HONIG S BOUILLONBLOKJES 6 voor lOct BEURS- EN WISSELKOERSEN. van noensdag. Ir. A. A. MUSSERT IN VLISSINGEN. WESTKAPELLE. GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. ËSüEt AMSTERDAM, 18 December- Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned. 31 1000-4 97% 97%. Ned 33 1000-4 97%—97%. Ned. 34 10004 97%—97%. Certificaten-3 86%86%. O. Indie 34 1000-4 96%—96%. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82%. Engeland 1960-90 4 70%—70%, Zwitserl Staatssp. 1927-4% 90%89%, Japan 1924-6% 57—56%. Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97%97%. 's Gravenhage 1929-4% 100 Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Zeeuws. Hyp. B-4% 95%94%. Cities Service Cy P. 1958 5 3939%- A Amsterd. Bank 108%109%. C Rott. Bankver. 102%103, A Twentsche Bank 84 A Pref. Gruyter Zn A. 110%110% A Pref. Jurgens A 99%99%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 392%393%. A De Schelde N.B. 24%25, A Ver. Papf. v. Gelder 4746%. C Am. Car en Foundry 16%17%. C Am. Smelt en Ref. 33%34%. C Stand. Brands 99%. C North. Am. Cy. 14%15%. A Born. Sum. H.M. 139% A Linde Teves e« Stokv. 71%72%. A Ned. Wol Mij. 78 A Singkep Tin M. 91%91%. A J. C. Japan Ln. 3433. A Rotterd. Lloyd 36%38%. A S. M. Nederland 3637. A ^mst. Thee C.M. 41%41%. A tlouth. Alberts 21%21%. C Baltimore en Ohio 9%10%. C southern Pac. Cy. 13% A Southern Rlw. 7%8%. C Union Pac. Rr. 53%—64%, C Int. Nickel Cy. 25%25%. Duitschl. '30 1000-5 21^-21%-%. A Koloniale Bnk. 44%44%. A N.I. hbk. IOoO '81%—82%. C Ned. H. M. 1000 125—124%. A Alg. Kunstz. U. 25%—25%. A v. Berkels Pat. 4544%. C Calvé-Delit 56%57. A C. Suiker Mpij. 104-. A Ned. Ford A.M. 245246%. A Philips Gem. B. afg. 232231-%. C Unilever'98%59-%. C Anaconda Cop. 15%—<16%. C Bethlehem St. 26%26%. C Kennec Copper 16%16%. C Un. States Leather 55%. C U. States St. C. 26%—27-%. A A.N.I.E.M.—N.B. 163—163%. A Kon. Petr. Mpij. 208%—209-08. C Contin. Oil Cy. 17%—17%-%. C Philips Petr. Comp. 21%22%. C Shell Union O.C. 8%9%-9%. C Tide Water Ass Oil 7%8%. A K.N. Stoomb. Mij. 10%11. A Ned. Scheepv- U. 42%43%-44: A H.V. Amsterdam 220%221%-22. A Java Cult. Mij. lló/ill/%. A N.I. Suiker U. 105%.105%. A Deli Batavia 165%—169%-71. C Deli Mij. 1000 181%—184%-85%. A Senembah 179183%-84%. A Amst. Rubb. C- 104%—105%-04%. A Deli-Bat, Rubb 6061. A Hessa Rubber 82%84%. A Serbadjadi S.R 57%58%. Prolongatie 3%3. WISSELKOERSEN. 17 Dec. 18 Dec. Londen 7.27% 7.26% Berlijn 59.36 59.36 Parijs 9.75% 9.76% Brussel 24.91 24.89 Zwitserland 47.90 47.94 Kopenhagen 32.55 32.50 New-York 1.47% 1.47% verm,an. Leden van Ged. Staten mogen geen betaalde functies in maatschappij en enz. hebben. Spr. komt op voor lagere boottarie ven voor Zeeuwsch-Vlaanderen en Schouwen-Duiveland. Zelfs moesten, we gratis booten krijgen (gelach). Dat er gelachen wordt, is misschien een bewijs van domheid of van instemming. Spr. wil een begrooting, die er op wijst, dat we één volk zijn, staande on der een onpartijdige regeering. Spr. verklaart zich tegen kongsi's en partij- afsprElcën De heer ONDERDIJK laakt het, dat de heer Dekker citeert uit het n; lingsverslag terwijl de N.S.B.'ers zijn weggeloopen en de andere Statenleden lekker het afdeelingsverslag hebben ja- ten opmaken. Spr. keurt de wijze af, waarop Ged. Staten zijn samengesteld. 61,6 pet. dei- leden beschikt over de zetels in Ged. Staten en bijna 40 pet. wordt uitge schakeld. De heer Mussert vertelde te Oostburg, dat in Zeeland de zetels van Ged. Staten onder de politieke partijen worden verdeeld. Dit moet zijn: „onder eenige politieke partijen." De N.S.B. moet niet doen, alsof zij alleen de ver drukte onschuld is. Wanneer men zich bij de verkiezing van Ged. Staten op het meerderheids standpunt stelde zou spr. er no<t vrede mee hebben. Maar dat doet men niet. Men geeft aan den Vrijheidsbond een zetel, terwijl de Vrijheidsbond steeds in stemmenpercentage achteruitgaat, de laaste keer zelfs belangrijk. Spr. meent, dat Ged. Staten gisteren bij monde van den heer Van Vloten hei liberalisme van de N. R. Crh. lipkkor, verkondigd, toen het ging over georga niseerd overleg bij de Zegam. D,at de heer Van Vloten dit standpunt kan spr., begrijpen, maar niet, dat het college van Ged. Staten zich daarachter schaart. Spr. zegt dit eerlijk. Misschien schrikken Ged. Staten daar van. Ook behandelt spr. het. gebeurde bit de Z. VI. Tramweg Mij., waar men kans heeft gezien een paar miljoen weg te helpen. Ged. Staten wilden de Staten gerust stellen met de aanwijzing van 'n Gedeputeerde in het college van com missarissen. Maar de Prov. Staten wil len ook wat te zeggen hebben. Er worden hier meestal zaken be handeld, waar de politiek buiten staat. Maar dan is het zoo ellendig, dat de politiek vooraf de zetels in Ged. Sta ten verdeelt. Nu heeft men in de afdeelingen ge zegd: jullie had om een onderhoud moe ten vragen. Maar de S.D.A.P. komt niet om een zetel bedelen. De'tijd zal wel komen, dat ze een zetel eischt. Spr. komt er tegen op, dat men zegt dat de S.D.A.P. wel eens kan afzakken naar het communisme. De S.D.A.P. heeft toch een geschiedenis van 40 jaar achter den rug. Men moet de S.D.A.F. naar haar beginselen beoordeelen. Zoodra de S.D.A.P. afzazkt naar het communisme is spr. geen sociaal-democraat meer. Steeds heeft de S.D.A.P. ook ge werkt voor werkloozenzorg. Maar de N, S.B. moet in dit opzicht haar daden nog toonen. Spr. acht het te optimistisch om een reservefonds te vormen voor belasting verlaging. Laat men het liever wel vaartsfonds poemen. Spr. betreurt het, dat voor Zeeland geen economisch-technologisch instituut is tot stand gekomen. Vestiging van in dustrie geeft veel meer arbeiders werk dan landbouw. Verder bepleit spr. uitbreiding' van de commissie voor werkverruiming met menschen die er wat van weten. Spr. acht welvaartsverbetering beter dan belastingverlaging. Spr. wil niet, dat Prov. Staten op den stoel van Ged. Staten zullen gaan zitten, maar toch is ook gisteren weer bij de behandeling van het wegenreglement gebleken, dat bepaalde commissies noo- dig zijn vooral voor technische onder werpen. Spr. vraagt vervolgens of in de be stekken van den Prov. Waterstaat reke ning wordt gehouden met de collectie ve contracten. De heer VAN DER FELTZ vindt de handelwijze van de N.S.B.ers in de vo rige vergadering dwaas. Als de N.S.B. ers verstandige menschen zijn, heeft spr. medelijden met hen, daar ze op een bevel uit Utrecht een dergelijke houding moesten aannemen. De (Ingez. Med.) hebben zich twee dagen in de afdeelin gen in de zaken ingewerkt, de N.S.B- ers gingen wandelen. Spr, vraagt echter of nu hun oordeel wel eenige waarde heeft. De C. H. fractie handhaaft haar mee ning over de verkiezing van Ged. Sta ten. Die zaak is voor haar afgedaan. Dat de S.D.A.P.-fractie daarop terug komt verwonderd spr., daar zij in deze Staten steeds een negatieve houding heeft aangenomen. (Uitroepen van ver wondering). Spr. zou het toejuichen, dat allen streefden naar een Chr. politiek en dat als leden van Ged. Staten uitsluitend de bekwaamsten werden gekozen. Maar we moeten met de practijk en de geschie denis rekenen. Ten aanzien van de S.D.A.P. is er nog altijd: 1918, de Zeven Provinciën en de houding tegenover salarisverlag ng. Men heeft nog steeds geen voldoende zeker heid over de S.D.A.P. Er is nog altijd een rechter- en een linkervleugel. Deze laatste heeft wel een hang naar het communisme. Het is maar de vraag wie de sterkste is. Men vond voorloopig de S.D.A.P. nog niet geschikt voor het Ged. college Dan was de Vrijheidsbond de sterkste fractie, die bovendien een bekwaam zittend lid had. Ged. Staten slaan, wat de financiën betreft, een blijden toon aan. Maar we moeten rekenen met tegenvallers. Zee land staat met Drente aan het maximum der belastingen. Spr. ziet in het beleid van Ged. .Staten een dualisme. De re geering wil verlaging van de lasten. Zeeland staat aan den top der belastin gen en vormt een reserve voor verlaging in de toekomst. Spr. vindt het roekeloos, om direct voor sociale voorzieningen uit te geven, als er wat over is. Ook spr. is voor het instellen van be paalde commissies. Dit doet men in de Tweede Kamer ook wel. Spr. dringt er op aan, dat Ged. Sta ten hun meening zullen zeggen over 't commissaris zijn van vennootschappen enz. van leden van Ged. Staten. Dat le den van Ged. Staten als commissaris niets willen zeggen, acht spr. onjuist. Dit verzwakt den invloed van Ged. Staten. Spr. vraagt de meening van Ged. Sta ten over de jeugd-werkloosheid. Ook bespreekt spr. de krankzinnigen verpleging. Hier is meestal strijd tus- schen de gemeenten en het Rijk. (Wordt vervolgd). houding aannam, daarna „op de plaats rust" voor het podium met gekruiste ar men bleef staan._ Wij vertellen maar van wat we hoorden en zagen; een iege lijk denke voor zichzélven wat hij er van vindt. Ir. A. A. Mussert, met „hou-zee"- geroep en opgestoken handen begroet, heeft daarop twee uren aaneen gespro ken. Na het vrij uitvoerige verslag uit Oostburg (men zie ons blad van giste ren) zullen we ditmaal met wat aantee- keningen en opmerkingen volstaan. Zeeland en Friesland zijn, ten aanzien van den groei der N.S.B., nog de ach terlijkste provincies van ons land, zoo zeide spr. Alleen in de beteugeling leert men het al aardig; niet alleen dat men niets van een minister mag zeggen, maar spr.'s kameraad Dekker mocht in de Prov. Staten zelfs al niet meer over een voormalig minister „een zekere heer j anders en gansch niet anti-semitisch Marchant", spreken; die is zelfs nu nog j maar dood-onschuldig gezegd had, in- klaarblijkelijk onschendbaar. Verder derdaad óók nog bona fide is, dan be leest spr. iets voor uit de afdeelingen rust het zeker op valsche informatie t v> r«, - «.«««I derland in beslag? Gingen at deze en nog veel meer anti-vrijheids-daden uit van de N.S.B. óf van de N.V. Vereenigde Poli tieke Partijen in Nederland?" M Natuurlijk slaat zoo iets bij anti-demo liberalen in. Maar: de volkomen oprechte en dus onvervaarde rechtschapenheid en recht vaardigheid welke wij reeds meermalen als eenig mogelijke remedie tegenover de veld-winnende fascistische gedachte in Nederland stelden.... schijnt in de N.S.B. zè'f ook al niet heelemaal te heer- schen. Want met één zijner vragen trof de heer Verhagen doel: de bekende anti semitische Beul-uitlating van ds. Van Duyl. Daar heeft de heer Mussert zich op een even onvoldoende als onwaarachtige wijze trachten uit te draaien. Of, indien zijn verweer, dat ds. Van Duvl hef héH van de Prov. Staten, bij het gekibbel over den eenen linkschen zetel voor Ge deputeerden, waar de S.D.A.P. vol gens het gedrukte verslag stelde dat niet enkel zij, maar alle partijen van wege de N.S.B. hun houding hadden moeten herzien. Dit verwekte groote hilariteit. De heer Mussert stak verder den draak met de breede behandeling van het Prov. Wegenreglement in de Staten. „Ik ben jaren hoofdingenieur van den Prov. Waterstaat geweest, zoo zeide hij, maar ik kan u verzekeren: al dat ge praat over een wegenreglement is tijd verspillen, want het heeft niet de minste beteekenis; er kan net zoo goed hee lemaal geen wegenreglement zijn!" Dit wat het locale betreft. Overigens kent men langzamerhand de ideeën- kring der N.S.B. wel. Men krijgt als nuchter toehoorder den indruk, gelijk wij reeds meer schreven, dat Mussert bona fide is; dat hij het zich inderdaad eerlijk tot levensdoel heeft gesteld het Nederlandsche volk op te voeden in fas cistische richting. Dat hij en de N.S.B. daartoe de kans krijgen, en, naar het zich laat aanzien, in de toekomst nog verder zullen blijven krijgen, is niet al leen te danken aan de stuwkracht van en het geloof in de fascistische idealen, maar onzes bedunkens voor een aan zienlijk deel mede aah het meermalen door ons betoogde gebrek aan massa- psychologisch inzicht, aan sterk rechts bewustzijn bij de partijen, die tegenwoor dig de macht nog in handen hebben. Eén van de dingen, die men van de N.S.B. niet kan zeggen, is, dat zij de derde letter van haar naam oneer zou aandoen, want beweging zit er inderdaad wél in haar. Eergisteren in Oostburg gesproken hebbende, trad de algemeene leider dezer beweging gis teren in Vlissingen op. De zaal van het Concertgebouw was ten naaste bij bezet; naar onze schatting waren er een kleine 400 man, waarvan ongeveer de helft N.S.B.-ers of nauw daarmee verwante personen; de andere helft waren belangstellende buitenstaan ders en tegenstanders. De medestanders waren min of meer van heinde en -verre opgekomen; zoo waren er een veertigtal uit de Wolfaarts- dijksche contreiën en uit Waarde was zelfs een bus met 48 mannen en vrouwen gekomen; het driehoekige N.S.B.-em- bleem wordt ook al op het boerencos- tuum der mannen en door de vrouwen met de ronde Zuid-Bevelandsche muts gedragen! Aangezien het een besloten vergade ring was, gold het uniformverbod niet; dientengevolge zag men onderscheidene zoo langzamerhand uit de nationaal-so- cialistische beweging in Zeeland beken de figuren in zwart hemd, koppel-met schouderriem, zwarte das met rood en oranje-wit-blauw-streepje en onderschei dingsteekenen op den arm rondloopen. Verder was er een „zaalwacht", die op de mededeeling „de leider komt" en het Statenleden commando „geeft acht" een militaire Na afloop van de rede werden schrif telijke vragen beantwoord. Daaronder was er een heel stel van den heer J. L. Verhagen, met naam en qualiteit onder teekend: ondervoorzitter van den Bond van Jonge Liberalen. Daarvan zouden wij nu eens willen zeggen: goed zoo, kameraad! Om in dit stellig voor meer dan 90 aan het liberalisme onwelwil lend gezinde milieu aldus openlijk zij het dan slechts schriftelijk te getui gen, niet anoniem, maar met naam en verguisde qualiteit, dat toont, dat nog niet alle liberaal denkenden de zaak maar blauw-blauw laten, meenende, ach ter hun Nieuwe Rotterdammer in een leunstoel verscholen, wel voldoende te weten wat een N.S.B.-bril kost! De heer Mussert, die zijn sprekers- handwerk hoe langer hoe beter begint te verstaan, en die uiteraard van een geheel ander denk-middelpunt uitgaat dan de ondervoorzitter van den Bond van Jonge Liberalen, heeft deze vragen meerendeels scherp en, voor het mee- rendeel de aanwezigen klaarblijkelijk overtuigend, beantwoord. Bv. aldus. De heer Verhagen uitte zijn door ons ge deelde vrees, dat de N.S.B. ons de vrij- 'heid van drukpers, denken, spreken, ja de vrijheid van geweten zou ontnemen. Ir, Mussert antwoordde daarop: „Dat is kras! Hoe durft een Vrijheidsbonder over vrijheid spreken? Wie verbood ons de kleur van ons hemd? Wie wierp ons uit onze overheidsbetrekkingen? Wie stoot te ons uit het leger? Wie richtte in fort Honswijk het eerste concentratiekamp in? Wie kwamen met een muilkorfwet? Wie namen de persen van Volk en Va Want wij hebben al tè lang met het jour nalistieke bijltje gehakt om er niet vol strekt zeker van te zijn dat een verslag gever van een dagblad van journalistieke standing, in een geval als het onderha vige, absoluut zeker van de woorden en de strekking van zulk een belanériike zinsnede moet zijn, alvorens hij haar aan de pers toevertrouwt. Het staat voor ons als 'n paal boven water, dat ds. Van Duyl gesproken heeft, zoo als in het verslag van de N.R.C. staat. En zoo als het daar stond was het positief anti Semitisch naar zuiveren nazi-geest. Mus sert had Van Duyl moeten desavoueeren of hem schragen niet probeeren zich er uit te draaien. Trouwens: wij vingen ook uit des alge- meenen leiders mond méér uitingen op die van een anti-semitische geestesge steldheid getuigen. Zoo b.v.: „Meneer Asscher en meneer Vos en meneer Polak en meneer Kleerekoper interesseeren ons in wezen heel weinig; wij stellen be lang in het Nederlandsche volk waar deze lieden slechts zoo'n beetje bij hangen". Of dit: „Zou het nu zoo gek zijn ais er in het bestuur van de A.V.R.O. be halve joden, ook nog een paar N.S.B.-ers eens iets te zeggen hadden?*) Iedereen spreekt daar voor de microfoon, maar wij hebben in die 3 jaar tijd nog geen uur zendtijd gehad!" Wij zullen het ditmaal bij deze aan- teekeningen laten Zoolang het politieke réveil, waartoe Nationaal Herstel indertijd een goeden aanloop nam (om daarna in den sloot te springen!) in Nederland achterwege blijft, is het nuttig en noodig het oog met scherpe belangstelling op de beweging van den heer Mussert gericht te houden Wie er voorkeur aan geeft, in de plaats daarvan, den kop gelijk de struis vogel in het zand van de zelfgenoeg zaamheid der eigen-(partij)-wijsheid te stekendie zal op een goeden dag raar te kijken staan als hij eens naar lucht moet happen. Vandaar dat wij, oprecht beducht om de toekomst van Nederland en het-Ne derlandsche volk, aan deze beweging tot sommiger ergernis klaarblijkelijk de aandacht schenken die zij onzes be dunkens niettemin bepaald verdient! Markt J Suiker - tzfe -Obl.markt— - Industrie - Koninkl. - x Tabak Amerika Schepen (Wettig gedeponeerd.) Bij de Ned. Herv. kerk *e S c h o- r e is henoemd tot kerkvoogd de beer C. Potter Mzn. Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen door den Agent P. LIEVENSE Heden-, Woensdagmorgen 10 uur kwam de M:ddelburgsche Raad in openbare vergadering bijeen, onder voorzitter schap van burgemeester M. Fernhout. Mevrouw Weijl was met kennisgeving afwezig en verder de heeren, Harthoorn, en v. d. Feltz Ingekomen stukken. De reeds vroeger vermelde ingeko men stukken, als die van de taxi-onder nemers en van de eigenaars van het Schuttershhof, werden in handen ge steld van B. en W. om advies. De Oliebollendag. Toestemming werd verleend voor 'n 2- tal perceelen in de Langedelft en aan de Londensche kade te gebruiken voor den Oliebollendag zonder dat daardoor wordt aangenomen, dat die perceelen geen half jaar ongebruikt zijn geweest. Kasgeld. Ten einde nog deze week de goedkeu ring van Ged. Staten te kunnen krijgen, werd nu reeds machtiging verleend tot het opnemen van kasgeld in 1936 en niet gewacht tot de begrooting. Benoemingen. Tot voorzitter van het burgerlijk arm bestuur benoemde de raad mr. F. B. Evers en tot leden de heeren C. Ver waal en W. P. Cornelisse, allen aftre dend. Tot lid van het bestuur der godshui zen benoemde de Raad opnieuw den heer L. Weijl, met wien was aanbevo len de heer Sch ps. Herbenoemd werden als leden van de Commissie van toezicht op het L, O. de heeren T. Winter en L. "Dnderdijk en mevr. W. G. AppelDeibei, met hen waren aanbevolen de heeren J. IJssel- stein, en ds.. J. Koekebakker en mevr. M. KooleVan den Oever. Voor de vacature wijlen mevr. Kui persVan Doesburgh luidde de aanbe veling mevr. A. E. de JongeMijs en mevr. P. VerweijiVtermaas. Benoemd werd mevr. De Jonge. Voor de vacature-G. M. Mes luidde de aanbeveling de heeren J. A. M. Lam- bermont en L. F. Groosman, Benoemd werd de heer Lambermont. Verlenging overeenkomst met bestuur Godshuizen. B. en W. stelden voor de overeen komst met het bestuur der Godshuizen met betrekking tot verpleging en behan deling van patiënten in het Gasthuis die met 31 December een einde neemt, voor een half jaar te verlengen, mede in af wachting van de resultaten van een on derzoek ten aanzien van de mogelijk heid eener eventueele reorganisatie van het Gasthuis. Aldus besloten z.h.s. Neurologische behandeling 3e klasse patiënten. Ook de regeling nopens de neurolo gische behandeling van de 3e klasse pa tiënten in het Gasthuis wenschten B. en W. voor een half jaar te verlengen zij stelden tevens voor een arbeidsovereen- eenkomst aan té gaan met den zenuw- Wij hebben ons om informatie tot 1 arts' de de A.V.R.O. gewend. De heer Vogtj AIdus besloten z.h.s.. deelde ons mede: „Het dag. bestuur be-j Verordening gemeenfte-politie staat uit 8 personen, de gezamenlijke j 1934. gewestelijke besturen uit plm. 60; in het I B. en W. stelden voor in de verorde- eerste zit voorzoover .lijnt; uesiurtjii uit puii. uur; m net j - it geen enkele jood, in de laatste, i ning „gemeente-politie 1934" een over- ver mij bekend 1 of 2; overigens 1 gangsbepaling in te lasschen, waarbij regardeert of interesseert deze auaestie I aan den burgemeester de bevoegdheid I wordt verleend tot 1 Mei 1937 of zoo ons niet." veel vroeger, ,als, met het oog op een daling van het aantal manschappen zal kunnen worden besloten tot reorgani- satie van de politie en alsdan tot den r. datum van invoering v,an die reorgani- 1S' j f I"1} or,.fen ve,r~ satie, geen vacatures in het korps meer r!o W 'er10 i predikant bij te vervullen met dien verstande, dat 't e erv. gemeente te Amsterdam totaal aantal agenten en hoofdagenten was eroepen ds- A. de Voogd te Delft, niet minder dan 22 zal mogen bedr,agen. vroeger te Vlissingen. j Hiermede zal dus de reorganisatie eroepen is echter ds. H. Dekker te der politie tot uiterlijk 1 Mei 1937 ver- Apeldoorn, vroeger wonende te Middel- schoven zijn. burg. Aldus besloten z.h.s.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2