HET HUIS No. 6$ GRATIS DEZE HANDIGE MELKBEKER KRONIEK van den DAG. SPAAR DE GESCHENKENBONS TWEEDE BLAD VAM DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG II DECEMBER 1935. No. 292. MIDDELBURG. WALCHEREN. Tijdelijk kunt U bij Uw eigen winkelier bij elke 2 pakken Rinso Zeeppoeder een handige melkbeker van prima Nederlands aardewerk ontvangen. Een artikel dus, dat in elke huishouding van pas komt Behalve schitterende kwaliteit en lage prijs biedt Rinso Zeeppoeder thans nog zo n verrassing, waar natuurlijk ook U van wilt profiteren. Koop dus nu 2 pakken Rinso Zeep poeder tegelijk en bedenk: dit aanbod is slechts tijdelijk en alleen geldig zolang de voorraad strekt. ZUID-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Engelsche ongerustheid Gaat het ontwerp van Hoare en Laval te ver? De Negus doet (overbodige) stappen te Londen Mussolini zal in geen geval meer op z'n kosten komen De denkbeeldige vruchten van kolonisatie. Een deel van de Engelsche pers is ongerust, over het bemiddelingsvoor stel van Hoare en Laval aan Mussolini. De ongerustheid is niet, dat de Duce niet zal willen toehappen, maar dat hij gretig zal toehappen (zij het dan voor de buitenwereld verborgen). Het ont werp zou dus veel te ver gaan; het zou Abessynië het kind van de rekening wil len laten worden en den Volkenbond willen pressen te doen, wat niet des Vol- kenbonds is (waarin men geen novum kan zien). Het Engelsche volk kent zijn diplomatieke pappenheimers; de gemid delde Engelschman weet precies, wat hun Volkenbondspolitiek waard is. Die kan eigenlijk alleen maar in ponden sterling worden uitgedrukt (vandaar dat de Italiaansche lire zoo'n denkbeeldige waarde heeft gekregen). En daarom is het vermoedelijk verstandig voor den niet-Engelschman, om ook maar wat ongerust te worden. Tenminste, als hij op het standpunt staat, dat Mussolini geen vruchten van zijn slechte daden in Abessynië hoort te plukken. De geheim zinnigheid, die met de voorstellen van Hoare en. Laval wordt betracht, is trou wens op zichzelf van een eenigszins verdacht allooi. De heeren doen net, of ze wat te verbergen hebben. En dan is de Abessijnsche gezant te Londen gis teren op het foreign office komen ver tellen, dat de Negus er niet aan denkt een duimbreed grondgebied aan Italië af te staan. Dat zou kunnen beteekenen, dat men te Addis Abeba lont ruikt en de Engelsche regeering meent te moe ten waarschuwen, niet te ver te gaan. Zal de Negus ervaren, dat men te Lon den om dergelijke waarschuwingen on zichtbaar pleegt te grimlachen? Wat zijn de Abessijnsche belangen waard tegenover die van het Britsche impe rium! „Wij zullen onderhandelen met U, over U en zonder U." In Nederland's vaderlandsche geschiedenis staat dat woordje zonder op een pijnlijke bladzij geschreven. Het zou ook in de Abessijn sche annalen zoo'n plaats kunnen wor den toegedacht. Wat de Negus van de zaak vindt, lijkt voorloopig eenvoudig van nul en geener waarde. Als Engeland en Frankrijk het met Italië eens worden, zal hij een onderdanige buiging moeten maken. Fini. Wat anders is, of de regeeringen te Parijs en Londen geen last te Genève zouden krijgen, indien ze werkelijk wat in 't oogloopend ver wilden gaan. Er zijn verscheiden landen, die bereid zijn elk compromis met huid en haar in hun Volkenbondsmagen te slikken. Deze magen behooren tot het soort, dat spij kers verteert. Maar er zijn ook andere. Het zou niet prettig zijn voor de groote heeren, als de laatsten precies gingen zeggen, wat het hart hun mocht ingeven Alevel, het is nog lang niet zeker, dat het bemiddelingsvoorstel over de schreef gaat. En wie kan dat precies uitmaken? Van den beginne af aan, heeft men te Genève op het standpunt gestaan, dat Ialië wel eenige schade vergoeding toekomt voor den overlast, die wilde Abessijnsche stammen het jarenlang hebben bezorgd. Wij hebben nog niet den indruk gekregen, dat wat Hoare en Laval thans volgens de ge ruchten voorstellen, heel veel meer is dan met de oorspronkelijke opvattingen ten deze overeenkomt. In elk geval staat het in geen verhouding tot de allerverschrikkelijkste kosten, die Mussolini tot dusver in zijn Oost-Afri- kaansch avontuur stak. Die zou hij er misschien niet eens kunnen uithalen als men hem heel Abessynië cadeau gaf. Er komt nog bij, dat elk bezit in deze contreiën op zichzelf niet bijster Een oorspronkelijke roman door Mr. I C. B. L. DEN HOEDT. 17). X. In dit hoofdstuk wordt gevolg ge geven aan de belofte, den lezer in het eerste hoofdstuk gedaan. „Waar is Ziska?" vroeg hij gejaagd en zenuwachtig aan den inspecteur. „Ik weet het niet, wij hebben nog geen spoor", antwoordde deze teneergesla- gen. „Hebt U het huis al doorzocht, waar ik ben geweest?" „Natuurlijk, daar zijn wij het eerst gaan kijken". „U moet haar vinden. U weet, dat zij anders. „Wij weten alles. Wij doen ons best. U moet de hoop niet opgeven". „Arme kleine Ziska", mompelde Chris- tiaan voor zich. Aan den anderen kant van de telefoon werd het zwijgen bewaard. Toen klonk opeens de stem van den inspecteur: lucratief kan zijn. Vooral niet in de te genwoordige omstandigheden. Koloni ën houden heusch de malaise niet bui ten de deur. Wij, Nederlanders weten er van mee te praten. Men heeft o.a. gelezen, dat Hoare en Laval aan Italië het recht zouden willen verleenen in het Zuiden van Abessynië (ten Westen van de provin cie Ógaden) aan 't koloniseeren te gaan: 1% millioen Italianen zouden er heen mogen, ,als dit aanbod wordt ge accepteerd. Wij zien de zwarte hem den al trekken; de arbeiders, die in Noorden van het land wegen hebben helpen aanleggen voor het leger en de zer dagen terugkeerden, omdat ze er niets voor voelden hun contract te ver lengen, zullen wel vertellen, wat voor een lieflijk klimaat hier voor blanken voorhanden is. Trouwens, hoe groot zou principieel de iinimo voor landver huizing niet moeten zijn, om langs de zen weg Italië wat denkbeeldige lucht te verschaffen. Weet Mussolini nu heusch niet beter? Of zou hij zijn land- genooten zoo noodig willen dwingen? RECHTSPOSITIE COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij Kon- besluit is vastgesteld een rechtstoestands-reglement voor hoofd commissarissen en commissarissen van Politie- Daarbij heeft de Raad de be voegdheid om ten aanzien van drie on derwerpen af te wijken van dit regle ment en daarvoor in de plaats geldig te verklaren de regelingen welke de raad voor andere ambtenaren heeft vastge steld. Deze drie onderwerpen zijij: 1. financieele aanspraken bij ziekte, 2. uit- keering aan de nabestaanden in geval van overlijden en 3. wachtgeld. Als de Raad van deze bevoegdheid geen ge bruik maakt, dan blijven alle bepalin gen van het reglement "van kracht. B, en W. hebben vergelijkingen ge maakt met hetgeen geldt voor de in specteurs van politie, zooals het is op genomen in de „Verordening Gemeeen- te-politie 1934". De rijksregeling bepaalt, dat aan den ambtenaar, die een diensttijd heeft kor ter dan 10 jaar, bij ziekte gedurende een jaar het volle loon wordt uitbetaald en daarna gedurende een jaar 2/3 gedeelte- Heeft de ambtenaar langer dan 10 jaar dienst, dan krijgt hij 18 maanden vol en 18 maanden 2/3 salaris, is de ziekte ont staan door den dienst, dan ontvangt hij gedurende de ziekte steeds het volle sa laris. De gemeentelijke regeling vraagt niet naar de oorzaak van de ziekte en schrijft voor een jaar vol salaris en dan nog een jaar Vooral bij een diensttijd van langer dan 10 jaar is de rijksregeling dus voor den betrokkene voordeeliger. Bij een ziekte of ongeval tengevolge van den dienst kent het rijk nog vrije genees- en heelkundige behandeling toe. Dit bestaat voor de inspecteurs te Middelburg niet. Met betrekking tot de uitkeering bij overlijden merken B. en W. op, dat de Raad alleen, de bevoegdheid heeft wij ziging te brengen in het bedrag der uit keering. Dit is bij rijk en gemeente het volle loon, doch resp. gedurende 6 we ken en 3 maanden. Hier kan dus de Raad geen wijziging aanbrengen. De toekenning van wachtgeld is voor den commissaris van politie geregeld aan de hand van het Rijkswachtgeldbe- sluit, voor de politie ambtenaren in de gemeentelijke verordening, welke laat ste minder gunstig is dan de eerste. Het komt B. en W. gewenscht voor dat de Raad gebruik zal maken van de bevoegdheid om van het reglement af te wijken ten opzichte van de betaling der wedde gedurende ziekte en de toeken ning van wachtgeld om daardoor zoo veel mogelijk éénvormige regeling te hebben voor de inspecteurs en den com missaris van politie. Wel zijn de gemeen Meneer de Groot, ik heb juist be richt gekregen, dat het meisje gevonden is". Iets in de stem van den politieman deed Christiaan huiveren. „Is zij „Zij leeft nog, maar ik denk, dat het niet lang meer zal duren. Wilt U haar zien?" „Ja", antwoordde Christiaan met ge smoorde stem. „Zij ligt in het ziekenhuis. Ik kom U halen met mijn auto. Over vijf minuten ben ik bij U". Christiaan gaf ten overvloede nog eens het adres, waar hij zich bevond en liep de gang in om zijn jas en hoed te halen. Zijn schoonvader kwam hem tegemoet. „Wat is er gebeurd, mjjn jongen?" vroeg hij bezorgd. Wanhopig trok Christiaan de schou ders op. „Ik weet het nog niet. Iets verschrik kelijks. Ik denk, dat zij haar. „Vermoord?" Hij knikte. „Ik denk van wel". „Ga je erheen?" „Ik moet haar zien. Zij leeft nog". „Goed jongen, als je denkt, dat het noodig is, ga dan. Maar denk om Mar- got, denk om ons". telijke regelingen ongunstiger voor den commmissaris, doch B. en W. achten ze toch zeer voldoende. Commissie van toezicht op het L.O, Ter voorziening in de vacatures, die met 1 Jan. in de Commissie van toe zicht op het L.O. zullen bestaan door de periodieke aftreding van de heeren T. Winter en L. Onderdijk en mevrouw W. G. Appel-Deibel. luiden de aanbe velingen de aftredenden en resp. de heeren J- IJsselstein en ds. J. Koeke- bakker en mevrouw M. Koole-van den Oever. Voor de. vacature van wijlen mevrouw Kuipers-van Doesburgh, luidt de aanbe veling mevrouw A, E. de Jonge-Mijs en mevrouw P. Verweij-Vermaas en ten slotte voor de vacature ontstaan door het ontslag nemen van den heer G. M. Mes, de heeren J. A- M. Lambermont en L. F. Groosman, Ziekenfonds-contributie. De Rijksinspecteur voor werkver schaffing in Zeeland heeft B. en W. kenbaar gemaakt, dat nu meer dan vroeger bij de werkverschaffing een stelsel van rouleering zal worden toe gepast, het raadzaam is te achten de regeling inzake de betaling der zieken fonds-contributie voor gesteunden, ook toe te passen op de in werkverschaf fing geplaatsten, dus dat betrokkenen, fondsen en gemeente (ieder 1/3 der contributie betalen. De drie alhier ge vestigde fondsen, verklaarden zich alle welwillend tot medewerking bereid en de kosten zullen er door stijgen voor de gemeente van f 3000 tot f 4000. B en W. stellen voor met ingang van 1 Ja npari beide categoriën op dit gebied gelijk te stellen. RITTHEM. De heer A- Vingerling', lid van 't hoofdbestuur van den Chr. Arbei dersbond sprak Dinsdagavond op uit- noodiging van de plaatselijke afdeeling in een openbare vergadering over het collectief contract en de arbeiders. Daar er zoowel bij werkgevers als bij werknemers vaak misverstand of voor oordeel bestaat, vooral op plaatsen, waar nog geen dergelijk contract be staat, zette de spreker uitvoerig het groote nut er van uiteen voor beide par tijen. Niet alleen voor arbeiders in vasten dienst, maar ook voor losse arbeiders is eert collectief contract goed. De practijk bewijst duidelijk, dat beide partijen er een houvast aan hebben. In de 5 jaren tijds, dat de bond in Zeeland werkt, bestaat er reeds in 54 gemeenten een dergelijk contract, waar van 11 op Walcheren, Tal van vragen, zoowel van werkge vers als van werknemers, werden door den spreker uitvoerig beantwoord. Het resultaat der vergadering was, dat het bestuur zal overwegen de werkge vers, 't zij als organisatie, 't zij indivi dueel uit te noodigen tot een samenspre- king ten einde tot een collectief contract voor Ritthem te komen- RAAD VAN ST. LAURENS. ST. LAURENS. Dinsdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van bur gemeester Van 't Hoff. Afwezig de heer P. Boon. Ingekomen was bericht, dat over 1935 nog 5.88 moet worden betaald als bij drage in den keuringsdienst van waren, dat aan bijdragen, bedoeld in art. 101 der Lager Onderwijswet aan Middelburg moet worden betaald 198 over 1931 en 240 over 1932. Inzake de gewijzigde verordening, re gelende de bezoldiging van het perso neel van den keuringsdienst van waren te Goes, stelden B. en W, voor genoe gen te nemen met de 10 pet. korting op de jaarwedden, hoewel zij in het alge meen de salarissen aldaar nog aan den hoogen kant vinden. De heer Hame link verklaarde zich tegen het toeken nen van kindertoeslag. Tot lid van de commissie van toezicht Hij stak Christiaan de hand toe, die deze zwijgend drukte. Buiten klonk het geluid van een auto hoorn, Christiaan stapte snel de voordeur uit. Een agent hield het portier open; in de automobiel zat reeds de inspecteur. „Wat is er gebeurd?" vroeg Christiaan haastig. De ander zweeg een oogenblik en ver telde toen: „De brutale honden! Vanmiddag moest het meisje, zooals ik U, geloof ik, al had gezegd worden overgebracht naar het huis van bewaring. Dergelijke dingen gebeuren zóó, dat zoo weinig mogelijk opzien wordt ge wekt- Voor het transport wordt een ge wone taxi gebruikt. Een agent gaat mee voor bewaking. Wanneer er een stevige kerel moet worden vervoerd, gaan er na tuurlijk meer agenten mee; twee of drie. Maar in dit geval was er geen enkele reden om meer dan één bewaker mee te sturen. In de eerste plaats was het kind niet sterk in. In de tweede plaats vol maakt rustig". Voor zijn oogen zag Christiaan het tengere figuurtje zitten op den lompen houten stoel, zóó gelaten en gebogen, 'SAlBOaOVIM DEZE AANBIEDING GELDT ALLEEN VOOR DE PROVINCIE ZEELAND - op het L. O. werd benoemd de heer S. Hillebrand, zulks ter voorziening in de vacature van den heer G. Prins, die 31 December a.s. als zoodanig aftreedt en zich wegens vertrek uit de gemeente niet meer herkiesbaar kan stellen. De v o o r z. deelde daarna mede, dat verschillende gemeenten door Ged. Sta ten bevolen zijn, met Middelburg een gemeenschappelijke regeling te treffen voor het toelaten van kinderen uit die gemeenten tot het u.l.o. in Middelburg. Hoewel St Laurens reeds van 1924 af een dergelijke regeling met Middelburg heeft, is het gewenscht een nieuwe aan te gaan om een voor alle gemeenten uni forme regeling te verkrijgen. Ook werd vastgesteld een nieuwe regeling voor toelating van leerlingen tot het gewoon lager onderwijs te Middelburg. Aangezien deze vergadering wel de laatste in dit jaar is, dankte de v o o r z. de leden voor de aangename samenwer- dat haar gezicht schuil ging achter het weerbarstige blonde haar, „Goed", vervolgde de inspecteur, „hal verwege het huis van bewaring komt van den anderen kant een auto, die vervaar lijk over den weg slingerde. Het is een stille buürt daar, zonder verkeer. Op een gegeven moment is de andere auto ge heel links van den weg- Een aanrijding lijkt niet te ontgaan. De chauffeur van de taxi stopt. En vóór iemand weet, wat er eigenlijk gebeurt springen er vier kerels uit de andere auto. De agent, die niet eens tijd had, om zijn revolver te trek ken hij had natuurlijk al zijn aandacht geconcentreerd op de andere auto en dacht aan geen overval kreeg een slag op zijn hoofd, zoodat hij buiten westen was, de chauffeur ook, en toen zij weer zoover hersteld waren, dat zij konden handelen, was de andere auto met het meisje verdwenen. Geen spoor het nummer is niet eens bekend. De auto was heel gewoon, een merk, waarvan er honderden door deze stad rijden". Hij zweeg even. „Envroeg Christiaan. „Een uur later wordt het bureau op gebeld. Het was de overste- Hij vertel de, zoo goed en kwaad als het ging, want hij was heelemaal overstuur, dat king en goede verstandhouding, welke er steeds was en wenschte hun een geze gend uiteinde van dit jaar. De heer Abrahamse dankte met wederkee- rigen wensch, den voorzitter voor zijn vriendelijke woorden. HANSWEERT. Het Belgische stoom schip Syrië dat 6 dezer door deurwaar der de Kok aan den ketting was gelegd, is gisteravond vrij gegeven en heeft de reis naar zee voortgezet. Liefhebber van sigaren. Dezer dagen is een grossier in siga ren te Oostburg het slachtoffer gewor den van een oplichter. Aan zijn gros- sierderij kwam een als heer gekleed persoon, die voorgaf lasthebber te zijn van een te Terneuzen te goeder naam zijn dochter vermoord was. Hij noemde een adres in één der buitenwijken. Wij, met een dokter erheen. Het meis je had een messteek in den rug. Zij leef de nog, maar het einde was niet ver". „En de rest van de bende?" „Wij hebben nu hun namen en hun be schrijvingen. Zij kunnen niet ontsnap pen. Het is een kwestie van tijd, waar schijnlijk van enkele uren". De auto was inmiddels het ziekenhui» genaderd, en stopte voor den breeden ingang. De inspecteur gaf den chauffeur order om te wachten en stapte met Christiaan de helverlichte vestibule binnen. De inspecteur sprak met den portier die telefonisch een hoofdverpleegster waarschuwde. Deze verscheen na korten tijd en noodigde de mannen uit, haar te volgen. Zij schreden zwijgend door hooge lan ge gangen, waar het geluid van hun voetstappen werd gedempt op gummi loopers. (Slot volgt.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5