weer ei wind. handel en nijverheid. ZEELAND. BINNENLAND. NUMMER 290. TWEE BLADEN. MAANDAG 9 DECEMBER 1935. EERSTE BLAD. 178e JAARGANG. Gevaar voor 'n regeeringscrisis? MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZIJID-SEVELAND, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. C. BrakmanLeenhouts, Groede, Schuitvlotstraat 80, voermansbedrijf en steenkolenhandel. Uitgetr.: E. C. Brak man. Zaak omgezet in eene vennoot schap onder firma Venn. C. Brakman ov mciStU MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentien 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. tïy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOISCHE COUQANT££» Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereenigii-" de Nederlandsche DanbladDers. Familieberichten en dankbetuigingen 1-rï regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentien", ten hoogste 6 regelt; a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent De minister van onderwijs, prof. Slo- temaker de Bruine heeft een nota ge zonden aan de leden van het kabinet inzake de bij de a.s. beraadslagingen in de Tweede Kamer bij de begrooting van onderwijs te verwachten politieke spanningen. Volgens den parlementairen redacteur van de „Maasbode" bedreigen het ka- binet-Colijn ernstige gevaren, in ver band met de moeilijkheden, meer in 't bijzonder omtrent de concentratie van bijzondere scholen, die binnen het ka binet zouden zijp gerezen. De Maasbode schrijft hierover o.m.; „De heer Suring heeft een door anti- revolutionnaire en christelijk-historische leden medegeteekend amendement op de bezuinigingsparagraaf van Onderwijs ingediend. Strekking ervan is: de ge huwde onderwijzeres, die geen kostwin ner is, te ontslaan. Deze keer kan mi nister Slotemaker niet als mr. Mar- chant bij aanneming dreigen het wetsont werp in te trekken. En aangenomen wordt het amendement wis en zeker Daar komt nog iets bij. Het schijnt eveneens vast te staan, dat de geheele katholieke fractie haar stem zal onthou den aan de voorgestelde concentratie van bijzondere scholen en het is zoo goed als zeker, dat ook de andere frac ties der rechterzijde dit zullen doen, ver mits deze gedwongen concentratie nog veel vernielender uitwerking hebben kan voor het bijzonder protestantsch lager onderwijs. Geschiedt dit, dan is het con flict daar, want derde feit, dat schijnt vast te staan minister Slotemaker schijnt in het kabinet zijn linksche colle ga's niet te hebben kunnen overtuigen van de noodzaak, tegemoet te Icomen aan de gerechtvaardigde eischen van de rechterzijde en met name de twee vrij zinnig-democratische ministers zullen, zoo de concentratieparagraaf in den voorgestelden vorm verworpen wordt, het kabinet verlaten, hoogstwaarschijn lijk door den vrijheidsbondschen minister ir. Van Lidt de Jeude gevolgd". Ook de voorgenomen beperking van het aantal bijzondere scholen zal moei lijkheden brengen. Indien hier de rech terzijde een gesloten phalanx vormt, dan is inderdaad het lot van het kabinet- Colijn bezegeld. Katholieken, anti-revo- lutionnairen, christelijk-historischen, de staatkundig en hervormd gereformeerden tellen samen 56 zetels en kunnen dus hun wil doorzetten. Voor de christelijk-histo rischen is het uiteraard een zeer pijnlij ke vraag of zij hun geestverwant, minis ter Slotemaker de Bruïne, in deze moeilijke uren in den steek zullen laten. De bewindsman zelf moet een drin gend beroep in de kringen zijner politie ke vrienden hebben gedaan. Beraad hier over is nog gaande. De christelijk-histo- risch en nemen dan ook in waarheid op het oogenblik een sleutelpositie in. DR. KORTENHORST EN DE DUITSCHERS. Een incident- Volgens een gerucht, waarvan de Maasbode zich den tolk had gemaakt, zou het Tweede Kamerlid, mr. L. G. Kortenhorst, die als lid der Nederland sche delegatie voor de handelsbespre kingen met Duitschland te Berlijn ver toefde, uit Duitschland zijn gezet. Naar aanleiding hiervan verneemt de Tel. van bevoegde zijde dat mr. Korten horst dezer dagen uit Berlijn is terugge keerd, omdat er een pauze in de onder handelingen was ingetreden. Tevens wenschte mr. Kortenhorst deel te ne men aan de discussies over de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart in de Tweede Kamer. Ook andere Ne derlandsche onderhandelaren hadden voor het week-end Berlijn verlaten. Ten aanzien van mr. Kortenhorst heeft zich wel een incident voorgedaan in de zen vorm, dat hem in verband met den indruk, die te Berlijn verkregen is uit de redevoering, welke onlangs bij de be handeling van de Justitie-begrooting in de Tweede Kamer heeft gehouden, te verstaan is gegeven, dat hij, hoewel za kelijk als lid der delegatie erkend, geen onverplichte beleefdheden van socialen aard zou genieten. Daarbij werd tevens te kennen gegeven, dat er niet voor kon worden ingestaan, dat de Duitsche pers over de uitlatingen van mr. Kortenhorst in de Tweede Kamer zou zwijgen. Wij vernemen nog dat blijkbaar in de zen een misverstand is gerezen over de passage in zijn rede, waarin mr. Korten horst betoogde dat naar Nederlandsche begrippen Duitschland moeilijk meer als een rechtsstaat is te beschouwen. De Duitsche regeering heeft dus niet mr. Kortenhorst het verblijf in Duitsch land ontzegd. Wel heeft de Nederland sche gedelegeerde in de hem gedane me- dedeeling aanleiding gevonden tot het besluit, om, wanneer de onderhandelin gen te Berlijn zullen worden voortgezet, niet naar de Duitsche hoofdstad terug te keeren- Mr. Kortenhorst heeft zich, bij zijn be sluit laten leiden door de overweging', dat onder de gegeven omstandigheden zijn aanwezigheid te Berlijn wellicht niet bevorderlijk zou kunnen zijn voor een vlotter verloop der besprekingen. Zulks achtte hij niet in het belang van het Ne derlandsche bedrijfsleven, welks belan gen hij in de delegatie vertegenwoordig de. Daarom heeft hij, nu de Duitschers uiting hadden gegeven aan hun gegriefd heid over zijn rede in de Tweede Ka mer, er de voorkeur aan gegeven de de legatie haar werk te laten voortzetten zonder hem, ten einde ongewenschte wrijvingen te voorkomen. De N.S.B. niet anti-semitisch?? Men weet, dat de Nederlandsche na- tionaal-socyilistische beweging van ir. A, A. Mussert, hoewel haar sympathie voor Duitschland en Italië niet onder sloelen of banken verstoppende, des alniettemin beweert echt-Nederlandsch te zijn. Dat laatste zou zich dan o.m. uiten in een ontbreken van het anti semitisme in de N.S.B. In dit verband is het leerzaam eens te luisteren, naar wat ds. Van Duyl op de Amsterdamsche protestvergadering tegen de vertooning van „De Beul" zeï- de. Aan het verslag in de ,,N. R. C." ontleenen wij aan w,at deze spreker zeide het volgende: „Hij constateerde tot zijn vreugde, toen hij het stuk bijwoonde, dat de vrouw, die op he tooneel zulk een af grijselijk obscene dans uitvoerde, een niet-arische was. Dit was een fout in de regie,, want deze vrouw moest een blonde Germaan- sche zijn. Blijkbaar en gelukkig is er geen arische vrouw te vinden geweest die zich voor dezen schandelijken dans wilde leenen (stormachtige toejuichin gen)." Dit is duidelijke taalzoo' van den spreker als van zijn hem „stormachtig toejuichende" gehoor. En dit is onzes inziens puur a n- t i-s e m i t i s m e naar zuiver Duit- schen trant. Wij veroordeelen het Amsterdam sche georganiseerde protest niet. Wij hebben gansch geen bewondering voor den zich fier in den (N.S.B.-er loozen Amsterdamschen Raad op de borst slaanden anti-revolutionairen burge meester De Vlugt, en nog veel minder voor het college van B. en W. dat „De Beul" subsidieerde; wij veroordeelen daarentegen de domme, inzichtlooze re geerders, die zich staatslieden noemen en die voortgaan op deze wijze den on- bezoldigden doch besten propagandist voor de N.S.B. uit te hangen m,aar ook: wij vreezen den geest, die uit de steeds openlijker anti-semitisch wor dende, steeds meer haar geest ver wantschap met het Duitsche nazi-dom vertoonende N.S.B. opstijgt. Doordat de tegenwoordige politieke machthebbers in hun inzichtloosheid, hun gebrek aan weten en aanvoelen van den geest van dezen tijd, voortgaan den bodem voor de fascistische gedachten om te snitten en te bemesten.... wint deze gedachte aan invloed, haar aanhangers nemen toe. en de Nederlandsche vrijheid wordt steeds ernstiger bedreigd! De S.D.A.P, Het ledental der S.D.A.P, bedroeg per 1 Oct, 1935 in totaal 1620, n.l. 1188 man nen en 432 vrouwen of slechts 1 minder dan per 1 Oct. 1934. Het aantal afdeelingen is met één toe genomen, doordat twee nieuwe afdee lingen n.l. Kapelle en Sluis werden opgericht en één afdeeling (Zaamslag) werd opgeheven. Het aantal afdeelingen bedraagt thans 42. Te Middelburg is aangekomen uit Demarara het Engelsche stoomschip „Specialist" met een lading hout. Gij moet u bij de opvoeding nu eens toegevend, dan eens gestreng, maar altoos rechtvaardig toonen. De heer J. M. Waterman, kruier alhier heeft heden een dubbelen feest dag, hij wordt 75 jaar en heeft gedu rende 50 jaar het beroep van besteller uitgeoefend, Gisteravond brak ter hoogte van de Abeele de beugel van een motorwa gen van de electrischet ram; hierdoor ontstond eenige stagnatie in den dienst en viel één rit uit. Collecte Crisiscomité. De collecte voor het plaatselijk crisis comité bracht vorige week 66.26 op. Politiehonden. Dezer dagen is hier een afdeeling op gericht van de Kon. Nederlandsche Po- litiehondenvereeniging. Aan deze afdeeling werd de naam „Door Oefening Verkregen" (D. O. V.) gegeven. Voorz. is de heer L. Olivier, secretaris, penningmeester de hr. J. Ver- heule, commissaris de hr. C. Kole, Auto-botsing. Zaterdagavond te kwart over negen had op den hoek van de Van der Bout straat een botsing plaats tusschen een vrachtauto, bestuurd door S. C. te Vlis singen, en komende uit die richting, en een personen-auto, bestuurd door A. P. C. van L. te Goes, komende uit de Van der Boutstraat. Beide auto's werden beschadigd. De inzittenden bleven ongedeerd. De poli tie onderzoekt de schuldvraag. Onverlichte voertuigen.. De autobestuurder J. Z. te Goes werd verbaliseerd wegens het onver licht laten staan van zijn auto op een weg waar parkeeren verboden is. Tegen L. de C. te Goes werd proces verbaal opgemaakt wegens het berijden van een onverlicht rijwiel. Aanhoudingen. Zekere P. L. te Vlissingen, die in het Politieblad gesignaleerd stond, werd door de politie alhier, aangehouden. Hij voldeed zijn boete. Eveneens werd aangehouden J. P, A. V. te Goes, die zijn boete niet wenschte te betalen en deswege naar Middelburg werd overgebracht. SCHIPPER OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN, Hedennacht was de 48-jarige schipper C. Huiszoon, wonende te Vlissingen met de Vlissingen 31 op den visschvangst. Tusschen Westkapelle en Zoutelande is de schipper omstreeks half drie van nacht door een zeil getroffen en over boord geslagen. De knechts wierpen hem nog een lijn toe, doch H. kon deze blijkbaar niet grijpen en verdween in de diepte. Het lijk is nog niet gevonden. ST. LAURENS. Gevonden voorwer pen: een dassenstrekker (gem. veld wachter) een rijwielbelastingmerk (bévr. bij Chr. Davidse Noordweg R 50, Mid delburg.) KOUDEKERKE. De Raad dezer ge meente komt Vrijdagmiddag half twee in openbare vergadering bijeen. Op de agenda komt o.m. voor een voorstel tot wijziging van de Drank wetverordening. Bij Raadsbesluit van 20 Febr. 1933 is een verordening vast gesteld. inhoudende een zeer ingrijpen de verlaging van het maximum der ver gunningen voor de geheele gemeente. Kunnen er volgens art. 5 der Drankwet na 1 Jan. a.s. 16 verleend worden, practisch laat de verordening er niet meer toe dan twee In verband met de sterk toenemende bebouwing op verschillende plaatsen in de gemeente, achten B. en W. het ge- wenscht de plaats van vestiging van dranklocaliteiten geheel vrij te laten. Vooral met het oog op de duinen, zou den B. en W. de verloven A aan geen maximum willen binden, omdat men daaraan vijf jaar vast zit en rekening gehouden moet worden met een moge lijke uitbreiding van het strandleven, waarvan de vestiging van nieuwe pen sions het gevolg zou zijn. B. en W. stellen dan ook voor de bc treffende remmende verordening in te trekken en via Ged, Staten aan de Ko ningin te verzoeken, voor deze gemeen te het maximum der vergunningen vast te stellen op acht. B. en W. stellen voor een verorde ning vast te stellen op de heffing en in vordering van rechten voor het ge bruik van gemeentewerken, of gemeen tebezittingen, en voor vanwege het ge meentebestuur verstrekte diensten. In deze verordening wordt o.a. gesteld wat verschuldigd is voor het tijdelijk opgraven van gemeentegrond, het tij delijk plaats innemen op dien grond enz. De P.Z.E.M. te Vlissingen heeft voor B. en W. een bestek ontworpen voor de electrificatie van de muziektent. De heer P. de Kam te Koudekerke is ge negen deze elec.trische installatie aan te brengen voor een bedrag van f 80, B. en W. stellen voor hem de uitvoe ring van dit werk op te dragen voor genoemd bedrag. B. en W. stellen voor den zgn. Ver brande Hofweg voor zware vrachten ge sloten te verklaren. Deze druk bere den weg blijkt tegen de daarover gaan de zware vrachten (zooals met bieten ge laden vrachtauto's) niet bestand te zijn. Een tweetal borden welke deze afslui ting aangeven zal 50 vorderen. In het algemeen belang achten B. en W. de vaststelling van een plan van uitbreiding noodzakelijk en zij stellen voor hen te machtigen, zulk een plan te doen ontwerpen. De daaraan ver bonden kosten zullen een bedrag van f 500 niet overschrijden. B. en W. stellen voor met de beplan ting van de duinstreek een aanvang te maken nl. eerst ongeveer 1 ha, bestaan de uit dennen. De er voor uit te geven loonen worden geraamd op f 375. Het werk kan geschieden door werkloo zen, buiten bezwaar van de gemeente kas om, terwijl van het rijk subsid'e voor dit werkobject is gevraagd. Het aanbrengen van een afrastering zal nog f 130 vorderen. Ged. Staten hebben bevolen met de gemeente Middelburg een regeling te treffen omtrent de toelating van kinde ren tot de gemeentelijke ULO scholen aldaar. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten, waarbij het bedrag per leer ling f 25 a f 30 zal bedragen. Voor net bijzonder onderwijs gelden gelijke bepa lingen. Deze regeling zal per jaar on geveer f 300 a f 400 vorderen. Verder stellen B. en W. voor in beginsel te be sluiten ten behoeve van de werkloozen een kerstgave beschikbaar te stellen, terwijl als laatste punt op de agenda voorkomt het afscheid van den gemeen te-ontvanger. VERBETERING AFVOER RE GENWATER VAN DE SEIS- EN TRAMSINGEL. De afvoer van het regenwater aan den Seis- en Tramsingel laat veel te wen- schen over. Reeds bij betrekkelijk ge ringen regenval staat er voor de omhei ningen van de bewoners ter plaatse zoo veel water, dat, hadden sommigen zeil geen voorziening getroffen, door de toe gangen tot hun woning op te hoogen, zij niet zonder natte voeten hun woning zouden kunnen bereiken. Ook nog langen tijd nadat de regen heeft opgehouden is de grond daar zeet slijkerig. B. en W. meenen dat deze toe stand in twee van de belangrijkste buurten der gemeente niet langer mag worden bestendigd. Een behoorlijke oplossing kan worden gevonden door eenige putten aan te brengen en een goot te leggen, een en ander zooals aan den Langevielesingel bestaat, terwijl dan in den Tramsingel nog een rioleering moet worden ge legd over een lengte van plm. 100 m. Aan de uitvoering van dit werk zal een uitgaaf verbonden zijn van plm f 365. B. en W. stellen voor tót de uit voering over te gaan. Wordt dit voorstel aangenomen, dan zal voor verbetering van den berm aan den Tramsingel door de gemeente Middelburg worden zorg gedragen. OM HET BEHOUD VAN DE OPEN BARE SCHOOL. KRABBENDIJKE. Vrijdagavond hield de oudercommissie der openbare schoo alhier, in samenwerking met de afd. Krabbendijke van volksonderwijs een mobilisatie-vergadering tegen de drei gende opheffing van de openbare school Ds. Westmeijse uit Rotterdam sprak 'n rede uit over de Cultureele taak van het openbaar onderwijs, met als onderwerp „De openbare school niet gezocht maar Middelburg, 9-XII-'35, Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 6.5 C (44 °F); laagste 2.8 °C (37 °F). Heden 9 h; 5 °C; 12 h: 4.8 °C. 10 mm regen, rloogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laag ste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.6 mm te Riga; laagste 759.3 mm te Brussel. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O, tot N.O, wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst des nachts, over dag om het vriespunt, e C o Zon op: 7 h 59; onder; 15 h 46. Licht op: 16 h 16- Maan op: 14 h 58; onder: 7 h 24. V.M.: 10 December. 0 i Hoog- en Laagwater te Vlissingen. December. Hoogwater. Laagwater. Ma. 9 12.19 6.24 18.55 Di. 10 S 0.46 13.07 7.18 19.43 Wo. 11 1.33 13.55 8.10 20.27 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. December. Hoogwater. Laagwater. Ma. 9 S 1.53 14.14 7.32 19.56 Di. 10 2.46 15.05 8.22 20.45 Wo. 11 3.34 15.52 9.12 21.32 gegeven symbool van nationale een heid". Hij wekte de talrijke aanwezigen op te werken voor het behoud van onze goede oude school, die onze ouders en grootouders gevormd heeft tot waardige menschen in de maatschappij. Uit vele voorbeelden toonde hij aan de ontegenzeggelijke schoolstrijd hoe en op welke manier de ouders beïnvloed en bevooroordeeld worden om hun kin deren maar bij het bijzonder onder wijs onder te brengen. Hij sprak o.a. over de eenzijdige opheffing der talrijke openbare scholen en het handhaven van even. zooveel bijzondere scholen- Met een hartelijk applaus werd de zeer begaafde spreker beloond. Na de vergadering bleek, dat zich 26 nieuwe leden voor volksonderwijs hadden op gegeven. WEMELDINGE. Gevonden: een rij wielbelastingmerk, inlichtingen bij den gem. veldwachter. De bietencampagne voor de Z.V.T.M. geëindigd. Men schrijft ons: De Z.V.T.M. is weer klaar met haar bietenvervoer. Er zijn ditmaal ruim 80.000.000 kg suikerbieten getranspor teerd in ongeveer 63 dagen; 's nachts en op Zondagen werd niet gereden. Het weer was gunstig en er is voor spoedig gewerkt. Vele dagen waren er bij van méér dan 150 wagonladingen. Het kwam zelfs voor, dat op één fabriek 165 tientons wag'ons aangebracht werden op één dag. De 4200 ton pulp en het overige goe derenvervoer ging er op tijd tusschen- door. Uit deze prestatie van de streek-tram, kan men zijn conclusies trekken om trent de waarde van het bezit van dit vervoermiddel voor de landbouwers, de fabrieken, de handelaren en voor de be volking van Zeeuwsch-Vlaanderen, Handelsregister. Aan de in Ned. Handelsberichten op genomen wekelijksche openbaarmakin gen i.z. „Het Handelsregister" ontlee nen wij het volgende; Zeeuwsch-Vlaanderen (Terneuzen). Nieuwe inschrijvingen: Magazijn „de Landbouw", IJzendijke, Nassaustraat D 223, handel in landbouw werktuigen, huishoudelijke artikelen en ijzerwaren E. L. S. de Witte, echtg. P. H. Goethals, IJzendijke. Gevolmachtig de P. H. Goethals, IJzendijke. W ij z i g i n g e n

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 1