HET HUIS No. 83. KRONIEK van den DAG. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DINSDAG 10 DECEMBER 1935. No. 291. Zon Aspirientje helpt toch maar! MIDDELBURG. [DRA15fjlAvAnVALKEI1BURG'S- Ie A ••iLEVETRTRAATi De vlootcoaiferentie begonnen Aan problemen geen gebrek Japan wil pariteit met En geland en Amerika, Italië met Frankrijk Een Middelland sche zee-kwestie Tecnmsche vraagstukken Maar Londen en Washington zijn het eens- Gisteren zijn te Londen afgevaardigd den van de vijf groote maritieme mo gendheden (Amerika, Engeland, Japan, Frankrijk en Italië) bijeengekomen. Zij zullen probeeren een nieuwe overeen komst tot stabilisatie der zeestrijdkrach ten op pooten te zetten. Het verdrag van Washington (gesloten in 1921) loopt het volgend jaar af. Als er geen nieuw accoord wordt getroffen, zal het hek dus van de dam zijn, en zonder twijfel een wedstrijd in het bouwen van vloten worden ontketend. Het verdrag van Washington heeft de verhouding der diverse nationale zee strijdkrachten in een eenvoudige formu le vastgelegd en voor de verschillende soorten schepen maximale tonnages be paald. De taak van de te Londen bijeen gekomen maritieme en politieke des kundigen zal zijn, dit weer, maar dan 'n beetje anders, klaar te spelen. Zoo be trekkelijk gemakkelijk als in 1921 zal het in geen geval gaan. Na dat jaar is er 't een en ander in de wereld veran derd, als een gevolg waarvan de kansen van deze vlootconferentie hachelijk staan. Eigenlijk gelooft niemand, dat ze resultaat zal opleveren. Veel meer dan één probleem staat een goeden afloop in den weg. Daar zijn allereerst de eischen van Japan. Dit land heeft zich de laatste jaren tot een der grootste mogendheden der wereld ontwikkeld. De politieke toe stand in den Grooten Oceaan en geheel Oost-Azië v/ordt goeddeels door Japan bepaald. De regeering te Tokio nu wenscht de erkenning van dit feit in de vlootformule te zien uitgedrukt. Het verdrag van Washington zegt, dat de grootte van de Japansche vloot het 3/5 deel mag beloopen van die der Engel- sche of Amerikaansche, die even groot zijn. De regeering te Tokio wil in het nieuw te sluiten verdrag pariteit. Ze maakt dus aanspraak op eenzelfde om vangrijkheid der zeestrijdkrachten als de beide groote Angelsaksische landen. Noch Engeland, noch Amerika willen hiervan weten. Te Londen en Washing ton zegt men, dat Japan lang zoo'n groot gebied niet te beschermen heeft, wat juist is. Maar dat kan Japan niet schelen. Het streeft de opperheerschap pij ook ter zee in het Verre Oosten na, Of het tijdens de Londensche besprekin gen daarvan af te brengen zal zijn, lijkt niet waarschijnlijk. Een tweede netelige kwestie is, dat lalië grooter maritiem overwicht in de Middellandsche zee eischt. Dit belang rijke vaarwater wordt door de Engel- ische zeestrijdkrachten beheerscht. De steunpunten Gibraltar, Malta, Suezka- naal, Palestina etc. verleenen Engeland een overwegende positie. Italië dat aan alle kanten door Middellandsche zeewater wordt omspoeld, vindt dit vernederend en onvoordeelig. Men kan daar inkomen, m,aar Engeland zal er niet aan denken, zijn positie vrijwillig te verzwakken. Ónder invloed van het conflict in Oost-Afrika heeft deze zaak natuurlijk heel stekelige kanten gekre gen. Mussolini's optreden tegen Abes- synië moet voor de Britten een aan sporing te meer zijn, ten aanzien var het probleem Middellandsche zee .abso luut op hun sctuk te staan. Frankrijk en Italië zijn het niet eer over de onderlinge verhouding hunne- vloten. Italië eischt gelijkheid, mas Frankrijk voelt, daar niets voor, omd het kusten aan twee verschillende ze' ën en een uitgestrekt koloniaal be heeft te verdedigen. De betrekkin tusschen deze beide landen w,aren vr het uitbreken van den oorlog in 0(. Afrika van dien ,aard, dat aan deze zaak wellicht een mouw te passen was geweest, Dan kan men nu echter niet meer beweren, j Tenslotte bestaat er tusschen diver-j se deelnemers verschil van meening over verschillende technische onderwer pen: bv. de vraag of een eventueele stabilisatie moet geschieden door vast- stelling van globale tonnages, of per scheepscategorie, Engeland, dat het j laatste voorstaat, wil o.a, de tonnage voor duikbooten op een maximum van 52000 bepalen; Frankrijk echter wenscht minstens 90.000 ton van die schepen.1 Zeer verdeeld zijn ook de meeningen over de afmetingen en het kaliber van de kanonnen op de nieuwe slagschepen en kruisers. En natuurlijk speelt Jaar doorheen nog de aanbouw van een nieuwe Duitsche vloot een rol. Die aanbouw is voor Frankrijk reden, veei meer te eischen dan in 1921. Slechts twee deelnemers zijn het over vrijwel alle kwesties geheel met elkaar eens: „Ameriika en Engeland* Dat is natuurlijk van veel belang, aangezien deze beide mogendheden heel wat in de melk te brokkelen hebben. Of hun overwicht in staat zal zijn de bijna tal- looze problemen in even zoovele com- j promissen te doen verkeeren, moet men voorshands helaas ernstig betwij'-: felen. I Misschien nog wel koorts ookl Aspirin is de on overtroffen bestrijder van ver koudheid. Na Uw verkoudheid zult U met zo velen zeggen: Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabi. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. (Ingez. Med.j DE MOEILIJKHEDEN DER MOSSELVISSCHERS. Men schrijft ons uit Bruinisse: Zaterdagavond hield de afdeeling Bruinisse van den Bond van Mossel kweekers in Zeeland haar algemeene jaarvergadering in Het Veerhuis, onder voorzitterschap van den heer W. van den Berg Dzn. Bij de rondvraag wees de heer P. de Waal Kz. er op dat bij levering aan het Centraal Verkoopkantoor de hoe veelheid van het aantal tonnen mosse len in een vaartuig wordt uitgemeten, waarbij gerekend wordt op 7 tonnen per m.3. Bij de bepaling van het vischgewicht per ton wordt echter een bepaalde hoe veelheid meestal 5 kg gewogen en wordt het vischgewicht afgeleid uit een ton van 100 kg. Hij achtte het billijker in het vervolg de bepaling van het vischgewicht te doen afleiden doormiddel van een in houdsmaat en niet meer van een ge- wichtsmaat, Aan het Centraal Verkoop bureau zal namens de afdeeling aldus worden verzocht. De heer Adriaan Haak stelde vragen naar aanleiding van de toewijzing van de 7 noordelijke provincies als afzetge bied voor twee exporteurs te Harlingen, met uitsluiting van alle Zeeuwsche kweekers. De voorzitter wees er op dat aan be doelde exporteurs nu hun afzetgebied in België en Frankrijk was ontnomen, als compensatie daarvoor het monopo lie voor levering in bedoelde provin cies was gegeven. Naar aanleiding van desbetreffende vragen zeide de voor zitter de nieuwe ministerieele beschik king betreffende de kwaliteit mosselen aangeduid als eerste soort ook voor Bruinisse voordeeliger te achten d,an de oude regeling. De heer M. Padmos achtte het wen- schelijk dat aan iederen kweeker het maximaal door hem te leveren kwan tum mosselen voor het volgende sei zoen bekend zou worden gemaakt. Ieder kon dan zijn bedrijf daarnaar inrichten en zich zoodoende toeleggen op het kweeken van een beter product. Hij wilde verder leveringen die een be paald maximum overschreden verbieden, zoodat bv. geen enkele kweeker meer zou mogen leveren dan 7000 tonnen. Dan konden de kleine kweekers, voor wie de crisismaatregelen in de eerste plaats in het leven zijn geroepen wat meer leveren dan nu het geval is. De Voorzitter zeide ten slotte, dat de zwakke plek in de organisatie zooals die thans is, schuilt in de verdeeling der orders. Het is bij de mosselcultuur nu eenmaal niet na te gaan welke hoeveel heid mosselen een kweeker op zijn per- ceelen heeft, vandaar dat moeilijkheden wel zullen blijven voorkomen. Hij wees ten slotte op de onjuistheid van een de zer dagen in de pers gelanceerd bericht dat de stopzetting van de verzending van mosselen naar Parijs mede te wijten zou zijn aan de slechte kwaliteit der mosselen die door 't Centraal Verkoop bureau waren geleverd. Wel is de ver zending naar Parijs door de Fransche re geering eenige weken stopgezet doch al leen om aan de Fransche kweekers de gelegenheid te geven om hun eigen pro duct op de Parijsche markt te verkoo- pen. Zeeuwsche Vereeniging voor V reemdelingen verkeer. Het Bestuur der Prov. Zeeuwsche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer vergaderde Zaterdag in St. Joris te Middelburg onder voor zitterschap van mr. J. Moolenburgh. De secretaris, de heer G. Houteka mer, gaf een kort overzicht der ver richte werkzaamheden. Als qandidaat voor lid eener con tactcommissie, eventueel samen te stellen door het. hoofdbestuur van de A.N.V.V. om meer contact te verkrijgen tusschen verschillende V.V.V.'s in ons land, werd genoemd mr. Moolenburgh" De plaats voor de algemeene verga dering zal nader worden vastgesteld. Onderzoek naar verantwoording Schoolgelden, De Commissie van Financiën deelt in haar desbetreffend rapport, mede, dat zij het voorstel inzake een crediet van f 150 voor het doen instellen van een onderzoek naar de herkomst van de bedragen ad f 1978, f 748 en f 303 voor schoolgelden in de rekening 1932, zeer ongelegen ,ucht., wat het juist nu ter be schikking stellen van dit bedrag betreft. Ook kan de Commissie geen oordeel hebben over de noodzaak van deze uitgaaf, nu zij geen kennis draagt van de argumenten, die Ged. Staten in hun missive van 2 Aug. zeker zullen heb ben aangevoerd. Het komt de commissie twijfelachtig voor, daar, waar de ont vanger deze posten niet kan definieeren uit hem ter beschikking staande gege vens, een buitenstaander dit wel zal kunnen doen en of in deze omstandig heden de uitgaaf van het gevraagde be drag gewettigd is, nu de kwestie reeds ontstaan kan zijn vóer de huidige ont vanger in functie trad. Anders immers zou er voor een onderzoek tot 1920 geen reden zijn. B, en W. deelen mede, dat Ged. Sta ten geenerlei motieven aan voeren voor hun verlangen naar een onderzoek. Tel ken jare bij1 afsluiting der gemeente-re kening moeten de wegens „Schoolgel den" ontvangen bedraöen worden ge splitst naar de verschillende schoolia- ren in verhouding van het .aantal maan den van het schooliaar. dat ot> het dienstjaar betrekking heeft, waaruit een overboeking naar den volgenden dienst voortvloeit. En nu is het mogelijk, dat destijds bij die splitsing een vergissinu is gemaakt. De bedragen van f 197s?. f 748 en f 303 kwamen te voorschijn, doordat als gevolg van de per 1 Janu ari 1932 nieuw vastgestelde schoolgeld- Een oorspronkelijke roman door Mr. I. C, B, I* DEN HOEDT. 16). - Hij was hierover onder het vertellen eenigszins beschaamd, maar hij gevoel de dat deze mededeelingen een reactie zouden uitlokken, die voor g'een der par tijen aangenaam zou zijn. „En nu", besloot hij, toen zijn verhaal was geëindigd, „moeten wij, mijn liefste, er samen iets op vinden om dat arme schepseltje te helpen". Hij keek haar vol verwachting aan. Tot zijn ongerustheid wekte dit voor uitzicht bij zijn meisje niet het minste enthousiasme. Zij keek eenigen tijd zwijgend voor zich uit, en antwoordde toen: „Ligt dat wel op onzen weg? Er zijn toch vereenigingen, die zich daar mee bezighouden?" Hij maakte een ongeduldig gebaar. „Och. wat vereenigingen. Wat is een vereeniging. Een verzameling menschen, die vechten óm bestuursfuncties. Ze vin den het prettig om met een houten ha mer op een tafel te slaan. Jij moet het doen, Margot, jij bent de eenige aan wie ik dat meisje zou toevertrouwen". „Je hebt wel een hoog idee van mij", antwoordde zij spottend. Hij gaf haar een kus. „Merk je dat nu pas?" Zij zwegen beiden een tijd lang- Toen vroeg het meisje, hem ernstig aanziend: „Waarom ben je er toch zoo op ge steld, dat meisje te helpen? Wat weet je eigenlijk van haar af?" „Wat ik van haar afweet? Na alles wat wij samen hebben doorgemaakt?" „Dat is zoo, jullie hebt samen veel doorgemaakt. Meer dan wij tweeën". Hij voelde de bedoelingen in haar uit lating, en probeerde erover heen te loo- pen, „Jij mag nooit zooiets meemaken. Jij bent mijn prinsesje, dat moet leven van zorgen vrij". Zij was niet voldaan. „Ik wou, dat ik het was geweest". Het zou een band tusschen ons hebben ge vormd „Er is een band tusschen ons". „Maar ook tusschen jou en dat meis je, Jullie hebt je allebei vo.or elkaar op geofferd. Dat bindt je aan elkaar. En ik...." Tranen drongen naar haar oog'en. Hij stond op, nam haar gelaat tusschen zijn handen en keek haar strak in de oogen, „Margot", zei hij streng, „je bent ja- loersch". En in zijn hart dankte hij den hemel, dat hij over de kussen niet had gespro ken. Zij schudde ontkennend het hoofd. Maar hij nam haar in zijn arm en riep lachend: „Margot is jaloersch. Het kleine prin sesje is jaloersch, omdat ik een arm en verlaten kind wil helpen- O meisje, meis je, wat haal je je toch in je hoofd", Zij bleef zwijgen en beet op haar on derlip, „Wel", zei hij gelaten, „wij zullen er n.'et meer over spreken. Als jij het beter vindt, Om het aan een vereeniging over te laten. „Maar dat vindt jij niet goed!" „Dan vind .ik het ook goed. Per slot is de heele Ziska me niets waard". Zij keek hem twijfelend aan, zij moest voelen, dat hij nu loog. Maar hij trok haar van den stoel, èn ffiH nTiniririiii" --f-j.---.-~--p— verordening, kohieren werden opge maakt over 4 maanden (September tot en met December 1931). Formeel hadden Ged. Staten, nu een onduide lijkheid werd ontdekt, kunnen beslui ten de rekening 1932 niet vast t.e stel len. Dat zulks toch geschiedde vindt stellig zijn oorzaak in de overweging, dat de gemeente, die toch reeds lang op de vaststelling moest w,achten, voor vele bezwaren zou zijn komen te staan met het oog op de afrekeningen inzake het onderwijs. Er blijkt uit, dat Ged. Staten, alleen aan een administratie- fout hebben gedacht en het is begrij pelijk, dat zij deze onduidelijkheid, die wellicht een onjuistheid zou kunnen blij ken te zijn, opgehelderd wenschen te zien. Na deze toelichting, kan de meerder heid der Commissie van Financiën zich nog niet indenken, dat deze zaak niet. door een hernieuwd onderzoek ten stadhuize zou kunnen worden opgehel derd en wel door een deskundige van elders. In verband met de betrekkelijk groote uitgaaf zouden deze leden het op prijs stellen, indien voor het. nieuwe onderzoek nog een of twee maanden ter beschikking van den ontvanger wer den gesteld, waartegen het derde lid ook geen bezwaar heeft.. Eventueel zou na dien termijn dan het door Ged. Staten gevraagde onderzoek nog kun nen plaats hebben. Nu de rekening '32 door dit college is goedgekeurd, ver trouwt de Commissie, dat Ged. Staten tegen dit voorsel geen bezwaar zullen hebben. B. en W. meenen hun voorstel te moeten handhaven, nu reeds door den gemeente-ontvanger te dezer zake een uitvoerig onderzoek w/erd ingösteld, hetwelk niet de gewenschte klaarheid heeft opgebracht. Wijziging tarieven duinwaterleiding. Voor de heffingen wegens het hebben van een tuinbespoeiïng en een gevelbe sproeiing geldt uitsluitend als criterium de aanwezigheid van een afzonderlijk voor die besproeiingen dienende kraan. Intusschen wordt meermalen een slang gekoppeld aan een andere kraan, die zich binnenshuis bevindt en aldus lei dingwater voor besproeiing gebruikt zonder dat daarvoor rechten worden geheven, B. en W. meenen, dat in die leemte behoort te worden voorzien, alsook in het gemjs eener bepaling nopens be sproeiing van straten behoorende bij een perceel. Na aanvaarding van voorgestel de wijzigingen zal tuinbesproeiïng door middel van een gieter en dergelijke zon der berekening eener vergoeding moge lijk blijven en B. en W. vinden geen ter men die mogelijkheid te beëindigen en ook in zoodanige gevallen, gelijk in en kele andere gemeenten geschiedt, het tuinbesproeiïngstarief te berekenen, te meer, waar toch altijd 'n controle meter kan worden geplaatst. Voor het hebben van een kraan vqor tuinbesproeiing of voor tuinbesproeiïng door middel van een slang, gekoppeld op een in de installatie aanwezige kraan is verschuldigd voor tuinen van 1 are of daarbeneden f 5, 1 tot en met 12 are f 7, 2 tot en met 3 are f 9, 3 tot en met 4 are f 10, verder voor elke are f 0,50 per jaar meer. Voor gevelbesproeiïng, ook door een slang gekoppeld aan eed aan wezige kraan is f 7,50 per jaar verschul digd Van tuinbesproeiïng' en straatbe- spoeiïng door middel van een slang, ge koppeld op een aanwezige kraan, dient door den aangeslotene schriftelijk ken- EST vv IT-LEEUWARDEN- L (Ingez. Med.) riep opgewekt: „Kom, wij gaan den tuin m, de zon in, de lucht in, en de vrijheid, samen. Wij vergeten alle narigheid, die achter ons ligt, en denken alleen aan het heden". De armen om eikaars middel geslagen liepen zij in den zonnigen tuin, als vroe ger. Maar een schaduw lag over de on bekommerdheid van hun g'eluk. De schaduw bleef dén ganschen dag. ook toen de ouders van Margot waren thuisgekomen, en opnieuw het verhaal hadden aangehoord met veel betuigingen van medelijden van haar moeder, en gui tige opmerkingen van haar vader, en knipoogjes tegen niemand in het bijzon der, wanneer hij van Ziska verhaalde. En 's avonds, bij het eten, trok de ou de heer een extra fijne flesch open, die hij met oneindige zorg van het wijnrek had gehaald en op temperatuur gebracht- „Op de thuiskomst van den dolenden ridder", riep hij uit, en een oogenblik scheen het, of de schaduw was geweken. Na het diner zaten zij samen rustig' te praten, toen Christiaan gedachtenloos 't avondblad nam, dat al een uur lang on gelezen op een stoel had gelegen. Een bericht trok plotseling zijn aan dacht, Met inspanning las hij verder. nis te worden gegeven aan de directie. De aangeslotene, die dit niet doet, moet met een minimum van f 1 aan het Waterleidingbedrijf betalen een bedrag, dat door B. en W. voor elk geval nader wordt vastgesteld. Lid bestuur Godshuizen, Ter voorziening in de vacature van lid van het bestuur der Godshuizen, wegens periodieke aftreding va,n den arts L. Weijl, luidt de aanbeveling L. Wdij'l en E. Scheps, beide arts, Burgerlij'k Armbestuur, Voor de benoeming van een voor zitter en twee leden van het Burgerlijk Armbestuur worden aanbevolen de .af tredenden nml. mr. F. B, Evers, voor zitter en de heeren C. Verwaal en W. P, Cornelisse, leden. Ziekenhuisverpleging. In St. Joris vergaderde gisterenavond de afdeeling Middelburg van de Ver eeniging Ziekenhuisverpleging op Wal cheren onder voorzitterschap van den heer J. J. van Aartsen, zulks bij ont stentenis van den heer H, J. van Geus, den afdeelingsvoorzitter. Er was voor deze afdeeling een vrij groote opkomst, voornamelijk van le den, die tot nu toe geen afdeelingsver- gaderingen mede maakten en die nu ge- gelegenheid kregen door den alg'emeeneri secretaris-penningmeester, tevens afdee- lingssecretaris, den heer L. Onderdijk, op verschillende punten te worden in gelicht. De vergadering was echter spe ciaal belegd voor behandeling der agenda van de Buitengewone algemeene vergadering p Donderdag a.s. welke agenda als eenig punt omvat het be stuursvoorstel om aan de leden gelegen heid te bieden tot een aanvullende ver zekering tegen de kosten van kli nische hulp bij opname in een zieken huis. Zooals gemeld kan dit voor 100 per ziektegeval of per jaar bij een premie van 8 ets voor leden en 3 ets voor kin deren en tot een maximum van 200 bij 14 en 5 ets. per week. De heer Onderdijk heeft een uitvoeri ge uiteenzetting gegeven van het doel van dit voorstel, waarvan in het bijzon der zij kunnen profiteeren, die geen lid van een ziekenfonds kunnen zijn, dus zij die meer verdienen dan het maxi mum inkomen voor die fondsen of wel in een plaats wonen zonder ziekenfonds. Als Westkapelle meende, dat men zich moet beperken tot operaties en dan tegen een lagere premie, dan zegt spr., dat dit wellicht ook is uit te voeren, maar dat moet het eerste niet in den weg staan. Zeer vele leden verlangen daar zeer naar, en het niet aanwezig zijn van deze bijverzekering is oorzaak geweest, dat verschillende leden be dankten en zich aansloten bij particulie re maatschappijen, meermalen tot hun groote schade, wat spr. met voorbeel den aantoonde Een der grootste strui kelblokken is wel, dat men moet ver klaren van een 30-tal ziekten, dat men daaraan niet geleden heeft, terwijl het makkelijk kan blijken, dat dit bijv. in de prille jeugd wel eens het geval is ge weest. Men heeft bij het voorstel er rekening mede gehouden, dat op de 1000 leden er 28 worden opgenomen, van wie echter maar 16 voor chirurgi sche behandeling, en men wilde ook de 12 andere helpen. De heer Onderdijk had in den loop van den avond gelegenheid mede te deelen dat er in geheel Walcheren nu ongeveer 25000 personen zijn ingeschre ven, van wie er wellicht 10,000 de ex tra verzekering niet van noode hebben, omdat hun ziekenfonds voldoende voorziet in wat nu wordt voorgesteld, maar dan resten er nog 15000 en spr. heeft toch wel moed dat er een 2000 zijn, die de extra premie willen beta len om zoodoende bij opname bijna geen kans op groote rekeningen meer te hebben. Uitbreiding van het aantal ligdagen, waarvoor betaald wordt zou wel kun nen en zou bijv, van 30 op 52 te bren- „Christiaan, wat heb je?" riep zijn schoonmoeder, „je ziet krijtwit". „Mijn God", antwoordde hij, „ze heb ben haar". Hij stond op van zijn stoel en rende de kamer uit. Werktuigelijk nam zijn schoonvader 't blad op en las: „BRUTALE ONTVOERING." „Óp klaarlichten dag hebben een aantal leden van een inbrekersbende een meisje ontvoerd, dat van het bu reau van politie werd overgebracht naar het huis van bewaring. Men neemt aan, dat het hier een wraakne ming betreft, omdat het meisje, dat o.m. betrokken was bij den aanslag op den ag'ent Mulder, onthullingen over het optreden van de bende schijnt te hebben gedaan. Op het oogenblik ont breekt ejk spoor van de ongelukkige en haar ontvoerders". De oude heer liet de courant vallen en staarde naar het plafond. De anderen zaten zwijgend en ver schrikt te kijken. Zij hoorden dat Christiaan de lelefoon had genomen, en met het bureau van po litie sprak. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5