Het vredesplan gepu bliceerd. L& cUe nieiuitè H ON MR KERKNIEUWS* BEURS- EN WISSELKOERSEN. A Born. Sum. h.M. 140%141. A Linde Teves en Stokv. 73 WALCHEREN. De beer T. Franke werd herkozen tot iid van het B. A. De heer Leer besprak tenslotte de noodlijdenden in de gemeente. Spr. zegde dat de bestaande toestand niet langei te doorstaan is. De ellende, die nu in onze plaats heerscht is onbeschrijfelijk, ook de neringdoenden lijden daaronder. Spr. vroeg of er niet één weg is om dil kleine gedeelte van ons land „tot de be schaving te brengen", of zijn wij hier een landje apart? Het is niet de eerste maal dat om verbetering gevraagd wordt. Men heeft het gevoel steeds op een deur te kloppen, die niet openge daan wordt, waarachter men alleen ge fluister hoort. Zullen wij gedwongen worden deze zelf te forceeren? Ik vraag nu niet om woorden, besloot spreker, maar om daden, opdat deze rotte toe toestanden spoedig tot het verleden zullen behooren. WISSELKOERSEN. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAAHBEREN W.D. BEURSTHE8M0KETEB van Zaterdag. - ypat Mijnhard! maakt is goed SPORT, BUITENLAND, Het gaat inderdaad een beetje heel ver. De Volkenbondsraad zal het vermoedelijk ver werpen. assm AMSTERDAM, 14 December Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden- Ned, 31 1000-4 97%—97%. Ned. 33 1030-4 97%—97%. Ned. 34 1000-4 97%—97%.' Certificaten-3 86%86%. O. Indie 34 1000-4 96%—97. Denemarken Oblig. 1926-5 82%83. Duitschl. 100-7 18%—18%. Engeland 1960-90 4 71%—71%. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 90%90%. Amsterdam 1933-5 99%99%. Amsterdam 997%, 's Gravenhage 1929-4% 99%100. Rotterdam 1926-1930-4% 93%—93%. Berlijn 19?5-6% 16% Zeeuws. Hyp. B-5 93% Zeeuws, llyp. R-4% 94r,/93%. Cities Service Cy. P. 1958 5 18%37%. A Amsterd. Bank 109108%. C Rott. Bankver. 103 A Twentsche Bank 84% A Pref. Gruyter en Zn A 106%106%. A Pref. Jurgens A 9998%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 394394% A De Schelde N.B, 23%—23%. A Ver. Papf. v. Gelder 48%48%. C Am. Car en Foundry 17% C Am. Smelt en Ref. 33%33%. C Farbenind. I.G. 34%— C St,and. Brands 9%9%. C North Am. Cy. 15%15%. A Ned. Wol Mij. 78 A Singkep Tin M. 91%91%. A J. C. Japan Ln. 3434, A Rotterd. Lloyd 3838, A S. M. Nederland 36%—36%. A Amst. Thee C.M. 41%41%, A Houth. Alberts 21%—21%. C Baltimore t& Ohio 10%9% A Southern Rlw. 87% G Union fac. Kr. 6664% C Int. Nickel Cy. 2b25% Duitschl. '30 1000-5% 21%—21%-% A Koloniale Bnk. 45%45% A N.I. Hbk. 1000 82%—82% C Ned. H. M. 1000 126%—125% A Alg.. Kunstz. U.. 25%—25% A v. Berkels Pat. 45% C Calvé-Delft 57—57 A C. Suiker Mpij. 105105% A Ned. Ford A.M. 249—248 Ph lips Gem. B. afg. 232%—232 C Unilever 99%99-%. C anaconda Cup, 16%15%-16% C Bethlehem St. 27%—27%-% C Kennec Copper 16%16% C Un, States .Leather 55% C U. States St. C. 27%—27%-% A A.N.I.E.M.—N.B. 164%—164% A Kon. Petr. Mpij. 209%—209%—10% C OoTitin OH C.v 1817% C Shell Union O.C. 9%-9%-9% (Ingez. Med.) Hendrikskinderendijk wilgen en verder op den Oostsingel, Oostwal, Stations weg enz. waar z eke of slechte boomen uitvallen, dezelfde soort als er reeds ge plant is." Aldus schreef de directeur van ge meentewerken aan B. en W., die den Raad voorstellen, om tot publieken ver koop van de daartoe geschikte boomen over te gaan. Bouwplan III. De geleidelijk voortgaande bebouwing der terreinen in Bouwplan III maakt het noodzakelijk, dat door verderen straat- aanleg n'euwe gelegenheid tot bouwen wordt geschapen. De Directeur van gemeentewerken heeft daartoe een plan samengesteld, dat neerkomt op doortrekking van de Leliestraat in de richting van hel Ro- zenplein en aanleg van het Rozerqlein. De directeur stelt zich voor om de- I zen aanleg te doen geschieden ia twee j gedeelten, n.l. de doortrekking der Le- 1 bestraat, waarvan de kosten zijn ge raamd op 5337.50, in den loop van de zen winter en den aanleg van het Rozen- plein, begroot op 10363.75, in den winter 1936-37. Var het door den directeur van ge meentewerken geraamde bedrag voor doortrekking der Leliestraat ad 5337.50 is reeds aanwezig 3029.11. Het restant zal voorloopig met op te nemen kasgeld kunnen worden gefinan cierd, waarbij B. en- W. de gegronde verwachting koesteren er zijn reeds liefhebbers voor de nieuwe bouwter reinen dat deze spoedig door verkoop van grond zullen kunnen worden afge lost. Zij geven den Raad mitsdien in overweging om tot den aanleg, zooals de directeur die heeft voorgsteld, te be sluiten. Motor- en rijwïelverordening, B. en W. 6tellen een wijziging voor van de motor- en rijwielverordening, volgens welke stilstaande bakfietsen, in die deelen der gemeente, waar een openbare straatverlichting aanwezig _is, des avonds niet verlicht behoeven te zijn. „Een tweede aangelegenheid, die de aandacht vraagt, aldus schrijven B. en W., is het onvoorzichtig rijden door wielrijders. Meermalen kan worden ge constateerd, dat wielrijders in aantallen van drie, vier of vijf naast elkaar zich langs den weg voortbewegen, niet be- seffende, dat zij daardoor een ernstige belemmering opleveren voor het ver keer en vaak hun eigen leven in gevaai brengen. Speciaal in deze stad met haai nauwe str.aten en scherpe hoeken, is van belang, daaraan paal en perk te stellen." Het is om bovenaangehaalde redenen dat B. en W. den Ra ad in overwegint» geven, de Motor- en Rijwielveroredening aan te vullen met de volgende bej-< ling: „Het is verboden binnen de bebouw de kom der gemeente met meer dan tw»e rijwielen r,aa"t elkander te rijden zulks onvermmderd hef bepaalde in de Motor- en Rijwielwet en de ter uitvoe ring dier wet uitgevaardigde algemee- ne maatregelen van besftour." RAAD VAN VEERE. De Godshuiskwestie De al tredende regent en regentessen herbenoemd Een bewogen slot. VEERE. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van burgemees ter D. Huinink, voltallig. Ingekomen was een voorstel van Ged. Staten om de verordening vast te stel len inzake een nieuwe salarisregeling voor het personeel van den keurings dienst van waren te Goes. De V o o r z. zegde, dat het col lege van B. en W, van meening is, dal sommige salarissen te hoog zijn, boven dien zijn de opklimmingen te veel en te hoog, vooral in dezen tijd. De Raact was ook tegen de voorstellen inzake den kindertoeslag en zal Ged. Skaten van een en ander op de hoogte bren gen. Een verzoek van het B. A. om het zelfde bedrag, zijnde f 40 als het vorige jaar als tijdelijk toeslag voor den secre taris-penningmeester, werd ingewilligd. In de vacature van het pas overleden lid der plaatselijke commissie van toe zicht op het l.o.i den heer A. Verstraa- te, werd de heer Jac. Verstraate Azn. benoemd. In verband met een bepaling van Ged. Staten, dat een zekere Centrale ge meente wordt aangewezen voor dege nen, die het ULO-onderwijs volgen (voor Veere zou dit Middelburg zijn) is de raming per leerling op f 25 a f 30 gesteld voor dit jaar. De desbetreffen de regeling geldt voor de eerste maai over het kalenderjaar 1935. Inzake de quaestie van de benoeming van een regent en regentessen v,an het Godshuis had het college van B. en W een bespreking gehad met het bestuur van deze inrichting. Men is tot de con clusie gekomen, dat genoemd bestuur rekening heeft gehouden met het regle ment en overeenkomstig den letter der verordening heeft gehandeld betreffende het samenstellen der voordracht. De V o o r z. achtte het beter, wanneer één der regentessen bleef met een nieuwe daarnaast, dan dat ze bei den tegelijk aftraden. De heer S i m o n s e bleef bij wat hij reeds gezegd had over de evenredi ge vertegenwoordiging en vroeg zich at iioe de voorzitter dat verstaat. Spr. zou een en ander liever in besloten zitting behandelen. Wethouder Van Beveren vroeg waarom alles zoo stiekum moet Gebeuren en waarom of het niet pu bliek mag zijn. Het mag gerust door iedereen gehoord worden. De heer Simonse zegde, dat hij niet aan de benoeming zou medewerken. Hij wilde mevr. Ten Klooster niet ach- teruifzetten, doch bet is voor hem een bezwaar dat zij niet tot de kerkelijke groep behoort. De V o o r z. merkte op, dat zij evenwel toch een geestelijke stroomin< vertegenwoordigt en dat is naast een kerkelijke eveneens in de verordening opgenomen. De heer Wouters was het met den heer Simonse eens, doch vond, dat er weinig verschil is tusschen mevr. Goethals, die na mevr. Ten Klooster op de voordracht staat en de andere da mes. De heer Gideonse vond, dat het wel wat pijnlijk wordt voor het be stuur van het Godshuis al dit geharre war, waarna de heer Dekker de Gordiaansche knoop doorhakt door voor te stellen eindelijk dan maar tot stem ming over te gaan. Van de drie aftre denden werd de heer W, Kasse met alg. stemmen gekozen, mevr. Ten Kloos ter met 5 en mevr, Therie met algemee- ne stemmen. Betreffende de wijziging in de jaarwed de van den binnenvader en de binnen- moeder der stichting, waarbij sprake ge weesjt was van een verhooging van het salaris met een gelijktijdige verlaging der vergoeding voor huisvesting heeft men aan den Pensioenraad geschreven. Deze heeft geantwoord, dat het hieroj, neerkomst. dat het pensioengrondslag' hetzelfde blijven moet. Na korte discus- de werd besloten, dat de wedde wordt bepaald op f 340 en de vergoeding als bovenbedoeld op f 360. Hierna deed de V o o r z. me- dedeeling van het verloop der ver gadering van den bond van visschers- vereenigingen, die op initiatief van he* gemeentebestuur van Den Helder een verzoek tot den minister had gericht, om voor de visscherij een bedrijfssteun voor de visschers te creëeren zooals b.v op het gebied van de landbouwbedrijven bestaat. Men zal hieraan adhaesie be tuigen. Een begrootmgswijziging dienstjaar *935 moest worden aangebracht in ver band met het feit, dat men dit iaar vee1 eerder tot de werkverschaffing za' moeten overgaan dan anders. Dit, zoo zegde de v o o r z. komt door het natte 'aargetij, misschien ook omdat de bie tencampagne eerder dan anders is afge- loopen, vermoedelijk ook omdat dit jaar verschillende werklieden eerder zuller uitgetrokken zijn. Te dien einde hebben B. en W. zich tot het provinciale bestuu: gewend met een desbetreffend verzoek, hetgeen is goedgekeurd, zoodat voor 150 a 160 meer zal worden ver werkt. Aldus goedgekeurd. B. en W. stelden voor op haar verzoek meest eervol ontslag te geven aan me, J. E. Franke-Van Bezooijen, bewaar school onderwijzeres alhier. De voorz wijdde enkele woorden aan de grootc verdienste van mej. Franke. Spr. stelde zich voor, dat het gemeentebestuur offi cieel afscheid zal willen nemen van haar, en dit doen vergezeld gaan vai een stoffelijk blijk van waardeering. Eer poging om een particulier de school te doen voortzetten, heeft geen resultaat gehad, weshalve deze wel zal verdwij nen. Het voorstel Dekker om mej. Van der Eyck-Franke een vergoeding te geven voor het werk, dat door haar ii haar plaats is verricht, werd goedge keurd. Besloten werd om ook dit jaar een extra-uitkeering van ong, 70 aan de werkloozen te geven. Bij de rondvraag antwoordde de Voorz. op een desbetreffende vraag van den heer Wouters, dat de heer J. Franken zijn verzoek om pachtver- mindering heeft ingetrokken. Voorts vroeg de heer W outers hoe het komt, dat de lichten zoo vroeg branden. Een paar dagen van de week scheen de maan nog helderder dan de lantaarns, doch deze brandden even zoo vroolijk. Wethouder C a s t e 1 lichtte toe, dat hi; afwezig geweest was en dientengevolge geen maatregelen getroffen konden worden. De voorz. protesteerde tegen de uitlatingen van den heer Leer en zegde, dat hij hem heeft laten uitspreken omdat het niet zijn gewoonte is steeds in de rede te vallen. Doch dit kan niet door den beug'el. Trouwens door zulk een pleidooi, doet de heer Leer zijn zaak meer schade dan voordeel. Het verwon derde den voorz., dat de heer Leer na zijn betoog niet met een concreet voor beeld is komen aanzetten waardoor hij de thans heerschende toestanden geheel of gedeeltelijk uit den weg dacht te kun nen ruimen. Spr. wees op het werk van het gemeentebestuur en toonde duidelijk aan, dat men alles gedaan heeft wat men kon doen. Tevens wees hij op de armoe de in andere gemeenten en zegde, dat het in Veere tenminste nog niet tot broodgebrek is gekomen. In dat geval zou men al het andere moeten laten staan en desnoods een beroep op de ge meentenaren doen. Doch nu moet het werk van het gemeentebestuur ook tot de andere categorieën uitstrekken. De heer C a s t e 1 ,ging accoord met de woorden van den voorzitter en was het er absoluut niet mee eens, dat Veere er zoo e'lendig aan toe is. De woorden van den heer Leer komen niet te pas, te meer daar hij verder nooit zijn mond ge roerd heeft toen er over werkobjecten e.d. gesproken werd. De heer Van Be- veren vond, dat wat de heer Leer ge zegd heeft het antwoord niet waard is. De heer Gideonse meende, dat hij zich heeft laten opruien om een voor hem opgesteld stuk voor te lezen, doch zoo komen we er niet. Als er wantoe standen zijn, is spr. er ook voor om ze uit den weg te ruimen. De heer Leer C Tide Water Ass. Oil 8%8% A K.N. Stoomb. i»ui- A Ned. Scheepv. U. 4444-43% A H.V. Amsterdam 223%2z-i-zö A Java Cult. Mij. 119118% A N.I. Suiker U. 104—105%-06% A Deli Batavia 170%—172 C Deli Mij. 1000 183—184%-85 A Senembah 180%182-84 C Chicago Milw. 1%1% A Amst. Rubb. C. 104%—104%-% A Deli-Bat. Rubb. 6261% A Hessa Rubber 83%—83% A P. 61.% Prolongatie 2%3. Ionden Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York 13 Dec. 7.27% 59 17% 9.76% 24.90 47.91 32.55 1.47% 14 Dec. 7.27% 59.'7% 9.76% ?4 °q% 47.91 32 50 1.47% r ep uit, dat hij den spreker wel in een gez:n zou brengen waar armoede heerscht, hetgeen den voorz. deed vra gen of dat uitsluitend door de werkloos heid gekomen is. De heer Leer moet dan maar eens m'ddelen aanwijzen waardoor men meer kan doen dan reeds gedaan wordt Wij 7iin bezig de kle:ne menscheri te helpen; aldus spr., laat ons de handen 'n e kaar slaan en elkaar niet, als hon den en katten aanvallen De heer Leer bleef echter bij zijn opvattngen. MELISKERKE. Donderdagavond gaf in het vergaderlokaal de Chr. Zangver- eenitfing „De Lofstem" een uitvoering. Ds. M. Vreugdenh'l opende deze verga dering op gebruikelijke wijze. „De Lof- stem" bracht een 16 tal liederen ten ge- hoore welke allen goed tot hun recht kwamen. De directeur de heer P. Hu- bregtse presteert veel met het betrek kelijk kleine koor, Ds. W. J. J. Bakker sloot de samenkomst. Diefstal. Aan de justitie te M'dde!b"»-g is voor. Ueleid de groentenkoopman C. v. S. uit Baarland, verdacht van diefstal. BORSSELE. De Raad dezer gemeente besloot gistermiddag aan groote gezin nen kolentoeslag' te verieenen, in d:en zin dat het totaal ontvangen bedrag ge lijk wordt aan het in werkverschaffing ontvangene. Ook brandstoffentoeslag zal men alleen aan groote gezinnen geven. op één na algemeene stemmen werd be sloten geen kerstgave aan de werk loozen te verstrekken, omdat deze dan in gunstiger posit'e zouden komen dan de vaste arbeiders. Een voorstel van den heer Dekker om de leerlingen die toe gang is geweigerd tot een avondcursus, alsnog deze te verleenen werd aange nomen. De tarieven voor de waterlei ding werden in 8 klassen ingedeeld en fbehalve in de laagste klassen) iets ver hoogd. RILLAND BATH. De Raad dezer ge meente besloot Vrijdagmiddag de werk loozen in de gelegenheid te stellen deel 1p nomen aan cursus in motorkennis te Krabbendijke. Verder is aangenomen 'n voorstel van B. en W. de school in den Völckerpolder over te nemen. De hoofd onderwijzerswoning te Bath bewoonbaar te maken voor twee gezinnen. De wérk- Ioozen zullen een kerstgave van 1.50 ontvangen, hun dagloon werd bepaald op 1.90. Maandag komen we htetop nader teiug. GROEDE. Het bestuur van het Water schap Groede en Baanst heeft besloten de 4% procentsleeningen van 1919 en 1929 en de 5 procentsleeningen van 1920 en 1923 te converteer en in 4 procents leeningen en wel per 1 Maart 1936. Het besluit is goedgekeurd door Ged. Staten. Het college van notabelen der Ned. Herv. kerk te Rilland-Bath heeft her kozen als kerkvoogd de heer N. Nieuw- dorp, terwijl in de plaats van de heer G. Nagelkerke, die bedankt had, werd gekozen de heer Jac. v. d. Sande, thans notabel. Ned. Herv. Kerk, Ds. G. van Veldhuizen te Hantum heeft bedankt voor het beroep naar Mid delburg, Markt Suiker - Koninkl. - Tabak H.V.A. Obl.mnrkt- Amerika - Schepen - n Industrie - Rubber - (Wet lig gedeponeerd.) N eus- o! borst- verkouden Een weinig Dampo in beide neusgaten geeft terstond ver lichting en maakt de luchtwegen vrij Doos 30, Pot 50 ct (Ingez. Med.) mooi. Evenwel moet daaraan direct toe gevoegd worden, dat het toch niet ge makkelijk zal zijn voor Euwe om dit halve puntje te halen. Want wanneer AJjechin de 30ste partij wint komen bei den op 15 p. en dan behoudt hij volgens de bepalingen den titel van wereldnam- pioen. Aljechin zal rus alle middelen aanwenden om deze partijen te winnen. Het is zijn eenige kans. Aan spanning cntbreekt het dus niet. Maar Euwe heeft dit voordeel, dat hij de witte stukken voert. Geheel Nederland vertrouwt dan ook op zijn kunnen. 29STE PARTIJ REMISE. De volgende partij zal de be slissing brengen. Zooals in een deel der oplaag van gis teren nog is gemeld, is de afgebroken 29ste partij na 10 zetten in remise ge- e;ndigd. .De stand is nu Euwe 15 en Aljechin 14. De Zondag in de Militiezaal te Am sterdam te spelen 30ste partij zal de beslissing brengen. Immers, Euwe heeft slechts een halvepunt meer noodig (dus remise is voldoende) om den titel van wereldkampioen te behalen. Wint Euwe ccze partij dan overschrijdt hij de be- j noodigde 15% punt reeds. De kansen voor den Net^. kampioen lijken dus De oorlog in Oost-AIrika. Het Volkenbondssecretariaat heeft gis teravond het vredesp^n van Hoare en Laval gepubliceerd. De zwarte vermoe dens omtrent den inhoud er van, worden bewaarheid. Het gaat inderdaad te ver, voor wie op 't standpunt staat, dat Mus solini geen „belooning" voor zijn ge welddaden mag ontvangen, Hoare en Laval stellen voor, dat aan Italië zal worden afgestaan een deel van de provincies Tig're en Danakil in het Noorden (de grens getrokken tusschen Adoea en Aksoem, welke laatste stad dus bij Abessynië moet blijven) en het grootste deel van de provincie Ogaden :n het Zuiden. Daarnaast zou dan nog een groot gebied ten Westen van de provincie Ogaden voor kolonisatie van Italië ter beschikking dienen te komen, met dien verstande, dat het onder Abes- sijnsche souvereiniteit bleef. Men weet echter wat dit beteekent: als hier een maal een flinke Italiaansche penetratie was, zou de souvereiniteit van den Ne gus een aanfluiting worden. Als tegenprestatie moet Italië tenslot te aan Abessynië afstaan de haven As- sab in Erithrea, met een smalle strook grond als uitweg voor Abessynië naar de Roode Zee. In Engeland heeft de publicatie de on gerustheid in verontwaardiging doen omslaan. Het Engelsche volk wil er in zijn meerderheid niets van weten. Ook in Frankrijk loopen de linksche partijen er tegen te hoop. De positie van Laval wordt nu weer fel aangevallen. Te Genève verwacht men, dat de Vol kenbondsraad zijn goedkeuring niet aan het plan zal hechten. Abessijnsch protest. De vertegenwoordiger van Abessynië bij den Volkenbond heeft reeds een pro test tegen de voorstellen van Hoare en Laval ingediend. Hij constateert, sarcas tisch, dat het de volgende regeling be oogt: Abessynië, slachtoffer van een door den Volkenbondsraad en door de Vol-

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2