mmiiïws. De oorlog in Oost-Afrika. SPAAR DE GESCHENKENBONS SPORT. LAATSTE BERICHTEN. GEMENGD MEOWS. BURGERLIJKEN STAND. ENGELAND. De oorlog in Oost-Afrika. DUITSCHLAND, SPANJE. De Souburgsche kermis afgeschaft. Dat komt te pas! U gaat eenvoudig naar Uw winkelier en koopt 2 pakken Rinso Zeeppoeder, dat door zijn schitterende kwaliteit in iedere huishouding wonderen doet. Dan geeft hij U een handige melkbeker geheel gratis, van prima Nederlands aarde werk! Er is slechts één maar bij Dit prachtaanbod is slechts tijdelijk en alleen geldig zolang de voorraad strekt. Dus gauw wat Rinso in huis gehaald en een paar mooie bekers meegenomen voor het te laat is! dat de bank, met een kapitaal van slechts 500.000 francs, een verlies heeft geleden van 12 millioen francs. SAMUEL HO ARE OVER ENGELAND BUITENLANDSCHE POLITIEK. Een luchtpact met Ehiitschland wordt nagestreefd. Bezorgd, held over het optreden van Ja pan. De Egyptf&.he kwestie» En de oorlog in O. Afrika. De Britsche minister van Bri/e-- rnyi- sche Zaken, Sir Samuel Hoare, heeft gis ter in het Lagerhuis een groote rede ge houden, waarin hij de belangrijkste ac- tueele kwesties der buitenlandsche po litiek de revue heefft laten passeeren. De spreker begon met te zeggen, dat Engeland den laatsten tijd met Duitsch land onderhandelingen voert, o.a. over een luchtpact en vermindering van be wapening. Zoolang de oorlog tusschen Italië en Abessynië duurt,.is de kans op resultaat echter uiterst gering. Japan en China. Een donkere wolk aan den hemel acht te spr. de beweging, die zich noemt: het autonomisme van Noord-China- De be richten over de activiteit van Japansche agenten en Japansche troepenbewegin gen hebben groote ongerustheid teweeg gebracht bij de Britsche regeering, die haar zaakgelastigde te Tokio heeft op gedragen de Japansche regeering daar van op de hoogte te stellen en om een openhartige verklaring van de Japansche politiek te verzoeken. De toestand in Egypte, Ten aanzien van den toestand in Egyp te verklaarde 'de minister, dat Engeland principieel geen Bezwaar heeft tegen herstel der grondwet in Egypte. Deze uitlating was kennelijk bedoeld, om de Egyptische nationalisten, die, zooals men weet onlangs weer zeer roerig zijn geweest, te kalmeeren. Aanleiding tot de onlusten, was een rede, die Sir Samuel eenige weken geleden in de Guild Hall te Londen hield. Daarin zeide hij, vol gens de verslagen tenminste, dat Enge land er niet aan kan denken, Egypte het begeerde zelfbestuur te geven. Men heeft mijn woorden toen verkeerd op gevat, zeide de minister thans. Intus- schen onthield hij er zich van te betoo- gen, dat Egypte binnenkort werkelijk onafhankelijk van Engeland zal mogen worden. De Egyptische nationalisten zullen daarom slechts matig tevreden zijn, over Hoare's gedeeltelijk terug krabbelen. Inzake Abssynië wil ik beginnen, vervolgde de minister, met alle beschul digingen v,an de hand te wijzen, dal Groot-Britannië van plan is afzonder lijk op te treden. De vertraging in het bijeenkomen der commissie van achttien te Genève is een gevolg van den wensch van Frank rijk, dat bij de besprekingen goed/^ver- tegenwoordigd wenschte te zijn; de houding der leden van den Volkenbond is niet verslapt. Door het uitstel worden zelfs de in tensieve pogingen om tot een accoord te komen, vergemakkelijkt. Het kan zijn dat de atmosfeer zoo oververhit is, dat de rede niet de overhand krijgt, maar de Franschen en wij zijn van plan gedu rende het korte tijdsbestek, dat ons rest voordat de commissie van achttien bij eenkomt, onze pogingen te verdubbelen. Wij wenschen Italië geenszins te ver nederen of te verzwakken. Wij hebben werkelijk den wensch, dat Italië sterk is in moreel, politiek en sociaal opzicht en in staat zal zijn de wereld zijn niet te onderschatten steun te geven. Ik doe opnieuw een beroep op Mus solini en zijn landgenooten ik maak geen enkel onderscheid tusschen hen opdat zij hun argwaan laten varen, dat wij door sinistere motieven worden ge leid bij den steun aan den Volkenbond, dat wij Italië wenschen te vernederen en een scheiding wenschen tusschen Italië en Frankrijk. Wi? wenschen inte gendeel een sterk Italië, geleid door een sterke regeering, in den vorm, dien heï volk verlangt. Kunnen wij d,an het wan trouwen niet doen vrdwïjhen en een regeling vinden, welke de wereld in staat stelt töt het normale leven terug te keeren? Alle naties, die deelnemen aan de collectieve actie van den Volkenbond, zouden er zich oprecht over verheugen, indien de vriendschappelijke betrek kingen tusschen hen en Italië werden hersveld en er een einde kwam aan de sancties. Zool,mg collectieve actie nood zakelijk is, is de Volkenbond, met in begrip van Groot-Brittannië, verplicht, de ac+ie op grond van het pact voor te zetten en er bestaat geen enkele waar- schjmlir'kheid, dat de Volkenbond zal wankelen, of dat zijn leden niet hun taak zullen vervullen. Toch wenschen wij allen, dat er 'n einde komt aan de omstandigheden, W collectieve actie noodig maak ten. Daarom doen wif dit beroep ten gunste van den vrede. Dit beroep is rieen bewijs van zwakheid, doch uitslui tend van ons verlangen zoo spoedig mogelijk een einde te maken ,aan bet geschil, dat de wereld met biterheid vervul^. De taak ts niet gemakkelijk, de weg me <kad. En al zien wij in. dat zich rfe- weldige moeilijkheden op dien weg voor- oen, toch moeten wii niet wanhopen aan de mogelijkheid, dat wij ze in de komende dagen en weken zullen kun nen overwinnen. Er bestaan al moeilijk heden genoeg in de wereld, dat wij er niet nog de onrust en het gevaar van het Abessijnsche conflict aan behoeven toe te voegen. Er is al zooveel ontvlam baar materiaal in Europa en het Oos ten, dat wij er niet nog nieuw materiaal aan behoeven toe te voegen. De naties hebben een lange periode van rust en kalmte noodig, wil men eco nomische herstel en duurzamen vrede krijgen. Aan alle kanten rijzen proble men op, welker regeling wordt vertraagd problemen, die slechts kunnen worden opgelost, indien de oude twisten wor den vergeten, het wantrouwen en de vrees verdwiinen, en de goede wil en de gemeenschapszin de plaats innemen van de kwaadwilligheid en de hysterie. Of wij zullen slagen, of falen, wij zul len onze poöinrfon voortzet+en. Daar de vrede van het Britsche rijk en de we reld ten grondslag ligt aan onze poli tiek, aarzelen wij niet onze stem te Ja- fen weerklinken en onzen invloed ts doen gelden fe<*en den oorlog en tegen de internationale oneenigheid. De Duitschers willen zelf ter wal- vischvangst, Duitschland zal het vol gend jaar jachten op walvisschen orga- niseeren, ten einde de ingrediënten te verkrijgen voor margarine, waarvoor thans in buitenlandsche valuta betaald moet worden. Tot dusver heeft Duitschland de be- noodigde walvischtraan gekocht van buitenlandsche walvischvaarders, maar thans is in Duitschland een drijvende traankokerii van 11.000 ton in aanbouw, alsmede vijf moderne walvischvaarders. Het jaarlijksch verbruik van traan in Duitschland is ongeveer 200,000 ton. Men hoopt, dat in 1937 de geheele aan voer uit de wateren van Groenland met Duitsche schepen zal geschieden. Minder gepraat in de radio. In een vergadering van de commissie voor de door de Hitler-Jugend verzorgde radio uitzendingen heeft de rijksradioleider Hadamowski critiek geoefend op de sa menstelling der Duitsche radio-pro gramma's, Hij zeide, dat in het vervolg slechts diegene zich met uiteenzettingen van principieelen aard door middel van de radio tot het publiek mag wenden, die kan aantoonen, dat de grootste Duitsche zaal te klein is geworden voor een bijeenkomst waarin hij optreedt. De radioleider kondigde aan, dat in de toekomst geen rijksuijtzendingen meer zullen geschieden. Ook de ,,Stunde der Nation" zal niet langer worden uit gezonden. Behalve zeer belangrijke ge beurtenissen, zooals redevoeringen van den „Führer", blijven de rijksuitzendin gen beperkt tot de „Stunde der jungen Nation". Om een fooi. In een geschil van meening om een fooi heeft in een v,an de grootste café's van Madrid een kellner een collega met zeven revol verschoten gedood. De Raad van O. en W. Souburg heeft hedenmiddag het voorstel tot afschaffing van de kermis met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Bij de j.l. Woensdag alhier gehou den stemming voor 4 leden van het kies college der Herv. gemeente te Oost burg waaraan in den regel slechts een 20-tal kiezers deelnemen, waren thans onverwacht een groot aantal kiezers van rechts opgekomen, zoodat er een oogenblik. kans was op zetelverlies der vrijzinnigen. Evenwel waren deze op hun quivive en werden de aftredende leden, bij eene volstrekte meerderheid van 45, herkozen. Het waren de heeren H. van den Ameele en J. H. van Kam pen die elk 69, P. Daansen Cz die 68 en J. A. German, die 70 stemmen bekwa men. Een vijftal heeren van rechts hadden resp. 15, 15, 14, 17 en 3 stemmen. Ne<L Herv, Kerk. L. Schipper, cand. te Oud-Beijerland is beroepen te Stavenisse. VOETBAL. In verband met de radiouitzending van den Zondag te Dublin te spelen landen- wedstrijd IerlandNederland, zullen slechts énkele (meest inhaal-) wedstrij den in ons land gespeeld worden. Van de Zeeuwsche club wordt de eenige competitiewedstrijd gespeeld in Vlissin- gen n.I. voor de derde klasse: De Zeeu wenHansweert. Axel speelt uit tegen Leerdam voor den K.N.V.B.-beker, Het voor Zondag vastgestelde wed strijdprogramma wordt verschoven naar 15 Dec., dat van 15 naar 22 Dec, enzoo- voorts. Wedstrijdprogramma Z.V.B. Zaterdag: ArnemuidenSerooskerke. Zondag: le kl. A: De Zeeuwen 2- Veere; Vlissingen 3—Middelburg 3. Overgangski.: Zeelandia 3Schelde- str.; Middelburg 4—R.C.S. 2; Eiland Boys 2Domburg. 2e Kl. A: Middelburg 5Zeelandia 4; R.C.S. 3Vlissingen 4; E.M.M. 2 Zeeuwen 4. i 3e KL A: Vlissingen 5Zeelandia 5; Middelburg 6Domburg 2; Eil. Boys 3 Middelburg 7. DE BEZUINIGING OP DE WARENKEURrNG. Het le amendement De Vries Bruins verworpen. De ove rige aangenomen. De Tweede Kamer zette hedenmiddag de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der warenwet voort. Mevr. De V r i e sB ruins (s.d.' verdedigde 'n technische verbetering in haar gisteren apart ingediend amende ment. De m i n i s t e r kon het niet over nemen. Het werd verworpen met 5720 stemmen. (Voor de soc. dem., Sneevliet en Wijnkoop.) Het amendement van mevr. De Vries- Bruins op art. 15, om te bepalen, dat omhulsels de hoeveelheid der waar moeten aanduiden, werd z.h.s. aange nomen. Het amendement-Drees, om de bij dragen van het Rijk in de kosten van gebouwen en wachtgelden van keurings diensten niet gedurende 5 jaar te be talen, doch zoolang ze voortduren, werd z.h.s. aangenomen. Later op den dag zou over het wets ontwerp worden gestemd. Begrooting van economische zaken. Aan de orde was vervolgens de be grooting van handel, nijverheid en scheepvaart voof 1936. De heer L o v i n k (c.h.) bepleitte ver betering van den economischen voor lichtingsdienst De functie van directeur van den economischen voorlichtings dienst behoort te worden hersteld. De minister betrachte spoed met den steun van havenbelangen, o.m. wat be treft de Rijnvaartpremies. De heer Weitkamp (c.h.) betoog de, dat de landbouw teveel moet betalen aan kamers van koophandel en handels register, vergeleken met het belang, dat de landbouw er bij heeft. „DE BEUL" MAG NIET MEER IN DEN HAAG WORDEN OPGEVOERD. De burgemeester van Den Haag heeft, gezien het gebeurde in den Stadsschouw burg te Amsterdam, met het oog op de mogelijkheid, dat zich in de residentie een gelijke verstoring van de openbare orde zou kunnen voordóen, verdere op voeringen van 't tooneelstuk ,,De Beul" in zijn gemeente verboden. HEFFING OP BOTER. De heffing op boter en de vervoerver- gunning voor buitenlandsche boter is voor de volgende week wederom vast gesteld op 95 cent per kg. Het 64ste Italiaansche legerbe- richt. Het 64ste legerbericht, dat generaal Badoglio heden naar Rome seinde, luidt als volgt: Aan 't geheele Erithreesche front heb ben de gevechten tusschen onze pa trouilles en vijandelijke groepen een in tensiever karakter aangenomen. Over al werden gewapende Abessijnen ver slagen en op de vlucht gedreven. Zij hebben 24 dooden achter gelaten. Aan Italiaansche zijde zijn drie zwart- hemden gedood en 1 gewond. De Itali aansche luchtstrijdkrachten hebben 'n colonne gewapende Abessijnen, welke optrok tusschen Gondar en Dabat ver rast en met bommen bestookt. De Italiaansche bombardemen ten. Te Addis Abeba wordt bevestigd dat de Italiaansche vliegers aan het Noor delijk front zeer actief zijn. Er zijn ech ter slechts twee Abessijnen door bom men gedood en enkelen gewond. Een Abessijnsch vliegtuig, dat met medicamenten van Addis Abeba naar den gouverneur van Walkait vloog, werd,, toen het boven de stad Dabat vloog, door Italiaansche vliegers achter volgd. Toen het landde zouden de Itali anen het vliegtuig met bommen hebben bestookt zonder het te treffen. Verschei dene huizen op de landingsplaats wer den verwoest. Men verwacht van uur tot uur te Addis Abeba, het groot of fensief der Abessijnen. De bemiddelingspogingen De corr. van de Figaro te Londen seint aan zijn blad een ander ontwerrp dan dat van gisteren, door de Fransch- Engelsche deskundigen te Parijs opge steld. Het luidt als volgt: 1. een deel der provincie Tigré en de steden Adoea, Adigrat en waarschijnlijk ook Makailé zouden bij Italiaansch Eritrea worden gevoegd, terwijl Ak- soem Abessijnsch zou blijven; 2. de provincie Ogaden komt bij Ita liaansch Somaliland; 3. de Abessijnen moeten den Italianen economische kolonisatiemogelijkheden SA79-Q91H DEZE AANBIEDING GELDT ALLEEN VOOR DE PROVINCIE ZEELAND - (Ingez. Med.) laten in de buurt van Bari; dit gebied zou worden geplaatst onder een bijzon dere bestuurscontróle, doch zou princi pieel moeten blijven onder de souve- reiniteit van den negus van Abessynië; 4. de Italianen zouden den Abessijnen een corridor door Erithrea afstaan naai de haven van Assab met het recht in dezen corridor een straatweg of een spoorweg aan te leggen. De Negus nog steeds in Dessie. Naar verluidt worden de militaire be sprekingen te Dessie, waar keizer Hailé Selassi vertoeft, voortgezet. De Negus zou voornemens zijn binnenkort den op perbevelhebber der Abessijnsche troe pen aan het Noordelijk front te bezoe ken. Het is mogelijk dat in zijn gezel schap zich eenige journalisten naar het front zullen begeven. Volgens de Abes sijnsche berichten duren de verbitterde gevechten op de hoogvlakte van Tem- bien en in het Geralta-gebied voort. Vol gens onbevestigde geruchten zou aan de Takazze een slag van grooter omvang gaande zijn. PENNINGMEESTER AANGEHOU DEN. Dezer dagen is de heer IJ., te Laren, penningmeester eener af- deeling van een genootschap tot uitzen ding van vacantiekolonies gearresteerd wegens het plegen van malversaties. De onregelmatigheden bleken sinds 3 jaar te zijn gepleegd. VEERTIEN KOEIEN EN EEN PAARD VERBRAND. Donderdag nacht is totaal afgebrand de groote en nieuwe boerderij van J. Zuideveld te N ij e g a (Fr.) Hoewel de autospuit van Drachten spoedig aanwezig was, viel aan blusschen niet te denken. De 63-jarige boer, die op zolder sliep en alleen thuis was, werd zoodanig door het vuur verrast, dat hij niet meer langs de trap naar beneden kon komen. Door een zolderruit in te slaan kon hij naar beneden springen en wist zich te redden. 14 koeien, 1 paard en 1 varken kwa men in de vlammen om en ook de ge heele inboedel ging verloren. De boerderij was laag verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Middelburg. Van 4 tot 6 Dec. Ondertrouwd: J. de Jonge 21 j. en H. J. Guequierre 2U j.; B. v. d. Vijver 48 j. en N. J. Gode schalk 52 j.; C. W. Sturm 26 j. en L. A. M. de Pagter 19 j.L C. Marijs 35 j. en J. L. Hanegraaf 29 j.; J. de Klerk 27 j. en C. P. Pleijte 24 j. Getrouwd: J. Davidse 21 j. en J. Aarnoutse 21 j. J. J. Laroes 23 j. en A. M. Deïst 23 j. Bevallen: S. Nederfyind geb. Bos- schaart d.; S. Wolf geb. den Hollander d.; J. A. C. Sorel geb. Schoolmeester d. Overleden: A. Koole 74 j. geh. met W. F. Willems; J. H. Brakman 68 j. geh. met J. C. Snoep. Goes. Getrouwd: H, Does jm. 25 j. en R. Knuist jd. 29 j., F. I. Flipse jm. 25 j. en P. A. Sinke jd. 25 j. Kloetinge. Over de maand October. Getrouwd: I. Luteijn, 30 j. jm. te 's H. Abtskerke en M. N. van Liere, 29 j. jd. L. H. J. Minnaar, 22 j. jm. en J. Paauwe, 19 j. jd. te 's-Gravenpolder. Bevallen: S. Oele, geb. v. Strien, d. M. Verboom, geb. Bliek, d. Overleden: P. H. Fransen van de Put te, wed. van G. H. Kakebeeke, 76 j. Over de maand November. Getrouwd: H. van Oosten, 22 j. jm. te Wemeldinge en J. Hoogstrate, 20 j. jd. (D. Z.) Ovezand. Bevallen: J. A. Boonman, geb. Van 't Westeinde, d. (D. Z.) Krabbendijke. Bevallen; G. Harthoorn, geb. Houte kamer, z. W. Sinke, geb. Butijn, z. J. Tramper, geb. Kole, z. H. Huissen, geb. Luteyn, z. E. van Houte, geb, Neels, z. Overleden: M. J. Cok, 19 j., ong. d. (D. Z.)

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 3