HET HUIS No. 83. KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN MAANDAG 9 DECEMBER 1935. No. 290. Mussolini spreekt in de Kamer. Hij constateert „een lichte verbetering van den pohtieken toestand". Maar Italië staat op zijn „rechten". Een be middelingsvoorstel van Hoare en Laval. 15). MR. WESTERMAN EN 'T VERBOND VOOR NATIONAAL HERSTEL. Verschil van meening. Nationaal Herstel en N.S.B. Christiaan de Groot leest ten huize van zijn schoonvader 'n ontstellend bericht, BEZUINIGING OP 'T PERSONEEL BIJ DE SPOORWEGEN, SOCIAAL-DEMOCRAAT IN DE RADIO-CONTROLE-COMMISSIE, DE NIEUWE SALARISVERLAGING - VOOR DE RIJKSAMBTENAREN, MIDDELBURG. SCHOOLGELD-VERORDENING LAGER ONDERWIJS, NON SORDENT IN UNDI3. a— Zaterdagmiddag heeft Mussolini in de Italiaansche Kamer over het conflict in Oost-Afrika en deszelfs gevolgen ge sproken. Er bestond een reusachtige be langstelling voor deze rede. Veel nieuws heeft ze echter niet gebracht, noch ten goede, noch ten kwade. Men is door deze toespraak niet veel wijzer geworden. Mussolini wil wel een com promis sluiten, maarItalië blijft op zijn rechten staan. Het komt er nu maar op aan, wat dit laatste beteekent. Daar heeft de Duce zich niet nauwkeurig over uit gelaten. In het begin van zijn rede constateer de hij „een lichte verbetering van den politieken toestand". Hij moest echter 't Italiaansche volk waarschuwen tegen voorbarig optimisme, opmerkende, dat een bespreking van deskundigen nog geen onderhandeling is. En zelfs wanneer deze onderhandelingen zouden begin nen, dan hield dat nog geenszins in, dat zij ook tot een gelukkig einde gebracht zouden kunnen worden. Men heeft Italië wederom uitgenoo- digd zijn minimum eischen bekend te maken, aldus Mussolini, doch men ver geet daarbij, dat Italië reeds in October deze eischen aan Frankrijk heeft mede gedeeld. Als antwoord hierop kwamen toen in November de sancties „tegen den aanvaller die in werkelijkheid door de aangevallen bevolking met ongeduld ver wacht werd, omdat deze aanvaller de eerste elementen van beschaving kwam brengen" Ten aanzien van de rede van Sir Sa muel Hoare in het Engelsche Lagerhuis zeide Mussolini, nota te hebben geno men van den wensch van Foreign Office, dat er een sterk Italië met een sterke regeering zal zijn. „Hieraan werken wij reeds veertien jaar," zeide de Duce. Italië kan echter moeilijk sterk zijn in Europa als het vraagstuk van de kolo nisatie in Afrika niet tot een bevredi gend einde gebracht is. Het Italiaansche volk heeft naar de woorden van Hoare geluisterd, maar het zal alleen naar da den oordeelen. Vervolgens stelde Mussolini vast, dat het handvest van den Volkenbond nooit was toegepast, dan thans in 1935 tegen Italië. Het strafrecht van den Volken bond heeft geen verleden, want 't werd in 16 jaar nooit gebruikt, ook niet in veel ernstiger gevallen. En de doodstraf door oeconomische verstikking werd nog nooit toegepast voor dit jaar. Zij zal waarschijnlijk ook nooit meer toepassing vinden en zij zal dus alleen Italië tref fen, omdat Italië arm is aan grondstof fen, een omstandigheid, die andere vol keren voor de straffen van het Geneef- sche wetboek behoedt. Mussolini eindigde met te zeggen, dat men het einde van deze crisis niet zal zien, indien de rechten van Italië niet erkend worden en het land niet in de gelegenheid gesteld wordt zijn belangen in Oost-Afrika veilig te stellen. In afwachting hiervan zullen wij de actie in Oost-Afrika voortzetten en on ze militairen en onze zwarthemden zul- len daar het vaderland de overwinning bezorgen. Na afloop van de rede werd Mussolini gedurende geruimen tijd stormachtig toegejuicht. In het begin van de zitting stelden al le afgevaardigden op voorbeeld van graaf Ciano hun gouden medaille, die zij als blijk van trouw aan het vaderland verkregen hadden, ter beschikking van het land. De medailles werden verza meld in een stalen helm. Een oorspronkelijke roman door Mr. I. C. B. L. DEN HOEDT. „Dus", concludeerde Christiaan, „U laat haar ook vrij." „Neen", .antwoordde de ander, „haar onschuld is nog niet geheel bewezen. Ik moet haar voorloopig nog vasthou den. En bovendien hier daalde zijn stem „ik vrees, dat het ook in haar. eigen belang beter is, dat zij hier blijft tot de rest van de bende achter slot en grendel zit," „Waarom?" „Zij heeft alles verraden. Dat zou ge straft worden, en niet malsch denk ik. Ik betwijfel of zij er levend af zou komen." Christiaan huiverde. „Dat heeft zij om mijnentwille ge daan", mompelde hij. „Maakt U zich geen zorgen", zei de inspecteur, „zij is hier veilig. Morgen wordt zij overgebracht naar hlet huis v,an bewaring. Als we de anderen he1/ kk' Ztt WC' kunnen gaan. Misschien hebt U haar den besten dienst bewe zen, dien U hadt kunnen doen. Als zij daar was gebleven, zou zij hoe langer n iePer ziin gezonken". Beide mannen zwegen een tijdlang, elk verzonken in eigen gedachten. T°en vroeg Christiaan schuchter: „Kan ik h,aar zien, vóór ik wegga?" We hoeven hier niet veel commentaar aan toe te voegen. Men krijgt nog niet den indruk, dat Mussolini bereid is, veel water in zijn wijn te doen, al is de toon van de rede voor zijn doen dan tamelijk gematigd. Terwijl de Duce in de Kamer stond te oreeren, arriveerde Sir Samuel Hoare, Engeland's minister van buitenlandsche zaken te Parijs, om met Laval den toe stand te bespreken. Tot gisteravond is Sir Samuel in de Fransche hoofdstad ge bleven Na afloop, om half zeven gisteravond, hebben de ministers de volgende offici- eele verklaring afgelegd: „Bezield door denzelfden geest van verzoening en in het besef van een nau we Fransch-Engelsche vriendschap, heb ben wij in het verloop der langdurige besprekingen naar formules gezocht, wel ke als basis zouden kunnen dienen voor een vreedzame oplossing van het Itali- aansch-Abessijnsch conflict. Voorloopig moet nog worden afgezien van een pu blicatie dezer formules. De Britsche re geering is er nog niet van op de hoogte gesteld. Indien haar toestemming zal zijn ontvangen, zal het noodig zijn de for mules ter goedkeuring voor te leggen aan de belanghebbende regeeringen. Wij hebben gewerkt in het streven zoo spoedig mogelijk een vreedzame op lossing te bereiken. Wij zijn beiderzijds tevreden met het bereikte resultaat." Men verwacht dat de voorstellen, wel ke waarschijnlijk hedenochtend te Parijs zouden worden uitgewerkt, onverwijld aan de regeering te Rome zullen worden overhandigd, opdat Frankrijk en Enge land op 12 December in de gelegenheid zullen kunnen zijn de andere leden van den Volkenbond op de hoogte te stellen van hun bemoeiingen, zoodat de com missie van 18 dan ook haar definitief standpunt zal kunnen bepalen in de kwestie van 'n embargo op petroleum- Of het bemiddelingsvoorstel door Mus solini kan worden aanvaard, zal over eenige dagen blijken Dat het voor Italië in elk geval eenigszins aanlokkelijk moet zijn, zou men kunnen opmaken uit de mededeeling in het officieel communi qué, dat de Engelsche regeering haar toestemming nog dient te verleenen. Zulks kan niet veel anders beteekenen, dan dat Laval meer van Hoare heeft losgekregen dan de laatste persoonlijk voor zijn rekening durft nemen. (Ingez. Med.) Het hoofdbestuur van het Verbond voor Nationaal Herstel deelt mede, dat het met den afgevaardigde van het Ver bond, mr. dr. W. M. Westerman, te ra de is gegaan over het feit, dat deze laat ste ten aanzien van verschillende be langrijke onderwerpen opvattingen hul digt, welke volgens het oordeel van het hoofdbestuur afwijken van de in het algemeen in het Verbond heerschenae. In verband hiermede heeft de heer Westerman gemeend zijn zetel in de Tweede Kamer ter beschikking te moe ten stellen, van welk aanbod door het hoofdbestuur geen gebruik is gemaakt, omdat het hoofdbestuur van oordeel is, „Natuurlijk, maar voor den vorm zal ik bij het onderhoud tegenwoordig moe ten zijn." Toen hij de teleurgestelde uitdruk king op het gezicht van den ander zag, vervolgde hij lachend: „Ik ben doof en blind. Neem niet, meer notitie van mij dan van een etalagepop, al is het dan ook een zeer elegante." Hij volgde den inspecteur naar een cel, waar Ziska glimlachend op hem wachtte, „Ziska", fluisterde hij verlegen. „Ben je vrij?" vroeg zij, vol verwach ting. „Ja; ik ga nu weg, maar ik laat je niet in den steek. Ik zal zorgen, dat je op een plaats komt, waar je thuis hoort." „En", vroeg zij, met een ondeugende flikkering in haar oogen, „wat zal je meisje daarvan zeggen?" „Die", antwoordde hij vol vertrouwen „zal mij daarbij helpen." Plotseling verdween de opgewekte uitdrukking van haar gezicht, zij viel weer neer op haar stoel. „Wat is er?" vroeg Christiaan ang- stig. „Ik weet het niet", fluisterde zij, „ik ben bang. Geef mij een kus, één kus nog." Christiaan nam haar in zijn armen en kuste haar mond en haar arme ver schrikte oogen. „Nu moet je gaan." Hij liet haar langzaam los, en draai de zich om. De inspecteur stond, zon- dat de nationale gedachte hierdoor in het algemeen niet gediend zou worden en de wenschelijkheid gevoeld wordt, dat de heer Westerman, ook al mogen zijn uitingen niet meer als representa tief voor het Verbond voor Nationaal Herstel worden aangemerkt, in de ge legenheid zal blijven gedurende den loopenden zittingstermijn, in de volks vertegenwoordiging als onafhankelijk nationaal afgevaardigde zijn te doen hooren. Zulks is geheel niet in strijd zoo deelt het hoofdbestuur voorts mede met het uitgangspunt van het Verbond, dat, beweging zijnde, de verkiezingen niet als doel, doch slechts als middel aangrijpt om in de vertegenwoordigin gen een nationaal geluid te laten hoo- ren. Zaterdag hield het Verbond voor Na tionaal Herstel een algemeene vergade ring te Den Haag. Het woord werd o.a. gevoerd door generaal Snijders over de betrekkingen tusschen het Verbond in de N.S.B. Spr. achtte de N.S.B. niet te zijn re- volutionnair en staatsgevaarlijk omdat zij uitdrukkelijk verklaart en tot heden heeft getoond, slechts langs wettigen weg naar een omzetting van den volks geest en hervorming van het staatsbe stel te willen streven. Daarom achtte spr. dan ook het door de regeering voor de N.S.B. uitgevaardigd ambtena renverbod ongewettigd en onbillijk. Spr. zette voorts een aantal begin selen van nationale ethiek en politiek uiteen, welke het verbond en de N. S. B. gemeen hebben. Tegenover deze punten van ver wantschap staan belangrijke principi- eele verschillen, blijkende uit eenige nummers van het programma der N. S. B. bv. ten opzichte van de betrokkingen van Nederland tot de deelen van den Dietschen stam buiten het rijksverband en de bevrijding van den staat, door kapitaalaflossing op korten termijn, van zijn renteverplichtingen tegenover het groote kapitaal en de uitoefening van de staatstaak zonder geldleeningen, wat aan de grondwet van Utopia is ont leend. Spr. keurde verder af de in geschrif ten der N.S.B, voorkomende verdacht makingen tegen het kapitalisme en de pogingen om de arbeidersklasse door onvervulbare voorspiegelingen in hel gevlei te komen. Veel ernstiger echter acht spr. een voor het verbond onover komelijk verschilpunt: het leidersbegin sel. Spr. zette als bezwaren tegen dit beginsel uiteen: knotting van de staats rechtelijke hoogheid van het hoofd van den st,aat; volledige uitschakeling van den 'volkswil op de behancOeling van 's lands zaken; en opheffing van de ge zonde vrijheid van gedachte en mee- ningsuiting, ingrijpen van de overheid in het gezins- en gemoedsleven, gelijk schakeling van alle denken, spreken en doen naar het schema van het staatsge zag. Ten slotte vroeg spr.: welk stand punt behoort het verbond tegenover de N.S B. aan te nemen? Hij stelde voor op: De Nationaal Herstellers zullen het leidersbeginsel nimmjer aanvaarden. Overigens is er geen reden om tegen bedoelde beweging een vijandige hou ding aan te nemen. De N.S.B. heeft ge lijk recht op een eerlijke en onpartijdige behandeling ,als elke andere politieke richting, welke op wettige wijze en met wettige middelen naar hervorming van bet staatsbestel streeft. Niet minder uitdrukkelijk stelde spr. evenwel vast. dat het verbond tegen over de N.S.B. zijn onafhankelijk, eigen standpunt stiptelijk zal handhaven. Van een samensmelting of gemeen schappelijke actie van het verbond met de N.S.B. kan geen sprake zijn, terwijl in bepaalde gevallen, geheel informeel, der eenige uitdrukking op zijn gelaat haar het plafond te kijken. „Dag Zifska", groette hij opgewekt, „je ziet me gauw terug." „Dag Christiaan", antwoordde ze zachtjes. Zwijgend gingen de twee mannen weer de gang in. ,„Het arme kind", dacht Christiaan hardop, en de inspecteur bleef zwijgen. „Ziezoo", zei hij, „U kunt gaan. Een vrij man, zonder smet of blaam. Het is mij een genoegen geweest U te ont moeten." „Ik moet U nog iets vertellen", zei de inspecteur vertrouwelijk, „dat merk revolver is ,al vijftig jaar oud. Adieu, tot ziens." En zachtjes duwde hij Christiaan de straat op. IX. Christiaan stond op de stoep even beduusd te kijken toen hij daar opeens zonder eenige belemmering weer in 't volle leven werd geplaatst. Hij zag den stroom van menschen, die zich vrij en zonder andere d,an de alledaagsche zor gen over de straat bewogen, en die niet beseften welk een kleinigheid noo dig was om de vredige regelmaat van hun bestaan te verstoren en hen te brengen in een andere wereld, waar elke schrede een waagstuk, elk gebaar zonder afspraak of overeenkomst voor gemeenschappelijk nationaal doel. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft aan den personeel- raad medegedeedl, dat zij met het oog op het overcompleet van personeel bij den dienst van tractie en materieel be sloten heeft, het loods- en werkplaats- personeel, alsmede het toezicht hebbend personeel, geboren voor 1 Jan. 1878, voor zoover het gemist of door verschui ving vervangen kan worden, op wacht geld te stellen. Hierdoor zullen thans on geveer zeventig personen getroffen wor den. Voorts heeft de directie besloten met het oog op het overcompleet van per soneel bij den dienst der exploitatie met ingang van 5 Jan. 1936, zeventien lo kaaltreinconducteurs te pensionneeren, die dan 55 jaar of ouder zijn. en op grond van de bepalingen van de Pensioenwet, recht op vervroegd ouderdomspensioen len gelden. (Tel.) Het Volk meldt dat de Koningin den s.-d. J. Wde Vries, lid van den Radio- raad hoofdbestuurder van den Fabrieks- arbeidersbond, heeft benoemd tot lid van de Radio-Omroep-Controle-Com- missie. Deze benoeming was in de Memorie van Antwoord reeds aangekondigd, schrijft het s.d- blad, waar de minister verkalarde, dat hij, met het oog op de gïoote verscheidenheid der te controlee ren stof, van plan was de commissie met een lid uit te breiden. De minister heeft daarbij klaarblijkelijk ingezien, dat het nuttig en wenschelijk was in de Radio- omroep-controle-commissie man te heb ben, die in staat is de ter beoordeeling voorgelegde teksten ook te beoordeelen met de kennis van de beteekenis voor en de bedoeling van den arbeidersradio- omroep, Thans is het Kon. besluit verschenen, waarbij bepaald wordt, dat met ingang van 1 Jan. a£s. de in het bezuinigingsont- werp voorgestelde nieuwe salarisverla ging voor rijksambtenaren, in werking treedt- De verlaging bedraagt 5 pet,. Voor ambtenaren op maand- en week loon, wier standplaats gerangschikt is in de 4e klasse, treedt het besluit op 1 Juli 1936 in werking'. B. en W. hebben den Raad een geheel nieuwe schoolgeldverordening voor het L. O. ter vaststelling aangeboden, waar bij rekening is gehouden met den door Ged. Staten gestelden eisch, dat bij een belastbare som van 3000 een school geld van 30 voor het gewoon lager onderwijs moet worden vastgesteld en dat van het meerdere 1 pet. dient te worden geheven tot het maximum is be reikt. Het maximum, dat hier wordt be doeld is het gemiddeld bedrag der kos ten per leerling van het gewoon 1. o. Dit maximum bedraagt over 1934, het laat ste afgesloten dienstjaar 82.70, doch zal als gevolg van de doorgevoerde be zuinigingen voor 1935 waarschijnlijk nog iets dalen, waarom het ontworpen ta rief als hoogste bedrag f 76 aanwijst. Voorts is in het ontwerp een bepaling opgenomen, waardoor 't mogelijk wordt een bedreiging was. Een heerlijk gevoel van vrijheid over weldigde hem, Hij rekte zich behagelijk uit, „Vrij" jubelde het in hem, „eindelijk weer vrij!" Een taxi naderde; hij stapte naar den rand van het trottoir en stak zijn hand uit. om het voertuig aan te houden. De auto minderde vaart en was bijna voor hem gestopt, toen de chauffeur 't stuur met een ruk omgooide en zoo snel mogelijk wegreed, Christiaan kon juist een glimp van het gezicht van den bestuurder opvangen. Het was de mem, die hem eenig'e dagen geleden, bedreigd door den kleinen nik kelen revolver kris kras door de stad had gereden. Even kwam een lichte ont stemming bij hem op, omdat de eerste, dien hij ontmoette hem dadelijk weer herinnerde aan de gebeurtenissen van de afgeloopen dagen. Toen glimlachte hij, en wachtte op een volgende gele genheid. De tweede taxi, die vrij was. bracht hem zonder wederwaardigheden naar zijn huis. De oude trouwe dienst-- bode ontving hem met een voor haar doen uitbundige vreugde, gemengd met bezorgdheid. Hij antwoordde ontwijkend op haar talrijke vragen en liet een warm bad klaarmaken. Met een gevoel van oneindig welg'e- hagen dompelde hij zich in het heldere water, dat zich liefkozend om hem sloot, en zijn stijve en vermoeide ledematen bij de vaststelling der verschuldigde schoolgeldbedragen, rekening te houden met de samenstelling van het gezin, in zooverre, dat voor een tweede en vol gend kind uit een gezin, dat een gelijk soortige, n.l. een lagere of uitgebreid la gere openbare of bijzondere school be zoekt, minder verschuldigd is. Hoewel het grondtarief voor het u.l.o. niet is ge wijzigd, omdat een wijziging, i.e. ver hooging, niet wordt geëischt, wordt ook voor dit soort onderwijs de bepaling be treffende reductie bij meer schoolgaan de kinderen, toepasselijk verklaard. Het is mogelijk gemaakt in den loop van een schooljaar den aanslag te her zien, wanneer de aanslag in de rijksin komstenbelasting wordt herzien voor 't met het schooljaar samenvallende belas tingjaar. Volgens eene berekening zal de to taal-opbrengst voor het gewoon 1. o. rond 1330 meer, voor het u.l.o. 100 minder, dus in totaal 1230 meer be dragen, alles gerekend enkel voor het openbaar onderwijs. Natuurlijk zal soortgelijke invloed zich bij het bijzonder onderwijs doen gelden Aan de aan het voorstel toegevoegde ontwerp-verordening en andere stukken ontleenen wij nog, dat voor een inko men van minder dan 800 geen school geld verschuldigd is, van 800900 3; 900—1000 3.70; 1000— 1100 4.40; 1100—1200 5.10; 1200—1300 5.80; 1300—1400 6.50; 1400—1500 7.25; 1500— 1600 8.05; 16001700 8.90; 1700—1800 f 9.80; f 1800—1900 10.75; 1900—2000 11.75; 2000— 2100 12.85; 2100—2200 14.05; 2200—f 2300 15.35; 2300—2400 16.75; f 2400—f 2500 18.25; 2500 2600 19 85; 2600—2700 21.35; 2600 19 85; 2600—2700 21.55; 27002800 23.35; 2800—2900 25.35; 2900—3000 27.55; 3000 3200 30 en verder voor iedere 200 meer 2 meer, voor de 7600 en daar boven 76. Thans is het schoolgeld van 800 1000 inkomsten 3; 10001200 4.40; f 12001400 5.80; 1400— 1600 7.20; 1600—180Ö 8.60; 1800—2000 10; 2000—2200 11.40; 2200—/- 2400 12.80; 2400 2600 14.20; 2600—2800 15.60; 28003000 17 en zoo vervolgens voor iedere 200 meer 1.40 tot 5000 toe, daarboven 32.40. Voor het tweede kind wordt een kor ting toegepast van 20 petvoor het der de van 40 pet., vierde 60 pet., vijfde 80 pet., terwijl voor het zesde en volgen de kinderen geen schoolgeld verschuldigd is. Zaterdagmiddag zijn het bestuur en vele leden en oud-leden van de Zeeuw- sche Studenten ivereeniging te Leiden „Non Sordent in Undis" zooals in het kort reeds gemeld aan het station Middelburg verwelkomd door te [Mid delburg vertoevende oud-leden en daar na met een zevental open rijtuigen, waarvan de paarden met pluimen en bellen getooid waren een tocht door de stad begonnen. Op de beide eerste rij tuigen zaten medegekomen palfreniers, de eerste voerde het vereeniging'svaan- del mede, en op de andere bokken had den muzikanten naast den koetsier plaats genomen. In het tweede rijtuig werd een als Zeeuwsch boer gekleede pop mede ge voerd. De tocht ging langs de Kaden, over den Dam en door de Kortedelft naar de Abdij, deze werd rond gereden en ten slotte via St. Pieterstraat en Langedelft „de Zon" bereikt, waar de lunch werd gebruikt. Des middags kwamen de rijtuigen weer voor en ging de tocht nu naar Souburg, tot een weldadige soepelheid terug Alle overblijfselen van zijn onrust en bracht. vermoeienissen verdwenen in de vredige atmosfeer van de frissche badkamer. Nadat hij voldoende was opgefrischt trok hij schoon ondergoed aan, ging zich zorgvuldig scheren en trok de met pijn lijke zorg gekozen kleeren aan. Voldaan keek hif in den spiegel: een ander mensch. Alleen een lichtrood lid- teeken aan zijn linkerslaap herinnerde aan de doorgestane narigheden. Een uur nadat hij was thuisgekomen bracht een tweede taxi hem naar het huis van zijn meisje- Zij was blijkbaar gewaarschuwd, dat hij was vrijgelaten; zij zelf opende ten minste de voordeur voor hem en trad hem tegemoet met een gelukkigen glim lach. „Vader en moeder zijn uit", verklaar de zij, „over een uurtje komen zij terug. Nu moet je me alles vertellen". Zij ging hem voor naar de serre, en in die fleurige en zonnige omgeving deed Christiaan het verhaal van zijn beproe vingen. Hij vertelde rustig en uitvoerig, alsof het een vreemde betrof, wiens avonturen hij had gadegeslagen. Alleen een onverklaarbare intuïtie zei hem dit maakte hij geen melding van het feit, dat Ziska hem, of hij Siska eenige malen hoeveel? op meer dan ka meraadschappelijke wijze had g'ekust. (Wordt v*rvolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5