DE SCHELDEHUSCH. OFFIE «„YSENDYK GEELKERK HET HUIS No. 83. DIEMENB'JU HEEL LEKKER VINDT STATEAOEMEBAAL KRONIEK van den DAG. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 6 DECEMBER 1935. No. 288. :n, - A.'/ 1 |e- In- liat alf ren j. 40, en I 35- pd. K 20, seis iie- ens- en tam. ren. J. furé- Lrst- Iwilt 3stel and, larkt per |ver- Se- toor, Opnieuw pogingen tot een min nelijke schikking in het Itali- aanschAbessijnsch conflict. Mussolini zou wat toeschiete lijker zijn geworden. Alles loopt hem tegen. Achter de schermen van het diploma tieke tooneel schijnt nu weer hard ge werkt te worden aan een minnelijke schikking tusschen Italië en Abessynié. Het gerucht, dat er van naar buiten door dringt, baart eenig optimisme. Maar het is nog rijkelijk vormloos en onbetrouw baar. Parijs berichtte gister, dat de Fran- sche en Engelsche deskundigen in Afri- kaansche aangelegenheden, een ontwerp zouden hebben uitgewerkt, waarin Italië de geheele provincie Ogaden met een deel van het ten W, daarvan gelegen ge bied wordt geoffreerd. In het Noorden zou Mussolini zijn aanspraken dan goed deels moeten opgeven. Maar z'n wensch, Abessynië een uitweg naar zee via Eri- threesch (dat is Italiaansch) grondgebied te verzekeren, willen de deskundigen inwilligen. Op dit laatste is de Duce zoo gebrand aangezien hij dan eenige con trole kan uitoefenen op den Abessijn- schen handel. Het ontwerp stemt zoo ongeveer over een met wat men voor den oorlog Italië heeft aangeboden. De geopperde afstand van grondgebied in het Zuiden is welis waar grooter dan dien van destijds, maar in het Noorden wordt minder toebe deeld en bovendien rept het voorstel niet van Italiaansche adviseurs te Ad dis Abeba. Intusschen: het is nog heelemaal niet zeker dat het eventueele ontwerp der deskundigen er als boven geschetst en niet anders zal uitzien. Nadere berich ten over hun beraadslagingen geven te kennen, dat er nog niets vaststaat. Het eenige wat men op 't oogenblik eigen lijk met zekerheid kan zeggen is, dat 'n compromis in geen geval veel zal mo gen afwijken van de oorspronkelijke op zet eener minnelijke schikking. De Vol kenbond kan niet toestaan, dat Musso lini profijt van zijn wapengeweld trekt. Voor den oorlog is te Genève erkend, dat Italië zekere aanspraken kan laten gelden. Er is niet veel op tegen, die mee- ning te handhaven. De Abessijnsche re geering zal vermoedelijk wel bereid zijn, n accoord in dien zin haar fiat te geven. Ook al moet zij door het verloop van den oorlog dan in haar meening zijn ver sterkt, dat de situatie voor Abessynië allesbehalve hopeloos is. Mussolini zal water bij den wijn moe ten doen. Uit diverse verschijnselen van de laatste dagen kan men opmaken, dat zijn halsstarrigheid al aardig aan het be koelen is. Geen wonder. De teleurstel lingen hebben zich voor hem opgesta peld. Tegen zijn verwachtingen in, heeft de Volkenbond het klaar gespeeld, de wereld tegen Italië in 't geweer te roe pen. Tegen zijn verwachtingen in krijgt de expeditie in Abessynië met schier on overkomelijke moeilijkheden te kampen. Genève dreigt thans met het olie-em bargo. Mussolini zal beseffen, dat dit geen loos dreigement is. De Amerikaan- sche regeering is bereid aan het embar go mee te doen. De verklaring, die de minister van binnenlandsche zaken, Ic- kes, dezer dagen aflegde, beteekende slechts in schijn een terugkrabbelen. Als Genève voorgaat, zal Washington vol gen; dat lijdt nauwelijks twijfel. In Italië zelf neemt het pessimisme thans hand over hand toe. Een deel der bevolking toont zich zeer vaderlands lievend, Dat deel echter, dat geen goud bezit, om het aan den staat af te staan, voelt met den dag den druk van den oorlog nijpender. Objectieve waarne mers berichten, dat er overal in het land ook veel ontevredenheid heerscht. Dit alles moet den Duce duidelijk ma ken, dat voortzetting van 't Abessijnsch j avontuur eigenlijk dwaasheid zou zijn. Er is nu misschien nog een kans voor hem, het met eenig fatsoen te liquidee ren. Zijn prestige zal daar zeer zeker onder lijden. Maar alles is tijdelijk in deze wereld. Ook het bewind van Mus solini. Het Italiaansche volk zou door een compromis vermoedelijk voor veel ellende gepaard blijven. Een oorspronkelijke roman door Mr. I. C. B. L DEN HOEDT, 13). - Hij dacht met moeite na, en antwoord de toen: „Ja, ik wou me graag scheren en was- schen en iets eten, en dan moet mijn meisje worden gewaarschuwd. Kan dat?" „Ik zal voor U informeeren. Geeft U in elk geval haar naam en adres". Toen deze waren genoteerd, vervolg de de agent: „Ik moet U fouilleeren. U kunt Uw mes of Uw schaar hier niet houden. La ter krijgt U alles terug. Ik zal den bar bier sturen en U wat eten laten bren gen. Een eerste klas hotel is het natuur lijk niet". De man ging de cel uit- Christiaan strekte izijn pijnlijke en vermoeide leden uit op de brits. Nog een oogenblik dwarrelden gedachten ver ward door zijn brein, 'toen loste alle bewustzijn zich op in een diepen slaap. Toen hij ontwaakte stond een barbier met alle tot zijn vak behoorende attri buten voor hem. Hij keek de kamer rond, die hij niet herkende, hij bekeek aandachtig den Figaro, dien hij nooit eerder had gezien. Een gevoel, dat dit alles onwezenlijk was, en niet bestond, dan alleen in een Het is nog maar een begin. Experiment met toepassing van allerlei combinaties en nieuwe opvattingen, (Van onzen u-r e d a ct e u r). De Nederlandsche vliegtuig-construc teur T, E. blot heeft ons een interview toegestaan over zijn „Scheldemusch", zijn nieuwste product, gebouwd bij de ivon. Mij. „De Schelde", De Scheldemusch wijkt van de typen der laatste jaren opvallend af. Het be doelt een toestel te zijn, aldus vertelde ons de heer S'iot, waarmede op een zeer veilige wijze en veel goedkooper dan met pndere vliegtuigen gevlogen kan worden. Het zal het beoefenen dei vliegsport belangrijk goedkooper ma- j ken en het veel meer voor iedereen geschikt doen zijn. Men kan het ver gelijken met b.v. een kano of een fiets, waarmee men kleine tochtjes maakt, doch die ook wel voor grootere reizen geschikt zijn. Voor het laatste doel is de musch ook niet in de eerste plaats bestemd; het is voor menschen, die de luchtvaart om der wille v,an haarzelf beoefenen. Dat is dus het sociale doel van de Scheldemusch. In de tweede plaatsis het een experiment van allerlei nieuwe lucht.vaartopvattingen, Daarbij heeft men echter steeds de veiligheid, de mo gelijkheid tot massaproductie en den prijs ,als beoordeelingsfactor in het oog gehouden. Deze experimenten kunnen voor de toekomst van de militaire en de burgerluchtvaart van groot belang zijn, De opvatting van den opbouw mel de combinatie van verschillende vond sten is anders dan men tot heden toe gewend was. Alleen in Amerika zijn enkele van deze combinaties toege past, doch men heeft ze daar nog niet zoo sterk doorgevoerd als hier. De daar verkregen resultaten zijn evenwel bijzonder bemoedigend. Bouwt U dus daarop voort, vroegen we. Neen, dat doen we niet, w,as het-ant woord, want we weten er eigenlijk niets van. Ér zijn eenige resultaten bekend en foto's zijn gepubliceerd, maar we weten niet, hoe ze die resultaten be reikt hebben. Er is daar verder nog niets over openbaar gemaakt, moet u denken. We hebben hier geheel onzen eigen opvattingen, hetgeen de eerste proeven op het- vliegveld Vlissingen hebben bewezen. Het type van de musch is geschikt om in den vliegtuig bouw in het algemeen nieuwe mogelijk heden te scheppen. Musch en pou. Heeft u het beginsel van de Pou du Ciel hierin verwerkt? De musch heeft er in het geheel niets mee te maken, Het doel, dat Mignet zich met het ontwerpen van de ,pou gesteld heeft, meen ik met de Schelde musch te zullen bereiken. De pou ia een interessant experiment, maar Mig- net heeft andere inzichten dan wij, Bij de eerste proefnemingen heeft de musch zeer goed gevlogen, doch de motor bleek niet te voldoen. De krach- ervan w,as niet zoo groot, als door^ de fabriek was opgegeven. W!e hebbe hem teruggestuurd en de fout schijnt a te zijn gevonden. Jammer is alleen, da' dit alles zoo lang ophoudt. De douan' heeft de afwikkeling ervan ook ,al nie' bespoedigd. Als we straks een moto terug krijgen, die de beloofde 34 p! levert, gaan we dadelijk weer aan de gang. De Scheldemusch is een tweedekke- waarvan de onderifleugel achterwaar geplaatst is. De vleugelspanwijdte is zes meter en de lengte is ongeveer even groot, het gewicht bedraagt 18? kg. In plaats van een trekschroef heef' het toestel een drukschroef en de staar* is geheel open, zoodat. deze dus nie afgeschermd wordt door luchtstroomin gen over de romp, hetgeen derhalve ideale besturingsmogelijkheden geeft. U grijpt dus hiermede terug naar he oorspronkelijke type vliegtuig van 1902? Laat ik u in verband daarmee dit zeggen: Er is op dit gebied op de ge heele wereld maar één stel groote man nen geweest, dat waren de gebroeders Wright. Die hebben alles uitgevonden wij hebben de luchtvaart verfijnd en verbeterd en daarbij hebben we hun wegen dikwijls losgelaten, doch we ko men er allemaal op terug. Nu hebben we ze weer op modern wetenschappe lijke wijze toegepast. Drie wielen. Het onderstel is ook anders dan ge bruikelijk, merkten we op. Ja, er zitten drie wielen onder, waar van het voorste met aparte pedalen bestuurbaar is, zoodat men met het toe stel op den grond kan manoeuvreeren als met een automobiel. Het is schar nierend en heeft aan de andere zijde een steunpunt, dat van een olieveering voorzien is. Op het veld heeft dit sy steem reeds zeer goed voldaan. Ver der hebben we het patent van Handley Page gekocht voor de „slots", een vei- ligheidsinrichiing aan de vleugels, die reeds op veel vliegtuigen toepassing heeft gevonden. Het geraamte bestaat uit gelaschte stalen buizen, de vleugels zijn van hout met triplex en linnen over trokken, In alle opzichten is ernaar gestreefd het toestel zoo goedkoop mogelijk te maken, zoodat velen, voor wie de lucht vaart thans onbereikbaar is, het kun nen bezitten. Dit eerste toestel is ge maakt voor één persoon, doch de prin cipes, die erbij gebruikt zijn, zijn ook verwerkbaar in grootere '.toestellen. Heeft dit toestel nu nog wel iets te maken met Uw Panderjager; het lijkt er op het eerste gezicht, zoo heel weinig op, vroegen we verder. Alle ervaringen, die ik in al die ja ren, dat ik vliegtuigen maak en heb hei pén maken, heb opgedaan, zitten er in. Dus vanzelfsprekend ook die van de Pandertoestellen, welke ik heb ge bouwd. Bij de Scheldemusch wordt pi les eerst in den grond bestudeerd, in de praktijk beproefd en getoetst, en als we dan met de hand op het hart kun nen verklaren, dat het goed is, willen we het pas aan de markt brengen. Bent u al in bespreking omtrent eventueelen verkoop van dergelijke toestelletjes? Met niempnd, antwoordde de heer Slot. Het toestel is van de maatschap pij De Schelde en er wordt niets meer gedaan, voordat het geheel klaar is, Wij hebben nog heel veel dingen op ons programma, die met dit toestel gepro beerd moeten worden, daarom kan het nog zeer lang duren, voordat we voor het publiek gereed zijn. Men moet voor al niet denken, dat de zaak zoo maar dadeliik af is. Neen, we kunnen nu eigenlijk pas goed aan het werk. verbijsterende droomwereld, waarin hij niet thuis hoorde beving hem, Langza merhand ordenden de gebeurtenissen van de laatste dagen zich in zijn herin nering', en toen de kapper hem in zeepte verliet hem het gevoel dat dit alles slechts in zijn verbeelding bestond. De kapper bleek net als al zijn colle ga's; hij wist op onderhoudende wijze uit te weiden over het weer en over de uitslagen van de voetbalwedstrijden. De man was nog niet klaar met zijn bewerking toen een agent binnen kwam met een verbandkist, gevuld met nikke len gereedschappen, rolletjes gaas, en medicijnfleschjes. Behendig verwijderde hij den pleister, maakte de omgeving van de wond schoon met benzine en plakte op de blessure, die al nagenoeg geheeld was, een keurig en hagelwit verbandje- Even daarna kwam een derde man aandragen met een kom met water, een handdoek en zeep. Christiaan moest onwillekeurig glim lachen, „De bediening hier is eerste klas", merkte hij op. De agent glimlachte terug, m,aat ant woordde niet. Het was voor Christiaan een genot, zijn gezicht, hals, armen en handen te was- schen in het koele water, een gevoel van dufheid en onfrischheid gleed van hem af. Nauwelijks had hij zijn toilet voltooid, toen een biird met eten werd binnenge dragen. Een opwekkende geur kwam in zijn neus, het gevoel van gejaagdheid en onrust, dat hem den laatsten tijd niet had verlaten, gleed van hem af. Nu, wist hij, waren de moeilijkheden voorbij, een tijd van rust en evenwicht zou aanbre ken, Hoe hij zou worden bevrijd uit de ne telige positie, waarin hij zich bevond, en waarvan hij zich volkomen bewust was, wist hij niet, maar iets in hem, iets jeug digs en blijs, zei met volmaakte zeker heid, dat de tijd van zijn beproevingen voorbij was. i Hij at met graagte zijn bord leeg, en wachtte, opgewekt, maar zonder onge duld op de dingen, die zouden komen. Weer werd de deur van zijn cel ge opend. Even gevoelde Christiaan een te leurstelling, dat het slechts een agent was die binnen trad. Hij wist, dat be langrijker dingen in aantocht waren. „Uw verloofde komt over een kwar tier", zei de man, „U kunt haar hier spreken, maar niet alleen. Er zal iemand bij moeten blijven. Dat is regel". Iets van een verontschuldiging klonk in zijn stem. Christiaan's hart klopte heftig in zijn borst. Over een kwartier zou Margot hier zijn, hij zou haar, zijn bruid, in de armen kunnen nemen en haar kussen, na zooveel dagen- Alles zou weer goed zijn, alle narigheid geleden. Tevergeefs probeerde hij zich te herinneren welke dag van de week het was. Deze dag zat een geluksdag blijven, mijn leven lang, BEZUINIGING OP DE WARENKEURING. De Tweede Kamer heeft gistermid dag na de aanneming van de begrooting van het Verkeersfonds het wetsontwerp tot bezuiniging op de Warenkeuring behandeld. Gelijk men weet, heeft de regeering om ruim zes ton of althans eenige ton nen te besparen, aanvankelijk ,allerlei radicale plannen geopperd, maar is zij ten slotte voor den dag gekomen met een vrij mak wetsontwerp, waarvan 't belangrijkste novum wellicht de bepa ling was, dat het rijk en de bedrijven, waarin waren worden voortgebracht of verkocht, samen de helft der kosten van den keuringsdienst zouden dragen en de gemeenten de andere helft. Nu echter de minister, gehoor ge vende aan den aandrang der commis sie van voorbereiding, naast het be lang van de volksgezondheid ook we der de eerlijkheid in den handel als een der normen heeft opgenomen schuift hij wat meer lasten op de be drijven af en laat hij het rijk minde' dan een vierde der totale kosten be talen.,, Hoeveel precies", weet de mi nister zelf nog niet. Evenmin weet mi nister Slingenberg nu reeds, hoevee'- keuringsdiensten er zullen overblijven De bedrijven zullen al naar gelang van hun omvang van f 1 tot f 40 per jaar moeten betalen. Uit de debatten bleek, dat de meeste sprak het in hem. Margot, mijn lieveling komt! Plotseling bedacht hij, wat hij haar moest zeggen, en zijn opgewondenheid maakte plaats voor een gevoel van angst. Hij zou niet alleen met haar zijn, een derde, een spion zou alles hooren wat er tusschen hen zou worden g'ezegd. Hij kon dus niet de waarheid zeggen, zonder het meisje Ziska te verra den. En dat kon hij, na zóó ver te zijn gegaan, niet doen- Een oogenblik over legde hij, moedeloos, alles aan Margot te zeggen; per slot had hij met de andere niets te maken. Maar op het zelfde oogenblik wist hij, dat hij dat nooit zou doen. Rusteloos wandelde hij zijn cel op en neer. Wat moest hij zeggen, hoe moest hij haar uitleggen, terwijl een derde luister de, dat zij op hem kon vertrouwen, dat hij en zijn liefde ongerept en, onge kreukt uit deze beproevingen waren te voorschijn gekomen? Zou**>zij alles, met haar fijne doordringende intuïtie begrij pen, of zou zij teleurgesteld zijn, en zich mismoedig van hem afkeeren? „Nu niet denken", fluisterde hij voor zichzelf, „alles komt van zelf in orde. Als zij er is, zal ik weten, wat ik moet zeggen, en zij zal alles begrijpen- Aan den druk van mijn handen zal zij voe len, dat ik onschuldig ben, dat zij mijn eenige is, en dat alles in orde zal ko men". (Ingez. Med.) leden niet weten, hoeveel er nu eigen lijk precies bezuinigd zal worden. Minister Slingenberg weet het zelf ook niet precies. Hij gaf echter te kennen, dat er van de 21 keuringsdiensten in den lande in elk geval meer dan 8 (een cijfer, dat aanvankelijk werd genoemd) zullen overblijven. Het platteland zal niet worden veronachtzaamd. Bij art. 1 verdedigde mevr, D e V r i e sB ruins (s.d.) een amende ment, dat beoogt om de keuring zich ook te laten uitstrekken*tot gebruiksar tikelen, voor zoover deze gebezigd kun nen worden voor de bereiding van eet- of drinkwaren. Hierdoor zou worden be let, dat zij vrij uitgaan die beweren, dat zij bij hen aangetroffen artikelen niet gebruiken. De minister had tegen deze uitbrei ding toch wel bezwaren, hierdoor zou den practisch alle artikelen onder de Warenwet worden gebracht, ook roe rende goederen waarin eet- of drinkwa ren bewaard kunnen worden. Dit gaat te ver. Bij art. 15 verdedigde mevr. D e Vries Bruins een amende ment om o.m. n,aast qualitatieve keu ring ook quantitatieve mogelijk te ma ken, waartoe dan op de verpakking de hoeveelheid vermeld moet worden. Een dergelijke bepaling kj»»m wel in het ontwerp-Venschuur van 1931 voor. De heer Vos (v.b.) meende, dat er in den laatsten tijd juist weer enorm geknoeid wordt. De keuringsdiensten hebben voortreffelijk werk gedaan, doch door de inkrimping v,an het personeel, kon veel op het gebied van repressieve controle de laatste jaren niet meer worden gedaan. Wanneer het nu mogelijk zou zijn, de particuliere controlestati ons te ontwikkelen, voelde spr. veel voor het amendement en hij hoopte, dat de minister het zou willen over nemen. Ook mevr. Bakker Nort steunde het amendement. Minister Slingenberg be streed het amendement v,an mevr. De VriesBruins: ten deele gaa+ het zelfs verder dan het ontwerp-Verschuur. Het is daarbij niet juist, dat geen ambtenaar meer noodig zou zijn: hun aantal moet juist verminderd worden. De heer G o s e 1 i n k fr.k.) gaf in overweging, den tekst van het amen dement geheel gelijk te m,aken aan de desbetreffende bepaling van het ont werp 1931. Mevrouw De Vries Bruino was bereid, aan de bezwaren van den minister tegemoet te komen, waarna de minister nog niet bevredigd was al wa ren zijn bezwaren verminderd. Daarom werd de beraadslaging over dit amen dement aangehouden. De heer D r e e s (s.d,) verdedig de ten slotte nog een amendement op art. 30 om de bijdrage van het rijk in de kosten van wachtgelden en gebouwen welke het gevolg zullen zijn van ophef fing, op last. van het rijk, van keurings- Plotseling bleef hi; staan, een sleutel werd in het slot gestoken en omge draaid. Stemmen klonken buiten de deur. Zijn hart klopte hoog in zijn keel. De deur ging open, en met een ang- stoge en bezorgde uitdrukking op haar gezicht, trad Margot de cel binnen. Een agent kwam mee, die de deur achter zich sloot, en apathisch, in een hoek van het vertrek, bleef staan. VIII. In dit hoofdstuk wordt verhaald hoe Christiaan de Groot wordt ontslagen uit zijn gevangen schap. Een oogenblik keken zij elkaar aan, toen sloot Christiaan zijn verloofde in de armen en kuste haar zwijgend. Lang stonden zij zoo, zonder te spreken, en zonder te bewegen, overweldigd door 't weerzien na deze lange en onvoorziene scheiding- Toen maakte Christiaan zich los uit haar omhelzing; hij nam haar gezicht tusschen beide handen en keek haar lang en innig aan. „Mijn arme kindje, mijn arme kleine meisje", fluisterde hij, „ben je erg onge rust geweest? Heb je je bang gemaakt? Laat mij je nog eens aan.zien. Je ziet er een beetje moe uit. Heb je slecht ge slapen?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 5