KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. SPORT. RECHTSZAKEN. AFLOOP AANBESTEDINGEN. T ramwegmaatschappi j. CREME De uitvoer van Zuivel-, Land- en Tuinbouwproducten in November AGENDA. MIDDELBURG. GOES. een met hem een contract aangegaan in ver band met zijn mogelijkheden in Indië, of dit te hoog is geweest wil spreker niet beoordeelen, maar wel weet hij, dat de d.recteur bereid is overleg voor de toe komst te plegen. Het is goed mogelijk, dat de bedrijfs- rekening, waarvan commissarissen )4 pet., krijgen, een winst oplevert en de winst- en verliesrekening, waarop ook rente en aflossing enz. voorkomen, ver lies oplevert. Het terugbetalen ider rentelooze voorschotten is geregeld in een contract van de N.V. met den staat. Het dividend is ten hoogste 5 pet. ge weest en wel in 1929. De rekening van dat jaar is van be lang voor de beoordeeling der reorgani satieplannen, wat men deed toen nog alles om o.a. ook af te lossen op de voorschotten. Inzake het beheer, zeide spr. dat de tarieven goedgekeurd moeten worden door den minister van waterstaat, de diensttijden door den inspecteur. De maatschappij is aan handen en voeten gebonden. Bij de onderhandelingen over de fusie tusschen BreskensMaldeghem en de Zeeuwsch-Vlaamsche, is is een rijks commissie werkzaam geweest, die zeer gunstig rapporteerde over de bedrijfs- politiek. De reorganisatie is alleen mo gelijk als alle betrokkenen, mede helpen dus ook de obligatiehouders en de aan deelhouders. De vraag of deze reorganisatie kans op een rendeerend bedrijf in de toe komst geeft, zeide spr. dat men zich ter zake geen illusie moet maken. Het zal mede afhangen van de vraag of men het verloren vervoer weer zal kunnen terug krijgen. Het bedrijf als trambedrijf heeft zeker nog groote beteekenis, dit vernam spr. o.a. v,m de beide suikerfabrieken te Sa>s van Gent. De Maatschappij is be zig zich ook op het gebied van de ver voer mogelijkheden te reorganiseeren. evenals de vroegere eigenares zich' te Vlissingen te houden aan loonen die overeen stemmen met die der gemeente Vlissingen. Die loonen zijn tot stand gekomen na overleg met de werknemersorganisaties. Van twee maal verlagen der loonen is geen sprake. Er wordt wel degelijk re kening gehouden met de belangen van het personeel. Wat betreft het principieel standpunt van Ged. Staten, zeide spr., dat het toch wel hetzelfde is of Ged. Staten zich gaan bemoeien met de arbeidsvoorwaarden of alleen zeggen, dat zij overleg wenschen met de organisaties. Men heeft eenmaal vertrouwen g'esteld in de Z.E.G.A.M. en moet dit nu niet verminderen. Spr. meende, dat na zijn mededeelingen Pro staten verstandig zouden doen, geen aandrang te gaan uitoefenen. De heer DE BAARE kon zich niet be grijpen, dat de heer Van Bommel van Vloten, zoo tegen georganiseerd overleg ten deze is. Bij de vaststelling der statuten is het overleg niet vastgelegd, omdat de heer Van Bommel van Vloten, toen ook ver trouwen in de commissarissen en direc tie vroeg. Spr. stelde een motie voor, waarin de wenschelijkheid van overleg bij de Z.E.G.A.M. met de arbeidersorganisaties wordt uitgesproken en Ged. Staten ver zoeken in die richting stappen te doen. De heer VIENINGS repliceerde en verdedigde zijn motie nader. De heer V. D. FELTZ zeide, dat men den gang van zaken had moeten kennen in de afdeeling'en, zooals nu de heer Van Bommel van Vlotep het uiteen had ge zet. Spr. meende, dat als men als Pro vincie sterk deel neemt in een instelling; zij er ook iets in te zeggen moet hebben. De heer RORIJE zeide, dat de overeen stemming van de loonen te Vlissingen met die der gasfabriek, tot het verle- dene behoort. De heer EDELMAN zeide als wethou der van onderwijs door geregeld over leg met de organisatie heel wat moei lijkheden te hebben overbrugd en hij is dan ook nu sterk voor overleg. De heer VAN BOMMEL VAN VLO TEN repliceerde ook. Spr. zou het verkeerd vinden tegen den wil der directie en commissarissen iets te dwingen en neemt de motie De Baa- re over. De heer VIENINGS trok de zijne in. Hierna werd het voorstel z.h.s. aange nomen. Subisidie land- en tuinbouw- onderwijs, Ged. Staten stelden voor ten behoeve van land- en tuinbouwcursussen in Zee-, land tot wederopzegg'ings toe een subsi die ad f 0,45 toe te kennen voor elk uur onderricht, waarvoor het Rijk f 2 bij draagt. Alzoo besloten. Afschrijving voorschotten Z, BI. Ged. Staten stelden voor op de rente looze voorschotten verstrekt aan de Zeeuwsche Vlaamsche Tramwegmaat schappij ad f 941,183 af te schrijven 85% zoodat rest f 141,177,45. De heer VAN BOMMEL VAN VLO TEN bespreekt in de eerste plaats de duure gebouwen, dit is overdreven. Dit is ook ten opzichte van het salaris van den directeur. Deze heeft 10.000 en nog 3 pet. van de bedrijfsrekening, met minimum van 3000. Men heeft een weldaad voor Uw huid Doos 20ct (lngez. Med. De heer v. d. FELTZ is niet volkomen gerust, want men heeft niet veel meer dan papieren gegevens. Spr. vraagt of men niets naders kan melden over het aantal passagiers enz Men moet niet alleen afgaan op het rap port van de regeering. Men moet zelf kunnen oordeelen en de onjuistheid van de booze geruchten kunnen beoordeelen- Er zijn onder de commissarissen twee leden van Ged. Staten, en waarom moet dan een derde inlichtingen geven. Spr. vreesde ernstig, dat ook andere maat schappijen zullen gaan verzoeken op de voorschotten belangrijk te mogen af schrijven. De heer DE PAUW zeide, dat de behandeling van het onderwerp, net de leden moeilijk maakt. Gegevens als nu de heer Van Bommel van Vloten naar voren bracht, had men eerder moeten geven. In 1925 en 1926 is er reeds gewezen op de luxe levenswijze van de Maat schappij. Nu komt men met dit voorstel, dat beteekent, dat de Maatschappij in 25 jaar 334 millioen v,an het Rijk en 114 millioen van de Provincie of 2 ton per jaar, heeft gehad. Spr. meende, dat Ged. Staten op te kort termijn met hun voorstel gereed waren, en men weet o.a. niet of vroeger niet had kunnen worden afgelost. Het is een propaganda voor de on dergravers van onze democrat ische in stellingen als dit voorstel zonder meer wordt aangenomen. Een nader onderzoek door eene com missie uit de Staten is volgens spr, dringend noodig. Spr. wil aansturen op een nieuw afdeelingsonderzoek. Spr. diende een motie in, waarin de instelling van een commissie van onder zoek is neergelegd. De heer ADRIAANSE betreurde het ook, dat de gegevens ter beoordeeling der zaak zoo laat zijn gegeven. Spr. wil geen ja-broer zijn, maar wil alles weten. Hij is dan ook voor eene commissie, maar niet onder voorzitter schap van een lid van Ged. Staten, zoo- *als de heer De Pauw voorstelde. Hij wil de leden van Ged. Staten beschermen tegen zich zelf. Het zijn beste kerels, maar de commissie moet buiten hen om gaan. De heer GOOSSEN meende, dat ein delijk de N.V. voor den dag moet komen. Men kocht auto's voor personen- en vrachtvervoer, toen dit niet meer toe laatbaar was. De houding tegenover het personeel is een veel besproken kwes tie. Er worden veel bieten per tractor vervoerd door de Z.V.T.M., dus lang niet alles per rail, welk laatste vervoer aan merkelijk moet zijn verminderd. Het personeel, dat ongeveer 100 leden telt, maakt spr. 't zeer moeilijk, tegen te stemmen, al zal na de reorganisatie ook de tramweg niet rendeeren. Spr. vraagt of Ged. Staten één lid ge noeg achten als afgevaardigde. De heer VAN 'T HOFF zeide, dat als men geen renteloos voorschot had ge geven, het subsidie had moeten zijn en dan was men het geld ook kwijt geweest. Men zal ook na de reorganisatie nog te weinig invloed hebben in de Z.V.T.M. Ook spr. is bang voor het scheppen van een precedent. Men zou eerst moe ten onderzoeken hoe het met andere maatschappijen staat. De heer MEERTENS noemde het goed, dat er eens op de misstanden ge wezen wordt, maar aan de andere zijde wees spr. op het groote belang van de tram. De heer KODDE had de nu verkregen inlichtingen gaarne 14 dagen eerder ge had. Een bezwaar is het dat men met bepaald de 800.000 alleen te geven als ook andere instanties medewerken. De heer DEKKER vond het scheef in dit geval, dat alleen de aandeelhouders er eenig voordeel van zullen hebben. De heer BAUWENS meende, dat de directeur een man van pak aan is gebleken te zijn, de tram is een typee rend voorbeeld van de gevolgen van de malaise. De menschen van de tram hadden een contract, maar er zijn vele slachtoffers gemaakt. De heer GEELHOED zeide, dat het gewenscht is. dat er een beslissing ge nomen wordt Het zou hem zeer spijten als de tram weg ging. De heer DE FEYTER hoopte op een beslissing, en zeide, dat de streek de tram nog niet kan missen. De heer DE PAUW zeide, dat 't niet de bedoeling is de Z.V.T.M. als ver keersmiddel" te doen verdwijnen. Eventu eel wilde spr. zijn motie wijzigen. De heer VAN BOMMEL VAN VLO- TEN repliceerde en zeide dat Ged. Sta ten toezeggen een nader rapport uit te brengen en de beslissing aan te houden tot de zomervergadering. De heer VIENINGS begreep niet, waarom dit nu kan en men eerst zoo haast maakte. De heer DE PAUW wijzigde zijn motie zoo, dat geen lid van Ged. Sta ten, voorzitter der commissie behoeft te zijn. Na nog eenige besprekingen namen Ged. Staten de motie over. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Woensdagmorgen 10 uur. De erfelijkheidsleer en de mensch. Voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg heeft dr. J, Sanders, van Den Haag, eergisteren een voor dracht gehouden over de vraag: „Wat is de beteekenis van de leer van de erfelijkheid voor den mensch?' Het blijkt, aldus ving spr, aan, dat zoowel biji den mensch, als bij planten en dieren de wetten van Mendel gel den. Johan Georg Mendel, geboren 1822 vond in 1864 door proeven op planten de bekende erfelijkheidswetten: dat twee rasechte individuen (A.A.) en (a.a.) bij voortplanting 4 gelijke hoeveel heden (AA), (Aa), (aA), (aa) geven Dus weer 2 rasechte soorten en twee bastaarden met A als dominant en a als recessieve eigenschap. Deze bastaar den geven dezelfde 4 soorten nakome lingen als hun rasechte ouders. Bij planten en dieren kan men door proefnemingen deze wetten bestudee- ren. Bij den mensch moet men het studiemateriaal bij de voorouders zoe ken. Op grond van verschillende gegevens toonde spr. aan, dat bv. haemophilie (bloedersziekte) en kleurenblindheid, vooral bij den man en slechts weinig bij de vrouw voorkomen. Het is mogelijk, dat een eigenschap gedurende vele geslachten recessief •blijft, en eindelijk voor den dag komt, Een typisch voorbeeld was de verschij ning van een albino in een Fr,ansche familie, waarin men geen heugenis had van de aanwezigheid van deze eigen schap. De familienaam was echter tête blanche! De eugenetiek, die de rasverbetering v.an het menschdom beoogt, zou huwe lijken willen bevorderen tusschen in dividuen met goede en tegengaan die tusschen individuen met slechte eigen schappen. Het ideaal zou zijn indien men den mensch door zelfbeheersching te beoefenen, deze taak kon overlaten Volgens spr. is er geen religie, die zich daartegen verzet. In Duitschland hebben in één jaar 56,000 sterilisa+ies plaats gehad, voor een groot deel tegen uiterlijke, licha melijke gebreken, als heupmisvorming, razelip enz. Niettegenstaande er profes soren zijn, die met deze gebreken ter wereld waren gekomen. Hier gaat de dwang zeker wel wat ver. Voor misda digers en zwakzinnigen zou waarschijn lijk afzondering of sterilisatie aanbe veling verdienen. Spreker heeft aan een groote hoe veelheid statistisch materiaal de slech te resultaten van de huwelijken in be trekkelijk kleinen kring, maar eveneen- de goede hij dergelijke huwelijken 'fa milies Wedgewood, Darwin, Galton! aangetoond. De bekende Habsburgerlip, de homo- sexualiteit in eenige vorstenfamilies enz. Vier Schotsche boeren, die zich in Amerika hebben gevestigd, en behept waren met de Huntrngtonsche ziekte een atrophie van de hersenen, die zio'- eerst op rijperen leeftijd f+ 50 jaaU voordoet, hebben een nakomelingschap tfehad van 962, zwakzinnigen, die aan Amerika veel dollars hebben gekost Bij de immigratie wordt thans door der consul geinformeerd naar de familie eigen,schappen alvorens tot toelatino wordt besloten. Zoowel door sprekers uitgebreid on derzoek als door dat van anderen, blijkt dat intellectueelen minder vruchtba^- zijn dan de minder ontwikkelden. Na den oorlog is dit echter eenirfszins ver anderd en is ook de productiviteit van de laatsten gedaald tot ongeveer die van de eerste groep. Deze lezing, die getuiode van een nauwkeurige en veelzijdige studie, zal zeker de aanwezigen tot nadenken stem men over eenige gewichtige vraagstuk ken die tot heil van de maatschappij dienen te worden opgelost. Een hartelijke toejuiching dankte den spreker voor zijn boeiende en heldere voordracht. Belangrijke stijging voor di verse producten. De uitvoer van verschillende zuivel-, land- en tuinbouwproducten heeft in de maand November een stijging doen zien. Zoo is de uitvoer van boter, volgens de maandstatistiek, bewerkt door het Cen traal Bureau voor de Statistiek, geste gen van 1879 ton, ter waarde van 1,274,000 in November 1934 tot 2507 ton, ter waarde van f 1,661,000 in No vember van dit jaar. Vooral de uitvoer naar Groot-Britannië is aanmerkelijk beter. Er is nu 1042 ton boter naar Groot- Britannië gegaan, waarvoor ons onge"- veer 5634 cent per kilogram bruto be taald werd. en in November van het vo rige iaar 532 ton, tegen ongeveer 42 ct. per kilogram bruto. Het bedrag van onzen boterudvoev in dit jaar is nu gestegen tot f 23,794,000, dat is bijna 4 millioen gulden hooger dan dat van den uitvoer v,an boter in de eerste elf maanden van het vorige jaar. De uitvoer van pootaardappelen heeft in November bedragen 37,421 ton ter waarde van f 2,136,000, tegen 21,049 ton ter waarde van f 1,487,000 in No vember van het vorige jaar. Verder heeft ons land in de vorige maand uitgevoerd 6770 ton kleiaardap- pelen ter waarde van f 189,000, tegen 4903 ton ter waarde van f 157,000 en 4328 ton zandaardappelen ter waarde van f 114,000, tegen 2392 ton ter waarde van f 58,000, in' November 1934. Ook de uitvoer van vruchten en groenten toont voor eenige producten een stijging, zooals: Appelen: 3568 ton ter waarde van f 282,000, tegen 611 ton ter waarde van f 49,000 in November van het vorige jaar. Peren: 181 ton ter waarde van f 16,000 tegen 49 ton ter waarde van f 4000. Aardbeienpulp: 814 ton ter waarde van f 161,000, tegen 709 ton ter waarde van f 129,000. Daarentegen laten de verschillende koolsoorten een soms aanmerkelijke da ling zien. Witte kool: 261 ton ter waarde van f 10.000 tegen 994 ton ter waarde van f 18.000. Roode kool: 233 ton ter waarde van f 12.000, tegen 769 ton ter waarde vau f 19,000. Bloemkool: 728 ton ter waarde varV f 60.000, tegen 2445 ton ter waarde van f 129,000. Verder is ook de uitvoer gedaald van Uien en Sjalotten: 12.215 ton ter waar de van f 319,000. tegen 14,222 ton ter waarde van f 419.000. Peen: 416 ton ter waarde van f R0<V> tegen 1317 ton ter waarde van f 11,000, Geslaagd voor inspecteur van po litie de heer H. C, P. v. d. Werff te Hil versum voorheen te Wemeld.inge. ecov/fo/ rk I Jecovitol levertraan we tenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. - Verkrijgbaar bij opothekers en drogisten A f 0.75 per flacon. (Ing. Med.) ieder f 100 boete subs. 50 dagen hech tenis. Een strafproces tegen „Nieuw Nederland". Na de behandeling van de zaak tegen „Volk en Vaderland" stond terecht dr. E. G. H. Verviers, terzake dat hij zich in het openbaar bij geschrifte in opzettelijk beleedigenden vorm heeft uitgelaten over den Nederlandschen Ministerraad en opzettelijk dr. H. Colijn heeft belee- digd, door in het te Utrecht verschijnen de maandblad „Nieuw Nederland", een artikel te doen opnemen, handelende over de jongste kabinetscrisis. Een be paalde zin in dit artikel zou uitlatingen in opzettelijk beleedigenden vorm en 'n beleediging bevat hebben, De tenlaste gelegde feiten van belee diging bewezen achtende, eischte de offi cier 200 boete subs. 60 dagen hechte nis. VOETBAL. De stand der 2e klasse A is als volgt: Middelburg gesp gew gel vrl doelp P- 8 6 2 0 22—3 14 Hero 6 4 2 0 16—6 10 T. S. C. 7 5 0 2 16—10 10 De Baronie 6 4 1 1 18—7 9 Terneuzen 7 2 3 2 19—16 7 Dosko 6 1 3 2 9—12 5 Vlissingen 7 2 1 4 6—8 5 R. B. C. 6 1 1 4 14—25 3 Zeelandia 7 0 3 4 7—21 3 Goes 6 0 0 6 4—23 0 In hooger beroep. C. H,, wed, R- H., 72 jaar, zonder be roep, en J. H., 35 jaar. landbouwers knecht, beiden te Hoek, hebben hooger beroep aang'eteekend tegen het vonnis van den Politierechter te Middelburg, waarbij zij zijn veroordeeld respectievelijk tot f 20 of 10 dagen hechtenis en f 40 of 20 dagen hechtenis, wegens verboden nederlage van sigarettenpapier. Idem J. F. de S-, 54 jaar, wonende te Biervliet, tegen het vonnis der recht bank te Middelburg, waarbij hij wegens openbare schennis van de eerbaarheid is veroordeeld tot een maand gevangenis straf. HET JUSTITIEEL OPTREDEN TEGEN „VOLK EN VADERLAND." Strafzaak tegen drie redacteu ren. Als vervolg op het beslag doen leg gen, op 30 October jl„ door den officier van justitie bij de Arr, Rechtbank te Utrecht, op de rotatiepers der N.V. Drukkerij v/h L. E. Bosch en Zoon, in gebruik voor het drukken van „Volk en Vaderland", weekblad voor de Natio- naal-Socialistische Beweging _in Neder land en van het proces-verbaal, opge maakt tegen drie redacteuren in ver band met een entrefilet in den vorm van een advertentie en enkele artike- en in dit weekblad, hadden gisteren de drie redacteuren zich voor de Utrecht- sche Rechtbank te verantwoorden. Gedagvaard waren de heeren mr, S. A. van Lunteren, hoofdredacteur, mr. H. Reydon, als waarnemend hoofdre dacteur en J. Hollander, redacteur. Mr. van Lunteren was ten laste ge legd, dat hij zich in het openbaar bij geschrifte opzettelijk in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over de Regee ring des lands, in het artikel, getiteld „Het Roode Gevaar". Mr. Reydon was ten laste gelegd, dat hij opzettelijk als waarnemend hoofdre dacteur van „Volk en Vaderland" in hetzelfde nummer heeft doen opnemen een artikel of geschrift, waarvan het eerste deel kennelijk doelde op den ge wezen Minister van Defensie dr. Deckers en opzettelijk genoemden functionaris beleedigde, terwijl het laatste deel be- leedigend voor de regeering werd ge acht. Van het tweede geïncrimineerde ar tikel of geschrift, getiteld „Visschers in Nood", bevatte volgens de dagvaar ding de laatste zin uitlatingen in op zettelijk beleedigenden vorm voor de Varkens-Centrale, Tarwe-Centrale en Zuivel-Centrale, alle openbare lichamen of instellingen zijnde. Wat de strafzaak tegen den heer Hollander aangaat, hem was ten laste gelegd, dat hij, eveneens in het bewus te nummer van „Volk en Vaderland", een artikel heeft doen opnemen, geH- teld: „Uit den Praathof; van béide Fronten geen nieuws", van welk artikel de laatsfe zin eene uitlating in opzet- j telijk beleedigenden vorm voor de Eer- j ste Kamer der Staten-Generaal zou zijn geweest. i De officier van justitie eischte tegen mr. H. Reydon een gevangenisstraf van drie maanden, tegen den hoofdredacteur i mr. van Lunteren en tegen J. Hollander' Elec. Drukkerij G, W. den Boer, M'burf Door de directie der Ned. Spoor wegen werd te Utrecht in het openbaar aanbesteed: Het maken van kunstwer ken met bijkomende werken voor de spoorwegverhoog'ing te V 1 a k e. Raming voor perceel I 54.200, perceel II 75.300. Ingekomen waren 21 biljetten; De inschrijvingsbiljetten moesten prijsaanbieding vermelden van: le bij vervoer der materialen naar keuze; 2e bij vervoer der materialen per spoor. Id. voor perc. 2 en ten 5e bij vervoer per spoor en betrekking van het te ver werken zand va'n de Nederl. Spoorwe gen. Laagste voor perc. I: N.V. Betondak Gorinchem voor 35042, f 37702; Hoogste voor perc. I: N.V. Gewapend Betonbouw Breda 49441, 50500. Laagste perc, II: Ned. Beton Maatij. Bato te den Haag voor 63500, 65900, 72900. Hoogste perc. II: A. v. d. Straten te Hansweert voor 71900, 82900, 84900. Laagste in massa perc. 1. en II. J. M. Strijland te Uithoorn voor 98500, 98500, 98500. O.m. schreven in: P. J. de Bourgraaf, Wemeldinge 47910, 56910, 71800, f 80800, f 82700; A. v. d. Straaten te Hansweert r 47200, 55200, f 71900, 82900, 84900; C. v. d. Klippen te Vlissingen 47850, 57850, 69900, 79900, 81800; A. A. de Wilde, Mid delburg 41920, 44790, 65575, 73575, 81575; id. in massa I en II 106200, 109800, 116800; C. P. Cor- stanje te Wemeldinge perc II 74820, 76600, 77300; J. Haringman, Colijns- plaat perc. II 74000, 76000, 77000. WO 18 Dec. le Conc. Ver. v. Instrumen tale Muz., Concertz, 20,00 h. DO 19 Dec. N.R.V. Lezing spr. Lode van Gent; „De Vergenoeging" 20.15 h. DO 19 Dec. Jaarl Alg. Verg, Aandeelh- Bad- en Strandh., „Domburg", Houtk. 133-114; 14,00 h. DO 19 Dec. Oliebollendag t.b. Crisis comité. DO 19 Dec, Verlot. Middelb. Mannenk.; Concertz. 20,00 h- WO 18 Dec DO 19 Dec ALGEMEEN: DO 19 Dec. Lez. m. lichtb, „De Wereld- nood" enz.; te N. en St. Joosland „de Roode Leeuw" 19,30 h. DO 19 Dec. Jub- Uitv. Chr. Zangver. „Valerius"; te Vcere; Ger. K, 19,30 h.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6