GOESCHI COURANTE ML n RUWE HU (O NUMMER 293. TWEE BLADEN. DONDERDAG 12 DECEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. BINNENLAND. Stopzetting der werkverschaffing. ZEEL&ND, MIDDELBURG. Schrale Lippen Gesprongen Handen GOES. WALCHEREN, WËEÜ m WIND. S a ZUID-BEVELAND. MIDDELBUQGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per jcwartaal Week-abonn. in Middelburg en 'Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. 8ü contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaar de de' Vereenigi*"* Je Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 17 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct.. extra Bewjjsnommers 5 cent. HOFBERICHTEN. Het ligt in het voornemen van de Koningin om het paleis Voorhout dezen winter weder af en toe in gebruik te nemen voor het houden van enkele le zingen of om nu en dan eenige perso nen aldaar in intiemen kring te spre ken. H.M. de Koningin heeft heden, in tegenwoordigheid van de prinses in au diëntie ontvangen den heer Pierre Lyau tey), die motgenavond een lezing zal houden over „Maarschalk Lyautey", welke lezing uitgaat van de Alliance fran^aigfe. De heer Lyautey heeft. de/Ko- aingin een boekwerk overhandigd. De Fransche gezant was bij deze audiëntie kógnjrwoordig. Gedurende de laatste twee we ken van dit jaar. De minister van sociale zaken heeft aan den inspecteurs van werkverschaf fing verzocht het volgende schrijven te riekten tot alle besturen van de gemeen ten in hun ressort welke met subsidie uit faet werkloosheidssubsidiefonds werk verschaffen; „Namens den minister van sociale za ke* heb ik de eer Uw college mede te deelen dat het wenschelijk js gedurende de weken waarin de Kerstdagen en. de Nieuwsjaarsdag vallen, de werkver schaffing tijdelijk stop te zetten, dus ge durende twee werkweken. De redenen welke tot dit besluit heb ben geleid zijn deze, dat ïn den loop der jaren is gebleken, dat juist in die weken, mede door de weersomstandigheden zich verschillende moeilijkheden voordoen. Een en ander wordt dit jaar nog ver zwaard door het feit, dat de feestdagen midden in de week vallen en daardoor de inkomsten van hen die bij de werk verschaffing zijn geplaatst in belangrijke mate ten ongunste worden beïnvloed. Gedurende de beide weken dat de werk verschaffing stil staat kunnen de werk' loozen die anders in die week in de werkverschaffing zouden zijn opgeno men, overeenkomstig de bepalingen van de steunregeling worden geholpen. Dit opent dus ook de mogelijkheid om hen, die in deze beide weken uitkeering uit de werkloozenkas ontvangen, aangezien zij anders in die weken in de werkver schaffing zouden werken, voorzoover zij overigens daarvoor in aanmerking ko men, ingevolg'e de bepalingen van de steunregeling aanvullende hulp te ver- leenen. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de zgn. vorststeunregeling welke het vorig jaar nog heeft gegolden, is inge trokken en onder geen beding meer mag worden toegepast. Indien derhalve in Uw gemeente de gewone steunregeling nog niet is inge voerd, dan gelieve U onverwijld met het departement van sociale zaken te ver' staan dat U dan de noodige inlichtingen zal verstrekken, Verder verzoekt de minister mij Uw colleg'e mede te deelen dat op het netto steunbedrag dat in de week waarin de beide Kerstdagen vallen wordt uitge keerd aan hen welke die week in de steunregeling zijn opgenomen omdat zij anders in de werkverschaffing zouden zijn geplaatst, een Kersttoeslag mag worden gegeven van 25 pet- van dit netto steunbedrag. De toepassing is dus geheel dezelfde als voor de gesteunden, die den Kersttoeslag over de steunweek, voorafgaande aan de hier bedoelde week. In geen geval mag dus aan één per soon tweemaal een Kerstbijslag' worden uitgekeerd. De afrekening zoowel van het gewone steunbedrag als van den Kersttoeslag dient op de gebruikelijke wijze, zooals dit met de steunregeling het geval is, te geschieden. Voor zooveel noodig wordt er hierbij nog op gewezen dat de steunregeling al leen kan gelden voor bonafide, valide arbeiders die in het vrije bedrijf in loon dienst werkzaam zijn geweest. Zelfstan digen die bij de werkverschaffing zijn geplaatst kunnen derhalve noch tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsweek, noch tij dens vorst, noch bij rouleering in de steunregeling worden opgenomen. Eventueele hulp aan de zelfstandigen zal in vorenbedoelde gevallen en der halve langs anderen weg dienen te wor den verleend. LANDARBEIDERS MET EIGEN GROND. En het lidmaatschap eener werkloozenkas. In de maand Mei van dit jaar heeft de Rijksdienst der werkloosheidsverzeke ring en arbeidsbemiddeling ter kennis van de gemeentebesturen gebracht hoe veel grond een landarbeider mag heb ben om lid te kunnen worden of blijven van een werkloozenkas. Ten vervolge hierop deelt genoemde Rijksdienst thans aan de gemeentebesturen mede, dat ter zake nader overleg is gepleegd met de besturen der betrokken vereenigingen. Het resultaat, waartoe dit zou kunnen leiden, zal moeten worden vastgesteld, nadat daarover de commissie van advies voor de werkloosheidsverzekering zal zijn geraadpleegd. In verband met de omstandigheid, dat de periode, waarin leden van landarbei- dersvereenigingen voor uitkeering uit de werkloozenkas in aanmerking kunnen komen, is aangevangen, gaat de Rijks dienst ermede accoord, dat in afwach ting van de definitieve regeling voorloo- pig de volgende gedragslijn wordt ge volgd. v Het bij de circulaire van Mei j.l, be- hoorende schema voor de beoordeeling van de vraag, of iemand lid van de werkloozenkas eener landarbeidersver- eeniging kan zijn en of aan een lid uit keering bij werkloosheid kan worden verstrekt, geldt van 1 December 1935 af voor nieuw toetredende leden en van 1 December 1937 af voor alle leden. Het schema geldt als leidraad; in de in de circulaire bedoelde uitzonderingsge vallen is bij grooter landgebruik het lid maatschap en het verkrijgen van uitkee ring mogelijk. Het bestuur van de kas beslist hierover nadat overeenstemming terzake met het betrokken gemeentebe stuur zai zijn verkregen. Bij gebreke van overeenstemming kan het kasbestuur de beslissing inroepen van den directeur van voornoemden Rijksdienst. Uit het bovenstaande volgt, dat voor hen, die op 1 December 1935 reeds lid van een werkloozenkas voor landarbei ders waren, tot 1 December 1937 geen wijziging komt in de beoordeeling van het lidmaatschap en het recht op uitkee ring. Indien hiertegen in de afgeloopen jaren en uitkeeringsperioden geen be zwaar behoefde te worden gemaakt, zal dit in het algemeen bij ongewijzigde om standigheden tot 1 December 1937 evenmin behoeven te geschieden. Na laatstgenoemden datum geldt ook voor deze personen het meergenoemde sche ma. EEN ZENDING VOOR HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS IN ABESSYNIë. Met het vliegtuig Nachtegaal, dat gis terochtend van Schiphol naar Batavia is vertrokken, zijn eenig'e electrische voor- hoofdspiegels verzonden naar Caïro, bestemd voor de Nederlandsche ambu lance op weg naar Abessynië. Op 19 dezer zullen deze te Port Said worden overgeladen in het stoomschip Kota Radja, waarmee de ambulance de reis naar Abessynië doet. A.V.R.O. EN N.S.B. Thans is de uitslag bekend geworden van de verkiezingen voor de AVRO-ge- westelijke bestuursleden. Het blijkt dat alle aftredenden zijn herkozen. Drie nieuwgekozen leden S. Coldewey te Deventer, E. G. Wolf te Den Haag en F. Heinekamp te Arnhem, zijn eveneens door het bestuur van de AVRO onder steunde candidaten. De door aanhangers van de N.S.B. gestelde tegencandidaten heljben dus nergens succes gehad. POSTPAKKETTEN VOOR DUITSCHLAND. Hooge invoerrechten. Met het oog op het naderende Kerst feest worden in dezen tijd talrijke pak ketten met geschenken naar Duitschland verzonden. De aandacht van de afzenders wordt er op gevestigd, dat in Duitschland in het algemeen zéér hooge invoerrechten worden geheven, in het bijzonder voor genaaide geweven goederen, tricotages e.d. en tabakswaren en voor de laatste bovendien een zéér hooge tabaksaccijns. Het gevolg is, dat deze pakketten door de geadresseerden meermalen worden geweigerd, zoodat de pakketten worden teruggezonden. De afzenders moeten dan bovendien nog de terugzen- dingskosten betalen. Bij de aanbieding hier te lande van franco pakketten (voor Duitschland), die aan hooge invoerrechten onderhevige Het wel willen is bij vele, maar het volhouden is bij weinig menschen. goederen bevatten, zal een waarborg som van ongeveer 25 geheven worden om den P.T.T.-dienst tegen verlies te vrijwaren. STEUN VOOR ERWTEN. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, ge denatureerd in het tijdvak van 24 No vember tot en met 30 November, voor de kwaliteitsklassen c en d, resp. f 3.20 en 2.70 per 100 kg zal bedragen. De steunvergoeding voor in datzelfde tijdvak gedorschte gele erwten, vol doende aan de standaardmonsters c en d, zal resp. 3 en 2.50 per 100 kg be dragen. LEDENTALLEN VAKCENTRALEN. De ledentallen van de vier grootste vakcentralen waren op 1 Oct. 1.1. als volgt: Nederl. Verbond van Vakvereenigin- gen 289,228, R. K. Werkliedenverbond 177,741, Chr. Nat- Vakverbond 109,579 en Nederl. Vakcentrale 46.224. De terug gang in het 3e kwartaal bedroeg bij het N.V.V. 2066 leden, (0.71 pet.), R-K. Werkl. Verbond 2675 (1.48 pet.), en Chr. Nat- Vakverbond 1282 leden (1.16 pet.) De Nederl. Vakcentrale groeide in dat kwartaal met 15 leden of 0.03 pet. Evenals vorig jaar, zullen ook thans weer de Voortrekkers der Middelburg sche Padvinderstroepen door middel van de reeds eerder zoo geslaagde ton- nenactie, een beroep doen op den lief dadigheidszin van oud en jong. Zij zul len hiervoor in de komende dag'en de winkeliers te dezer s^ede bezoeken om vergunning te verkrijgen tot het plaat sen van een ton of kist in hun winkel van 21 tot 30 December a.s. In de onlangs gehouden jaarverga dering van de vereeniging tot Werk verschaffing aan Zeeuwsche Blinden, gevestigd te Middelburg, is het jaarver slag over 1934-'35 ingebracht; het vol gende is daaraan ontleend: Gelijk te verwachten was, bleef ook in het j,aar 1934-'35 de algemeene toe stand van het bedrijf der vereeniging door de tijdsomstandigheden beïnvloed, zoodat uitbreiding der productie voor alsnog uitgesloten blijft en weer, even als vroeger, aanvragen om opneming in de werkinrichting moesten worden af gewezen. Evenmin ziet het bestuur kans, uit breiding te geven aan den winkelver koop, die een zeer ondergeschikt on derdeel v.an het bedrijf der vereeniging blijft uitmaken. De heer H. B. Wijtman, penningmees ter der vereeniging, overleed na een sloopende ziekte op 18 September dezes jaars. Hij was sedert 13 Januari 1899 in functie en wijdde derhalve gedurende meer dan 36 jaren daaraan zijn beste krachten. Een woord van grooten dank voor hetgeen de heer Wijtman in bei belang der Vereeniging heeft tot stanr' gebracht moge in dit verslag niet ont breken. In zijn plaats werd als penning meester aangewezen de heer J. Olthoff, die bereid was, deze functie op zich te nemen. Moest het vorig jaar eene d.aling vat» het aantal geplaatste loten van niet minder dan 1338 worden geconstateerd, thans bleef deze achteruitgang beperkt tot 459; in het geheel werden geplaatst 22.436 loten tegen het vorig jaar 22.895 loten. Door bedanken en overlijden liep het aantal contributies terug van 323 tot 308. De belangstelling in het werk der vereeniging is dus nog altijd groot te noemen. Ter Waarschuwing. Een stadgenoot had gebruik gemaakt om door bet aanschaffen van een be paald aantal scheermesjes de gelegen heid te verkrijgen tot het tegen billijken prijs laten komen van een schemerlamp je, dat volgens de beschrijving van me taal zou zijn en bijzonder mooi. Toen hij het a raison van 2.25 bij Van Gend en Loos in ontvangst ging nemen, bleek het een eenvoudig lampje van hout te (Ingez. Med.) zijn, al was het hout van den voet dan ook gebronsd. Waar zulke tegenvallers zoo dik wijls voorkomen en men toch voort gaat zonder meer op desbetreffende aanbiedingen in te gaan, meenen wij te moeten adviseeren, ,alvorens te schrij ven even bij de politie te informeeren, die van minder betrouwbare adressen wel op de hoogte is. DE OPLICHTER. Het is thans gebleken, dat de per soon, die een firma opgelicht had voor heerencostumes, er aan elf te veel had. Dinsdagmorgen is in een portiek van een zaak elders in de gemeente een pak aangetroffen. Men meende, dat dit van een vrachtrijder was en wel zou wor den afgehaald. Dit was gisterenavond nog niet ge schied en het bericht over de oplichting gaf aanleiding eens nader in het pak fe kijken. Er bleken heerencostumes in te zit ten. Deze zijn nu hedenmorgen door de politie in beslag genomen. Men had de naam van de firma alsmede de prijs kaartjes enz, verwijderd. Thans worden nog drie grijze en een blauw costume vermist. De politie zet het onderzoek voort. Jaarverslag „Ons Belang". In het jaarverslag der Coöperatie „Ons Belang" wordt medegedeeld, dal het afgeloopen jaar een uitstekend jaar geweest is. Het aantal leden steeg van 180 tot 195, terwijl de z.g. papieren leden ge heel zijn afgevoerd. Het bestuur onder ging geen enkele wijziging. De omzet steeg van 45627.47 tot 46161.83. Wat na 3 jaar een vermeerdering is van bijna 41 pet. Het overschot is iets min der dan vorig jaar door de hoogere in- koopen van verschillende grondstoffen. Voorgesteld wordt 6 pet. bakkerij en 3 pet. winkeldividend uit te keeren. Voor de afd. kruidenierswaren had 1 Oct, 1.1. reeds een uitkeering van 3 pet. plaats. OVERPLAATSING MOTORTRACTIE Eenige maanden geleden meldden wij, dat de motortractie der Ned. Spoorwe gen overgeplaatst zou worden van Goes naar Vlissingen. Thans vernemen we, dat dit met 1 Jan. a.s. plaats zal hebben. Daarmede gaat tevens de overplaatsing van 12 man personeel naar Vlissingen gepaard. Coilecte Crisiscomité. De collecte voor het Plaatselijk crisis comité heeft deze week 56.93 opge bracht. BIGGEKERKÉ. Woensdagavond weid door de Chr. Zangvereeniging „Hallelu ja" alhier een uitvoering gegeven. He! kerkgebouw was goed gevuld. De vice-voorzitter P. Vader, opende de samenkomst op de gebruikelijke wij ze, waarna het programma, dat uit 14 nummers bestond, werd afgewerkt. De liederen werden over het algemeen op verdienstelijke wijze uitgevoerd; den directeur Joh. Wijkhuijs, komt lof toe voor wat hij met het betrekkelijk kleine koor weet te bereiken. In de pauze werd het tooneelstuk ,,'s Levens wegen" opgevoerd, terwijl door ds. Vreugdenhil van Mellskerke en ds. Korevaar, alhier, toespraken werden gehouden. ST. LAURENS. Gevonden: een af- sluitdop van een auto radiator of ben zinetank, fe bevragen gemeenteveld wachter. Op initiatief van een daartoe ge vormd voorloopig comité werd Woens dagavond in de consistorie der Ned. Herv. kerk alhier een vergadering ge houden met het doel om een plaatse lijke afdeeling van het Chr. Ziekenhuis Bethesda te Vlissingen op te richten De vergadering stond onder leiding van ds. Simoons, die een uiteenzetting Middelburg, 12-XII-'35. Woensdag hoogste lucht temperatuur 4.2 °C (39 °F); laagste 1.9 °C (36 °F). Heden 9 h: 2.5 °C; 12 h: 2.6 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 774 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 779.9 mm te Karlstadt; laagste 754.7 mm te Ingö. Verwachting tot morgenavond: Matige tot zwakke, O, tot N.O. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig ol geen sneeuw, lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. Zon op: 8 h 02; onder: 15 h 45. Licht op: 16 h 15. Maan op: 18 h 17; onder: 9 h 57. L.K.: 17 December. en Laagwater te Vlissinge*. If Hoog- December. Hoogwater. Laagwater. Do. 12 2.19 14.42 8.57 21.10 Vr. 13 3.02 15.27 9.40 21.50 Za. 14 3.39 16.10 10.23 22.28 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. December. Hoogwater. Laagwater. Do. 12 4.19 16.36 9.59 2246 Vr. 13 5.00 17.20 10.41 22.55 Za. 14 5.37 18.00 11.23 23.37 gaf van wat een plaatselijke afdeeling beoogde, daarbij wijzende op de roeping tegenover de christelijke ziekenverple ging. Na eenige bespreking werd een afdeeling opgericht met aanvankelijk 'n veertigtal leden. Tot leden van het bestuur werden aangewezen; ds. J. Simoons, ds. A. Koning, P. Boon, A. Wattel, M. van Belzen. Botsing tusschen auto en tram. Gisteravond is de bestelauto van Gebr. Duvekot uit Goes op den onbe- waakten overweg van de lokaalspoor op den Rijksweg onder 's-Heer Aren&sker- ke gegrepen door een locomotief van een goederentram. De ,auto, die den overweg bijna gepasseerd was werd op zij geworpen en aan den voor- en zijkant danig beschadigd. De chauffeur Kor- stanje bleef geheel ongedeerd. Hij zeide wel een sirene gehoord te hebben, doch hij meende dat dit was van een achter hem rijdende .auto. Het uitzicht ter plaatse is geheel vrij. De politie stelde een onderzoek in en nam de auto in beslag. In België veroordeeld. De teekenaar A. W. uit K 1 o e t i n - g e werd dezer dagen te Antwerpen door de politie aangehouden wegens banbreuk. De Antwerpsche rechtbank veroordeelde hem tot een maand gevan genisstraf en 182 frank boete. Na uitzitting der straf zal W. zonder verderen vorm van proces de grens overgezet worden. IERSEKE. Bij den winkelier L. d. J. is Maandagavond tusschen 6 en 7 uur de winkellade gelicht, dader onbekend- De politie heeft de zaak in handen. IERSEKE. Benoemd tot volontair ter gemeentesecretarie alhier de heer J. Ver meulen van Roosendaal (N.Br.). IERSEKE Door het stormweer der laatste dagen zijn in de steigers op meer dan één plaats gaten geslagen en is aan de mosselen op de verwaterplaats onder den wal veel schade aangebracht. De mosselen zijn onder zand verdwenen, voor cjjverse mosselkweekers een scha depost- KRABBENDIJKE. Alhier werd in het veilingsgebouw een propaganda-avond gehouden van de vereeniging „Het Hoogland", Christelijke vereeniging en instandhouding van arbeidskoloniën. Ds. Ros opende deze bijeenkomst. Daarna werd een film vertoond o.a. de plechti ge begrafenis van wijlen H. M. Koningin Astrid van België, het Koninklijk be zoek aan de wereldtentoonstelling te Brussel en aan Den Helder, een rond vlucht boven Nederland, bespeling van het paleis carillon te Amsterdam enz. Deze films vielen bij de talrijke aanwe zigen zeer in den smaak. KRABBENDIJKE. Op de weegbrug aan het station, zijn in de campagne '35

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1