HET HUIS No. 83. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 12 DECEMBER 1935. No. 293. De financieele toestand in Bel gië De regeering verwacht, dat in 1936 de inkomsten de uitgaven zullen overtreffen Speculatief optimisme Het devaluatie-potje nog bijna ge heel voorhanden De land- bouw-politiek van het kabinet- Van Zeeland. Een oorspronkelijke roman door KERSTGAVE AAN WERKLOOZEN. LIDMAATSCHAP N.S.B. EN GEREF. KERK ONVEREENIGBAAR. INPOLDERING IJSELMEER WORDT VOORTGEZET. DE EVENTUEELE WIJZIGING DER LANDBOUW-CRISISPOLITIEK. T eleurgestelden. MIDDELBURG. Examen Ziekenverpleging, Behandeling derde klasse patiënten. De Gemeentebegrooting 1936. Behandeling in commissoriale vergadering. fry,**!») Het schijnt met de openbare middelen in België toch minder erg gesteld dan onlangs uit overigens betrouwbare bron herhaaldelijk werd gemeld; en veel min der erg dan oud-minister Sap, die met een paar ministers uit de huidige re geering een appeltje heeft te schillen, den volke wilde wijs maken. Dinsdag hield minister-president Van Zeeland een groote rede in de Kamer. Hij zeide, dat de regeering de stellige verwach ting heeft, dat de gewone inkomsten het volgende jaar de uitgaven zullen overtreffen. En dat dan, terwijl een paar belastingen zullen worden verlaagd: n»l, de grondbelasting (mindere opbrengst 65 millioen frcs) en de registratie-rech ten (mindere opbrengst: 118 millioen frcs). Heel veel beteekent deze verla ging weliswaar niet (een Belgische franc is maar 5 cent waard), maar 't is toch belangrijk meer, dan de Belgen hadden durven hopen. Het optimisme van de regeering is intusschen rijkelijk speculatief. Ze ver wacht voor 't jaar 1936 n.l. een verhoog de economische bedrijvigheid en raamt op grond daarvan, dat de inkomsten van den staat (uit de belastingen dus) aan zienlijk zullen stijgen. N.l. met 587 mil lioen francs, vergeleken bij 't vorige jaar. Hoe men tot dat optimisme komt? In den loop van de 7 maanden dat het kabinet nu aan het bewind is geweest, boeken de eigenlijke ontvangsten van de rechtstreeksche belastingen, die het meest den weerslag van de zaken on dergaan, nl. de registratie- en over schrijvingsrechten, de zegel- en over drachtstaksen, de douanerechten, de ac cijnzen en de verbruikstaksen, een be drag van 3323 millioen, terwijl de ra mingen slechts 2982 millioen bedroegen, wat een vermeerdering met 340 milli oen of 11.4 pet. beteekent. Ziedaar, al dus de minister-president een feit, dat aantoont dat onze verwachtingen eigen lijk nog maar zeer gematigd zijn. Dit zou overtuigend klinken, indien men kon vergeten, dat de regeering met een devaluatie is begonnen, en dat de schok daarvan een verhooging der economische bedrijvigheid in 't leven riep, die iet of wat kunstmatig aandeed. De laatste beide maanden is de bedrij vigheid in België niet meer toegeno men; integendeel achteruitgegaan. Men moet hopen, niet alleen voor zijn eigen land, maar voor de geheele wereld (om dat elke plaatselijke opleving symptoom van een algemeene opleving kan zijn) dat de heer Van Zeeland gelijk krijgt. Gelooven kunnen we daarin thans nog niet. Naast de gewone begrooting is er in België ook een buitengewone begroo ting waaruit de regeering haar enorm werkverschaffingsprogram wil financie ren. De middelen hiervan vormde aan vankelijk een bedrag van ruim 4 milliard francs (200 millioen gulden), die de re geering „verdiende" aan de devaluatie. Oud-minister Sap heeft enkele malen betoogd, dat al dat geld al was opge soupeerd. Minister van Zeeland loo chende dat nu echter. Enkele noodzake lijke betalingen zijn er mee ged,aan tot een half milliard. Het grootste deel is dus nog aanwezig en de regeering zal het aanwenden voor de doeleinden, waarvoor het bestemd was: Het uitvoe ren van belangrijke openbare werken ten einde de werkloosheid te bestrij' den, de herleving te bevorderen, in tij den van slapte een tegenwicht te vor men tegen de vertraging v,an de bestel lingen van de particuliere nijverheid; en aldus de koopkracht van de bevolking in haar geheel te verruimen. Het is een der voornaamste punten van ons pro gramma aldus de minister. Wij hopen Mr. I C. B. L. DEN HOEDT. 18). De verpleegster opende zwijgend een deur. Met bonzend hart trad Christiaan de kamer binnen, gevolgd door den in specteur en de zuster. In een hoog ledikant, bleek en sereen, lag Ziska. Een dokter en een zuster ston den naast het bed. Aan het hoofdeinde zat een man met witte haren, wiens houding verraadde, dat hij in militairen dienst was geweest: de overse Van der Toets. „Het is afgeloopen", zei de dokter zachtjes, „zij is niet meer bij bewust zijn geweest." Christiaan voelde zijjn knieën knik ken, „Mijn arme kleine Ziska", treurde het in hem, „mijn schuwe teere vogel tje." Hij keek van den een naar den an der. De verpleegsters stonden zwijgend bij het bed, de dokter sprak op gedem- ten toon met den inspecteur. per jaar met 1 milliard te kunnen vol- st,aan en zullen dan dus 314 jaar met het geheele bedrag toe kunnen komen. Tenslotte heeft de premier nog uit voerig stilgestaan bij de landbouwpoli tiek der regeering. Volgens het verslag in de N. R. C. gaf hij als zijn meening te kennen, dat de landbouwers geen reden tot klagen hebben. De verkoop prijzen der landbouwproducten zijn, se dert October 1935, met 40 pet. geste gen tegenover de prijzen van Maart 1935 en met 22 pet. tegenover de ge middelde prijzen van 1934. Daartegen over staat dat de productiekosten slechts met 6 pet. zijn toegenomen. Interessant was nog wat spreker ver; klaarde over de contingenteeringspoji- tiek. „De kunstmatige beschermings maatregelen", aldus zijn betoog, „zoo als de vergunningen en de contingen- teeringen die crisismaatregelen wa ren en getroffen werden om een buiten gewone daling te voorkomen, hadden natuurlijk geen reden van bestaan meer, toen wij voor een tegenovergestelden toestand kwamen te staan, namelijk voor de haussebeweging. In werkelijk heid was de invoer van diverse land bouwproducten ver beneden de cijfers van de overeenkomstige periodes van 1934 gedaald. Maar wanneer de curve zal dalen in plaats van te stijgen, zul len wij opnieuw al de maatregelen ne men om te voorkomen dat de gewet tigde belangen van den landbouw zou den worden bedreigd. In zake de prij zen der landbouwproducten, evenals op het gebied van de nijverheidsprijzen, wenschen en zoeken wij een doel te bereiken, namelijk een voldoende sta biliteit, van practischen aard; met an dere woorden, wij wenschen de prijzen te behouden op een betrekkelijk vast, en voor den producent winstgevend peil." De minister van sociale zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen medegedeeld, dat hij heeft besloten goed te ksuren, dat ook dit jaar wederom aan ondersteunde werkloozen boven hun steunuilkeering een Kerstgave wordt toegekend. Deze Kerstgave mag bedra gen 25 pet. van het bedrag, hetwelk de betrokkener over de week van 15 tot en met 21 December a.s. aan uitkeering ontvangen. In de kosten der verstrekking van den Kersttoeslag wordt dezelfde bij drage uit het werklooshefdssubsidie- fonds toegekend als in de overige kosten 'van steunverleening'; deze bij drage wordt derhalve berekend met in achtneming van het subsidiepercentage dat de gemeente over 1935 ingevolge de desbetrefffende regeling in de gewone kosten van ondersteuning zal ontvangen. Voor zoowel noodig vestigt de minis ter er de aandacht op, dat bedoelde bij drage slechts kan worden verleend voor zoover de Kerstgave is verstrekt aan werklooze arbeiders, in wier kosten van ondersteuning uit het wërkloosheids- subsidiefonds subsidie wordt verleend. Voorts wordt er de aandacht op geves tigd, dat niet mag worden toegekend 25 pet. van het theoretische steunbedrag, berekend volgens art. 6 of 18 der regeling doch 25 pet. van de werkelijke uitkeering doch 25 pet. van de werkelijke uitkee ring, die de ondersteunden over boven genoemde week ontvangen. Aan de bij de werkverschaffing ge plaatste arbeiders kan geen Kerstgave worden toegekend. Aan degenen, die uitkeering uit hun werkloozenkas genieten, kan eveneens de Kerstgave worden uitgekeerd, indien en voor zoover zij aan kasuitkeering plus eventueelen kastoeslag minder zouden ontvangen dan aan steun plus Kerstgave zou worden toegekend indien zij geen kasuitkeering ontvingen. De minister van sociale zaken keurt goed, dat indien derden (vereenigingen of bijzondere personen) uit andere dan openbare of daarmee gelijk te stellen kassen aan ondersteunde of tewerkge stelde werkloozen voor de Kerstdagen een uitkeering, hetzij in geld, dan wel in natura. wenschen te verstrekken, deze uitkeering bij de berekening van den steun, dan wel bij de beoordeeling van de plaatsing bij de werkverschaffing, buiten beschouwing kan worden gelaten- In de Kloppersingelkerk te Haarlem is Dinsdag een vergadering gehouden van de classis Haarlem der Gereformeer de Kerken, waarin de conclusie van een rapport is aanvaard, dat de beginselen van de N.S.B. in strijd zijn met de Ge reformeerde geloofsbelijdenis. (Tel.) Binnenkort zal met den N. O, Polder (tegen de kust van Fries land en Overijsel) een begin worden gemaakt. Naar minister Van Lidth de Jeude in de memorie van antwoord (Zuiderzee- fondsbegrooting) aan de Tweede Kamer meedeelt, is de regeering voornemens op korten termijn een begin van uitvoering te maken met de Noordoostelijke inpol dering van het IJselmeer, welke na 15 jaar geheel gereed zal zijn. De N.O. pol der zal 47.600 ha groot worden, de kos ten worden geraamd op 126.1 millioen gulden, waarvan 2.3 millioen niet ten laste van den polder komen. De aanleg zal dus kosten 2600 per ha, waarmede naar het oordeel der regeering voldaan wordt aan den eisch, die gesteld is voor de economische uitvoerbaarheid van het werk Minister Van Lidth de Jeude zet ver der uiteen, dat met het oog op de werk loosheidsbestrijding en de economische weerkracht van ons land in een verder af liggende toekomst, de regeering de uitvoering van een nationaal werk van zeer bijzondere beteekenis als de ver dere droogmaking van de Zuiderzee pre fereert boven andere werken, en voort zetting der inpolderingen voor verant woord houdt. In een als bijlage bij de memorie ge voegde nota wordt omtrent de geaard heid van den bodem medegedeeld, dat blijkens de uitkomsten van de sedert 1931 verrichte grondboringen en het rap port van het Bodemkundig Instituut te Groningen op gronden van den toekom- stigen Noordoostelijken polder een zeer gelijkmatigen indruk maken. Het is lang niet onmogelijk, dat zij tot de homogeenste gronden van Nederland zullen behooren. Deze gelijkmatigheid is een groot voordeel voor de cultuur. De groote middelmoot van den polder, bijna 60 pet., wordt gevormd door een vrij gelijkmatig gebied van rond 28.000 ha van niet al te zware kleigronden, rijk aan koolzure kalk en met voldoenden humus, phosphorzuur en kali, om een langen tijd groote oogsten op te leveren. De rest van den polder bestaat uit rond 10.000 ha lichte zwavelgronden en rond 8000 ha goede zandige gronden, alle eveneens rijk aan koolzure kalk. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft tezamen met een groot aantal belanghebbende orga nisaties een adres gericht aan den minis ter van landbouw en visscherij, waarin zij uiting geven aan hun teleurstelling, dat de minister bij het in het leven roe pen van de commissie, die zal onder zoeken, of en zoo ja, welke wijzigingen moeten worden gebracht in „de land bouwcrisis-instellingen, de landbouwcri sismaatregelen, de uitvoering en de con trole", o.a. om te bereiken, „dat het aan tal administratieve maatregelen tot een minimum wordt beperkt", geen voldoen de vertegenwoordigers van de belangen van handel, nijverheid en scheepvaart in de commissie heeft opgenomen. De samenstelling van de commissie doet de adressanten voorzien, dat haar beraadslagingen onder meer zullen loo- De overste zat gebroken op den stoel bij het hoofdeinde. Dikke tr,anen drup ten langs zijn verweerde wangen; zijn rechterhand streelde werktuigelijk het voorhoofd van zijn dochter, waaruit alle pijnlijke lijnen nu waren weggewischt. Het gesprek tusschen den dokter en den inspecteur was geëindigd; een drukkende stilte hing in de kamer. „Kom. jongeman", zei de inspecteur gedempt, „w moeten gaan. Hier is voor ons niets meer te doen." Christiaan keek om zich heen. Hij voelde een ,aandrang om het meisje 'n kus te geven, maar schrikte ervan te rug dit koude en vreedzame masker te beroeren. In een opwelling ging hij naar den ouden man. „Overste", fluisterde hij, „Uw doch- ter was een goed meisje." De oude man keek hem aan, „Ja", antwoordde hij snikkend, „mijn dochter was een goed meisje. En en zij h,id een slechten vader." Christiaan voelde een hand op zijn schouder, Hij keek om, en zag in de ernstige oogen van den inspecteur. „Het is tijd, meneer de Groot." Zwijgend volgde Christiaan den poli tieman. De auto wachtte nog voor de deur. Zij stapten in, en het voertuig gleed weg. Na een poos zwijgen vroeg Christiaan „Wat bedoelde hij de overste toen hij zei: ik ben een slechte v,ader? „Wel", antwoordde 'de inspecteur, wij hebben nog niet alle gegevens. Maar in hoofdzaak komt het hierop neer* De overste is inderdaad in militairen dienst geweest. Of hij' het werkelijk tot luite nant-kolonel heeft gebracht weet Ik niet; ik betwijfel het. Zeker is, dat hij een vroolijke Frans was, die altijd in financieele moeilijkheden zat. Zijn fa milie was rijk, en sprong dikwijls bij. Maar die bron raakte eens uitgeput. Toen nam hij zijn toevlucht tot beden kelijke practijken, zwendel eenvoudig. Hij plaatste advertenties, waarin hij alle mogelijke fantastische dingen aan bood tegen vooruitbetaling natuur lijk die naderhand geestige oplich terijen bleken te zijn. Het slot was, dat hij uit den dienst werd ontslagen. Toen bleef hem nog maar een middel over: een rijke vrouw te trouwen. En, omdat hij in zijn tijd een geweldig charmeur scheen te zijn hij heeft trouwens nog een zekere charme is hem dat blijk baar spoedig gelukt. Een poos lang is talles goed gegaan; pen over van verschillende zijden ge- wenschte ingrijpende veranderingen in de Nederlandsche landbouwcrisispoli- tiek. Zulk een wijziging zou ongetwijfeld van zeer grooten invloed kunnen zijn op de grondslagen van handel, nijver heid en scheepvaart in ons land. Doel matige afweging van de talrijke betrok ken belangen kan slechts er mede zijn gediend, wanneer deze alle van den aan vang af hun stem kunnen doen hooren Adressanten spreken de hoop uit, dat de minister alsnog zal willen overwegen de commissie een veelzijdiger, evenwich tiger samenstelling in het belang van ons geheele land te geven. Noasf da alom bekende taGenevet^ l-hons een nieuw type (extra droog) (Ingez. Med.) Bij het gisteren in het Gasthuis ge houden examen ziekenverpleging, diplo ma A slaagden de zusters G. Bakker, T. Hubbeling en L. de Poorte, allen opgeleid in het Gasthuis. B. en W. stellen den Raad voor de regeling nopens de neurologische be handeling v,an derde klasse patiënten in het gasthuis, loopende tot 1 Januari 1936, te verlengen tot 1 Juli 1936, en een nieuwe arbeidsovereenkomst aan te gaan met den zenuwarts W. W. de Regt. Zoowel het bestuur der Godshuizen als het B. At gaan met een en ander accoord. Aan het rapport betreffende de be handeling van het ontwerp-begrooting 1936 in de commissoriale vergadering van den Raad op Vrijdag 6 December j.l., ontleenen wij het volgende: Een der leden meende, dat er thans weinig aanleiding is tot het houden van algemeene beschouwingen,, een ander lid had bezwaren tegen besprekingen in officieuze besloten vergadering, omdat daarna wel eenzijdig gestelde mededee- lingen in de pers verschijnen. Een der leden zal bij de openbare be handeling de verkiezingen en de wet houdersverkiezing ter sprake brengen. Dit lid, gesteund door een ander lid, gaf in overweging te trachten te komen tot een andere classificatie der gemeente voor de personeele belasting. Het voor stel tot uitstel van de voorgenomen po litiereorganisatie juichte dit lid toe. Een lid betreurde het dat het meer malen voorkomt, eerst ter vergadering blijkt, dat een der wethouders een af wijkende meening heeft- Hij vroeg of B. en W. diligent zijn ten aanzien van de plaatsing van werklooze vrouwelijke werkkrachten. Dit lid vroeg ook, of de tijd niet is gekomen voor een andere wachtgeldregeling voor het ge- meentepersoneel, bijv, volgens de rijks regeling, al zal dat wellicht in het na deel van betrokkenen zijn. Een ander lid constateerde, dat de uitgaven voor het gemeentelijk sport terrein de inkomsten overtreffen. Zijn fractie heeft overigens groote bezwaren tegen het meer en meer gebruiken van den Zondag voor de beoefening van de sport. Ditzelfde lid zal namens zijn frac tie komen met een voorstel tot afschaf fing van de kermis. Waar de gemeente lijke zweminrichting zich niet k^n be druipen. zou dit lid willen overwegen maatregelen te nemen, dat buiten de zweminrichting geen gebruik kan wor den gemaakt van het kanaal als zwem- gelegenheid- Dit zou ook goed zijn in verband met minder gewenschte toe standen ter plaatse tijdens het zwem- seizoen. Dit lid vroeg ook of werken als de rioleering van het Zuidwestelijk stadsdeel, niet geheel door den eigen staf kunnen worden voorbereid en of er wel voldoende samenwerking tusschen de verschillende Hoofden van Dienst is. Een ander lid zou in tegenstelling met het vorige, gaarne zien, dat de levendig heid op den Zondag werd vergroot en hoopte dat B. en W. dergelijk streven zouden willen bevorderen b.v. door mu ziekuitvoeringen, mede in het belang van 't vreemdelingenverkeer. Dit lid vroeg of er geen pogingen kon den worden aangewend om te komen tot de stichting van een werkloosheids- verzekeringsfonds met uitschakeling van de vakvereenig'ingen, welk idee door een ander lid werd bestreden. Een paar leden vroegen of B- en W. na het ter rein achter het Schuttershof, nog meer bouwterrein op het oog hebben, voor zeer bescheiden middenstandswoningen. Een lid zou gaarne vernemen of het niet wenschelijk is te achten om een raadscommissie in te stellen die tot taak krijgt de verschillende verouderde ge meenteverordeningen te herzien. Bij de bedrijfsbegrootingen vroeg een der leden waarom niets is geraamd voor reclamedoeleinden. Een lid vroeg hoe ver B. en W. willen gaan met verlaging der retributies, een ander lid zou het verkeerd acten, als de retributies ge heel zouden vervallen. Bij de waterleiding meenden een paar leden, dat de prijs van het water, dat over den meter geleverd wordt, hoog is. Een wil gaarne vernemen wat een verla ging tot 15 cent aan het bedrijf zou kos ten, een ander lid zou reeds veel bereikt achten, als men een verlaging met 2 ct. zou verkrijgen. Bij den Reinigings- en Ontsmettingsdienst vond een der leden het onjuist, dat de afschrijving op gebou wen nog plaats vindt op de oude aan schaffingswaarde, ondanks het feit, dat in 1935 een belangrijke extra afschrij ving heeft plaats gehad. Een lid meende, dat de aankoop van voeding voor de paarden niet op de goedkoopste wijze geschiedt en achtte aanbesteding de aan gewezen weg. Een lid zeide te zullen overwegen om te komen met een voorstel tot instelling, van een commissie om de rechtspositie van de wethouders te bezien. Een der leden gaf in overweging om tijdig vóór den afloop van het contract na te gaan of de kosten voor de huistelefoon niet belangrijk lager konden worden gesteld c.q. door aanschaffing van een eigen in stallatie. Een lid vroeg of het niet mogelijk was b.v. door jeugdige werkloozen een uit breiding te maken van de gemeentelijke zweminrichting. Een ander lid vroeg of B. en W. het mogelijk achten nogmaals bij Ged. Sta ten aan te dringen op verhooging van 't subsidie voor uitzending van kinderen naar gezondheidskolonies. Een lid vroeg of het geen aanbeveling verdient te trachten tot de instelling van een officieuze commissie, die als het wa re de opgeheven Gezondheidscommissie vervangt. Bij de bestrating drongen leden aan op verbetering van Langeviele en Molen berg. Een lid betreurde het steeds meer vervangen van keien door klinkers, aan gezien hierdoor het aspect van het stads beeld wordt geschaad Een lid wees op de groote kosten voor het onderhoud der plantsoenen en was van meening, dat getracht moest wor den dit onderhoud te doen geschieden door de vaste tuinlieden, zonder hulp van losse krachten. Een lid zeide het te betreuren, dat de post voor schoolreisjes op aandrang van Ged. Staten moest worden ge schrapt. Een lid zou gaarne vernemen, hoe zij hadden één dochtertje...." „Ziska", mompelde Christiaan. .waar hiji dolveel van hield. Maai- na een poos verviel hij weer in zijn oude gewoonten, spelen en wedden. Zijn vrouw stierf van verdriet, zoo zegt men en hij bleef alleen achter met zijn doch ter en zijn schulden. Toen zonk h;: hoe langer hoe dieper, en de practijken, waarvan hij zich bediende om aan geld te komen, werden minder geestig en misdadiger. Zijn dochter moest daar bij dienst doen als lokvogel. Het ver volg weet U zelf Christiaan antwoordde niet. Hij keek door de ruiten van de auto, die door den nu snel vallenden avond naar de buitenwijken reed. De zon was onder gegaan, maar een parelmoeren glans als van de lente zelf lag over alle dingen. Een enkel lichtje begon te twinkelen, verliefde paren schoven arm in arm door de schemerige straten. Een groot gevoel van vrede kwam in het hart van Christiaan. „Zij heeft nu rust", dacht hij, „en misschien heb ik iets bijgedragen lot die rust. Misschien heeft zij nog gewe ten, dat niet alles zelfzucht is en be drog, maar ook nog hulpvaardigheid, en dwaze ridderlijkheid. En voor mij begint het rijke leven opnieuw." „Tja", zei de inspecteur, peinzend, „en toch hield de oude heer van haar. Ik weet het niet, zeker, maar misschien nog meer dan van de jenever." De auto hield stil. De beide mannen zagen elkaar een oogenblik aan, en drukten toen zwijgend de hand. „Het is een mooie avond", mompel de dwaas de politieman, „ik wensch U veel plezier." Maar Christiaan was al om het huis heengeloopen, en vond in de serre zijn verloofde. Hij zei niets, maar trok haar mee den schemerenden tuin in, w,aar de lucht zwaar was van lentegeur. En nu alle bekommering was geweken, en alle zorg leek opgelost in het klare avondlicht, drukte hij Margot aan zijn h,art en kuste haar lang en zwijgend op de warme en roode lippen. Het was hem, als kuste hij het leven zelf. En zij, bevangen door een vreemde aandoening van weemoed, die toch trilde van overgroot, geluk, verzette zich niet. Maar beantwoordde innig dien kuis, die zinrijker was dan den eersten, dien zij hadden gewisseld. EINDE.

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5