BINNENLAND. ZEELAND. Middelburg. goes. walcheren. zuid-beveland. WEER EN WIND. NUMMER 296. TWEE BLADEN. MAANDAG 16 DECEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. WESTKAPELuEr. Zaterdagmiddag had alhier op het gemeentehuis een bijeen komst plaats van vrouwen en meisjes boven de 16 jaar, ter bespreking van een alhier te houden cursus in landbouwhuis- houdkunde, uitgaande van de Z.L.M, KAPELLEl Zondagavond werd door dr. J. D. Schmidt te Kapelle in de Ned. Herv, kerk een herdenkingsrede uitge sproken ter gelegenheid van het 35-jarig bstaan der Knapenvereeniging ,,Samt> ël" Spr. dankte allereerst de leiders en richtte zich in zonderheid in w.arme ge voelvolle woorden tot den oudsten me deoprichter en leider, den heer S. Kor- stanje, reeds 85 jaar oud. ^toumcifiU Secvwi&eHsê MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per Jiwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 3ij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap ,,De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. •r-garta 1 +*- r Familieberichten en dankbetuigingen 11 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubrieï „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. me? „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ci extra Bewijsnummers 5 cent. HET NIEUWE COLLEGE VAN REGEERINGSCOMMISSARISSEN. In de Staatscouront van heden is de nieuwe samenstelling van het college van regeeringscommissarissen gepubli ceerd. Deze samenstelling is als volgt: mr. dr. A. A. van Rhijn voorz, van het college, tevens waarnemend regeerings- commissaris voor de visscherij; dr. W. L. Groeneveld Meyer, regeeringscomm. voor handel en nijverheid, tevens regee ringscomm. voor de steunverleening aan de fabrieksturf; ir. S. L. Louwes, re geeringscomm, voor den akkerbouw en veehouderij; ir. A. L. H. Roebroek, dir.- gen, van den landbouw, adviseerend lid; ir. J. G. Tucker, adviseerend lid voor de pluimveehouderij; F. V. Valstar, re geeringscomm. voor de groenten-, fruit en sierteelt; S. van Zwanenberg, com mercieel adviseer. OPNEMING VAN JEUGDIGE WERK- LOOZEN IN HET BEDRIJFSLEVEN. Een brief van den minister van sociale zaken aan een groot aantal organisaties. Gelijk bekend, heeft de minister van sociale zaken eenigen tijd geleden over leg gepleegd met Ged. Staten der pro vincies inzake een plan tot opneming van jeugdige werkloozen in het bedrijfs leven. Reeds hebben verschillende colleges van Ged. Staten een circulaire aan de gemeentebesturen laten uitgaan. In aansluiting daarop heeft de minis ter zich thans per brief tot een groot aantal, ongeveer zestig organisaties van werkgevers en werknemers gericht met het verzoek, bij de uitvoering van het plan, dat in den brief uitvoerig wordt toegelicht, zooveel mogelijk Imedewer- king te verleenen. Het plan beoogt jonge werkloozen werkzaamheden te doen verrichten, welke in de verschillende bedrijven on der de huidige omstandigheden niet worden uitgevoerd, doch waren de tij den beter, anders zeker ter hand zou den worden genomen. Het wordt de taak van de op te rich ten plaatselijke comités dergelijke werk zaamheden op te sporen, plannen tot uitvoering te ontwerpen en deze den mi nister ter goedkeuring voor te leggen. Het ligt nu voor de hand, dat daarbij de medewerking zoowel van werkgevers als van werknemerszijde niet zal kunnen worden gemist. NED. BOND VAN HARMONIE- EN FANFAREGEZELSCHAPPEN. In de Zaterdagmiddag te Utrecht ge houden vergadering van den Nederland- schen Bond van Harmonie- en Fanfare gezelschappen is in de plaats van jhr. mr. F. van de Poll te Zeist, die na 25 jaar het presidium vervuld te hebben, om gezondheidsredenen is afgetreden tot voorzitter benoemd mr. F. J. van Lanachot, burgemeester van 's-Herto- genbosch. In de Zondag gehouden vergadering is de afgetreden voorzitter gehuldigd en tot eere-voorzitter benoemd. BELANGRIJKE EXPORT VAN STAMBOEKVEE NAAR ENGELAND. In het Rijksquarantainestation te Hoek van Holland zijn Zaterdag onder gebracht 100 eerste-klasse stamboek runderen. Deze dieren zijn bestemd om, na het ondergaan van een drieweeksche qua rantaine, te worden verscheept naar En geland. Door samenwerking van de Engelsche en Nederlandsche veterinaire autoritei ten schijnt de mogelijkheid te zijn ge schapen aan het verzoek van het betref fende Engelsche stamboek te voldoen en voor aanvulling en bloedverversching dezen belangrijken aankoop in Nederland te mogen doen. De autoriteiten van het Engelsche stamboek vertoefden gedurende een 10- tal dagen in Nederland om zelf een keus te maken en bezochten daarvoor in het gebied van het Nederlandsche en dat van het Friesche rundveestamboek vele vooraanstaande 'veefokkersbedrijven. Indien men weet dat sinds 1913 geen export van vee uit Nederland naar En geland plaats had en de export van dat jaar slechts als hooge uitzondering gold, kan thans zeker wel gesproken worden van een groote bijzonderheid op dit ge bied, welke niet alleen tot eer strekt van de Nederlandsche veefokkerij, doch zeker ook van onzen veterinairen king een dergelijke zaak kan worden ondernomen, zonder de gezondheid van den Engelschen veestapel in g'evaar te brengen. (N.R.C.) EUWE WERELDKAMPIOEN. De schaakvereeniging „Middelburg" zond hedenmorgen een telegram aan dr Euwe om hem geluk te wenschen met het wereldkampioenschap en van het clublokaal „De Eendracht" wappert de vlag als teeken van vreugde met dit be langrijke feit in de schaakwereld. Ter gelegenheid van Euwe's wereld kampioenschap worden een nieuw- Delftsch herinneringsbordje en een dito tegel in den handel gebracht. Inbraak? Hedenmorgen is ontdekt, dat van het lokaal van den Vee- en vleeschkeurings- dienst in de Eigenhaardstraat een ruit was uitgeslagen. Het is nog niet vastge steld of men met baldadigheid, dan wel met een poging tot inbraak te doen heeft. In het gebouw zijn geen sporen van het laatste te vinden en vermist wordt er niets. Zondagavond maakte de politie proces-verbaal op tegen zekeren D. uit 's-Gravenpolder, wegens openbare dron kenschap. Hij kreeg gelegenheid op het politie-bureau zijn roes uit te slapen. Verdronken. Hedenmorgen werd uit de haven het lijk opgehaald van een 39-jarige, te Goes wonende vrouw. De politie stelt een on derzoek in. Aan den heer M. A. Doremalen is met ingang van 1 Jan. a.s. eervol ont slag verleend als agent van politie al hier, Uitvoering „De Stem des Volks". De Goesche Arbeiders zangvereeni- ging „De Stem des Volks" gaf Zondag avond een uitvoering in de Prins van Oranje. Tevens voerde de onderafdee- ling „Kunst na Arbeid" het blijspel „De tante uit Indië" op. Zang zoowel als tooneelspel werden door de vele aan wezigen met belangstelling gevolgd en oogstten veel en hartelijk applaus. Het was reeds na middernacht voor het bal een aanvang nam, dat onder lei ding van de Goesche Jazzband een pret tig verloop had. Morgen hopen we nog' iets uitvoeriger op dezen feestavond terug te komen. Verkeersongeval. SOUBURG. Zaterdagmiddag werd J., bezorger van 't Volksblad, op het kruis punt van den Nieuwen Vlissingschen weg en den weg Oost naar West Sou burg toen hij daar per rijwiel passeerde aangereden door een auto uit Breda. J. werd verwond en is na in de kiosk te zijn verbonden per brancard naar huis vervoerd. De automobilist verklaarde zich bereid alle kosten te vergoeden, KOUDEKERKE. Vrijdagavond gaf de muziekvereeniging „Voorwaarts" haar jaarlijksche uitvoering in het gymna stieklokaal der openbare lagere school. Het ruime lokaal was flink bezet, toen de voorzitter allen een hartelijk welkom toeriep en met dankbaarheid gewaagde van de in het afgeloopen vereenigings- jaar alom ondervonden medewerking. Het programma bestaande uit een tiental muzieknummers en twee tooneel- stukjes, werd op vlotte en uitnemende wijze afgewerkt. Het was omstreeks middernacht dat deze goed geslaagde uitvoering beëindigd was. KOUDEKERKE. Zaterdagmiddag werd onder groote belangstelling op de buitenplaats „Moesbosch" in den graf kelder bijgezet het stoffelijk overschot van wijlen jhr. A. M. van Doorn. In het midden van de boschlaan waar voor vier weken de uitvaart plaats had, van den oudsten broeder, werd de baar, gedragen door omwonenden en gedekt door verschillende bloemstukken, ge plaatst. Ds. J. W. van Kooten sprak woorden van troost tot de weduwe en de familie. Jhr. H. xA. van Doorn, burgemeester BK?.'; dienst, welke het vertrouwen heeft we- van O. en W. Souburg, dankte ds. Van ten te vestigen, dat met zijn medewer- Kooten voor 't gesprokene en de tal Een goed plan schenkt ons driemaal vreugde: als wij het vormen, als wij het uitvoeren en als wij het herden ken. rijke aanwezigen voor de belangstelling Hierop werd de kist naar den grafkelder gebracht, waarna aan alle gelegenheid werd gegeven 'n laatsten groet aan den overledene te brengen. Brutale roofoverval te Koudekerke. Zaterdagavond is een tweetal perso nen de woning binnengedrongen van een 74-jarigen inwoner der gemeente Kou dekerke. Zij hebben den man, die alleen woont, vastgegrepen, hem den mond dichtgestopt om het roepen te beletten en na de woning doorzocht te hebben, zijn zij met een kistje verdwenen, ver moedelijk denkende dat daarin geld of geldswaardige papieren aanwezig wa ren. Het kistje is dienzelfden avond door de politie onder de gemeente Vlissingen Ier hoogte van de begraafplaats „Vre dehof", teruggevonden en bevatte slechts zaken van geringe waarde. De politie stelt een onderzoek in naar de daders. ARNEMUIDEN, In de zaal van den heer Hamelink gaf de muziekvereeniging „Arne's Genoegen", onder leiding van den heer F. Buijs een zeer goed geslaag de uitvoering. De verschillende muziek nummers werden zeer goed vertolkt. Vooral „Louisa di Montfoorteen solo voor sax-sopraan, waarmee de heer D. Goedhart op het in Februari gehouden solistenconcours een eersten prijs had behaald, werd prachtig uitgevoerd. Ook tooneel bleek goede krachten te bezitten. Een klucht en een blijspel werd opgevoerd. Men kan met voldoening op dezen avond terugzien. BIGGEKERKE. Op 1 Jan. a.s. zal mej. G. Schaap, verloskundige voor de ge meenten Koudekerke, Biggekerke, Zou- telande en Meliskerke, weg'ens voorge nomen huwelijk haar praktijk neerleg gen. In haar ruim 22-jarige loopbaan heeft de scheidende het respectabele getal van ruim 2150 verlossingen verricht. Het behoeft dan ook geen betoog, dat zij, die haar arbeid, dikwijls onder moeilijke omstandigheden, doch steeds op zeer opgewekte en medelevende wijze heeft verricht, zich onder de moeders een tal rijke schare van vereersters heeft ver worven. Te Biggekerke heeft zich een comité gevormd dat met voortvarendheid heeft gewerkt en door algemeene medewer king een aanzienlijk bedrag heeft bijeen weten te verkrijgen om aan mej. Schaap een blijvend aandenken van de Bigge- kerksche moeders aan te bieden. Zaterdagmiddag heeft dit comité ten huize van mej. Schaap de g'eschenken overhandigd, bestaande uit een schilderij „Gezicht op Biggekerke" van den kunst schilder Van der Zee, benevens een kan van plateelaarde, terwijl een en ander vergezeld ging van een door den heer C Stuij, alhier, belangeloos vervaardigde album, bevattende de namen der schenk sters Mevrouw S. A. Stuij-de Regt heeft een en ander met enkele toepasselijke woorden overhandigd, waarna mej Schaap zeer getroffen door deze uiting van dankbaarheid, haar groote erkente lijkheid heeft uitgesproken. De Raadsvergadering. GRIJPSKERKE. In het verslag in het tweede blad van Zaterdag van de ge meenteraadsvergadering is door het verkeerd plaatsen van correctieregels 'n onduidelijkheid ontstaan. Er blijkt nu niet, dat het voorstel in zake kolentoeslag en uitkeering van steun bij vorst en dergelijke, z.h.s. is aangenomen. Evenmin bleek duidelijk dat de indie ners van bezwaarschriften er zich op beriepen, dat hun gronden ver van den Hoogelandschen weg af liggen en zij er daarom weinig gebruik van makent WESTKAPELLE. Zaterdagmiddag heeft in een lokaal der openbare school alhier,, de heier G. Wagenvoorde uit Middelburg aan een viertal werkloozen het diploma uitgereikt voor den gevolg den cursus in auto-techniek. De voorz. van de plaatselijke aid. voor moreele verzorging van werkloo zen, ds. Reus, heeft allen welkom ge- heeten, inzonderheid de heeren Wagen voorde en Lorier uit Middelburg en wethouder Huibregtse. Spr, memoreer de in het kort het werk der plaatselijke commissie in dezen en bracht Middel burg dank voor de medewerking. De heer G. Wagenvoorde wees ver volgens op het verloop van den cursus in Middelburg. Spr. was vol lof over den ijver der leerlingen. Vier deelne mers waren voor het eindigen van den cursus genoodzaakt geweest de lessen te staken, omdat zij werk kregen, aan 8 deelnemers kon het diploma niet uit gereikt worden, omdat zij nog geen rij bewijs bez,aten. Spr. spoorde aan de verworven kennis uit te breiden. De di ploma's werden uitgereikt aan de cur sisten: K. Minderhoud Kzn.;, J. Hui bregtse Wzn., M. Gabriëlse en M. Hengst. Ds. Reus heeft de Middelburgsche commissie dank gebracht voor de sa menwerking en de hoop uitgesproken dat de jongemannen spoedig werk mo gen vinden. Namens zijn mede-cursisten heeft de heer K. Minderhoud de heeren \Vagenvoorde, Mazure en L. Huibregtse dank gezegd voor de ontvangen lessen, terwijl wethouder Huibregtse de gedi plomeerden nog heeft toegesproken. Slechts een5-tal meisjes uit deze ge meente en één uit Aagetkerke was aan wezig. De burgemeester, met wien ook de beide wethouders en mej. Kome van Kruiningen, landbouwhuishoudkundige, aanwezig waren, zette uiteen, wat de cursus beoogt (koken, voedingsleer enz.) Spreker deelde mede, dat de deelneem sters boven de 16 jaar moeten zijn, en dat het aantal minstens 16 moet zijn (max. 20) wil de .cursus gegeven kunnen worden. Na eenige bespreikng' werd besloten, alsnog hier, alsook op Aagetkerke en Zoutelande propaganda te maken om aan den cursus deel te nemen; gelegen heid bestaat zich, voor het volgen daar van, op te geven vóór 18 December a.s. bij den burgemeester van Westkapelle. ZOUTELANDE. Vrijdagav. vergaderde in de goed gevulde school de Chr. M.V. „Martha" uit het verslag der secreta resse bleek, dat de vereeniging 24 leden telt en dat er 95 kleeding'stukken ver vaardigd zijn, die weer alle te Zoute lande zullen worden uitgereikt. Uit het verslag der penningmeesteresse bleek, dat er in kas is f 97 en dat er 10 be gunstigers zijn bijgekomen. Felicitatie's werden uitgebracht namens de Kerke raden van de Herv. en Geref. Kerk en namens nog andere jeugdvereenigingen Mej. Joha. Janse Ed. hield vervolgens een inleiding over „Jakob". Aan den voordrachtenwedstrijd werd door 7 meisjes deelgenomen. Den eersten prijs won Mina Kerkhove, den tweeden Leu Kleinepier en den 3en Joha. Brik. In de pauze was gelegenheid de kleedingstuk ken te bezichtigen, waarvan een druk gebiuik weid gemaakt. De avond werd verder gezellig doorgebracht met zang en samenspraken. YERSEKE. Door statutenwijziging zal nu ook Yerseke een zetel toegewezen krijgen in het dagel. bestuur van de Verkoopcentrale voor mosselen. Be noemd is de heer C. Sinke. Wat eerst onmogelijk was, is op last van den mi nister van landbouw en visscherij uit 't oog van rechtvaardigheid geschied. Hiermede is aan het verlangen van Yer seke tegemoet gekomen. YERSEKE. Namens den minister van landbouw en visscherij zijn dr. Hanninga van Amsterdam en een oesterkweeker uit Zeeland naar Frankrijk gegaan om zaaioesters te koopen, teneinde uitge zaaid te worden op de Yerseksche oes- terbank. Doel is 4 a 5,000,000 uit te planten. De helft van 30 en de andere helft van 40 kg. KAPELLE. Zaterdagmiddag had on der groote belangstelling de eindles plaats van de zeven verpakkingscursus sen (1 van Kapelle voor jongens en 1 voor meisjes, 1 van Goes voor jongens, 1 voor meisjes van Kloetinge en ook 1 voor jongens, 1 van Oudelande, 1 van Hoedekenskerke). Voor den wedstrijd in het sorteeren en verpakken beh,aaide Goes (de heer Nijssen) den eersten prijs, Kloetinge (de meisjes) een tweeden prijs, 1 en de jongens te Kloetinge een derden Middelburg, 16-Xn-'35, Zaterdag en Zondag: hoogste luchttemperatuur 3.6 °C (38 °F); laagste —2 °C (28 °F). Heden 9 h: 3.1 °C; 12 h: 4.8 °C. 8.4 mm regen of neerslag. Hoogste ba rometerstand te dezer stede, in het af geloopen etmaal: 767 mm; laagste 749 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 768.3 mm te La Coruna; laagste 743.9 mm te Shields. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige, later afnemen de Z,W. tot Z, wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen neerslag, cm het vriespunt des nachts, lichte dooi overdag. Zon op: 8 h 06; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 23 h 04; onder: 11 h 16. L.K. 17 Dec. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. December. Hoogwater. Laagwa-tei. Ma. 16 5.05 17.36 11.46 23.43 Di. 17 5.50 18.27 12.26 Wo. 18 6.41 19.22 0.28 13.12 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Ma. Di. Wo. 16 17 18 December, Hoogwater. 6.55 19.18 7.35 20.02 8.20 20.52 Laagwate» 0.15 12.44 0.53 13.25 1.39 14.09 prijs en prijs. die van Kapelle een vierden Na afloop wenschte de heer H. A. Hanken de leerlingen geluk met het be haalde diploma. Spr. hoopte dat hei aangeleerdè nu in de practijk zal wor den uitgedragen. Al meer en meer wordt gevoeld dat een zorgvuldige verpakking een eerste eisch is, wil men niet ver drongen worden van de wereldmarkt. In het buitenland zit men ook niet stil, daarom deed het spr. vooral genoe gen dat hij nu mag constateeren een aaadwerkelijken vooruitgang. Dank brengt spr. aan den heer Lenshoek voor beschikbaarstelling van het fruit voor verpakking. Ir. B. Bosma, rijkstuinbouwconsulent, deed het genoegen om het eindresultaat te mogen aanschouwen van deze cur sussen op een wijze welke te lo^gn is. De onderwijzers hebben getoond iets er in te kunnen krijgen. We leven in een tijd, dat het oog ook iets hebben wil. Het fruit moet zoodanig verwerkt kun nen worden, zoo gesorteerd, zoo ver pakt dat het zich zelf verkoopt. Welle ven in het fruitcentrum en daarom doet het weldadig aan d,at er jonge mannen en ook meisjes worden gevonden die 't fruit zoo kunnen verpakken daf het een lust is voor de oogen en het den stede ling doet watertanden en er naar grij- pen. De Voorzitter van de Veiling Kapel- le-Biezelinge en Omgeving complimen teerde de geslaagden eveneens. De onderwijzer, de heer W. G'las, dankte voor de tot hem gerichte woor den, het Veilingsbes tuur toonde als altijd krachtige medewerking, ook het perso neel deed ,3.1 wat gedaan kon worden om een goed figuur te maken. Met ge not kon spr. terug zien op deze welge slaagde cursussen en den ijver welke steeds door de leerlingen werd aan den dag gelegd. Daarna bepaalde spr. zijn gehoor bij Ezou die het geestelijke goed verwacht te en Jacob, die alles (beiden) bezat. Met aandacht werd deze rede .door de talrijke belangstellenden gevolgd. Een kwartet onder leiding v,an den hr Jb. van Willegen Gz, luisterde dezen herdenkingsavond op. RAAD VAN RILLAND-BATH. De gemeente ne^mt de school in den Völckerpolder over. RILLAND BATH. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester P. J. Dominicus, voltallig. Ingekomen was een schrijven van het gemeentebestuur te Krabbendijke, dat

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1