Ivorol De Nederlandsche Tandpasta ZEELAND. I- SXHTENLAND, De Abessijnen maken geen haast met hun aanval. RECHTSZAKEN. BEURS- EN WISSELKOERSEN. MIDDELBURG. GOES. WALCHEREN. BEURSfHEBHOMüïER van Vrijdag. 2UID-8EVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. Een zonderling verbod van de Zwitsersche regeering. FRANKRIJK. g^aasa AMSTERDAM, 6 December. Het eerste getal is de vorige not«e- ring, daarop volgt de officieele notee- ring van heden- Ned. 31 1000-4 97%— 97%. Ned. 33 1000-4 97%-497%. Ned. 34 1000-4 97%—97%. Certificaten-3 86%86%. O. Indië 34 1000-4 97%—97. Denemarken Oblig. 1926-5 82%82%. Duitschl. pndst. 100-7 19%19%. Engekftid 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. Staatss. 1927-4% 87% Amsterdam 1933-5 99% Amsterdam 1934-4% 97%97%. 's Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 94%—94%. Berlijn 1925-6% 17% Zeeuws. Hyp- B-5 94% Zeeuws B-4% 94%93%. Cities Service Cy. P. 1958 5 38%38%, A Amsterd. Bank 109109%. C Rott. Bankver. 103103%. A Twentsche Bank 85%85%. A Pref. Gruyter Zn A. 116%116%. A Pref. Jurgens A 9999%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 393%-393. A De Schelde N.B 23%—23%. A Ver. Papf. v. Gelder 48%48%. C Am. Car Foundry 18%18. C Am. Smelt 0 Ref- 36%36%. C Farbenkid. I.G. 33% C Stand. Brands 9%-9%. C North Am. Cy. 15%15%. Born. Sum. H.M. 140%139%. A Linde Teves en Stokv. 76%74. A Ned. Wol Mij. 80%— A Singkep Tin M. 9493. A J. C. Japan Ln. 35%—(35. A Rotferd. Lloyd 3838%. A S. M. Nederland 37%—37%. A Amst. Thee C.M. 42%—42%. A Houth. Alberts 21% stelling tegen namen en principieel er tegen stemmen. Wordt het dan tóch aangenomen wat bij den huidigen stand der partijen niet onmogelijk is dan zal althans op de R.K- Staatspartij geen mede-verant woordelijkheid drukken, die haar door honderdduizenden katholieken als een grief zou worden aangerekend. DE DISTRIBUTIE VAN SUIKER EN DE GROOTHANDEL. Naar het Nederlandsch Weekblad voor Kruidenierswaren verneemt, zijn onder leiding van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart onder handelingen geopend tusschen de Cen trale Suiker Mij. en den Nederland- schen grossiersbond inzake verbetering van de positie van den groothandel bij de distributie van suiker. Het proces van de suikergrossiers te gen de Centrale Suiker Mij. omtrent de bekende heffing van 2.40 is thans ook in derde en laatste instantie door de grossiers verloren. De hooge raad heeft in cassatie de Centrale Suiker Mij. in het gelijk gesteld. Besmettelijke ziekten. In de week van 24 tot en met 30 No vember kwamen in onze provincie voor 5 gevallen van roodvonk, nl. 1 in ieder der gemeenten Hoek, St. Maartensdijk, Yerseke, Middelburg en Vlissingen. Sint-Nicolaasdrukte. Wa<s het op de dagen, die aan den 5en Decmbr vooraf gingen, nog niet bij zonder druk op straat, gisteren, den dag van den Heilige, was het, mede omdat het op marktdag viel, in de mid daguren zeer druk in de winkelstraten. Gelukkig was het goed weer en hebben oud en jong goed kunnen winkelen, en als wij: goed hebben gezien, is dit voor bepaalde winkeliers niet zonder betee- kenis geweest, Ordening in het Taxibedrijf. De Bond van Bedrijfsautohouders in Nederland voert al gedurende geruimen tijd, op verzoek van hare leden, een ac tie tot het in stand brengen van een be hoorlijke regeling -van het taxi- en luxe verhuurbedrijf. In verschillende gemeen ten werd een dergelijke regeling reeds door de gemeentelijke overheid aan vaard. Met het college van B, en W. te Goes heeft op 22 'November j.l. een onderhoud plaats gehad, waarbij de wensch tot het in stand brengen van een dergelijke re geling te Goes, naar voren werd ge bracht. Het college meende, dat de be- drijfstoestanden nog niet tot een derge lijke regeling noopten, daar hun klach ten en moeilijkheden onbekend waren. De moeilijkheden in dit bedrijf zijn, echter naar genoemde Bonden schrijft, inderdaad zeer groot en om die reden, heeft de B. B. N. alle belanghebbenden voor een vergadering uitgenoodigd op Maandag a.s. ARNEMUIDEN. Onder leiding van den heer A, Janse vergaderde de Chr. Land- arbeidersbond. Besloten werd dat de ge- heele afdeeling de op 17 Dec. a.s. te houden algemeene vergadering zal be zoeken. Benoemd voor een tijdvak van 3 jaren voor het bezoeken van de district en eventueele besturenbondsvergaderin gen, werden de heeren J- Allaart en M. de Rijke, als plaatsvervangers de heeren W. Martein en B. de Nooijer Blzn. Tot zevende bestuurslid werd de heer M. de Rijke benoemd. WESTKAPELLE. Op uitnoodiging van het bestuur van de afd. „Westkapel- le" van den Nat. Bond Landbouw en Maatschappij, trad alhier, in het koffie huis van den heer W. Westerbeke, de heer J. de Lange uit Ruinerwolde, pro pagandaleider van den Nat. Bond, op met het onderwerp: „Heeft het platte land te maken met de problemen van dezen tijd?" Nadat de heer P. Lievense, voorzitter van de afdeeling, den heer De Lange bij het zeer talrijk publiek had ingeleid, C Baltimore Ohio 10%10%. A Southern Rlw. 9%9. C Union Pac. Rr 61%67%, C Int. Nickel Cy. 26%28. Duitsch. 'aO lUüO-5% 20%21%-%, A Koloniale Bnk. 46%46%. A N.I. hbk. 1000 83%—83. C Ned. H. M. 1000 1/5%—126%. A Alg. Kunstz. U. 26%—26%-27%. A v. Berkels Pat. 46%46%. C C,alvé-Delft 58%—58%. A C. Suiker Mpij. 104104%. A Ned. Ford A.M. 244243. A Philips Gem. B., afg. 233—231 %-33%. C Unilever 101100-%. C Anaconda Cop. 16%16%-17. C Bethlehem St. 28%—28%-%. C Kennec Copper 17%1/%-18%, C Un. States Leather 5%5%. C U. States St. C. 28%—28%-%. A A.N.I.E.M.—N.B, 163—162 A Kon Petr. Mpij. 211 209-10%. C Contin Oil Cy. 17%17%-%. C Shell Union O.C. 8%— 8%-9. C Tide Water Ass. Oil 7%—7%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 11%11. A Ned, Scheepv. U. 4544%-5. A H. V. Amsterdam 226%225-7. A Java Cult. Mij. 120% A N.I. Suiker U. 107—106%. A Deli Batavia 171 169%-70%. C Deli Mij. 1000 182%—180-1. A Senembah 180%181, C Chicago Milw. 1%1%. A Amst Rtibb- C. 106%105%-6%. A De.li-Bat. Rubb. 62% A Hessa Rubber 82%82, A Serbad'adi S.R. 5959%-60%, Prolongatie 2%3. WISSELKOERSEN. 5 Dec. 6 Dec. Londen 7.28% 7.26% Berlijn 59.35 59.32% Parijs 9.71% 9.73 Brussel 24.94 24.87 Zwitserland 47.79 47.78 Kopenhagen 32.50 32.45 New-York 1.47% 1.47% bracht spr. in een boeiende rede diverse problemen en vraagstukken, die zich voor het huidige platteland opdoen, on der de aandacht. Op economisch en an- der gebied schijnt zich een structuurver andering te voltrekken. In den breede toonde spr. aan, hoe ook het platteland, de boerenstand, wel degelijk daarmede te maken heeft, en welk standpunt de bond „Landbouw en Maatschappij" daartegen inneemt. SPOORVERHOOGING TE VLAKE. Naar wij vernemen zal door de Di- -rectie der Nederlandsche Spoorwegen op 17 December voor rekening van het Rijk te Utrecht in het openbaar worden aanbesteed volgens bestek en voorwaar den 1670 SS, het maken van kunstwer ken met bijkomende werken voor de spoorwegverhooging te Vlake. De aan- besteding geschiedt in 2 perceelen, waarvan de kosten geraamd zijn voor perceel 1 op 54.200 en voor perceel 2 op 75.300. Bij de uitvoering moeten 3 onderdoorgangen gemaakt worden nl. in den Oostweg bij den Vlaakschen Zandweg en de 3e in den Noordweg, terwijl niet minder dan 5 duikers van gewapend beton daarbij gemaakt moe ten worden. Indien hierbij in aanmer king genomep wordt dat alléén aan wa peningsijzer 219900 kg verwerkt moet worden, dan kan men zich een voorstel ling vormen van de belangrijke beton constructies, die hier tot stand zullen komen. HANS WEERT. Het uitgaande Belgi sche motorschip „Syrië", is in den af- geloopen nacht door den deurwaarder uit Goes aan den ketting gelegd. Het schip ligt nu in den Biezelingschen Ham voor anker. Deze beslaglegging moet in verband worden gebracht met een aanvaring welke het Belgische schip, uitgaande van Sluiskil naar Malaga op Maandag jl, ter reede van Vlissingen had met het Rus- s'sche stoomschip „Kim" dat van Ant werpen naar Livorno was vertrokken. De „Syrië" kreeg hierbij schade aan de huidplaten boven de waterlijn, terwijl de „Kim zijn bakboordanker verloor. La ter verloor de Rus ook nog het stuur boordanker. Beide anl^ers heeft men reeds kunnen opvisschen. In verband met de aanvaring is ook de „Kim" aan den ketting gelegd door den deurwaar der, die namens de reederij Deppe, waartoe de „Syrië" behoort, optrad. De 'Kim ligt, naar men weet, in de haven van Vlissingen- KRABBENDIJKE, Woensdagavond had in het kerkgebouw der Ned. Herv, gem. de herdenking plaats van het 10- jarig beslaan der C.J.M.V. Pred. 2 vers la. Medewerking werd verleend door de zangver. „Hosanna", De eere-voorz. ds. B,aarslag opende de- bijeenkomst en wees op de belangrijkheid van de C. M. V. Als eerste spreker had het woord de heer Tabak uit Amsterdam, alg. sec van het N.J.V. die aan de hand van „viert uwen vierdag" een kort woord richtte in het (algemeen. De heer Van Harn, eere-lid der ver. thans te Noord Scharwoude die de oprichting mede tot stand heeft gebracht sprak over de wijze waarop men „Hem" moet vinden, voor al in deze zorgvolle tijden. Ds. Dekker uit Scharnegoutum, oprichter der Ver zei, dat het niet makkelijk wordt, het zoeken in den hoogtijd van het leven De zonde omsnoert ons steeds vaster daarom gedenk uwen Heiland, ook de dagen der jeugd. Een woord van dank verwierf de heer J. Tolhoek die van de oprichting af voorz. is geweest. Het geheel was een goede avond. YERSEKE. Men meldt ons uit Yer seke: Wel eigenaardig is, nadat de mi nister van Landbouw en Visscherij in de Tweede Kamer van deze week, ver klaard heeft, dat alle mosselkweekers in Zeeland tevreden zijn, in dezelfde week de directeur van het Verkoop kantoor te Bergen op Zoom, en de voorzitter van het kantoor naar Yer seke zijn gekomen om de ontevreden mosselkweekers te hooren en hun be zwaren na te gaan. Vanmiddag was er van 3 tot 5 uur gelegenheid de heeren te spreken; morgenavond zijn ze van 7 tot 9 uur aanwezig. (Ingez. Med.) GROOTE BRAND TE HAAMSTET De gedupeerde arbeiders naar Zierikzee. Gisteravond heeft een groote brand gewoed in de cichoreifabriek van de N.V, De Kapel aan de Hooge Zoom te Haamstede. De brand die was ontst,aan op een droogzolder, vermoedelijk door zelfontbranding van de cichorei, breid de zich zeer snel uit. De brandweer kon niet verhinderen dat het hoofd- en machinegebouw met den geheelen in ventaris een prooi der vlammen werd. De schade, die in de tienduizenden guldens loopt, wordt door verzekering gedekt. Daar de Maatschappij ook nog te Zierikzee een fabriek heeft, zullen de arbeiders die in de fabriek te Haamste de werkten, waarschijnlijk niet broode- oos worden, doch aldaar te werk kun nen worden gesteld. Een Muziekschool. TERNEUZEN. N,a verschillende voor bereidende besprekingen is alhier een muziekschool opgericht. Aan het hoofd dezer school staat mevr. A. W. 't GildeVan Staveren, die zich de medewerking verzekert van gediplomeerde leerkrachten voor alle vakken van muziekonderwijs. Eens per jaar kan door de leerlingen "een prpeve van bekwaamheid worden afgelegd en voorts kunnen zij zich aan het einde van de opleiding desgewenscht aan een examen onderwerpen .(dat door een be voegde jury wordt afgenomen); men kan echter ook de léssen volgen zon der dat men zich een examen ten doel stelt. Er is een Commissie van Toezicht ge vormd, bestaande uit de heeren dr. E. van Bockstaele, K. J. Hoving, K, J. Huineman, A. Littooij en mr. A. J. M. Oonincx (tevens voorzitter der commis sie). OOSTBURG. Door een hoogbejaarde, hier wonende, dochter van wijleb Ja cob Blaakman, zijn aan de gemeente Oostburg ter plaatsing in de Oudheids kamer geschonken een exemplaar van het metalen kruis en een kleiner model daarvan, benevens de bij een en ander behoorende stukken Genoemde Blaakman was geboren in 1812 en nam, blijkens een op 5 April 1832 door den „Majoor, Kommandeeren- de het Reservebataillon der 17e afdee ling Infanterie" afgegeven verklaring als fuselier deel aan de „krijgsverrichtin gen" in 1830 en 1831, en was krachtens die verklaring gerechtigd tot het dragen van het „aandenken, ingesteld bij Zijnen Majesteits Besluit van den 12en Sep tember 1831 no. 70". Bij een en ander zijn nog overgelegd het verleende paspoort, en een oorkon de als bewijs van lidmaatschap der ver- eeniging „het Metalen Kruis" dd. 11 Januari 1865. fereerde zich aan het oordeel van de rechtbank. A. O., 43 jaar, koopman, Meliskerke, werd ten laste gelegd dat hij op 12 Sep tember een acte van vrijstelling voor de huisslachting in strijd met de waarheid heeft ingevuld, en aldus heeft ver- valscht. Eisch: vrijspraak. J, B„ 38 jaar, koopman 's Heerenhoek werd ten laste gelegd, dat hij in den tijd tusschen Augustus en November te Hil- varenbeek de opbrengst van een paard toebehoorende aan A. A. Horrevoets, welke opbrengst bedroeg 132, heeft verduisterd. Eisch: 3 maanden gevannisstraf. De verdediger, mr. Zaayer wees op de om standigheden en bepleitte clementie. uit- Vonnissen. De volgende vonnissen werden gesproken: openbare schennis der eerbaarheid: J. F. de S., 54 j., arbeider, Biervliet, 1 m,aand gevangenisstraf; diefstal: P. M„ 27 j„ arbeider, Oos- terland 1 maand gevangenisstraf; verduistering: A. van S., 39 j„ koop man, Vlissingen, vrijspraak; oplichting: Fl. G. L., 24 j„ koopman Middelburg, 1 maand gevangenisstraf; verduistering: J. M. W. de V., 32 j„ handelsreiziger, wonende te Middel burg 3 maanden gevangenisstraf; D. L. L., 27 j., koopman, Goes, een maand gevangenisstraf; oplichting: G. H., 31 j., monteur te Middelburg 1 maand gevangenisstrat voorw. pr. 3 jaar plus f 25 of 10 dh.; diefstal: J. van S., 26 j., landbouwers knecht, Souburg, 6 nisstraf, voorw. pr. dere voorwaarden; Philips Tabak H.V.A. Markt Koninkl. OUe Aku /'Wettig gedeponeerd Unilever „v, JLSchepen Rubber ObLmarkl- maanden gevange 3 jaar en bijzon- De oorlog in Oost-Afrika. van de fronten blijft Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 6 December werden de volgende zaken behandeld: J. P. van H„ 31 jaar, kantoorbedien de, Sas van Gent, was op 1 October door den Kantonrechter te Ter Neuzen veroordeeld wegens 't doen vervoeren van margarine te Sas van Gent op 3 Juli, tot eene geldboete van 50 of eene hechtenis van 20 dagen. De ambtenaar van het O. M. en den verdachte waren in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. J. de M., 24 jaar, werkman te Wemel- dinge, werd ten laste gelegd dat hij op 13 September te Wemeldinge heeft weggenomen een bedrag van 125, toebehoorende aan M. Traas. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. Zaayer, verdachtes raadsman re- Het nieuws schaarsch. De Abessijnen schijnen zich met hun aanval op Makallé in het minst niet te haasten. Er worden nog wel eenige schermutselingen in de buurt van die plaats gemeld, maar de hoofdmacht van het Abessijnsche legér bij Amba Aladji trekt slechts uiterst langzaam in Noor delijke richting op. De Italianen hebben gisteren uit de lucht intensieve aanvallen gedaan op deze voortrukkende troepen, en naar het schijnt eenige verwarring veroor zaakt. De Italiaansche berichten over de ac tie in Tembien zijn wat optimistischer en de Italianen hebben hoop Abbi Addi, de hoofdstad van dit gebied, spoedig te kunnen bezetten. In hoeverre dit opti misme gerechtvaardigd is, is de vraag, want ras Syoem gaat ondanks zijn onge regelde aanvallen wel degelijk met veel overleg te werk. Van een zuiveren van het gebied, gelijk de Italianen hun actie bij voorkeur noemen, is in ieder geval geen sprake. Van het Zuidelijk front komen geen berichten dan van bombardementen. Wanneer de Italianen hier verder zul len trekken is onbekend. Dat zij hier met hun bombardementen veel schade kunnen aanrichten en de j nu reeds zoo lang wachtende Abessijn- j sche troepen na het bezoek van den negus opnieuw kunnen ontmoedigen, is voorkeur gebruik maken van het nach telijk duister. Verbod van een Zwitsersche bovcot-actie tegen Italiaan sche waren. De Zwtisersche regeering heeft een verbod uitgevaardigd van een boycot actie tegen Italiaansche waren (zooals men weet, wordt een beperkte invoer van Italiaansche levensmiddelen in Zwit serland toege'aten, omdat er veel Itali anen in dit land wonen). De N. R. Crt. meldt over dit verbod de volgende bijzonderheden.' Te Zürich is ongeveer veertien dagen geleden onder leiding van den bekenden professor in de theologie, L. Ragaz, een comité gevormd, dat zich ten doel stelt, dat de Zwitsersche bevolking alle Itali aansche waren zou boycotten. Na raad pleging van de Zwitsersche regeering heeft de directeur van politie van het kanton Zürich aan het comité iedere openbare propaganda verboden. Ook werd het postchèque-konto van het co mité opgeheven. Het comité deelde echter aan de po litie van het kanton Zürich mee, zich niet naar haar voorschriften te zullen gedragen, er op wijzende, dat het comi té niet anders wil dan wat de Volken bond zelf met zijn sancties nastreeft en dat in de andere Volkenbondsstaten reeds alle invoer van Italiaansche wa ren is verboden. Hierop heeft de Zwitsersche regeering zich deze aangelegenheid aangetrokken en een besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk alle strooi- en aanplakbiljetten en dergelijke oproepen van het comité voor de boycot van Italiaansche goede ren moeten worden in beslag genomen. De regeering heeft dit besluit bekend gemaakt met de eigenaardige toelichting, dat de actie van het comité in strijd is met de Zwitsersche grondwet, die de ge- heele buitenlandsche politiek in handen van de Zwitsersche regeeririg heeft ge plaatst en dat de boycotbeweging bo vendien in strijd is met de Zwitsersche neutraliteitspolitiek en met de volken rechtelijke stelling van Zwitserland. Ten slotte is de beweging eveneens in strijd met de door den Volkenbond aan de volkenbondsstaten aanbevolen en door de Zwitsersche regeering besloten sanc tiemaatregelen, daar het boycotcomité veel verder wil gaan dan de door den Volkenbond besloten maatregelen. Aan het slot van de toelichting van het regeeringsverbod staat, dat de boy cotbeweging ook de Zwitsersche han delsbelangen en de positie van talrijke Zwitsers in Italië in gevaar zou bren gen. Amerika en het olie-embargo. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche regeering, in de eerst volgende bijeenkomst van het congres voorstellen wil doen, welke haar zullen machtigen, de uitvoer van petroleum en eventueele andere, voor oorlogvoerende landen onmisbare producten, zonder meer te verbieden. DE POSITIE VAN LAVAL Vandaag de beslissing? Het debat in de Fransche kamer over de fascistische strijdhonden is gisteren nog niet tot een einde gekomen. Diver se sprekers van recbts en links voer den nog het woord. Men deed mekaar weer grove verwijten en de redevoerin gen moesten enkele malen wegens ge joel onderbroken worden. Vandaag zou Laval aan het woord komen. Men verwachtte, dat hij een streng optreden tegen de strijdhonden zal aankondigen. Of de bezadigde recht- sche groepen hem daarna zullen blij ven steunen, is natuurlijk de vraag. De positie der regeering was vanochtend- nog zeer onzeker. Rare praktijken van een bank te Brest. De directeur van een bank te Brest is wegens bedriegelijke praktijken gearresteerd. De bank had door bemid deling van tai van vertegenwoordigers weten te bereiken, dat vele kleine spaarders uit de omgeving van Brest hun spaarpenningen aan haar toever- 1 1' 1 we! waarschijnlijk. i iL Uil wvviv j—a Naar verluidt bevindt de negus zich trouwden om er zoogenaamd solide aan nog te Dessié, andere berichten melden deelen en schatkistpapieren voor te dat hij al reeds naar het Noordelijk front koopen, In plaats daarvan kocht de vertrokken is. bank echter aandeelen op van maat- Het blijkt, dat de Abessijnen bij hun schappijen, welke voor een bankroet gevechten in de buurt van Makallé bij stonden. Uit het onderzoek is gebleken,

Middelburgsche Courant | 1935 | | pagina 2