IBIS SHAG tobbe flitiami lekker... man! KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. RECHTSZAKEN. nieuws. STATEN-GENERAAL AFLOOP VERK00PINGEN. MARKTBERICHTEN. WALCHEREN. ONDERWIJS. Weer een spelling-debat. OPRUIING IN HET LEGER. m>/ DOODENDAGBOEK VAN HET VERKEER. AIENDA. het College van B. en W. principieel staat tegenover het verstrekken van voeding aan schoolgaande kinderen. Een lid wees op de zeer hooge kos ten voor het Middelbaar- en voorberei dend Hooger onderwijs, die thans onge veer 43 pet. uitmaken van de totaal-kos ten voor het onderwijs. Hoewel spr. wil afwachten wat het Rijk in deze zal doen, is hij van meening, dat verlaging van deze kosten mogelijk is. Een lid betreurde het ten zeerste, dat het subsidie voor het Middelburgsch Muziekkorps moest worden geschrapt. Hij kondigde aan te zullen komen met een voorstel om op nieuw een subsidie toe te kennen. Een lid kondigde aan de meening van een ander lid te zullen bestrijden, dat hooge loonen de werkloosheid zouden bevorderen, terwijl hij over deze mate rie nog verder zou uitwijden. Een ander lid wees voor objecten voor werkverruiming op 't doen aanslui ten van perceelen op de rioleering, eventueel met een toeslagstelsel voor hen, die de kosten niet kunnen beta len en het geregeld vanwege Bouw- en Woningtoezicht doen inspecteeren van gebouwen, die van bewoners verwisse len, opdat zoo noodig eischen gesteld kunnen worden, waardoor eventueele afwijkingen van de bouwverordening worden opgeheven. Dit lid vroeg zich met het oog op de werkverschaffing ook af of de ruilverkaveling wellicht eenige mogelijkheden biedt voor Middelburg Een lid achtte het zeer wenschelijk de verordening op het Burgerlijk Armbe stuur eens grondig te herzien, vooral met het oog op de weinige macht die de Raad in deze heeft. Een lid wilde terzake van de wacht geldregeling van de Meelfabriek be sprekingen met den betrokken Minister voeren, nu de N.V. niet heeft voldaan aan de belofte om werkloos personeel zooveel mogelijk over te plaatsen naar haar bedrijf te Rotterdam, als gevolg waarvan deze gemeente bij beëindiging van de wachtgeldregeling een groot aantal werkloozen te haren laste krijgt. Een der leden verzocht B. en W. te willen overwegen of afkoop van de cijnzen mogelijk is. AAGTEKERKE. Dinsdagavond ver gaderde de landbouwvereeniging „Helpt Elkander", onder voorzitterschap van den heer L. de Visser. De aftredende bestuursleden de heeren L. de Visser en P. de Visser werden herkozen. Tot commissie leden om de boeken en bescheiden van den penningmeester na te zien werden gekozen de heeren K. Brouwer en Joh. de Visser Jz. Vervolgens werd besloten een nieuwe aardappelsorteerder aan te schaffen. Hierna werd het woord gevoerd door den voorzitter der Coöperatieve „Eiland Walcheren", den heer B. Fran se, die het doel en de werkwijze der coöperatieve op zeer duidelijke wijze uiteenzette. Nadat door spreker nog verschillende vragen waren beant woord, sloot de voorzitter deze verga dering en dankte den heer Franse voor zijn aanwezigheid. NW. EN ST. JOOSLAND. De C.J.V., „Ora et Labora'" alhier hield Dinsdag haar zesde jaarvergadering in de Christ, school. Na de gebruikelijke opening door den voorzitter, werden de versla gen van secretaris en penningmeester vol aandacht gevolgd, daar zij deze stof in dichtvorm op heel aangename wijze ten gehoore brachten. Het feestprogram werd op zeer vlotte wijze uitgevoerd. Het middernachtelijk uur was reeds aangebroken, toen ds. Burger, na een woord Vein lof gesproken te hebben over wat hier te zien was, de vergade ring sloot. VEERE. Wij vernemen, dat mej. J. E. FrankeVan Bezooijen, die bijna vijf en dertig jaar bewaarschoolonderwijze res alhier is geweest, de school tegen 1 Januari 1936 met pensioen zal verlaten. Mej. Jannetje Elizabeth FrankeVan Bezooijen werd den 28 Mei 1867 te Scherpenisse geboren, waar zij zich na haar schooltijd op de nuttige handwer ken toelegde. Den 14 Mei 1895 te Veere gekomen, werd zij op 1 April 1901 als onderwijzeres aan de gemeentelijke be waarschool aangesteld, waar zij gedu rende die jaren ook avondlessen in handwerken aan de oudere meisjes gaf. Als uitstekende opvoedster en plichtsgetrouwe onderwijzeres heeft mej. Franke gedurende die jaren een kring van dankbare ouders om zich heen geschaard, doch niet minder stond zij in hoog aanzien bij haar eigen leer lingen, van wie menigeen „de juffrouw" nog eens kwam opzoeken. Met de ont slagname van mej. Franke gaat dan ook een onderwijzeres van den goeden ouden stempel heen, die kwalijk te ver vangen zal zijn. Dat de ouders van de kleuters mej. Franke zullen missen, is des te meer zoo, daar de bewaarschool nu ongetwij feld opgeheven zal worden. De wensch van den minister toch heeft ertoe geleid, dat de gemeenten zich verplicht gevoe len de desbetreffende subsidiën niet meer te hernieuwen, en zonder die sub sidie kan menige school voor voorbe reidend onderwijs niet bestaan. Reeds sedert het vroege voorjaar, was de gezondheidstoestand van mej. Franke van dien aard, dat zij aanvanke lijk maar korten tijd les kon geven, doch weldra moest zij haar werk geheel en a opgeven. Haar dochter, mej. T. van der EyckFranke, dje al jarenlang haar moeder getrouw bijstond, heeft tot he den toe de school gediend met denzelf den ijver waarvoor haar moeder bekend stond. lüiO-BEVELAND. HANSWEERT. ïn de zaal van den heer Mollet had Dinsdagavond een ver gadering plaats van de afd. Groene Kruis KruiningenHansweertScho- re. De begrooting over 1936 werd met algemeene stemmen goedgekeurd. In de plaats van den heer Stevense van Scho- re, die bedankte, werd als bestuurslid benoemd de heer J. van Nieuwenhuyze te Schore. Wegens de vele verdiensten aan het Groene Kruis bewezen, waar van hij van de oprichting ,af bestuurs lid was werd de heer Stevense tot eere-lid benoemd. Er werd nog besloten dat in de toekomst ook de begrooting met de Winst en Verliesrekening aan de leden zal worden toegezonden. Het Nederlandsche motorschip „In Deo Confido" hetwelk 1 Dec. 11. door de douane in beslag genomen werd we gens smokkelen van sigarettenpapier is na betaling der verschuldigde boete vrij gegeven Het eenige weken geleden nabij Ant werpen gezonken schip „Wilad" is ge- 'icht en passeerde gistermiddag in zwaar beschadigden toestand naar 'n werf in Holland. Tijdens den storm van de laatste dagen zijn aan de kust een hoeveelheid benzine-reservoirs van Ford-auto's aan gespoeld, De totale waarde bedraagt ongeveer f 300. Vermoedelijk zijn deze over boord geslagen. SCHORE. In het afgeloopen seizoen zijn aan de Schorebrug 1.652.520 kg suikerbieten aangevoerd en 326.858 kg pulp gelost. KLOETINGE. Dinsdagavond gaf de mondorgelclub „Inter Nos" onder lei ding van den hr. B. P. van Sprang een uitvoering in het Vereenigingsgebouw. Op verdienstelijke wijze werden 8 muzieknummers ten gehoore gebracht. Een tooneelstuk in drie bedrijven, het welk zeer vlot gespeeld werd, vulde den verderen avond. Ds, J. A. Raams, voor zitter van deze vereeniging sloot met dank aan de aanwezigen de uitvoering, welke voor „Inter Nos" een succes moet worden genoemd. Herkozen tot ouderling bij de Ned. Herv, Kerk te Vrouwenpol der (Gapinge) de heer C. Dingeman- se Jzn. en tot diaken de heer C. Lan- gebeeke Czn. Jr, Uitvoering „Soli Deo Gloria." Onder leiding van den heer J. C. F. van Kamer gaf gisteravond in de Con cert- en Gehoorzaal te Middelburg de Christelijke Zangvereeniging „Soli Deo Gloria" een uitvoering van gewijde muziek. De zaal was goed bezet. Het programma bevatte een zevental geestelijke liederen .die voor de pauze werden gegeven, terwijl daarna het Kerstoratorium van H. F. Müller de aandacht van het talrijke publiek op- eischte. Van de stukjes voor de pauze beviel „Koraal" van [Mendelssohn ons iet best. Ook in „Hem in 't harte dra gen" v,an Röntgen liet het koor zich van een beminnelijke zijde hooren. Alleen was men hier evenals in de andere lie deren niet heelemaal toonvast, ondanks den steun van het orgel. Dat in den adventstijd de keuze ge vallen was op een Kerst-oratorium is alleszins begrijpelijk en het was juist ge zien daartoe een werk te kiezen als dat van Müller dat door zijn betrekkelijken eenvoud binnen de grenzen ligt van hetgeen een koor als het onderhavige kan bereiken. Het uit zes (korte) deelen bestaande Oratorium geeft op klankvolle wijze weer het Geboorteverhaal, waarbij afwisselend orkest, koor en soli hun taak te vervullen krijgen. Zij deden dit op zeer gewaardeerde wijlze. Het koor vooral kwam hier pas goed op dreef en bereikte in den slotzang een gaaf heid, die in het begin wel even gemist werd. Ook het kleine orkest, waarin de fluitpartij een enkele keer wat domi neerde, h,ad goede momenten. Vooral bij de inleiding van het eerste deel, De Pastorale (4e deel) kon ons echter min der bekoren, zij werd niet heelemaal vlekkeloos gestreken. De solopartijen uit eigen krachten te requireeren is altijd een hachelijke onderneming, want naast een zuiver geluid komt het vooral ook >aan op een goede voordracht. De tenorpartij kwéet zich gemeten aan deze maatstaven op een te loven wijze van zijn taak. De sopraan beschikte over een helderen stem en voldeed naast minder geslaag de momenten in het derde deel, even eens goed. Dat er hard gestudeerd is om het Oratorium, dat in al zijn bescheidenheid toch zijn muzikale, soms moeilijke eischen stelt, uit te kunnen voeren bleek duidelijk. Over het algemeen kan dan ook gezegd worden, dat de pres tatie van „Soli Deo Gloria" er een is, die zeker de moeite van het beluisteren loonde. L)e dirigent kreeg bloemen. Op de ge- aruikelijke wijze werd de avond ge opend en gesloten. Bij de gisteren voortgezette behan deling in de Tweede Kamer van de on- derwijsbegrooting, drong de heer T i- 1 a n u s (c.h.) er op aan, dat de mi nister inzake het gebruik van de nieu we spelling nu eens ja of neen zou zeg gen. Dan schenkt hij klaren wijn, welke beeldspraak onder hilariteit der Kamer ïeftige protesten uitlokte van den mi nister, van wien bekend is, dat hij ge heelonthouder is. Spr. betwijfelde da- terugkeer tot de Vries en Te Winkel af zou moeten stuiten op economische be zwaren. Men kan in elk geval beginnen den indirecten dwang tot het gebruiken van de nieuwe spelling op te schorten door de K.B.'s van Augustus 1934 bui ten werking te stellen. Aan een wet telijke regeling van de spellingkwestie valt niet te ontkomen, aldus spr. De heer Coops (lib.) merkte op, dat de troonrede grootsche wetten be loofde, maar dat er niet.s van belang tot stand komt. Spr. drong aan op stop zetting van de voorschriften t.a.v. de nieuwe spelling. De heer Z ij 1 s t r a (,a.r.) betreur- J.e het dat deze minister vrijwel arles afwijst wat maar even geld zou kosten. Spr. vroeg instelling van een nieuwe groote commissie op spellinggebied. De heer Moller (r.k.) betreur- de het dat op spellinggebied de strijd weer gaat ontbranden. Spr. betoogde dat de minister zich t.a.v. de spelling op glad ijs begeeft en wie dit doet, loopt de kans, op een ander steunpunt te- recht te komen dan hij bedoelt (gelach). Het gebruik der nieuwe spelling neemt geregeld toe. De heer Ketelaar (v.d.) keer de zich tegen staatsopvoedkunde en -onderwijskunde. Wat de spelling betreft zeide spr. dat stopzetting van het exa menbesluit onmogelijk is. Spr. wilde daarop nu niet meer terugkomen. Alles wat met het onderwijs gebeurt w£s voor den heer W ij n k o o p (c. p_.h.) .afbraak. Spr. bepleitte verminde- ring van het aantal leerlingen per klas se, T.a.v. de spelling kunnen we nu niet meer terug meende spr. De heer v. D ij k e n (a.r.) criti- seerde de houding van den minister t.a.v. het vernietigen van Raadsbeslui ten tot stichting van bijzondere scholen. De heer Vervoorn (platt.) vond 't onderwijs in Nederland veel te kostbaar. Spr, vroeg de landbouwverloven niet in te trekken. De heer Feber (r.k.) betoogde dat de spellingcommissie zoo deskundig en veelzijdig mogelijk behoort te zijn samen gesteld. De heer W i e I e n g a (a.r.) verdedig de de spelling Marchant. Op meer dan ergerlijke wijze wordt de nieuwe spelling bestreden op gods dienstige motieven, meende spr. Ergens ïeeft een stukje gestaan, waarin ver teld werd, dat men nu niet meer moest jidden: „Onze Vader, die in den". niaar «fdie in de hemel zijt". De heer Sneevliet (r.s.) bestreed de afschaffing van overheidsbemoeiing met het voorbereidend onderwijs. De minister verlenge den leerplicht en be- vordere eenvormigheid in de schrijfwijze. De heer West er man (r.k.) meende dat de bezuiniging op de onderwijsbe- grooting nog niet voldoende is geweest. De wachtgeldregeling noemde spr. te royaal. Minister Slotemaker de Bruine wees er op dat de subsidies op zijn be grooting voor het overgroote deel op de wet berusten- Spr. had over de medische keuring van onderwijskrachten een rapport ont vangen van de geneeskundige inspectie. Hij zal dit bestudeeren en feitelijke klachten, als die erin voorkomen, on derzoeken. De vergadering werd vervolgens ver daagd tot hedenmiddag. Twee militairen voor den Krijgsraad. In Utrecht bestaat een vereeniging, die zich tot taak heeft gesteld de tucht onder de krijgsmacht te ondermijnen. Jonge recruten worden door propagan disten van den beginne af bewerkt op de meest geraffineerde wijze, zoodat ve len er zich toe laten overhalen de bijeen komsten van deze vereeniging te bezoe ken. Zooveel mogelijk wordt dan ge tracht de jongens tegenzin te doen krij gen tegen den dienst, wat bij a-sociale en zwakke naturen gelukt, zoodat daar door de stemming in de kazerne op een verderfelijke wijze wordt bedorven. Meer dan een jaar heeft de sergeant der politietroepen C. P J. Verhaar te Utrecht het onderzoek geleid om deze vereeniging te ontmaskeren, en Dinsdag hadden zich voor den Krijgsraad te Den Bosch twee militairen te verantwoor den'wegens verspreiding van het orgaan dier vereeniging in de kazerne. Het waren de gedetineerde 21-jarige A. R. uit Amsterdam en de 21-jarige H. van B. uit Utrecht, beiden van het eer ste regiment veldartillerie te Utrecht. Zoowel de president van den Krijgs raad als de auditeur-militair maakte een compliment aan den sergeant der poli tietroepen Verhaar voor de buitenge woon volhardende wijze waarop hij zijn onderzoek heeft gedaan, dat dan ook met succes is bekroond geworden. Vele jonge recruten, aldus de audi teur-militair, worden het slachtoffer van deze organisatie, omdat het publiek niet weet, dat ze bestaat. Spr. achtte be klaagde R. niet waardig om als militair in het Nederlandsche leger te dienen. Hij eischte een jaar en zes maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voor arrest en met ontslag uit den militairen dienst. Tegen v. B., dien spreker meer als een zwakkeling ziet, eischte hij 12 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst De Krijgsraad veroordeelde A. R. tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest, ontslag uit den militairen dienst zonder ontzeg ging van de bevoegdheid bij de gewapen de macht te dienen en H. v. B. tot drie maanden gevangenisstraf onvoorwaarde lijk en negen maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. huis van het hoofd behouden. De ge- heele school, inventaris, alsmede alle werktuigen van de gymnastiekvereen „Friso" gingen verloren. VOOR DE PIJP Kets, Amsterdam: 1 doode. In de Mauritsstraat te Amsterdam, is Dinsdagavond de 63-jarige heer V. on der een autobus geraakt. De oude heer werd zwaar gewond en moet dadelijk dood zijn geweest. De heer V. wilde met zijn zoon op de bus springen, toen deze juist wegreed. Zijn zoon duwde hij nog in het rijtuig, doch toen deze omkeek, waar zijn vader bleef, was de man verdwenen. Voorbijgangers begonnen hevig te gil len en wezen onder den wagen, waarop de chauffeur direct stopte. De heer V. had een der wielen over het lichaam ge kregen en was reeds overleden. Ver moedelijk heeft hij niet geweten, dat de treeplank van de gemeentebussen wordt opgeklapt als de bus rijdt, met als ge volg, dat hij misstapte. HET TOEVAL. Dat de chauffeur van een taxi in zijn wagen een of ander voorwerp vindt, dat daar door een der passagiers verloren of vergeten is, is een schier dagelijks terugkeerend feit, dat volstrekt geen afzonderlijke vermel ding verdient. Een uitzondering mag evenwel worden gemaakt voor een zil veren beursje, dat de chauffeur van een blokbandtaxi te Amsterdam giste ren in zijn wagen ontdekte. De man begroette n.l. in dit voorwerp een oude bekende, want ongeveer.... 35 jaar geleden had hij het eveneens ge vonden, toenmaals in zijn rijtuig en in zijn kwaliteit van koetsier bij de beken de firma Bakhuizen in de Wetering straat. Hij had het toen teruggebracht naar de Weteringschans, waar de eigenaresse destijds woonde en deze thans een bejaarde dame! mocht het genoegen smaken, heden haar eigendom in haar woning aan De Lairessestraat uit de handen van denzelfden vinder, die van zijn vondst kennis had gegeven aan de afdeeling gevonden voorwerpen van de Taxi Centrale in ontvangst te nemen. JONGE ZWERVER MISLEIDT DE POLITIE, Dinsdag heeft de Centrale Recherche te Amsterdam een 18- jarigen jongen aangehouden, die zonder middelen van bestaan in de stad rond zwierf. Daar hij zeide in Leeuwarden te wonen is hij naar die stad op transport gesteld. Daar aangekomen bleek bij onderzoek, dat men met een.... Amsterdammer te doen had, die de politie om onverklaarbare rede nen had misleid. Er zat toen niets an ders op dan hem weer naar de hoofd stad terug te brengen. HUISELIJKE TWIST MET NOOD LOTTIG GEVOLG. Gisteravond te zes uur kreeg in een perceel aan de Egelantiersgracht te Amsterdam de 44-jarige G. woorden met zijn 16-jari- gen stiefzoon K. De twist liep zoo hoog, dat G. plotseling een aardappelmesje greep en zijn stiefzoon een vrij diepe steekwond in de linkerzijde van den buik toebracht, met het gevolg, dat het slachtoffer plotseling ineenzakte. Spoedig waren eenige agenten ter plaatse; de Geneeskundige Dienst werd gewaarschuwd en deze vervoerde den jongen naar het Binnengasthuis. De stiefvader werd aangehouden en in het bureau Marnixstraat in arrest ge steld. De verhouding tusschen het twee tal was reeds geruimen tijd slecht. De jongen had reeds eerder op den mid dag de politie medegedeeld, dat zijn stief- vaer het op zijn leven voorzien had; een paar agenten hadden zich in dit ver band in de buurt van het huis gepos teerd, doch kwamen te laat om de steekpartij te voorkomen. SCHOOL AFGEBRAND. De 6. 1. school te Appeelscha is Woensdag nacht geheel uitgebrand. Met mceite 1 werd het voor de school gelegen woon- ROOKT IRIS EN GÉÉN ANDERE SHAG (Ingez. Med.) Ten overstaan van notaris J. Fanoy te Axel, zijn ten verzoeke van de erven van wijlen den heer P. Koole o m. ver kocht een kavel bouwland groot pl.m. 24 gem., gelegen onder de gemeente Biervliet en verhuurd voor een som van 800 per jaar (in twee perceelen) werd toegewezen aan den heer Andr. Dieleman, landbouwer aldaar, voor 17.270 of ongeveer 719 per gemet. Kap e 11e, 11 Dec- Veilingsvereeni- ging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Appels: Goudreinetten 520, Zure Bellefleur 314, Dubb. Bellefleur 79, Sterappels 413, Fransche Reinetten 912, Court Pendu 37, Cox Oranje Pipping 1015, IJzeken 25, Tante Dora 56, Hondsmuil 38, Gron, Kroon 69, Boumanreinetten 4, Reine d'Or 3 9, Meipipping 36, Baldwin 5, Ben- derzoet 37, Herfstdopper 36, Gel- dersch Zoet 27, Ermgaard 311, Pom- me d'Oranje 212, Campagne zoet 3 9, Holl, zoet 28, Bijenkorf 39, Huis- manszoet 26, Tuinzoet 6. Peren.' Keyen 36, Com. de Paris 8 18, Nouveau Poiteau 714, Triumph dei Vienne 1328, Jodenperen 517, Ber gamotten 6. Wintersuikerij 24, St. Remy 69, Pondsperen 68, Kleiperen 411, Gieser Wildeman 316, Winter- louwtjes 211. Diversen: Blauwe Druiven 1016, Spruiten 912, Uien 1, Breekpeen 1, Tomaten 6, alles per kg, Savoye Kool 311, Roode Kool 25, Bloemkool 4 5, per stuk, Andijvie 0 801.80, per 100 krop, Prei 2.409, Kipeieren 4,60, per 100 stuks. Oostburg, 11 Dec. Avicultura, aanvoer 5614 kg' boter; prijs f 1,25 tot f 1,75, per kg. MIDDELBURG. DO 12 Dec. Kunstfilmavond: City 20.15 h. DO 12 Dec. Lez. Comité Nat. Veiligh., spr. vice-adm. b. d. jhr- G. L. Schorer; St. Joris 20,15 h- DO 12 Dec, Evang. Bogardz. ds. Van Voorst Vader, 20,00 h. VR 13 Dec. Openb. Verg. Ned- Bellamy Ver.; Geb. Vrijz. Herv. 20,00 h. VR 13 Dec. Lez- ledenver. v. Huisvr-, spr. Rosa Manus, „Witte Zwaan" 15,00 h. VR 13 Dec, Buitengew. alg. verg. Gym Ver. „Achilles", Ned, Koffiehui», 20,15 h. GOES. DO 12 Dec VR 13 Dec BIOSCOPEN ELECTRO, Midb. VR 13 DO 19 Dec-: „Gewetenswroeging" en „Boe melstudenten", 20,00 h.; ZO ma- tinée 15,00 h. CITY, Midb. VR 13—DO 19 Dec.: „30 Jaar Wereldgebeuren" en „Haar Grootste Schat", 20,00 h„ ZO matinee 15,00 h. ALGEMEEN: DO 12 Dec. Lez, 't duizenj, Vredesrijk.; te N. en St. Joosland „de Roode Leeuw" 19,30 h. VR 13 Dec. Uitv. Zangver. „Eendracht maakt Macht" te Oostkapelle; Openb. Sch. 19,30 h. Elec. Drukkerii G. W. den Boer, M bur#>

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 6