoek; 5e en 12e A. van Keulen, Vlissingen; 6e P. Schenkel, Vlissingen; 7e B. de Ridder, Vlissingen; 8e J, de Ridder, Vlissingen; 9e en 10e K. Hecke; lie M. C. de Buck, Vlissingen; 13e v. d. Heuvel, 14e L. P. Pieterse, Katten dijke; 15e Th, de Boer, Goes. Klasse jarige duiven: 1ste en 4e pr. P. Schenkel 2de pr. niet geclass.; 3e J. Kats, Vliss.; 5de pr. Rijck, 's Heeren- hoek; 6de en 10 de pr. J. Timmerman, Lewedorp; 7de pr. Wissekerke, Vliss. 8ste pr. J. de Ridder, 9de pr. L. Frankin; 11de pr. B. de Ridder. Vliss.; 12de pr. W. de Nooijer Vliss.; 13de pr. Blauwka mer, Waarde. Klasse jonge doff.: 1ste en 16de pr. niet geclasseerd. 2e, 10e en 13 pr. J. Wissekerke, Vliss.; 3de pr. J. Kats. Vliss.; 4de pr. J, Foudraine, Vliss.; 5e en 6de pr. P. Schenkel; 7de, 20ste, 21ste en 23ste pr. J .Menheere, Lewedorp; 8e pr. Baze, Kloetinge; 9de en 19de W. de Voogd, Vliss., 11de pr. J. Hecke, Vliss. 12de K. Helder, Vliss; 210 en 13de pr. J. Wissekerke, Vliss. 14de en 17de pr. W. J. van Uxem, Vlissingen; 15de en 22ste P. .Molhoek, 's H. Arendskerke, 18e D. Janse, H. Arendskerke, 24 pr. D. v. Oeveren Ierseke, 25ste pr. B. de Ridder Vlissingen. Jonge duivinne. 1 P. Schenkel, Vliss.; 2de pr. J. Molhoek, 's H. Arendskerke; 3de pr. Wissekerke, Vliss.; 4de pr. niet geel., 5de pr. L. Frankin, Goes; 6de J. Timmerman, Lewedorp, 7de pr. J. Eiff, Vlissingen; 8ste pr. A. v. Keulen, Vliss.; 9de pr. J. Seijs, Axel; 10de pr. W. J. v. Uxum, Vliss.; lie L. Baert, Goes, 12de pr. A. de Bree, Vliss; 13de pr. J. W. Hansen, Vliss.; 14de M. v. Have- ren, Ierseke; 15de C. v. d. Meulen, Vliss. 16e C. J. Kuzee, Goes. De mooiste Duivin der tentoonstelling: P. Schenkel, Vlissingen. De mooiste Doffer: niet geclasseerd. RAAD VAN NW. EN ST. JOOSLAND. De hr. De Kater neemt ontslag als wethouder. Kolentoeslag etc, voor werkloozen. Nw. EN ST. JOOSLAND. Maandag vergaderde de Raad, onder voorzitter schap van den burgemeester voltallig. Naar aanleiding van de notulen zegde de heer De Goffau omtrent het ge sprokene over de begraafplaats dat hij onschuldig is aan het genoemde feit. Hij verzocht uitdrukkelijk in de notulen van deze vergadering dit te willen vermel den. De v o o r z. herinnerde er aan, dat hij de desbetreffende mededeeling heeft ge daan op grond van het hem verstrekte politierapport. Het onderzoek heeft geen voldoende resultaat opgeleverd omdat de grafdelver voor B. en W. een andere verklaring heeft afgelegd dan voor de j politie. Na eenige bespreking werd be- sloten aan het verlangen van den heer De Goffau te voldoen. Hierna deed de v o o r z. de volgende mededeelingen: de verlaagde prijs van electrischen stroom is niet geldig voor de i straatverlichting, de agent der arbeids bemiddeling zal in het vervolg ook des avonds van 7 tot 7J4 uur beschikbaar zijn voor werkgevers en werknemers; de j vergunning voor het aanleggen van een voetpad aan den Veerdam is van het j Rijk ontvangen zoodat hiermede spoedig j een aanvang zal worden gemaakt- Blijkens ingekomen schrijven van den heer M. J de Kater neemt deze met in gang van 2 Jan. a.s. ontslag als wethou der, omdat hij in verband met zijn werk kring deze betrekking niet naar behoo- hen kan waarnemen- De voorz. betuigde zijn spijt, dat de heer De Kater ontslag neemt, doch re specteerde zijn motief en dankte hem voor hetgeen hij in het belang' der ge meente gedaan heeft. De heer V e r- 1 a i^e sloot zich aan bij deze woorden. De heer De Kater dankte Naar aanleiding van de voorgestelde wijziging van de verordening regelende de jaarwedden van de ambtenaren van den Keuringsdienst te Goes, besloot de Raad er op te wijzen dat de jaarwed den ook na deze verlaging nog' aan den hoogen kant zijn. Verder deelde de voorz. mede, dat de verpleegprijs voor het kind van M. Minheere door het bestuur der Gods huizen te Middelburg is teruggebracht van 3.75 tot 3 per dag. Ingekomen was nog een circulaire van diverse vakbonden omtrent te nemen maatregelen tegen de werkloosheid, wel ke voor kennisgeving werd aangenomen, omdat hier reeds verschillende maatre gelen genomen zijn. B. en W. stelden voor aan de werk loozen die bij de werkverschaffing zijn geplaatst en aan hen die ingevolge de steunregeling worden gesteund, per week 1 kolentoeslag te verleenen. De heer De Goffau zegde, dat ar beiders in het vrije bedrijf dan minder zullen verdienen dan de werkloozen, vooral ook als men let op de komende feestdagen, die voor hen niet vergoed worden. Hij zou deze arbeiders ook te gemoet willen komen op een of andere manier. De voorz, merkte op, dat de vol gende weken als een uitzondering moe ten beschouwd worden en dat de ver diensten in werkverschaffing iets minder zijn dan vorig jaar. De heer Eikenhout zegde, dat hij kan aantoonen dat de arbeiders in het vrije bedrijf hooger jaarloonen hebben dan zij, die gesteund of bij de werkver schaffing geplaatst worden. Met alg. st. werd vervolgens besloten den kolentoeslag te verleenen van 23 December tot 1 Maart a.s. Op voorstel van B. en W. werd beslo ten een toeslag te verleenen op de kas- uitkeeringen van werkloozen, die uit hun kas minder ontvangen, dan wanneer zij in de steunregeling zouden zijn opgeno men, ten bedrage van het verschil tus- schen deze twee uitkeeringen. De heer v. Eenennaam betuigde B. en W. zijn dank voor de voorgestelde maatregelen, waarmede de werkloozen ingenomen zullen zijn. Besloten werd aan Ged. Staten opnieuw vrijstelling te vra gen van de verplichting tot 't geven van gymnastiek-onderwijs aan de o. 1. school. De voorz. herinnerde aan de vroe ger reeds besproken regeling met de ge meente Middelburg betreffende de toe lating van leeringen bij het U.L.O. al daar. Thans is van Ged. Staten bericht ontvangen, dat deze regeling vóór 1 April a.s, getroffen moet zijn. De kosten wiorden geraamd op 25 a 30 per leer ling per jaar, dus minder dan aanvanke lijk werd gedacht. B. en W. stelden voor met deze regeling accoord te gaan, waartoe z. h. s. werd besloten. De overeenkomst met Ch. Reijnoudt Az. betreffende het ophalen van huisvuil eindigt 31 Dec. a.s. Reijnoudt wilde het werk weer aannemen, doch vroeg 60 meer. B. en W. vonden dit bedrag te hoog en stelden voor te trachten dit werk bij inschrijving aan te besteden. De Raad ging daarmede accoord. Bij de rondvraag zegde de heer V e r- 1 a r e, dat het voetballen op Zondag bij vele ingezetenen aanstoot geeft. Spr. vroeg, of de voorz. dit niet kan tegen gaan. De voorz. zegde, dat, hoewel dit een politiezaak betreft, hij toch wil me- dedeelen dat hiertegen niets te doen is, omdat overtreding van de verouderde Zondagswet van 1815 niet gestraft wordt. De heer Eikenhout vroeg, of het mogelijk zou zijn de bedeelden ingevolge de Armenwet een Kersttoeslag te geven. De voorz. antwoordde dat hij hier op wat zal zien te vinden. Daarna sluiting. Geef Uzelf een halfjaar-abonnement op de Radio Bode: dan krijgt U 6 maanden lang iedere week Nederlands mooiste Programma/Tijdschrift toegezonden, met alle programma's, met tal van artikelen en een overvloed van mooie tekeningen. Kosten F. 3.- slechts, te storten op Giro 128.000 AVRO, Amsterdam of bij een der ondergenoemde AVRO-kantoren. Abonneer U direct dan ontvangt U bovendien het wondermooie AVRO-Kerstnummer, uitgevoerd in een schat van kleuren, met verhalen van onze bekende schrijfsters en schrijvers met bijdragen uit de beste pennen die het land U biedt! Als extra-Kerstverrassing sturen wij U dan de be roemde AVRO-Kunstkalender, waaraan wederom 12 bekende Nederlandse meesters hun werk afstonden. F. 3.- slechts per halfjaar. Te storten op Giro 128.000 Amsterdam, of bij een der navolgende kantoren: te Rotterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Groningen, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle (tijdelijk), Middelburg. RADII vBODE Neêrlands nationaal radioblad. WERKVERRUIMING. Door de uitvoering van belangrijke openbare werken op Zuid-Beveland is het mogelijk in dit deel der provincie Zeeland de werkloosheid te bestrijden door tewerkstelling bij die werken (ver- (Ingez. Med.) ningenKapelle, aanleg inloophaven te Kruiningen voor provinciale boot) van werkloozen uit de omliggende dorpen. Er is een streven in die richting en het ligt in de bedoeling de tewerkstel ling centraal te regelen, zoodat iedere gemeente naar billijkheid wordt behan deld. Het is niet waarschijnlijk dat werkloozen uit Goes (centrum-gemeen te van Zuid-Beveland) daarbij te werk gesteld zullen worden, omreden ge noemde gemeente maar weinig speciale grondwerkers zal kunnen, leveren en daar ter plaatse een belangrijk werk- object (havenplan met bijkomende werken) in de naaste toekomst zal wor den uitgevoerd. WEMELDINGE. Maandag vergader de 't dames en heerencomité voor den te houden bazaar ten bate van het fan faregezelschap O.K.K. De bazaar zal in de kerstweek worden gehouden, en wel op den 2den Kerstdag .Vrijdags en Za terdags. Door de verschillende commis sies werd rapport uitgebracht van hun werkzaamheden. Het blijkt dat er veel voor den bazaar is binnengekomen, zoo wel in natura als in geld. Ook zijn er voldoende personen beschikbaar om al les een vlot verloop te doen hebben. Naast de gewone verkoopsafdeelingen komen er nog diverse attracties. Het geheel zal met radiomuziek opgeluisterd worden. WEMELDINGE. Maandagavond ver gaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemeester Keijzer. Afwezig de heer F. Wabeke Az. Op een verzoek van J. Oudeman Sz., werd 30 procent reductie verleend op de pacht van het ongebruikt gedeelte der algemeene be graafplaats. Medegedeeld werd dat de steunregeling op 14 November 1935 j.l. is goedgekeurd en op 18 November is in werking getreden. Besloten werd tot verhuring van een perceeltje tuingrond aan mej. de wed. J. L. de Goffau en van het gebruikte gedeelte van de alge meene begraafplaats, aan J. Oudeman Sr., beide voor den tijd van 5 jaar. Het breeding van het kanaal Hansweertj perceeltje voormalige schoolvate zal pu- Wemeldinge, aanleg Rijksweg Kruinin-bliek worden verhuurd. Besloten werd genGoes, omlegging spoorweg Krui- tot het aangaan eener gemeenschappe lijke regeling met de gemeente Goes ter zake van het schoolgaan van leerlingen uit deze gemeente op de U.L.O. school te Goes, zulks met ingang van 1 Jan. 1936. Vastgesteld werd een verordening op de bouwterreinen. Het reglement voor het B.A. werd herzien overeenkomstig overgelegd ontwerp-besluit van B. en W. Voor een in te stellen ontwikkelingscur sus voor jeugdige werkloozen werd f 100 beschikbaar gesteld. Mej. P. Karelse werd aangewezen voor het onderhoud der bewaarschoolgebouwen over 1936. Tot leden van het verplegingscomité worden herbenoemd de heeren A. Do- minicus en M. Hoogesteger Fz. Herbe noemd werden tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de algemeene vergadering van aandeelhou ders in de N.V, Waterleiding Mij. Zuid- Beveland de heeren A. Dominicus en F. Wabeke Az. Tot lid van het B.A. werd benoemd de heer H. Dekker, ter voor ziening in de vacature J. Oudeman Jz., die zich niet meer herkiesbaar stelde. Besloten werd den werkloozen een kerstgave te verstrekken. Medegedeeld werd dat door de ge meente een derde zal worden bijgedra gen in de kosten van contributie van werkloozen aan de maatschappij voor ziekenverpleging. De heer De Jonge gaf in overweging om den kastrekkers een kolentoeslag te verleenen. B. en W. zullen deze zaak onder het oog zien. De heer R u i s s e n informeerde naar werkobjecten, naar den waterafvoer in het bouwplan en naar de mogelijkheid van verkeersverbetering door opruiming eener garage en beschikbaarstelling van een nieuwe. De v o o o r z. zegde, dat B. en W. ten opzichte van de beide eerste punten diligent zijn. Het derde punt zal financieele bezwaren opleveren; spr. is bereid een kostenberekening op te ma ken. De heer Dekker gaf er zijn ver wondering over te kennen, dat de raads leden niet informeeren naar hetgeen ge daan is door B. en W. inzake tewerk stelling van werkloozen bij de kanaal- werken. Spr. merkte op, dat de burge meester in dezen reeds noodige stappen heeft gedaan en nog steeds in die rich ting werkzaam is. De voorz. beaam-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 7